Vei Duitsers bestormen weer Nederlandse winkels Na overleg omroepen en vakbond Geluidshinder bij luchtshow valt mee Wilde gevechten in centrum van Parijs Pvi 191 led Bri IJs gei Directeur Nationale Woningraad op congres: M< Huisvesting is vooroorlogs op Brandt en Pompidou begonnen goed Levering van auto’s moeilijk door staking i ANTIEK „DE OUDE EIK” Wagenweg 150 - Haarlem 023 - 31 65 23 - 31 56 71 En dit OU it jl’ r r fe Late sneeuw 95 55 I ANTIEK JAPANS PROTEST OPNIEUW „BUTTERFAHRTEN” NAAR GOEDKOOPTE-EILAND TEGEN FRANSE KERNPROEVEN ARRESTATIE VAN SMOKKELENDE PRIESTERS OPSTAND IN W€ ITALIAANSE GEVANGENIS w Mg VRIJ V R IJ D A G 22 JUNI 1973 2 Minister Vredeling: Na rechtse demonstratie (Van onze correspondent) Noordzee f Woonwensen - is B1O IV Personeel van Veronica wordt overgenomen ADVERTENTIE Antiek - Antiek - Antiek - Antiek w VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: maturen tot 24 juni: minimum no ozo 20 no n De minister zegt in een toelichting op zijn antwoord, dat er naast het vliegpro- gramma ook een tentoonstelling zal zijn, die een beeld geeft van de ontwikkeling van de militaire luchtvaart in de afgelo pen zestig jaar. De zoon en schoonzoon van wijlen president De Gaulle hebben een eis tot schadevergoeding van ruim 600.000 gul den ingedtend tegen het Panij se week blad, Minute. Het blad zou artikelen hebben gepubliceerd waarin werd gesug gereerd dat de beide mannen in Frank rijk de macht zouden willen grijpen. Rotterdam Twente Vlissingen VRIJ ENTREE TE KOOP GEVRAAGD nno nw ono o no o 18 20 21 17 20 22 17 23 15 20 30 22 27 uur uur uur uur 0 10 0.1 4 0 o o o 6 0 0 0.4 0.1 O o 3 21 5 38 0 0 0 0 0 0.4 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.3 Mercurius vindt, dat het vrijwel ón mogelijk is ook wat voor de employés van Radio Noordzee te doen, omdat deze piraat probeert een eigen zendorganisatie op te richten. Het personeel van Radio Noordzee heeft zich ook pas zéér on langs als lid bij de vakbond aangemeld. Mr. Van den Hoff, die het onderwerp „wat laat je de bewoner betalen?” be sprak, stelde dat de oplossing van dit uit de grensstreek die even over wippen. Maar ook inwoners uit bij voorbeeld Oberhausen en Duisburg blijken een rit van vele tientallen kilometers lonend te vinden voor hun „broodwinst.” Hij voegt daaraan toe, dat hun win sten langzamerhand wel groot zijn geworden. Een slof met tien pakjes sigaretten bijvoorbeeld is in Neder land vijf tot negen gulden goedko per, een pond koffie is drie tot vijf gulden voordeliger. Andere produc ten die de Duitsers hier met graag te kopen zijn zeeppoeder, thee, le- zijns inziens volstaan met een wijziging van enkele besluiten en beschikkingen. nature alles uit. Als-ie een pfen ning kan verdienen doet hij dat.” derwaren, boter (nog steeds), brood, gebak en eieren. De vrouw van de Canadese premier Trudeau verwacht haar tweede kind. Het kabinet van Trudeau heeft bekend gemaakt dat de geboorte eind dit jaar tegemoet wordt gezien. Het echtpaar heeft al een zoon van 17 maanden. In de Afrikac overal voedsel De Bilt Deelen Eelde Eindhoven no ono n n n ono zw ozo o no no o no 14 12 111 9 13 14 12 11 13 11 3 3 DEP« van 5 avond zullen vignel aan a ting I ting e te pla de at De dergel Min Kame van t den kan digd i of mi systee men dies 1 de in fotogi die enigs: van c H H Q LON IJslanc ring meten* Lloyds landse Britse mensei 10 io io 8 12 11 11 11 10 12 19 11 11 11 9 19 7 10 13 13 12 18 17 9 14 9 17 15 13 19 3 I’ Oude Groenmarkt 12, Haarlem (achter de grote kerk) Hier treft u de grootste voorraad antiek van West-Nederland tegen lage tot redelijke prijzen. 