artsen bij Mao Toerist in zee verdronken Twee moorden in Ulster Brazilië Bloedbad der Indianen achtergrond In Chili dreigt een burgeroorlog „Actie van Israel op komst” „Amerikaanse BREZJNEV DEZE MAAND NOG NAAR FRANKRIJK „Haldeman wist van inbraakplannen a Ik 1 in «F Hl 1 3 VOLGENS „NEW YORK TIMES”: ff ALLENDE PRAAT MET MILITAIREN BETOGING TEGEN VLIEGBASIS IN SOESTERBERG Leerlingen bezetten HAVO-school Gevangenisstraf voor staatssecretaris in Joegoslavië AANDAG 18 JUNI 1973 Krant in Hongkong: 99 LIBANESE KRANT Giftige snoepjes Victor Alba Naar Parijs Slechte smaak (Van onze redactie buitenland) Het is als het verschil tussen hebben en zijn. Het verschil tus sen een leven met afwasmachi nes, tweede auto’s en banksaldo’s en een naakte existentie. Het verschil is zo groot dat vast staande begrippen uit het ene leven onbegrijpelijk zijn voor het andere: De Braziliaanse Indiaan snapt er niets van als we hem onze problemen over geld, hypo theek, bezit zouden willen uit leggen. Zijn kenmerkende eigen schap is vreugde, de meest sim pele vreugde die er is: Die van het leven. De Braziliaanse in diaan is tevreden met er te zijn. Meer niet. ACTIES IN WASHINGTON ambassade. (Van onze redacteur in Santiago) mijn- LONDEN. (DPA en UPI) In hei weekeinde zijn in Noord-Ierland twee mensen vermoord. Een lijk werd zondag gevonden op enkele kilometers buiten Belfast. Op de agenda voor het topoverleg met Nixon dat vandaag begon staan vrijwel alle belangrijke politieke problemen en de kwesties inzake de betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Gesproken zal worden over de onderhandelingen in Genève inzake de aanvulling van de akkoorden over de beperking van de strategische bewape ning die het vorig jaar in Moskou zijn politici toen hij voor de televisie zei dat hij bang is dat Nixon gedwongen zal worden tot „melodramatische concessies” bij het overleg met Brezjnev om de aandacht van het grote publiek af te leiden van het Watergate-schandaal. nognafisch onderzoek en over de uitwis seling op cultureel en wetenschappelijk terrein. Senator Jackson vertolkte gisteren de uit ver- (van het onvindbare goudland El Do rado), later om rubber, of edelstenen. Nu gaat het om bodemschatten, of om de mogelijkheid dat de wildernis deze zal opleveren: „Het is de opmars van de Amerikanen die het land een slechte smaak heeft gegeven. Vroeger zed men vergoelijkend van een man dat hij „op Braziliaanse manier” stal. Nu stelen bijna alle hooggeplaatsten „op Amerikaanse manier”. In de negentiende eeuw roeiden de Amerikanen systematisch de roodhui den van hun prairies uit. „Maar in Brazilië”, aldus Bodard, „maken ze hun handen niet vuil, zelfs hun her sens niet. Hun geweten is rein”. In Parijs is gisteren officieel bekend gemaakt dat de Russische partijleider van 25 tot 27 juni een bezoek aan Frankrijk zal brengen op uitnodiging van de Franse president Pompidou. Voor de Franse staatstelevisie werd de aankondiging van Brezjnevs bezoek aan Frankrijk een „diplomatieke bom” ge noemd. De tv-commentaitar zei dat Brezjnevs bezoek aan Parijs wordt gezien als een gebaar van de Russische leider om even tuele vermoedens in Europa de kop in te drukken als zouden de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten „van plan zijn een hegemonie over de rest van de wereld te vestigen.” Aangenomen wordt dat president Al lende binnenkort weer militairen in zijn kabinet zal opnemen. Bekend is dat er onderhandelingen gaande zijn met de drie takken der strijdkrachten, maar officiële resultaten laten op zich wach ten. BEIROET. (AFP) De Israëlische troepenconcentraties aan de Libanese en Syrische grenzen overtreffen die welke voorafgingen aan de juni-oorlog van 1967, zo heeft gisteren het in Libanon verschijnende blad Al Moharrer gemeld. Deze krant fungeert