Uitgangspunt systeem studiefinanciering na 1974 Dure auto’s voor CDU’er na omkoperij Bisschoppen steunen acties Gevecht tussen bankbedienden en politie Brandt krijgt vrij baan met basisverdrag Mr. Aantjes boos op minister Pronk VI Straks energie uit kernfusie Beschieting bij Danang: 8 doden Nog steeds verliefd Spaanse regering dempt staking il ihi s i Rai Bei opi Gedienstige bobby □□□En dinsd BELANGRIJK NEDERLANDS EXPERIMENT o J DINSDAG 19 JUNI 197 3 2 Terugvloeien IN LISSABON Beieren weer in ongelijk gesteld Bastillon - Inkomstenbelasting COR I A kM' f A Ike student moet terugbetalen (Van onze redacteur in Barcelona) (Van onze redacteur in Bonn) in (Van onze parlements redactie) volgens uur regen Ir" onbewolkt Het leven kan goed zijn. Boven de tach tig en nog steeds verliefd. Gesignaleerd op een bordesje langs de Amstel tussen de geraniums. Het optreden van die Carlisten, zonder wier medewerking een algemene staking in Pamplona ondenkbaar is, wordt dan zzw o Jv, uur uur 0 0 0 o o o o o o o 15 0 0 o o o o o o 20 0 o o o o o 4 0 o o 4 0 o o o o o SAIGON (Reuter). Bij een mortier- beschieting van een gehucht bij Danang zijn negen Zuidvietnamese burgers, on der wie acht leden van één gezin, om het leven gekomen. spraak is nu al nauwelijks meer in te lossen. De andere mogelijkheid om een grote re geldstroom van de studenten naar de overheid te krijgen, namelijk door ver hoging van *t collegegeld, wijst de huidi ge regering af. De aangekondigde verla ging van 1.000 naar 500 moet de drempel tot de studie verlagen. Het hof verwierp desondanks de eis van Beieren, omdat die Bondsrepubliek anders te veel averij zou oplopen in haar buitenlandse politiek. Een assistent-arts in Londen is gis teren veroordeeld tot de betaling van één shilling per jaar aan zijn jonge vrouw van wie hij na een jaar huwe lijksleven is gescheiden. Dit vonnis werd in hoger beroep gewezen nadat de aan komend arts aanvankelijk was veroor deeld van zijn weekloon van ongeveer 230 gulden circa een kwart als alimenta tie af te staan. Het centrale comité van de Roe meense communistische partij is gisteren onder leiding van staatshoofd en partij- chef Nicolae Ceausescu in plenaire ver gadering bijeengekomen. Gemeld is dat deze bijeenkomst, die twee dagen zal duren, verband houdt met het bezoek dat Ceausescu van 26 tot 30 juni aan West- Duitsland zal brengen. LONI maatrej is geva het wa vloeien Deski niet sp< gerader de hitti o o o o zo ozo o o o 22 23 23 21 24 10 22 23 20 24 19 Volgc culteits willens stuurss probert sameng Het ters th diening hij de de bes; raad a De l overga naar 1 ding n Een behulpzame Britse bobby schoot gistermiddag een ongelukkige soldaat van de Welsh Guards te hulp. De as sistentie was nodig, omdat de veter van de laars van de man was losgeraakt. De soldaat stond op wacht voor het Wind sor Castle. -Trr ara Weer in binnen- en buitenland De in gers van nisaties u men resol Zuid-Afril ernstiger 1 op. door wijze de 1 worden b< Die vra< woord, al resolutie saties eer bestrijdinj nisaties rr land uit, van actie: grote sch< rikaanse werkstelli menlijk Naties stc selijkheid aan de o: zij indiirei gen beïn' besluiten in econor ker make niet vast de Natie vindien zc van Zuid De stoe in de pr en voo-rlc „doodverf maar de ieder gev dat in d« krijgen heidspoli mensen houdt. Het tr; een prac ke rijkd een wils' volking sclne mo; betere oj kingsdee wegzinkt dreiging rend toe ke bevc dwang v raiding weliswa; een rigc traagd n keling i uitblijve De gr< afflikaan AMS1 bezettei van de wetensc in de L ben gis die w< opgehei hiervan geëigen ligd te Volgens het Zuidvietnamese opperbe vel dat dit bekendmaakte, was de be schieting het werk van de Vietcong. Het was het ernstigste incident sinds de ondertekening van het nieuwe bestands- vakkoord. LISSABON. Demonstrerende bank, bedienden en met knuppels uitgeruste politiemannen hebben gisteren in de bin nenstad van Lissabon met elkaar ge vochten. De georganiseerde bankbedien den eisen dat in de nieuwe arbeidsover. eenkomst wordt vastgelegd dat de zater dag een vrije dag wordt. De banken blijven daarentegen eisen dat op zaterdagochtend ten minste twee uren gewerkt wordt en dat de twee wegvallende uren op wekelijkse werkda gen worden ingehaald. De politie gebruikte waterkanonnen om de demonstranten uiteen te drijven. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. In de affaire rond de voor, malige CDU-afgevaardigde Julius Stei ner, die het vorig jaar tegen zijn eigen fractievoorzitter Rainer Barzel stemde toen deze met een constructieve motie van wantrouwen Brandt van de kanse- liersstoel wilde wippen, zijn gisteravond voor de televisie nieuwe onthullingen gedaan. De dag nadat de CDU-oppositie het besluit nam Barzel kanselier te maken, informeerde Julius Steiner bij een gara ge in de buurt van Pforzheim naar een Mercedes 300 SEL, die 22.200 mark kost te. Twee dagen later, nadat Steiner juist zijn stem had afgegeven vóór Brandt en tegen Barzel, belde hij, uit de lobby van het Bondsdaggebouw, de garage op en gaf hem opdracht de Mercedes voor hem te reserveren. Het is opvallend dat dit eerste belang rijk eprobleem dat het nieuwe kabinet van admiraal Carrero Blanco voorge schoteld krijgt, juist is uitgebroken in Pamplona, vanouds het bastillon van de Carlisten. In kringen van de Spaanse oppositie schrijft men dit in zekere mate toe aan het besluit van de Carlisten, onder leiding van prins Carlos Hugo, om zich definitief aan de kant van de link se, klandestiene oppositie te scharen. PAMPLONA. De algemene staking die vorige week vrijdag in Pamplona (Noordwest-Spanje) uitbrak tengevolge van een arbeidsconflict dat al weken sleepte, schijnt gisteren door het regime onder controle te zijn gebracht. Het stadsbeeld is min of meer genormali seerd nu winkels, scholen en openbare diensten weer functioneren. Vooral op vrijdag, maar ook op zaterdag waren stakerspiketten er in geslaagd de stad praktisch lam te leggen en bij de ingang van sommige wijken waren zelfs barri cades opgeworpen. Kernfusie is een proces waarbij onder zeer hoge temperaturen waterstof, het lichtste atoom dat men kent, overgaat in een zwaardere stof, helium. Bij dit proces komt energie vrij. De zon ont leent zijn welhaast onuitputtelijke bron van energie aan kernfusie. De waterstofbom is een ongecontroleerde vorm van kernfusie. Volgens de wetenschapsmensen zijn voor zeer lange tijd de energieproblemen uit de wereld als de kernfusie als Een Luxemburgse boer heeft giste ren bij het rooien van een stuk bos bij de Duitse grens een kruik met ongeveer drieduizend Romeinse munten uit de derde eeuw gevonden. Volgens deskundi- Vorige week woensdag werd echter bekend dat Rottmann, op 7 mei een brief had geschreven aan die voormalige NPD- Landdag afgevaardigde Guttmann, waar in hij met juridische argumenten de politiek van Brandt had ondersteund. Voor de tweede senaat van het consti tutionele hof was dit een reden om Rottmann uit te sluiten van de verdere beraadslagingen. Er zijn meer dan 700 mensen op de wereld zonder werk en nog eens hon derden miljoenen die niet voldoende werk hebben, zo heeft professor Joaquin Forn Costa verklaard in een rede bij de afsluiting van het studiejaar aan de Spaanse economische hogeschool in Bar celona. BONN. Voor de tweede maal enkele weken is gisteren de vrijstaat Beieren er niet in geslaagd om de ratifi catieprocedure van het basisverdrag tus sen de Bondsrepubliek en de DDR te stoppen. De tweede senaat van het con stitutionele hof in Karlsruhe besloot met algemene stemmen de eis van Beieren af te wijzen. Woensdag worden de ratifica- tieoorkonden nu in Bonn uitgewisseld tussen de beide regeringen. 