B. en W. Amsterdam willen sexsauna's af van door Saigon N Minister-president Den Uyl tijdens bijeenkomst in Drachten Golda Meir gereformeerde svnode In bi Twee kinderen komen om in het verkeer Gemeenten verbeterden in ’72 hun financieringsposities Auto ontploft in Rome Enfe dit nw] „Nieuw bestand „Eén hervormd- „A geschonden” wil blijven BRE Rijtuigdag Vondelpark ai in h ALLE ZWEEFVLIEGER BIJ BOTSING GEWOND Tientallen mensen in Bangladesj verdronken Land a MAANDAG 1 8 JUNI 1973 2 Boze Le Due Tho: Krant (Van onze correspondent) Gezamenlijke vergadering: Studiefinanciering „Hevig verzet” Leningen Bouwrijp Twee Syriërs gewond DRACHTEN Het kabinet-Den Uyl wil dat in navolging van de mi nisters en staatssecretarissen ook de ambtenaren met de hogere inkomens een offer brengen. „Over de verlaging van de salarissen van ministers en staatssecretarissen slaan wij ons niet op de borst, maar het heeft wel conse quenties voor de ambtenaren. We zullen er voor zorgen dat dit ook gebeurt in de particuliere sector. Een grote openbaarheid van inkomens is van be lang om te komen tot verkleining van de inkomensverschillen”. DEN HAAG In 1972 is een goed resultaat geboekt bij de oplossing van het vraagstuk van de excessief opgelopen vlottende schuld van de ge meenten. Dit zegt de Bank voor Nederlandsche Gemeenten in haar jaar verslag. Deze schuld daalde met bijna 1,7 miljard tot 2,6 miljard. Ook de gemeentelijke financieringspositie gaf een verdere verbetering te zien. Het tekort aan vaste financieringsmiddelen, berekend volgens de wette lijke criteria, nam met 1.6 miljard af tot 0,2 miljard. /t A M.waEvargiiMizrjjRgigK--’ Salarisverlaging voor hoge ambtenaren V na (Vai WEERRAPPORTEN nw 25 De 32-jarige P.M. »P ond dri« offi ten A: lend kab aantal goede Hoog Laag 5.41 1.30 nw nw O w w w 23 24 25 23 26 22 23 25 19 26 26 26 19 21 28 26 26 22 24 26 28 18 24 25 12 ia 10 14 13 11 12 15 15 8 8 17 1® uur uw uur uur 0 0 0.1 0 0 o o o o o 0.1 0.1 0.4 een van De heer Den Uyl verwacht meer dan eens „enorme knokpartijen” met de Ka mer om de door deze regering gewenste veranderingen inhoud te geven. „Ik heb geen enkele illusie dat bijvoorbeeld de verkleining van de inkomensverschillen die wij willen bewerkstelligen niet op hevig verzet zal stuiten. De nieuwe rege ring kan alleen iets doen als alle pro gressieve partijen willen dat dit kabinet blijft en een tweede nacht van Schmel zer wordt voortkomen”, zei de heer Den Uyl. Hij voorzag een periode van perma nente strijd, zowel in de Kamer als in het land. Hierbij moet volgens de bank wel in aanmerking worden genomen dat de ka pitaaluitgaven van de gemeenten niet onbelangrijk zjjn achtergebleven b\j de ontwikkeling van de nationale economie. Stegen de gemeentelijke kapitaaluitga ven in 1971 nog met 13,2 percent, in 1972 bleek de stijging slechts 5,9 percent te hebben bedragen. verkapte bordelen, althans in deze vorm, kunnen worden tegengegaan. Meer dan de helft van de gemeentelij ke kapitaaluitgaven afgezien van de uitgaven voor volkshuisvesting die gefi nancierd worden met rijksleningen De bestuurder van dat toestel bleef ongedeerd. De toestellen stortten neer van een hoogte van 200 meter. De rijks luchtvaartdienst stelt een onderzoek in. De gewonde vlieger is de 45-jarige J. Duiven uit Steenwij k, directeur van een steenfabriek. had in 1972 betrekking op het bouwrijp maken van gronden voor woningbouw en industrie en op openbare werken. De 22-jarige J. Dedum is gisteravond in zijn woonplaats Woudsend (in de Friese gemeente Wymbritseradeel) bij een verkeersongeval om het leven geko men. De personenauto waarin hij zat vloog op de weg van Woudsend naar Balk uit de bocht en belandde tegen een lan taarnpaal en daarna tegen een boom. De man was op slag dood. De bestuurder van de auto 22-jarige J. F. M. Nagel hout uit Woudsend, is ernstig gewond in een ziekenhuis in Sneek opgenomen. In een ziekenhuis in Leerdam is gister ochtend de 72-jarige heer A. Renk uit