doorgaans als spreekbuis van de Palestijnse guerillabe- weging. de auteur zoveel historisch en nieuw materiaal bijeengebracht dat hier ge rust gesproken kan worden van een naslagwerk over Latijns-Amerika. Om terug te keren naar hebben en het zijn: Alba schetst kort de vero veringstocht van Cortez in Mexico: „(Cortez) werd door de Aztekenheer ser Montecuzoma II ontvangen en werd zijn vriend. Dater liet Cortez Montecuzoma in de gevangenis opslui ten en maakte zich meester van zijn goud.” Dit voorbeeld is als een korte sa menvatting van de loop der gebeurte nissen: Europeanen op zoek naar be zit vinden Indianen op hun weg en roeien ze Uit. Bodard: „Gruwelmoord. Altij d gruwelmoorden. Rassen moord van tien, twintig of honderd Indianen en wie zal erover horen wanneer ze diep in het oerwoud gebeuren? Het wordt bij tijd en wijle gedaan. Door aanhoudende destructie, door vergif of alcohol, eeuw in eeuw uit.” WASHINGTON (Reuter en AP) Vandaag is op twee plaatsen in Wash ington gedemonstreerd tegen Brezjnev. Enige duizenden personen waren gisteren al naar het Capitool gekomen. Hun actie beoogt de Russische partijleider ertoe tg brengen dat joodse Russen vrij naar Israel mogen emi- mening van verscheidene Amerikaanse greren. Brezjnev die zaterdag in Washington aankwam, heeft gisteren de dag doorge bracht op president Nixons buitenver blijf in Maryland. De 66-jarige Brezjnev heeft in de bossen van Camp David gewandeld in gezelschap van zijn assis tenten, onder wie de Rusische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko. ’s Avonds sprak hij met Nixons adviseur Henry Kissinger. „DEZE NOBELE wilden”, zo ver volgt Bodard, „zijn juist het tegeno vergesteld van wild. Ze vermijden opwinding en altes wat erop lijkt. Ze worden niet graag van streek ge- De brief was eerder voorgelezen bij de vliegbasis, waar liederen werden gezon gen en protesten werden gescandeerd. Militairen bleven op de achtergrond, ook '.oen demonstranten op de opgerichte wegversperringen afgingen. CIJFERS, data en korte historische schetsen over de geschiedenis van de Zuidamerikaanse Indianen kan men vinden in het recent verschenen boek „De Latijns-Amerikanen” van Victor Alba. Het werd uitgegeven door Keesing in Amsterdam in een verta ling van A. J. de Boer. Op ongeveer 350 bladzijden heeft EN NA het opnoemen van een dertigtal stammen alleen al in Brazi lië: „Al deze stammen zijn uitgeroeid, vernietigd, verdwenen. Vele andere zijn gedecimeerd en bijna geheel geli quideerd, zoals de Araras van de Rio Gi-Parana, waarvan er nog enkele zijn, de laatste exemplaren, minder dan het aantal vingers van de hand. Elders waar eens duizenden mannen en vrouwen waren zijn er nog een luttele tien in leven, een paar dozijn.” Eerst moordde men om het goud Kort na de vondst kreeg een krant in Belfast een anoniem telefoontje met de mededeling dat de Vrijheidsstrijders voor Ulster („Ulster Freedom Gighters”) de twee moorden op rooms-katholieken hebben gepleegd uit vergelding voor de moord op Michael Wilson, de 18-jarige zwager en lijfwacht van de militante leider der protestanten Tommy Herron. Het hoofd van het Chinese verbin- dingsbureau in Washington, Hoeang Sjen, zou enkele weken geleden presi dent Nixon hebben gevraagd de spe cialisten naar China te sturen. De Chinezen zouden een aanbod van de Amerikaanse president om de Chine se partijleider met zijn persoonlijke vliegtuig naar Hawaii over te vliegen, hebben afgewezen. Op Hawaii bevindt zich namelijk de modernste apparatuur voor de be handeling van de ziekte van Parkin son waaraan Mao zou lijden. In Pe king had men er op gestaan dat de Amerikaanse specialisten de Chinese partijvoorzitter zouden onderzoeken in Peitaiho in Noord-China. Volgens „Vanguard” zijn de artsen officieel als toerist naar China geko