11 9 10 7 11 8 10 11 13 12 13 20 16 10 12 12 10 11 5 12 12 18 13 12 15 18 14 13 22 12 12 20 15 6 13 11 19 13 14 18 In het bestaande stelsel van studiefi nanciering is de regel opgenomen dat degenen die een Rijksstudietoelage ont vangen, daarvan 30 percent (was tot voor kort 40 percent) terugbetalen na afloop van de studie. Wie een maximale toelage heeft gehad, komt op een studie schuld van rond 17.000. „Het ontgaat me”, aldus de bewindsman, „waarom alleen de studenten van minder vermo gende ouders, die op een toelage aange wezen zijn, na hun studie een schuld zouden moeten aflossen en degenen die toevallig rijkere ouders hebben niet Daarom hebben wij in ons stelsel in elk geval opgenomen, dat iedere afgestu deerde een studieschuld zal moeten af lossen. DEN HAAG ARP-fractieleider mr. Aantjes, is boos over uitlatingen van minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking. De minister heeft in een bijeenkomst van de PvdA in Rotterdam de deelname van zijn partij aan het kabinet-Den Uyl verklaard als onderdeel van de strategie van de socialisten om de christen-democratische partijen ver der om zeep te helpen. De minister verwacht dat de polarisatie tegen de confessionelen vanuit deze machtspositie versneld kan worden. Hij toonde zich daarbij dankbaar voor de steun die de VVD geeft door haar wijze van oppositie voeren. WEERRAPPORTEN Amsterdam licht bew. De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder De beslissing van het constitutionele hof kwam als een verrassing, want na dat de tweede senaat zaterdag rechter Joachim Rottmann tot bevooroordeeld had verklaard, nam men algemeen aan diat vier van de nu nog overgebleven zeven rechtens voor de eis van Beieren zouden stemmen. Reeds eerder had Beie ren geprobeerd Rottmann uit te schake len omdat hij op een FDP-vergadering in Karlsruhe in april van dit jaar zich openlijk voor de politiek van de rege- ring-Brandt had uitgesproken. Het con stitutionele hof achtte diit echter geen voldoende reden om Rottmann bevoor oordeeld te verklaren. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis Volgens prof. dr. C. M. Braams, direc teur van het instituut, gaat het onder zoek één tot twee jaar duren. De wetenschapsmensen in Jutfaas moeten i in die periode nagaan hoe een onvoor stelbaar heet gas, plasma genaamd zich in die hete toestand gedraagt. De temperatuur van enige miljoenen gra- onbewolkt windst. 31 19 25 windst. 24 n 24 windst. 23 19 21 24 windst. 21 18 Hij vraagt de minister-president ver der of dit soort uitlatingen de homogeni teit ten goede komen van een kabinet dat het programma van de christen democraten mede ten grondslag voor zijn beleid heeft genomen. Ook wil Aan tjes weten hoe de minister-president de opvattingen van minister Pronk beoor deelt in het licht van zijn mededeling in het Kamerdebat over de regeringsver klaring dat het kabinet depolariserend wil optreden. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyl werkt met grote voortvarend heid aan een oplossing van de pro blematiek van de studiefinanciering in het hoger onderwijs. Zette onder- derwijsminister dr. Van Kemenade vrijdag uiteen wat het kabinet pre cies van plan is met het collegegeld, gisteren ontving staatssecretaris voor het hoger onderwijs, dr. G. Klein, de pers om een uiteenzetting te geven over het complete stelsel van studiefinanciering dat deze re gering in 1974 denkt in te voeren. Het stelsel geldt zowel voor studen ten aan universiteiten als aan instel lingen voor hoger beroepsonderwijs. Een dag later werd op de rekening van Steiner bij de Deutsche Bank in Bonn een bedrag van 50.000 mark ge stort, die afkomstig zouden zijn van Karl Wienand, de zakelijke leider van de iSPD-fractie. Tien dagen later kocht Steiner de wagen. Later kocht hij nog een Mercedes voor zijn zoon- Vandaag begint een speciale commissie van de Bondsdag in Bonn met een onderzoek in de affaire-Steiner. Gisteren kwam het in de Bondsdag tot een hevige controverse over deze affaire. Volgens oppositieleider, prof. Karl Carstens had den buitenlandse geheime diensten een vinger in bet spel gehad bij de construc tieve motie van