Wijkcomité schrijft B. en W. na globaal bouwtechnisch onderzoek: Benzineprijs De zou nog 6 et Toptennissers niet omhoog gaan naar Wimbledon Alleen VVD voor behoud Veronica Kerncentrale mag starten Oefenkamp van ex-NPD-leden Fondsen: meer controle op artsenrekeningen gewenst „volkswil” „Sloop oud-IJmuiden onverantwoord" DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN I Het woord is aan... NA DEFINITIEVE SCHORSING PILIC: Olievlek op Schelde RUIMTEWANDELING AGENDA pagina 4 Verder in de krant UIT TUSSEN HET WEER Perioden met zon TWEE STIEFZOONS BEKENNEN MOORD LIZA EN PETER „€(ttii U- trotral Dintwa boet <1 tij Rfjjd" GESLAAGD (Van een onzer verslaggevers) (Van onze verkeersredactie) Staatssecretaris Baum: Deze krant bestaat uit achttien pagina’s WOENSDAG 20 JUNI 1973 63e jaargana nummer 191 Speciaal ook voor zakenlunches en familiediners 2 3 3 7 9 9 11 13, 15 17 17 Kantoor:LangeNieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. iel. 10519. IJmulder Courant Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning (Zie verder pagina 4) (Van onze sportredactie) (Van onze parlementsredactie) de Peron vanavond in Argentinië KNMI tot het (zie verder pagina 2' ADVERTENTIE P- werking te willen verlenen aan een dergelijk onderzoek. gaan. Vloeren plafonds, kozijnen en da ken ervan waren daarom vernield. In haar eerste rapport, dat de Renova- tiewerkgroep zelf globaal noemt, stelt de werkgroep „Ondanks het feit dat de woningen al meer dan drie jaar geleden onbewoon baar gemaakt waren, kon worden gecon cludeerd, dat de kwaliteit van de funde ring, bouwmuren, balklagen en kapcon structie buiten verwachting goed was”. Verder schrijft de werkgroep te hebben geconstateerd dat de zogenoemde kruip ruimte (onder de vloer) kurkdroog was. Er wordt daar een gevechtskader op geleid, zo heeft staatssecretaris Gerhard Baum in de Bondsdag meegedeeld. De beweging heeft een eigen veiligheids dienst. „Actie Nieuw Rechts” is begin 1972 opgericht door circa 500 oud-leden van de ultrarechtse Westduitse partij de NPD en zou nu 750 leden hebben. Pilic (links) en Ashe tijdens de bestuursvergadering van de organisatie van tennisprofessionals, gisteravond in het Londense Westbury-hotel. Kleine Houtstraat 44 Haarlem Telefoon 32 37 34 Een algemene ledenvergadering van de profs vanmorgen zou volgens Dys- dale niets meer aan het besluit kun nen veranderen. „Pilic naar Wimble don, is onze on voorwaardelijke eis”, aldus de Zuidafrikaan. Uit persoonlijke inlichtingen is verder gebleken dat een eerder bericht over een mogelijk verband tussen enkele van de gearresteerde Watergate-inbrekers en de moord op president John Kennedy in november 1963, vermoedelijk onjuist is. Laatstgenoemde werkgroep heeft een steekproefsgewijs onderzoek ingesteld, toegespitst op de „slecht gekwalificeer de” woningen. Het betroffen woningen die door de gemeente onbewoonbaar wa ren gemaakt om het kraken tegen te Afhankelijk van de resultaten daarvan wil men dan bezien in hoeverre het nu van kracht zijnde bestemmingsplan dient te worden gewijzigd, danwel een voorbereidingsbesluit voor een nieuw be stemmingsplan moet worden genomen. In de raadsvergadering van 24 mei werd besloten tot een voorlopige sloop- stop voor Oud-IJmuiden. Over het aldan niet voorzetten van de sloopstop zal in de raadsvergadering van morgenavond gesproken worden. Dean: Nixon gaf mij opdracht Het wijkcomité Oud-IJmuiden heeft tevens opdracht gegeven aan de Werk groep Sanering en Renovatie Noord-Hol- land om in de betreffende wijk een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheden voor renovatie. Het eerste glo bale resultaat is eveneens aan de ge meenteraad verzonden. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Na zijn ontslag als advocaat van het Witte Huis is John Dean in het bezit gebleven van 40.000 gulden, afkomstig uit verkiezingsfondsen. Ook zou Dean 10.000 gulden uit verkie zingsfondsen „geleend” hebben voor zijn huwelijksreis verleden jaar herfst. Hij zou dit bedrag later hebben terugbetaald met een cheque. Volgens lieden die toegang hebbentot de documenten over de besloten zitting van de Watergate-commissie van de Se naat waar Dean de afgelopen dagen werd gehoord voordat hij openbaar zal optreden volgende week, zal Dean de volgende onthullingen doen: HANSWEERT. Een olievlek van naar schatting 1000 meter lang en 150 meter breed is gisteravond ontdekt op de Westerschelde. De olievlek ging tussen Bath en Hansweert midden op de Schel de in de richting Hansweert. i ■■■■in Ifi mm BUENOS AIRES (Reuter en UPI). Oud-president Juan Peron is vandaag vertrokken naar Argentinië, na geduren de achttien jaar in ballingschap te heb ben geleefd. Hij en zijn derde vrouw Isabel vliegen naar Argentinië in het toestel van de huidige president, Hector Campora, die naar Spanje is gekomen om de 77-jarige Peron op te halen. IJMUIDEN Het wijkcomité Oud-IJmuiden dringt er bij de ge meente Velsen met klem op aan het op 24 mei genomen besluit tot stopzetting van de sloop van wo ningen in Oud-IJmuiden te ver lengen, in afwachting van een na der, meer gespecificeerd onderzoek. Het comité deelt dit mee in een brief aan de Velsénse gemeenteraad en biedt daarbij tevens aan mede- Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, Radio en tv Strips Kunst Sport Economie Beurs De mannen pleegden de moord toen de echtgenoot van het slachtoffer naar zijn werk was. Om geen spoor achter te laten hadden zij handschoenen aange daan. De moordwapens, een hamer en een beitel, hadden zij in een plastic zak bij zich. Omdat de vrouw meteen begon te gillen, sloeg een van de daders de vrouw tot driemaal toe met de zak op haar hoofd, terwijl de ander de keel van de vrouw dicht kneep. Toen de vrouw geen teken van leven meer gaf, vlucht ten de mannen het huis uit. Mensen in I de buurt hebben dit gezien. De vergunning, op grond van de kerne nergiewet, is verleend met ingang van vandaag. De centrale, met de bouw waar van vorig jaar werd begonnen, was al dit voorjaar klaar voor gebruik. LONDEN Liza Minelli en Peter Segers hebben woensdag bekendgemaakt dat hun „wervel'wind-romance” ten ein de is. Sellers commentaar was: „Het is waar. Het is afgelopen tussen ons, maar dit is niet mijn wens. Liza had het voor het zeggen.” Eerder had Liza verklaard dat de „idylle” met de 47-jarige Britse acteur voorbij was, maar dat ze er geen spijt van gehad had. DEN HAAG. Minister Lubbers van Economische Zaken en minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne hebben gisteren de kernenergiecentrale Borssele in Zeeland vergunning gegeven in werking te gaan. In „Den Haag Vandaag” trad ook op Veronica’s programmaleider Rob Out, die zich had verbaasd over de kosten van de nachtuitzendingen via Hilversum III. „Wij zouden dat kunnen voor een fractie van die bijna 5000 gulden per uur”, zei hij. UTRECHT. De Nederlandse Unie van Ziekenfondsen wil meer controle op rekeningen van artsen. Dit blijkt uit de rede van de heer J. de Vries, secretaris van de unie, gisteren tijdens de algeme ne vergadering in Utrecht. „De ziekenfondsen moeten zich ervan vergewissen of inderdaad de waar is geleverd, waarvoor moet worden be- De All England Club, die Wimble don organiseert, nam de schorsing (bevestigd door de ILTF) over en schrapte Pilic. Gevolg is dat in elk geval 71 van de 97 leden van de beroepsorganisatie onder leiding van Cliff Drysdale weigeren aan tennis toernooi nummer één deel te nemen. De All England Club, die de loting heeft uitgesteld naar vrijdag, staat nu voor het probleem hoe de opengevallen plaatsen weer bezet moeten worden. Bij een totaal aantal heren van 128 een onmogelijke zaak, nog afgezien van de devaluatie van het toernooi. De dames staan overi gens geheel buiten het geschil. Dat president. Nixon persoonlijk am nestie toezegde voor Howard Hunt, een voormalige agent van de bui tenlandse inlichtingendienst (CIA) die in verband met de Watergate- inbraak werd gearresteerd en ver oordeeld. De president zou deze am- BONN. (Reuter) Volgens de West duitse regering heeft de uiterst rechtse groep „Actie Nieuw Rechts” een oefen kamp in de bergen bij Bayreuth, in het noordoosten van Beieren. weten dat zij hun strijd voor „een socialistisch Argentinië” zullen voortzet ten, maar ze betuigden Campora wel hun steun. Er wordt in vele delen van het land vandaag niet gewerkt. De vakbonden hebben ter gelegenheid van Peron’s thuiskomst stakingen uitgeroepen. Bui tenlandse maatschappijen hebben ano nieme bedreigingen met bomaanslagen ontvangen als zij hun werknemers geen vrijaf zouden geven. Wat de Peronisten verdriet, is