totalisator 75 miljoen Omzet van r XT Mannen door riem bij elkaar gehouden F i r - "I Walkie talkies Vijf redenen 1 Sr Dubieuze figuren 1» lil 17 Erbij ïir ZATERDAG 23 JUNI 1973 wgwgsrnM-1 Hl v, i I v k |j£ ÈFi Drie detectives constant op jacht naar bookmakersgilde THEO KLEIN Mr. R. W. baron de Vos van Steenwijk t uit? STOPPER 0 Ik zal de redenen die ik bijeenge gaard heb puntsgewijs voor u onder brengen: De Stichting Totalisator kan trou wens niet zelf beslissen of zij zelf met de bestrijding van de bookma kers door gaat, of het bijvoorbeeld over zou moeten geven aan de „ge wone” politie. Toen de Stichting To- I I de sluier die om de privé BVD hangt. De Vos van Steenwijk: „Die bookma kers zijn allemaal slimme jongens. Zij zouden maar al tè graag willen weten hoe wij te werk gaan.” Hoewel het onmogelijk is om het resultaat van de opsporingsacties te berekenen, heeft men toch bij de Totalisator wel enige houvast. Bijvoorbeeld aan het effect dat onstond, nadat men enkele jaren terug een periode keihard tegen de bookmakers was opgetreden. Na die actie namen de activiteiten merk baar af, zodat men nu nog steeds van een „rustige tijd” kan spreken. Toch kan een speler in Nederland op de baan flink wat geld kwijt. Per koers (er zijn er maximaal tien in een programma) is het voor een spe ler mogelijk om ten hoogste honderd gulden per kans per paard in te zetten. Is hij onfortuinlijk dan kan zo’n middagje hem enkele duizenden guldens kosten, heeft hij geluk dan houdt hij er aan over. Over het algemeen zijn dat geen astronomisch hoge bedragen al komt het ook in Nederland wei voor dat een trio (de eerste drie aankomende paarden in de juiste volgorde voorspellen) meer dan tienduizend gulden oplevert (record: 40.000). Voor het gros der spelers is het risico dat zij aan de kassa van de Totalisator lopen groot genoeg, maar Voor de meeste bookmakers bete kent een langdurige verbanning niet dat zij hun activiteiten staken. Op de koersdagen gonst het in bepaalde ca- fé’s in de buurt van de banen van activiteiten. Soms volgen tientallen bookmakers, die vanzelfsprekend voor aanvang van het programma hun weddenschappen hebben afgesloten, in één café het verloop van de wed strijden. Via walkie-talkies of tele foon houden handlangers op die baan ze van minuut tot minuut op de hoogte. Tegen de avond volgt in het gunstigste geval de uitbetaling ter plaatse. Het is echter geen uitzonde ring dat een verliezend bookmaker voortijdig de benen neemt en zijn cliënten maar moeten zien hoe ze aan hun geld komen. „Tk geloof niet dat de omzet van de Totalisator daar nou direct met sprongen door omhoog zou gaan”, besluit De Vos van Steenwijk, „maar het grootste voordeel zou zijn dat wij door het wedden vrij te geven de illegale bookmakers kwijtraken.” fes. klap omlaag komt zonder geheel om hoog te zijn gebracht, dan weet je dat de poging mislukt is. Bij ver springen, kogelstoten of speerwerpen is het allemaal een kwestie van op meten. Je ziet wel of een discus ver of niet ver is geworpen, maar het onmiddellijke resultaat is niet waar neembaar, je bent afhankelijk van een tussenpersoon. Bij gewichtheffen kan de grootste leek ogenblikkelijk zien of een lifting lukt of niet lukt, behoudens dan in het geval van de zeldzame twijfelgevallen. alisator in 1949 de verantwoordelijk heid kreeg over de weddenschappen op de Nederlandse draf- en renbanen, verplichtte zij zich tegelijkertijd tot het tegengaan van het ongeoorloofde wedden, zoals is vastgelegd in een ministeriële beschikking van het Mi nisterie van Landbouw en Visserij. bij voetbal, honkbal en andere bal- sporten, ontbeert het gewichtheffen eveneens. Ook is er geen sprake van mik-kunst zoals bij het boogschieten, het schermen en in een bepaald op zicht het basketbal. Waarom is het dan toch zo boeiend dat je ademloos blijft zitten kijken? daad is een