D’66-raadslid Pseudo-explosie was geslaagde informeert naar oefening Rode-Kruiscolonne in Velsen Zuster Clarissa „van de voordeur” jubileerde Cursussen in Beverwijk en Velsen: speelmiddagen in Heemskerk Anjerfonds collecteert Muziekscholen in IJmond integreren muzikale vorming in basisonderwijs „dure” woningen bdtevishal w - 1 MHI I tion ZOMERPANTALONS w. Fabrieksongeval werd realistisch in scène gezet Bloemen en cadeaus bij zilveren feest EXAMENS Wfr Umuider Courant V R IJ D A G i Wel dienstverleningen fr HERENMODE Subsidie Ideale situatie Voor moderne COIFFURES Dameskapsalon N O O Y Werkgroep Cursus expressie ZOMERTRUITJES lange mouw - korte mouw IJMUIDER COURANT ‘Doorhalen wat met verlangd wordt. nwt ictwa/u vwiui. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE unie IJmuiden Telefoon 1 23 48 Lange Nieuwstraat, hoek Marktplein De Stedelijke Muziekschool Beverwijk heeft eind vorig jaar omtrent de inte gratie van de algemene muzikale vor ming in het basisonderwijs oriënterende besprekingen gevoerd met vertegenwoor digers van het basisonderwijs. Naar aan leiding van deze besprekingen werd een werkgroep gevormd die moest trachten Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. Tel. 1 50 20 Deze woorden sprak de directeur-eco- noom van het Zeeweg Ziekenhuis, drs. J. A. M. Maes, woensdagmiddag in de aula De Muziekschool Velsen hanteert gro tendeels de Beverwijkse opzet: ook hier zullen in september/oktober cursussen voor onderwijzend personeel van kleu ter- en basisscholen van start gaan. Tevens wordt een cursus expressie in woord en gebaar gegeven, dit alles in samen werking met de Onderwijs Bege- leidtags- en Advies Dienst. De muziekschool directeuren zien de op handen zijnde uitbreiding van hun werkterrein als een eerste stap op weg naar een ideale situatie, waarin voor een van het ziekenhuis, toen daar het feit gevierd werd, dat zuster Clarissa een kwart eeuw in het ziekenhuis in Velsen werkzaam is. De drie muziekschooi-directeuren André Kaart, Beverwijk, Hans Waan- ders, Velsen en Bram Heijmans, Heems kerk verwachten overigens, dat bin nen een termijn van tien jaar een zeke re know-how omtrent de beste methode het A. M. V. binnen de basisscholen te integreren zal zijn ontstaan: allerwegen komt deze integratie op gang ook in de gemeente Castricum wordt door de plaatselijke muziekschool het komende cursusjaar op kleine schaal gestart maar nog nergens is een dergelijk pro ject afgerond. De tijd zal dus moeten uitwijzen welke opzet prevaleert: de methode van muziekonderricht door aan de muziekscholen verbonden vakleer krachten, of de methode waarin klasse- onderwijzers door diezelfde vakleer krachten zodanig muzikaal worden ge schoold, dat zij in staan zijn zélf het muziekonderricht te verzorgen. Uiter aard zijn verder nog legio combinaties van methoden mogelijk. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Is het college bekend dat er bij inwoners van Velsen in toene mende mate protesten ontstaan tegen de bouw van tweeënzestig dure woningen aan de rand van Zeewijk, tussen de verlengde Heerenduinweg en de Keet- berglaan?”, aldus luidt de eerste van de drie vragen, welke donderdag door het Velsense gemeenteraadslid Hans M. van Horick (D’66) aan het college van B. en W. zijn gesteld. In een mistige rook lagen de „slacht offers’ van de explosie kreunend en luid keels schreeuwend van pijn. Mensen van het Rode Kruis waren snel ter plekke om eerste hulp te verlenen en voor am bulancevervoer te zorgen. Nadat het namaakongeluk gebeurd was, werd vanuit de „Machinefabriek” het Rode Kruis gealarmeerd, omdat de Ongevallendienst naar een ander zwaar ongeval zou zijn. De Rode Kruismensen koersten in allerijl vanuit hun onderko- een inzicht te krijgen in de huidige situatie van het muziekonderwijs op de basisscholen en aanbeveling te doen met betrekking tot de kwaliteitsverbetering van het