23 23 24 22 23 21 23 22 19 22 X* *3 „De betere tijden breken we^r aan”, zeggen de in „goudkoortsstemming” verkerende winkeliers in de grens plaatsen. Ze lijken gelijk te krij gen. want de vooral op zaterdagen onafgebroken stroom auto’s bij de grensposten Beek, Lobith en ’s- Heerenberg spreekt boekdelen. Na tuurlijk zijn het meestal Duitsers DEN Arbeid pagne ingescl hierdot staan met ai gen a openba de pai verheu de niet In de Bijlmermeer is de stichting Federatief Antilliaans Centrum opge richt, die wil voorzien in de behoefte bij de Antillianen in de Bijlmermeer aan eigen culturele manifestaties en behoud van eigen identiteit. Opmerkelijk is het overigens dat ook omgekeerd de Nederlander naar Duitsland rijdt om er inkopen te doen, zij het op beperkte schaal. Zijn interesse gaat vooral uit naar duurzame goederen, zoals meube len. film- en fotoapparatuur, siera den en radio- en tv-toestellen. De prijzen daarvan liggen in Duitsland veelal lager. De twee staatslieden wisselden voorts hun ervaringen uit inzake de besprekin gen die zij onlangs met president Nixon hadden. Ook de ontmoeting Brandt- Brezjnev en de komende besprekingen van de Franse president met de Russi sche partijleider kwamen ter sprake. Von Wechmar zei dat Brandt en Pom pidou daarin de ontspanning tussen oost en west, de betrekkingen tussen Europa en de Verenigde Staten en de krisis in het Midden-Oosten in het licht van Brandts recente bezoek aan Israel en dat van minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel aan Egypte, JorAmië en Libanon hebben besproken. Aanhoudend mooi zomerweer. Aantal uren zon: 7 tot 16. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Intussen hebben de beide confessionele vakbondspartners van Mercurius, de Ka tholieke Unie BHLP en de Christelijke HBV, zich vierkant tegen hulp aan Ver onica verklaard. Mercurius-man L. H. Roettger: „Dat heeft ons zeer verrast. Er is aanvankelijk overleg tussen ons drie ën geweest, maar toen bleek dat er onder het Veronica-personeel uitsluitend leden van ons waren, zijn we alleen doorgegaan. Nu blijkt dat er sprake is van een meningsverschil. Dat hebben we nooit geweten”. De zomer is een beetje vreemd begon nen in de Zwitserse Alpen. Op sommige plaatsen viel een pak sneeuw van dertig centimeter. Op de St. Gotthardpas kwa men autos van toeristen die de zon wil len opzoeken, in de dikke lagen smelten de sneeuw vast te zitten. ISTANBOEL. (DPA) Drie Italiaanse priesters, verbonden aan de Rooms-Ka- tholieke Sint Stefanuskerk in Instaboel zijn gisteren gearresteerd. Zij worden beschuldigd van smokkel uit Turkije van een bekend Bacchusbeeld uit de tweede eeuw voor Christus. 12 23 windst. 27 17 26 25 25 22 14 24 22 16 31 vraagstuk in eerste instantie zou moeten liggen in een beheersing van de stich- tingskosten. „Overal hoort men de op vatting: we bouwen te duur, we prijzen ons uit de markt. Bouwen tegen zo laag mogelijke kostprijs wordt dan de leuze”, aldus de directeur van de Nationale Woningraad. De kostprijs is niet meer wat ze geweest is, enerzijds door het ontstaan van de zogenaamde ingroepsub- sidies en anderzijds door de huurharmo- nisatie. „Al deze bespiegelingen maken duidelijk, dat blijkbaar het begrip kost prijs niet zo’n vaste en zekere grond meer is”, zo zei hij. Het aan de butie met 7, van d met 21 van 1 FLORENCE (AFP). Ongeveer drie honderd gevangenen van de gevangenis in Florence hebben geweigerd naar hun cellen terug te keren na woensdagavond een voetbalwedstrijd gezien te hebben op de televisie. Zij verschansten zich achter in een gang en probeerden een muur te slopen, waarachter, buiten de gevangenis,verwanten van de gevange nen en jonge leden van een uiterst linkse beweging zich hadden verzameld om de ’opstandelingen’ aan te moedigen. PARIJS.(Reuter.AP) Duizend leden van de Parijse oproerpolitie hebben gis teravond in het Quartier Latin felle gevechten geleverd met ongeveer dui zend linkse demonstranten, die uitgerust waren met stalen helmen en ijzeren staven. De politie kwam in actie toen de demonstranten een bijeenkomst wilde verstoren van een uiterst rechtse groe- nering, „Nieuwe Orde” erenaamd. Deze bijeenkomst richtte zich tegen de aan wezigheid van vier milioen Nonrda'-’ka- nen en bijna 400.000 zwarten in Frank rijk. ZO windst. 