Jeb Magruder uit harde beschuldigingen tegen Witte Huis Gigantische omschakeling Beernink dreigt weer met nieuwe partij Senaat houdt geld in Nixon neemt vriend op in voor bombardementen Brezjnev voor zaken Nixon naar weer steunen Washington wil missie-Jarring zijn staf 99 BREZJNEV EERDER NAAR AMERIKA Als samenwerking met KVP en AR doorgaat Amsterdam richt zich op bouw goedkope huizen „Regering gaat iets voor huurders doen v R IJ D A G 15 JUNI 19 7 3 >1 y (Van onze redacteur in Washington) Repetities Vrijlaten Gered Meer tijd Terugtrekking Geen dogma’s WASHINGTON. President Nixons ex-topassistent Bob Haldeman wist, nog voordat de Watergate-inbrekers terechtstonden in januari, dat Jeb Magruder, de tweede man van Nixons herverkiezingscommissie, in die rechtszaak meineed zou plegen om te voorkomen dat bekend zou worden dat de inbraak het werk was van de commissie. Verder bevestigde Magruder dat de plannen voor de inbraak werden beraamd in het kantoor van de toenmalige minister van Justitie John Mitchell en dat ze door hem werden goedgekeurd. COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Produktiebedrijf Veilig stellen WASHINGTON. Leonid Brezjnjev komt morgen aan in Washington om de verbeterde Russisch-Amerikaanse betrekkingen te concretiseren in een pakket praktische overeenkomsten. Ondanks alle propaganda over behaalde resultaten heeft de Sovjet-Unie voor zichzelf toch erkend dat ze momenteel zowel industrieel als weten schappelijk achterloopt. Ze heeft daarom haar zinnen gezet op ver gaande technische en economische akkoorden, inclusief langlopende westerse investeringen voor het ontwikkelen van de natuurlijke rijkdommen van de uitgestrekte Siberische woestenij. Het Kremlin denkt in termijnen van 20, 30 en zelfs 40 jaar om via miljarden dollars belopende mammoet-contracten de natuurlijke gassen, oliën en mineralen uit de bevroren grond te halen. Kidnapping Sprong in duister oproep zegt Beernink, mede de rechtse „centrum-gespreks- Mitchell keurde inbraak goed Liddy (Van onze parlementsredactie) John Mitchell gaf in eerst instantie Hij zei ook dat nu de ergste kwantita- landse Zaken beloopt een bedrag van 1.750.000.000 gulden en handelt over het fiscale jaar dat op 1 juli 1974 ingaat. Er schijnt weinig twijfel te bestaan dat de besprekingen met Brezjnjev inderdaad succesvol zullen zijn. De voorbereidingen zijn erg nauwkeurig geweest en presidentsadviseur Henry Kissinger zei hierover onlangs: „We hebben altijd op het standpunt ge staan dat tapgesprekken zo grondig moeten worden voorbereid dat het resultaat ongeveer voorspelbaar is.” De dekmantel van leugens leidde ten slotte tot meineed, die Magruder herhaal delijk pleegde tijdens het gerechtelijk vooronderzoek en op de rechtszittingen zelf waar de inbrekers werden veroor deeld. Democraten werd betrapt, contact opnemen met de toenmalige minis- In de namens Den Uyl er toch is gekomen .terwijl de CHU tot vreugde van vele kiezers een andere houding heeft aangenomen. WDAGWDAG WASHINGTON. (Reuter en AFP) President Nixon heeft gisteren enkele vrijgekomen posten in het Witte Huis bezet door de benoeming van een be vriende in dustrieel, een gepensioneerde leger-generaal en de promotie van zijn persoonlijk secretaresse. Bryce Harlow, vice-president van het wasmiddelencon cern Proctor and Gamble, maakte op nieuw zijn intrede in het Witte Huis als assistent van de president in de rang van lid van het kabinet. wens erg gesterkt door het feit dat de Russische propaganda nauwelijks of geen gebruik heeft gemaakt van de Watergate-affaire. Tot nu toe heeft men er in de Russische pers slechts enkele neutrale regels aan gewijd. Witte Huis in Washington. Nixon