smaak nu te pakken SPOfflWffi Fuente blijft in leidende positie PILICJOEGOSLAVISCHE BOND EXCUSES AANBIEDEN Glahn en Kuznetsov gevaarlijkste concurrenten JAPAN LOERT OP ERFENIS Cruyff-Krol in Europees VAN ZWAARGEWICHT RUSKA voetbalteam Ultimatum van coureurs aan Francorchamps Arnoldy beslist Brazilië krijgt de „Haarlem wordt geen bedrijfsclub 99 OVER CONTRACT MET NATIONALE NEDERLANDEN Toch nog overeenstemming voor Wimbledon? Overwinning op Rusland: 1-0 1973 VRIJDAG 22 JUNI Contact via Hughes Debacle Come back nieuw een enorme teleurstelling betekenen. In Japan eist men van chef* trainer Matsumoto, de man die in 1964 zijn hoofd kaal liet scheren nadat Geesink de Olympische titel had opgeëist, dat door middel van een maxi maal succes in Zwitserland de afgang op de Olympische Spelen wordt gewroken. LAUSANNE. Voor de Japanse judoploeg op de wereldkampioen schappen, die van vrijdag tot zondag in Lausanne worden gehouden, geldt slechts één duidelijke opdracht: haal alle zes titels binnen. Elke gouden plak die de vertegenwoordigers van het Aziatische Keizerrijk minder mee naar huis nemen, zou voor miljoenen supporters aan het thuisfront op- (Van onze sportredactie) Arnoldy: welkome bijdrage Ruud Krol: In Europees team. en 1971 in Ludwigshafen (alle categoriën). Na het vertrek van Wim Ruska zijn zij deze week in Lausanne opnieuw de voor- THEO KLEIN „Dit is geen volledig sponsorcontract maar wellicht dat we deze afspraak in de toekomst nog uitbouwen. In 1972 hebben we een aanloop van één jaar genomen om te kijken hoe zo’n overeen komst met een sportclub om zich heen spreekt”. De heer Douwes doelt daarmee op de ijshockey club Nijmegen die als eerste object twaalf maanden geleden door NN werd uitgekozen. Die proef beviel zo goed dat de maatschappij kort geleden in zee ging met de basketballers van het Groningse Donar. „En waarom zouden we ons niet tot een ploeg in het betaalde voetbal richten, was toen het idee. Voor ons heeft het geen zin dan een vereniging in grote financiële nood te nemen dat is een heilloze weg. In het management van Haarlem hebben wij echter het volste vertrouwen”. De kwestie van de shirtreclame waaruit Haarlem buiten dit contract om ook geldelijk voordeel kan halen is nog niet actueel omdat daar binnen nals, de ATP, hebben 45 spelers het formulier ondertekend, maar de ATP houdt de afschrijvingen nog onder zich. Wimbledon official-captain Mike Gibson meende dat zo lang er nog van geen enkele speler een afbericht is binnenge komen de mogelijkheid een voor alle partijen aanvaardbare oplossing te vin den, blijft bestaan. de KNVB nog over vergaderd en beslist moet worden. NN financiert wel een aantal bijkomende zaken als nieuwe trainingspakken en extra publiciteit. Het is de bedoeling dat een deel van het geld aan de jeugd zal worden besteed. De heer Douwes: „Maar uiteraard is Haarlem volledig vrij in de besteding van de gelden. We hopen dat deze zake lijke verbintenis een stimulans voor de voetbalsport zal betekenen”. Zou er geen uitweg worden gevonden, daai verwacht men in Londen dat het niet bij 45 afberichten zal blijven, maar dat zeker 60 van de toegelaten topspe- lers zich zullen terugtrekken, x Of dat inderdaad zal gebeuren hangt hoofdzakelijk van de zwaargewichten af. geld in slaagde de korte combinaties van de Brazilianen Paolo Cesat, Jairzinho «a Rivelino te onderbreken. Na rust kreeg doelman Wendel het opnieuw drukker dan zijn collega Pil- goej. Het goede werk van Wendel bleek een stimulans voor zijn ploeggenoten. Halverwege de tweede helft scoorde Jairzinho koppend na een voorzet van rechts. In de slotfase vocht Rusland uit alle macht voor de gelijkmaker tegen de spelvertragende Brazilianen. Ook in die periode bleek Luis Pereira in staat de meeste Russische aanvallen af te stop pen en achter hem verdedigde Wendel zijn doel foutloos. Hij bewees het een kwartier voor tijd bij een moeilijk schot van Nikonov, die Ontsjenko kort daar voor had vervangen. MOSKOU Het Braziliaanse voetbal elftal heeft dnderdagavond