Hellouw (gem. Haaften) overleden aan de verwondingen die hij zaterdagochtend in zijn woonplaats had opgelopen bij een verkeersongeval. Hij was op zijn brom fiets op een wegkruising in zijn woon plaats door een lijnbus aangereden. Vol gens de politie was het verzouim voor rang te verlenen aan de bus oorzaak van het ongeval. Wel ruim a> gewees vakbon gevoert van mi Het moet j stakeni scheur: zorgd. oialisti open t geuit tuatie. regerii weiger klacht regerii conflic gespre nonne 7 20 16 10 12 14 17 9 13 9 20 17 12 15 13 19 15 15 19 9 13 HONG het in 1 „Vangua vorige Amerika ten op Parkinsi zitter M He meer waai slech het verh fron' ooit: geen betri Sede El ruin Het was een rustiek dagje gisteren in het Amsterdamse Vondelpark. De foto graaf, met een scherp oog voor de ons nog gebleven restjes romantiek, maakte dit plaatje van de „rijtuigdag”. Hoi teel i de Cl de v; het p digen van werd die e trum onda door 0 o o o o o o 5 0 o o o o o o o 8 0 0 o Ver werke gevra; rond hun 1 manie van i heersl Santi: gekos en m licht- De Bilt Deelen Eekle Eindhoven - nw Doordat aan een aantal voorwaar den moet worden voldaan, voordat men voor zo’n vergunning in aan merking komt, zal een sanering van deze inrichtingen kunnen wor den bereikt en zal de vestiging van SANT hoofdst; De circ; testmar hebben, laten v< den vi woordv vestigei gang zl EMMELOORD. Een bestuurder van een zweefvliegtuig is zaterdagmiddag ernstig gewond geraakt, toen hij met zijn toestel vlak voor de landing op het zweefvliegveld De Voorst bij Kraggen- burg in de Noordoostpolder in botsing kwam met een tweede zweefvliegtuig. De bank verstrekte in 1972 voor bijna 5,2 miljard aan langlopende leningen. Ruim 4 miljard daarvan werd opgeno men in de onderhandse markt. De verle ning van kort krediet bewoog zich vrij wel het gehele jaar op een lager niveau dan in 1971. In verband met de gunstige resultaten de winst steeg van 32,6 miljoen tot 42,1 miljoen wordt voongesteld het reservefonds te brengen van 46 op 66 miljoen, de reserve voor bijzondere doel einden te verhogen van 4 tot 5 miljoen, het dividend te handhaven op 9 percent en 33 een derde percent in aandelen uit te keren. Het h dingsbu Sjen, zc dent Ni cialister Chineze Amerik se part vliegtui hebben Op I de mod handeli son wa king hi Amerik partijve in Peiti Volg’c officiee men. Z mediscl Hun l maand Minister-president Den Uyl zei dit za terdag op een bijeenkomst met partijge noten uit de drie noordelijke provincies in Drachten. Het kabinet-Den Uyl is verder van plan alle beschikbare onder wijskrachten „tot de laatste man” in te zetten in die gebieden waar het onder wijs op de basisschool een duidelijke tekortkoming vertoont. Dat mag volgens minister-president drs. Joop den Uyl wel 30 miljoen gulden kosten. De heer Den Uyl herhaalde dat de regering een studiefinancieringsregeling wil ontwerpen waarbij de afgestudeerde naar rato van het inkomen dat hij na zijn studie verwerft het van het rijk geleende geld terugbetaalt. „Wij staan voor deze regeling”, zei hij met klem. In de tweede plaats moet worden voorkomen, dat niets vermoedende bezoekers, die een sauna of massa ge wensen, plotseling in een huis van ontucht blijken te zijn beland. windst. zw 18.04 13.43 In een korte toespraak zei Den Uyl dat de werkelijke problemen van het onderwijs op de lagere school liggen. „Dat komt voor een deel door de te grote klassen, maar ook door een aantal ün ons onderwijssysteem ingebakken on juiste opvattingen, die leiden tot achter stelling van grote groepen kinderen”, betoogde de minister-president. Om aan de gevolgen van die achterstelling wat te doen, zullen 800 tot 900 onderwijzers en onderwijzeressen dlie nog niet voor de klas staan worden ingeschakeld. Stikkerbroeck uit Helmond is vannacht om het leven ge komen, toen hij met de door hem be stuurde personenauto onder Mierlo in botsing kwam met een andere persone- In haar brief zegt zij dat het besluit om zich weer kandidaat te stellen haar bijzonder zwaar is gevallen. Maar zij is ozo n windst. 