AFKNAPPER VOOR RONNIE PETERSSON RECORD OP MIEP VAN BEEK HEROVERD Frank Nusse op horden te traag DE VRIES OPPERMACHTIG OP GEVAARLIJK CIRCUIT Overtuigend debuut draver Acrobate L Wielart op hoog niveau in interland Jongetjes en Van der Kruijs snel in Oss In Amerika geen atletiekrecords SPOWW® Heins vierde na Schockemöhle 9? WAPENSCHOUW LAGE LANDEN-PRIJS 13 MAANDAG 18 JUNI 1973 Vlekkeloos Kwaliteit 4 33E5 Stand werldkampioenschap na ze- Mieke van Wisse Mieke van Wissen-Sterk op weg naar een nieuw nationaal record op de 100 meter horden. De Vries voert thans de ranglijst van cara zijn eerste koers Jan de Vries won gisteren Heins ven races: 1. Fittipaldi (Braz) 41 pnt, 2. Stewart 39, 3. Cevert 25, 4. Hulme 19, 5. Revson (VS) 11, 6. Petersson 10. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Mieke van Wissen-Sterk kreeg dan toch nog haar be loning. Vorige week tijdens de vijfkampinterland tegen de Britse en Deense dames was er al die persoonlijke triomf in de vorm van een sterke eerste plaats met een fraai totaal van 4373 punten. Voor Mieke alle reden tot tevredenheid. Toch was er tijdens die vijfkamp even die kleine te leurstelling. Na haar 100 meter-hordenrace werd de Atmodes-atlete na melijk van alle kanten verteld dat ze niet meer dan 13,3 seconden nodig had gehad. waarin hij stelde niet als zondebok te willen dienen. Ickx verwijt Ferrari dait hij nooit de kans gekregen heeft serieus mee te dingen naar de we reldtitel, maar, zo verzekerde hij zijn werkgever, als Ferrari zich aan zijn contractuele verplichtingen houdt en de „campagne” tegen hem stopt, zal ook Ickx zijn verplichtingen nako men. Jacky Ickx heeft bij Ferrari een vierjarig contract, dat eind volgend jaar afloopt. Ann me- OPATIJA. Jan de Vries heeft met zijn Van Veen-Kreidier gisteren de 50cc- race van de Grote Prijs van Joegoslavië gewonnen. Op het circuit van Opatija kwam De Vries tot een gemiddelde snel heid van 122,2 km per uur. Zijn snelste ronde, gemiddeld 128,34 km.p.u, bete kende een nieuw baanrecord. De tweede plaats was voor de Zwitser Graff (Kreidler) en de derde voor de Oosten rijker Dörfliger (Kreidler). ANDERSTORP. De Zweedse coureur Ronnie Petersson kreeg gis teren tijdens de Grote Prijs van Zwe den de grootste afknapper uit zijn autosportloopbaan te slikken. Tot aan de voorlaatste van de tachtig ronden had Petersson de leiding op korte afstand gevolgd door wereldkampioen Fittipaldi, Stewart en Hulme. De ruim vijftigduizend toeschouwers op het circuit van Anderstorp maakten zich al op de overwinning van hun landgenoot, die tot dan toe alle aan- 37-jarige Hulme gaf Petersson geen kans terug te komen. Teleurstellend verliep deze race o ok voor Jacky Stewart, die maar gedeeltelijk kon profiteren van de pech van Fittipaldi. Hij bracht het niet verder dan een vijfde plaats. Desondanks is de span ning in de strijd om de wereldtitel volledig terug. De uitslag is: 1. Dennis Hulme (Nw Zeel.) met MacLaren de 329 km in 1 uur 56 min 46,049 sec (gemiddeld: Met voldoening kon de nationaal-tech- nische commissie van de KNAU na de finale van de 100 meter constateren dat er perspectieven zijn voor een vier keer 100 meter estafetteploeg heren die tot aan Rome, waar volgend jaar de Euro pese kampioenschappen