Bestuur CAIJ deed uitspraak DEFINITIEVE VOORKEU VOOR VUILVERBRANDING EVANGELISCHE OMROEP BRENGT VELSENSE DECLAMATRICE OP HET BEELDSCHERM 4 Velsen voor Vietnam Verenigingsiiieiiws steeds actief nog ZIJN WIJKKRANT inr s dinii« „OUD-IJMUIDEN" HEEFT kruimels F F 11 Zeewijk in in I Anjercollecte Beverwijk Bijeenkomst voor randkerkelijken lp C-. i r (Van een onzer verslaggeefsters) afvoer van het vuil naar Drente Nationaal Ideëel n Vóór Kosten Velsen-IJmuiden d Aloude opfrisser nu in nieuwerwetse spray. 7.50 Exclusieve couture Wijk aan Zee IJMOND Met de vier stemmen van mevrouw Huizinga en de heren Hoek, Koopman en Colijn tegen heeft het algemeen bestuur van het Cen traal Afvalverwerkingsbedrijf IJmond dinsdagavond op voorstel van het dagelijks bestuur het principebesluit genomen tot het bouwen van een vuilverbrandingsinstallatie op een nog nader te bepalen plaats. De vier tegenstanders spraken zich uit voor (VAM). Tegenstanders Beverwijk Waarschijnlijk nog dit najaar zal mevrouw J. C. Stam-Van der Valk uit de Sirenestraat in IJmuiden tijdens een televisieuit zending van de Evangelische Omroep als declamatrice op het beeldscherm mogen verschijnen. Tot dusver verleende mevrouw Stam voornamelijk medewerking aan bepaalde bijeenkomsten, of zij declameerde gedichten tijdens een kerkdienst. Enige tijd ge leden was zij aldus te beluisteren in een Ichthuskerk in IJmuiden en nu vermoedt mevrouw Stam dat zich onder haar auditorium ook een dame uit Bloemendaal bevond die de Evangelische Om roep op haar talenten attent heeft gemaakt. Met het reeds vermelde gunstige resultaat. Heemskerk <1 ADVERTENTIE ver- ADVERTENTIE ADVERTENTIE voor 44; ADVERTENTIE Huijgen- Het ligt in de bedoeling deze pure Modehuis Ausder Glockengasse. De heer G. P. M. Langendijk, die zich duidelijk vóór verbranding uitsprak, zag geen mogelijkheden voor een o verlaad - station bij het station in Beverwijk. Tegen afvoer naar Drenthe voerde hij als bezwaar aan, dat men dan een ander gebied belast met het vuil dat men zelf kwijt moet. Hij' legde er de nadruk op, dat de VAM maar 30% van het aange voerde vuil verwerkt tot compost en dat men de rest ook moet storten, of later mogelijk moet verbranden. De heer Kroon vreesde de milieuver ontreiniging bij verbranding niet omdat het technisch nu zeker al mogelijk is installaties te bouwen welke de veront reiniging tot een minimum beperken. Wat de kosten betreft zou de keuze tussen verbranding en afvoer nu inder daad weinig verschil maken, maar het VAM-risico voor een snellere kostenstij ging zou groter zijn (meer variabele, kosten). Naast de gemeenten die recentelijk hebben besloten tot afvoer naar Drenthe staan ook de gemeenten die onlangs zijn overgestapt van afvoer op verbranding (o.a. Den Haag en Twenthe). WIJZE MENSEN KIEZEN EEN ZETTLER TELEFOONBEANTWOORDER VOOR ALLE ZEKERHEID WOENSDAG 20 JUNI Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a; 19-21 uur. Kantoorcentrum Breestraat 52 BEVERWIJK Tel. 2 77 41 De collecte zal volgende week wór den gehouden door de leden van een aantal Beverwijkse verenigingen, dat evenwel nog voor uitbreiding vatbaar is. Men kan zich dan ook als collec tant aanmelden bij het bureau van de B.S.C.R., telefoon 02510-27647. IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48 Verder staat in de krant een op wekking aan de burgerij om op 21 juni naar het stadhuis te komen, waar in de raadsvergadering de sane ring van Oud IJmuiden aan de orde zal komen en het verzet hiertegen bij monde van het wijkcomité. Het comi té pleit voor het ontwerpen van een heel nieuw plain, waarbij rekening moet worden gehouden met alle wo ningen die nu nog in Oud IJmuiden staan. Voorzitter drs. M. Roessingh deelde aan