Vervoer naar getroffen gebieden groot probleem van politie Twee doden bij bomaanslag in Ulster In ruil voor kernwapenakkoord PvdA boekte in Arrestaties na schietpartij in Argentinië Verzet tegen confessionele eenheid Joodse Russen vier keer Zuster Spaanse premier gewond Vijf jaar voor ex-commissaris 1972 een grote ledenwinst Brits schip bij Ijsland lek gevaren gearresteerd bij vuurgevecht Mogelijk vignet op voorruit voor wegenbelasting Geen overlevenden bij Mexicaanse luchtramp r- ||L 1 3 V R U D A G 22 JUNI 1973 In Frankrijk (Van onze parlementsredactie) Beernink Ingrijpend DEN HAAG In de drie confessionele partijen, KVP, ARP en CHU, bestaat nog steeds veel verzet tegen een verder samengaan van deze drie partijen in een federatie van christen-democraten. De stuurgroep, die een gezamenlijke resolutie heeft opgesteld waarover de partijraden van de drie partijen zich zaterdag hebben uit te spre ken, ziet door allerlei acties de unanieme uitspraak in gevaar komen. De stuurgroep komt zaterdag direct na de congressen bijeen om de situatie, die dan ontstaan is, onder ogen te zien. Overwinning MEER GELD TEGEN HONGERSNOOD rijen op Brezjnev stelt eisen Breznjev en Nixon, vlak voor de ondertekening van het kernwapenakkoord in Washington. Onze verslaggever in Ouagadougou, de hoofdstad van Opper-Volta meldt dat in middels wel vliegtuigen van de Ameri- De organisator van de verwelkomings- ceremoniie op het vliegveld waar oud- president Peron zou arriveren, heeft gis teren op een persconferentie de minister van Buitenlandse Zaken, Esteban Righi, ervan beschuldigd een „gewetenloze pro vocateur van chaos en anarchie te zijn. Hij zei dat de politie op last van deze minister bezig is de zes gevangen te martelen. PUERTO VALLARTA (UPI. Red dingsploegen hebben geen overlevenden gevonden in de wrakstukken van een Mexicaans vliegtuig dat gisteren met 23 passagiers en vier bemanningsleden bij Puerto Vallarta, in Mexico, tegen een berg is gevlogen. Het toestel, een DC-9 van Aero Mexi co, kwam uit Houston. Veel confessionele parlementariërs vragen zich af hoe dit verwezenlijkt zal moeten worden, nu ARP en KVP regeringspartij zijn en de CHU in de oppositie zit. Het slachtoffer wend onmiddelijk naar een hospitaal van het Rode Kruis ge bracht. Ze schijnt niet ernstig gewond te zijn. De dader is gearresteerd. Minister Pronk deelde gisteren in ant woord op vragen, die hem door alle fractieleiders gezamenlijk waren gesteld, in de Tweede Kamer mee dat de nieuwe regering twee keer 500 ton aan graan en biscuit ter beschikking stelde. Het pro bleem is echter vooral het transport van het voedsel en de medicijnen aan de geïsoleerde gebieden. Iedereen doet ongetwijfeld zijn best, maar de acties verlopen niet rimpelloos. Het droppen van katoenzaden voor het vee wordt een flop genoemd. De dieren eten het gewoon niet. Bovendien wordt het uitgeworpen op een lang, hoog duin. De uitgeputte dieren zouden niet meer in staat zijn dat te beklimmen. Gefluis terd wordt dat de inlandse stamhoofden een deel van de goederen achterover drukken om ze met dikke winst te versjacheren. De Oppervoltaanse autori teiten zouden de gevluchte inwoners uit Mali weigeren te helpen, omdat ze hen zo vlug mogelijk uit dit gebied, het noorden van Opper-Volta, willen zien verdwijnen. Mali maakt aanspraak op dit gebied. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON President Nixon en de Russische partijleider Leonid Breznjev hebben na een ge sprek van twee dagen een overeen komst getekend die het bezit van offensieve strategische kernwapens moet beperken. De Russen verwach ten nu een Amerikaans tegengebaar in de vorm van nieuwe graan- leveranties, geldleningen en tech nische hulp. (Van een onzer redacteuren) Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking zal op korte termijn de Tweede Kamer door aanbieding van een aanvullende begroting extra financiële middelen vragen voor voedselhulp aan de Afrikaanse landen, die door droogte zijn getroffen en door hongersnood worden bedreigd. Het geld komt ter beschikking van het trustfonds van de FAO. kaanse, Belgische, Franse en Westduiste luchtmachten bij de transporten