FILMS HOLLAND FESTIVAL Neusjes van de zalm uit Cannes Voor twee miljoen mensen nog geen bibliotheek GROEN&Co film in Amsterdam Levendig zomerconcert o öXBestel au uur©® /<hool-&/tudieboeken bij Boekhandel H.Coebergh GecJ.Oude Gracht 74 Haarlem POETRY INTERNATIONAL IN ROTTERDAM V R IJ D A G 13 22 JUNI 1973 van z Gratis 4 NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST re te au an Tijdig bestellen voorkomt lang wachten Centrale Verwarming IDEAL-Standard Gasketels te klein, er wordt roofbouw gepleegd op het personeel. Toch blij ROTTERDAM Beleefde Poe try International, dichtersfestival in het kader van het Holland Festival, woensdagavond qua kwalitatieve bezetting een lichte inzinking, gisteravond werd de ambitieuze aanpak van de eerste dag weer vol ledig gecontinueerd. Er waren na dichters als Robert Lowell, Libby Houston en Günter Grass opnieuw klinkende namen, waarvan die van Allen Ginsberg gisteravond wel de bekendste mag heten. Erg laat (Van onze correspondent) DEN HAAG Ongeveer twee miljoen Nederlanders zijn nog van elke bibliotheekvoorziening verstoken. Die mensen wonen niet bepaald altijd in kleinere plattelandsplaatsen, maar ook in de oudere grote-stadswijken. Van de ruim 800 openbare bibliotheken hadden er 202 in 1971 een ge zamenlijk tekort van 4,5 miljoen. Steeds meer bibliotheken kunnen de toeloop niet meer aan: Er zijn te weinig boeken voorradig, de ruimtes zijn Nacht voorstell i ngen OOK DIT JAAR is de film vertegenwoordigd in het Holland Festival, ditmaal met een wat vluchtig in elkaar gezette keuze uit films die in Cannes enkele weken geleden te zien waren. Natuurlijk niet in de officiële vertoningen, maar in de „Quin- zaine des réalisateurs” en in de „Semaine de la Critique”, die over het algemeen gelden als de neusjes van de zalm. Gezien wat die keuze uit „het beste” opge leverd heeft, kan dan wel on geveer het algemene peil Cannes vastgesteld worden dat dan met „droevig” zwak om schreven is. in Amsterdam I Ginsberg: dynamiserend het CEES STRAUS hi on- ADVERTENTIE 1 van grote ADVERTENTIE Haarlem plaatsbespreker! bij het Concertgebouw, Lange Begijne- Toch erkent nu wel bijna iedereen, dat een goed uitgebouwde bibliotheek- het een 295 tr ie >3 te voor de geest stand. Zij zag heel duide lijk de grote waarde van de bibliotheken voor de sociaal-culiturële vorming van ons volk.” dirigent: soliste: Programma: Moussorgsky Tschaikowsky Tschaikowsky het bouwen van de Japanse Kashi- ma-staialfabriék zal hebben voor de overwegend agrarische bevolking die er in haar levenswijze, gebruiken en ideeën door zal worden aangetast. Terzijde wordt het optreden van hip pies die wegvluchten in druggebruik en van politie die betogingen tegen milieuvervuiling uit elkaar slaat ge signaleerd als oorzaken en gevolgen van een verworden democratie. Op heel andere wijze behandelt de Canadese film „Rejieanne Padovani” een soortgelijk onbehagen van deze tijd. Uitgangspunt is de feestelijke bijeenkomst van enige notabelen, on der wie de gouverneur, de plaatselijk burgemeester en de aannemer die tegelijk als gastheer fungeert, naar aanleiding van een de volgende dag te openen snelweg. Vanwege de vele aanwezige V.I.P.’s is er ook veel vei ligheidspolitie in burger aanwezig en de contrast-montage tussen wat zich boven het souper en beneden in de keuken tussen het nu uitgebreide be dienend personeel afspeelt, geeft even de indruk dat er zich een origineel drama gaat ontwikkelen. Denys Ar- cand, een Canadees uit Quebec, wiens tweede speelfilm dit is, laat zich ech ter door een ordeloos scenario op allerlei zijwegen dwingen die moeten Tweede Kamer waar voorzitter Vonde ling hen te woord stond. stellage, waarop halverwege een podium geplaatst is. Via een draaideur worden druksels getoond, die Majakowski’s le venspad in illustraties tonen. Twee ac teurs spreken steeds enkele korte tek sten uit, die opzij van