SCHAATSERS-ISSL TENNISSERS -ILTF WIELRENNERS-KNWU Buitenlanders STELLING VAN IVKOV VERANDERDE IN EEN PUINHOOP bij Ton Vissers Kort geding SCHAAKHERINNERINGEN VVCS-KNVB Zelfs Aljechin in de tang van Fine Vasseur winnaar in Luxemburg Fuente test rivalen in het hooggebergte EERSTE RONDE HORDIJK DOOR SPORT Arnold Mühren blijft bij Ajax BS J 'w H 13 DINSDAG 19 JUNI 1973 (Van een speciale verslaggever) Geluk Dieptepunt Szabo heeft over geluk niet te klagen (Van onze schaakmedewerker) Aljechin: Verlies met wit. TIM KRABBÉ klassement: Uitslagen zesde ronde: Poioegajevski Geiler afg., SaxAndersson Va-’/z, Sza boIvkov afg., TimmanLjubojevic 0-1. Stand na zes ronden: 1- Szabo 4 en 1 afg., 2. Sax 3*/2{ 3. Geiler 3 en 1 afg., 4 en 5. Ljubojevic, Andersson 3; 6. Poioe gajevski 2 en 1 afg., 7. Timman 2; 8. Ivkov l’/a en 1 afg. DEN HAAG Arnold Mühren heeft zijn contract met Ajax met drie jaar verlengd. Johnnie Rep en Heinz Schil- cher, die beiden op de transferlijst staan, hebben nog geen aanbiedingen ontvan gen. Beiden zijn momenteel met vakan tie. Bram Braam van het B-elftal, is getransfereerd naar MW. De 21-jarige doelman Arie Spijker (Nijmegen) is overleden aan de verwon ding die hij vier weken geleden bij een botsing in een wedstrijd opliep. i de amateur- lag. Met Mar rende van het kwalificatietoernooi (6-2, 6-3) tegen de Zweedse Madeline Pagel, werd zij van de deelnemerslijst ge schrapt omdat zij nog te jong is om deel te nemen aan het toernooi van Wimble don. In de twaalfde ronde van het inter zonale schaaktoernooi in Leningrad ver loor Larsen van Tal en Kortsjnoj van Rukavina. Byrne bleef lijstaanvoerder. De Rus Vladislav NJeloebin heeft de vierde etappe van de Ronde van Oosten rijk voor amateurs gewonnen. Hij legde de 164 kilometer van Salzburg naar Innsbruck af in 3 uur, 42 minuten en 50 seconden. Tweede werd de Oostenrijker Kurt Schattelbauer en derde de Italiaan Andrea Dematte, beiden in dezelfde tijd als de winnaar. De Oostenrijker Kretz blijft leider in het algemeen klassement. er een fout was gemaakt met de bereke ning van de tijden. Het eerste deel van de vierde etappe was eerder op de dag gewonnen door de Belg Lucien de Brau- vere. Fred Hoyles, hoofdscheidsrechter bij het kwalificatietoernooi, vertelde dat na de partij tussen Natalia Sjmyreva en Madeline Pagel een offir!al hem pas had gezegd dat de beloftevolle Russische speelster beneden de leeftijdsgrens was. De belangrijkste uitslagen van de eer- te dag van het kwalificatietoernooi zijn: dames enkelspel, eerste ronde: Wikstad (Zwe)Tine Zwaan (Ned) 6-2, 7-5, K. Walker (Aus)Elly Appel (Ned) 6-0, 4-6, 6-4, Tory Fretz (VS) Noortje Lautensla- ger-Blom (Ned) 6-4, 6-3, Marilyn Tesch (Aus)—Vido (Ita) 6-2, 6-1. Tom Okker heeft in de eerste ronde van het tennistoernooi van Queens Clu een overwinning in twee sets behaald op de Brit Gerald Battrick, 7-5 6-3. Harm Ottenbros werd vijfde in een elerkoers over 145 kilometer in het elgische Strombeek. De wedstrijd werd gewonnen door Julien van Lint. Serpent! werd tiende. Ook de vierde partij was zeer het aanzien waard: de beide Russen pro beerden van elkaar te winnen. In de Saemisch-variant van het konings-In- disch waarin ze dat probeerden, maakte Geller met zwart de meeste vorderingen. Kort voor het afbreken joegen de laatste twee zwarte stukken een toren en een dame de witte koning het bord op. Toch is