23 nno regen nnw onbewolkt geh. bew. zw. bew. half bew. licht bew geh. bew. zw. bew zw. bew. onbewolkt zw. bew. wnw half bew. Ook in andere Italiaanse gevangenis sen hebben dergeliijke taferelen zich de laatste tijd afgespeeld. De gevangenen willen hiermee protesteren tegen de duur van de preventieve hechtenis in Italië en het huidige gevangenisregime. PARIJS (AFP). De ambassaderaad van de Japanse ambassade in Parijs heeft gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs geprotes teerd tegen de voorgenomen Franse kernproeven in de Stille Oceaan. Hij deed dit in een gesprek met het hoofd van de afdeling Azië van het ministerie van Buitenlandse Zaken. je Antiek - Antiek - Antiek - Antiek .S *3 Gespec. in 16e t.m. 19e eeuwse EIKEN MEUBELEN De heer A. K. Vissers, hoofd van de afdeling organisatie en efficiency van het Bouwcentrum, zei dat de maatschap pelijke vergaderingen, vooral ten aan zien van woonwensen, voltrekken zich sneller dan onze gehanteerde planproce dures toelaten. Ter illustratie noemde hij de wensenverandering in de centrale verwarming: in 1966 werd 50 percent van de 120.000 gebouwde woningen zon der cv uitgevoerd en in het afgelopen jaar werden nog 2800 van de 152.000 woningen niet van cv voorzien. Andere stellingen van de heer Vissers waren: woningontwerpen zijn vaak meer toegespitst o<p het binnenhalen” van de (eerstejaars) subsidie, dan af gestemd op de behoefte van de toekomstige bewo ners, een verdere studie en analyse van de stichtingskosten van woningen is noodzakelijk, serieproduktie van wonin gen moet voordelen kunnen opleveren en mogelijke kostenbesparingen kunnen ook worden bereikt wanneer de bewoner in de afwerking „doe ’t zelf” activiteiten kan ontwikkelen. DEN HAAG (ANP) Tijdens het vliegfeest van de Koninklijke Lucht macht, zaterdag 30 juni op de vliegbasis Deelen ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de militaire luchtvaart, zul len de demonstrerende vliegtuigen de dichtbevolkte gebieden mijden. Dit in overeenstemming met de bepalingen voor militaire vliegdemonstraties, die nationaal en internationaal gelden. Zo luidt het antwoord van minister Vrede ling van Defensie op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Dankert en Janssen, beiden van de P.v.d.A. Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux 1 Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen BONN (DPA). Het overleg tussen bondskanselier Willy Brandt en presi dent Georges Pompidou is goed begon nen. Dit verklaarde gisteravond de Westduitse regeringswoordvoerder Rudi ger von Wechmar na het eerste gesprek tussen de twee staatslieden, dat drie uur duurde. Een groot chemisch concern in Ja pan heeft gisteren beloofd een lijfrente vast te zullen zetten op enkele honder den slachtoffers van kwikvergiftiging, die is veroorzaakt door afvalstoffen van de fabriek. De kwikvergiftiging heeft tot nu toe 71 mensen het leven gekost en ongeveer 600 verlamd. Van hen zijn 380 officieel als slachtoffer van de fabriek geregistreerd. Politie en rijkspolitie moesten ingrij pen met schoten in de lucht en traangas. De opstandige gevangenen keerden toen naar hun cellen terug. De schade is groot. De mening van de Duitse delegatie was voorts dat de stemming bij de gelijktijdig plaatsvindende ministerscon ferentie verrassend goed was. ROTTERDAM. „Er is iets mis met de volkshuisvesting in Nederland en één van de belangrijkste oorzaken daarvan is dat het goede wonen niet betaalbaar is voor die groepen, die geen woning hebben of in uitzonderlijk slechte woon- en leefomstandigheden verkeren. We willen het