Graafschap-trainer Piet de Visser na promotie: r GRAAFSCHAPS HERSTEL Vijf functies teruggegeven MACHT VAN WIM LUITEN BEKNOT M W liet de prijs zakken Eindstand Pilic en Ashe van tennisbaan weggestuurd i WIJ DE STERKSTEN WAREN” „IK WIST VAN TE VOREN DAT SECRETARIS BBN, NEKKRAMP IN HONKBAL VOLENDAM: RUSTIG DOORGAAN „Club van Honderd” i I -u ^ii Na sterk afscheid 11 MAANDAG 1 8 JUNI 1973 O i W - ^1 - ifc B: a ex- Dat de Graafschap na Roda JC de (Van onze sportredactie) Graafschap trainer Piet de Visser op de schouders in Zwolle. Geheel rechts Guus niddink (Van onze sportredactie) Wim Luiten: minder werk. de na-competitie van THEO KLEIN promoveert naar de BERT BREVOORD. leverde het volgende 2 De dnie clubs moesten in een beslis- sinigscompetitie uitmaken wie het betaal de voetbal vaarwel zou moeten zeggen. Oldenzaal werd, hoewel het met 3-1 van De Graaf schap won, destijds het haasje. Beide clubs eindigden met een gelijk aantal punten, maar het uit de gewone competitie meetellende doelgemiddelde besliste uiteindelijk ten nadele van Ol denzaal. in de eerste divisie. In 1960 ondervonden de Achterhoekers wat degraderen is. De 7000 Graafschap-supporters be gonnen zich vanaf dat moment te roeren en vooral in de tweede helft, nadat De Vries met een niet onhoud bare schuiver voor 1-2 had gezorgd, werd het voor de Doetinchemse aan hang een ware happening. De Graaf- Als een bestuurslid met veel vrije tijd kreeg Wim Luiten de afgelopen jaren de gelegenheid om steeds meer schap leek op rozen te zitten, toen Van der Ley raak had gekopt (1-3). (Van onze sportredactie) DOETINCHEM. Een enorme steun in de rug voor De Graafschap betekent de „Club van Honderd”, die al heel wat keren aan de weg heeft getimmerd. De groep van daadwerkelijke sympathisanten, waarvan onder meer het ge meentebestuur collectief lid is, stelde zich in juli 1971 garant voor een ton, stimuleerde daardoor de gemeente om met een even grote subsidie over de brug te komen en nam vervolgens ook de kosten van een lichtinstallatie voor zij in rekening. De club maakte in de tweede transferperiode (november 1971) andermaal een gul gebaar door de actie tot terugkeer van Guus Hiddink, waarvoor in eerste termijn een bedrag van 30.000 gulden op tafel moest komen, tot een succes te maken. Ook de in 1970 van sportclub Doesburg overgenomen rechtervleugel- verdediger Mintj es was een geschenk (3000 gulden) van de „Club van Hon derd” De Graafschap Volendam Wageningen PEC Zwolle De eindstand eerste divisie. Willy Brokamp: waarschijnlijk toch naar Rotterdam. 9 8 4 3 De Graafschap eredivisie. 10— 6 15— 6 8—14 8—15 dat zij een van de banen van de CLTC betraden werd hun door de secretaris van de vereniging, de heer André Sta- niszewski, gevraagd zich te verwijderen. „Dat had niets te maken met de zaak tussen Pilic en de Internationale federa- De Visser: „Wij hebben de eredivi sie bereikt en het is nu zaak daarin te blijven. Maandag begint er in de hele Achterhoek een grote financiële actie, want we mogen vanwege het geld geen prominente spelers laten gaan en zo magelijk zou ik ook nog wel wat versterking willen. Tk heb opnieuw voor het tweede achter eenvolgende jaar mijn vakantie uit gesteld om tot 1 juli als kapitein op het schip present te blijven.” Opmars begon op onderste plaats er na dat een beetje 6 6 6 6 lÜhA W@MEP 1 2 3 3 De Visser, die een jaar eerder dan de termijn die hij voor ogen had kanis had gezien de eredivisie te be reiken voor dat