de zaak nog niet helemaal duidelijk. Wel is duidelijk dat Poioega jevski, derde op de officieuze wereld- rangljjst, volkomen van slag af is. In de eerste ronde tegen Sax maakte hij een groot aantal opeenvolgende blunders die zijn volkomen gewonnen stelling in verloren veranderden; zondag tegen Timman overtrof hij dat nog door de ene zet waarmee hij zijn dame weggaf. Zou hij ook tegen Geiler verliezen, dan bereikt zijn toernooistand een ongekend dieptepunt. De belangrijkste uitslagen in het he ren enkelspel zijn: eerste ronde: Con nors (VS)Phillips-Moore (Aus) 6-3, 6-2, Tanner (VS)Barthes (Fra) 6-4, 4-6, 6-2, Cooper (Aus)Kamiwazumi (Jpn) 6-4, 6-4, Barazzuti (Ita)Seewagen (VS) 6-2, 6- 0, Van Dillen (VS)—Zugarelli (Ita) 6-3, 9-7. Pasarell (VS)—Jauffret (Fra) 9-8, 3- 6, 6-4, Fairlie (Nw-Z)—Lutz (VS) 9-8, 6- 2, Dibley (Aus)—Vinanamritraj (Ind) 8-9, 8-6, 6-3. Fassbender (Wdld)Gor man (VS) 6-4 6-2. Ook Betty Stöve had slechts twee sets nodig om de eerste ronde door te ko men. De Nederlandse speelster versloeg de Westduitse speelster Katja Ebbing- haus-Bürgemeister met 8-6, 6-0 .De be langrijkste uitslagen uit de eerste ronde van het dames enkelspel zijn: Val Zie- genfuss (VS)Natalie Fuchs (Fra 6-1, 7- 5, Diana Fromholtz (Aus)Isabel Fer nandez (Col) 6-2, 6-3, Christine Janes (GB)Laura Dupont (VS) 6-3, 6-8, 10-8, Evonne Goolagong (Aus)Krosjina (Rusl.) 6-1, 3-6, 6-3, Margaret Court (Aus) DEN HAAG. De vereniging van contractspelers (VVCS), in casu de Fey- enoorder Theo van Duivenbode, zullen een kort geding aanspannen tegen de commissie van beroep van de KNVB. Voor Rolf Thung en Fred Hemmes is het toernooi al afgelopen na de eerste ronde. Thung verloor van de Zuidafri- kaan Bertram (7-5, 6-2), Hemmes werd verslagen r de Them. 8-0, 7-5. Bij de dames kwamen Tine Zwaan. Elly Appel en Noortje Lautensk ger-Bcn niet door de eerste ronde. Natalia Sjmyreva, een vijftien-jari; Russisch meisje, voor het eerst op be zoek in Engeland, heeft geen plezier beleefd van haar inschrijving voor het tennistoernooi van Wimbledon. Na een gemakkelijke overwinning in de eerste De Rus Aleksejev heeft op de EK gewichtheffen in Madrid twee wereldre- ■ords verbeterd in de superzwaarge- vichtklasse: Olympische tweekamp 417,5 'o en stoten 240 kilo. z.t., 4. 22.13,24, Oliviera was al enkele weken op proef bij Vissers, met Noels legde de Oister- wijkse ploegleider die inderhaast ver sterking moest zoeken door tegenvallen de prestaties contact n^ cours Warschau-Berlijn-Pras tins, van wiens wielerbestaan tot op he den niemand hoorde, maakt Vissers vol gende week dinsdag kennis. De mogelijkheid bestaat dat er nog een vierde het reglementaire maximum) buitenlander bij Canada-Dry-Gazelle wordt ingelijfd. Vandaag hoort Vissers van sponsor Raleigh of die Bilsland of Harrison uitleent voor de Ronde van Frankrijk. op en bracht een pwnoffer om zijn witte troepen sneller te mobiliseren. Nu is Reshevsky één van die zeldza me spelers die graag met zwart speelt en zijn tegenstander uit de tent tracht te lokken met het nemen van overmoedige acties. Hij smoort dan de ondernomen acties en slaat ver volgens genadeloos toe. Zo verging het ook Euwe die zijn aanval op niets zag uitlopen en toen genadeloos aan het verstoorde materiële even wicht werd herinnerd. Na zes ronden luidde de stand: Fine 5‘/t pnt.; Keres 4; Aljechin en Botwinnik 3, Capa blanca 