26 onbewolkt wnw zw. bew. wnw onbewolkt licht bew. licht bew. geh. bew. 2j TT VV I licht bew. half bew. half bew. onbewolkt zw. bew. zw. bew. half bew Om de volgende redenen menen wij aan deze ontwikkeling paal en perk te moeten stellen. In de eerste plaats brengt het feit, dat in een groot aantal sauna- en massage- inrichtingen gelegenheid tot prosti tutie wordt gegeven, ook de andere inrichtingen in opspraak. Dit heeft in de praktijk onder meer geleid tot moeilijkheden bij de perso- neelswerving voor bona fide insti tuten. Namens de vergadering, die geen be slissingsbevoegdheid had, zal aan de af zonderlijke synoden van beide kerken worden gevraagd een reeds eerder opge stelde en zaterdag in Utrecht besproken ontwerpstatuut voor de gewenste geza menlijke synode in behandeling te ne men. De vergadering sprak nadrukkelijk uit dat de strekking van het ontwerpstatuut „om de geraken tot kerkelijke eenheid instemming verdient” en dat „daarom het nodige dient te worden gedaan om dat doel te verwezenlijken”. Er werd ook een nota van de her vormde oud-secretaris-generaal ds. F. H. Landsman besproken, opgesteld in over leg met prof. dr. J. Plomp, hoogleraar kerkgeschiedenis en kerkrecht aan de theologische hogeschool van de gerefor meerde kerken te Kampen. In de nota wordt gekozen voor geleidelijke integra tie. Federatie wordt afgewezen als te vrijblijvend en niet vergaand genoeg. Ben fusie of hereniging wordt al thans als naaste doel eveneens afge wezen. In de vierde plaats laat de hygiëne in sommige inrichtingen te wensen over. Bovendien zijn wij van me ning, dat de massage bedreven dient te worden door deskundige masseurs. Uit een oogpunt van vakbekwaamheid verdient het aan beveling, in het belang van de bezoekers van die inrichtingen, de nodige waarborgen in het leven te roepen. Door het verplicht stellen van diploma’s in deze regeling wordt bereikt, dat. wie in het bezit is van een vergunning, ook over de nodige vakbekwaamheid beschikt. O Ongeveer negentig vrijwilligers heb ben zaterdag vijftig hectare heide in natuurgebieden bij Ede „schoonge maakt.” Zij verwijderden ruim 6.000 vliegdennen en berken, die de hei dreig den te overwoekeren. De 52-jarige H. J. Tacke uit Eindho ven en de 65-jarige P. J. E- de Bruyne uit Berghem (België) zijn gistermiddag op de verkeersweg Eindhoven -Antwer pen bi Eersel om het leven gekomen. De auto van de heer Tacke die met vrij grote snelheid reed, vloog uit de bocht. De echtgenote van het Belgische slacht offer overleed later in het ziekenhuis. nauto. Bij dit ongeluk raakten vijf men sen licht gewond. De 29-jarige AnAnne Ypenga uit Beet gum (Fr.) is gisteren bij een verkeerson geluk dicht bij zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij werd het slachtoffer van een verkeerde inhaalmanoeurvr» van een tegenligger. Deze haalde in een bocht in en reed frontaal op de auto van de heer Ypenga. Een mede-inzitiende liep ernstige verwondingen op. De 32-jarige K. Borejans uit Sittard is gisteravond bij een verkeerongeval in Heinkenszand (gemeente Borsele-Zee- land) om het leven gekomen. Op de oude Kamereeweg vloog hij met zijn personenauto uit een bocht en kwam in een sloot naast de weg terecht. De man was op slag dood. DACCA. (AP) Zeker 31 mensen zijn in Bangladesj om het leven geko men bij een ongeluk met een boot in de Golf van Bengalen op 50 kilometer van Chittagong. Er waren 150 mensen aan boord toen de boot omsloeg. Het vaartuig, dat een groep bruilofsganigers vervoerde, werd door een plotselinge storm overvallen. er niet in geslaagd haar vrienden in de partijtop te overreden haar te laten aftreden en daarom had zij dit besluit toch genomen. In de toelichting tot dit voorstel schrijven B. en W.: Er gaat nauwe lijks een week voorbij, of ergens in deze gemeente wordt een sauna- of massage-inrichting geopend. Tegen het instituut van de sauna of mas sage zouden van