worden gehou den, begeleid kan worden. Na Sammy Monsels, Ad de Jong, Raymond Heeren- veen en Bert de Jager stelde de pas 19- jarige Ciko-atleet Brouwer duidelijk zijn kandidatuur. Ondanks zijn handicap die gevormd wordt door een bijzonder slechte start, kwam de Arnhemmer na zo’n 20 meter zoveel naar voren dat zijn lange benen hem naar de beste seizoen- tijd van het jaar (10,4 seconden) voer den. Sommigen hadden zelfs 13,2 seconden geklokt, waarmee de zichzelf als vetera ne betitelende atlete zich even de nieu we nationale recordhoudster waande. Even dacht ze dat ze Miep van Beek, die met 13,3 seconden het nationale record in handen heeft, langszij was gekomen. De jury-uitspraak luidde toen echter anders. Inderdaad stond één klok stil op 13.3 seconden; de tweede wees echter 13.4 seconden aan, terwijl de bij een recordverbetering vereiste derde klok onklaar was geraakt. Er zat niets anders op dan die 13,4 als officiële tijd te lalten omroepen. Afgelopen zaterdag, tijdens internatio nale wedstrijden op Papendal, weigerde geen van de drie klokken. Lange be raadslagingen waren niet nodig: de nieu we nationale recordtijd van 13,2 secon den was een fiets. vallen van zijn belagers had afgesla gen, te vieren. In de voorlaatste ron de werd Fittipaldi door motorpech getroffen, waardoor hij moest uitval len. Daarna begon ook de Lotus van Petersson steeds slechter te functio neren. Toch behield de Zweed de leiding. Bij het inhalen van Clay Regazzoni ging Petersson echter in de fout. Hij koos de binnenwaartse lyn, terwijl Denis Hulme de Zwitser bui tenwaarts passeerde en de eerste plaats van Petersson over nam. De 165,2 km/u), 2. Ronnie Petersson (Zwe) met John Player Special Lotus 1.56.50.088, 3. Franpois Cevert (Fr.) met Tynrell-Ford 1.57.00.716, 4. Carlos Reutemann (Arg.) met Brabham Ford 1.57.04.117, 5. Jackie Stewart (GB) met Tyrell-Ford 1.57.12.047. Op een ronde: 6. Jacky Ickx (Belg) met Fer rari. Snelste ronde: Hulme de 4.018 km dn 1-26.146 (gem. 168 km/u, nieuw record). BAKERSFIELD. In afwijking van de traditie hebben de Amerikaanse atle- tiekkampioenschappen geen wereldre cords gebracht. Toch werden in Califor- nië enkele voortreffelijke prestaties ge leverd. De Belgische coureur Jacky Ickx heeft moeilijkheden met zijn werkge ver Enzo Ferrari. Ferrari had deze week kritiek geleverd op Ickx, aan wie hij het falen van zijn wagens verweet. Ickx stuurde daarop vanuit Zweden een telegram naar Italië, WILHELMSHAFEN. De zware nederlaag die de Nederlandse jongens en meisjes zondag in de jeugd inter landwedstrijd tegen West Duitsland in Wilhelmshafen moesten incasseren, werd grotendeels vergoed door twee Nederlandse records en een aantal goede prestaties. vakantie, waarna ik nog maar twee weken heb om me voor te bereiden op de Europa Cup in Ijsland. Maar je weet het natuurlijk nooit. Het is eigenlijk te gek dat ik nu deze tijden loop, terwijl ik veel minder train. Ik doe nu puur voor m’n plezier aan atletiek, al is het wel zo, dat ik de uren die ik train optimaal benut”, aldus de Atmodes-atlete, die in haar race gesteund werd door een ruim schoots toelaatbare rugwind van 1,4 me ter per seconde. Het bleef zaterdag bij één nationaal record, hetgeen vooral voor de jonge Amsterdamse hordenloper