NIXON EN BREZJNEV TEKENEN EERSTE VERDRAGEN Tijd voor initiatieven Premier Rifai verwacht deze Dean mogelijk toch voor rechter Afluisterschandaal mini-duikboot omgekomen in Parijs ontdekt in Egypte voor rechter Leven of dood voor Ambtenaren met hoog inkomen gaan achteruit Halve bemanning Amsterdamse politie wordt doorgelicht Autoverkoop met 6,5 pet gestegen zomer oorlog „Onruststokers” ik NA GERUCHTEN OVER CORRUPTIE Premier Den Uyl: AFTAPPEN WEKT BEROERING IN EERSTE VIJF MAANDEN gestrafte VVDM’ers Pleidooi voor gratie Nieuwe president in Brazilië benoemd te WOENSDAG 20 JUNI 1973 Z! Succesje voor Cox Teruglopend Politieke jongerengroepen: Na vergeefse hulppogingen COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN „Beoordelingsfout” <i Ml van Amsterdams t (Van onze redacteur in Parijs) l 3 De derde plaats wordt bezet door 9 3 1 1 t 1 1 Breznjev had dat blijkbaar verwacht want hij haalde aantekeningen nit zijn zak waarop uitgebreide en precieze sta tistieken aantoonden dat het merendeel van de beperkingen voor joden die naar Israël willen emigreren i s opgeheven. Breznjev zei van de 11.400 joden die aanvragen hadden ingediend, 10.100 toe stemming voor emigratie hebben gekre gen. t i i i i i aftapapparaten was uitgerust. Men rekent dat tussen de 1500 en 2000 telefoonabon nees alleen in Parijs al op de zwarte lijst staan. Breznjev had gisteren moeite met zijn champagne. Nadat het glas was bijge vuld konden de toosten worden uitge bracht op het tekenen van een viertal Russisch-Amerikaanse akkoorden. van ge- ®ffl DAG W DAG BRASILIA, (AFP) - De president van Brazilië, generaal Medici, heeft zelf generaal Ernesto Geisel benoemd tot zijn opvolger, zo is officieel in Brasilia meegedeeld. Generaal Geisel is nu presi dent van de Braziliaanse olicr itschap- pij Petrobas. Hij zal op 15 maart 1974 in functie treden. Hoe openhartig Frankrijks machtheb bers vandaag te werk gaan is eind april nog eens gebleken toen premier Mess mer officieel een nieuwe telefooncentra le in Parijs opende die met gloednieuwe vriendschap tussen de twee groten te wantrouwen, want zowel een aantal Oostblok-landen als kleine Westeuiropese naties moeten maar afwachten of hun belangen niet in de knel komen. Vooral d° onrustbarende economische situatie in de wereld en de risico’s van grote mone taire crises bedreigen de kwetsbare nati onale posities van de kleine landen. De neiging om zelf zoveel mogelijk aan versterking van hun economie te doen door bijvoorbeeld de enorme lasten van de bewapening van zich af te schudden, en de aldus verkregen winst om te zetten in economische produktiviteit en maatschappelijke vooruitgang, zal in de kleine landen versterkt worden. In dat opzicht hebben de Westeuropese landen het gemakkelijker dan de Oosteuropese. De directe dwang die de Sovjet-Unie op hen kan uitoefenen maak’t voor hen het manoeuvreren moeilijk. Het is echter duidelijk dat de tijd om zelfstandig en onafhankelijk eigen belangen te beharti gen voor de kleine naties gekomen is, nu de grote machten op het punt staan de problemen en rijkdommen van de we reld samen te delen. De artsen hebben nog niet vastgesteld hoe lang de twee slachtoffers, de 51- jarige Al Stover en de 31-jarige Clayton Link, al dood waren. Het duikbootje, dat voor de kust van Florida wetenschappelijk onderzoek ver richtte op de zeebodem, was verstrikt geraakt in het wrak van een torpedo- bootjager. Na enkele mislukte pogingen slaagden redders er gisteravond in het bootje naar de oppervlakte te halen. mits hij toezeggingen doet om de hoefte aan een soortgelijk Veronica-] gramma door Hiversum te laten ver' len en als hij enige zekerheid kan den voor de werkgelegenheid. Wel loopt hij het risico dat hij z en met hem het gehele kabinet-Den I de gramschap van het veelkoppige 1 ronica-volk op de hals haalt. Het laai waar Den Uyl behoefte aan heeft, is tegen zijn beleid gerichte volksdem stratie. Vandaar dat de premier minis van Doom heeft verzocht zich te ms gen in zijn ijver de piraten te torpe ren. Minister Van Doorn is echter vast sloten de verwijdering van de pirat zenders uit de ether door te zeti tenzij hij op het laatste moment geconfronteerd zou worden met