zwaar woord. Maar laten we zeggen dat wij lieden die buiten de toto om spelen liever niet in ons gezelschap willen hebben.” De Vos van Steenwijk: „Die men sen zijn inderdaad in full time dienst. Ze werken niet alleen als er gekoerst wordt, maar ze zijn dagelijks bezig. Of de kosten die wij daarvoor moe ten maken, opwegen tegen het kwaad dat wij er mee voorkomen is moeilijk te zeggen. Een feit is in iéder geval dat een bookmaker het geld van de totalisator afroomt. Hoeveel dat is kunnen we niet berekenen. Het gaat ons ook niet alleen om het op heter daad betrappen, maar vooral om de preventieve werking die ervan uit gaat.” Want in feite zou de huurder van de baan (de NDR of de betrokken paar- desportvereniging, red.) verdachte fi guren zonder meer kunnen weigeren Maar wij willen niemand ten onrech te beschuldigen. Pas als we overtui gend bewijs hebben, pakken we dé man aan.” Hij krijgt vervolgens gelegenheid tot verweer. Is de „verdachte” niet in staat zijn activiteiten te verklaren, dan wordt hem de toegang tot de banen ontzegd. De straffen (De Vos van Steenwijk: „Wij noemen het geen straf maar een maatregel”) kunnen sterk verschillen. Bookmakers zijn er 5. Tenslotte biedt het gewichtheffen de toeschouwer de mogelijkheid zich sterk met de gewichtheffer te ver eenzelvigen. Iedereen, van jong tot oud, sportief geschoold of niet, moet wel eens iets zwaars optillen. Dat kan reiken van het dressoir tot een zware boodschappentas. De een mag niet tillen van de dokter, de ander is bang last van spit te krijgen, de derde is gewoon te lui om te tillen, de vierde is van zijn vak verhuizer en mag anderen graag hetzelfde werk voor hun plezier zien doen, kortom: wij allemaal weten wat tillen is, en daar om is gewichtheffen samen met hardlopen de eenvoudigste, meest we zenlijke tak van sport. De nadelige invloed van book makers is niet zo groot dat de groei van de Totalisatoromzet daar de laatste jaren duidelijk onder geleden heeft. De stichting Totali sator maakte een paar zeer vette jaren door. De omzet steeg van 52 miljoen in ’70, via 63 miljoen het jaar daarop tot 75 miljoen in ’72. Om onverklaarbare redenen stagneerde de groei echter in de eerste vijf maanden van dit jaar. Enkele weken geleden was men zelfs in vergelijking met vorig jaar een half miljoen gezakt. In middels is dat echter weer bijge trokken en hoopt men aan het einde van het boekjaar toch weer op een forse stijging. Een terugval zou voor de Totalisator die 80% van de omzet weer aan prij zen moet uitkeren) op een bijzon der ongelegen moment komen. In het recente verleden werd er voor meer dan zeven miljoen geïnves teerd in de banen van DuindAgt en Hilversum. door de bank genomen slechter aan toe dan de spelers. Terwijl recidivis ten lange schorsingen te wachten staan. Er zijn meerdere bookmakers die levenslang van de banen verban nen zijn. Lichte overtredingen wor den daarentegen gestraft met een paar maanden, waarna de overtreder weer wordt toegelaten. Op de baan zien de rechercheurs toe dat een „veroordeelde” geen kans krijgt om- toch binnen te glippen. 3. Gewichtheffen bevat een stukje Hitchcock-Suspense, of om het bij de hedendaagse tv-series te houden: Co- lumbo-Suspense- Hitchcock behoort tot de thriller-regisseurs die ons al vroegtijdig laten weten wie de dader is. Hy is namelijk van mening dat de spanning verhoogd wordt als je de .n ^<VVVVV\A/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV%AA/VVWW Wat maakt dat gewichtheffen nu tot zo’n boeiende aangelegenheid? Waarom was gewichtheffen een van de betrekkelijk weinige olympische sporten die voor een onderdeel van de O. S.