Mogelijke terugkeer ploeg wellicht van Wil Westphal niet aan de start SP OKKER STELDE PLAATSINGSCOMMISSIE TELEUR NOG EEN WINSTPARTIJ NODIG Fuente maakte grote indruk NASTASE: DE EERSTE TWIJFELAAR Wereldrecord SCHAAKHERINNERINGEN Spanning terug na fraaie zege Keres DE BESTE KANSEN LIGGEN BIJ SZABO EN GELLER Jan Hordijk bijna geplaatst voor toernooi Wimbledon Netzerniets te veranderen Nederlandse Tour- Damteam haalde Europese titel steeple chase Na gesprek met bestuursleden KNAU Ronde van Zwitserland Pilic kreeg ongelijk Schaaktoernooi op de helft 'F 13 WOENSDAG 20 JUNI 1973 Partij-verloop Fel gevecht I (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) l Jan Hordijk: Nog één keer winnen (Roem), 3. Newcombe (Austr), 4 Ashe (VS), 5. Rosewall (Austr) 6. Okker (Ned) 7. Riessen (VS), 8. Emerson (Austr), G. Gorman (VS), 10. Ritchey (VS), 11. Pa- natta (It), 12. Orantes (Sp), 13. Alexan der (Austr), 14. Lutz (VS), 15. Kodes (Tsj.sl) 16. Taylor (Gb). OISTERWIJK Wanneer de resultaten in het Nederlands kampioenschap wielrennen (komend weekeinde op de Cauberg in Valkenburg) tegenvallen, zal ploegleider Ton Vissers van Canada Dry-Gazelle zijn directie adviseren om de ploeg terug te trekken uit de Tour de France. Op zijn initiatief is voor zondagavond (na de wedstrijd) een vergadering be legd, waarvoor Canada Dry-directielid H. van der Beuken vervroegd van va kantie terugkeert en waaraan namens Gazelle de heer W. Breukink deelneemt. Om die keuze te houden, heeft Ton Vissers dinsdag, na terugkomst van de Midi Libre, geen gevolg gegeven aan het verzoek om het tijdens zijn afwezig heid binnengekomen contract voor de Tour met spoed terug te sturen naar Parijs. „Ik wacht ermee tot maandag”, aldus de ploegleider. AMSTERDAM. Wil Westphal, even bekwaam als omstreden atletiektrainer, heeft gisteravond een gesprek gehad met de KNAU-bestuursleden Hes Grewer en Joop van Drunen de voorzitters van respectievelijk de technische commissies senioren en jeugd. We hebben begrip getoond voor ei kaars houding en zoiets is enorm be langrijk”. Na dit gesprek is de kans aanwezig dat Westphal, die ook door Mieke van Wissen-Sterk zeer wordt ge waardeerd, zal terugkeren als KNAU- trainer. Dames enkelspel: 1. Court (Austr), 2. King (VS), 3. Goolagong (Augstr), 4. Evert (VS), 5. Casals (VS) 6. Wade (Gb), 7. Melville (Austr), 8. Morozova (Rus). Heren dubbelspel: 1. Lutz-Smith (VS), 2. Okker-Riessen (Ned-VS), 3. Drysdale King (VS). denken dat ik gewonnen stond” om te vervolgen met „Optimisme is een wezen lijk wapen in de strijd”. De toehoorders genieten ervan maar ondertussen ging het met Tirnman steeds minder goed. In plaats van een gevaarlijke loper te rui len en de open d-lijn te bezetten deed hij noch het één noch het ander. Ivkov was er snel bij om de mooie open lijn te veroveren en dwong Tirnman nog wel in tijdnood van de Joegoslaaf vakkundig via de belangrijke zevende lijn tot over gave. nen terwijl in de avonduren Szabo afre kende met Ivkov die in een eindspel met ongelijke lopers zijn koning over het bord zag gejaagd, vervolgens een giftig pionnetje kreeg opgedrongen om even later geforceerd een stuk te verliezen. 10. 12. 14. 