SVN vraagt overleg tussen de havens ten einde Zonnige schoolsportdag b (fe vishal afscheid nam Het is goed dat er een leeftijd is dat je verplicht bent te stoppen „Juf" C. P. Janssen lil g 4 F I r I I IT"*® o n Wis ip 1 Zi ZORGEN OM BUITENHAVEN IJMUIDEN DE LAATSTE WARME SCHOOLDAGEN VAN DIRECTEUR H. NICOLAY ik 1 5 TJMUIDER COURANT ZATERDAG 2 3 19 7 3 JUNI Geen haar Triomf Opperste wijsheid Kort IJniondnieuws ii wat de IJMUIDEN Toen vlak na de tweede wereldoorlog ons land weer ter walvisvaart ging, werden de walvisjagers in Amsterdam, als vis serijschepen ingeschreven en kre gen het letterteken AM. Dit was niet nieuw, want Amsterdam was in de vorige eeuw al in het bezit van visserijschepen. Zoals be kend werd het Noordzeekanaal op 1 november 1876 officieel voor het scheepvaartverkeer opengesteld, maar daarvoor hadden Amsterdam se loggers al van het kanaal gebruik gemaakt. Dat was op 13 juni 1876 toen aan een drietal loggers, de Stad Amsterdam I. Stad Amsterdam II en de Stad Amsterdam III verlof werd verleend om „langs het ka naal” naar zee te vertrekken. Zij vertrokken ’s morgens om acht uur van de Oosterdokssluis en waren, gesleept door een sleepboot van Gebr. Goedkoop, reeds om één uur in volle zee. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Als directeur H. Nicolay op één van de laatste zon nige schooldagen over het door bouwactiviteiten wat slordige schoolterrein van de Technische School aan de Briniostraat loopt, kijkt hij met zekere weemoed naar de jongens van zijn school. In de pauze zitten zij daar wat in het zon netje of staan in groepjes te wikken of zij wel of niet overgaan. Direc teur Nicolay ziet ze graag. Zijn leven stond in dienst van die leer lingen maar hij weet dat hem nog weinig dagen op die school resten. Hij gaat met pensioen. Het volgend schooljaar zal men de kleine op school vergrijsde man niet meer terugzien. BI PMS O SF F/ iifc gg Éh Bi i 1 I i /a I’ te I ever ARIE VAN DER VEER. AMSTERDAM. Het is een betreu- renswaardige zaak, dat niet een hechter en beter op elkaar afgestemde samen werking tot stand kan komen tussen de Amsterdamse en de Rotterdamse haven. Zij liggen slechts 60 kilometer van el kaar, bedienen praktisch eenzelfde ach terland en zouden eigenlijk als aanvul ling van elkaar moeten fungeren. Dit schrijft de Scheepvaartvereniging Noord in haar vrijdag verschenen jaarverslag 1972. volwassenheid en daarmee behoorlijk in de knoop kunnen zitten. Het komt vaak voor dat men thuis niet wil begrijper dat de jongen losser gaan komen van het gezin, eigenlijk van het ouderlijk gezag. Hij gaat zelfstandig worden. Zijn ideeën komen dan niet meer overeen met het traditionele denken van de ou ders, maar wel met de opvattingen van zijn omgeving van deze tijd. Ouders denken dat zij het weten, maar het kan zijn dat het kind het weet.” Voorafgaande aan dit alles wachtte „juffrouw” Janssen bij haar aankomst bij de school echter een grote verrassing in de vorm van het optreden van het majorette- en tamboerkorps der IJmui- der Harmonie, waarvan diverse van haar leerlingen lid zijn. Op het plein voor de school werd tot haar grote vreugde nog een bijzonder fijne show ten beste gege ven. Het was ook daar, dat verschillende oud-leerlingen haar bossen bloemen in de armen drukten. Filosoferend over de jaren die achter hem liggen en over het technisch onder wijs, dat zich volgens hem stormachtiger ontwikkelt dan enig ander onderwijs, zegt de scheidende directeur: „Toen ik in 1933 van de avond-HTS kwam, was er geen haar op mijn hoofd die dacht aan een baan bij het onderwijs. Maar wij allen konden in die tijd met ons diploma nergens een betrekking vinden die in IJmuiden. De aanvoer voor IJmuiden bestond vrijdag uit: 7.700 kg. tong, 50 kisten tarbot en griet, 612 kisten kabel jauw, 573 kisten koolvis, 96 kisten schel vis, 207 kisten wijting, 763 kisten séhol 109 kisten schar, 456 kisten makreel en 110 kisten diversen. Prijzen. Per kilogram in guldens werd betaald voor gr. tong 9,94-9,49, gr. tong 9,99-9,53, kin. tong 12,28-12,08, tong één 12,32-12,00, tong twee 12,47-12,09. tarbot 9.44-9,09, zalm 12,60-7,57, per stuk: haai 108, kreeft 12,18-10,13. Per 50 kilogram: steenbolk 23-21, krab 