doel had de coach van o.a. Sparta en Telstar een driejarenplan uitgestippeld prees vooral het karakter in zijn elftal. „Ook tegen PEC heeft de Graafschap bewezen terug te kunnen slaan. We kwamen met 1-0 achter en dan moet je toch maar zien terug te komen. Ik complimenteer mijn jongens met hun enorme wilskracht en inzet- Zij heb ben er keihard voor willen werken.” De strijd werd beslist, toen ander maal Hendriks een fout maakte door de bal uit een vrije schop van Hid dink iets van richting te veranderen, waardoor Liefting een verslagen man was: 2-4. Maar toen legde Poulus onnodig Hoogendoonn in het strafschopgebied neer. Uit de strafschop schoot Kragt raak: 2-3. Bovendien werd op de ledenverga dering, die in het Jaarbeurs Congres centrum in Utrecht werd gehouden, besloten dat de hele organisatie van de bond grondig zal worden doorge licht. Men heeft echter geen geld ter beschikking om daarvoor opdracht te geven aan een objectief bureau, en ging er daarom voorlopig mee akkoord dat de opdracht door de eigen regle mentencommissie zal worden uitge voerd Al deze maatregelen zijn het ge volg van een steeds groeiend onbeha gen onder de leden over de manier waarop de bond wordt geleid. Klach ten over organisatorische fouten (me de veroorzaakt door het feit dat het bondsbureau, dat vorig jaar van U- trecht naar Den Haag verhuisde, tot vorige maand onderbezet was) stapel den zich op, waardoor tegelijkertijd de machtspositie van Wim Luiten in het geding kwam. 4 4 1 0 LONDEN. De Joegoslavische Ten niscrack Nikki Pilic, wiens schorsing misschien de wereldtop zal weghouden van het Wimbledontoernooi, is zaterdag het spelen geweigerd op de banen van de Wimbledon Cricket and Lawn Tennis commentaar: „Wat gebeurd is, is ge beurd. Wat mij betreft had het niets om het lijf. Het merkwaardige is alleen, dat ik gisteren, wel op deze baan mocht spelen, hoewel dat kwam wellicht, doordat niemand wist dat ik er was.” DOETINCHEM. Wie elf jaar gele den in Doetinchem het woord eredivisie met betrekking tot De Graafschap had laten vallen, zou in de Achterhoekse gemeenschap zeker met meer dan gewo ne argwaan zijn bekeken. Aan het eind van het seizoen 1961/62 leek De Graaf schap te staan voor een dieptepunt in Zijn bestaan. De vijf laagst geplaatste clubs in de tweede divisie waren in dat seizoen tot degradatie naar het amateur voetbal gedoemd en de fatale vijfde plaats van onderen werd gedeeld door NEC(!),. Oldenzaal en De Graafschap. Op de daardoor ontstane basis is Fey- enoord zo bereid tot onderhandelen dat een akkoord in de loop van deze week tot de grote mogelijkheden behoort. MVV zou, volgens niet bevestigde be richten, de transfersom vijf ton lager hebben gesteld (nu 1,2 miljoen). ZWOLLE. Piet de Visser had het allemaal al van tevoren geweten. „Ik heb het nooit durven zeggen om de jongens nuchter te houden, maar van tevoren wist ik, dat de Graaf schap de beste ploeg in de nacompe- titie zou zijn.” Pret de Visser kwam tot zijn ontboezeming, terwijl de champagne in de catacomben van het sportpark van PEC in Zwolle rijke lijk vloeide. Het laatste zetje voor de Graaf schap: het vierde doelpunt tegen PEC is een feit, keeper Liefting staat machteloos. Daane als tweede man. Op 29 zullen op een bestuursvergade- de commissies in de bond wor- gereorganiseerd. Tegelijktertijd functies naar zich toe te trekken. Op den duur leidde dat tot een situatie waarin hij niet alleen het secretariaat maar ook het hele