het podium door middel van letterbordjes worden aange- kondigd. „Ik zelf” valt allereerst op door zijn weinig toneelmatige en vooral fragmen tarische aanpak. Behalve de chronologi sche volgorde is er tussen de onderlin- Een nacht op de kale berg Pianoconcert no 1 Suite uit het ballet „Het Zwanenmeer”. Entree 3,50 (a.i.) c.j.p. geldig Overigens is het NBLC toch wel blij met de nieuwe subsidieregeling die de wet voorstélt. In plaats van een subsidie op basis van het inwonertal van de gemeente, zoals de vastelliing van 1921 invoerdie, komt er een subsidie op de exploitatie. De oude regeling heeft ertoe HET BLIJFT RUSTIG op de Am sterdamse bioscoopagenda. Studio K herbergt de Filmweek van het Hol land Festival en vertoont om 2.15, 7.30 en 9.45 iedere dag een andere film, zoals hierboven al uitvoerig staat aangegeven. Zondags zijn de begintijden 2.00, 4.15, 7.30 en 9.45 (er wordt dan „Kashima Paradise” ver- toonjd) en dinsdag, als de 3*/s uur durende „La maman et la putain” aan de beurt is, wordt om 2.00, 8.00 en 24.00 begonnen. The Movies brengt als Amsterdam se première „L’Udienza” van Marco Ferreri die in februari van dit jaar in Film International 193 uitgebracht wordt en het verhaal verteld van de moeilijkheden die een gelovig man doormaakt als hij de wens te kennen Kaartverkoop én straat 13, van 10--3 uur, telefonisch 32 09 94 van 123 uur. gratis gebruik voor jeugdigen mogelijk te maken zou per jaar rond 30 miljoen gulden extra nodig zijn; het totaal aan subsidies is nu bijna 100 miljoen per jaar- Maar noch de hoognodige verdere uit- breidiing van het bibliotheekwezen, noch verdieping ervan ten dienste van specia le groepen en interessen worden gega randeerd door de nieuwe (eerste) Wet op het openbare bibliotheekwerk, die in voorbereiding is. Daaarom hebben die gezamenlijke bibliotheken, verenigd in het Nederlands Bibliotheek- en Lektuur- centrum (NBLC) deze week een advies uitgebracht aan regering en parlement, waarin hun wensen nog eens duidelijk op een rij zijn gezet. Woensdag was het NBLC-bestuur bij staatssecretaris W. Meijer van CRM en donderdag in de begin van de als gevolg dat concrete actie re bibliotheken uit 1921. Daarom vinden we dat het wetsvoorstel dat nu is inge- diiend ook feitelijk tot een wet moet leiden, al hebben we er een aantal ernstige bezwaren tegen. We hopen in tussen dat de Kamer die van ons wit ovememen.” Het belangrijkste tekort van het wets voorstel, nog opgesteld onder het bewind van de vorige staatssecretaris Vonhoff, is het volkomen ontbreken van visile, aldus mej. Margreet Wijnstroom van hert NBLC- „De overweging van Vonhoff om tot die wet te komen luidt letterlijk: dat het wenselijk is wettelijke regelen te stellen voor het uit openbare middelen te bekostigen openbare bibliotheekwerk. Zuiver een technisch-financiële zaak dus. Dat is erg pover in vergelijking met wat Vonhoffs voorgangster mej. Klompé Een grote wens van het NBLC is tenslotte dat de contributies worden af geschaft, te beginnen met die voor de jeugdigen beneden de 16 jaar. Door proeven met gratis uitlenen voor jeugdi gen in Hengelo, Enschede en Diemen in 1972 is bewezen dat het aantal uitlenin gen met ruim 40 percent toeneemt. Om kend om dit mooie, maar moeilijke vi oolconcert te spelen. Door gebrek aan podiumroutine ging zij wat haastig te werk. De muzikale zinsbouw was niet altijd even duidelijk, maar in het An dante boeide zij door haar prachtige toon en haar muzikale voordracht. Na de pauze werd de overbekende Symfonie „Uit de Nieuwe Wereld” van Dvorak gespeeld, maar op een manier die ons inderdaad als nieuw in de oren klonk. Vandernoot meierde niet te lang over de eerste moeilijke maten voor de celli in de inleiding tot het eerste deel, maar begon in een vlot tempo en be reikte zonder halsbrekende toeren het allegro, cat hij afsloot met een grandioos opgebouwde climax. De Engelse-hoornist