Frank Nusse een tegenvaller was. Immers, was hij vorige week vechtend tegen een sterke wind niet tot 51,2 seconden gekomen? Zaterdag waren de weersomstandigheden beter, al maakte de zij het wat minder krachtige wind het goed uit komen bij de horden niet eenvoudig. Dit was een van de redenen waarom Frank Nusse niet die recordtijd van Jan Struyk (51,1) bereikte maar finishte na 51,4 seconden. In een in Belgrado gehouden inter nationaal volleybal-toernooi zijn de Westduitse damesploeg en de Hongaarse herenploeg op de eerste plaats geëindigd. Een militaire volleybalwedstrijd tus sen België en Nederland heeft in Merel- beke (België) een overwinning met 3-2 voor de Belgen opgeleverd. De Friese zeiler Jager uit Lemmer heeft de traditionele regenboograce Sta verenEnkhuizeStaveren gewonnen. Eric Swinkels uit Beesd heeft zijn nationale kampioenstitel kleiduiven- schieten (skeet) geprolongeerd. Hij ver gaarde 193 punten. Leo Duyndam is winnaar geworden van de nacht van Mill, een wegwedstrijd voor prof wielrenners achter derby’s. Ex aequo eindigden op de vijfde plaats Jan van Katwijk en Cees Stam. Rorik Janssen uit Haarlem is bij de sabel als tweede geëindigd tijdens natio nale jeugdschermwedstrijden die in Arnhem werden gehouden. Peiter Fritz (Metro) heeft in Schoon hoven een loop over twintig kilometer gewonnen in 1 uur 10 min. 16 sec. de competitie om de wereldtitel aan met 30 punten. De Nederlander Theo Tim mer is tweede met 23 punten. De Hongaar Janos Drapal werd met een Yamaha winnaar in de 350-cc klasse in 47 min. 38,3 sec., wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van 151,1 km per uur. De Westduitser Dieter Braun, die met een Yamaha reed, werd tweede. Hij zorgde voor een nieuw ronderecord met een gemiddelde van 153,95 km per uur. De Nederlander Marcel Ancone werd met een Yamaha zesde. De Zweed zeven meter record van De eerste vier combinaities hadden alle nul straf punten, maar de tijd van Schockemöhle was de beste: 64,3 sec. Op de tweede en derde plaats kwamen de Duitse combinaties Wiltfang-Ehre (65,9) en Steenken-Kosmos (66,3). De tijd van Heins was 68.8. De 22-jarige Britse amazone Moore, winnares van de zilveren daille bij de Olympische Spelen 1972 in München, heeft haar Europese titel in Wenen met succes verdedigd. Met het paard Psalm, waarmee zij ook in München uitkwam, toonde zij zich op nieuw de beste onder de vrouwelijke springruiters. Haar landgenote Caroline Bradley eindigde met True Lass op de tweede plaats en derde in het totaalklas- sement werd de Zwiterse Monika Weier- Bachmann met Erbach, Bij de jongens, die met 127-74 voor de Duitse junioren moesten buigen, sprong Rudd Wielart 2,11 meter hoog. Hij brak niet alleen zijn eigen jeugd- record, dat hij vorige week in Kleef op 2,09 meter tilde met twee centi meter, maar stelde ook het senioren record, dat met 2,10 m op naam van Peter Geelen staat, een centimeter scherper. De 18-jarige Hoofddorper heeft in een tijdsbestek van zes weken nu het jeugdrecord vijf centimeter verbeterd. Op 6 mei evenaarde hij zijn eigen record op Papendal met 2,06 m. Op 20 mei volgde in Amsterdam 2.07 meter, waarna hij op 11 juni in Kleef over 2,09 m flopte. Het tweede jeugdrecord kwam op naam van Roy Sedoc, die bij het