men. Zij zouden echter de modernste medische uitrusting bij zich hebben. Hun bezoek aan China zou een maand duren. AMSTERDAM. Vrijwel unaniem hebben de 180 leerlingen van de katho lieke HAVO-school „De voorzienigheid” vrijdagavond in een vergadering beslo ten hun school aan de Falckstraat in Amsterdam bezet te houden uit protest tegen het volgens hen volmaakt on rechtvaardige ontslag van twee populai re leraressen, de dames Van der Maesse (aardrijkskunde) en Borst (Nederlands). Ook vorig jaar zijn er tussen leerlin gen en schoolbestuur conflicten geweest over een leraar, ditmaal hebben de leer lingen besloten het niet bij woorden te laten. Sedert het ontslag dat op 1 april werd verleend, hebben zij bij de direc trice, mevrouw Steggink, en bij het bestuur geprotesteerd, echter zonder enig succes. Israel van een deel van Zuid-Libanon. De Israëliërs zouden het gebied volledig willen uitkammen. In Libanon hebben de afgelopen week al eerder geruchten de ronde gedaan over een op handen zijnde Israëlische aanval. De Russische ambassadeur in Beiroet, Azimov, zou de Libanese socia listische leider Djoemblatt vorige week donderdag hebben laten weten dat er kans bestaat op „een grootscheepse Is raëlische aanval op Libanon op korte termijn”. Volgens gegevens van Palestijnen heeft Israel honderdduizend militairen en vijfhonderd tanks samengetrokken voor een grootscheepse aanval di:e bin nen 48 uur zou kunnen worden ontke tend. Het blad „Al Moharrer” voegt daaraan toe dat de Israëlische troepen bewegingen zaterdag (terwijl het sabbat was) zijn voortgezet. Kringen van het Palestijnse verzet verwachten volgens het blad een langdurige bezetting door Wel is bekend dat president Allende ruim acht uur lang in onderhandeling is geweest met een zestal van de stakende vakbondsleiders. De conversatie werd gevoerd in aanwezigheid van de minister van mijnbouw, Bitar. gesloten, de economische en handelsbe- trekkingen tussen de VS en de Sovjet- Unie, de veiligheid in Europa, het Mid- den-Oosten en het vredesakkoord in Vietnam. Zeker is dat er overeenkomsten gete kend zullen worden over een nauwere samenwerking tussen de twee grote mo gendheden op het gebied van het ocea- BELGRADO. (UPI) De 54-jarige Bosko Vidakovic, ex-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken van Joego-Slavië, is zaterdag in Belgrado veroordeeld tot veertien maanden gevangenisstraf wegens subversieve activiteiten. Vidakovic zou de situatie in zijn land ongunstig hebben afgeschilderd en zo hebben „aangestuurd op een ongrond wettelijke omverwerping van de be staande orde en het zaaien van twee dracht onder de Joegoslavische republie ken.” „Het is een toestand van blije on verschilligheid plus plezier. Zijn ide aal is om twaan uur per nacht fe slapen, zoveel mogelijk te eten, de liefde te bedrijven en om mooi en sterk te zijn.” Aldus de Franse jour nalist Lucien Bodard in zijn „Bloed bad der Indianen”, uitgegeven door Hollandia in Baarn en vertaald door mevrouw I. H. Grader-Oly. bracht en niets is vervelender dan uitbarstingen van woede, hebzucht of verlangen. Ze hebben geen idee van geld, egoïsme of egotisme. Ze moeten onbeperkte vrijheid hebben. Goed en kwaad, zonde, berouw en angst dat wil zeggen angst die de ziel vervult, kennen ze niet. Ieder heeft zijn lichaam, de natuur en de wereld. Dat is geen barbaarsheid, het is in zeker opzicht een aangeboren beschaving en een aangeboren mora liteit die superieur is aan de onze.” De Indianen die het onderwerp vormen van Bodards boek worden uitgeroeid. Dat gebeurt al eeuwen lang, van 1492 af toen Columbus Amerika ontdekte, tot vandaag de dag. Van de ongeveer tien miljoen Indianen die Latijns Amerika be woonden in de 15de eeuw is nu een handjevol over. Alle grote beschavin gen zoals die van de Maya’s, de