het begin van de in het Beverwijkse Stadskantoor gehouden vergadering mee, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land hebben laten weten, dat de metho de van gecontroleerd storten in deze regio niet in aanmerking kan komen. Een aantal hiervoor aangeduide terrei nen bleek na onderzoek niet geschikt te zijn. Tegen een terrein aansluitend aan de bestaande belt zouden Gedeputeerde Staten geen overwegende bezwaren heb ben, maar die oplossing is niet 'accepta bel voor Beverwijk. Over de keuze tus sen vuilverbranding of afvoer via de VAM hebben GS zich tijdens hun gister morgen gehouden vergadering niet uit gesproken. De heer W. Koopman stelde zich als tegenstander van verbranding op het standpunt, dat ook het vuil veel voor de samenleving waardevolle stoffen bevat, die via afvoer naar de VAM nu al ten dele en in de toekomst mogelijk in nog veel grotere mate kunnen worden benut (recycling). Een verbrandingsinstallatie zou het milieu (luchtverontreiniging) in de IJmond nog meer belasten. De VAM zou in veertig jaren tijd maar 37 hectare stallatie de oorspronkelijke raming met zeer grote bedragen heeft overschreden, om daaraan de conclusie te verbinden, dat de IJmond-installiatie ook wel veel duurder zal worden dan waar men nu op rekent. De kosten per ton vuil zou den in de stedert met een vuilverbran dingsinstallatie alleen al in het laatste jaar zeer sterk zijn gestegen. Met de VAM zou men veel goedkoper uit zijn. In tweede instantie kregen de be stuursleden gelegenheid om op een aan tal facetten nog nader in te gaan, maar de motie van de heer Koopman kreeg geen kans en het voorstel van het dage lijks bestuur vóór verbranding werd tenslotte met een grote meerderheid aanvaard. Mevrouw Stam houdt zich nu reeds bijna twintig jaar met declameren bezig, destijds begonnen als een artis tieke vrijetijdsbesteding. Haar echt genoot was namelijk leraar en exa minator bij de visserijschool in IJmui den en daardoor nogal dikwijls van huis. Om haar vele vrije uurtjes te vullen meldde mevrouw Stam zich toen voor een cursus in spreekvaar digheid en in feite is het hier alle maal mee begonnen. Dit was tevens het sein voor een meer regelmatig optreden voor ver enigingen en in kerken, waarvoor zij in IJmuiden soms op sfeervolle wijze door organist Kees van der Pijl wordt ingeleid. Ook verleende ds. L. Dorst haar onlangs toestemming om op de preekstoel van de Ichthuskerk te declameren, hetgeen voor mevrouw Stam een bjzondere belevenis is ge weest. De B van blazer. Stap even bij ons binnen voor uw keuze uit een blitse kollektie. De verbrandingsinstallatie voor de IJ mond wordt een betrekkelijk kleine, die in vijfentwintig jaar kan worden afge- sehreven. Na ruim tien jaren houdt men nog de keuze tussen uitbreiding met een derde oven of overstappen op methoden die dan mogelijk zijn ontwikkeld bij voorbeeld recycling in regionaal verband of alsnog afvoer naar Drenthe, waar dan mogelijk op grote schaal recycling kan worden toegepast). Uiteraard heeft zij een bepaalde voorkeur voor dichters en dichteres sen, zodat zij een grote bewondering koestert voor Nel Benschop, Jacqueli- WOENSDAG 20 JUNI Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare Bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: 19-21 uur. grond nodig hebben gehad voor de ver werking van het afval van nu zo’n twee miljoen Nederlanders, terwijl men voor de verbranding in de IJmond 45 hectare nodig heeft. De heer Koopman nam het dagelijks bestuur kwalijk, dat men inza ke het overlaadstation, nodig voor de afvoer van het vuil naar Drenthe, geen contact heeft opgenomen met de Neder landse Spoorwegen. Het dagelijks be stuur heeft gesteld, dat de aanleg van een overlaadstation