wantrouwen, Kanselier Brandt merkte op „dat het uiteindielijk de CDU, en niet de SPD, is geweest die Steiner in de vorige Bondsdag heeft gebracht”. U* un-ntti —itpjfi1*? De regering liet politieversterkingen aanrukken en de gouverneur van Pam plona kondigde hard optreden aan tegen diegenen die gisteren hun zaak niet zouden openen. Er zijn enkele honder den mensen gearresteerd. In de fabrie ken blijven de stakingen echter voort gaap en volgens de laatste berichten hebben een 20.000 arbeiders het werk nog niet hervat. De politie patrouilleert door de straten en houdt de strategische punten van de stad bezet. De bewindsman rekende voor, dat het bestaande stelsel van studiefinanciering een steeds grotere hap uit de rijksbegro- ting zal eisen. Gesteld dat er 100.000 studenten zijn, dan geeft de staat dit jaar gemiddeld per student uit aan kin derbijslag- en -aftrekregeling 2000; aan Rijksstudietoelagen 2400; aan sub sidie in de kosten van het onderwijs 14.000; aan subsidie in de kosten van de studentenvoorzieningen 600: teza men per student gemiddeld 19.000. Nog slechts één punt is tot beleid verheven: dat elke afgestudeerde een zekere studieschuld zal hebben terug te betalen. Alle overige denkbeelden verkeren nog in de fase van de beleids voorbereiding. VOORUITZICHTEN TOT DONDERDAG: Koeler met af en toe regen of buien. Aantal uren zon: 2 tot 10. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: van 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 24 juni: minimum 13, maximum 18 graden. Allereerst zou de studieschuld gekop peld kunnen worden aan de hoogte van het inkomen. Te denken zou bijvoorbeeld zijn aan een toeslag op de inkomstenbelasting van 0,5 percent per studiejaar gedurende 20 jaar. Het aantal jaren dat iemand van de onderwijsfaciliteiten gebruik maakt zou dan de tweede factor zijn voor de bepaling van de hoogte van de studie schuld. Als derde factor dacht de bewindsman aan het verschil in kosten per studie richting. Er zijn studies als economie en rechten die rond 5000 aan onderwijs voorzieningen per jaar per student kos ten, maar andere, zoals medicijnen, lo pen tegen de 40.000. Het laten meetel len van deze factor noemde de staatsse cretaris bijzonder moeilijk, omdat je daardoor een vlucht naar goedkopere studierichtingen zou kunnen verwekken, waardoor bijvoorbeeld de volksgezond heid schade zou gaan lijden. Tenslotte dacht de staatssecretaris nog aan de factor studievorderingen: wie naar verhouding te lang over een studie doet, zou daarvoor extra moeten betalen. De Rijksstudietoelagen zullen ervan blij ven uitgaan, dat ook de ouders een bijdrage leveren in de studie van hun zoon of dochter. Per jaar is de ouderbij drage nu gemiddeld per student ƒ2500. Te denken zou bijv, zijn aan een „We kunnen het ons niet permitteren om de student helemaal los te maken van zijn ouders. Dat zou ons bij 100.060 studenten op 250 miljoen komen.” ook gezien als een gevolg van de recente toespraak van prinses Irene op de Car- listeniberg Monitejunra. Zij riep daar op tot een samenwerking van alle opposi tiebewegingen tegen het regime. De Car- listen hebben het eerste beste conflict dat door fabriekseigenaars in Pamplona was veroorzaakt, aangegrepen om een algemene politieke actie o<p touw te zetten- Opvallend is dait de Spaanse poli tie tot nu toe alleen maar sprak over „communisten” onder de arrestanten. Klaarblijkelijk probeert men van hoger hand mg steeds een verbond tussen de Carlisten en de uiterst linkse oppositie te verhinderen, of ten minste dood 'te zwijgen. Zeer belangrijk is het feit dat beide bisschoppen van deze streek zondag in alle kerken een herderlijke brief lieten voorlezen, waarin zij ronduit de kant van de stekers kozen. Zij hadden de politie geen toestemming gegeven een groep arbeiders te verwijderen die zich in een kerk had opgesloten. Daar tegenover staat dat per student naar de overheid terugvloeit: 1.000 aan collegeld (wordt, zoals