PATIËNTE STICHT BRAND: 2 DODEN Bronzen Dik Trom in Hoofddorp onthuld Wimbledon zonder 67 profspelers Gemeente ontkent onzorgvuldigheid bij drinkwatervoorziening Centen/percenten voor ambtenaren Visserijverdrag goedgekeurd El IW Ifev-' ife aiibêi Politieke AGENDA pagina 9 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN te Keuze uit 500modellen in prijzen van f400< tot f5000; Dllffl BARTELS Ir De zomerverkoop inbont is van start gegaan. o BELASTING STIJGT TOT 57,8 CENT PER LITER rechtspraak Verder in de krant See morris before you buy Het woord is aan... ANTWOORD AAN ANTI-FLUORIDERING-COMITÉ VELSEN (Van een onzer verslaggevers) Gehandhaafd kan worden ge- te' Droog en overwegend zon nig. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Mini mumtemperaturen ongeveer 12, maxima morgen om streeks 23 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. Haarlem: Barteljonsstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein),tel.020-223596 9 9 13 ...15 15 ...17 ...19 ...19 21, 23 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Radactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u, tel. 10519. Droog en overwegend zonnig Wat is het voordeel van TOnfeicentrum Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7,9,19 Medische diensten Beurs Kunst Radio en tv Strips Economie Puzzel Schrijvende lezers Sport ■«Wa. Hl os HF I ’Y lts s Um u id er Courant Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van def Mije, H. P. Stuurman, Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Verbod Franse duurder Benzine al per 1 augustus kernproef HHSMHHIIHIIinnillllll Dik Trom, de onverwoestbare kinderheld uit de boeken van Joh. Kieviet, staat sinds donderdag in brons gegoten op het H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - 9,30 p. mnd., 27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. jaai 106,20. Losse nummers 40 cent. DEN HAAG Het Internationaal Gerechtshof heeft vandaag met acht tegen zes stemmen het verzoek van Australië ingewilligd om Frankrijk te verbieden, hangende een principiële uitspraak van het Hof, kernproeven in de Stille Oceaan te houden. VRIJDAG 22 JUNI 1973 63e jaargang nummer 193 Sydney Harris: Men zucht: Het leven is moei lijk, maar ik vraag mij af: In vergelijking waarmee? Wat is namelijk doseringsapparaten en Bij nadere informatie is ons nog ge bleken dat het anti-fluoridering comité de opvtatting „onzorgvuldig handelen” blijft handhaven. De heer J. van der. Kuijp die als woordvoerder van het comité optrad, noemde het bijvoorbeeld bijzonder onpraktisch dat de inwoners van Velsen-Noord in hun omgeving geen (Van onze correspondent) ROSMALEN. Een 18-jargie bejaar denhelpster, die als patiënte was opge- men in de psychiatrische inrichting Cou- dewater in Rosmalen, heeft vanmorgen vroeg brand gesticht in de kamer van haar paviljoen. De brand greep zo snel om zich heen, dat in een minimum van tijd haar kamer in lichterlaaie stond en het meisje door de vlammen werd ver teerd. De Tweede Kamer heeft de kans ge mist, een element van betutteling uit de Omroepwet te schrappen. De initiatief- wet van PvdA-zijde, die ook de omroe pen de grondwettelijke vrijheid wilde toekennen die de pers heeft, werd ont kracht door een confessioneel amende ment en daarop logischerwijs ingetrok ken. Bontmodehuis Wagenweg 146, IKK. Haarlem. Tel. 023-316529 per liter olie, aldus de minister. Hij berekent dat de opbrengst van deze verhoging voor 1973 een hogere dekking van 75 miljoen betekent, die het kabi net wil gebruiken voor beleidsombuigin gen ten laste van de lopende begroting. De verhoging is een onderdeel van een aantal maatregelen, waarover vanavond na afloop van de ministerraad meer zal worden bekendgemaakt. Het kabinet heeft naar verluidt in totaal 139 miljoen gulden nodig, waar van 57 miljoen voor de hogere pensioen bijdrage voor het overheidspersoneel, 25 miljoen voor verlaging van de college gelden, 10 miljoen aan extra-huursubsi- dies, 13 miljoen aan hogere uitgaven (Van onze sportredactie) LONDEN. Hoofdscheidsrechter Mi ke Gibson heeft vanmorgen van Cliff Drysdale, voorzitter van de