23-6,50, haai 71, poontjes 35-18, bot 31- 21, rode poon 76-43, horsmakreel 27, hake twee 165, haring 53,60-51,60, makreel 45- 21,50, wijting twee 52-44, wijting één 51- 45, schar 51-27, tarbot 348-234, griet 280- 149. kabeljauw één 77-71, kabeljauw twee 115-82, kabeljauw drie 90-70, ka beljauw vier 89-70, kabeljauw vijf 79-40 schelvis drie 107-46, koolvis één 45-35, koolvis twee 34-21, koolvis drie 43-37 koolvis vier 49-45, schol één 99-91, schol twee 100-88, schol drie 93-81, schol -vier 80-56. De Amsterdamse stoomtrawlers, toe behorende aan de Stoomtrawler-Vissche- rij IJmuiden, waren de Holland I AM.49 schipper KI. Krab, Holland n AM.52 J Prins. Holland III AM.53 P. Krab, Hol land IV AM.54 E. Zwart. Holland V AM.50 A. van Pel en Holland VI AM 51 waar J. Meyer schipper op was in 1900 Dit aantal is nog met enkele schepen nitgebreid maar na verloop van tijd zii’- zij tot de IJmuider trawlervloot gaar behoren. had en dat was aan het begin van de jaren vijftig. Het schip op de foto is de Nehim IV AM.26, een kotter die in 1954 gereed kwam bij de Scheepswerf De Rietpol in Spaarndam en afgebouwd werd door de Machinefabriek H. Zwart te IJmuiden. Het 68 bruto reg.ton me tende vaartuig behoorde toe aan de Ne derlandse Hout Import Mij te Amster dam en heeft een lengte over alles van 25,25 m. De hoofdmotor was een 200 pk Bolnes die in 1963 werd vervangen door een 300 pk Bolnes. Op 5 januari 1955 vertrok het schip voor de eerste reis ter visserij. Andere schepen dezer rederij waren toen de Nehim I AM.16, Nehim II AM.17 en Nehim III AM.18 en men had in exploitatie de Klaas Junior IJM.22. De schepen gingen in augustus 1958 over naar de Rederij Klaas Junior en daar mede eindigde de Amsterdamse periode. Zij werden ingeschreven als IJM.60 t.m. IJM.64. De Nehim IV AM.26 kreeg de naam Ronny IJM.64. Een drietal nieuwe kotters werden er later aan toegevoegd die echter later weer naar Duitsland verkocht werden. De schepen gingen in maart 1965 weer terug naar de Nehim maar bleven in exploitatie bij de Rederij Klaas Junior, maar dat is van korte duur geweest. In 1965-1966 gingen alle schepen in andere handen over. De Ron ny IJm.64, ex Nehim IV AM.26 kwam bij B. Varkevisser en heeft een aantal jaren als Alie KW.40 gevaren. Het schip werd in juli 1969 opgelegd en kwam pas drie jaar later weer in bedrijf. Thans is deze kotter in de vaart als Alice Therese IJM.15 met T. Bakker als eigenaar. Besommingen van vrijdag waren als volgt: KW 74 12.490, 170 f 1040, 178 ƒ5300, 214 11.900, 226 f 8720, SCH 65 11.670, UK 70 990, 200 f 2070, 245 1300, VL 115 7790, 131 960, VD 6 f 1220, 15 f 1250, 25 1210, 46 910, 77 7430, 89 1850, 243 22140, IJM 11 17.430, 36 23.110, 15 6860, 44 13.160, 47 120. Bejaardenkoor voor televisie. In ons’ blad van vrijdag werd abusievelijk vermeld dat het 'bejaardenkoor uit Vel- sen-Noord zondagmiddag voor de televi sie zou optreden. Dit moet echter zijn het Velsens Bejaardenkoor, onder leiding van mejuffrouw Jeanne van Asselt. veren aan de welvaart van ons land”. Volgens het verslag is het Noordzee- kanaalgebied ook vorig jaar geconfron teerd met talrijke problemen, die met elkaar aanleiding geven tot zorgen voor de toekomst. Genoemd worden de onze kerheid over de economische toekomst van het gebied en over het buitenhaven project in IJmuiden. Reeds twee jaar geleden legde, aldus de SVN, de minister van Verkeer en Waterstaat het buitenhavenplan om ad vies voor aan de Commissie Zeehaveno- verleg. Deze adviesaanvraag staat op zichzelf en vormt geen onderdeel van een gedegen door de regering vastgesteld nationaal zeehavenbeleid. Volgens de vereniging is nl. gebleken dat in de jaren dat de commissie fungeert alleen maar aandacht wordt geschonken aan onderdelen, met name het buitenhaven project, terwijl van een evenwichtig na tionaal zeehavenoverleg geen sprake is. De SVN meent daarom, dat de rege ring zich dient te bezinnen over de taak van het adviescollege. „Mede gezien het grote aandeel van de vervoerssector in het nationale inkomen, heeft deze sector recht op zekerheid over de door de overheid te voeren politiek op langere termijn.” Na 46 jaar het openbaar lager onder wijs te hebben gediend, waarvan 45 jaar in de