op een centraal bin nen de regio gelegen plaats, buiten de stadsbebouwing en vrij van belangrijke verkeersaders niet mogelijk is. De heer Koopman wees op steden als Delft, Schiedam, Meppel en Den Helder waar een overlaadstation in de bebouwing is gerealiseerd. Want hier kwamen haar talenten als declamatrice al vrij spoedig aan het licht, zodat zij het advies ontving zich verder in deze richting te ont wikkelen- Mevrouw Stam nam daar om spraaklessen bij Hemri van der Zee in Amsterdam en mevrouw Har ting in IJmuiden, waarna zij uiteinde lijk voor een eerste optreden in het openbaar capabel werd geacht. Dit optreden geschiedde in 1956 in Bode graven, onder meer met het gedicht „De kruisspin” van Jan. H. de Groot, waarbij haar debuut onmiddellijk met het gewenste succes mocht wor den bekroond. ken niet voldoende zijn onderzocht, zoals de plaats van de installatie, de samen werking met andere gemeenten, bij voorbeeld Haarlem. In het algemeen be toogde de heer Hoek, dat men minder vuil zou moeten produceren en dat men het gescheiden zou moeten ophalen in plaats van het later te scheiden (glas, papier en dergelijke apart). De gemeen ten zouden gezamenlijk een mentaliteits verandering moeten stimuleren. Ir. J. V. Colijn stelde een aantal vragen over het benutten van stortter- reinen als recreatiegebied. Hij wilde ook de combinatie onderzocht zien van ver branden en storten, of verbranden en afvoer. De heer Koopman noemde voorts nog een aantal argumenten vóór de VAM, zoals het scheppen van werkgelegenheid in Drenthe, het bevorderen van het openbaar vervoer (transport via NS) en de grotere kans op het benutten van recyclingmethoden door de VAM. Na zijn zeer uitvoerig betoog diende hij een motie in met het doel het algemeen bestuur te laten kiezen voor afvoer naar de VAM. De heer C. Hoek pleitte voor afvoer naar de VAM, onder meer omdat dit bedrijf aan de kop zou liggen wat be treft het benutten van recyclingmetho den, daar het nu eenmaal op grote schaal kan werken. De afvoer zou min der ruimte in de IJmond in beslag nemen dan de verbranding. Wat die verbranding betreft zou een aantal za- wijkkrant regelmatig te laten ver schijnen, waarbij gedacht wordt aan minstens één keer per maand. In Oud IJmuiden zelfdus bij degenen die direct bij de problemen van hun wijk betrokken zijnwordt het krantje huis aan huis bezorgd. Voor buitenstaanders kost het een kwartje. Bij wijze van afwisseling zal het programma van donderdag 21 juni in het jongerencentrum „Donkey-Shot” aan de A. Verherentstraat in Bever wijk ditmaal worden verzorgd door het poppentheater van Henk Abbink uit Amsterdam. Dit in 1959 opgerich te theater speelt niet alleen voor de jeugd, maar ook voor ouderen. Het repertoire bestaat dan ook niet uit het manipuleren met de traditionele Jan Klaassen en zijn Katrijn, maar uit stukken die Frans zijn georiën teerd, soms op teksten van Jean Coc teau. Het geheel kan dan ook enigs zins worden vergeleken met een be wegend prentenboek, in de vorm van cartoons. Alle poppen worden door Henk Abbink zelf vervaardigd. De voorstelling begint donderdag om 20.30 uur en zij is voor een ieder gratis toegankelijk. De heer C. C. Verhoog kwam na enkele overwegingen tot de conclusie: „Zo weinig mogelijk afval produceren (mentaliteitsbeinvloeding en recycling) en dat verbranden. DONDERDAG 21 JUNI Werf, Jan Ligthartstraat. 16 u. kreatief werk (6-10 jr.) Zevensprong, Gonst. Huygensstraat 19 u. handenarbeid (10-15 jr.) Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat 20 u. poppentheater van Henk Abbink voor werkende jongeren. Het dagelijks bestuur heeft betoogd, dat er een grotere onzekerheid schuilt in de mate van kostenstijging bij afvoer naar de VAM (stijging transportkosten en verwerkingskosten). De heer Koop man stelde daarentegen, dat de kosten stijging bij de VAM altijd gekoppeld is aan de indexcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hij betoogde voorts, dat in 1973 al zo’n tachtig ge meenten hun vuil zullen afvoeren naar de VAM en die zou men toch moeilijk een verkeerde keuze kunnen verwijten. Voorts had hij berekend, dat in Den Haag .Amsterdam, Leeuwarden en Arn hem de bouw van een verbrandingsin- 13267. Medewerkers kunnen zich ook aanmelden bij de volgende adressen: C. de Niet, P.G. Hooftlaan 6, Driehuis, telefoon 02550-12730; A. van der Niet, Koningsweg 128, Velsen-Noord, tele foon 02510-28160, J. Porck, Kerke- rinklaaij 57, Santpoort, telefoon 023-375390 en H. de Boer, Rembrandt- laan 41, IJmuiden, telefoon 02550- 14884. Tenslotte kunnen financiële bijdragen worden gestort op giro 1-297013, ten name van mevrouw N. de Boer-Mijzen, Rembrandtlaan 41, IJmuiden, onder vermelding van „Velsen voor Vietnam”. Voorts houdt een groepje dames— dat voor uitbreiding vatbaar iszich geregeld bezig met het breien en naaien van kleding, zoals truitjes, broekjes, bloeses en jurken, terwijl er ook nog een grote behoefte bestaat aan wollen baby- en kinderdekens (75 maal 100 en 100 maal 100 cm), spijkerbroeken, gymnastiekschoenen en sokjes met korte boord. Een en ander wordt gaarne afgehaald, na opgave bij mevrouw Zwenne, Schip- laan 9, IJmuiden, telefoon 02550- De Beverwijkse Sociaal Culturele Raad verzorgt opnieuw de organisatie van de Anjereollecte, welke dit jaar van 25 tot en met 30 juni in Bever wijk en Wijk aan Zee zal worden gehouden. Zoals bekend wil het An jerfonds het verenigingsleven en het organiseren van culturele manifesta ties enigszins stimuleren, zodat wat Beverwijk betreft verleden jaar fi nanciële bijdragen werden uitgekeerd aan het mannenkoor „Zanglust” 800), het christelijk gemengd koor „Cantabile” (f 700), het christelijk jeugd- en tiénerkoor 500) en de stichting „Wijk aan Duin” 3000). De eerste wijkkrant ishoe kan het anders op dit moment geheel gewijd aan de sloopactiviteiten in de wijk en de wens naar renovatie die daar onder de bevolking leeft. De krant telt vier gestencilde pagina’s waarop onomwonden de mening van de leden van het wijkcomité staan afgedrukt. En tussen de vaak triest klinkende regels door wordt ook wel op humoristische wijze op de wijk- problemen ingegaan. Wat dacht U bijvoorbeeld van: „Bedacht voor de gemeente Velsen een nieuw gezel schapsspel: Kun je nog slopen, sloop dan mee”. Met als motto,.Solidariteit is herstel van menselijkheid” is het comité „Velsen voor Vietnam” in deze ge meente nog altijd actief, onder meer met het inzamelen, repareren en verzenden van naaimachines. Hier voor komt elke dinsdagavond een groep vrijwillige medewerkers bijeen in de oude Comitéschool aan de Pre sident Steynstraat in IJmuiden. In dit verband is het ongetwijfeld duidelijk dat oude machinesvan alle mer- kenvoor dit doel nog steeds welkom zijn. Mevrouw Stam is gewend zich in tensief op haar voordrachtavonden voor te bereiden en zo begeeft zij zich op stille uurtjes dikwijls naar het openluchttheater in Bloemendaal, om hier te komen declameren. Zij vindt de akoestiek hier namelijk voor treffelijk, zodat men haar ook tegen het najaar nog wel eens in deze omgeving zal kunnen aantreffen. Ir. J. P. Kroon was het met hem eens, dat verplaatsing van het vuil nationaal gezien geen oplossing biedt in milieuhy giënische zin. Bij prijsvergelijking zou het naar zijn mening weinig verschil maken of men nu verbranding of afvoer kiest als men beide berekent over een periode van vijfentwintig jaren. Bij af voer naar Drenthe zouden de variabele kosten