zijn ingeschakeld. Alleen vliegtuigen kunnen nog hulp bieden, nu de regenperiode is begonnen. de zou zijn vastgelegd dat de bijbelse waarheid uniek en exclusief en dus noodzakelijk is voor een echte chris telijke partij. De brief van beide Kamerleden heeft in de achterban nogal i ndruk gemaakt en er wordt rekening mee gehouden, dat de reso lutie de ARP-Partijraad niet onge schonden zal passeren. ARP-secretaris en Tweede-Kamer- lid De Kwaadsteniet heeft in het blad van de ARP gezegd, dat de huidige samenwerking tussen de drie partijen gewoon moet worden voortgezet en dat men nog niet moet denken aan een federatie of een c hristen-demo- cratisch appèl. „Er zijn in de ARP slechts weinigen die thans onmiddel lijk een algehele fusie wensen, zelfs weinigen die zich daarvoor nu al in Ook binnen de KVP voelt men niet veel voor de resolutie in de huidige vorm. Veel KVP-kamerleden zijn van mening dat de oprichting van het CDA als voorloper van de nieuwe open, evangelische volkspartij de boel maar ophoudt. Men wil dan ook voor stellen deze fase maar over te slaan en meteen met de nieuwe partij te beginnen. De andere twee partijen zouden dan altijd nog kunnen toetre den. Ook voor de drie fracties in het parlement zal aanvaarding van de resolutie ingrijpende gevolgen heb ben. De resolutie doet namelijk een beroep op de fracties in de Eerste en Tweede Kamer van de drie partijen, om hun werkzaamheden zodanig op elkaar af te stemmen, dat tussen nu en het najaar van 1973 de eensge zindheid weerspeigeld wordt in het beleid van de fracties. BUENOS AIRES (AFP). In ver band mef de schietpartij van woensdag op het vliegveld van Buenos Aires zijn zes mannen gearresteerd. De schietpartij kostte, zoals inmiddels bekend is gewor den, twintig mensen het leven, terwijl 380 mensen gewond werden. De vroegere CHU-fractieleider in de Tweede Kamer, mt. Beernink, heeft het bestuur van de CHU al gedreigd zelf een nieuwe CHU op te richten als de CH-Unieraad zaterdag zal instemmen met de resolutie. Ook Beernink meent dat de nieuwe partij te ver van het evangelie zal komen te staan. KVP-ideoloog Steenkamp, de archi tect van de samenwerking, zal zater dag de Unieraad toespreken om steun te krijgen voor de resolutie. nog veranderingen in de resolutie te accepteren, omdat men anders een gemeenschappelijke basis zou missen om snel verder te kunnen. Aanvaar ding van de resolutie heeft ook ge volgen voor de verkiezingen voor de gemeenteraden en de Provinciale sta ten, die volgend jaar gehouden zullen worden. De resolutie, doet een beroep om op dit niveau ten aanzien van pro gramma, lijst en fractie tot een zo groot mogelijke samenwerking te ko men. In alle Sahel-landen blijven de uit tochten naar het zuiden doorgaan, weg van de uitgedroogde steppen en op zoek naar vochtiger plaatsen. Uittochten waarbij veel van het overgebleven vee onderweg bezwijkt. Bovendien veroor zaakt de stroom vluchtelingen ook in het zuiden van de betrokken landen grote problemen. Het todh al labiele even wicht tusseen voedselvoorraad en bevol kingsaantal dreigt ernstig te worden verstoord. DEN HAAG. De Partij van de Arbeid heeft tijdens de verkiezingscam pagne van vorig jaar 3673 nieuwe leden Ingeschreven. Het totale aantal leden is hierdoor gekomen op 97.500. Deze cijfers staan in het jaarverslag over 1972, dat met andere huishoudelijke zaken mor gen aan de orde zal komen op de openbare huishoudelijke vergadering van de partijraad. Het verslag noemt het verheugend dat een hoog percentage van de nieuwe leden uit jongeren bestaat. Het partijbestuur van de P.v.d.A. heeft aan de partijraad voorgesteld de contri butie dit jaar weer te verhoen en wel met 7,7 percent voor de laagste groep, van dertien naar veertien gulden, en met 21,6 percent voor de hoogste groep van 141 naar 180 per jaar. De resolutie van de stuurgroep wil komen tot de oprichting van een zogenaamd Christen-Democratisch Appèl, dat de samenwerking in goede banen moet leiden en de vorming van een nieuwe volkspartij moet voorbe reiden. Het CDA zou onder leiding moeten komen van een bestuur, dat geleidelijk aan ook de politieke zeg genschap krijgt. Het Appèl zou ook open moeten staan voor mensen van buiten de drie confessionele partijen. LYON (AFP/DPA).