muziekonderwijs. Via deze cursussen hoopt men vooral te kunnen werken aan een verandering van het verwachtingspatroon, aan een mentaliteitsverandering bij de onderwij zer: vooral het notenschrift betekent voor veel basis-onderwijsdocenten een onoverbrugbare barrière om „iets goed” aan de muzikale vorming van hun pu pillen te doen. Tevens kunnen de mu ziekscholen. voor wat voor opzet zij dan ook hebben gekozen, hun basis verbre den: voor weinig meer geld worden veel meer kinderen bereikt. Deze oefening van het Rode Kruis, waaraan zo’n veertig mensen meededen, was de laatste voor de vakantie-maan- den. Tot september zijn er nu geen colonne-avonden meer. Wel gaan de dienstverleningen van het Rode Kruis, zoals onder andere de stranddienst, ge woon door. De laatste oefening stond onder alge hele leiding van de arts-plaatsvervan- gend commandant mevrouw M.K. La Vorig gaar ontving de muziekschool van het Heemskerkse gemeentebestuur een speciale subsidie, waardoor het de muziekschool mogelijk werd proeven met speelmiddagen muzikale vorming tezamen met andere expressievakken voor leerlingen uit het eerste basis schooljaar in het wijkcentrum te hou den. Aan dit experiment werkten drie eerste klassen van onder andere de An ne Frankschool en „De Branding” mee. Het centrale thema voor zo’n speelmid dag, onder supervisie van een muziek- schooldocent, werd vaak door de klasse- onderwijzers(es) aangedragen. Men acht de daadwerkelijke medewerking en in breng van de klasse-docent(e) overigens van groot belang: gestreeft wordt naar een samenwerkingsvorm tussen onder wijzer en muziekschooldocent op basis van gelijkwaardigheid. Het experiment is dit jaar met leerlingen van de J. S. Bachschool voortgezet. Uitgaande van deze (geslaagde) experi mentenserie heeft de Volksmuziekschool Heemskerk een programma samenge steld, dat in januari van start moet gaan. Het behelst voor eerste klas leer lingen algemene muzikale vorming teza men met andere expressievakken in de vorm van een speelmiddag in het wijk centrum van de muziekschool (anderhalf uur per veertien dagen): voor de tweede klas-Ieerlingen muzikale vorming met beweging als hulpvak (de muziekschool docent heeft drie kwart uur per week per klas beschikbaar voor zelf lesgeven of coaching, al naar gelang de muzikale capaciteiten van de onderwijzer) terwijl de muziekschool vanaf de derde klas de werkzaamheden van de klassedocent blijft begeleiden en de leerlingen desge wenst instrumentaal onderricht op de muziekschool kunnen ontvangen. In de eerste twee klassen der basis scholen zullen de leerlingen niet in het notenschrift worden getraind: wel kan nen lichte aanzetten tot notenschrift, voor zover zij functioneel zijn, voorko men. De Volksmuziekschool Heemskerk heeft voor de twee laagste klassen het door bijvoorbeeld het Gehrels- en Ward- instituut gepropageerde standpunt verla ten, dat een methodische gang van start tot en met van blad zingen in het absolute notenschrift mogelijk, en dus ideaal, is. De Volksmuziekschool is tot de conclusie gekomen, dat het noten schrift slechts dan toegepast moet wor den wanneer het functioneel is: niet meer dan trainen op iets, dat niet zinvol en met blijvende waardje voor allen gehanteerd kan worden. Geen spreekuur. De burgemeester van Velsen, drs. J. Reehorst en de wet houder van financiën, de heer H. van der Werff zullen dinsdag 26 juni geen spreekuur kunnen houden. ieder de mogelijkheid tot het ontvangen van muzikale vorming open staat. Volksmuziekschooldirecteur Heijmans legt uit: „Kunstzinnige vorming is nog steeds min of meer een elitaire aangele genheid, nauw verbonden aan milieu en financiële draagkracht. En Via dat basis onderwijs kan nu juist iedereen met kunstzinnige vorming in aanraking ko men, ongeacht zijn afkomst of materiële positie. Voor de muziekscholen zijn aan die integratie uiteraard wel consequen ties verbonden: er