dat hun leider besloten heeft niet het gebalsemde lijk van zijn door hen verafgode echtge note Evita naar Argentinië te laten overbrengen. De stoffelijke resten van Evita Peron zouden zich in het huis van Peron in Spanje bevinden, wachtend op de beloofde teraardebestelling in Argen tinië. Rechter Forbes maakte gistermid dag de schorsing van de Joegoslaaf door de internationale tennisfederatie niet ongedaan. De Joegoslavische bond schorste de 30-jarige prof speler omdat hij niet kwam opdagen voor een Davis-cupwedstrijd van zijn land. Pilic woont al bijna zes jaar onafge broken in de Verenigde Staten en draait mee in het profcircuit. taald”, aldus de heer De Vries. Hij stelde voor dat de ziekenfondsen een inspectie in het leven roepen. Volgens de heer De Vries moeten de ziekenfondsen kritische consumentenorganisaties worden. De heer De Vries wees er op dat op het ogenblik geen controle bestaat op reke ningen van artsen. Er is geen ander bewijsstuk dan de rekening met handte kening van de betrokken arts. Verwachting van donderdagavond Mr. Geurtsen en zijn politieke vrien den blijven Veronica als enige partij steunen, omdat naar hun mening de ongeveer één miljoen aanhangers van deze zender recht op een dergelijk pro gramma hebben. Daartegenover betoogde ARP-Kamerlid Schakel het volledig eens te zijn met de plannen van minister Van Doorn van CRM, om van Hilversum III een dag en nacht werkende „popzender” te maken. Dat president Nixon Dean opdracht gaf om een onderzoek van de Se naatscommissie voor financiële za ken. naar de Watergate, vlak na de inbraak, tegen te houden. TOKIO (DPA). De Japanse lucht vaartmaatschappij „Japan Airlines”, waarvan 50 percent van de aandelen in handen van de Japanse regering is, wil op het ogenblik de Frans-Britse superso- ne passagiersvliegtuig „Concorde” niet kopen. i Dat president Nixon Dean verzocht om een lijst op te stellen van journalisten die de Watergate-affai re vlak na de inbraak aan het licht brachten, met het oog op eventuele represaillemaatregelen tegen deze journalisten na de verkiezingen. John Kennedy We kunnen oneindig veel meer dan we willen. nestie hebben to,egezegd omdat Hunt ook betrokken was bij illegale operaties van het Witte Huis waar van de president niet wilde dat ze bekend werden. DEN HAAG Het kabinet zou overwegen de accijns op benzine per 1 januari 1974 met vier cent te verhogen. De benzinemaatschap- pijen geloven dat als gevolg daar van de benzineprijs aan de pomp ongeveer zes cent omhoog zal moe ten. De verhoging van 2 cent die per 1 juli ingaat, staat hier los van. Het moet niet uitgesloten worden ge acht dat een liter super (thans 77,7 cent) over een jaar tien tot vijf tien cent duurder is dan nu. Vanavond en vannacht voor namelijk in het midden en zuiden van het land plaatse lijk nog een bui. Morgen perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Over wegend matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Minimum temperaturen ongeveer 14 graden, maxima circa 23 graden, maar aan de kust bij wind van zee enkele graden lager. AAN HET STRAND Verhoging van de accijns met vier cent het kabinet zal hierover nadere mededelingen doen bij de presentatie van de rijksbeeroting in september is een consequentie van de opvatting bin nen de PvdA, dat niet het autobezit moet worden afgeremd (impliciet geen verhoging van de motorrijtuigenbelas ting), maar wel het autogebruik. Op de vraag, in hoeverre een telkens drastische stijging van de benzineprijs op last van de overheid bij draagt tot de inflatie, is nooit een antwoord gegeven. De huidige wetgeving en de afspraken binnen de FEG bieden nog verscheidene mogelijkheden de accijns op benzine te verhogen. Bij de benzinemaatschappijen wijst men erop, dat de regering met de nieuwe wet op de minerale oliën de mogelijkheid in de hand heeft de accijns op benzine van de ene dag op de andere met een derde op te trekken. „In dat licht gezien is een verhoging met vier cent nog niet zo rigoureus”, menen zij Daarnaast bestaat in EEG-verband het besluit de accijnzen te harmoniseren. Het precieze hiervan is de benzinemaat schappijen. nog niet bekend, alleen dat dit volgend jaar zijn beslag zal krijgen en dat de harmonisatie vrijwel zeker in een verhoging zal resulteren. Gelijkmatige verhoging voorkomt