misschien niet altijd beken nen maar de toestand van nu, anno 1973, lijkt beangstigend veel op die uit de jar«n dertig”. HILVERSUM. Het merendeel van de omroepen is bereid program- mamedewerkers van Veronica over te nemen. Dat is het resultaat van een bespreking gisteren tussen omroepvakbond Mercurius en vertegen woordigers van de NOS, drie A-omroepen (AVRO, VARA en KRO) en één B-omroep (TROS). Er ontbraken drie omroepen, die een afwijkend standpunt innemen, namelijk de vierde A-zuil (NCRV) en de beide C- omroepen (VPRO en EO). Douane-ambtenaar H. J. E. Smits uit Zevenaar: „Vooral de laatste maanden is hun inkoopwoede toe genomen. Het verbaast me trou wens niets. De Duitser kient van Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis Het sinds de aprilstoirm losaittende dak van het stadhuis in het Gelderse Eibergen is zo kwetsbaar, dat het nu met zandzakjes op zijn plaats moet './or den gehouden. En nog ontstaat er regel matig lekkage, B. en W. hebben nu voorgesteld het stadhuis een geheel nieuw dak te geven. AMSTERDAM. In de maand mei zijn in ons land 41.795 nieuwe personen en combinatiewagens verkocht tegen 46.394 stuks in mei van vorig jaar. Volgens de RAI in Amsterdam is deze daling van de autoverkoop voor een belangrijk deel het gevolg van de sta kingen in de afgelopen maanden bij verschillende autofabrieken in Groot- Brittannië, Frankrijk en Italië, waardoor een aantal Nederlandse importeurs met aanzienlijke leveringsmoeilijkheden te kampen heeft gehad. Minister Scheel besprak met zijn Franse collega Jobert handelsvraagstuk- ken in samenhang met de komende Gatt-conferentie en kwesties inzake het Atlantisch bondgenootschap en die trans atlantische betrekkingen. Hoog water Laag water ZATERDAG 23 JUNI uur onder 21.04 uur onder 12.37 De vijf omroepen deelden Mercurius nog mee, dat zij bereid zijn tot uitzen dingen de klok rond, mits daar extra financiën voor op tafel komen; dat men ook veel voelde voor een horizontale programmering en dat men Hilversum 3 zodanig zal aanpassen, dat het percenta ge popmuziek, dat de zeezenders nu brengen, wordt geëvenaard Zon op 4.20 Maan op (Van onze correspondent) ARNHEM. Tien jaar na de ver maarde „Butterfahrten” bestormt de Duitse huisvrouw opnieuw de Nederlandse winkels. Tassen vol levensmiddelen koopt ze er, want zo is gebleken Nederland is voor haar opnieuw een goedkoopte- land geworden. De prijsverschillen door opwaardering van de Duit se mark zijn meestal zó groot, dat de Duitse huisvrouw bij aan- Binnenkort hopen die bereidwillige zendgemachtigden samen met Veronica en Mercurius rond de tafel te gaan zitten. Het addertje onder het gras van deze ogenschijnlijk heugelijke ontwikke ling schuilt, is dat de omroepen het nadrukkelijk alleen over programmame- dewerkers hebben, terwijl Veronica (al dus een mededeling van programmalei der Rob Out) geen splitsing wil zien tussen die programmamensen (de disc- jockeys) en het technisch personeel. De politie vond het beeld, klaar voor verzending, in een geheim trappenhuis in de kerk. De geestelijken zijn, nadat ze hun smokkelpoging hadden toegegeven, voorlopig op vrije voeten gesteld. Het openbaar ministerie in Istanboel bereidt het proces voor. Er zal niet worden gevlogen met ex perimentele vliegtuigen In het hele pro gramma, zegt de minister, ontbreekt het concurrentie en competitie element en de deelnemende vliegtuigen worden al leen door zeer ervaren vliegers gevlogen. Tot hun voorbereiding op de vliegshow behoort, behalve de steeds schriftelijk uit te geven details, regels en bepalin gen, nog een laatste gesprek, waarin onder meer op het aspect „Vermijden van dichtbevolkte centra wordt gewe zen”, aldus minister Vredeling. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn de autoverkoopcijfers belang rijk hoger geweest dan in de overeen komstige periode van het vorig jaar. Er werden in deze maanden 169.186 auto’s verkocht tegen 152.034 stuks in 1972. In mei bleven de verkopen plotseling sterk achter (41.795 tegen 46.394). Over de eerste vijf maanden van dit jaar is de totale verkoop nog ruim zes percent meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De RAI in Amster dam deelde nog me, dat de autovrkoop zich in juni weer heeft hersteld. Tot dusver werden vrijwel evenveel auto’s verkocht als in juni van het afgelopen jaar. De politie maakte bij de gevechten gebruik van traangasgranaten. Toeristen, bezig met een wandeling, moesten vooral op de Place de la Contrescarpe herhaal delijk een goed heenkomen zoeken om geen klappen van de agenten op te lopen of geraakt te worden door stenen en flessen, waarmee de demonstranten zich weerden. Op een gegeven ogenblik gooiden de betogers molotov-cocktails vanaf de daken op het politiecordon. Volgens een voorlopige balans waren er aan de kant van de politie minstens 76 gewonden, van wie negen met ernsti ge brandwonden. Het aantal gewonden onder de demonstranten is niet bekend. Linkse leiders, onder wie de filosoof Jean-Paul Sartre en de trotskisiche lei der Alain Krivine, hadden opgeroepen tot de tegendemonstratie. Volg Reykje stig b maar zinken De schepei werdei pen te lands IJslanc de aan ven. E hebber geneg< Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal90 percent. Normale temperaturen tot 24 juni: minimum 13, maximum 18 graden. Dit heeft mr. C. M. van den Hoff, directeur van de Nationale Woningraad, gistermiddag in Rotterdam betoogd op een voorlichtingsbijeenkomst van de stichtingen bouwcentrum en Ratio-bouw die als motto „betaalbare woningen” had meegekregen. Mr. Van den Hoff stelde dat de leegstand van grote aantallen woningen aarzeling voor verdere bouw plannen heeft teweeggebracht bij de op drachtgevers. Het gevolg hiervan is werkloosheid in de bouw en daarnaast voor de minder bedeelden in onze maat schappij nog onaanvaardbare woontoe standen. Mercurius-betuurder Jan Nagel deelde donderdag mee, dat er aan de bespre king in de NCRV-studio werd deelgeno men door mr. J. M. Landré van de TROS, Ton Nieuwenhuyzen van de AVRO, Jan de Troye van de VARA, Ben Brans van de KRO, en mr. W. J. A. Wagenaar en mevr. Boersma-Smit van de NOS. Dit gezelschap was het er over eens dat als Hilversum 3 op korte ter mijn bij het verdwijnen van de zee zenders nachtuitzendingen moet gaan verzorgen en er dus uitbreiding van zendtijd en werkgelegenheid is, prioriteit aan Veronica-personeel moet worden verleend. m -rwtjajq u| Hij pleitte voor het gebruik van de term inkomenshuur in plaats van kost- prijshuur. Daarmee bedoelde hij dat goede, solide en eenvoudige woningen tegen een prijs aan de bewoners ter beschikking worden gesteld in overeen stemming met hun draagkracht, terwijl huurverhogingen worden gerelateerd aan inkomensontwikkelingen. „Alleen een dergelijk huur- en subsidiebeleid biedt uitzicht op een betere „volkshuisvesting”. Bovendien heeft een ander huurbeleid ook geen wetswijziging nodig, zo merkte mr. Van den Hoff op. De regering kan je .4) s Mooi antiek o.a. kristal, porse- lein, tin, koper en meubelen. Aanib. tel. 023 - 32 20 08 - 31 56 71 - 31 65 23. JOH. J. Ph. v.d. TAK koop in het Nederlandse grensge bied wekelijks enkele tientallen marken kan uitsparen. Amsterdam onbewolkt onbewolkt onbewolkt ono onbewolkt onbewolkt Den Helder licht bew. onbewolkt ono onbewolkt oonbewolkt Z.-Limburg onbewolkt zw. bew. zzo licht bew. nno zw. bew. licht bew. licht bew licht bew. nno zw. bew. half bew. wzw geh. bew. i on bew. nno onbewolkt ono regen windst. motregen nno Luxemburg onbewolkt onbewolkt nno regen licht bew. geh. b«w ZATERDAG 23 JUNI 8.19 uur en 20.46 3.54 uur en 16.15 3-. e Ns

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2