in het met 80.000 toeschouwers gevulde Leninstadi- on van Moskou met 1-0 van de voetbal ploeg van de Sovjet-Unie gewonnen. Jairzinho maakte het doelpunt 22 minu ten na rust. ner van allure.” Hij benadrukt dat het niet zo is dat de club het nu zonder de steun van de gemeente kan stellen. „Het is een welkome bijdrage om iets meer te kunnen doen. Het geld wordt niet met een in spelerscontracten gestopt maar is bestemd om ons in de loop der jaren geleidelijk te versterken. We willen niet altijd op de zelfde plaats blijven zitten”. Het contact tussen beide partijen is gelegd door trainer Barry Hughes, die een kennis is van NN-man Douwes. Deze is minstens zo gelukkig met do overeenkomst als Arnoldy. HAARLEM. „Dit is een unicum: Nationale Nederlanden is de eerste grote onderneming die een contract op langere termijn sluit met een betaald voetbal- organisatie”, aldus de heer Arnoldy secretaris van eredivisieclub Haarlem over de reclame-overeenkomst tussen de verzekeringsmaatschappij en zijn ver eniging. Haarlem heeft een groot deel van zijn reclamepakket in het contract ingebracht terwijl NN de club een totaal bedrag voor vijf jaar garandeert dat ligt tussen de 500.000 en één miljoen gulden. De uitslag van de achtste rit is: 1. Perurena (Sp), 191 km. van La Chaux de Fonds naar Schupfart in 5 uur 11 minu ten en 17 seconden. 2. Bergamo (Ita) 5.11.22, 3. Fabbri (It) 5.11.24, 4. Gaida (W-Dld), 5 Panizza (Ita). Algemeen klas sement: 1. Fuente (Sp) 33 uur 28 minu ten en 9 seconden, 2. Giuliani (It) 33.34.03, 3. Galdos (Sp) 33.34.42, 4. Paniz za (It) 33.35.01, 5. Paolini (It) 33.35.28, 39. Schepers (Ned) op 1 uur en 8 min. Het publiek zal het vignet van de maat schappij veelvuldig tegenkomen op trai ningspakken, kaartjes en reclameborden. De affiches van Haarlem zullen een fraaier uiterlijk krijgen. boestok in de hand, heeft voor elke international meer adequate vervangers dan vingers aan beide handen. Zelfs een wereldkampioenschap hoeft voor een Japanse judoka nog geen ga rantie te zijn voor een vaste plaats in het team. Dat blijkt wel uit de ploeg, die tegen de gewoonte in, al twee maan den voor „Lausanne” werd samengesteld. Van de vijf wereldkampioenen uit '71 (Ludwigshafen) werden er dit keer nog slechts drie uitverkoren, terwijl van de drie Olympische titelhouders van vorig jaar middengewicht Sekine alweer af viel. In de grote dojo’s Kodikan en Tenri, waar het merendeel van de gese lecteerden met harde hand wordt opge leid, staan, mét uitzondering van het zwaargewicht, nog altijd tientallen judo ka’s klaar die met Europese kampioenen de mat aanvegen. De sterksten onder hen mogen deze week in Lausanne de fouten van hun voorgangers goedmaken. van de Weyland, en bond moet worden beslist. Een dergelij ke vergadering bijeen roepen, vraagt een aantal dagen. Maar zelfs wanneer wij Het kwalificatietoernooi voor Wimbledon is voor wat het herenenkelspel betreft voorlopig stopgezet. Men was gevorderd tot de laatste 32, bij wie ook nog Jan Hordijk. Fred Hoyles, asslstent-wedstrijdleider: „We hebben deze maatregel genomen gedeeltelijk omdat de banen nu in slechte conditie zijn en ten dele omdat het er naar uit gaat zien dat we meer spelers nodig zullen hebben nu de profs bij hun boycot blijven”. Pilic zouden pardonneren, houdt dat niet in dat de ILTF ook met onmiddellijke ingang zijn schorsing nietig verklaard. „De enige manier om snel uit de moei lijkheden te komen, ligt in de handen van Pilic. Hij kan zijn collega's verzoe ken op Wimbledon te spelen, ook als hij er niet bij zou zijn. Pilic heeft in wezen het toernooi van Wimbledon in zijn handen”, besloot Nikolic. Thuis, bij zijn vader in Split, vertelde Pilic: „Ik denk niet dat de bond mijn verontschuldigingen zal aanvaarden”. Pi lic uitte die veronderstelling na een lang gesprek met Radmilo Nikolic, die coach van het Joegoslavische Davis-bek er team. In Split is Pilic gevraagd of hij dacht dat de boycot van de top-spelers zou kunnen worden opgeheven, wanneer hij zijn collega’s zou