-fïlm 1972 speciaal door de camera (met de Zweedse Mai Zetter- ling als regisseuse) werden doorge licht? Gewichtheffen is niet gracieus, zoals het hoogspringen, het schoon- springen, de gymnastiek of het con cours hippique. Het mist het directe competitie-element zoals bij een hardloopwedstrijd, een boksmatch of een zwemwedstrijd- Snelheid, bewe ging en variatie zoals je die aantreft De Grote Prijs der Lage Landen, die morgen op de baan van Duin- digt wordt verreden, vormt niet alleen een sportief hoogtepunt voor alle direct betrokkenen bij de Nederlandse drafsport. Ook buiten de kring van rijders, officials en alle andere medewerkers van de Stich ting Nederlandse Draf en Rensport en de Stichting Totalisator Neder land wordt verlangend uitgekeken naar de dag waarop de bekende buitenlandse paarden en pikeurs naar ons land zullen komen. Dat be tekent hoogtij voor de bookmakers, de in Nederland illegale „bank houders”, bij wie de mensen die niet genoeg hebben aan de legale toto, of de spelers die op afbetaling willen wedden, met grote inzetten te recht kunnen. Op topdagen als morgen stijgt niet alleen de omzet van de totalisator naar recordhoogte (in één weekend rond een miljoen gulden) maar rolt ook het geld in de cafés in de nabijheid van de banen. Want daar huizen de „bookies”, de figuren die buiten de totali sator om weddenschappen afsluiten en daardoor personae non grata op de Nederlandse drafbanen zijn geworden. KMMB Een bookmaker op de baan op heterdaad betrappen is geen eenvou dige opgave. Daarom beperken de rechercheurs van de toto zich niet tot de banen, maar werken ook op ande re plaatsen waar het onheil geschiedt. De Vos van Steenwijk: „Onze mensen kennen de voornaamste bookmakers wel van gezicht. Meestal zijn het dubieuze figuren, die zich wat hun illegale activiteiten betreft niet alleen tot de weddenschappen op de banen beperken, maar er zijn ook keurige burgers bij. Het komt wel voor dat wij weten dat een bepaalde figuur op de baan als bookmaker fungeert, maar dat wij hem toch niet van het terrein kunnen zetten. We maken het ons wat dat betreft erg moeilijk De Vos van Steenwijk: „Ik ben er van overtuigd dat het publiek, inclu sief de mensen die illegaal spelen, over het algemeen niet gediend is van de bookmakers. De spelers die ongeli miteerd in willen zetten komen bij ons echter niet aan hun trekken en belanden eigenlijk automatisch bij de bookmakers.” Bij de Totalisator is men van mening dat dit kwaad het beste bestreden kan worden door de maximale inzet niet meer aan een limiet te binden en daarnaast het wedden buiten de banen vrij te ge ven, zoals dat bijvoorbeeld in Enge land en Frankrijk gebeurt. Tx 'z zoals zo vaak zijn er ook hier uit schieters. Spelers die zoveel geld wil len inzetten, of die zodanig aan het wedden verslaafd zijn, dat zij door de beperkte speelmogelijkheden, waar bovendien altijd contant betaald moet worden, niet meer in extase kunnen raken. Zij gaan in zee met de book makers, in Engeland bijvoorbeeld le gale „middenstanders”, die openlijk hun zaken kunnen doen, maar in Nederland illegale werkers, omdat het hier verboden is om buiten de toto om te wedden. „Ik zie het niet ’irect als een misdaad”, zegt mr. R. W. Baron de Vos van Steenwijk, secreta ris van de Stichting Totalisator, „mis- De Stichting Totalisator weigert ook maar een topje op te lichten van toeschouwer „medeplichtig” maakt, en deze laat meeleven met zowel de vervolgde als de achtervolger. Ook bij Columbo begint iedere aflevering met de misdaad en weten we wie de dader is. Bij verspringen, kogelslinge- ren, enz. is de „dader" pas aan het eind bekend: de afstand namelijk die de springer of kogel heeft afgelegd. Bij gewichtheffen kennen we de „da der” al van haver tot gort, nog voor dat de gewichtheffer naar de halter is toegelopen. We weten dat die „da der" bijvoorbeeld 175 kilo weegt, de grote vraag die de spanning veroor zaakt is eenvoudig, of de sterke man die bekende 175 kilo ook metterdaad zal kunnen optillen. 