hinkstapspringen tot 15,27 m kwam. De Surinaamse atleet voldeed met die prestatie aan de limiet voor de Europese titelstrijd, die op 15,20 m stond, evenals Wielart zegevierde Sedoc. De AAC-er won nog een twee nummer, namelijk het verspringen met 7,27 m. Op dit num mer heeft Sedoc zich al gekwalifi ceerd voor Duisburg. En uitstekende prestatie leverde ook B-juniore Fieke Kamps (Sagitta) die de 800 meter won in 2.10.8 De 16- jarige Amsterdamse haalde ook de limiet voor Duisburg, die op 2.11.0 is gesteld. De meisjes verloren met 89- 46. Een tijd die eigenlijk niemand van de toeschouwers verbaasde. Mieke van Wis sen-Sterk liep namelijk een vlekkeloze race, een razendsnelle start, gevolgd door een technisch nagenoeg volmaakte race, moest wel uitmonden in een scherpe tijd. „Eén record heb ik tenmin ste terug. Ik had er geen een meer”, lachte Mieke van Wissen-Sterk, die in de afgelopen twee jaar zowel haar hor den- als vijfkamprecord moest afstaan aan de nu handballende Miep van Beek. Of het vijfkamprecord ook té pakken is? „Ik zie het nog niet zitten. Ik ga na de nationale kampioenschappen eerst op meter heren' met liefst zeven atleten onder de 3.50,0. Snelste was weer Haico Scharn, die zijn enkele dagen geleden in Tsjeco-Slowakije gerealiseerde beste sei- zoenprestatie met een tijd van 3.44,6 tot op tweetiende seconde benaderde. Zijn Ciko-clubgenoot Bram Wassenaar, die bijna de gehele race op één schoen uitliep, kwam desondanks tot een ver dienstelijke 3.45,8. Goede tijden ook op de 400 meter vlak. Weliswaar ontbrak ranglijstaanvoerder Toine van den Gool- berg, die donderdag in Parijs 48 secon den rond liep, maar de 48.4 van Aad Veldhoen, de 48,6 van de uitgeputte Bert de Jager en de 48,9 van Roy Bottse vergoeden veel. Bij de dames zorgde Mieke van Wis sen-Sterk dus voor de beste prestatie, al mag ook Trudy Wunderink-Ruth het begint nu echt te komen met haar fraaie 23,8 seconden op de 200 meter, terugzien op een uitstekende wedstrijd, hetgeen ook geldt voor de 2.09,3, die Tilly van der Made nodig had voor de 800 meter. Niet minder imponerend was Vergay’s overwinning gisteren op Duindigt. Aig- lon met Sjeng Hendrikx had een gewei- dige start, scheurde het veld in stukken en zette voorlopig Acrobate L op straat lengten. Jojo Buitenzorg, de grote favo riet van Van Dooyeweerd sprong al direct na de start in de fout en was toch, ondanks een geweldig herstel, kansloos. Langzaam kroop Acrobate dichter naar Aiglon die tenslotte naar een tweede plaats werd verwezen. OSS. De vijfde 24-uursrace van Oss, het prestige-evenement van de Ne derlandse motorsportbond, is gewonnen door Gerrit Jongetjes en Kees van der Kruijs. Met hun Honda 750-cc legden zij 919 ronden, hetgeen overeenkomt met een afstand van ruim 2700 kilometer. Jongetjes en Van der Kruijs hadden een voorsprong van zeven ronden (21 kilo meter) op de equipe Jan van de Wal- Johan van de Biggelaar (Kawasaki 900- cc). Een zeer fraaie prestatie leverden de Westduitsers Günther Schlosser en Wolfgang Dworaceck door met hun Honda 500-cc derde te worden (895 ron den). „Ik sta zelf raar te kijken Net zoals de 24 uren van Le Mans is de wedstrijd op het Maashavencircuit in de eerste plaats een uithoudingsproef. Dat ondervonden Anton van Schijndel