Holland" haalt Beach Boys terug DIZZY MAN'S BAND ELPEES Rel op Sticusa-feest KEUR b.v. Uit nieuwsgierigheid naar moderne muziek Joan Sutherland zingt vergeten Handel-opera „RODELINDA” IN HOLLAND FESTIVAL POPPEPPERS Alice Cooper Soosagenda Top de pop dertien POP J® 9— fc j Residentie Orkest met Nederlands werk Eenmansactie tegen directeur IMF onder redactie van Ferry Tromp jgF ffV «Hij j 19 DONDERDAG 21 JUNI 1973 SCHEVENINGEN Het concert, dat woensdagavond in de Kurzaal werd gegeven, bezoekt men uiteraard in de eerste plaats uit nieuwsgierig heid. Dat dit een motief is dat nog voor weinig mu ziekliefhebbers voorop staat, bleek wel uit het matige aantal bezoekers en in ieder geval uit de geringe be langstelling die getoond is voor de serie concerten van Nederlandse muziek die het Residentie Orkest de laatste tijd heeft verzorgd. Nu is het waar dat je naar zon vierde symfonie van Vermeulen inderdaad niet voor je plezier zit te luisteren, tenzij weer uit nieuws gierigheid. In feite hoeven deze symfonieën nu niet meer gespeeld te worden. Des te nuttiger was het geweest als de componist zelf zijn klanken wereld tijdens zijn leven wat meer had kunnen beluisteren. Dan had hij zijn muzikale uitgangspunten op den duur zeker wat efficiënter gereali- Ai i Ip^.. 1 SS* (Van onze muziekmedewerker) SCHEVENINGEN ADVERTENTIE 257, IJmuiden, Harmenjansweg 19 Haarlem Zaterdag geopend 8-12 uur uw leverancier voor Bouwvakgereedschappen. iedere Suri- Tel. exp. 310612—310214 WIM WITTEMAN Tegelshowroom met grote sor tering decor-tegels. alle Bouw- en Stucadoors- materialen in groot en klein verpakking. Sierpleisters - Het enige herkenningsfeest vormden tenslotte de zes symfonische epigram man van Willem Pijper voor zover men tenminste genoegen kon beleven in deze wat mij betreft foeilelijke stukjes. UTRECHT. De tropische Zuidame- rikaanse muziek gonsde dinsdagavond in de Jaarbeurs-congreszaal ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de lande lijke Stichting Culturele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antil len (Sticusa). Van Morrison komt naar Neder land. Vlak voordat zijn nieuwe LP „Hardnose on de Highway” op de markt komt, staat hij op 19 juli in het Amsterdamse Carré en een dag later in de Rotterdamse doelen. Tel. showroom Koudenhorn C3: 322368. Cat Stavens het was lang stil rond hemheeft een single „The Hurt”, geen commercieel werkje dat eenvoudig miet mis kan gaan, wel een goed stuk muziek. De Zaanse popgroep Dizzy man’s band (hits: Tickatoo, Let’s go to the beach, Jumbo en The show) gaat internationale grenzen overschrijden. De groep rekende Duitsland en België al tot haar werkterrein, maar daar komt begin juli Engeland en in de cember Amerika bij. In Engeland wordt, na drie introductieconcerten in oktober, drie weken door ’t hele land opgetreden. Het is de 1ste keer in het driejarig bestaan van de Dizzy man’s band dat er in Engeland wordt ge speeld. Ook Amerika is onbekend ge bied. Stealers Wheel hoopt op en ver wacht ook een succesvolle opvolger voor „Stuck in - the middle De nieuwe heet „Late Again”, een track van de Stealers Wheel LP. najaar een tijd uit Nederland ver dwijnt voor de Engelse en Ameri kaanse concerten, blijft het publiek hier niet helemaal vergeten achter. Jacques Kloes is bezig een nieuwe single te schrijven en een elpee staat ook op stapel. In de landen waar Bovema actief is, zal binnenkort voorts een intensieve reclamecampag ne voor de band worden gehouden. In Amerika - zo is ’t plan - zal in decem ber speciaal een aan de Amerikaanse smaak aangepaste single worden op genomen en uitgebracht. De opera speelt in Milaan omstreeks 1500. De trouw van Rodelinda aan haar echtgenoot Bertarido wordt in alle toon aarden bezongen. Hoewel Grimoaldo het haar danig lastig