is een veel grotere toeloop van instrumentale leerlingen naar de muziekscholen te verwachten. We zullen daar een formule voor moe ten vinden. Ik persoonlijk zie een oplos sing in het geven van instumentale groepslessen: sinds 1 september worden op de Volksmuziekschool vrijwel alle instrumentale lessen in groepsverband gegeven”. Werkt de Stedelijke Muziekschool Be verwijk vanuit de resultaten van een onder het onderwijzend personeel ge houden enquête (zie elders op deze pagi na), in Heemskerk startte men het inte gratieproject vanuit ’n onderhandelings positie met het gemeentebestuur om trent een aan een nieuwe structuur vastgekoppelde vernieuwde subsidierege ling. In 1969 stelde, om de gang van zaken even te recapituleren, de Heems kerkse Volksmuziekschool in samenwer king met onderwijzers een liedrepertoire voor het basis-onderwijs samen, welk repertoire echter door gebrek aan bege leiding en coaching vanuit de muziek school niet het gewenste effect sorteer de. Gro- Lindeijer. Plaatsvervangend afde- lingscommandant was de heer J.J. Win kel. De Rode Kruisoefening mag als afslui ting van het seizoen als bijzonder ge slaagd beschouwd worden. Duidelijk bleek eruit dat de mensen van het Rode Kruis snel, voorzichtig en vakkundig te werk kunnen gaan. Zo bleef er tijdens de hele fictieve hulpactie via portofoons contact met het thuisfront in „De Slin- germuur”, waar ook een speciale „shock- ploeg” en een keukenploeg aanwezig waren. Zuster Clarissa ontving op de dag van haar zilveren jubileum in Velsen tal van geschenken, waaronder van het zieken huis een geschenk onder couvert, en heel veel bloemen. De receptie, waarop de zuster weer veel oude bekenden terug zag, kenmerkte zich door de ongedwon gen en informele sfeer. Iets wat zuster Clarissa zelf niet anders kan hebben gewenst. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De jaarlijkse collecte ten bate van het Anjerfonds zal in Velsen worden gehouden van maandag 25 juni tot en met zaterdag 7 juli. Zoals bekend beoogt dit fonds het activeren van di verse culturele manifestaties en het ver lenen van financiële steun aan het vere nigingsleven. In Noord-Holland waren dit in 1972 ruim hondervijftig instellingen en vere nigingen, met een totaal bedrag van ƒ155.000, waarvan in Velsen drumband „De IJmondtrekkers”, kamerorkest „IJ- mond”, speeltuinvereniging „De Meer- weiden” en het majorettenpeloton „IJ- muiden”, allen 800, terwijl de sticht- ting „Muziekschool Velsen” 2.000 ont ving. Dergelijke verenigingen vertrou wen er dan ook op dat de Velsense burgerij deze collecte opnieuw zal willen steunen. VELSEN. „Het is bijzonder boeiend, zij het niet altijd even gemakkelijk, om te leven in een tijd die door zeer snelle maatschappelijke veranderingen hoge ei sen stelt aan de energie en de soepelheid van de individuele mens. Als wij dan samen met U, zuster Clarissa, willen terugkijken op de vijfentwintig jaren die achter u liggen, is het eerste wat ons opvalt, dat U deze soepelheid heeft we ten waar te maken”. In deze werkgroep namen zitting na mens het R. K.-oniderwijs J. Brockhus, namens het protestants christelijk on derwijs W. Hoekstra, namens het open baar onderwijs W. Schipper, muziek school directeur Adré Kaart, AMV-do- cent H. Timmer en E. Wertwijn en Anne Janssen, stafkracht van de Bever wijkse Sociaal Culturele Raad. Men be sloot, om een indicatie te krijgen over de problemen bij het muziekonderwijs, een enquête onder de leerkrachten van het basisonderwijs te houden. Uit deze enquête bleek onder meer, dat ruim 56% der geënquêteerde onderwijzers graag bij het geven van muziekonderricht de steun van de vakleerkracht zou willen ontvangen. Naar aanleiding van deze enquête be sloot de Stedelijke Muziekschool in sep tember een cursus voor het onderwij zend personeel der basisscholen van start te doen gaan: de cursus zal worden geleid door de heren Timmer