judotechnische gedeelte, de opleiding van de leer krachten, het bondsbureau, het con tact met de pers en de sponsors onder controle had. „Luiten is de bond,” heette het in judokringen. En daarmee was men niet ver bezijden de waarheid. Van die kwalijke image wil men nu af. Vorige maand reeds werd er in het hoofdbestuur door de heren Schilder en Kalisvaart voor het eerst enige oppositie gevoerd tegen de overheer sende figuur van Luiten. Bij die gele genheid zegde deze uiteindelijk toe zich te zullen matigen. Zaterdag voegde hij in de ledenraad de daad bij het woord. Het probleem voor de Budobond is nu, hoe de ontstane vakatures opgevuld moeten worden. In de praktijk blijken veel van de mensen die kritiek leverden niet ge- APELDOORN. In de Apeldoornse honkbalvereniging Robur’58 heeft zich een geval voorgedaan van nekkramp waardoor d-k.e club (tweede klas) voor lopig niet mag spelen en trainen. Het ziekteverschijnsel werd ontdekt bij speler Dick Diepenhorst die in een Apeldoorns ziekenhuis is opgenomen. Teamgenoot Erik David is eveneens an der behandeling, maar zijn klachten zijn minder ernstig. Volgens mededelingen uit Apeldoorn is de situatie niet alarme rend. Omdat de eerste tekenen van nek kramp zich na de vorige competitiewed strijd openbaarden, heeft het Robur- bestuur de tegenstander van dat week einde, Schiedam, ingelicht. Na overleg met de plaatselijke GGD speelde Schie dam gisteren wel- „Bij ons was geen enkele klacht,” aldus secretaris Verweij. (Van onze sportredactie) VOLENDAM. De terugkeer van Volen dam in de eredivisie zou, als de omstan digheden hadden meegewerkt, een uiterst glorieuze geweest; zijn. Maar omdat de Graafschap zo slim was het vorige week verkregen voordeel ten opzichte van de Noordhollanders volledig uit te buiten, restte Volendam slechts de nasmaak van een overtuigend seizoenafscheid. Wage ningen, dat de afgelopen maanden in drie wedstrijden tegen Volendam slechts één punt had behoeven prijs te geven, werd gisteravond met huid en haar ver slonden; 7-1. Niet het in Volendam in de loop der (jaren tot gemeengoed geworden begrip promotie, maar de naam van spitsspeler Billy Bond zal onverbrekelijk aan de laatste wedstrijd van Volendam in de nacompetitie verbonden blijven. Bond scoorde niet minder dan vijf puntgave doelpunten en plaatste daarmee het be stuur van Volendam voor een moeilijke puzzel. Billy Bond, een uiterst begena digde, maar tevens uiterslt grillige voet baller, heeft vorige week laten weten niet akkoord te gaan met een contract dat minder aantrekkelijk is dan de con dities waar voor hij het afgelopen sei zoen speelde. Bond: „Voor een lager contract speel ik niet. Dan kap ik er gewoon mee.” Op die beslissing van Bond zit het Volendam-bestuur (en uiteraard trainer Joep Steur) niet te wachten. Billy Bond (27) manifesteerde zich gisteravond als een kracht die Volendam volgend sei zoen bij zijn nieuwe aanloop naar de eredivisie beslist niet kan missen. Steur: „Het zal allemaal wel een beetje mee vallen. De jongens gaan eerst op vakan tie en daarna gaan we gewoon door. Wat de contracten betreft zal het heus wel in orde komen. Ook met Billy Bond”. De kans dat Bond zijn voetbalschoe nen voorgoed in de kast laat staan moet inderdaad even klein worden geacht als negen om zelf meer werk te verzet ten. Een punt dat Wim Luiten immer ter versteviging van zijn eigen positie heeft aangevoerd. In de vergadering van zaterdag, waar 30 van de 34 stemgerechtigden