h et risico inhouden van forse prijsstijgingen. Bij verbranding is het percentage variabele kosten kleiner en de kapitaalslasten van de investering(in- stallatie) liggen voor een lange periode vast. De Oecumenische Raad in Zeewijk, onlangs opgericht met de bedoeling zoveel mogelijk randkerkelijken te benaderen op bijeenkomsten, waar vanuit „een bijbelse rechtvaardigheid maatschappij-gerichte problemen worden behandeld”, houdt zaterdag 23 juni in de aula van de Kruisberg- school zijn laatste bijeenkomst voor de vakanties. Spreker is pater J. L. van Overbruggen, met als onderwerp „Kijken we niet teveel omhoog?” De bijeenkomst begint om 19.30 uur en tijdens het serveren van de koffie zal er nog gelegenheid tot discussie be staan. WOENSDAG 20 JUNI Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 19- 21.30 u. Centrale jeugd- en tienerbiblio- theek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden- Oost, 19-21 uur. De Ring, 19.30-21.30 u. boksen en con ditietraining in gymzaal Ossendorp- school, Wijk aan Zeëerweg, IJmuiden. DONDERDAG 21 JUNI Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.30-8 u. 12.15-13.15 u. 16.45-18 uur. Zwemver. CBS 18.30-22 u. Duikersver. 21.50-22.50 uur. Openluchtbad De Heerenduinen, Hee- renduinweg, IJmuiden-Oost, open vanaf 10.00 uur. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale bibliotheek Plein 1945, IJmuiden 10-12.30 u. en 14.30-17.30 u. Centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96, he van der Waals en Huib Oosterhuis. tsj-.' .it f. Volgens mevrouw Stam is laatstge noemde „een roomse pastoor, maar dat hindert niet, want hij heeft prachtige gedichten geschreven.” IJmuiden-Oost 15.30-17.30 u. Uitleenpost Breezicht. Keizer Wilhelmstraat, Oud- IJmuiden, 15.30-17 u. filiaal Zeewijk- plein, IJmuiden-West 19-21.30 uur. R.K. Gemengd Koor, 19.30 u. repetitie in Petruszaal, Mercuriusstraat, IJmui- den-West. COV-IJmuiden, Koorrepetitie 20 uur in Cultureel Centrum. Moerbergplant- soen 22. PEN-jeugdcentrum. Kanaalstraat 20.30 uur, filmavond „Blackbeard, de piraat”. WOENSDAG 20 JUNI Werf, Jan Ligthartstraat. 19 u. tiener soos (12-15 jr). Vrjjburght, Vrijburglaan 20 uur club Cervantes, 20 u. bijeenkomst TOVADO. Progress-sociëteit, Gonst. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: 19- 21 uur. DONDERDAG 21 JUNI Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur; Zeestraat 81, tel 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers.. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9 tot 12 en 13.30-15.30 uur. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 uur. Easy, Populierenlaan. Geopend hulpverlening van 20 tot 23 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 14-17.30 en 19-21 uur Voorzitter drs. M. Roessingh verdedig de het voorstel van het dagelijks be stuur, af en toe aangevuld door vice- voorzitter G. Petersen, met onder meer de volgende argumenten. Een overlaad station in Beverwijk is uitgesloten, mede met het oog op de verkeersbelasting. Een aanzienlijke stijging van de kosten van a fvoer naar Drenthe is reëel op grond van de verwachtingen binnen de EEG dat de transportkosten van de spoorwegen sterk zullen stijgen om het openbaar vervoer mogelijk te blijven maken. Men zou het vuil niet het hele land door moeten slepen om in Drenthe een opeenhoping van vuil te veroorza ken. Men heeft daar nu al 200 hectaren geclaimd en de storthoogte is er al 25 meter. De VAM floreert maar het pro vinciale bestuur zou er niet zo gelukkig mee zijn. „Als de VAM daar nu zou willen beginnen, zouden er waarschijn lijk geen vergunningen worden strekt”. Q O te® '4 Si'S-' '■'l ^<1 Umuiden-Kennemeflaanöl

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7