een aanzienlijk prijsverschil aan weerszijden van de diverse grenzen. Verder wordt verwacht dat per 1 september de har monisatie in Benelux-verband zijn be slag zal krijgen, al zal deze harmonisatie waarschijnlijk niet resulteren in een ac cijnsverhoging in Nederland. DEN HAAG. Uit een peiling in Tweede Kamer is gebleken dat een grote meerderheid volgende week zal stemmen vóór aanneming van de Veronicawetjes. Logische conclusie, die men gisteravond in de tv-rubriek „Den Haag Vandaag” trok: de piratenzenders moeten weg. VVD-Kamerlid Geurtsen liet duidelijk merken dat zijn fractie met haar tegen stem alleen zal staan. Een front met een regen- of on weersbui dringt van de Noordzee binnen. Morgen koeler, 16 tot 18 graden. Zeewater 14 graden. Vrij krachtige, later matige wind, draaiend naar noordelijke richting Vooruitzichten. Korte verstoring vrijdag weer sta bieler met zon. Peron verklaarde vorige maand dat hij voorgoed in Argentinië denkt te blijven. Verwacht wordt dat zeker twee miljoen Argentijnen op de been zullen zijn om Peron te verwelkomen. De hoofdstad is versierd met vlaggen spandoeken waarop staat „Welkom thuis generaal Peron”. President Campora heeft de Peronistische en Marxistisch- Leninistische guerrillabewegingen om een bestand verzocht. Deze hebben laten r MAASTRICHT. De moord op de 54-jarige vrouw in Maastricht is met voorbedachte rade gepleegd. Twee stief zoons van de vrouw hebben bekend dat zij de avond voor de moord het plan hebben gemaakt hun stiefmoeder te do den. Jonge aanhangers van Juan Peron brengen spandoeken aan met welkomstwoorden gericht tot de voormalige Argentijnse dictator. Peron keert vanavond naar zijn Zuidamerikaanse vaderland terug na jarenlange ballingschap. Het merkwaardige feit doet zich voor dat de steilste verkondigers van „Wet en Orde” in Nederland, conservatief den kende politici en de rechtstoegewijde pers nu plotseling als rebellen de illega le zender Veronica als een „idool van de volkswil” in bescherming nemen. Zou daar niet wat demagogie te constateren vallen? Massabetogingen worden maar meteen als een bewijs van de wil van „overgrote meerderheid des volks” aangevoerd. Het parlement heeft nu ineens geen functie meer als vertolker van die wil, sterker nog, het schijnt te moeten worden geïn timideerd door reusachtige krantekop- pen. En dat uit een hoek waar buiten parlementaire acties in het verleden als pogingen tot staatsgrepen werden opge blazen. De „volkswil” is een mooi ding, maar de hemel beware ons land voor degenen die de volkswil gaan oppompen om er zelf beter van te worden! Een volgende keer kan het om heel wat gevaarlijker zaken dan een popzender gaan. HOUSTON (Reuter DPA). Charles Conrad en Paul Weitz hebben gisteren vanuit de „Skylab” een geslaagde ruim- tewandeling van ruim anderhalf uur gemaakt. Terwijl de derde man van hun ploeg, dr. Joseph Kerwin, In het om de aarde cirkelend ruimtestation bleef, wist Conrad met een krachtige hamerslag een defecte batterij weer in bedrijf te stellen, waardoor de stroomvoorziening werd verhoogd. Vervolgens haalde hij de gebruikte filmrollen uit de camera’s van de zes telescopen voor het zonne-onder- zoek en verving deze door nieuwe. Aan de vluchtcontrole in Houston meldde Conrad dat hij meende te heb ben ontdekt, hoe het kwam dat er in het ruimtestation een „warme plek” was. Naar zijn oordeel was dit het gevolg van de omstandigheid dat een van de stok ken van de parasol niet geheel was uitgestoken. Hij dacht dat dit door een draaiing van het zonnescherm zou kun nen worden verholpen. Deze ruimtewandeling was de tweede van Conrad. Op 7 juni begaf hij zich buiten de „Skylab”, geassisteerd door Kerwin. Vrijdag moet het drietal landen H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling 9,30 p. aind., 27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. jaar 106,20. Losse nummers-40 cent. LONDEN. De grootste tennis sterren ter wereld maken serieus werk van hun dreigement het belang rijkste toernooi, Wimbledon, dat vol gende week moet beginnen, te boycot ten. Het bestuur van hun belangen vereniging (ATP) besloot vannacht met zeven stemmen tegen één achter de eis te blijven staan dat Nikki Pilic ook gerechtigd wordt aan het evene ment deel te nemen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1