aanwezig waren, kwam verder het beleid van het bestuur inzake de familie Martius ter sprake. Zoals be kend overleed Ron Martius, een 13- jarige judoka/ uit Krommenie op 25 november van het vorig jaar tijdens een judowedstrijd. In de publiciteits- lawine die daarop volgde haalden verschillende voorbarige berichten over de doodsoorzaak van Ron Marti us de nieuwsmedia. Bovendien ver scheen er in het bondsorgaan Budo Echo een begeleidend commentaar bij het In Memoriam. waarin stellingen werden geponeerd die bepaald niet door het bestuur werden onderschre ven. Op vragen van het district Zuid- Holland gaf voorzitter Jaap Methorst opening van zaken op dit punt. Hij erkende dat het bestuur wellicht me- de-schuldig was aan het ontstaan van een bericht over de mogeljjke doods oorzaak van Ron Martius, maar wees bestuursverantwoordelijkheid voor het commentaar in Budo Echo van de hand omdat dat buiten mede weten van het hoofdbestuur door de redactie van het blad was gepubli ceerd. Mede als gevolg daarvan trekt de heer Toutenhoofd, één van de redactieleden zich uit de redactie te rug. Na de verklaring van de bonds voorzitter stelde de vergadering zich en bloc achter het gevoerde bestuurs beleid. De drie bestuursleden die aan hun periodiek aftreden toe waren, voorzit ter Methorst en de leden Brakel en But werden herkozen, waarbij voor zitter Methorst meedeelde dat hij van plan is uiterlijk over vijf jaar defini tief te stoppen. 1 0 2 3 Zes jaar later keerden zij, als gevolg van versterkte promotie, terug in de eerste divisie. De vreugde was van korte duur, want het jaar daarop, in 1967, daalden de Grafelijken weer af. Tot 1969 moest worden gewacht, alvorens het verloren terrein kon worden terugge wonnen. Daarna degradeerde De Graaf schap in 1971 nog een keer „op papier”, omdat er geen tweede divisie meer w'as. De opmars naar de eredivisie begon dus in feite twee jaar geleden, helemaal onderaan. tweede promotieplaats zou grijpen, Stond nog allerminst vast, nadat Hoogendoorn nogal verrassend maar zeker niet onverdiend de al voor promotie uitgeschakelde en door het ontbreken van Heskamp, Rorije en doelman Post ook nog gehavende Zwolse ploeg een voorsprong gaf. De Graafschap had eerst alle moeite met het korte, op balbezit gebaseerde Zwolse spel („bovendien waren de jongens uiterst zenuwachtig”, aldus De Visser) en het mocht van geluk spreken, dat Van der Horst rakelings naast schoot. Door een fout van PEC- verdediger Hendriks kreeg de immer attente Gerrie Deykers plotseling een goede kans en na Schubert te hebben omspeeld gaf hij ook doelman Lief ting geen schijn van kans (1-1). tie”, aldus Staniszewski. „Ik stuurde hen weg, omdat dit een privé club is. Pilic en Ashe zijn geen leden- Namen zeggen mij niets. Het kon mij niet schelenwie zij waren”. Nikki Pilic vlakbij waar heeft. Pilic en Arthur Ache wilden een oe fenpartij spelen, maar op het moment Negen jaar later behoedde De Graaf schap zich voor de afgang dankzij de financieel gunstige positie die ten op zichte van andere noodlijdende clubs werd ingenomen. Als gevolg van de saneringsmaatregel, waardoor dertien clubs niet meer in het betaalde voetbal werden geaccepteerd, hield de tweede divisie in 1971 op te bestaan. De Graaf schap, dat jaar als nummer laatst geëin digd in de eerste divisie, behoefde zo doende niet te degraderen. Slechts twee jaar had de Doetinchem- se semi-profclub nodig om er geheel bovenop te komen. Dit seizoen werd de