1. Gewichtheffen is als schouwspel zeer visueel omdat het beoefend wordt door een ongebruikelijk soort mensen. Al eeuwenlang is „de dikke dame” op de kermis een bezienswaar digheid. Gewichtheffers, en meer in het bijzonder de zwaargewichten en super-zwaargewichten, zijn geen atle ten meer, het zijn een soort dikke kermisdames, uit hun proporties ge groeide kijkattracties waarbij je je fantasie de vrije loop kan laten. De commentator vertelde bijvoorbeeld dat de Belg Serge Reding (31 jaar oud, taille 173 centimeter, gewicht 140 kilo, de laatste twee cijfers waren zijn olympische getallen, hij won zil ver in München) werkzaam is in een bibliotheek. Sjouwt hij rond met boe ken of houdt hij de administratie bij? Is hij getrouwd, zo ja, hoe ziet zijn vrouw er dan uit? Slapen ze in één bed, zo ja, hoe ziet dat bed er dan Hoe voltrekt hun liefdesleven zich, enz. enz. Ik zal niet zeggen dat zulke bijgedachten niet bij je opko men als je Mark Spitz op de start blokken ziet staan, om van Heidi Rosendahl maar te zwijgen, maar toch minder snel, misschien ook om dat je die gewichtheffers tijdens hun concentratie zo makkelijk en nauw keurig kunt observeren. Van de week drukte ik ’s avonds even de knop van de Duitse tv in en viel toen met mijn neus in de boter van het gewichtheffen. Het waren beelden van de Europese kampioen schappen in Madrid. De Rus Alekse- jev won die avond de titel super- zwaargewicht. Die super-zwaarge wichten zijn heffers met de gestalte van vleesgeworden Michelin-mannen, schijven op elkaar gestapeld vlees, min of meer bijeengehouden door een soort badpak met schouderbandjes, maar toch het meest van al door een riem van het sterkste leder, die ken nelijk bedoeld lijkt te zijn om een ontploffing van deze vleesbommen tegen te gaan. 4. Heel belangrijk is ook dat de omstandigheden voor alle deelnemers bij gewichtheffen volstrekt gelijk zijn. Natuurlijk, de gewichtheffers verschillen in gewicht en hefkracht, maar dat is normaalftemeer omdat de verschillen niet ver uiteen lopen, om dat ze in verschillende klassen zijn ondergebracht). Maar ze werken alle maal met dezelfde halters, die op dezelfde plaats staan en niet onder hevig zijn aan wind (speerwerpen!), regen (discuswerpen!), of invallende duisternis (polstokhoog!). De kansen 2. Gewichtheffen is ook als sport bijzonder visueel, omdat je het resul taat onmiddelijk ziet. Dat heeft het gemeen met hoogspringen en pols- stok-hoogspringen. Als de lat afvalt, of als het gewicht met een daverende zijn geheel gelijk, wat dus beslist is het verschil in kracht, in geloof of in gedisponeerdheid. De mogelijkheid dat een „buitengebeuren” toeslaat (lekke band, open wenkbrauw, toch tig paard, braam onder schaats, val lende tegenstander, stormkracht 7, slechte scheidsrechter, lekke kano, sterke zijstroom, scheurend zwem broekje, gebroken mast, ongelegen maandstonde) is bij het gewichthef fen nagenoeg nihil, al schijnt er wel eens een halter onder stroom te heb ben gestaan te j..i UT Met andere woorden bookmakers zijn niet welkom op de Nederlandse drafbanen. Ergo, ze worden er terecht als de pest geweerd. Hoewel men bij de NDR en de Stichting Totalisator spreekt van een „rustige tijd” op dat gebied, is het toch nog altijd noodza kelijk dat de Stichting Sporttotalisa- tor een korps van privé-rechercheurs in dienst houdt, met als enige op dracht de illegale weddenschappen tegen te gaan. Over deze speurders doet men in de paardesportwereld zeer geheimzinnig. Zo is het bijvoor- beld onmogelijk om direct met hen in contact te komen. Zeker is echter dat drie werknemers (allemaal oud- politiemensen, die hun loopbaan bij de regulaire politie hebben afgebro ken om bij de Totalisator te kunnen gaan) in vaste die<"'-t zijn om de bookmakers en hun klanten dag in dag uit, het hele jaar door te bestrij den. Het vormt een flinke post op de begroting. .ilii' V. S

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17