en Hairry van der Kruijs, de gedoodverf de favorieten, die vanaf de start een steeds groeiende voorsprong opbouwden. Zondagochtend, toen zij normaliter niet meer te achterhalen waren, werd er bij een pitstop een breuk geconstateerd in het frame van de Jap-Honda 960-cc. Toen leek de weg vrij voor Jan van de Wal en Johan van de Biggelaar, maar ook hun Kawasaki begon vermoeidheids verschijnselen te vertonen. De koppeling functioneerde niet meer naar behoren, hetgeen vele kilometers achterstand ten gevolge had. Ernstige ongelukken deden zich ditmaal niet voor. Zondagochtend kwam weliswaar de Belg Nor Verlent ten val, maar hij raakte slechts ligtge- wond. De uitslag: 1. Gerrit Jongetjes-Kees van der Kruijs Honda 919 ronden, 2. J. van der Wal-JJ.J van de Biggelaar Kawasaki, 912, 3. G. Schlosser-W. Dwo- racek (Wdl), Honda 890, 5. U. Stueber-H. Marto (Wdl), Honda 873, 6. J. D’Olander- R. Hendrikx (Bel), Honda 861. Met deze overwinning zette trainer- pikeur Martin Vergay de kroon op een succesvol weekend. Zaterdagavond na melijk had hij al twee overwinningen geboekt in Alkmaar. Vooral de overwin ning daar met Jane Mac in de strijd om de Goudse Kaasprijs was imponerend. Vergay hield de langzaam startende Ja ne Mac tolt aan de de voorlaatste bocht helemaal achter in het veld. Toen zette hij de aanval dn. Drie tot vier dik nam hij de laatste bocht om in duizelingwek kende vaart naar de finish te spurten waar Jupiter Schans met Kees de Leeuw nog juist werd geklopt. WASSENAAR. De Franse hengst Acrobate L heeft zich gistermiddag in op Duindigt prima gepresenteerd. In wat de Nederlandse wapenschouw voor de Grote Prijs der Lage Landen mag heten (alle zeven combinaties die meededen aan de strijd om de Zuiderparkprijs treden volgende week aan in de koers om de Grote Prijs) won Acrobate overtuigend in de kilome- tertijd van 1.19.2. Zo won Rick Wohlhutter de 800 yards voor Dave Wottle in 1.45.6 zijn tijd op de 800 meter was 1.44.9. De tienduizend toeschouwers kwamen ook overeind na de 2.26 hoog van de 19-jarige Dwight Jones. Daarmee kwam hij terecht op de vierde plaats van de ranglijst aller tij den. Rod Milburn werd geen kampioen op de 120 yards horden omdat hij de laatste hindernis raakte en daardoor volledig de balans verloor. Hill won nu in 13.2. De Sowjet Unie heeft e en dubbele zege geboekt in de atletiekinterland te gen West Duitsland dit weekend in Le ningrad. Bij de heren 124 tegen 96 punten en bij de dames 197.5-155.5. Het niveau was uiterst wisselvallig onder andere vanwege de harde wind. Opval lend was de nederlaag die wereldrecord houder Wolferman bij, het speerwerpen leed tegen Janis Loesis die 91-32 meter wierp. De Duitser bleef piet minder dik onder zijn 94.08m. De Oostduitse Burglinde Pollak be naderde zondag in Erfurt het wereldre cord op de vijfkamp tot op 27 punten. Mary Peters heeft dat record met een totaal van 4801 punten. Pollaks serie: 100 m horden 13.2-kogel 16.07-hoog 1.67- ver 6.37-200 m 23.8. De Zweed Hedmark leverde in Malmö de beste seizoenprestatie op de tienkamp met een score van 8180 pun ten. KEULEN. De Westduitse ruiter Al win Schockemöhle is met het paard Weiler in Keulen winnaar geworden van een internationaal springconcours. De Nederlander Johan Heins werd