vragen te spelen. „Ik denk niet”, antwoordde Pilic, „dat men op een dergelijk verzoek van mijn kant positief zou reageren. Zieker is dat ik mij bijzonder ongelukkig voel onder al die negatieve publiciteit om mijn figuur. Ik verwacht nog contact te hebben met Jack Kramer in Londen, misschien dat wij gezamenlijk tot een beslissing kun nen komen.” Coach Nikolic zei. dat het opheffen van de schorsing van Pilic een zaak is die in een vergadering van de tennis- De Belg Rik van Linden heeft de profronde van de Notenhout in Nijme gen gewonnen. Cees Koeken werd twee de, Ben Janbroers derde. De Amerikaanse atleet Rod Milburn heeft in Eugene (Oregon) zijn eigen wereldrecord op de 120 yards horden geëvenaard: 13.0. In de voorronden van het wereld kampioenschap voetbal speelden Ecua dor en Columbia in Bogota gelijk: 1-1. O Günther Netzer is niet beschikbaar voor alle wedstrijden van het Westduitse elftal. Real Madrid zal hem in ieder geval afstaan tijdens de eindronden van het wereldkampioenschap, volgend jaar. Cliff Drysdale, voorzitter van de tennisprofs, is in de kwartfinales van het toernooi op Queens Club uitgescha keld door Roger Taylor: 3-6, 3-6. De atleet Sjef Hensgens is als gevolg van een achillespeesblessure voor de rest van het seizoen uitgeschakeld. Profrenner Kees Bal (Kwadendam- me) kan als gevolg van een auto-onge- luk niet mee doen aan de Nederlands* kampioenschappen op de weg in Valken burg. Eldon Griffiths, de Britse minister voor sportzaken heeft gisteravond op nieuw besprekingen gevoerd met de be stuurders van de vereniging voor profes- sional-tennissers in een poging een oplos sing te vinden voor de impasse om Wimbledon. Na het gesprek met' de heer Griffiths zei Cliff Drysdale: Nu Wim Ruska, de judokolos die de Japanse zwaargewichten in samenwer king met zijn grote voorganger Anton Geesink een minderwaardigheidscomplex bezorgde, in Zwitserland als coach van de Nederlandse afvaardiging aanwezig zal zijn, geldt de onverwacht terugge keerde Duitser Klaus Glahn als voor naamste concurrent van de Japanners. Vorig jaar rekende de meervoudige Eu ropese kampioen uit Wolfsburg nog overtuigend af met oud-wereldkampioen Shinomaki, de man die de Japnners nu weer als voornaamste pion naar voren schuiven. de indruk van een losgebroken beer, dan van een beoefenaar van de „zachte weg”. Zijn killersinstinkt voerde hem niette min reeds naar een Europese titel en een zilveren medaille op de Olympisch* Spelen achter Wim Ruska. In het halfzwaargewicht lijkt het ge- vaar voor de Japanners voorlopig weer geweken, nu de Olympische kampioen Chochosvili wegens moeilijkheden met zijn gewicht (hij kan niet meer onder d* 93 kilo-limiet komen) naar het zwaarge wicht is overgesta.pt. Het zal voornamelijk van Kuznetsov en Glahn afhangen of de erfenis van Ruska zondagavond weer in zijn geheel in handen zal zijn van de Japanners, tenzij er in Lausanne ter plaatse een nieuwe Geesink of een nieuwe Ruska zal opstaan. De Nederlandse kolonie op de wereldtitelstrijd mag zich zelfs aan die dagdromerij nog niet wagen. Voor de pupillen van Ruska kan het wereldtoer- nooi in Lausanne slechts als een goed* leerschool dienen. SCHUPFART. Domingo Perurena heeft de achtste en voorlaatste etappe van de Ronde van Zwitserland gewon nen. José Manuel Fuente bleef leider in het algemeen klassement na de rit over 191 kilometer van La Chaux de Fonds naar Schupfart. „Aanvankelijk dacht ik dat een nieu we bespreking van weinig nut zou zijn. Alleen een wonder had de zaak kunnen oplossen en daarop wilden wij zo lang mogelijk wachten, daarom hebben wij de afschrijvingen van onze leden nog steeds niet verstuurd. Die zullen wij tot het laatste moment onder onze berusting houden. Nu echter geloof ik dat d e mogelijkheden om tot overeenstemming te komen aanzienlijk zijn verbeterd. Er is een uitweg naar voren gekomen in het gesprek met de heer Griffiths, die 24 uur geleden niet bestond.” Drysdale wei gerde te zeggen welke oplossing hem voor ogen stond. „Dat kan ik beter voor mij