een vlootbasis van de Romeinen ELZER'S elektromonteur Hoofddorp toch in de finale monteurshulp Eens was in Velsen het „Castellum Flevum” Wij zijn aan het verbouwen Vogelzang Mode '•n ARCHEOLOGISCHE WERKGROEP TOONT HAAR VONDSTEN 5 Onderwijskrachten voorgelicht over schoolmelk k fj IONDERDAG 21 1973 JUNI J ADO’20 verloor met penalties Informatie De verkoop op alle afdelingen gaat gewoon door, zowel bij Vogelzang als bij Mariëtte/ Rodier-Paris. Alle artikelen tegen ongekend lage prijzen. Dit is de mogelijkheid om uw vakantie-garderobe goedkoop bij ons aan te vullen. .•w Gróte Houtstraat 26 - 30 Haarlem Telefoon 023 - 32 29 55 Campagnes i (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Wie kent ze niet, de verhalen over de Romeinen, verhalen uit de geschiedenisboekjes van de lagere school. In het jaar 50 voor Chris tus kwamen dit volk aanzetten met legioenen tegelijk, langzaam de Rijn afzakkend of oprukkend over land vanuit het zuidwestelijk deel van het Gallische rijk. In het jaar 400 na Christus waren deze overheersers weer verdwenen en tussen deze twee jaartallen ligt een tijdperk dat voor de ontwikkeling van de Lage Landen aan de Zee van enorme betekenis is geweest. Velsen was aan het begin van onze jaartelling een belangrijke schakel in het Romeinse verdedigingssysteem, iets wat niemand, tien, twintig jaar geleden had durven hopen. Opwinding «ja A. A 9 3 4 ADVERTENTIE L ADVERTENTIE OVERHEMDEN 30 vereisten LTS-et en VEV-sterkstroommonteur. salaris nader overeen te komen. t i HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 IJmuiden Deze tentoonstelling in Oud-Velsen die geheel door de leden van de werkgroep Velsen is ingericht, is geopend van za- vereisten ervaring met graafwerk strekt tot aanbe veling. salaris nader overeen te komen. bij het PROVINCIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF VAN NOORD-HOLLAND werken 2500 mensen aan de produktie en distributie van elektrische energie voor 320.000 gezinnen en een groot aantal bedrijven. het hoofdkantoor bevindt zich in bloemendaal, de centrales staan in velsen en diemen. taak het verlenen van assistentie bij de mon tage van telecommunicatiekabels. standplaats bloemendaal. A'. «.'ii voortdurende aanvallen van de Germanen deden keizer Augustus beslui- De toegangsprijs van deze expositie, die is opgenomen in het samenwerkingspro ject „Toer-In Noord-Holland 1973” be draagt 75 cent, voor kinderen van zes tot twaalf jaar 25 cent. Voor inlichtin gen kan men bellen met het secretariaat van de werkgroep telefoon 023-378034 of de nummers 320788 en 377909. De Romeinen, zoals deze door onze Lage Landen aan de zee trokken. terdag 23 juni aanstaande tot en met 19 augustus en wel op werkdagen van 13.00 tot 17.00 uur en op zondagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. •Pit Uit de boeken van Tacitus is voorts het verhaal bekend van een grote groep Friezen die in 28 na Christus in opstand kwamen het fort Flevum belegerde. De Friezen vonden dat zij te veel belasting (schatting) aan de Romeinse commissaris Olennius moesten overdragen. Het fort werd omsingeld, maar Olennius ont kwam. Een maandenlange belegering werd later doorbroken door een Ro meinse strafexpeditie die in allerijl de Rijn kwam afzakken. Het fort heeft volgens de theorieën eveneens dienst gedaan bij de verove ringstochten van Corbulo, die later door Rome werd teruggeroepen. voorzieningen welvaartsvaste pensioenregeling, vakan tietoeslag 7%. gunstige regelingen voor ziekte-, reis-, pension- en verhuiskosten. premie aow voor rekening bedrijf. nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door personeelszaken, telefoon nr. 023-258221, toestel 322. uw sollicitatiebrief wordt met belangstel- I ling tegemoet gezien door de directie van I het PEN te bloemendaal. VELSEN-NOORD. Een groep van ongeveer veertig leerkrachten en afge vaardigden van schoolmelkcomité’s uit Haarlem. Velsen. Beverwijk, Castricum en de Zaanstreek alsmede twee school artsen uit dit gebied heeft op initiatief van het Centraal Schoolmelkcomité in Den Haag en de Melkinrichting