Brezjnev zullen afwisselend hun sprekingen voeren WASHINGTON (UPI en DPA). De Amerikaanse senaat heeft gisteren beslo ten geen geld meer beschikbaar te stel len voor verdere Amerikaanse militaire interventie in Indo-China, de bombarde menten op Cambodja inbegrepen. Het wetsontwerp van de Democratische se nator Frank Church en de Republikein Clifford Case, heeft de vorm van een amendement in de begroting van Bui tenlandse Zaken dat nu nog door het Huis van afgevaardigden goedgekeurd moet worden. Slechts de Rode Ster, het orgaan van het Russische militaire apparaat, meende voor de reis van Brezjnjev naar Washington nog eenmaal de sfeer te moeten oproepen die in de voorbereidingsfase van het bezoek volledig naar de achtergrond was ge drukt. „De Verenigde Staten blijven een imperialistisch land, met alle daaruit vorotvloeiende gevolgen”. In de Voor acht miljar dollar zal hij de geplaagde Russische landbouw de helpende hand reiken met een pro- duktiebedrijf voor bemestingsmidde- len. Voor tien miljard dollar zullen Occidental en El Paso het aardgasre servoir in Jakoetsk (Siberië) ontslui ten, een 3000 kilometer lange pijplei- Gezien deze belangensituatie schijnt heit het Kremlin niet veel uit te maken een terugvechtende Nixon hulp te verlenen. Hoewel de Russi sche pers die Watergate aanvanke lijk totaal negeerde het gordijn nu een beetje heeft opgetrokken om en kele ontslagen op het Wite Huis te onthullen, weet de gemiddelde Russi sche krantenlezer nog steeds niet hoe het schandaal feitelijk im elkaar zit. Nog minder weet hij van wijdver breide beschuldigingen inzake het presidentieel aandeel in het schandaal en van gesprekken over een aan klacht tegen Nixon. Beide leiders zullen zich ongetwij feld beijveren enkele aantrekkelijk klinkende communiqués te produce ren. Er zijn Europese geruchten ge weest over een geheim akkoord inza ke terugtrekking van Amerikaanse en Russische troepen uit Duitsland mogelijk 26.000 man elk. Na de Amerikaanse terugtrekking uit Viet nam is de weg ook vrij voor een toenadering tussen de twee grote mo gendheden inzake het Midden-Oosten belichaamd in en beleidsverklaring Waar de weg heen moet leiden is door de Russen al getoond mef de directeur van Occidental Petroleum en Lenin-vriend Armand Hammer. Magruder vertelde dit op een dramati sche zitting van de Watergate-commissie uit de Senaat. Een andere assistent van Haldeman, Gordon Strachan, die de ver bindingsman was tussen de verkiezings- commissie en het Witte Huis, zou ver klaard hebben dat Haldeman op de hoogte was van pogingen de zaak in de doofpot te stoppen. Uit vragen van senatoren bleek steeds meer dat het onwaarschijn lijk was dat Haldeman wist van de inbraakplannen voordat ze werden uit gevoerd. Nixon benoemde voorts een gepensio neerde generaal-majoor, John Bennett, tot assistent van generaal Alexander Haig, die de functie van Bob Haldeman als chef van de staf van het Witte Huis heeft overgenomen. Bennett ging vorig jaar augustus met pensioen na 27 jaar dienst in het leger. Enkele uren tevoren had president Nixons adviseur, dr. Henry Kissinger bij de senatoren aangedrongen op meer tijd voor de regering om aan de strijd in Cambodja een einde te maken. Op ver zoek van de regering in Phnom Penh heeft Amerika met bombardementen aan de strijd deelgenomen. Verder promoveerde Nixon Rose Mary Woods, sinds 1951 zijn privé-secretaresse, tot de rang van „executief assistent”. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mee dat binnenkort meer benoe mingen zullen volgen. In die dagen werden blijkbaar in ver schillende kantoren van de Witte-Huis- staf telefoongesprekken en persoonlijke gesprekken in het geheim opgenomen. Bekend is nu ook dat Haldeman en zijn collega-topassistent John Ehrlichman zich met deze methode blijkbaar pro beerden veilig te stellen. In een verklaring vooraf zei Magruder dat de Watergate-affaire mogelijk was geworden omdat er in die dagen op het Witte Huis een groot gevoel van on macht en woede heerste over de anti- oorlogsdemonstraties (terwijl de presi dent, zei Magruder, zijn best deed om de oorlog te beëindigen), en over de „illega le” handelingen van demonstranten, zo als het opruien tot „het verbranden van oproepingskaarten voor militaire dienst”. UTRECHT. Staatsssecretaris van Volkshuisvesting Marcel van Dam heeft gisteren in Utrecht gezegd dat de rege ring zeker iets wil gaan doen aan de positie van de huurders van woningen. „Zonder de illusie te willen wekken dat zij zelf kunnen uitmaken hoeveel huur zij wensen te betalen, zullen er toch mogelijkheden moeten komen die de huurder meer kansen bieden tot in spraak en medezeggenschap in het beleid van de verhuurder De huurder mag bijvoorbeeld verlangen dat het bestuur van de woningbouwcorporatie technisch en bestuurlijk van de vereiste kwaliteit is”, aldus de heer Van Dam. President Nixon hoopt de vele ge sprekken komende week te kunnen aangrijpen om zijn door het Waterga- te-schandaal geschonden blazoen weer wat op te poetsen. Een succes- volle top met de leider van de Sov- jet-Unie zou hem een groot deel van de verloren gegane achting van het Amerikaanse volk te uggeven. „Ik ben maar een eenvoudige platte- landsadvocaat." Dit zei senator Sam Ervin in antwoord op kritiek over zijn wijze van vragen. De foto toont Ervin tijdens de verhoren in de Watergate- zaak. WASHINGTON. (DPA en AFP) Het programma van de Russische par tijleider Leonid Brezjnev aan Amerika is ingrijpend gewijzigd. Hij zal morgen in de Verenigde Staten aankomen, in plaats van maandag, en op 25 juni weer vertrekken, in plaats van 26 juni. Alle uitstapjes, zoals een mogelijk bezoek aan het ruimtevaartcentrum in Houston, zijn uit het programma geschrapt. Dat is gisteren door Henry Kissinger meege deeld aan journalisten in Washington. Harlow, een oude vriend van Nixon, was van januari 1969 tot december 1970 ook al medewerker van het Witte Huis. Waarnemers menen dat hij waarschijn lijk wordt aangesteld onder oud-minister van Defensie Melvin Laird, wiens benoe ming tot adviseur, als opvolger van John Ehrlichman, vorige week bekendgemaakt werd. AMSTERDAM. Het woningproduk- tiebeleid van Amsterdam zal de komen de jaren worden af gestemd op de wo ningzoekenden met lagere inkomens. In Holendrecht (Zuid-Bijlmer) zullen wo ningen worden gebouwd met een gemid delde huur van 250, terwijl er voorts plannen zijn volgend jaar in de Banne- buiksloot woningen neer te zetten met streefhuren tussen 200 en 225. Dit vertelde gisteren wethouder L. Kuypers bij de presentatie van de derde nota woonruimteproduktie op korte ter mijn 1971-1976. Magruder begon achterdochtig te wor den over de rol die het Witte Huis speelde toen John Dean in zijn eigen kantoor voorwendde dat hij niets had geweten van de vergaderingen waar de inbraakplannen werden goedgekeurd, terwijl hij er zelf bij aanwezig was geweest. Achteraf, zei Magruder, reali seerde hij zich dat dit gesprek door Dean in het geheim op een band werd vastgelegd, zodat Dean later zou kunnen aantonen, dat hij niets van de inbraak had geweten. Om zijn valse verhaal zo overtuigend mogelijk te maken, repeteerden Magru der en Dean de gang van zaken, zoals die op de rechtszitting zou zijn, waarbij Dean de rol speelde van de officier van justitie die Magruder ondervroeg. Al in dat stadium werd gesproken over moge lijke gratie