16. ROEHAMPTON Jan Hordijk moet nog één partij winnen om aan „Wimbledon” te mogen meedoen. De Nederlandse kampioen versloeg ORTISEI. Het Nederlands damteam is in Ortisei (Italië) voor de eerste maal kampioen van Europa geworden. Ton Sijbrands, Harm Wiersma en Frans Her- melink zorgden voor een overwinning van 5-1 op Italië en brachten het pun tentotaal van Nederland daardoor op 16. Met nog twee ronden te spelen is het Nederlandse trio nu niet meer te achter halen. Stand na 8 ronden: 1 Nederland 16 pnt, 2 België 10, 3 Frankrijk 10, 4 Italië 7, 5 Zwitserland 5, 6 Tsjechoslowakije 0. (Van onze schaakmedewerker) HILVERSUM In een voor schakers ideale speelruimte is dinsdag de zevende ronde van het AVRO-toernooi gespeeld. Het was de afsluiting van de eerste helft nu alle spelers elkaar eenmaal hebben ontmoet. Na deze eerste acte heeft de Hongaar Szabo met 5‘/j punt de leiding, maar hij wordt ernstig bedreigd door de Rus Geiler. HELSINKI. De Keniaan Ben Jip- cho heeft in Helsinki tijdens de drielan- den-atletiekwedstrij d Finland-Italië-Ke- nia het wereldrecord op de 3000 meter steeple chase verbeterd en gebracht op 8 minuten en 19,8 seconden rond. Het oude record stond reeds op zijn naam en die van de Zweed Anders Gaerderud met 8.20,8. dinsdag in de tweede ronde van het kwalificatietoernooi in Roehampton (Londen) de Amerikaan Bleckinger met 64, 16, 86. Hordijk heeft zich nu geplaatst bij de beste 32. De beste zestien gaan over naar het hoofdtoernooi. Uitgeschakeld wer den onder meer de Tsjechoslowaak Zednik, de Fransman Meyer, de Ita liaan Marzano en de Spanjaard Mo reno. Andersson en Szabo hadden het deze ronde al ha 12 zetten bekeken. In een Engelse opening was deze remise niet zo vreemd. Szabo moest ’s avonds nog een partij met Ivkov uitspelen en was bo vendien met deze remise zeker van ten minste een gedeelte eerste plaats in het klassement. Andersson had wel zin in zijn zevende remise omdat dit gelijke Geller had gisteren een beste dag en kwam met een zege op Sax en een winstpunt in zijn afgebroken partij met landgenoot Poloegajevski tot op een hal ve punt. Het lijkt vrijwel zeker dat óf Szabo óf Geiler het toernooi op zijn naam zal brengen. Morgen als beide spelers elkaar bestrijden zal wellicht een iets duidelijker beeld zijn ontstaan. In een Konings-Indische partij werd fel gevochten. Zelfs commentator Jan Hein Donner raakte in het ongewisse over de partij toen hij de zaal vroeg: „Gaat dit goed voor wit?” De conversatie die hij met het publiek voert is trou wens een verhaal apart. Als Sax hoe langer hoe meer in de knoei is gekomen merkt hij op dat de zet koning h7 een slechte is geweest. „Maar dat was ge dwongen” klinkt er uit de zaal waarop Donner met „O, ja!” reageert. Ook in de partij IvkovTirnman laat hij zich in zijn commentaar niet onbe tuigd. Dat Tirnman met zwart erg goed stond zag iedereen, maar Donner dikte het nog wat aan: „Als ik het was zou ik MEIRINGEN. José Manuel Fuente, de kleine Spaanse bergkoning, heeft een grootse overwinning behaald in de zesde rit van de ronde van Zwitserland. De etappe van Grachen naar Meiringen ging over de passen van de Gotthard, Furka, Nufenen en Grimsel en op drie van de vier was Fuente als eerste boven. Aan het slot van de rit over 199 kilometer had hij bijna vijf en een halve minuut voorsprong op de Italianen Donati en Giuliani. Fabbri, de lijstaanvoerder van het algemeen klassement, verloor bijna tien minuten op Fuente, die nu de leiderstrui in bezit heeft. Het algemeen klassement na de zesde etappe: 1. Fuente 28 uur 16 minuten en 45 seconden; 