maakt, bezwijkt zij niet voor hem. Haar standvastigheid wordt beloond, dat spreekt vanzelf. beslissing om naar Nederland te ko men. ledereeh is ervan overtuigd dat de maanden die we hier vorig jaar doorbrachten een zeer positieve in vloed op de LP hebben gehad. Niette min hadden we dit succes niet ver wacht. Het is ongelooflijk”. De banden van Riley met Neder land zijn echter zeker niet alleen emotioneel. Samen met die andere Holland-fan, Carl Wilson, werkt de manager van de Beach Boys op het ogenblik aan een groots plan om in ons land een perfecte studio te bou wen die beantwoordt aan de zwaarste Amerikaanse eisen. Riley: „Hier ge beurt het dat een LP in vijf dagen wordt opgenomen. In de States doen we er minstens zes maanden over. Om je een idee te geven van het verschil. Wat we vorig jaar gedaan hebben, kun je maar één keer doen. Het kost gewoon veel te veel. Een permanente studio is misschien haal baar. Veel Amerikanen zouden graag in Europa, in Nederland, willen opne men. We hebben al aanvragen van Neil Young en America. De rest van de tijd zouden we de studio ter beschikking willen stellen van Neder landse musici. Er gaat een hoop kwa liteit schuil in dit land. Als we kun nen, zouden we willen helpen. Zo boodschap wel aan een georganiseerd bestuur”, aldus de heer Thijs. De Sticusa brengt haar programma ook in andere steden, te weten: Maas tricht Nijmegen, Groningen en Middel burg. De regisseur Ti to Capobianco en zijn collega José Varona, die voor het decor en de costumes zorgt, hebben alles ge daan om de oorspronkelijke situatie van de opvoeringen in 1725 zoveel mogelijk te benaderen. Zij hebben lange tijd samen gewerkt in het Teatro Colon in Buenos Aires, maar sinds 1962 worden zij in alle grote theaters in Europa en Amerika speciaal uitgenodigd voor bijzondere voorstellingen. De solisten-bezetting van „Rodelinda” is niet groot. Joan Sutherland zal geas sisteerd worden door Huguette Touran- geau (travesti) die de rol van koning Bertarido zal zingen; Margaret Elkins zingt Edwige, zuster van Bertarido. Zij is ook afkomstig uit Australië en heeft meermalen samen met Joan Sutherland geconcerteerd. Eric Tappy zullen wij terugzien als Grimoaldo, de boze verlei der van Rodelinda. Pieter van den Berg treedt op als Garibaldo, de vriend van Grimoaldo en Cora Canne Meijer ver schijnt als een jonge edelman, Unolfo genaamd. heeft Carl Wilson het plan om een groep van zo’n 15 man bij elkaar te brengen en samen een geweldige LP te maken die overal ter wereld moet uitkomen. Er lopen hier zoveel goeie mensen rond die geen of te weinig kansen krijgen. Daar kunnen wij misschien iets aan doen”. Voorlopig verkeren de plannen nog in een voorbereidend stadium. De Beach Boys zijn in de States waar Carl en Brian Wilson de life-lp mixen die in december in Carnegie Hall is op genomen. Hun werkzaamheden zullen ongetwijfeld worden vertraagd door de dood van hun vader, Murry Wil son, op 5 juni jongstleden. Hij is in feite degene die de Beach Boys heeft opgericht en van 1962 tot en met 1966 als hun manager mede verantwoorde lijk was voor de grote successen. „Maar”, zegt Jack Riley, „als het maar even kan komt Carl Wilson terug naar Nederland. Iedere betrok kene is enthousiast over ’t studioplan en het idee van Carl voor een LP met Nederlandse musici. Het enige wat nog ontbreekt is volledig inzicht in de financiële consequenties. We hoeven er niet op te verdienen, maar we kunnen er natuurlijk ook niet op verliezen”. De voornaamste werkers aan Rodelinda. Van links naar rechtsachter: Tito Capo bianco regisseur, Eric Tappy, Joan Sutherland, Richard Bonynge dirigent, Margreta Elkins, Pieter v. d. Berg. Voor: Cora Canne Meyer en Huguette Touran- geau. Nieuw was ..Free or not” van Maarten Bon voor 21 blazers, waarvan het