grote sprong gewaagd en vierden de Vijverberg-bewoners na 17 jaar hun rentree in de hoogste afdeling van het betaalde voetbal. Gestart werd in het oprichtingsjaar 1954 in de competitie van de Nederland se Beroeps Voetbal Bond (NBVB), waar in eveneens Alkmaar, Amsterdam, For tuna ’54, Den Haag, Rapid ’54, Rotter dam, Twentse Profs, Utrecht ’54 en Ven lo ’54 uitkwamen. Voor de in het daarop volgende sei zoen te vormen eredivisie kwamen 18 clubs in aanmerking. De Graafschap (dertiende plaats) miste de boot en mocht vanaf 1956 zijn geluk beproeven ROTTERDAM-MAASTRICHT. Of schoon beide partijen absoluut- zwijgen over de financiële kant van de zaak („dat is onderling afgesproken en we houden ons eraan”) is het zeer waar schijnlijk dat MVV de vraagprijs voor Willy Brokamp heeft verlaagd. club. De banen van deze vereniging zijn de All-England club gelegen, het Wimbledontoernooi plaats UTRECHT. Wim Luiten, secre taris technische zaken van de Budo bond Nederland, heeft zaterdag op de algemene ledenvergadering onder druk van de oppositie, die de laatste tijd is ontstaan, niet minder dan vijf van zijn zes functies af moeten sto ten. De Leidse judoleraar behield al leen het algemene secretariaat. Men stapte af van de vorig jaar ingestelde verdeling van de secretariaatspost in een technisch- (Luiten) en organisa torisch (Daane) gedeelte, omdat dit in de praktijk moeilijk uitvoerbaar bleek. Luiten zal van nu af weer als algemeen eerste secretaris fungeren, met juni ring den zal men bepalen wie de opengevallen plaatsen in zullen nemen. zijn overstap naar een andere club, hoe wel de gisteravond luid bejubelde aan valler daar gisteravond wel even op zinspeelde. Vast staat, dat Billy Bond (twee sei zoenen geleden opgenomen in Jong Oranje, daarna enigszins teruggevallen, maar vooral de afgelopen weken weer in zeer goede vorm) zijn waarde voor de club nadrukkelijker dan ooit onder streepte. Hij was de absolute uitblinker in de vertwijfelde race van Volendam naar de al bijna buiten bereik geraakte plaats in de eredivisie. Bond brak na zeven minu ten de score open en scoorde na de hervatting binnen een half uur nog eens viermaal, waarvan zijn tweede en Vo lendams derde (Wageningen-verdediger Tollenaar had voor rust nog in eigen doel geschoten) een juweeltje was. Des te opmerkelijker was het, dat Bond en de andere Volendammuitblinker, mid denvelder Hoogland, een kwartier voor tijd uit de ploeg werden gehaald ten koste van Kok en Pelk. Trainer Steur: „Dat deed ik voor de geest in het elftal. Bij Volendam wordt in vrijwel elke wedstrijd gewisseld. Het leek me niet redelijk daar nu een uitzondering op te maken”. Op het resultaat had de wissel inder daad geen invloed. Kwakman demon streerde de Volendamse overmacht met een zevende treffer en Wageningen mocht blij zijn dat het niet met dubbele cijfers werd opgescheept, zeker toen het de slotfase met tien man moest doorko men. Verdediger Tollenaar, die behalve het tweede doelpunt van Volendam ook de Wageningse tegentreffer scoorde moest geblesseerd uitvallen op een mo- trainer Vink, volgend seizoen bij MW, al twee wisselspelers het veld m had gestuurd. Vink: „Deze afgang zat snelle openingsdoelpunt wel in. We hebben er deze week niet veel meer aan gedaan. Twee spelers (Block en doelman Drost-red.) waren al met vakantie. Maar natuurlijk had ik me een prettiger afscheid van Wageningen voor gesteld dan dit”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11