en Wert wijn. Men zal zich overigens niet alleen tot het cursuswerk beperken: ook op de basisscholen zélf zal desgewenst begelei ding worden verleend. De muziekschool- plannen moeten overigens nog door het Beverwijkse college van burgemeester en wethouders, dat volgens directeur Kaart symphatiek tegenover deze opzet staat, worden goedgekeurd. IJMUIDEN. Zes monteurs die in machinefabriek „Beter Bouwen” in IJ muiden een bouwstelling aan het maken waren, werden donderdagavond om streeks kwart over acht plotseling ge troffen door een zware explosie in de fabrieksruimte. Enige monteurs vielen van de stelling en werden zwaar ge wond. Vier andere werknemers die in dezelfde ruimte rondliepen werden ge troffen door brokken rondvliegend me taal. IJMUIDEN. Ichthus College ge slaagd voor eindexamen HBS: Frits Bijl Driehuis, Gert Jan Paspers IJmuiden. Joop Koens Velsen-Noord, Rens Schot en Dick Wielenga beiden IJmuiden. Twee kandidaten zullen nog een ver lengd examen afleggen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND De muziekscholen in de gemeenten Beverwijk, Velsen en Heemskerk gaan hun werkterrein nog dit jaar uitbreiden tot de basis scholen. De Stedelijke Muziekschool Beverwijk en de Velser Muziekschool zijn voornemens in september cursussen algemene muzikale vorming voor het onderwijzend personeel van start te laten gaan: de Volksmuziekschool Heemskerk daarentegen laat het muziekonderwijs in de eerste en tweede klassen der basisscholen door eigen vakleerkrachten waar mogelijk in nauwe samenwerking met de klasse-onderwijzer uitvoeren. Het berust min of meer op een toeval, dat de drie IJmondiale muziekscholen gelijktijdig de integratie van de algeme ne muzikale vorming (A. M. V.) in het basisonderwijs ter hand gaan nemen. In de gemeente Velsen kwam de roep om hulp bij het muziekonderricht vanuit het lager onderwijs zélf: uit een eind vorig jaar in Beverwijk gehouden enqu ête bleek bij het onderwijzend personeel in die gemeente eenzelfde behoefte te bestaan, terwijl de Volksmuziekschool Heemskerk met de invoering van het A.. M. V. in de basisscholen een experimen tenserie afsluit. De muziekscholen zullen bij de verschillende integratiemethoden opgedane ervaringen met elkaar uitwis selen: van enige verdere vorm van sa menwerking in deze zal voorlopig nog geen sprake zijn. De heer Van Horick informeert sdhriftelijik verder of het college het wenselijk acht dat door een aannemer en een makelaar een plan wordt gepre senteerd, terwijl er nog geen wijziging in het huidige bestemmingsplan is aan gebracht, de grond aan de gemeente toebehoort en de Provinciaal Planologi sche Dienst in Haarlem aan een eventu eel plan zijn goedkeuring zou moeten hechten. Door dit alles verzoekt het raadslid B. en W. te willen bevorderen dat aan de bevolking van Velsen zo spoedig moge lijk duidelijk wordt gemaakt dat ten aanzien van deze zaak nog geen enkele beslissing is genomen. men „De Slingermuur” naar de plaats van „de ramp”. Met brancards werden de slachtoffers voorzichtig, na te zijn verbonden, naar het als noodhospitaal ingerichte gebouw van het Rode Kruis vervoerd. In de Slingermuur werden de gewonden liefdevol opgevangen en ver zorgd. Drs. Maes roerde ook het intieme karakter van die post van vroeger aan, als politie of andere belangstellenden eens een kopje kwamen drinken. Want ook dat kon bij alle drukte die er al was. Zo luidt in korte trekken het wel realistisch klinkende, doch fictieve ver haal, dat donderdagavond onderwerp vormde voor een actieve o efening van de Rode Kruiscolonne van Velsen. De fabriek was het oude pand van de voormalige Thalia-bioscoop in Oud-IJ- muiden, waar het er na het pseudo- ongeval door stoffige namaakrook erg eng uitzag. Temeer o mdat alle hoeken van de zaal gevuld waren met het gekerm van de slachtoffers, waarvoor LOTUS-mensen (Landelijke Opleiding Tot Uitbeelding Slachtoffers) zich