speelde zijn solo in het tweede deel met een zeer gevoelige voordracht, hij inspi reerde de andere houtblazers tot een bijzonder mooie toonvorming. Het Scherzo was onfeilbaar gespeelde over- gang naar de finale, die eindigde in een daverende dans van botsende ritmische figuren. Hij heeft in ieder geval bewezen, dat hij het orkest en het publiek met zich mee kan krijgen, want het enthousiasme op het podium en in de zaal was duide lijk waarneembaar en het applaus onge woon langdurig. In de pauze vroeg ik zijn mening over de voorgenomen verbouwing van de concertzaal. Het antwoord van de diri gent was, dat hij zeer huiverig was voor deze plannen, omdat in de praktijk ge bleken is dat de kleinste verandering de akoestiek totaal kan bederven. Hij voel de zelfs niet veel voor nieuwe stoelen; laat maar zitten, was zijn oordeel. J. H. MOOLENIJZER minder dan 5000 inwoners geen biblio- theeksubsiddes te doen toekennen. „Waarom zouden de mensen in die plaatsen geen recht hebben op adekwate voorzieningen? Je moet zulke dingen niet laten afhangen van inwoneraantal len, maair van de behoefte van de men sen zelf”, aldus Reumer. „Natuurlijk kunnen niet overal even grote bibliothe ken bestaan, maar waarom zouden de kleinere niet onderling samenwerken? Dat doen de bibliotheken plaartsen toch ook?” De attractie van de Filmweek die onder auspiciën van „Film Internati onal Rotterdam” tot stand is geko men, bestaart voornamelijk uit de mo gelijkheid (althans voor zeven steden: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven, Nijmegen, Groningen en Utrecht) om films te zien die hier anders niet in .openbare vertoning zouden zijn gekomen en nu waar schijnlijk een verdere roulatie vinden in het circuit van „Film Internatio nal” of bij de „Fugitive Cinema”. Het programma dat in toerbeurt in de zeven steden gedurende deze week zal gaan lopen, ziet er wat Amster dam (in Studio K betreft als volgt uit: donderdag is geopend met „A- quirre, der Zorn Gottes” van Werner Herzog, vrijdag wordt „La citta del sole” van Gianni Amelio vertoond, zaterdag „Al ousfouir” („Le moineau”), een Egyptische film van Yousse Cha- hine, zondag de Japanse film „Kashi ma Paradise”, maandag de Canadese film „Rejeanne Padovani” van Denys Arcand, dinsdag „La maman et la putain” van Jean Eustache en woens dag een Nederlands programma met „Zwartziek” van Jacob Bijl, „Carna” van Adriaan Ditvoonst en „Audition” van Frans Zwartjes. Variatie in nationaliteit dus genoeg en tegelijk, ondanks mislukkingen, een gevarieerd beeld van eigentijdse problemen en levensmoeilijkheden die langzamerhand een universeel karkater gaan aannemen. Neem nu het onderwerp van „Kashima Paradi se”, gemaakt door twee geëngageerde Franse filmers (Yann le Masson en Berrie Deswarte). Het is een uitvoeri ge documentaire over de gevolgen die geleid dat plaatselijk grote verschillen tussen de kwaliteit van de bibliotheken zijn ontstaan; van een evenwichtige uit bouw is geen sprake geweest. Het nieuwe voorstel is dan ook een grote vooruitgang, hoewel het NBLC nog als ernstig bezwaar ertegen koestert dat het niet verplichtend is. Net als vroeger wordt een gemeente of provincie niet gedwongen om een plaatselijk initiatief tot de stichting of uitbreiding van een bibliotheek voor te dragen voor het landelijke plan, dat wil zeggen voor de lijst van 'bibliotheekvoorzieningen die voor subsidie van de overheid in aan merking zullen komen. „Een gemeente die liever een zwem bad eerst wil bouwen of een schouw burg kan om die reden de stichting van een bibliotheek afhouden. De wet zal dat toelaten. De Memorie van Toelichting die Vonhoff er bij heeft geschreven wijst wel op de grote waarde van een bibliotheek voor het welzijn, maar de wettekst zelf laat daarvan niet blijken”, aldus NBLC-directeur D. Reumer. „Wij hebben dan ook tegen de huidige staats secretaris gezegd dat hij het eerst ont