Tolteken en Inca’s zijn verdwenen. Wat ook nog rest naast de „wilde” stammen zijn groepen onderworpen Indianen, die het proletariaat vormen van de Latijns-Amerikaanse staten. de aankomst van Brezjnev (rechts). De partijleider praat op de Ameri kaanse luchtmachtbasis Andrews met leden van de staf van de Sovjetrussische SOESTERBERG. De Tweede-Ka- merleden Van der Lek van de PSP en Van der Doef van de PvdA hebben zaterdag in Soesterberg gedemonstreerd voor de opheffing van de vliegbasis Soesterberg. Samen met ruim honderd andere demonstranten gingen zij na een fietstocht naar het huis van minister Vredeling van Defensie in Huis Terhei- de, waar zij een brief in de bus stopten. SANTIAGO. In de Chileense hoofdstad blijft de situatie gespannen. De circa 5000 mijnwerkers die een pro testmars naar Santiago ondernomen hebben, weigerden de hoofdstad te ver laten voordat er een oplossing is gevon den voor hun looneisen. Regerings woordvoerders weigerden gisteren te be vestigen dat onderhandelingen aan de gang zijn met de stakende vakbonden. Het feit dat president Allende tege moet gekomen is aan de eisen van de stakende mijnwerkers heeft voor een scheuring in de volksfrontregering ge zorgd. Zowel de communistische als so cialistische partijleider hebben in een open brief aan Allende hun ongenoegen geuit over zijn houding in deze crisissi tuatie. Men eist een harder optreden van regeringszijde, hetgeen president Allende weigert. In een commentaar op de klacht van de beide partijleiders dat de regering het loodje heeft gelegd in dit conflict verwijst Allende naar een open gespreksvorm die beter is dan waterka nonnen en traangasbommen. Verwacht wordt dan ook dat de mijn werkers van de mijn El Teniente hun gevraagde loonsverhoging zullen krijgen: rond 140 percent plus de garantie dat hun loonindex gekoppeld wordt. Op die manier ontsnappen ze aan de gevolgen van de razende inflatie die in Chili heerst. Deze „koper-kruistocht” naar Santiago heeft tot dusverre het leven gekost aan twee mensen en in totaal tot en met zondagavond ruim driehonderd licht- en zwaargewonden opgeleverd. Hoe zwak de regeringspositie momen teel is, bleek uit de genomen actie door de CUT, het overkoepelende orgaan van de vakbonden. Men riep alle leden op het presidentiële paleis te komen verde digen tegen wait men noemde „aanvallen van terroristen en fascisten.” Hiermee werd bedoeld de duizenden mijnwerkers die erin geslaagd waren tot in het cen trum van Santiago door te dringen. Dit ondanks alle repressieve maatregelen door leger en politie. Het uitbreken van een burgeroorlog is meer nabij dan ooit: veel buitenlandse waarnemers zijn van mening, dat het slechte weer, stortregen en hagelbuien, het zijne ertoe heeft bijgedragen dit te verhinderen. De positie van de Volks front regering is momenteel slechter dan ooit: splitsing in de eigen gelederen en geen oplossing in het vooruitzicht wat betreft de stakingen in de kopermijnen. Sedert zestig dagen wordt nu gestaakt in El Teniente en dat kost land en volk ruim een miljoen dollar per dag. In het Soester Natuurbad is gistermid dag de 6-jarige Leffert van Daal uit Utrecht verdronken. Het jongetje was met een aantal vriendjes in heit piere- badje gaan spelen, maar toen zijn moe der hem daar ging zoeken, bleek hij te zijn verdwenen. Bij een oploopje, elders in het bad, vond de moeder haar inmid dels overleden zoontje, terwijl omstan ders nog middels mond-op-mond-beade- ming probeerden het jongetje weer bij te brengen. SAARBRÜCKEN. (AP) Veertien passagiers raakten gewond toen gisteren een forensentrein in de buurt van Saar- brücken uit de rails liep. Dit gebeurde doordat op de rails een stapel stenen was gelegd. Het ongeluk gebeurde tussen de plaatsen Simmern en Boppard. De trein ramde een brug. De materiële