houden, het is niet verstandig op de feiten vooruit te lopen.” Arthus Ashe, penningmeester van de vereniging vertelde: „De vooruitzichten zijn een stuk beter geworden, maar wij staan nog steeds op het standpunt dat wij slechts deelnemen, indien Pilic van de partij kan zijn. Basil Reay, secretaris van de ILTF maakte bekend dat niet alleen Ilie Nas- tase van zijn nationale bond opdracht had gekregen op Wimbledon te spelen. „Alle Oosteuropese banden hebben hun spelers dergelijke instructies gegeven. De bonden van Italië, Zuid Afrika, Verenig de Staten en West-Duitsland hebben hun spelers verzocht geen gevolg te geven aan de oproep Wimbledon te boycotten.” De heer Reay zei geen idee te hebben hoe de spelers op dez' instructies zouden reageren en welke maatregelen de bon den zouden nemen als de spelers het verzoek niet opvolgen. De spelers hebben de tijd tot vrijdag morgen om hun afschrijvingen in te sturen aan de hoofdscheidsrechter. De verwachting is dat pas na het verstrij ken van de tijdslimiet waarbinnen afbe- richten worden geaccepteerd, de loting voor het toernooi, die al 48 uur is uitgesteld, zal worden verricht, dan wel bekend gemaakt. Volgens de vereniging van professio- Daar, in München beleefde de Janpanse judomacht de grootste teruggang uit de historie. Voor het eerst moest meer dan één gouden medaille prijs worden gege ven. Niet alleen Wim Ruska vernederde de Aziatische judo-ambassadeurs door de kampioenschappen in het zwaargewicht en alle categorieën te veroveren, maar naast de Amsterdamse geweldenaar luk te het tevens aan Chochosvili om als eerste Rus goud op een wereldkampi oenschap of Olympische Spelen binnen te slepen. Resteerden de Japanners nog slechts drie kampioenschappen. Dat Sasahara er in Lausanne er niet meer bij zou zijn, leed toen al geen twijfel. Eén fout is voor een Japanse vertegenwoordiger op een groot interna tionaal toernooi meestal al voldoende om geruisloos te worden afgevoerd. Om niet te spreken van de judoka’s wier verlies te wijten is aan grove nalatig heid. Matsumuto, een man die de trai ningen pleegt te leiden met een bam- Het debacle van München had, een maal terug op de eilanden wel een verhelderende uitwerking op de instel ling van de Japanners. In de Beierse hoofdstad was aan het licht gekomen dat de judoka’s uit het Land van de Reizende Zon hun voorbereidingen op een belangrijk toernooi als de Olympi sche Spelen niet altijd meer met het traditionele fanatisme hadden verzorgd. Met name een begenadigd judoka als Sasahara, een jaar tevoren nog wereld kampioen bij de halfzwaargewicht'en, bleek een bijzonder gebrekkige conditie te hebben. Zijn technieken waren nog altijd even feilloos, maar toen hij in München in de eerste de beste ronde door de sterke Rus Chochosvili werd gedwongen om de partij tot de laatste ademsnik uit te vechten (voor hem een abnormale ervaring omdat hij gewend was binnen luttele seconden met' een vol punt te winnen) bleek hij conditioneel enorm veel te kort te komen. LONDEN. Niki Pilic, de voornaamste veroorzaker van de onrust rondom het toernooi van Wimbledon, dat maandag begint, heeft donderdag in Split (Joego slavië) verklaard dat hjj bereid is z(jn verontschuldigingen aan tebieden aan de Joegoslavische tennisbond, Indien hij daardoor het toernooi van Wimbledon kan redden. De 34-jarige tennisser voegde er aan toe, dat hjj betwijfelde of de bond zijn ver ontschuldigingen voor het niet-verschjjnen b(J de Davis-bekerwedstrUd tegen Nieuw- Zeeland zou accepteren. En zelfs die zijn niet helemaal zonder gevaar mee naar het Verre Oosten ge gaan. Middengewicht Oh (Zuid-Korea) schakelde in het middengewicht in de poule de Japanse deelnemer Sekine uit. Via de herkansing kwam deze echter terug, waarna hij in de finale revanche kon nemen op zijn overwinnaar. De onverbiddelijke Matsumoto moet in München 10 jaar ouder geworden zijn. Hij had er rekening mee gehouden dat Wim Ruska, en eventueel de Westduitser Klaus Glahn te sterk voor zijn zware mannen zouden kunnen rijn, maar