— Louis Tonnot, ex-commissaris van politie van Lyon, voormalig hoofd van de zedenpolitie in die stad, is gisteren veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 300.000 franks wegens het gedogen en bevorderen van de prostitutie. Het hof hield rekening met het feit dat Tonnots meerderen niets van zijn kwalijke ne venactiviteit gemerkt hadden. In de zes door hongersnood bedreigde Afrikaanse landen treft men op straat overal hetzelfde beeld aan: voedsel wachtende mannen en vrouwen. Volgens de IJslandse kustwacht in Reykjavik werd het Britse schip zo ern stig beschadigd dat een lek ontstond, maar er is geen gevaar dat het schip zal zinken. De Lloydsman is één van de Britse schepen die naar de wateren bij IJsland werden gestuurd om Britse visserssche pen te beschermen, die vissen in IJs- lands omstreden vijftig mijlszone. De IJslands kustwacht heeft de schuld voor de aanvaring aan het Britse schip gege ven. Dit zou „gevaarlijk gemanouvreerd hebben en navigatievoorschriften hebben genegeerd”. Op een persconferentie in Ouagadou gou, de hoofdstad van Opper-Volta gaf EEG-commissielid Cheysson een over zicht van wat het Europees ontwikke lingsfonds allemaal op touw heeft gezet. Het commissielid, kersvers uit Europa ge arriveerd, vergeleek de droogteperiode met het verhaal van de zeven vette en de zeven magere koeien, „de geschiede nis die u allemaal in de bijbel hebt gelezen”. Zijn zwarte toehoorders knik ten beleefd ja- Ze zijn allen moslims. Het Europees Ontwikkelingsfonds heeft een plan in verschillende fasen uitgedokterd: het massaal verdelen van veevoeder, systematische vaccinatie van die runderen door het plaatsen van pos ten op de routes waar de dieren voorbij komen. De distributie van honderden tonnen melkpoeder (vooral ten behoeve van de kinderen), het op de markt gooien van grote graanhoeveelheden om de woekeraars de pas af te snijden, gratis uitdelen van graan, het aanleggen van voorraden in de afgelegen plaatsen, die tijdens het regenseizoen niet te be reiken zijn. LONDEN (AFP). Ter hoogte van de IJslandse kust heeft gisteren een aanva ring plaatsgehad tussen het 2.041 ton metende Britse ondersteuningsschip Lloydsman en de 882 ton metende IJs landse patrouilleboot Odinn. Aldus het Britse ministerie van Defensie. Drie mensen werden gewond. De regering heeft overwogen militaire transportvliegtuigen in te zetten, maar men heeft daarvan tot nu toe moeten afzien wegens de geringe vrachtcapaci- teit van de toestellen en problemen met de rechtspositie van de bemanning. Een punt van overweging ils ook de weer stand in de ontwikkelingslanden tegen het inzetten van militair personeel. Daarom wordt er nu naar gestreefd burgers aan te trekken voor de beman ning van transportvliegtuigen. Lukt dat niet dan wordt overwogen militaire vrij willigers te vragen. Volgens Pronk is inmiddels al een kwart miljoen ter beschikking gesteld van de FAO voor transportdoeleinden. De minister geeft de voorkeur aan ge coördineerde actie via het trustfonds van de FAO boven directe hulp vanuit Ne derland. MOSKOU (UPI). In Moskou zijn gisteren twaalf joden gearresteerd, ver- moedelijk om te voorkomen dat ze beto gen tegen de emigratiepolitiek van de Russische regering tijdens het bezoek van partijleider Brezjnev aan de Vere nigde Staten. Voor de vierde keer deze week zijn de twaalf bij het verlaten van hun huis aangehouden. In de loop van de avond werden ze steeds vrij gelaten. Vooral in de ARP bestaat de nei ging om de resolutie te verwerpen of in verregaande mate te amenderen. Zo hebben de Tweede-Kamferleden Vermaat en mej. Van Leeuwen de leden van de partijraad opgeroepen tegen de resolutie in de huidige vorm tè stemmen, omdat nog niet voldoen- BELFAST (UPIen Reuter). Twee Britse militairen zijn gisteren door het ontploffen van booby-trapbommen ge dood toen zij in de rooms-katholieke wijken van Londonderry en in de grens plaats Strabane huiszoekingen verricht ten. Vijf militairen werden gewond, van wie een ernstig. Een lid van het katho lieke veteranenverbond die het leeg