de gr kans dat de Kamer haar jasje keert hem in de kou laat staan. De onzek heid in alle fracties is groot, wat betreft de voorstanders doodvonnis over Veronica. De nu r minderheid zijnde tegenstanders z best nog een meerderheid kunnen den tussen nu en volgende week di In dat geval zal premier Den Uyl schijnlijk tijdig bakzeil halen, waarmee dan het eerste stevige meningsverschil binnen het kabinet geboren zou kunnen zijn. WASHINGTON (AP, AFP en UPI) Met champagne-toosten en vrien delijke handdrukken hebben de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie gis teren vier stukken getekend die de stroom studenten en artiesten tussen de twee landen moeten verveelvuldigen en het gezamenlijk onderzoek moeten bevorderen van de oceanen, de landbouw en het vervoer. In aanwezigheid van Nixon en Breznjev werden de documenten getekend door minister Rogers en zijn Russische collega Gromyko. WASHINGTON. (Reuter)— De specia le openbare aanklager in de Watergate- zaak, Archibald Cox, heeft gisteren een succesje geboekt in zijn poging John Dean voor de rechter te krijgen. Een rechter willigde zijn verzoek in om be lastende documenten te doen verzegelen en te dateren. Daardoor wordt Cox in staat gesteld aan te tonen dat de zaak van de regering tegen Dean onafhanke lijk van de verhoren voor de Senaat, die door de televisie worden uitgezonden, is opgebouwd. DAMASCUS (AP) - Premier Z. el Rifai van Jordanië verwacht aan het Suezka- naal een „bloedige zomer.” Voor presi dent Sadat van Egypte is er geen andere uitweg, aldus de premier in een vraag gesprek, dat gisteren is gepubliceerd in het tijdschrift Quick. Hij gelooft dat de oorlog in het Mid- den-Oosten elke dag kan uitbreken. El Rifai zei dat te baseren op een gesprek dat hij niet lang geleden in Cairo met president Sadat had gevoerd. het Chrysler-concern, zij het dat het aanndeel van de Simca’s achter uit liep. Chrysler verkocht dit jaar tot eind mei 22.329 eenheden (10,6 percente tegen 10,3 percent vorig jaar), waarvan 20.740 Simca’s (9,8 percent tegen 10,1 percent). Chrys ler verkocht hier dit jaar meer dan vier keer zoveel Engelse auto’s als vorig jaar. Het marktaandeel van Fiat liep terug van 11,6 percent naar 8,9 percent. Fiat verkocht nu 18.817 auto’s. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Burgemeester Samkalden wil de geruchten de wereld uit hebben als zou in het Amsterdamse politiekorps corruptie worden bedreven. Hij gaat binnenkort met procureur-ge- neraal mr. Gelinck of met hoofdofficier van justitie mr. Hartsuiker bezien hoe de verhalen die de ronde doen, kunnen worden gecontroleerd. De burgemeester zelf gelooft er onder tussen niets van dat er in het korps corrupte politiemannen zitten die samen zouden werken met onderwereldfiguren. Hij betreurt het bijzonder dat door deze geruchten, aan welker betrouwbaarheid hij ernstig twijfelt, de politie als geheel in opspraak zou kunnen komen. Het o nderzoek dat hij ingesteld wil zien, zal omzichtig moeten worden opge zet, omdat de burgemeester niet bij Verscheidene parlementariërs, zowel van de oppositie als uit het regerings kamp, hebben zich al beklaagd dat hun telefoons regelmatig worden afgeluisterd en zelfs ministers schijnen er niet voor terug te deinzen elkaar te laten bespio neren. ten wachten om wat langer met twintig senatoren over de samenwerking tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie te kunnen spreken. Breznjev sprak over de wederzijdse concessies, terwijl de se natoren vooral over het lot van de joden in de Sovjet-Unie spraken. DEN HAAG. Premier Den Uyl heeft zaterdag op de regionale PvdA- vergadering Drachten niet gezegd dat hogere ambtenaren in hun nominale sa larissen achteruit zullen gaan. „Alleen is gezegd, dat in het kader van het inko mensbeleid van de regering de ambtena ren met hoge salarissen een offer moe ten brengen en dat de hogere inkomens reëel in koopkracht er op achteruit zul len gaan”. Aldus drs. Den Uyl gister avond in de Tweede Kamer in zijn ant woord op vragen van het Tweede Ka merlid mr. Scholten (CHU). De minister-president zei dat hij ge heel in overeenstemming met de rege ringsverklaring over het inkomensbeleid gesproken