Velsen woensdag een bezoek gebracht aan de febriek welke de kartonnen verpakking vervaardigt voor de schoolmelk, in Lim- burg aan de Lahn in Duitsland. Hieraan vooraf hebben in de afgelo pen weken regelmatig excursies plaats gehad naar de Melkinrichting welke in Velsen-Noord gehuisvest is. Doel van deze excursies was de bezoekende onder wijskrachten uit deze streek nader voor te lichten over het doel van de school- melkvoorziening, de bereiding, de ver zorging en de verpakking van de melk. De winnaars van een aan deze rondlei dingen verbonden quiz kregen woens dag de reis naar Limburg in Duitsland aangeboden. Het Castellum Flevum werd waar schijnlijk gesticht in de periode 4 tot 6 na Christus toen onder Tiberius opnieuw een veroveringscampagne werd gevoerd. Waarschijnlijk zal ook bij de tochten van Germanicus tien jaar later het wa terfort als basis gediend hebben. HOOFDDORP. Het overnemen van de strafschoppen in de halve finale van de strijd om de districtsbeker in West 1 van de KNVB tussen Hoofddorp en ADO’20, waarvoor in het sportpark Ar- noldushoeve met zeshonderd toeschou wers veel belangstelling bestond, ging Hoofddorp het beste af. Het had ook zaterdagavond al na het nemen van de penalties gewonnen, maar omdat scheidsrechter Huyting toen niet de juis te weg bewandelde, diende ADO’20 een protest in en moest er (gisteravond) opnieuw worden begonnen met de straf schoppen. Keeper Henk Oosterbaan stop te er twee van ADO’20 en had daarmee een belangrijk aandeel in de overgang van Hoofddorp naar de finale. kleed gingen. taak het verrichten van onderhouds-, repara tie- en montagewerkzaamheden in hoog- en laagspanningsnetten en aan de open bare verlichting. standplaats zandvoort. schelling, Ameland, Wieringen, in Ca stricum, Delfzijl en Groningen gezocht naar dit waterfort. Door de recente op gravingen van de Archeologische Werk groep Velsen is vrijwel zeker aange toond, dat het Castellum Flevum bij Velsen heeft gelegen. Deze vondsten hebben nationaal en internationaal, zo veel opzien gebaard dat de werkgroep een tentoonstelling heeft ingericht die de naam heeft meegekregen „Flevum en de Romeinen in Velsen”. Zaterdag aan staande wordt deze expositie in het oud raadhuis in Velsen voor het publiek opengesteld. Hoe is het mogelijk geweest dat de Romeinen juist in Velsen een versterkt fort hebben aangelegd. De noordelijke grens van hun machtig imperium werd immers gevormd door de Rijnlinie Vechten-Katwijk. Ten noorden van deze linie lag een tientallen kilometers brede strook die als een soort niemandsland werd vrijgehouden voor inheemse bevol king. H. J. Calkoen schrijft in zijn boek „Velsen” over deze vraag het volgende: „Het antwoord is dat Velsen in die tijd een strategisch punt was; het lag im mers aan het Wijkermeer, waardoor een oude veenrivier, het Oer-Y, stroomde, die als een soort zeearm tussen Bakkum en Castricum in de Noordzee uitmondde. Dit water kwam ergens onder het latere Amsterdam vandaan en het is allerminst uitgesloten dat het via de Amstel ver binding had met de Utrechtse Vecht en als zodanig aanspraak kon maken op de naam: noordelijke Rijnarm” Maar de afgelopen jaren zijn er in de gemeente sporen gevonden die er alles zins op wijzen dat Velsen een belangrij ke vestigingsplaats is geweest van deze Romeinen. Vorig jaar nog werden arche ologische vondsten gedaan die duidelijk maakten dat hier het zo lang gezochte „Castellum Flevum” heeft gestaan, een vlootbasis van de Romeinen, waarover de geschiedschrijvers Plinius en Tacitus verhaalden. Tientallen jaren is op Ter- De zomer 1972-vondsten van de Vel- sense werkgroep hebben in de archeolo gische wereld een golf van opschudding en opwinding teweeg gebracht. Op een kilometer oostelijk Van de Velsertunneï aan de zuidkant van het Noordzeekanaal werden namelijk Romeinse sporen van een fort gevonden, waarvan het aarde werk terra sigillata terugging tot de periode 16-30 na Christus. Dit kon men uitmaken aan de hand van de pottenbakkersstempels. Nog nooit waren zo noordwestelijk in Nederland sporen van de Romeinse beschaving aangetrof fen. Utgebreidere opgravingen zullen waarschijnlijk definitief gaan bewijzen dat het fort waarover door Tacitus ge sproken werd, werkelijk heeft bestaan. De vondsten die bij het graven van de tunnelput en later bij het huidige r.o.p.