dat zowel in het halfzwaargewicht als in alle categorieën de Japanse vertegen woordiger al voör de halve eindstrijd uitgeschakeld zou worden, had ook hij niet voor mogelijk gehouden. DE come back van de verslagen Shi nomaki is tekenend voor de bloedarmoe de waar de Japnners in de zwaarste klassen mee kampen. In alle categorieën zal hij naast Glahn die ook in het zwaargewicht staat ingeschreven ook ge confronteerd worden met de Russische oermens Kuznetsov. Zoals de meeste Russen geeft Kuznetsov op de mat meer Secretaris Arnoldy: „De verhouding tussen enerzijds ons tweeën en Hoog ovens (Telstar) en Philips (PSV) ander zijds is geheel verschillend. Wij worden geen bedrijfsclub. Wij vinden het een bijzonder gelukkige zet. NN is een part- Nu heeft de Riders Association, waar in de belangrijkste coureurs zijn vere nigd, een ultimatum gesteld aan de or ganisatoren van de Grand Prix van België. „Als u niet aan al onze voor waarden voldoet (met name het af scher men meit strobalen van de vangrails en de bomen) dan starten wij niet.” Aldus de essentie van een brief die de coureurs van de Riders Association gistermiddag opstelden voor de directie van het cir cuit van Franchorchamps. De twaalf voudige wereldkampioen Giacomo Agos tini, een van de topfiguren in de rijders- organisaitie verklaarde het besluit o.a. als volgt: „wij zijn van mening dat er nog steeds onnodige ongelukken gebeu ren. Er wordit steeds meer geld besteed aan het sneller maken van de motorfiet sen. maar aan de circuits wordt bijna niets gedaan. Glahn (derde), winnaar Shinomaki en Kuznetrov (tweede, v.l.n.r.), de medaillewinnaars op de wereldkampioenschappen van Zl F* - T - J I 1— -C 17 X- AT’— I— -X 4—7. TTTaaaa DaIaLa ATAaAA A*AA MIIAaL AAA 7" ZVA I A^VAA AA ^AAAAAA ABAAAAA J naamste kandidaten voor het eremetaal. Na een nederlaag tegen Italië (0-2), een gelijkspel tegen Oostenrijk (1-1) en een overwinning op West-Duitsland (1- 0), lijkt Brazilië een redelijk antwoord te hebben gevonden op de Europese speeltrant. ASSEN. Sinds de dood van Jarno Saarinen en Renzo Pasolini in de Grand Prix van Italië op het circuit van Mon za, zijn de motorrenners zich steeds meer gaan bezinnen op de veiligheid van de diverse circuits. Wat betreft de TT van het eiland Man was dit trouwens al veel eerder het geval. Geen van de internationale cracks is nog bereid op het levensgevaarlijke stratencircuit van Man uit te komen. BARCELONA. Johan Cruyff Ruud Krol zijn gekozen voor het Euro pese elftal, dat vermoedelijk op 31 okto ber ie Barcelona tegen een Zuidameri- kaanse selectie zal spelen. De wedstrijd tussen Europa en Zuid- Amerika zou aanvankelijk gespeeld wor den op 15 augustus, maar de Spanjaar den Pirri en Gallego kregen op die datum geen vrij van hun verenigingen. De baten van deze door de FIFA geor ganiseerde wedstrijd zullen ten goede komen aan de voetbalsport in de ont wikkelingslanden. De Europese selectie, gemaakt door de vice-voorzitter van de FIFA, Henry Ca van (Noord-Ierland), het UEFA- be stuurslid dr. Jira (Tsjecho-Slowakije) en de trainer van het Spaanse nationale elftal Ladislao Kubala voor deze wereld- voetbaldag bestaat uit: Viktor (Tsj.), Jennings (N.-Ierl.), Stefanovic (J. SI.), Facchetti en Riva (It.), Cruyff en Krol (Ned.), Netzer en Beckenbauer (W.dl.), Moore (Eng.), Keita (Fr.), Eusebio (Port.), Lubanski (Pol.), Pirri en Gallego (Sp.) en Edström tZw.). Het is de bedoeling lat alle spelers in het veld zullen komen. Na het eerste fluitsignaal Westduitse scheidsrechter kwamen de Russen door Boltsjin Onitsjenko al snel dicht bij een doel punt. Het waren de enige echte scorings kansen uit de levendige, maar niet hoog staande eerste helft. Brazilië slaagde er niet in de Russische verdediging ondier druk te zetten en gewoonlijk liepen de Russische aanvallen vast in de hechte verdediging voor men in de buurt van doelman Wendel was gekomen. Op het middenveld had Rusland in Kolotov een sterke speler, die er gere-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21