gemeentewegen vanzelfsprekend geen bedenkingen bestaan, ware het niet, dat is ge constateerd. dat in vele van deze inrichtingen in werkelijkheid gele genheid wordt gegeven tot prosti tutie. Dit behoeft geen verbazing te wekken als men weet, dat een ren in 1972 minder zijn gestegen dan overige prijzen, en in de tweede plaats wordt aangenomen, dat het restrictieve beleid uit het niet te verre verleden ten aanzien van het op gang brengen van nieuwe werken pas met de nodige ver traging in het cijfer van de kapitaaluit gaven tot uiting is gekomen. De college geld regeling die getroffen is voor het komende studiejaar en die geldt als een overgangsregeling, is vol gens Den Uyl niet om over te juichen. Maar wel stelde hij met tevredenheid vast, dat aan de 1000-guldenwet van ex- minister De Brauw hiermee een eind is gemaakt. VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Perioden met zon, ook af en toe regen en gematigde temperaturen. Aantal uren zon: 0 tot 8. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal70 percent. Normale temperaturen tot 24 juni: mini mum 10, maximum 21 graden. Voor 1973 zijn de mogelijkheden voor provincies en gemeenten om een begin te maken met de uitvoering van nieuwe kapitaal werken veirder verruimd. Was hiervoor in 1972 1773 miljoen ter be schikking, voor 1973 is daartoe ongeveer 2.200 miljoen voorzien. Dit betekent een toeneming van 24 percent. Badgasten in Scheveningen wilden zaterdag op zee gaan spelevaren met platen „pieppapier”. een zeer lichte luch tige kunststof met een dikte van enkele decimeters en met een oopervlakte van vijf bij twee meter De politie voor kwam dit, met het oog op de verrader lijke stromingen onder het kalme zee oppervlak. Hetzelfde vertragingsverschijinsel zorg de ervoor, dat het in 1972 verhoogde bedrag voor nieuwe werken het investe ringsniveau van datzelfde jaar nog nau welijks beïnvloedde- BUNSCHOTEN. De tienjarige Rut ger Muys en zijn zesjarige broertje Hen drik uit Bunschoten zijn gisteren om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de weg Bunschoten-Baarn. Zij zaten In een busje bestuurd door hun vader. Hei busje raakte van de weg en sloeg over de kop, doordat een der kinderen een ruk aan het stuur gaf. De twee jongens zijn uit het busje geslingerd. Rutger was direct dood, Hendrik over leed korte tijd na aankomst in een ziekenhuis in Amersfoort. De 65-jarige P. Jacobs uit Horst is zaterdag nabij de Middenpeelweg bij Venray om het leven gekomen, toen hij werd geschept door een personenauto, die uit een uitrit kwam. ROME (Reuter). In het centrum van Rome is gisteren een auto ontploft. De twee inzittenden Syriërs die ge wond uit het brandende voertuig wisten te komen waren volgens de politie bezig met de voorbereidingen voor een bomaanslag. De helse machine ging echter voortij dig af. De auto was in feite een rijdend arsenaal, aldus de Romeinse politie. Aanvankelijk was de veronderstelling geuit dat de Syriërs het slachtoffer wa ren van een bom die door anderen was geplaatst. O In Rotterdam is zaterdagavond een jonge agressieve hapgrage bouwvakker ingerekend, nadat hij twee politieman nen het ziekenhuis in had gebeten. De jongeman fietste op het trottoir en zou zich vervelend hebben gedragen tegeno ver voorbijgangers. Toen de politieman nen hem aanhielden, beet hij de een in de hand en de ander in de knie. Beiden moesten in een ziekenhuis worden be handeld. Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limbu PARIJS. (Reuter en AP) De Noordvietnamese vredesonderhandelaar Le Due Tho heeft „een krachtig protest” ingediend tegen ernstige schending van het nieuwe Vietnamese bestand door de Zuidvietnamese regering. Uitgedrukt in percenten van het nati onaal produkt belandden de gemeentelij ke kapitaaluitgaven op een laagtepunt van 3,4 terwijl in het verleden een percentage van 4 en hoger meer gebrui kelijk was. Vooral twee factoren kun nen, aldus de bank, op het achterblijven van de kapitaaluitgaven van de gemeen ten van invloed zijn geweest. In de eerste plaats bestaart het vermoeden, dat prijzen van overheidsinvesteringsgoede- Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Kopenhagen licht bew. Lissabon -—v— Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Tunis AMSTERDAM Op grond van uit eenlopende bezwaren, waaronder de bescherming van de bona fide inrichtingen, stellen B. en W. van Amsterdam de gemeenteraad wijziging en aanvulling voor de algemene politieverordening 224, waarbij de exploitatie van een sau na- of massage-inrichting wordt gebonden aan een vergunning. DINSDAG 19 JUNI Zon op 4,19 uur onder 21.03 Maan op 33.01 uur onder 7,49 TEL AVIV (UPI/Reuter). Mevrouw Golda Meir heeft gisteren laten weten dat zij bereid is premier van Israel te blijven als de door haar geleide Sociaal- Democratische Arbeiderspartij na de ko mende algemene verkiezingen in de herfst van dit jaar de macht behoudt. Zij verklaarde dit in een brief aan de secretaris-generaal van de Arbeiderspar tij die werd voorgelezen op een bijeen komst van het partij secretariaat. Mevrouw Meir, die 76 jaar is, heeft verscheidene malen te kennen gegeven dat zij na afloop van haar huidige termijn als premier graag zou willen aftreden. windst. 30 windst. 26 windst. 32 w zw. bew. nnw windst. 20 nw zzo n ozo w windst. 29 DINSDAG 19 JUNI water 5.41 uur en water 1.30 uur en Kort nadat het nieuwe bestand in Vietnam van kracht was geworden, zei Tho met een woedende toon in zijn normaal rustige stem: „Vanochtend heb ben wij bericht gekregen dat de regering in Saigon heeft geweigerd de orders voor een nieuw bestand op grote schaal onder haar troepen te verspreiden, de militaire operaties heeft voortgezet en luchtaanvallen uitvoert op strijdkrach ten van het Bevrijdingsfront. Tho zei dat dit alles een grove schen ding inhoudt van de vredesovereenkomst van 27 januari en het uit veertien pun ten bestaande communiqué dat vorige week is getekend. China heeft instemming betuigd met het aanvullende Amerikaans-Noordviet- namese wapenstilstandsakkoord. Het Chinese Volksdagblad verklaarde in een hoofdartikel dat het vorige week onder tekende document een werkelijke wa penstilstand in Vietnam zal waarborgen en noemde dit „een nieuwe overwinning voor het Vietnamese volk in zijn aan houdende strijd”. van deze exploitanten tot bekenden behoort van de zedenpolitie. In de derde plaats koesteren wij ernstige bedenkingen tegen de ver spreiding van de bordelen over de stad, omdat daardoor het karakter van buurten, die tot voor kort van dit verschijnsel gevrijwaard waren, aangetast zou kunnen worden. Bo vendien doet de verspreiding van huizen van ontucht afbreuk aan de effectiviteit van het politietoe zicht. Een verkeersongeluk in de Friese ge meente Rauwerderhem heeft vannacht het leven gekost van de 18-jarige A- van der Meer uit Oosterlittens. De man reed met twee andere fietsers tijdens mistig weer naast elkaar op de weg van Irn- sum naar Sneek. Het drietal, dat ver moedelijk zonder achterlicht reed, werd van achteren aangereden door een per sonenauto, waarvan de bestuurder de drie fietsers niet had opgemerkt. UTRECHT. De eerste gezamenlijke vergadering van de hervormde en gere formeerde synode in het Lucas Kerkcen trum in Utrecht heeft zich zaterdag na een dag spreken over de institutaire aspecten van een eventueel samengaan van de gereformeerde kerken en de hervormde kerken uitgesproken vóór het instellen van een gemeenschappelij ke synode. Een voorstel daartoe werd zonder ook maar enkele tegenstem door de vergadering aangenomen. Amsterdam onbewolkt onbewolkt nnw mist n zw. bew. nnw onbewolkt nnw Den Helder onbewolkt onbewolkt zw. bew. nnw licht bew. nnw Z.-Limburg half bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt nno licht bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. zw. bew. nno regenbui windst. 2B - ie 31 onbewolkt half bew. o

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2