van de president, en over de financiële maatregelen ten gunste van Magruders gezin, voor het geval hij veroordeeld werd. Beernink wil dat alle kiesverenigingen volgende week zaterdag naar Apeldoorn komen om de resolutie van het bestuur te verwerpen. Alleen zo zou de unie gered kunnen worden, meent hij. Bij het vaststellen van de kandidatenlijst van de CHU voor de verkiezingen van vorig jaar november heeft Beernink ook al gedreigd om een nieuwe partij op te richten. Toen wilde hij de CHU redden uit handen van de hoog op de kandida tenlijst geplaatste linkse CHU’ers, die daarop allemaal naar een lagere (onver kiesbare) plaats zijn gezakt. en een vloot van 20 supertankers inzetten om het gas in vloeibare toe stand naar Amerika te brengen. steld, waarin rekening wordt gehouden met een tragere bevolkingsgroei en een andere verhouding in de getallen van beroepsbeoefenaars, verkeersgebruikers en andere groepen die een last leggen op de voorzieningsinstituten. Toevallig of misschien niet eens toevallig hebben randstadgmeenten dezer dagen een wan hoopskreet geuit aan het adres van Den Haag, omdat zij financieel de noodzake lijke voorzieningen binnen hun gemeen telijke grenzen niet aankunnen. Die voorzieningen zijn veelal ook gebaseerd op reusachtige cijfers van te verwachten bevolkingsgroei. Het zijn gemeenten die in de buurt van grote bevolkingscentra liggen en fungeren als zogenoemde over- loopgebieden. Zij moeten grote aantallen inwoners opnemen, die uit de te volle steden moeten worden afgevoerd. Die kleine randstadgemeenten raken in het nauw, omdat zij op betrekkelijk korte termijn woon-, verkeers- en re creatievoorzieningen moeten creëren van een om vang die het gemeentelijke bud get te boven gaat. Het is niet duidelijk of deze gemeenten wellicht het slachtof fer zijn van verouderde prognoses, zodat zij straks zullen komen te zitten met de nuchtere realiteit van veel minder inwo ners dan hun was toebedacht. Wel is in de randstad al op vele plaatsen gebleken dat de uitgroei van sommige nu nog kleine en vaak landelijke gemeenten uit onhaalbare cijfers was geprogrammeerd. Het bederf aan milieu en schoonheid, dat deze gemeenten ondergaan, zou straks tevergeefs zijn bewerkstelligd. Daar komt nog bij dat deze gemeenten zich uit zelfbehoud beijveren om zoveel mogelijk industrie aan te trekken, zodat zij niet alleen overloopgebied maar ook halfslachtige metropolen worden, waar van het karakter is verpletterd tussen de ongelimiteerde bedrijfsbouw en de haas tige ontrek van lelijke woonwijken. De nieuwe bevolkingsprognoses zullen zo snel mogelijk ook in de ruimtelijke ordening moeten worden verwerkt, wil men paal en perk stellen aan ziekelijke nieuwvormingen die het welzijn bedrei gen. Een gigantische omschakeling, die gewestelijk en landelijk enorme eisen zal stellen aan de bestuurlijke visie en besluitvaardigheid. De stemmenverhouding was 67 voor en 15 tegen. De begroting van Buiten- geliijken” in het Knemlin zullen de ideologische onderwerpen echter ont breken. De wens-catalogus omvat daarentegen concrete economische en politieke hoof stukken. Wat vroeger de „Wallstreet-hyena’s” waren de bankiers van New York City zijn nu begeerde kredietgevers. De dog matische ballast is over boord gewor pen, de economische en politieke sa- menwerkingsbelangen met Washing ton hebben de overhand gekregen. Al in het jaar van Nixons bezoek aan Moskou verdrievoudigde de onderlin ge handel tot meer dan 600 miljoen dollar. De Amerikanen hielpen de Russen met grote graanleveranties voor een eerder politieke als werke lijke prijs uit de moeilijkheden. NEW YORK. (Reuter en AFP) De Verenigde Staten hebben zich gisteren