2. Giuliani 28.22,39; 3. Gal dos 28.23,28; 4. Panizza 28.23,37; 5. Paoli- ni 28.24,04; 40 Wim Schepers 29.24,46. kend worden van dat nieuws, bezorgde Tom Okker de plaatsingscommissie een diepe teleurstelling door in de „open kampioenschappen” van Londen op Queens Club tegen de Rus Aleksander Metreveli, een theoretisch niet al te moeilijk te overwinnen tegenstander, te verbeteren. Okker werd uitgeschakeld met de cijfers 5-7, 8-6 en 4-6. Ook Betty DUSSELDORP. Günter Netzer, de stermiddenvelder van Westduitsland. speelt volgend seizoen in ieder geval voor Real Madrid. Onlangs hebben twee miljonairs in de bondsrepubliek aange boden voldoende geld te fourneren om Netzer bij Borussia Mönchengladbach te kunnen doen blijven. „Ik zal niet op mijn besluit terug komen,” aldus Netzer. „Ik zou dat trouwens niet eens kunnnen. Een contract is een contract. Ook de (Duitse) bond heeft daarmee niets te maken. Ik kan me voorstellen, dat men mij graag beschikbaar wil hebben voor het nationale elftal, maar daarover be slist Real. De vice-voorzitter van Real heeft mij overigens zijn erewoord gege ven, dat ik vrij kan krijgen voor inter landwedstrijden met het Duitse elftal.” LONDEN. De ATP (bond van prof-tennissers) zal zich vandaag be zig houden met de vraag of het dreigement om Wimbledon te boycot ten als Nikola Pilic geschorst mocht blijven, ten uitvoer moet worden ge bracht. Een Londense rechter stelde Pilic in het ongelijk (hij werd voorts veroordeeld tot het betalen van de kosten: 2000 pond sterling) en het gaat er nu om of de tennis-top zich zo solidair zal opstellen als de afgelo pen dagen werd gesuggereerd. In Londense tenniskringen verwacht men van niet, maar ATP-voorzitter Cliff Drysdale zei: „Ik geloof niet dat er aan ons standpunt iets zal veran deren. Maar wij moeten in elk geval nagaan of onze leden vasthouden aan hun eerder uitgesproken mening dat we niet zullen spelen”. De eerste twijfelaar meldde zich intussen: Ilie Nastase. „Ik vind het vreselijk moei lijk”, sprak hij, „want als ATP’er kan ik niet spelen maar van mijn bond moet ik.” Stöve kwam niet ver. Zij moest haar meerdere erkennen in de Amerikaanse Julie Heldman: 4-6, 6-3, 6-4. Op de plaatsingslijst van het Wimbledon-da- mestoernooi ontbreekt de naam van Stöve in het enkelspel. Bij het dubbel staat ze, met Frangoise Dürr als derde. De plaatsing voor Wimbledon: Heren Enkelspel: 1. Smith (VS), 2 Nastase staan. Mét Okker, gaf de feitenlijst het volgende beeld: Marty Riessen, de dub- belpartner van Okker en zevende op Wimbledon verloor in twee sets van landgenoot Mike Estep. Cliff Richey (tiende) werd verslagen door Ismail El Sjafei en Adriano Panatta (elfde) voerde opnieuw voedsel aan voor het vermoe den dat hij op snelle banen een klasse minder is dan op gravel. Harold Solo mon bedwong de jonge Italiaan op het gras van Queens Club. John Alexander tenslotte, dertiende op de plaatsingslijst van Wimbledon, werd uitgeschakeld door Roger Taylor (4-6, 7-9), die als zestiende nog net een positie bij de „bevoorrechten” van Wimbledon had ge kregen. Roy Emerson, twee keer Wim- bledonwinnaar en dit jaar achtste op de lijst, trok zich terug van het toernooi van Queens Club omdat hij tijdens de training last van zijn elleboog had ge kregen. (Van onze schaakmedewerker) AMSTERDAM. Het AVRO-toer nooi 1938 was zoiets als een rond trekkend circus. Op de zevende speel dag