Association of Tennis Players, een brief ontvangen met de namen van 67 tennisprofs die niet aan het toernooi van Wimbledon zullen deelnemen. voorgestelde accijnsverhoging de benzi ne- en dieselolieprijs op hetzelfde niveau als in België. In West-Duitsland is een belasting voor superbenzine per 1 juli aangekondigd van 5,6 cent per liter. Daardoor vermindert per saldo het prijs verschil tussen Nederland en Duitsland dat nu 4,4 cent per liter bedraagt, tot ca. 3,3 cent. voor ontwikkelingssamenwerking en 24 miljoen aan hogere uitgaven op de be groting van CRM. Dan is er verder nog een gat van 10 miljoen, ontstaan door overschrijding van de lopende begroting. DEN HAAG. De ambtenarenorga nisaties hebben gisteren een principe- akkoord bereikt met minister De Gaaoy Fortman, waarvan de kernpunten zijn.: De pensioenpremie, die per 1 januari van 10 op 121/s percent was ge bracht, wordt 11,7 percent. De eer ste 10.000 gulden salaris is premie- vrij. Tegen de verhoging hebben de ambtenaren begin februari een gro- AAN HET STRAND Een krachtig hogedrukgebied van Scandinavië naar de Azoren houdt alle depressies op een af stand. Ook morgen zonnig en mooi strandweer met noordoos tenwind, temperaturen ongeveer 22 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: ook zondag zo mers met veel zon. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft donderdag de uitvoeringswet visse rijverdrag goedgekeurd. het geval. De beide aan de Trompstraat in Santpoort dienen uiteraard gere geld te worden onderhouden, hetgeen ongefluorideerd drinkwater kunnen ver krijgen, terwijl de twee tapkranen waar de gemeente over beschikt, van de hon- derdachtenzestig uur sleets tien uur in gebruik worden gesteld. Velsen die geen gefluorideerd water wensen af te nemen, ook aangewezen op het pompstation aan de Trompstraat, vooral omdat in de omgeving van het Moerbergplantsoen ook water uit Sant poort dus met fluor werd aange voerd. Tenslotte vond wethouder Van der Werff ook de term „waterleed- schandaal” in de bekendmaking nogal overdreven, omdat volgens hem in Vel sen beter water wordt verstrekt dan in menige andere gemeente. Volgens de financiële specialist van de KVP drs. Notenboom gaat het in Duits land echter om een conjunctuurheffing die elk moment weer ongedaan kan worden gemaakt. Als dat gebeurt ont staat volgens hem een wel erg fors prijsverschil. Het verdrag geeft regels voor het gedrag op de visgronden op de Noord- Atlantische Oceaan en de Noordzee en de daarmee in verbinding staande zeeën en houdt voorschriften in voor het ge bruik van lichten, seinen en signalen, het merken van het vistuig en voor het manoeuvreren op de visgronden. De voorschriften en gedragsregels zul len gelden voor de gehele Nederlandse vissersvloot, omdat er geen vissersvaar tuigen zijn die visvangst uitoefenen bui ten het gebied waarop het verdrag van toepassing is. Marktplein in Hoofddorp als eresaluut aan schrijver Joh. Kieviet, die in Hoofddorp geboren en getogen is en er ook heeft gewerkt. Het beeldje, dat beeldhouwer Nico Onkenhout in opdracht van de Lionsclub Haarlemmermeer heeft ontworpen en vervaardigd, stelt Dik Trom voor in zijn karakteristieke houding: Achterstevoren zittend op een ezel. De onthulling geschied de door de tandarts Johan Kieviet, kleinzoon van de schrijver. Verwachting van laterdagavond: dan ook telkens geschiedt. Nu was het apparaat aan de Trompstraat toe aan een grote onderhoudsbeurt, welke werk zaamheden inmiddels drie weken in be slag hebben genomen. Dit apparaat is dus al die tijd buiten werking geweest, zodat slechts een deel van de leidingen in Velsen via Santpoort van gefluori deerd drinkwater bleef voorzien. Volgens de wethouder heeft men hier met opzet geen melding van gemaakt, omdat nu eenmaal met geen mogelijk heid kan worden vastgesteld welke de len van de gemeente gedurende die tijd wel of niet gefluorideerd water kregen. „Het beeld daarvan kan zich immers elk ogenblik wijzigen, omdat bijvoorbeeld dikwijls ten gevolge van een lekkage een bepaalde kraan moet worden afge sloten”, aldus de wethouder. Ook het feit dat twee-derde van de gemeente