heeft. „Dat beleid zal alle inkomensgroepen omvatten. De regering streeft naar het verkleinen van de ver schillen en brengt dit ook tot uitdruk king in haar salarisbeleid”, aldus drs. Den Uyl. Hij zei, dat hij in Drachten geen enkele concrete beslissing aan de orde, stelde. De plannen met de ambtenaren salarissen komen pas in het georgani seerd overleg tussen de minister van Binnenlandse Zaken en de ambtenaren bonden. Daarna wordt de Staten-Gene- raal op de gebruikelijke wijze ingelicht. Drs. Den Uyl weigerde op vragen van VVD-kamerleden in te gaan over bijzon derheden van de voorstellen voor het georganiseerd overleg. Normaal heeft de Tweede Kamer op donderdagmorgen haar mondeling vra genuurtje. De vragen van mr. Scholten zouden dan ook oorspronkelijk die dag aan de orde zijn gesteld. Maar omdat op deze dag het georganiseerd overleg plaats vindt, besloot de Kamer drs. Den Uyl te vragen gisteravond zijn antwoor den te geven. Nadat Le Canard Enchainé dit Franse Watergate-schandaal ontmaskerd had, heeft de regering onmiddellijk alle aftap- operaties verboden. Met dat verbod hoopt de minister van Binnenlandse Za ken de oppositie de wind uit de zeilen te nemen en een onderzoek door een parle mentaire enquêtecommissie te kunnen voorkomen. PARIJS. Drie Franse senatoren hebben gisteren het ongeoorloofd afluis teren van telefoongesprekken door poli tiefunctionarissen aan de kaak gesteld. Twee weken geleden publiceerde de Ca nard Enchainé, een satirisch weekblad, een aantal rapporten waarin de Franse binnenlandse spionagedienst verslag uit bracht van telefoongesprekken, die een journalist van de Canard met een colle ga had gevoerd. Sedertdien circuleren in Parijs nu honderden van die rapporten die „spionnen” de slachtoffers in handen hebben gespeeld. Dean kan niet worden vervolgd voor de verklaringen die hij volgende week voor de Senaatscommissie van onderzoek gaat afleggen. Cox en andere aanklagers waren tegen verlening van deze on schendbaarheid aan Dean, omdat het moeilijk zou zijn met nog meer bewijzen te komen waardoor Dean in staat beschuldiging zou kunnen worden steld. De samenspraak tussen de Russische partijleider Breznjev en de Amerikaanse president Nixon kan goede resultaten hebben voor de belangen van beide gro te mogendheden, maar het is de grote vraag of die partners van de VS ^in Europa wiel zullen varen bij datgene wat in het Witte Huis wordt bekokstoofd. De visites van Breznjev aan Bonn en Parijs zullen voor deze twee belangrijk ste bondgenoten van Amerika de groot ste ongerustheid wel kunnen wegnemen, maair wat Europa zo bezorgd maakt is het feit dat Nixon het Russische bezoek zal proberen uit te buiten om zijn eigen binnenlandse positie te verstevigen, die door de „Watergate-affaiire” danig is aangetast. Een spectaculaire overeen komst tussen de Sovjet-Unie en de VS zou de naam van Nixon als de grote vredestichter nog wat kunnen aandik ken, waardoor de smet van „Watergate” minder effect zou sorteren, zelfs als de openhartige meneer Dean volgende week met schokkende onthullingen over de rol van de president te voorschijn komt. Het zijn vooral de kleine Europese mogendheden die reden hebben om de Renault, als vijfde, bleef vrijwel stabiel. Dit jaar 7,5 percent van de maakt (15.869 stuks) vorig jaar 7,4 percent. Citroën en Peugeot liepen terug Citroën bezit nu 6,1 percent van de markt (12.955) in 1972 7,9 percent. Peugeot had vorig jaar een marktaandeel van 6,1 percent, dit jaar 5,7 percent (12.025 auto’s). Toyota, als achtste, ging het beter af: 11.840 auto’s of 5,6 percent van het totaal, vorig jaar 3,5 percent. Volkswagen ging weer verder ach teruit: de 11.670 auto’s van dit jaar zijn goed voor 5,5 percent terwijl het vorig jaar nog 6,3 percent was. Ook DAF kan niet zo verheugd zijn. De 5,8 percent van 1972 is nu 5,5 percent te weten 11.657 auto’s. AMSTERDAM (ANP). De jonge rengroeperingen van PvdA, KVP, ARP, CHU, D’66 en PSP hebben een dringend beroep gedaan op de minister van justi tie, Van Agt, zo snel mogelijk in gunsti ge zin te beslissen op het tweede gratie verzoek van de veroordeelde VVDM- leden. Tot dit beroep op de minister besloten de, in de Nederlandse politieke jongerencontactraad verenigde, organisa ties maandag op een bestuursvergadering in Amsterdam. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn bijna 6,5 percent meer auto’s verkocht dan van januari tot en met mei 1972. Uit cijfers van de RAI blijkt dat het totale aantal verkochte auto’s dit jaar 210.981 bedraagt, tegen 198.428 in 1972. Het marktaandeel van Fiat en van Citroën is nogal opvallend kleiner dan vorig jaar (respectievelijk 2,7 en 1,8 percent), dat van Toyota daarentegen is 2,1 percent gestegen. Het marktaandeel van alle Japanse merken samen is thans 11,1 percent, precies drie pro cent meer dan een jaar geleden. KEY WEST (Reuter en UPI). Voor twee van de vier bemanningsleden van de Amerikaanse mini-duikboot, die 31 uur op de zeebodem heeft vastgezeten, is de redding te laat gekomen. Een mari- ne-woordvoerder deelde mee, dat de twee mannen dood zijn aangetroffen toen het luik van het achterstuk van de mini-duikboot na de decompressie kon worden geopend. De twee mannen, die bevrijd werden uit het voorste deel van het duikbootje, zijn in goede gezondheid. CAIRO (Reuter). In Egypte zullen 56 „onruststokers”, onder wie 52 studen ten, een journalist, een dichter en twee arbeiders, zich voor een hof voor de staatsveiligheid moeten verantwoorden wegens „tegen de staat gerichte activi teit”. Dit is gisteren in Cairo bekendge maakt. Het proces houdt verband met de onrust in januari toen studenten tegen de regering gerichte demonstraties hiel den en slaags raakten met de politie. Volgens de tenlastelegging hebben de verdachten pamfletten verspreid waarin zij onder meer stelden da>t het bewind van president Sadat niet in staat was de door Israel bezette gebieden te bevrijden en daarom defaitistische oplossingen voor de crisis in het Midden-Oosten accepteerde. Er is geen datum voor het proces vastgesiteld. De burgemeester heeft inmiddels laten weten, dat de betrokken agenten een „ernstige beoordelingsfout” hebben ge maakt bij het aantrekken van een hun ner sponsors. Het team heeft zich terug getrokken uit de rally en betaalt het geld aan de pornobaas terug. Uit niets is gebleken dat de man van het sextheater ook maar op enige wijze voordeel zou trekken uit zijn sponsorschap. Toch vindt dr. Samkalden dat indivi duele politiemannen geen steun van par ticulieren mogen vragen voor sport of andere activiteiten, in ieder geval niet dan na overleg met de korpsleiding. Men moet zich wachten voor de problemen die zouden kunnen voortvloeien uit rela ties tussen politiemannen enerzijds en particulieren, bedrijfsleven, zelfs onder wereld aan de andere kant. Senator Dominque Pado, tevens hoofdredacteur van het Parijse ochtend blad L’Aurore, onthulde gisteren dat hij een hele stapel coderapporten in zijn bezit heeft. Om zijn tipgevers of contraspionnnen niet in moeilijkhe den te brengen wilde hij die documen ten voorlopig nog niet openbaar maken. Wel was hij bereid ze als bewijzen ter beschikking te stellen van een parle mentaire enquêtecommissie waarvan hij de oprichting eiste. Het aftappen van een particuliere te lefoonlijn mag officiee1 op last van een rechter van instructie die dan wel zeer grondige redenen moet hebben te vrezen dat een abonnee de veiligheid van de staat bedreigt. Het akkoord over de culturele uitwis seling dat al sinds 1968 bestaat, zal een aanzienlijke toename inhouden van het aantal studenten, artiesten en scholieren en roept studiegroepen in het leven voor onderwijs en andere gebieden. De andere akkoorden voorzien in de oprichting van gezamenlijke commissies die jaarlijks bijeenkomen voor gezamen lijk onderzoek en uitwisseling van infor matie op elk van de drie gebieden. De Oceanografische overeenkomst betekent een uitbreiding van de reeds bestaande onderlinge werkakkoorden. Op het ge bied van het transport en vervoer zijn de Verenigde Staten geïnteresseerd in de Russische methoden van vervoer en aanleg van verbindingen onder zeer koude weersomstandigheden. Breznjev heeft Nixon gistermiddag la- Als volgende week dinsdag de minis ter van CRM, mr. van Doorn, aantreedt Voor de Tweede Kamer om het politieke debat te leiden dat de ondergang van Radio Veronica zal inluiden, betekent