op de laatste dag van het debat van de Veiligheidsraad over het Midden-Oosten, bij monde van hun ambassadeur John Scali, bereid verklaard tot steun aan een nieuwe bemiddelingspoging van dr. Gun nar Jarring in het Midden-Oosten. De missie van Jarring Zweeds am bassadeur in Moskou is gebaseerd op resolutie 242 van 22 november 1967. Scali zei dat ieder die meent dat de V eiligheidsraad verantwoorden j kheid draagt voor de toepassing van deze reso lutie, onderhandelingen daarover moet aanmoedigen. De Veiligheidsraad begon zijn debat over het Midden-Oosten op 6 juni en- verdaagde het gisteravond tot ongeveer 16 juli om ruggespraak mogelijk te ma ken. Volgens welingelichte kringen is een belangrijke reden voor de verdaging het bezoek dat de Russische partijleider Brezjnjev aan Washington brengt. Magruder verklaarde dat Strachan van alle ontwikkelingen en beslissingen van de commissie op de hoogte werd gehouden met de bedoeling dat hij ze zou doorgeven aan Haldeman. Op deze manier werd Strachan ook op de hoogte gehouden van de drie bijeenkomsten met ex-minister John Mitchell, waar de inbraak werd besproken. Op twee van deze bijeenkomsten was ook de toenma lige advocaat van het Witte Huis, John Dean, aanwezig. Op deze vergaderingen werd door inbreker Gordon Liddy een uitvoerig plan voorgelegd voor het ver zamelen van inlichtingen gedurende de verkiezingscampagne. Uitlatingen van dr. Heeren, lector aan de Utrechtse universiteit, over bevol kingsvraagstukken en publikaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben in samenhangend verband duide lijk gemaakt dat de Nederlandse bevol king niet uit haar keurslijf zal groeien. Vroegere voorspellingen over een aantal van ongeveer twintig miljoen tegen het einde van deze eeuw zijn al eerder overdreven gebleken, maar toch werd tot voor kort nog gerekend op ongeveer zeventien miljoen in het jaar 2000. Nu wordt waarschijnlijk geacht dat ons land in 2000 niet meer dan veertien miljoen inwoners zal tellen. De verandering van maatschappelijke zeden, gewoonten en opvattingen, alsme de de snelle ontwikkeling van de sociale structuur in een gewijzigde richting hebben tot gevolg dat het geboortecijfer voorlonig sterk zal blijven dalen, terwijl ook de zo vaak gepredikte vergrijzing van de bevolking veel minder zal zijn. De afgeremde bevolkingsgroei is tot dus ver niet of nauwelijks een gevolg van overheidsmaatregelen, al zal de vrijere abortuswetgeving die op komst is haar schaduw al wel vooruit hebben gewor pen. Het handhaxen van de kinderbijslag- regeling bewijst dat de overheid niet direct wil ingrijpen ten gunste van ge boortenvermindering, al worden daartoe wel geregeld suggesties gedaan. Als de geboorten door andere omstandigheden dan directe regeringsmaatregelen blijven afnemen, zullen stringente overheidsbe moeiingen niet eens nodig zijn. De nieuwe situatie met betrekking tot de bevolkingsgroei en de verwachtingen daaromtrent gooit uiteraard heel wat prognoses op het gebied van de voorzie ningen omver, omdat deze prognoses en de daaruit voortvloeiende plannen on bruikbaar blijken. Ten aanzien van tal rijke voorzieningsschema’s geldt nu, dat ze veel te ruim zijn opgezet. Dat is bijvoorbeeld sterk het geval met de accommodatie van het verkeer, de bouw van satellietsteden, de ruimtelijke inde ling van overloopgebieden, de creatie van werkgelegenheid en de voo^ztening op het gebied van onderwijs en sociale hulpverlening. Nieuwe plannen moeten worden opge- Onder de voorstellen die door Liddy werden gedaan waren plannen als het kidnappen en ontvoeren van leiders van de radicale protestbewegingen met de bedoeling ze tijdens het Republikeinse partijcongres