had den ingezet. Zuster Clarissa’s plaats was in het oude Antoniusziekenhuis bij „de voor deur”. Dat zo’n ziekenhuisvoordeur een veelomvattend begrip is, werd door drs. Maes nog eens uitvoerig uiteengezet. Zo sprak hij over het opnemen van patiën ten, de ongevallendienst die er aange- kondigd of onaangekondigd aanklopte, het regelen van opnames met de diverse specialisten en het wegwijs maken van het publiek tijdens de bezoekuren. (Van een medewerker) IJMUIDEN. De aanvoer voor IJ muiden bestond donderdag uit: 2.400 kg tong, 28 kisten tarbot en griet, 572 kisten kabeljauw, 13 kisten koolvis, 75 kisten- sohelvis, 182 kisten wijting, 685 klisten schol, 115 kisten schar, 81 kisten ma kreel, 38 kisten varia. Prijzen per kilogram werd, in guldens, betaald voor: grote tong 9.88-9-27, gr. mid. tong 10.06-9.27, kin. tong 11.06-10.12, tong één 12.74-11.49, tong twee 12.21- 10.86, tarbot 9.48-9.17, zalm 9.51-7.41. Per stuk: haai 238. Per 50 kg: mullets 178, bot 18-15, steen bolk 55, haai 44, inktvis 65, poont jes 38-10, horsmakreel 26-24, krab 19, tongschar 158-115, rode poon 100-85, ha ke twee 180-175, hake drie 130, schar 47- 21, makreel 66.20-21-50, wijting één 70- 29, wijting twee 68-26, tarbot 345-228, griet 263-148, kabeljauw één 136-119, kabeljauw twee 130-110, kabeljauw drie 113-87, kabeljauw vier 110-82, kabeljauw vijf 98-63, koolvis twee 40, koolvis drie 38, koolvis vier 40-39, schelvis één 115, schelvis twee 102, schelvis drie 94-76, schol één 115-91, schol twee 115-90, schol drie 115-89, schol vier 85-70. In IJmuiden werden donderdag de volgende besommingen gemaakt: KW 195 ƒ40.800, SCH 71 ƒ2.900, VL 131 ƒ380, IJM 9 2.100, IJM 23 ƒ1.700, GO 26 13.00, TH 21 ƒ9.700, SCH 18 ƒ13.00, SCH 74 4.400, YE 25 1.300, ZL 6 2.000, UK 1 ƒ10.000, UK 70 7 850, UK 245 ƒ2.200, VD 6 80 VD,0 15 ƒ1.700, VD 25 ƒ2.200, VD 46 ƒ1.700, VD 73 ƒ5.800, VD 89 ƒ2.100, WR 48 1-200, WR 69 1.3Q0, WR 75 900, WR 226 22.000. Spanvissers: UK 135 en 145 ƒ7.000, UK 196 en 234 13.700. Wat zuster Clarissa jarenlang alleen en later met twee assistentes deed, ge beurt in het nieuwe ziekenhuis door een team van minstens vijftien mensen. Toen het nieuwe ziekenhuis in gebruik genomen werd, trad zuster Clarissa in functie als hoofd van de afdeling interne en externe post. In overleg met de zuster en de PTT werd deze afdeling geheel nieuw opgezet. Drs. Maes zei er over: „Zij functioneert nu onder uw leiding naar aller tevredenheid. Op een dag als deze willen wij nog eens extra benadrukken, hoezeer wij het waarde ren, dat U ook in deze nieuwe functie blijk geeft van uw toewijding aan de zaak van ons ziekenhuis”. - - Dwrm kwnt u m<i noteren at* Er wordt hard geschreeuwd rond de milieuverontreiniging en er worden vingers bestraffend geheven naar de ander (of dat nu een industrieel, een automobilist of een bromfietser is), maar vingers worden door hun eigenaars zelden op zichzelf gericht. In Boxtel is een groepje mensen, dat gewoon zelf iets doet voor verbetering van het milieu. Het project heet De Kleine Aarde. Over deze „milieu- doeners” leest men morgen in Erbij. Sterrenkundigen zitten elkaar momenteel in de haren over de be studering van de komende zonsverduistering. Een Concorde dreigt de waarnemingen vanaf de grond te gaan verstoren. Een astrono misch gevecht. Een ander soort gevecht is er rond de paarderenbanen. Constant zijn er drie detectives bezig om naar bookmakers te speuren. Theo Klein verhaalt er over in Erbij. Andere onderwerpen: Annie M. G. Schmidt en haar nieuwe musical, Corrie Brokken en haar rechtenstudie, de strijd voor vakantie van astmatische vrouwen, TV-producer Max Appelboom en zijn bezig heden, tips voor de vrije tijd en Stopper over mannen, die door een riem bijeen worden gehouden. En natuurlijk de kinderkrant en spelpagina. *maandabonnee f 9;30 ‘kwartaalaboonee f

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5