dat tevens de eerste confrontatie van het kabinet-De Uyl met de publieke opinie. Want ondanks massale demonstraties in Den Haag, ondanks handtekeningenacties van honderdduizenden om Radio Veroni ca te laten voortbestaan, blijkt de minis ter van plan zich aan zijn aanvankelijke voornemen te houden; de piratenzenders m spoedig mogelijk te laten verdwijnen. De minister voelt zich blijkbaar verplicht de officiële omroepen ter wille te zijn, omdat hij uit dit milieu afkomstig is. In een gesprek van vorige week met de voorzitters van de grote omroepvere nigingen en- de NOS, heeft de minister steun gevraagd van de omroepen om werkgelegenheid te garanderen voor de medewerkers, die na opheffing van de piraten op straat komen te staan. De omroepen hebben blijkbaar weinig zin in de Veronica-medewerkers, want zij heb ben negatief gereageerd op gelijkluiden de verzoeken van de NVV-bond Mercu- rius, waarbij de Veronica-medewerkers zijn georganiseerd. In tegenstelling tot de verwachtingen van vele Veronica-fans, zal de minister waarschijnlijk wel een meerderheid van de Tweede Kamer achter zich krijgen, Door verzegeling en datering van reeds in hun bezit zijnde bewijzen hopen de openbare aanklagers te kurmen be wijzen dat zij geen gebruik gemaakt hebben van Deans verklaringen voor de Senaat wanneer zij hem in staat van beschuldiging stellen. voorbaat bepaalde mensen „verdacht” gemaakt zou willen zien. De burgemees ter hoopt met het onderzoek de geruch tenstroom in te dammen en tegelijker tijd absolute zekerheid omtrent het ge drag van de Amsterdamse politie te verkrijgen. De hele kwestie borrelde onlangs weer eens nadrukkelijk op, toen bleek dat twee politiemannen zich voor een auto- rally hadden laten sponsoren door de exploitant van een van „hardste” porno-theaters. De overeenkomsten zijn de eerste vruchten die van de twee dagen oude top Breznjev-Nixon worden geplukt. Beide leiders hebben voorspeld dat de besprekingen deze week zullen leiden tot een flinke uitreiding van de handel en dat de dreiging van een kernoorlog zal worden verminderd. De vier akkoorden werden rijp gemaakt voor ondertekening in onderhandelingen tussen Russische en Amerikaanse delegaties na het verblijf van Nixon in Moskou. Overigens vinidt de ontmoeting tussen twee van de machtigste mannen ter wereld toch nog in een onwerkelijke sfepr plaats. Tijdens zijn eerste bezoek aan de Verenigde Staten moest Breznjev de voorpagina van de Amerikaanse kranten delen met John Dean, wiens getuigenis over Watergate voor de se naatscommissie van Sam Ervin een week is uitgesteld. De indruk dat het tapgesprek slechts een intermezzo zal blijken in de Ameri kaanse binnenlandse crisis is bovendien versterkt door het besluit van het Huis van Afgevaardigden twee stemmingen naar volgende week te verschuiven die het gezag van de president bedreigen, ook op het gebied van de buitenlandse politiek. Niemand in het Witte Huis stelt zich voor dat de resultaten van het gesprek spectaculair genoeg zullen zijn om de ontwikkelingen in positieve zin te wijzigen. Jordanië versterkt zijn pogingen om de goedkeuring van Egypte en Syrië te verkrijgen voor het plan van koning Hoessein voor een verenigd Arabisch koninkrijk, aldus het Libanese blad „L’Orient-Le Jour.” Op het ogenblik voeren Abdel Moneim Rifai en zijn neef premier Zaid Rifai hierover besprekin gen in Cairo en Damascus. Jordanië zou op zijn beurt zich verplichten de zuid- flank van Syrië te beschermen tegen een eventuele aanval van Israel, aldus het Libanese blad. De Baath-partij die in Syrië aan de macht is, zou echter niet voor het Jordaanse plan voelen. Van de 210.981 nieuwe auto’s ruim 2.000 per werkdag in de eer ste vijf maanden verkocht Ge neral Motors er de meeste, 32.582 ofwel 15,4 percent. Er worden meer Opeis verkocht dan van de andere concerns alle typen bij elkaar. Tot dusver waren het er 28.918 ofwel 13,7 percent. In de eerste vijf maanden van 1972 was Opeis marktaandeel 13,5 percent. Het Ford-concern vergrootte zijn aan deel op de Nederlandse markt: 22.806 personen- en combinatie-au- to’s, 10,8 percent in 1973, 9,9 per cent in 1972. het :r

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3