keerde men terug op de plaats waar negen dagen eerder het start schot was gelost; Amsterdam. Na de sensationele ontwikkelingen in de zesde ronde mocht verwacht worden dat de verliezers van toen met wraakgevoelens rondliepen. Van die verliezers ontmoetten er twee elkaar Euwe en Capablanca. Wilden beide heren een kans op de eerste plaats behouden dan moest er gewonnen worden. Het bleek al spoedig dat Capablanca aan het langste eind zou trekken. De Cubaan profiteerde dankbaar van een verkeerde taxatie door Euwe op de veertiende zet. Toen hem dit acht zetten later op pionver- lies kwam te staan was het Capa blanca wel toevertrouwd „de kasa te laten rinkelen”. Toch was de zege van Capablanca niet de gebeurtenis van de dag. Keres trok, na zijn schitterende zege op Capablanca, op nieuw aller aandacht met een triomf op lijstaanvoerder Fine! Er ontstond een Spaanse partij waarin Fine met wit speelde. Hij moest zich een verzwakte konings- stelling laten wegvallen. Niettemin bleef hij (te) scherp op de aanval spelen. Er ontstond een eindspel waarbij Fine het met een toren moest doen tegen een loper en twee verbonden vrij-pionnen voor Keres. Lange tijd verdedigde Fine zich nog met de moed der wanhoop maar Keres liet zijn prooi niet ontglippen. De spanning was terug. Een complete sensatie was de tweede achtereenvolgende nederlaag van Aljechin. Tegen Botwinnik (hij had wat goed te maken!) kwam Alje chin in een eindspel dat remise leek te worden maar door een aantal sub- LONDEN. De twee weken geleden nog als zestiende voor de Franse kampi oenschappen geplaatste Tom Okker, heeft op de ranglijst voor Wimbledon een opvallende zesde plaats toebedeeld gekregen. Dat opmerkelijke feit is onge twijfeld gebaseerd op de twee overwin ningen die Okker (in Parijs en Rome) behaalde op Smith. Meteen na het be- Ton Vissers: „Hoe dichterbij de Tour komt, hoe benauwder ik het krijg. Al hoewel ik het zeker niet verwacht, moet ik rekening houden met de mogelijk heid dat onze renners in dat kampioenschap worden weggefietst door coureurs van Kela en Frisol. Mocht dat zo zijn, dan geloof ik dat ik niet anders kan doen dan mijn directie te vragen af te zien van deelname aan de Tour”. De tennisbedrijvigheid in Londen le verde op Queens Club (waar de „open Londense kampioenschappen plaatsvin den) nog meer verrassingen op dan de uitschakeling van Okker en Stöve. On der de gesneuvelden bevonden zich na melijk vijf spelers die tot de sterksten voor het Wimbledontoernooi geboekt Scheidsrechter Joop Vervoort is aangewezen als voetbalarbiter bij de Koninkrijksspelen die begin augustus in Suriname worden gehouden. Jaap Dillen, de twintig-jarige doel man van de zaterdag eerste klasser Dovo heeft een contract getekend bij Wage- ningen. De KNAU zal volgend jaar bij atle tiekwedstrijden een plaats inruimen voor leden van de Nederlandse Invaliden Sportbond O Honkbalclub Sparta zal in de halve finales van het toernooi om de Europa cup spelen tegen bekerhouder Nettuno (Ita). Nettuno versloeg in de eerste ron de Madrid met 5-4. SpartaNettuno wordt op 22 juli in Rotterdam gespeeld. In de ronde van Oostenrijk (waar de Russen met de drie eerste plaatsen op permachtig zijn), heeft de Australiër Jo se bij een val een schedelbreuk opgelo pen. Zijn toestand is kritiek. Gert Butter maakt deel uit van de turnploeg die op 23 en 24 juni in Helmond uitkomt tegen