bijvoorbeeld in Mexico on der te brengen. Verder had Liddy voor gesteld om in Miami een aantal prosti- tuées op een jacht over te brengen, waar zij tot taak zouden hebben om belang rijke Democraten aan te trekken die dan door middel van elektronische appa ratuur en fototoestellen gecompromit teerd zouden kunnen worden. Deze voorstellen werden echter afgewezen. groep” binnen de unie, dat de CHU wel bereid is tot een voortvarend beleid, maar dat men daarbij toch huiverig dient te zijn voor een sprong in het progressieve duister. De oproep wijst er daarbij op. dat ARP en KVP het moge lijk hebben gemaakt, dat het kabinet- De goedkeuring van het wetsontwerp door de senaat is de krachtigste anti- oorlogsmaatregel die Senaat of Huis van Afgevaardigden tot dusver genomen heeft. Kort voor de stemming had de leider van de Republikeinen in de Senaat, Hugh Scott, laten weten dat hij de regering op het stuk van Indo-China de rug zou toekeren en zich zou opstellen tegen verdere Amerikaanse betrokken heid na 1 juli. Jeb Magruder, een van de leiders van het comité tot herverkiezing van pre sident Nixon, legt de eed af, voordat hij zal worden gehoord over zijn rol in het Watergate-schandaal. Brezjnev zal het weekeinde doorbren gen in Nixons buitenverblijf Camp Da vid in Maryland, terwijl Nixon zelf in Californië verblijft. Kissinger zal zondag wel in Camp David zijn. Maandag be ginnen de top-besprekingen, na de plechtige ontvangst van Brezjnev op het en be- in Washington en Camp David en daar bovendien groepen parlementsleden en industriëlen ontvan gen. DEN HAAG. Ex-minister Beernink van Binnenlandse Zaken heeft zijn par tijgenoten van de CHU opgeroepen een nieuwe partij te stichten als volgende week zaterdag de jaarvergadering van de CHU zou besluiten samen met KVP en ARP te beginnen met de opbouw van één ohristen-democratische partij. Mr. Beernink, voormalig fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, heeft zijn oproep gedaan in een brief aan alle kiesverenigingen van de unie. In de oproep staat onder meer, dat samengaan in het christen-democratische appél zou betekenen dat de CHU opgaat in een „open, links gerichte christen-democrati sche partij van ir. De Zeeuw en mr. Aantjes”. opdracht dat Gordon Liddy, de pion die de Watergate-actie had voorbereid, maar die niet op heterdaad in het kantoor van de zou ter van Justitie, Richard Kleindienst, de opvolger van Mitchell in die functie, om gedaan te krijgen dat James McCord uit voorlopige hechtenis werd vrijgelaten. McCord was in dienst van de herverkie zingscommissie en belast met de veilig heid van het Republikeinse campagne- kantoor, maar Mitchell wilde in dat stadium voorkomen dat er verband ge legd zou worden tussen de inbraak en de commissie. Minister Kleindienst werd, terwijl hij golf speelde, door Liddy benaderd, maar hij wees het voorstel van de hand. Daarna, getuigde Magruder, werd in een groot aantal bijeenkomsten met onder meer John Dean, John Mitchell en andere topfiguren een web van leugens ontwikkeld die ten doel hadden te voor komen dat de waarheid aan het licht zou komen voordat de verkiezingen ge houden werden. Want de campagnelei ders waren het erover eens dat wanneer de feiten bekend zouden worden, het president Nixon zijn herverkiezing zou kosten. Uit het verslag van Magruder bleek, dat bij het bekend worden van de in braak er bij da topfiguren van de her verkiezingscommissie geen ogenblik ge aarzeld werd om alles in het werk te stellen de ware achtergrond van de inbraak te verhullen. L-u’. is, de stringente overheidsgreep op deze corporaties wel wat losser kan worden.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3