2,/s, Euwe, Flohr en Reshevs ky 2. door zijn voorsprong op de Spanjaard tweede in het klassement slinken tot iets meer dan veertig seconden. Uitslag vijfde etappe: 1. Fuente (Spa), 183 km in 6 uur 8 minuten en 50 seconden, 2. Panizza (Ita) 6.09.15, 3. Schi- avon (Ita) 6.09.18, 4. Galdos (Spa) 6.09.23 5. Fabbri (Ita) 6.09.39, 6. Paolini (Ita) 6.09.52 7. Farisato (Ita) 6.09.52, 8. Giuliani (Ita) 6.09.58, 9. Bergamo (Ita) 6.10.07, 10. Brunetti (Ita) 6.10.08, 36 Schepers (Ned) 6.18.46. HILVERSUM. Terwijl ik dit schrijf in de persruimten van het AVRO-gebouw zit enkele tafeltjes verder de Hongaarse grootmeester Laszlo Szabo. Het is kwart over acht; over een kwartier moet hij terug naar het podium om zijn afgebroken partij tegen Ivkov verder te spelen. De partij zit hij nu te analyseren. Vrolijk een zacht wijsje fluitend schuift hij dames en lopers heen en weer. Het is dan ook een eindspel met dames en lopers (van ongelijke kleur) en de vrolijkheid wordt veroorzaakt door het feit dat Szabo een pion meer heeft om te schuiven; kortom: waar schijnlijk opnieuw gaat winnen. Dat zou al voor de vierde maal in zes ronden zijn en dat is voor een toernooi van dit formaat bijzonder veel. Als Geiler er niet in zou slagen de andere afgebroken partij van deze zesde ronde te winnen, tegen zijn falende landgenoot Poloegajewski, zou Szabo al een voorsprong van anderhalf punt hebben. Zeer verrassend: voor het begin van het toernooi had werkelijk niemand de oude Szabo hij is bijna 60 een belangrijke rol toegedacht. ALKMAAR. Het protest van de beroepsrenners Plet de Wit en Cees Stam tegen de KNWU over het niet uitbetalen van de prjjzen van het baankam- pioenschap 1972 heeft gedeeltelijk succes gehad. De sportcommissie van de KNWU heeft namelijk besloten alsnog 2.000 uit te trekken voor de profs die hebben deelgenomen aan de baankampioenschappen 1972. Het betreft hier drie stayers, twee sprinters en enkele achtervolgers. Voor het kampioenschap van dit jaar, dat over enkele weken op de Stadionbaan in Amsterdam wordt gehouden heeft de KNWU 3.000 beschikbaar gesteld om te verdelen aan prijzen. Commentaar van Cees Stam: „Deze maatregel komt er op neer, dat de kampioen ongeveer 200 vangt. Niet veel, maar uiteraard beter dan niets. Zondag in Oudenlbosch iis bewezen, dait de baansport echt nog niet dood is. Als de unie de baansport stimuleert door er normale prijzen boven te zetten, dan komen de profs echt wel naar de baan. Er zijn genoeg jongens die gerust willen sprinten, stayeren of achtervolgen. Maar als zij van tevoren niet weten, wat er voor geld te verdienen is, komen zij uiteraard niet”. „Wij willen een bredere basis, waarin vooral meer Europeanen zullen wor den betrokken”, aldus Bergman. „Dit is duidelijk tot uiting gekomen tijdens deze bespreking, waarin de rijders accoord konden gaan met de belofte van de heer Neely. Binnen veertien dagen verwacht ik dat wij trainers, masseurs en een medische staf zullen hebben, terwijl dan waarschijnlijk ook het wed- strijdschema en de banen bekend zullen worden gemaakt”. Frits Bergman verwacht ook nog een verdere uitbreiding van de profgroep. „Met Fomaess en Claeson zijn wij practisch rond. Het is nog slechts een kwes tie van handtekeningen zetten”, aldus een zeer optimistische Bergman. Het is zo goed als zeker dait er geen Nederlanders meer zullen worden gecontracteerd. Szabo: Op