West-Duitsland. De ploeg bestaat verder uit Versteeg, Pot, Karregat, Gunneman en Smulders. O Giacomo Agostini met MV Agus- ta bezig aan een boycot van gevaarlijke circuits verklaarde zeker te zullen starten in de TT van Assen. „Het is er volmaakt veilig,” aldus Agostini die voorlopig niet van plan is („te gevaar lijk”) om in Francorchamps te vertrek ken. Olympisch wielerkampioen 1 km tijd rit Niels Fredberg is op de baan van Odense gevallen en met ernstig hoofd letsel in een ziekenhuis opgenomen. spel voor hem betekende dat hij in vijftig achtereenvolgende partijen onge slagen was gebleven! Dat klinkt, en is ook, fraai maar benadert nog lang niet het absolute record van Capablanca die in de jaren twintig en dertig liefst tien jaar lang ongeslagen bleef! Overigens werden er toen natuurlijk wel wat min der toernooien gespeeld dan tegenwoor dig. In Hilversum rest nu nog de partij LjubojevicPoloegajevski waarin wit wat beter spel had in de beginfase, maar de Rus met knap tegenspel in de slot stelling (remise) zeker niet minder meer stond. Aan het einde van deze ronde gaf Poloegajevski zijn afgebroken partij te gen Geiler zonder verder spelen gewon- Ploegleider Ton Vissers: „Als het zondag slecht afloopt kunnen we beter thuis blijven van de Tour”. Wesphal was het middelpunt van de rel die in 1968 ontstond rond de uitzen ding van de Olympische ploeg naar Mexico. Momenteel is hij ondermeer trainer van Frank Nusse en Wim Braaksma. Joop van Drunen over de bijeenkomst: „Het was een zeer positief gesprek. We kunnen elkaar nu weer in de ogen kijken en dat is een grote winst. Keres: Spanning teruggebracht. tiele zetten van Botwinnik, die een positiespeler bij uitstek is, kwam Al jechin toch in beslissend nadeel. Ook de vierde partij leverde een winnaar op. Reshevsky-Flohr werd, wat schakers noemen, een krankzin nig tijdnoodduel. Het was al lang geen geheim meer dat Reshevsky het onovertroffen genie in het tijdnood- spelen was. In dergelijke situaties genoot het publiek en voelde Res hevsky zich in zijn element. Dat was in deze partij niet het geval met de arme Flohr Stand na de eerste toernooihelft: Fine 5Va pnt.; Keres 5; Botwinnik 4, Capablanca 31/s; Aljechin en Res hevsky 3; Euwe en Flohr 2. Het verloop van de partij tussen Gei ler en Sax was: wit: E. Geiler, zwart: G. Sax; Konings-Indisch. 1. Pglf3, Pg8 f6. 2. c2—c4, g7—g6. 3 Pbl—c3, Lf8—g7. 4. e2e4, d7d6. 5. d2 d4, 00. 6. Lfle2, e7e5. 7. 00, Pb8c6. 8. d4 d5, Pc6—e7. 9. Lel—d2, Pf6—e8, Talcl, c7c5. 11. d5xc6, b7c6. b2—b4, f7—f5, 13. c4—c5, f5—f4. c5xd6, Pe8xd6. 15. Pf3—g5, Pe7—f5. Pc3xe4, Pd6xe4. 17. Le2c4t, Kg8—h8. 18. Pg5xe4, h7—h6 19. Ld2—c, Dd8—h4 20. Ddl—el, Pf5-d4 21. f2—f3, Dh4xel 22. Tfl—el, Lc8—d7 23. Pe4—d6, Kg8—h7 24. Lc3xd4, e5xd4 25. Tel—el, Ld7—f5 26. Pd6xf5, Tf8xf5 27. Lc4—d3, Tf5—f6 28. b4—b, Ta8—c8 29. Te7xa7, c6—c5 30. a2—a4, Tf6-e6 31. a4—a5, Te6—e3 32. Ld3—e4, Te3—a3 33. b5—b6, d4—d3 34. Ta7—d7, Ta3xa5 35. b6—b7, Tc8—e8 36. Le4xd3, Ta5—a2 37. Ld3—e4, Kh7—h8 38. Tclxc5, zwart geeft het op. Stand na de 7e ronde: Szabo 5*/2 punt, Geiler 5, Andersson, Ljubojevic en Sax 3V2, Ivkov en Poloegajevsky 2V2, Tim- man 2. Vandaag is een rustdag, morgen volgt de 8e ronde met de partijen Poloe gajevskySax (eerste treffen 0-1); Gei lerSzabo (0-1), AnderssonTirnman (rem.), IvkovLjubojevic (rem.).

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13