niet- vrije, serieel geordende gedeelte aan- merklijk boeiender was dan de vriie improvisatie, waarin het stuk uitliep. De muzikanten verspreidden zich hierbij, lichtelijk gegêneerd. door de zaal en stieten daarbij geluiden uit die bij ge brek aan enig genoteerd houvast niet meer dan hilair effect sorteerden. Jam mer, want het ruimtelijk aspect biedt mogelijkheden genoeg, zoals reeds vele andere componisten wel hebben kunnen waarmaken. - Van de drie opera’s, die de Nederlandse Operastichting tijdens het Holland Festival zal uitbrengen, is Handels „Rodelinda” de minst bekende. Het aantal opvoe ringen van Aida is niet meer te tellen en over de hele wereld doen beroemde regisseurs hun best om het meesterwerk van Verdi in een totaal nieuwe versie ten tonele te brengen. „Don Pasquale” van Donizetti heeft ook al duizenden opvoeringen beleefd en langzamerhand raakt men een beetje uitgekeken op dit humoristische kijkspelletje, dttt muzi kaal gesproken niet bar veel om het lijf heeft. Omtrent „Rodelinda”, dat op 24 juni in première gaat, tasten wij echter vrijwel geheel in het duister. De grote trekpleis ter vein deze voorstelling is natuurlijk de Australische sopraan Joan Sutherland, die haar carrière maakte met de meest sucesvolle opera van Donizetti, „Lucia di Lammermoor”. Zij verhuisde op vrij jonge leeftijd al naar Londen om daar haar zangstudie te vervolmaken en daar is haar grote liefde voor de opera’s van Handel ontstaan. Op de persconferentie, die gistermid dag in Scheveningen gehouden werd, vertelde haar echtgenoot, de dirigent Richard Bonynge, dat zijn vrouw niet kon verschijnen omdat zij elke minuut nodig heeft om de Italiaanse tekst van „Rodelinda” uit het hoofd te leren. Zij heeft deze opera sinds 1959 niet meer gezongen en voelt zich allerminst op haar gemak, omdat zij eigenlijk te wei nig tijd heeft gehad om zich goed voor te bereiden. Om ongelukken te voorko men heeft zij een gepensioneerde souf fleur van de Scala in Milaan laten overkomen om met hem de tekst té studeren. Tot hun eigen grote verrassing ma ken de Beach Boys deze zomer in de Verenigde Staten een opzienbarende come-back. Deze oudste grote pop groep ter wereld sinds vorig jaar aangevuld met twee Zuidafrikanen dreef de laatste jaren voornamelijk op de oude successen uit de surftijd en de „Good Vibrations”-periode, maar de LP „Holland” vorig jaar tijdens een langdurig verblijf in Ne derland opgenomen heeft de groep nu terug naar de top gehaald. Nummers als „Sail on Sailor” en „Funky pretty” deden het in Amerika zo goed, dat iedereen weer naar de Beach Boys ging vragen. Alle concer ten van de toernee die zij vorige maand door de VS maakten waren vier keer uitverkocht, reden waarom voor augustus een immense rondreis is gepland langs alle grote football- stadions in Amerika. Op die manier bereiken de Beach Boys in korte tijd 850.000 mensen, het grootste aantal waarvoor een groep ooit live heeft gespeeld. Manager Jack Riley kan het nog steeds niet geloven. In Amsterdam, waar hij sinds vorig jaar zomer is blijven wonen, zegt hij: „Je kunt begrijpen hoe blij we nu zijn met de De in deze rubriek al aangekondig- de Alice Cooper-imitatiewedstrijd in Den Haag is uitgesteld tot donderdag avond 5 juli. De plaats is Club Veronica op de Scheveningse Pier; de tijd 20 uur. De zang van de heer Cooper hoeft niet geïmiteerd te wor den er is een play back systeem aanwezig— maar zijn bewegingen en outfit des te meer. Voor de winnaars is er onder meer een draagbare tv en een cassetterecorder. Deelnameformu- lieren zijn verkrijgbaar bij Negram, Bronsteeweg 49, Heemstede t.n.v. Sjeng Stokkink. Ze moeten uiterlijk 2 juli weer bij Negram binnen zijn. Met het oog op het internationale gezicht dat de Hollandse groep in de wereld van de pop wil laten