hoge leeftijd nog onverwachte successen in het AVRO-toernooi. De Zweed zou weinig kans meer hebben gehad als Sax tijdig bedacht had dat het bezit van een verdwaalde toren niet altijd leuk is. Toen de toren van h4 op miraculeuze wijze naar c6 was verhuisd, bleek hij juist daar Andersson genoeg kans op tegenspel te bieden om nog net met remise te ontsnappen. De commissie van beroep heeft het vorig seizoen een hoger beroep van Van Duivenbode tegen een voorwaardelijke schorsing van een week afgewezen op formele gronden, zoals bijvoorbeeld tijds overschrijding er één ig. De raadsman van de VVCS, mr. Jans sen van Raay, is van mening dat een dergelijke procedure principieel onjuist is en heeft daartoe maandag een dag vaarding doien uitgaan. Het is nog niet bekend wanneer het kort geding dient. Vlak voor Grachen veroorzaakte Fu ente toch een afscheiding in de groep, die uit 48 renners bestond. Panizza. Schiavon en Galdos gingen met hem mee, Fabbri ging niet zo gemakkelijk omhoog, maar slaagde er wel in de soepel klimmende Spanjaard „in beeld” te houden Cristina Sandberg (Zwe) 6-0, 6-1, Chris Evert (VS)Laura Rossauw (Z.Af) 6-2, 6-3, Kerry Melville (Aus)Odile de Roubin (Fra) 6-2, 6-1, Julie Heldman (VS)Kazuko Sawamatsu (Jpn) 6-2, 6-3, Francoise Durr (Fra)Wendy Turnbull (Aus) 6-3, 6-1. Janet Newberry (VS) Pat Pretorius (Z.Af) 6-4, 7-9, 6-4. LONDEN Rechter Forbes heeft ook gisteren geen uitspraak gedaan in de zaak-Pilic. In Londen verwacht men dat het gerechtshof vandaag zal beslissen of de schorsing die de Internationale Tennis Federatie (ILTF) Pilis oplegde en waardoor het hem onmogelijk is deel te nemen aan Wimbledon, terecht is ge geven. Pilic had het hof gevraagd de beslissing van de ILTF ongeldig te verklaren omdat er een reden voor zijn schorsing, absentie bij de Davis-bekerwedstrijd Joego-SlaviëNieuw-Zeeland, wordt aangevoerd, die niet bestaat. Gisteren, tijdens de behandeling van de zaak, hebben de advocaten van Pilic gezegd dat hun cliënt zeer tijdig de Joegoslavische bond van zijn afwezigheid in kennis had gesteld en dat daarom de schorsing van negen maanden door de bond over genomen door de ILTF en teruggebracht tot een maand ten onrechte is ge geven. Het uitblijven van een uitspraak tot op zijn minst vandaag heeft de organisa toren van Wimbledon voor problemen geplaatst. Het plan was namelijk van daag de plaatsingslijst te publiceren. •HAARLEM. Er is aan de Duitse schaakmeester Bogoljubov eens de vraag gesteld waarom hij toch zoveel partijen won. De vermaarde en altijd opgewekte Bogoljubov antwoordde: „Met wit win ik omdat ik wit heb en met zwart win ik omdat ik Bogolju bov ben!" Na de zesde ronde van het AVRO-toernooi 1938 had men deze vraag ook aan de Amerikaan Reuben Fine kunnen stellen. WIMBLEDON. Jan Hordijk heeft gisteren de eerste stap gezet op een plaats in het enkelspel van het toernooi van Wimbledon. In de eerste ronde ver sloeg Hordijk de Boliviaan Gorostiaga met 6-2, 6-3. Zestien plaatsen zijn be schikbaar voor de 128 heren, die deelne men aan het kwalificatietoernooi van Roehampton. Bij de dames zijn acht plaatsen in het eindtoernooi voor de 64 deelneemsters. Zojuist kwam Ivkov hier binnen; sa men hebben de heren onder wederzijds gelach enige interessante, maar niet ge bruikte, mogelijkheden uit de eerste zit ting van hun partij doorgenomen en nu zijn ze samen naar het podium