be kend, 500); 100 inschrijfgeld; 100 als aflossing van studieschuld (afkomstig van beursstudenten uit het verleden; dit jaar dus totaal 10 miljoen gulden): teza men per student gemiddeld 1.200. Het is duidelijk, aldus staatssecretaris Klein, dat de nabije toekomst een toene ming van het aantal studerenden te zien zal geven. Als het bestaande stelsel van studiefinanciering gehandhaafd blijft, zou dat een steeds grotere aanspraak betekenen op de schatkist. Die aan- UTRECHT. In het instituut voor plasma-fysica van de Stichting voor Fundamenteel onderzoek der Materie in Jutfaas is gisteren een begin ge maakt met een nieuwe serie experi menten die het uiteindelijke doel heb ben energie te verkrijgen door middel van kernfusie. Het onderzoek wordt gesubsidieerd door Euratom, dat an derhalf miljoen gulden bijdraagt en het ministerie van onderwijs en We tenschappen dat met 2,5 miljoen op tafel komt. Hoe hoog de studieschuld zal zijn die straks elke afgestudeerde zal moeten betalen, is nog een vraag. De staatsse cretaris noemde een aantal factoren die zouden kunnen meespelen. Georges Bonnet, voormalig Frans minister van Buitenlandse Zaken, is gis teren in Parijs overleden. Hij is 83 jaar geworden. Bonnet streefde in de jaren vóór de Tweede Wereldoorlog naar een goede verstandhouding met Hitler-Duits- land. Hij was een van de voornaamste opstellers van het verdrag van München. 22 w 26 windst. 24 o 24 windst. 25 half bew. ono w ozo Hoog water Laag water WOENSDAG 20 JUNI Zon op 4.19 uur onder 21.03 Maan op 23.19 uur onder 0.00 uur licht bew. onbewolkt Z.-Limburg onbewolkt zzw 5’ z half bew. windst. 24 onbewolkt windst. 28 onbewolkt nno onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt 1 i- 18 zw. bew. w M onbew. ozo onbewolkt windst. S0 zw. bew. zzw 25 Luxemburg onbewolkt o onbewolkt windst. 31 onbewolkt windst. 29 zw. bew. nno geil. bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt wnw zw. bew. v.'ir. onbewolkt zzw mist nw onbewolkt windst. 31 „Als Pronk die zaak in de gordijnen wil jagen, moet hij zo beginnen”, aldus mr. Aantjes. „Als hij de WD nodig heeft om de christen-democraten te be- strijdien moet hij proberen met de libe ralen te negeren”. Aantjes vindt het optreden van Pronk „een slechte stel- lingname om samen tets tot stand te brengen”. Hij heeft er minister-president Den Uyl schriftelijke vragen over ge steld. De anti-irevolutioniaire fractieleider wil van de minister-president weten of de PvdtA soms uit overwegingen van partij belang aan de regering is gaan deelne men. waterstof, wordt bereikt door zeer sterke stroomstoten gedurende zeer korte tijd: tien milli-seconde. Het hete gas moet worden opgesloten in zeer sterke magnetische velden, waarbij over een korte afstand enorme tempe- ratuur-verschillen dienen te worden overbrugd. Volgens prof. Braams zijn nog niet alle problemen van de kernfusie in het laboratorium opgelost. Maar de ver wachting is dat dit tegen het eind van de jaren zeventig wel het geval zal zijn. Het zal dan echter nog geruime tijd duren voordat energie uit kernfu sie kan worden gewonnen, omdat ver volgens de technologische problemen dienen te worden aangevat. Eén van die problemen is hoe de bij de kernfusie ontstane energie om te zetten en te transporteren. Volgens prof. Braams is de internationa- het natuurkundig onderzoek naar de kernfusie goed. De Westeuropese sta ten zijn er volgens hem van door drongen dat dit onderzoek niet op eigen houtje kan gebeuren. Ook de uitwisseling van wetenschappelijke gegevens met onderzoekcentra in de Verenigde Staten vormen prof. Braams geen probleem. WOENSDAG 20 JUNI 6.15 uur en 18.37 2.00 uur en 14.16 o n nw o nw xxlxxl uew. onbewolkt licht bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. Rotterdam onbewolkt Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locarno Londen i ïj: As-Ww -■ Wmnmnuiu,^ f ■- W Ki

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2