zien, is dezer dagen in de Loosdrechtse jacht haven van Dijk door Egbert van Hees (Toppop, Popgala) uitgaand van de hitsong The show, een reclame filmpje opgenomen dat aan buiten landse tv-stations wordt aangeboden. seerd. Want dat het talent groot was, is zeker. De eerste minuten is men dan ook zeer gespannen en hoopvol gestemd. Tot dat het allengs duidelijk wordt dat alles blijft steken in een uitzichtloze brij van „unendliche Melodien”, die zijn verpakt in een dichte polyfronie en een drassige tonaliteit, waarbij men in gruwelijke ademnood geraakt. Hier en daar lijken koraalachtige momenten redding te brengen, nergens echter voltrekt zich iets dat bij Honegger of Ives in soortge lijke gedreven muzieken wel gelukte Verder hoorden wij „Ittrospezione II” van Louis Andriessen en waren weer nieuwsgierig hoe deze componist tien jaar geleden werkte. Al met al blijkt dat hij sindsdien wel wat interessanter werk op papier gezet heeft, maar het was voor een toen 23-jarige componist toch een aardige proeve van bekwaam heid om op deze wijze de toenmalige modestijlen („Gruppen”) te hanteren. Veel klonk echter nog onhandig, zoals de uitgebreide slagwerksectie. die dik- kwijls andere orkestgroepen praktisch onhoorbaar maakte. Ernest Bour dirigeerde alle werken met een rust ,en een zekerheid alsof het repertoire-stukken gold en het Residentie Orkest was goed op dreef, al intoneer den de violisten in Vermeulen wel vaak erg onzuiver. 1. We were all wounded at Wounded Knee Redbone; 2. Do you love me Shariff Dean; 3. Goodbye my love, goodbye Demis Roussos; 4. Ginney come lately Albert West; 5. Give me love George Harrison; 6. Giving it all away Roger Dal trey; 7. Try a yellow ribbon Dawn; 8. Hé, kom aan Dimitri van Toorn; 9. Let’s go together The Cats; 10. Waikiki Man Bonnie St. Claire; 11. Late again Stealers Wheel; 12. You were my friend Chi Coltrane; 13. Immer wieder Sonntag Cindy und Bert. ••WIIIIIH „Rodelinda” is nooit op het toneel uitgevoerd in Nederland, wel enkele ma len in concertvorm door de Nederlandse Handelvereniging. Overigens is er niet zo heel veel verschil tussen „Rodelinda” als opera of als „oratorium”. Handel schreef in de Napolitaanse stijl en de partituur be staat vrijwel geheel uit aria’s en recita tieven. Ensembles en grote finales ko men in zijn opera’s niet voor. Duetten, terzetten en kwartetten zijn zeldzaam. Wel zijn er voor deze gelegenheid enkele balletten ingelast, die zullen worden ge danst door de Scapino-dansacademie en door een tiental leerlingen van Nel Roos. Zaterdag geopend 9-13 uur PEN, Kanaalstr. zat.: Living Blues. De Pauw, Kromhoutlaan 55, open 8—11 (14 tot 17 jaar). Riverside, Spaame 91, wo.: aanloop; vr.: soos; zat.: disco. Deining, Ripperdastr. 13a, wo., do., en vr.: tehuis. Voom-Voom, Spaarnwouderstr. 63, vr., zat. en zo.: bar-dancing,disco - disco Dubois, Berlagelaan 45, zondag- mi.: disco-dansen. ’t Plein, Balkanplein 4, open iedere avond plus vr.. zat. en zondagmiddag, maandag gesloten. EI Tora, EVNH-gebouw, Engeland- laan, vr.av. en zo.mi.: disco. De Huif, Gen. de La Reijstraat 4, di.av: en za.mi.: discosoos. Can-Can, Stoofsteeg 1, avond: bar-dancing- disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., ie dere avond: bar-dancing-disco. De Wyman, Hoofdstr., Santpoort, vr., zat. en zo.: disco. Soos de Piek, Boezenkade, Spaam- dam, zat.: soos. ’t Turfschip, Turfsteeg 2a, zat.: spe ciale koffiebar m.m.v. de internatio nale hardrockgroep Credo m. bezet, ting uit o.a. Ver. Staten. Engeland. Duitsland en Nederland. Volgens Jim Verhuist van platen firma Bovema, is de bereidwilligheid van de Engelsen om kennis te maken met de muziek van de Dizzy man’s band vooral te danken aan de good will die Focus en Solution dit jaar in Engeland zouden hebben gekweekt. „Focus