schade is aanzienlijk. NEW YORK (AFP). Robert Halde man, de voormalige secretaris-generaal van het Witte Huis, was tevoren op de hoogte van de plannen tot inbraak en het plaatsen van afluisterapparatuur in het Watergategebouw. Dit, aldus de „New York Times”, in tegenstelling tot zijn eerder afgelegde verklaringen. Het blad noemt vandaag als bron voor zijn onthullingen een „juridisch adviseur” van de sneaatscommissie die met het onderzoek naar de Watergate-affaire be zig is. afkomstig van „het ovale bureau”, van president Nixon. Zo meldt verder de „New York Times”. Het blad zegt dit vernomen te hebben van „kringen rond de Watergate-affaire”. Nixons ex-adviseur John Dean heeft volgens genoemde kringen tegenover ambtenaren van de federale justitie verklaard dat de voormalige onderminis ter van Vervoer Egil Krogh een van de organisatoren van de inbraak in 1971 blij Ellsberg.s psychiater hem had verteld dat zijn orders van Nixons „ova le bureau”, in Het Witte Huis kwamen. De president zelf heeft in zijn verkla ring van 22 mei jl. toegegeven dat hij Krogh heeft belast met het onderzoek naar de publikatie van de geheime Pen- tagon-documenten over de oorlog in Vietnam. Maar Nixon ontkende toen dat hij „toestemming had gegeven voor of iets had afgeweten van onwettige prak tijken, in dat verband bedreven”. Krogh heeft vorige maand als onderminister ontslag genomen. Senator Sam Ervin, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie die het Watergate-schandaal onderzoekt, ziet nog geen reden om president Nixon op te roepen om voor de commissie te getuigen. Hij gaf er de voorkeur aan een dergelijke drastische stap ook niet te nemen. Ervin sprak op een persconfe rentie in Chicago. HONGKONG. (AFP) Volgens het In Hongkong verschijnende blad „Vanguard”, bevindt zich sinds eind vorige week in Peking een groep Amerikaanse cardiologen en specialis ten op het gebied van de ziekte van Parkinson om de Chinese partijvoor- litter Mao Tse Toeng te onderzoeken. TEXEL. De 61-jarige Duitser P. Peter» uit Mullheim a.d. Ruhr is zaterdagmid dag bij de Koog op Texel in de Noordzee verdronken. Zijn vrouw, die zich in zijn nabijheid bevond, sloeg alarm, maar toen de badmeesters ter plaatse kwa men, bleek de man reeds te zijn overle den. De bevelen voor de diefstal van het medisch dossier van Daniel Ellsberg, de man van de Pentagon-Papers, waren RASSENMOORD omdat er mis schien uranium in de grond zit, om dat er een weg (militair belang) dwars door de Amazone-wouden wordt aangelegd. Moord met napalm- bombardementen, giftige snoepjes, met door ziektekiemen besmette kle ding of arsenicum door suiker ge mengd. Een Franse etnoloog schatte on langs dat de laatste wilde Indianen in Brazilië in 1980 uitgestorven zullen zijn. Misschien wordt het tijd om een soort Wild leven fonds op te richten. Als de volkenkundige gelijk krijgt is daar niet zoveel tijd meer voor. Lu cien Bodard heeft het dan allemaal al beschreven: in zijn „Bloedbad der Indianen, de ondergang van de India nen in Brazilië.” Een foto van De 8-jarige Rudolf van Osch Maashees, die sedert zaterdag werd mist, is in de Maas verdronken. Een wachtmeester van de rijkspolitie trof het stoffelijk overschot aan, op twee kilometer van de plaats waar het kind vermoedelijk te water is geraakt. Men denkt, dat het jongetje bij het spelen in de Maas is terecht gekomen en zich tegen de daar aanweige sterke stroom niet heeft kunnen verzetten. Stenen vliegen door de lucht bij vechtpartijen in Santiago de Chili tussen aanhangers van president Al lende (de groep op de voorgrond) en aniti-maransti- sche demonstran ten. De vechtpar tijen ontstonden nadat de anti- maranstische be togers straten hadden bezet ter ondersteuning van stakende werkers.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3