- complex van de gemeente Velsen zijn gedaan in 1964 en 1970 gaan niet verder terug dan de periode 40-50 na Christus en wijzen ook op een Romeins fort. Waarschijnlijk heeft men toen de resten aangetroffen van een tweede castellum, dat eveneens in het water van het Wijkermeer werd gebouwd nadat het eerste door de golven was weggespoeld. Door de stempels van de pottenbakkers op het terra sigillata is de archeologische werkgroep vrij nauwkeurig in staat ge weest de oudheid van de vondsten te dateren. In een van de vitrines staat een vergrootglas opgesteld met daarachter een miniscuul scherfje, waarop de naam Bassus voorkwam, een Romeinse pottenbakker uit het tegenwoordige Zuidfranse La Graufesengue. bij het PROVINCIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF VAN NOORD-HOLLAND werken 2500 mensen aan de produktie en distributie van elektrische energie voor 320.000 gezinnen en een groot aantal bedrijven. het hoofdkantoor bevindt zich in bloemendaal, de centrales staan in velsen en diemen. Veel van hetgeen bij opgravingen in Velsen gevonden is, heeft de archeologi sche werkgroep gebruikt voor de exposi tie „Flevum en de Romeinen in Velsen”. In de raadszaal van het oud-stadhuis wordt op een drietal wanden met behulp van tekeningen, kaarten, teksten en fo to’s informatie gegeven over onder meer de Romeinse veroveringstochten in het begin van de jaartelling, de geschiedenis van het Castellum Flevum, de inheemse bevolking en haar relatie met de Romei nen. Verder worden voorbeelden gege ven van de Romeinse invloed op onze hedendaagse samenleving. Ook een dia- rama, waarmee op de vorige tentoonstel ling van de groep veel succes werd geoogst, ontbreekt op deze expositie niet. In acht vitrines vindt de bezoeker de belangrijkste vondsten: keramiek, bron zen en ijzeren voorwerpen, sieraden, ge conserveerd hout (onder meer een hou ten schaaf), benen voorwerpen, glazen benen en stenen speelschijfjes en ook een uitgebreide bottencollectie van aller- ten de vijandige gebieden te veroveren en de noordoost grens van de Rijn naar de Elbe te verschuiven. In het jaar 12 voor Christus startte Drusus een eerste veroveringscampagne, die drie jaar duurde. Tochten over de Waddenzee voerden naar de Eems en de Weser. De Friezen werden onderworpen. «s Reeds na de zesde strafschop was het pleit jn het voordeel van de Hoofddor pers beslecht. Alewijn, Steinmetz en Verwey schoten raak, terwijl Koedijk de eerste elfmetertrap van ADO’20 ver naast schoot, waarna de Heemskerkse penalties van Veldhuizen en Duin door Oosterbaan werden gestopt. Het was toen bekeken en de serie van elk vijf strafschoppen hoefde niet verder afge werkt te worden. Hoofddorp, dat het eerst had mogen schieten daarna ging het om en om was voor ADO’20 onbereikbaar geworden. In Velsen zijn talrijke vondsten gedaan van militaire officiersuitrustingen. De werkgroep heeft voor de talrijke gespen, haakjes en andere onderdelen van Ro meinse harnassen nieuwe leertjes ge sneden om de bezoeker enigszins een indruk te geven hoe de officieren ge- lei (huis)dieren, de restanten van de Romeinse maaltijden. In een aparte vitrine zijn de vondsten ondergebracht van de in dezelfde tijd levende inheemse stammen (waaronder de Friezen), die ongetwijfeld contacten met de Romeinen hebben onderhouden. Spinkloskes en een benen fluit vallen daarbij op. voorzieningen welvaartsvaste pensioenregeling, vakan tietoeslag 7%. gunstige regelingen voor ziekte-, reis-, pension- en verhuiskosten. premie aow voor rekening bedrijf. nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door personeelszaken, telefoon nr. 023-258221toestel 322. uw sollicitatiebrief wordt met belangstel ling tegemoet gezien door de directie van het PEN te bloemendaal. De ip- •al»'- Hl' l'iFny z zz V .fe. is - '4?

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9