gegaan. Over geluk heeft Szabo niet te klagen. In de 5de ronde werd hij van het bord geveegd door Ljubojevic, tot die het vegen plotseling staakte en het onwaar schijnlijke presteerde door een door hem te geven mat in drie zetten te overzien. Toen, won Szabo. Maandag had hij het geluk dat Ivkov een kleine grappigheid overzag die zijn stelling in een puinhoop veranderde. Dat hij het nog zo lang volhield, zelfs in tijdnood, siert de Joe goslaaf, die in dit toernooi één van zijn steeds vaker noodzakelijke gevechten le vert om bij de betere grootmeesters te blijven horen. Met Jan Timman wil het dit toernooi nog niet zo lukken. Dat hij in de vorige ronde van Poioegajevski won was na tuurlijk een aardig ruggesteuntje, maar natuurlijk geen echte overwinning. De Rus gaf toen na 15 zetten zijn dame weg en Timman had in de hele partij, buiten voorbereiding en theorie, maar één echte zet hoeven doen. Gisteren werd het ge- gen de als altijd bizar spelende Ljubjevic een merkwaardig geheel. Timman offer de een pion, mocht als tegenprestatie de rochade aan zwart ontroven, maar toen waren toch eigenlijk beide stellingen in deze Aljechin-verdediging enigszins ge stremd. Timman begon de boel te force ren het enige wat hij kon doen maar hij zou toch alleen maar de zwar te overwinning hebben verhaast als niet Ljubojevic onnauwkeurig was gaan spe len. Precies op het moment dat hij het tot op dait moment geofferde materiaal had kunnen inhalen en zo remise berei ken, offerde Timman er nog wat bij en toen was de partij afgelopen. Hij had 30. Tal i.p.v. 30. Lb4 moeten spelen. Sax speelde de derde zeer spectaculai re partij van de dag. Andersson zijn geliefde Fransman niet helemaal zoals het moet. Een soort verdwaalde toren van Sax verhinderde beide rochades en een ui- ters verrassen^ loperoffer dat Anders son na bijna een uur nadenken weiger de, verhinderde die rochade definitief. GRACHEN. Jose Manuel Fuente heeft tot de laatste beklimming in de vijfde etappe van de Ronde van Zwit serland gewacht om in het offensief te gaan. Pas enkele kilometers voor Grachen, bijna 180 kilometer na de start, testte de Spanjaard de kwaliteit van zijn concurrenten in een beklim ming. Een eerdere gelegenheid, de Sim- plonpas na 128 kilometer, waar het ren- nersveld een hoogte van 2005 meter bereikte, liet Fuente ongebruikt op deze erg hete dag. Zonder nu direkt voor een „bluf fer" te zijn uitgemaakt had hij het antwoord van Bogoljubov kunnen ge ven. De zesde ronde, die in Haarlem werd gespeeld, bracht opnieuw winst voor Fine en nu nog wel met zwart tegen wereldkampioen Aljechin! Daarmee bracht Fine zijn score op 5‘lt uit 6, een resultaat in dit uitge kiende gezelschap dat geen mens had durven vóórspellen. Voor de toe schouwers in Haarlem was het trou wens toch een geweldige schaakdag. Flohr, die nog niet erg uit de verf was gekomen leek Botwinnik volko men onder de voet te zullen lopen. Een juweel van een vrij-pion leek Flohr’s eerste zege in te luiden. In gewonnen stelling maakte hij in tijd nood twee blunders op een rij waar door Botwinnik nog een onverwachte remise in de schoot geworpen kreeg. Capablanca trof Keres in zijn beste (d.w.z. gevaarlijkste) vorm. De Est maakte er een combinatoire partij van, zo zeldzaam fraai met offers en dreigende offers dat Capablanca, die toch een grootheid was in het voor komen van dreigende gevaren, op dit superieure spel geen afdoend ant woord had en zijn eerste nederlaag leed. Voor Euwe werd de zesde ronde een grote teleurstelling. Hij zette te gen Reshevsky de partij erg agressief Eindklassement: 1. Sylvain Vasseur Fra 20 uur 31 minuten en 55 seconden, 2. Willy Planckaert (Bel) 20.43.14. 