heeft daar een deurtje open gedaan. Er is vraag naar Hollandse produkten”. aldus Verhuist. Klaas Verstegen, saxofonist bij de Zaanse formatie, vertelde dat de Diz zy man’s band een geweldige tijd doormaakt. Niet alleen geven de ko mende buitenlandse trips alale hoop voor de toekomst, in Nederland draait de formatie ook uitstekend. Verstegen „In de zomer is het helemaal een gekkenhuis. Normaal spelen we een keer of vier in de week maar als het in deze tijd mee zit, geven we wel acht concerten. In muziektenten, op festivals, voor va kantiegangers, in dancings en op ker missen”. Voor de pauze bestond het program ma uit het optreden van de Surinaamse muziekgroep Moksi-alesi Kavina. Deze groep heeft zich in Nederland onder de Surinamers gevormd en zorgt voor ty pisch Surinaamse dans- en luistermu- ziek, gepaard gaande met enige korte toneelscènes. Vooral de authentieke Su rinaamse kostuums kregen veel aan dacht. Na de pauze viel de beurt aan de Antilliaanse delegatie om de culturele aspecten van de Antillen te belichten. Centraal in het Antilliaanse programma stond de Antillian Steelband Orchestra, die betoverende geluiden wist te halen uit enkele lege vaten. Hoogtepunt van het Antilliaanse gedeelte was de Voodo- bezwering. In de pauze viel een tentoonstelling te bezichtigen over de letterkunde in Suri name en d e Nederlandse Antillen van 1948 tot 1973. Toen werden de bezoekers overrompeld met een actie van de Suri namer Tjauw-a Hing, die de directeur van de Sticusa, M. D. Thijs verweet niets van de Surinaamse cultuur af te weten, een kolonialistische geest te heb ben en rekening te houden met de volksvijandige Nederlandse en naamse politiek. „Thijs weigert mee te werken aan de Surinaamse identiteit, hij moet weg”, schreeuwde de heer Tjauw-a Hing, ter wijl hij pamfletten uitdeelde. Het com mentaar van de diecteur was, dat hij niet kon spreken met schreeuwers, die zo maar kreten in de lucht gooien. „Aan een individuele Surinamer heb ik geen Hij zegt dat de pop-musici voor de belangrijke komende Engelse en Amerikaanse optredens wel extra aandacht aan hun kleren zullen schenken. „Het hemdje en de spijker broek gaan er toch al een beetje uit. Je kunt er tegenwoordig niet meer altijd zo uitzien als het publiek. En voor Engeland gaan we zeker wel wat nieuws kopen”. Als de Dizzy man’s band in het Van de George Baker Selection verscheen de LP „Greatest Hits no. 2”; vermeldenswaard, omdat je de indruk krijgt dat zanger George Ba ker zijn gehele muzikale leven nooit anders dan hits heeft geschreven. Met „Little Green Bag” creëerde hij al met zijn debuutsingle een geheel ei gen,zeer goed in de markt liggende sound die in Amerika goed was voor één miljoen verkochte exemplaren. Daarna kon de Zaanse groep geen kwaad meer doen. Tien singles zijn er sindsdien inclusief de nieuwe, „Morning light”, verschenen; alle tien min of meer hits met uitschieters als „Dear Ann”, „I’m on my way” en „Marie Jeanne”. Dat de titel van de LP de lading niet dekt, mag blijken uit het aantal nummers dat er op staat veertienmaar dat zijn we van verzamelelpees wel gewend. Lief hebbers van de typische George Ba ker sound komen evengoed aan hun trekken. Wie lang heeft gewacht op een nieuwe LP van het intrigerende feno meen Leonard Cohen loopt kans te leurgesteld te zijn met zijn „Live songs” die net uit is. Cohen de grote poët heeft op dit live opgeno men werkstuk zo veel moeite met zijn niet goede maar wel markante stem, dat het storend gaat werken. Wie daar doorheen kan luisteren, ontdekt veel over deze moeilijke 34- jarige Canadees met zijn uitgespro ken hang naar vrouwelijk gezelschap die alleen in zijn songs iets van zichzelf kan geven. F/F -ars. .4 4K 'Tfc;’" 'F W ■-t

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19