werp van mejuffrouw Klompé maar weer moet opnemen. Daarin werden wel verplichtende regelingen voorzien.” Het NBLC verwerpt verder het voor stel van Vonhoff om in gemeenten met HAARLEM. Het eerste zomercon cert van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest gisteravond stond onder leiding van André Vandernoot. Met in gang van 1 september zal hij officieel zijn taak als dirigent en artistiek leider van het NPO op zich nemen. Hoewel het natuurlijk nog te vroeg is om een oor deel te vellen over de kwaliteiten van Vandernoot, kan ik niets anders doen dan verklaren dat de eerste indruk bij zonder gunstig is. Hij heeft een uitge sproken overwicht op het orkest en beschikt over alle eigenschappen van een echte aanvoerder. Hij wacht niet af wat het orkest gaat doen, maar hij gaat voor en vuurt zijn musici aan. Hij vraagt om de volledige inzet van hun capaciteiten, maar blijft er niet naar staan kijken. Hij geeft het voorbeeld en werkt keihard om de gewenste resulta ten te bereiken. voorziening voor het welzijn van het volk van eminent belang is. Steeds meer specifieke groepen van de bevolking zoe ken in de bibliotheek de informatie die ze nodig hebben om goed te kunnen functioneren. Scholen en vormingswerk laten hun leerlingen er het materiaal vinden voor het uitwerken van opdrach ten. Actiegroepen en comités halen er de litteratuur over het terrein waarop ze zich bewegen. Ouden van. dagen vragen om speciale uitleentijden. Buitenlandse werknemers zoeken maar vinden he laas zelden boeken en tijdschriften in hun landstaal. Concertgebouw donderdag 28 juni 1973 20.15 uur TWEEDE ZOMERCONCERT ANDRÉ VANDERNOOT CRISTINA ORTIZ - piano „In het buitenland is gratis biblio theekgebruik normaal”, zo licht mejuf frouw Wijnstroom toe, die ook secreta- ris-generaal is van de internationale or ganisatie van bibliothecarissen (IFLA). „Wij zijn principieel voor vrijdom, om dat het bibliotheekwerk wezenlijk be hoort tot het pakket welzijnstaken van de staat.” Maar directeur Reumer voegt daar onmiddellijk aan toe: „Als die vrijdom nu erkend zou worden, zouden we met onze handen in het haar komen te zitten. Je krijgt dan een plotselinge toe name van het aantal gebruikers. Dat kunnen we helemaal niet aan. We ple gen nu al roofbouw op onze boeken en ons personeel. Er zijn bibliotheken die alles doen om te voorkomen dat ze meer klandizie zouden krijgen.” leiden naar de volstrekte ontlustering van het establishment. Waartegen geen bezwaair bestaat als het maar met wat meer precisie en opgaaf van redenen zou zijn gebeurd. Nu dienen er op één avond allerlei onoirbare dingen te gebeuren die de volstrekte zedenloosheid en corrumperende macht van het gezelschap moeten aantonen, van een overval op het hoofdkwartier van een actiegroep die tegen de aanleg van de weg is tot en met de moord op de hinderlijke ex- vrouw van de aannemer die juist die avond heeft uitgekozen om haar kin deren te willen terugzien. Als haar lijk dan ook nog onder het cement van haar man’s betonmolen wordt begraven en de aannemer, de volgen de dag na de opening van de weg een autorit maakt langs de krotten die moeten worden afgebroken voor een volgend welvaartsplan, moet men wel tot de conclusie komen dat Arcand nog over weinig raffinement beschikt (trouwens ook in zijn wijze van fil men en spelregie) en politiek met de botte bijl bedrijft. Maar goed, zijn film zit vol her kenbare bezwaren tegen deze tijd, laat zien hoe macht, corruptie en willekeur vrij spel kunnen hebben binnen het democratisch bestel en brengt iets over van de onvree en onrust bij een komende generatie die na alle protesten en revoluties weinig of geen verbetering zien. Wat dan weer gedeeltelijk het thema* is van „La maman et la putain”, waarin Jean-Pierre Léaud drieëneenhalf uur tijd krijgt om zijn houding te bepalen tegenover twee vrouwen, een vaste vriendin die hem onderhoudt (Berna dette Lafont) en een verpleegster die alles van mannen en van hun egisti- sche manier van liefhebben afweet, maar nooit echte liefde gekend heeft. De besluiteloze jongeman verbergt zich achter een stroom van modieuze uitspraken en cynische opmerkingen en blijkt vooral te lijden onder het juli ’68-syndroom, het katterige ge voel van defaitisme en verslagenheid na een verloren revolutie dat veel jonge Franse intellectuelen tot da denloosheid heeft gedoemd. Wat dan weer een vergelijkbaar effect is dat meespeelt in „AI ousfour” waarin de Egyptische nederlaag van ’67 blijft doorwerken als een knagende kies pijn; en uit „La citta del sole” met een historische terugblik op een revo lutie in Zuid-Italië tegen de Spaanse overheersing in het zestiende eeuw, met vage idealen tegen worden afgemeten. IN ZIJN GEHEEL levert die Film week dus een bont patroon op van actuele problemen en stemmingen met als globale conclusie dat de di verse makers meer aan hun onder werpen dan aan een bijpassende vormgeving schijnen gedacht te heb ben en daarmee hoofdzakelijk twee slachtige resultaten bereikten. Wat in zekere zin ook gezegd kan worden van Jacob Bijl’s „Zwartziek”, een speelfilm van ongeveer een uur die een conflict tussen jonggehuwden tot thema heeft, een conflict dat voort komt uit het bezitsinstinct van de man, waartegenover de vrouw de vrijheid opeist zichzelf ook in andere liefdes te bewijzen. Geen opzienba rend gegeven dat echter aantrekke lijk gemaakt wordt door het zeer natuurlijke en bijna achteloze spel van vooral Jessamin Starke ais de jonge, vrijgevochten vrouw. Voeg daaraan toe een van die raadselachti ge films van Frans Zwartjes, ditmaal van 40 minuten en „Audition” gehe ten en er is met een Kermis-impres- sie van Ditvoorst („Carna”) een to taalprogramma van eigen bodem ont staan dat zeker niet Hollands-verve- lend is. Voorzitter C. Roozemond van de spe ciale NBLC-adviescommis-sie: „Neder land is erg laat met een wettelijke regeling van het bibliotheekwezen. We zitten nog steeds met een vaststelling rijkssubisiedievoorwaarden voor openiba- geeft met de paus te willen praten. Alle wereldse en kerkelijke krachten worden ingezet om de man van dat plan af te brengen, wat een Kafki- aanse film oplevert met een scherpe kritiek op de (ook overdrachtelijke) ontoegankelijkheid van het Vaticaan. In City een Italiaanse maffia-film, „De Maffia kent geen pardon,, en in Alhambra I een Franse klucht van Gérard Pires „Elle court elle court la banlieu”, hier weer fijntjes vertaald met „Niet iedere nacht is een huwe lijksnacht”. DE UITKIJK HEEFT Claude Cha brol’s meesterlijke liefdesdrama met misdadige inslag, „Juste avant la nuit” voor nachtvertoningen uitver koren. Met natuurlijk Stéphane Au- dran en met Michel Bouquet als haar tegenspeler. In het Leidseplein Thea ter „Performance” met Mick Jagger en, in Kriterion nog steeds Berg man’s „Schreeuw zonder antwoord”. The Movies brengt twee Laural -en- Hardy’s „Sons of de desert” en „Our relations” en City Ken Russell’s „The devils”. Ginsberg, samen met Jack Kerouac de belangrijkste vertegenwoordiger van de Beat Generation, liet het poëziefestijn in een afgeladen foyer van de Doelen in al zijn hevigheid losbarsten. Halverwege Poetry International, met het Keltenpro ject en de meeste Nederlandse dichters nog' voor de boeg, kan nu al van een zeer behoorlijk succes worden gespro ken. Opvallend daarbij is de grote in breng van dichters uit het Engelse taal gebied en het vrijwel geheel afwezig zijn van de Fransen. Gisteravond was het alleen Jean-Cla- rence Lambert die deze taal mocht ver tegenwoordigen, voorafgegaan door on der meer Friese en Vlaamse poëzie, resp. gebracht door Pier Boorsma en Eddy van Vliet. Daarnaast bracht John Mon tague zeer geëngageerd werk uit Ierland. Montague leeft in Ulster, doordrenkt zijn gedichten van de geloofsstrijd in zijn land, maar