met Thronfolger vierde. De resultaten in de Zuiderparkkoers (Aiglon liep 1.19.3; Gunnar Dear die een handicap had van twintig meter 1.19.6) geeft enige hoop voor een redelijke rol van de Nederlanders volgende week bij de Grote Prijs dier Lage Landen. Als grote favoriet start daar het Zweedse wonder Ego Boy dat een recordtijd van 1.13.8 heeft. Ongeveer gelijkwaardlig hieraan is Noble Action, ook afkomstig uit Zweden. Verder treden nog aan Fi deel, de winnaar van vorig jaar, en Kwalitatief sterk was ook de 1500 Lucky Hanover, een in Duitsland geïm porteerde Amerikaanse hengst. De stal van Leo Schoonhoven boerde uitstekend in Groningen. In de verschil lende koersen werd voor een totaalbe drag van ruim dertienduizend gulden aan prijzen gewonnen en dat is toch bijzonder. De uitslagen van de zaterdag in Alk maar gehouden draverijen zijn: Leidse Kaas-prijs (le afdeling) 2040 m (Auto start) 1. La Petite Belwin (M. Vergay), 2 Lou Spencer B, 3. Kapitein Barke. Winn. 3.00, pl. 1.40 6.80 1.90, Kopp 8.40, trio 790.80. Leidse Kaas-prijs (2e afdeling) 2040 m. (autostart) 1. Lefrette P (J. Paulusma), 2 Kid Buitenzorg, 3. Karson. Win. 15.70, pl. 4.00 2.50 3.40, kopp 7.00. Broodkaas-prijs 2040 m. (autostart) 1. Kurlew (P. Strooper), 2. Liselot Spencer, 3. Kathleen Permit. Winn. 35.90, pl. 4.002.30 6.80, kopp 18.70, Trio 2.041.70. Boerenkaas-prijs (le afdeling) (auto start): 1. Lenie Bloemlust (H. J. Grift), 2 Icarus Signal, 3. Judy Lee P. Winn. 1.60, pl. 1.40 2.50 1.80, kopp 5.40. Camembert-prijs 2040 m(autostart) 1. Generaal Sooith (H. Mulder), 2. Idylle Miss, 3. Joyce. Winn. 21.30, pl. 3.90 1.50 2.80, kopp 5.20, trio 886.10. Kennhemmer-prijis 1700 m (autostart) 1. Jacob Areta (M. Pools), 2 Justiana Hanover, 3. Ida S. Winn. 6.00p pl 4.00 3.50, kopp 24.50. Cheddar-prijs (voor amateurrijders) 2380 m.: 1. Kei Buitenzorg (J. Mulders), 2. Haroldine, 3. Jacobijntje S. Winn. 5.20, pl. 1.90 5.90 1.70 kopp 21.70 Goudse kaas-prijs 2040 m (autostart) 1. Jane Mac (M. Vergay), 2. Jupiter Schans, 3. Hup. Winn. 14.80, pl 2,10 1.40 2.50, kopp 52.50, trio 457.80. Boerenkaas-prijs (2e afdeling) 2040 m (autostart) 1. Jonker Victoria (W. Strooper), 2. Juweline J. 3. Lelie Bloem lust. Winn. 5.30, pl 2.90 2.70, Kopp 11.30. De Gouden Edammer-prijs 2380 m.: 1. Henriette Signal (P. Strooper), 2. Ideal Dear, 3. H. Bond. Winn 2.60pl 1.30 1.50 3.50, kopp 7.40, trio 136.60. Totalisator omzet 208.279.— Andersson won met Yamaha de 125 cc. Schurgens werd derde met Bridgestone. Cracks als de twaalfvoudige wereldkam pioen Giacomo Agostini en Phil Read namen niet deel aan de Joegoslavische grand prix. De Italiaanse motorcoureur Walter Villa is zaterdag tijdens de training ten val gekomen en tamelijk ernstig ge wond. Hij heeft zijn linkerarm en - sleutelbeen gebroken. De val van Villa was voor de MV Agusta-stal reden om af te zien van deelneming aan de races in Opatija. Giocomo Agostini en Phil Read, beiden kanshebbers op een we reldtitel, bleven langs de kant. Het een en ander is overigens niet zo verwonder lijk, omdat vooral Agostini Opatija vol strekt onveilig vindt. Er is zelfs nog sprake van geweest, dat de GP van Joegoslavië door vele coureurs geboycot zou worden.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13