gedurende drie weken van ge fluorideerd water verstoken is gebleven hoe men dan ook over fluor denken mag dient volgens de heer Van der Kuijp als een onzorgvuldige handeling te worden beschouwd, terwijl hij voorts de beveiliging van de doseringsapparaten volstrekt onvoldoende noemde. Zo be vindt de fluorkraan in Santpoort zich nauwelijks op een meter afstand van de tapkraan, zodat het volgens hem een „koud kunstje” is voor kwaadwilligen de dosering voor enige tijd uit te schakelen. De heer Van der Kuijp die verklaarde over uitstekende gegevens te beschikken, stelde dan ook verdere acties van het comité in hét vooruitzicht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In een bij de Tweede Kamer ingediend wetsont werp stellen minister van Finan ciën W. F Duisenberg en staats secretaris A. van der Stee voor, de benzineprijs na de verhoging per 1 juli met twee cent per liter nog eens en wel met ingang van 1 augustus met 4x/2 cent te ver hogen. Het gaat om accijnsverhogingen van 3,86 cent per liter benzine en 1,59 cent ren op het nippertje aan de dood te ontrukken. Een van deze twee gewonden liep een zeer ernstige slokdarmverbran- ding op. Het is niet bekend, aldus dr. Jong- mans, de directeur van de psychiatrische kliniek, waarom het meisje de brand heeft gesticht. Zij was nog maar kort opgenomen. Zij kwam uit Groesbeek waar zij in een inrichting in de verzor gende sector had gewerkt. Overigens bleken niet alle WD-frac- jteleden de omroep vrij heid zozeer te schuwen dat zij de confessionele manoeu vre steunden. Een klein aantal nam het principiële liberale standpunt in en stemde tegen het amendement. Zij zagen blijkbaar in dat de initiatief wet alleen maar wilde afrekenen met een stuk politieke rechtspraak, uit te oefenen door een willekeurige minister, en niet de losbandigheid in de ether wilde be vorderen. De r.k.-fraktie van huis uit gewend aan een systeem om het onmon dig volk voor te schrijven hoe het moet leven en wat het mag vernemen, torpe deerde zonder wroeging de poging om ook ten aanzien van de omroepen de onaf hankelijke rechter als bewaker van orde, goede zeden en veiligheid in ere te her stellen. Alles blijft dus bij het oude, hoe vaak en hoe algemeen het op dit punt ook gehekeld is. het KNMI tot VELSEN Wethouder H. van den Werff van Velsen, tot wiens portefeuille ook de gemeentelijke gas- en waterbedrijven behoren, blijkt enigszins onaangenaam ge troffen door de inhoud van een bekendmaking in de „IJmuider Courant” van donderdag, waarmee het gemeentebestuur door het actie comité „Anti-Fluoridering Kenne- merland” bij het fluorideren van het drinkwater een „onzorgvuldig handelen” wordt verweten. De wet houder noemt dit een bijzonder ver velende beschuldiging, omdat hij van mening blijft dat hier juist van het tegendeel sproken. Door de geweldige rookontwikkeling werd in een kamer daarnaast een twee de patiënt, de 43-jarige mevrouw A. Scholten uit Oss, een verpleegster die eveneens een behandeling onderging, door de rook verstikt. De brandweren uit Rosmalen en *s Hertogenbosch slaagden erin tijdens de evacuatie van de andere patiënten uit het brandende paviljoen nog twee ande- Duisenberg heeft het kabinet voorge steld de 139 miljoen te vinden door 64 miljoen te bezuinigen op defensie. De hogere accijns op benzine en dieselolie levert 75 miljoen op. Als de Kamer de volgende week de accijnsverhoging ac cepteert, bedraagt de totale belasting (accijns plus omzetbelasting) op benzine ca. 57,8 cent per liter. j Volgens de minister komt met de .f SM r rA>» .F1 i W- F'hèw ■Hl Op deze wijze bleven de inwoners van uitgebreide sortering dames- en heren suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons. De salarissen worden (voor het eerst) gedeeltelijk verhoogd in cen ten (iedereen een vast bedrag van 25 per maand) en gedeeltelijk in percenten (P/2 percent). De verho gingen worden in de salarissen van augustus verwerkt. Bij de nacalcu- Itie-uitkering 1973 wordt de perio de januari-augustus verrekend. Het minimum aantal vakantiedagen «tijgt van 18 naar 19.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1