legt typerend genoeg de schuld niet binnenlands maar in Neder land. Immers, zo zegt Montague, stad houder Willem lil heeft zich intensief met de Ierse zaak bezig gehouden en Ierland heeft zich daar nog niet uit te boven gewerkt. De voordracht van Allen Ginsberg groeide uit tot een ontroerende gebeur tenis. Hij liet zich begeleiden door twee Nederlandse musici, Jan Schoonhoven en de Haagse popgitarist Wally Tax, daarbij de klanken „A” en „O” in verschillende toonaarden uitstotend. Ginsberg, die kort ingeleid en vertaald werd door zijn aan hanger Simon Vinkenoog, maakte een keuze uit Howl, Kaddish en Reality Sandwiches. Gedichten, die zich opnieuw kenmerken door een openhartige, dyna miserende inhoud. Met Libby Houston en Brian Patten, behoort Ginsberg tot de Engelstalige dichters on dit festival, die zeer bewust naar taal- en inhoudsver- nieuwing zoeken. Ginsberg poëzie is in wezen een to- taalomvattende oproep voor eerlijkheid en vrijheid. Hij is daarmee met de andere dichters die op dit festival aan wezig kunnen zijn, in een bevoorrechte positie. Een positie, die de uitgenodigde dichters uit Óost-Europa niet konden en mocht innemen. Het achterwege hou den van uitreisdocumenten door de Oost- europese autoriteiten, waarvan onder meer de Tsjech Miroslav Holub het slachtoffer werd, heeft reeds tot een oproep aan de regering van de Sovjet unie geleid. Achter dit protest heeft vrijwel iedere schrijver zich geschaard. Naast de incidentele voordrachten worden er op Poetry International ook een reeks van neven-activiteiten gebo den. Belangrijk onderdeel daarvan vor men de zogenaamde projecten, waarin aandacht wordt geschonken aan kleine vaak vergeten kunstenaars. Zo staat op vanavond het Keltische taalgebied cen traal, waarvoor ondermeer Hugh MacDi- armid is aangetrokken. Op de zaterdaga vond wordt een speciale Friese deelname verwacht. Gedurende de gehele Poetry-week wordt zowel overdag als ’s avonds een programma in onderdelen rond de Rus sische kunstenaar Majakowski gebracht Verantwoordelijk daarvoor is het Onaf hankelijk Toneel, een Rotterdams ac- teurscollectief. Woensdag had de première plaats van „Ik zelf”, een collage van teksten en beelden over het leven va nde in futu ristische stijl werkende Rus. Het collec tief gebruikte daartoe een metershoge gen scenes in principe geen samenhang. Omdat iedere vorm van dramatiek ge meden wordt ontstaat een sterk ver vreemdingseffect dat helaas niet lang genoeg mag boeien. De toeschouwer kan zijn verveling echter verdrijven door zelf creatief bezig te gaan door het vervaardigen van affiches op de kleine drukkerij in de Doelen. Ook dat is één van de activiteiten op deze veelzijdige Poetry International. Zijn gebaar is niet mooi, maar er gaat een ondubbelzinnige kracht vanuit. In de Tannhauser Ouverture ging hij wel wat onstuimig te werk het fortissimo was er wel, maar het pianissimo had nog veel zachter gekund. Maar Vandernoot heeft ons Wagner laten horen in al zijn kracht en overrompelde ons met weerlegbare argumenten. Tussen Wagner’s Tannhauser en Vioolconcert van Mendelssohn ligt onmetelijke afstand. Marjolein de Sterke stond voor de bijna onmogelijke opgave om na het tumult van de koperblazers de aandacht te vragen voor de eenvoud die is verbogen in de vioolmelodieën van Mendelssohn. Natuurlijk leek het of haar toon te klein was voor de grote zaal, maar toen wij eenmaal gewend raakten aan de andere klankverhoudin gen, bleek al spoedig dat zij heel ver standig niet probeerde om haar toon te forceren. Marjolein de Sterke heeft in de maand februari van dit jaar de „Oskar Back-prijs” behaald met het hoogste aantal punten dat ooit op dit concours werd toegekend. Zij speelde voor het eerst in Haarlem, maar wist onmiddel lijk de sympathie van het publiek te winnen. Haar techniek is zeker toerei- ar 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13