3. Guitard (Fra.) 20.43.19, 4. Kuiper (Ned.) 20.43.24, 5 Tschan (Wdl) 20.43.30, 6. Gil son (Lux) 20.43.34, 7. Rouxel (Fra) 20.43.35 (33 pnt), 8. Mortensen Den) 20.43.35 (73 pnt.) 9. Bouloux (Fra.) 20.43.35 (85 pnt), 10. Dierickx (Bel) 20.44.22, 19. Viainen (Ned.) 20.49.34. Een tweede demarrage van Fuente was te veel voor Panizza, Galdos en Schiavon, die Fuente een eenzame tri omf moesten toestaan. Fabbri kwam 49 seconden na Fuente binnen en zag daar- De Fransman Alain Vasseur is win naar geworden van de Ronde van Luxemburg. Het tweede deel van de vierde en laatste etappe, een individuele ijdrit van 1200 meter, leverde aanvan kelijk een zege op voor de Luxemburger 'oger Gilson in 2 minuten en 46 secon den. Later werden de resultaten van de tijdrit echter vervallen verklaard omdat (Van onze sportredactie) OISTERWIJK. In de Tour de France-Ploeg van Canada-Dry-Gazelle worden tenminste drie buitenlanders op genomen: de Portugezen Herculano Oli viera en Joseph Martins en de Belg Ludo Noels. Ze zijn door ploegleider Ton Vissers gecontracteerd tot het eind van dit seizoen met een optie voor één jaar. Algemeen klassement: 1. Fabbri 22.12.27,' 2. Fuente 22.13,09, 3. Schiavon Galdos 22.13,13, 5. Farisato 6. Panizza 22.13,29, 7. Paolini 22.13,31, 8. Giuliani 22.13,41, 9. Petterson 22.13,46, 10. Pfenninger 22.13,47, 45 Sche pers 22.47.41. DEN HAAG. De eerste besprekingen die gisteren hebben plaatsgevonden tussen de ISSL, bij monde van Ed Neely en de Nederlandse profschaatsers, hebben er toe geleid dat de controverse tussen Neely en de rijders is opgelost. Frits Bergman, de promotor van de ISSL in Europa verklaarde, dat de ver wachtingen zjjn dat binnen twee weken de zaken geheel rond komen. Bij de opening een week gele den mijmerde Szabo nog eens wat na over zijn carrière die hem gedurende een periode, de vijftiger jaren, wel dicht bij de wereldtop had gebracht, maar toch ook niet verder. Zijn gedeelde der de tot en met zevende plaats in het kandidatentoernooi te Amsterdam in 1956 (ook de toen 19-jarige Boris Spasski bezette toen die plaats) bleef altijd zijn dichtste benadering van de wereldtop. Van een come-back kun je op zijn leeftijd niet meer spreken; wereldkam pioen wil hij vast niet meer worden, maiar zijn resultaten van de afgelopen twee jaar zijn opmerkelijk en een wraak op de Hongaarse keuzecommissie, die hem onderhand uit het Hongaarse Olympiiadeteam heeft gelaten. Ach, zei Szabo bij die opening, dat eerste AVRO-toemooi was dus gewon nen door de toen 21-jarige Paul Keres, een leeftijdgenoot van hem. Wel, hij was in die tijd eigenlijk even goed als Keres beiden waren ze op een Olympiade ontdekt maiar Keres was doorgegaan met schaken, terwijl hij, Szabo, zich in het uitoefenen van bezigheden op een bank had gestort en pas echt serieus was gaan schaken toen die bank over de kop wias gegaan. Die poging een nieuw leven op te bouwen had hem nu juist een achterstand op de werkelijk zeer grote grootmeester Keres gegeven die nooit meer in te halen was. .A..

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13