staande huis in Londonderry sliep verloor bij de explosie een been. Er deden zich in Belfast nog meer bomaanslagen voor doch die veroorzaakten alleen materiële schade. In de Ierse Republiek schijnt Joe Cahill, die tot gevangenisstraf was ver oordeeld wegens het smokkelen van wa pens, te zijn gevlucht. Hij had toestem ming gekregen twee dagen de gevange nis te verlaten om de begrafenis van zijn moeder bij te wonen. Cahill was echter niet op de begrafenis aanwezig. MADRID (AFP). De zuster van nieuwe Spaanse premier, de 62-jarige mevrouw Dolores Carrero Blanco is gis teren in Madrid gewond geraakt door dat ze door een van haar buren, de 73- jarige Pedro Campos, werd beschoten. Naar verluidt ontstond er een discussie tussen mevrouw Carrero Blanco en haar buurman die zo hoog opliep dat deze zijn jachtgeweer pakte en op haar vuur de. In Tel Aviv heeft premier Golda Meir van Israel de aandacht die Breznjev in Washington geeft aan het probleem van de joodse Russen en Israel” genoemd. „Hef is een zege zelfs al probeert hij feiten en getallen te verdraaien”, aldus mevrouw Meir. Het Russische regeringsblad Izvestia heeft gisteren verklaard dat de topcon ferentie tussen Nixon en Breznjev zo’n succes is „dat scepticisme niet langer meer in de mode is”. Van het begin af heeft er tijdens de besprekingen een „constructieve” en gunstige sfeer ge heerst, aldus het blad. Volgens de leiding van de drie partijen is het niet mogelijk zaterdag '--za :*&*-»-v (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft gister avond in de Tweede Kamer beloofd de zullen nagaan of het mogelijk is een vignet voor de voorruit te verschaffen aan automobilisten die hun wegenbelas ting betaald hebben. Door de verplich ting een dergelijk vignet op de voorruit te plakken zou controle op zwartrijden de automobilisten makkelijker worden. De KVP-er Cornelisse had voor een dergelijk systeem gepleit. Minister Westerterp hield de Tweede Kamer voor dat controle op de betaling van wegenbelasting makkelijk zal wor den als door een wetswijziging bereikt kan worden dat belasting al verschul digd is voor parkeren op de openbare weg of mogelijk zelfs voor autobezit. Welk systeem uiteindelijk uit de bus zal ko men wilde de minister van nadere stu dies laten afhangen. De bewindsman had de indruk dat de verscherping van de fotografische controle op het zwartrijden die vorig jaar werd doorgevoerd ai enigszins geleid heeft tot een beperking van dit euvel. Jean Simonin, één van de twee andere aangeklaagde ex-politiefunctionarissen, kreeg drie maanden voorwaardelijk. Jean Maitre werd vrijgesproken. Tonnot werd er voor het hof van beschuldigd dat hij op zeker ogenblik ’beschermer’ van een hele reeks bordelen in Lyon was. principe willen uitspreken”, meent hij. De topconferentie die maandag begon heeft zich afgespeeld in een sfeer van geëtaleerde vriendschappelijkheid, die verhulde dat er door beide regeringslei ders scherp werd onderhandeld. De Rus sen schuwden hierbij niet het gebruik van Amerikaanse public-relations-tech- nieken. Zo werden journalisten die zich in de buurt van het buitenverblijf Camp Davis ophielden benaderd door een zegs man van Brezjnev die een verklaring kwam voorlezen waaruit bleek dat de Russen wel bereid waren over een kern- wapenovereenkomst te praten, maar al leen wanneer Washington bereid zou zijn hun verlangens t en aanzien van nieuwe handelsovereenkomsten in te willigen. Deze verklaring werd voorgelezen ter wijl Nixon en Breznjev aan het onder handelen waren. Een tweede public-re- lations-giebaar was de lunch die Brezn- jev dinsdag aanbood aan 25 topfiguren in het Amerikaanse congres. Een van de congresleden merkte na afloop bitter op dat zij nu meer van Breznjev hadden gezien in én middag, dan van Nixon een heel jaar. Terwijl Nixon en Breznjev in Camp David over kernwapenovereenkomsten spraken, hadden de ministers van Bui tenlandse Zaken William Rogers en An drei Gromdko een gesprek over het Is- raëlisch-Arabische conflict in het Mid- den-Oosten. Een spoedige oplossing daarvoor scheen echter niet in het ver schiet te liggen. s

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3