Jan Ligthartschool aan de Ekster- laan in Velsen heeft „juf” G. P. Janssen vrijdagavond dit onderwijs en deze school vaarwel gezegd. Dat gebeurde or een wijze, welke typerend voor haar was, namelijk zonder enig groots a' scheidsceremonieel, maar gezellig met de leerlingen en de oudercommissie in de school. Er is een toneelstukje opgevoerd, er werden spelletjes gedaan, het kienen In 1900 behoorde tot de Amsterdamse visserijvloot de logger Anna Lijdia AM.57, schipper Isaak van der Pijl en de sloepen Semaphore I AM-17, schipper Willem Zwartveld en de Semanhore IT AM.20, schipper Pieter Meuldijk. Reder van deze drie schepen was B. C. Kiewit. De twee laatstgenoemde schepen visten vanuit Zwartewaal. Maar dat was niet het enige op visse- rijgebied van Amsterdam. Het stoom- trawlerbedrijf was in opkomst en in IJmuiden behoorden al enige stoom trawlers thuis. In 1900 waren het er 13 en Rotterdam had de Voorwaarts RO 3. Hoek van Holland de Frederik Cornelis HVH 1 en de Simon HVH.2; in 1900 voeren er zes stoomtrawlers onder het letterteken van Amsterdam al hadden zij net als die van Rotterdam en Hoek van Holland IJmuiden als thuishaven. Nicolay zelf maakt er geen drama van, al komt hij er rond vooruit dat hij met tegenzin vertrekt. „Dit werk inte resseert mij in hoge mate. Daarom is het moeilijk er mee op te moeten houden. Maar het eist zoveel energie, dat ik voel dat het mij nu meer moeite geeft dan voorheen. Daarom is er naast het gevoel van „jammer”, ook de prettigé gedachte voor ons, dat er een leeftijd bestaat, waarbij je verplicht bent te stoppen,” zegt hij vol werkelijkheidszin. De walvisjagers uitgezonderd heeft Amsterdam later nog visserijschepen ge- Directeur H. Nicolay nische School aan de Briniostraat bij het in aanbouw zijnde nieuwe deel van het complex. Dit schooljaar maakt hij nog vol, daarna komt hij niet meer in verband met hét1 bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Ruim 2400 kinderen van de vijfde en zesde klassen der Velsense lagere scho len hebben vanaf dinsdag op de VSV- sportvelden genoten van een aantal on vergetelijke sportdagen. Voor het eerst sinds lange jaren behoefde niet te wor den afgelast wegens regen. Integendeel, de weergoden waren allen meer dan gunstig gestemd. Voor de initiatiefnemers was er één donker wolkje, want voor de eerste maal sedert 25 jaar ontbrak in hun gelederen de heer C. Peet, die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Alge heel leider, de heer A. Wedemeijer, di recteur gemeentelijke dienst voor sport zaken, wenste hem over de hoofden van kinderen en leiding beterschap toe. Er zijn in de afgelopen dagen allerlei spor ten beoefend. Op de laatste dag, vrijdag, stond slagbal op het programma. Als school waarvan de beste prestaties zijn geleverd door de leerlingen, trad de St. hidwina meisjesschool in Santpoort naar voren. Op de foto de prijsuitreiking door de heer Wedemeyer aan het slot van de laatste dag. werd niet vergeten en daartussendoor is de vertrekkende „juf” die bovendien van de week zich nog verdienstelijk heeft gemaakt tijdens de schoolsportdagen („al ben ik volgend jaar gepensioneerd, .reken erop, dat ik weer van de partij ben”) hartelijk toegesproken. Dat geschiedde door de heer R. van Bodegraven als voorzitter en door de heer J. A. G. Bonder hoofd der school, die elk ge schenken onder couvert aanboden. Het komt, aldus de vereniging, voor dat de Rotterdamse haven overbezet en de Amsterdamse haven onderbezet is. Gezien ook het feit, dat verscheidene grote concerns in beide havens zijn ge vestigd is het een concernbelang als beide vestigingen renderend bestaan. Het totale goederenaanbod is zodanig van omvang dat niet in eerste instantie aan specialisatie van de havens moet worden gedacht. Wijzend op de grote stroom op Europa gerichte wereldgoederenvervoer merkt de SVN op, dat in Nederland „plaats is voor twee multipurpose diep- zeehavens, die naast en met elkaar een belangrijke bijdrage kunnen blijven le- Verder zegt hij over de triomf van het kind, als het slaagt voor zijn diploma: „O, god, als je die blijheid meemaakt, dat is werkelijk iets geweldigs „Een technische school kun je als directeur zien als een bedrijf,” zegt Ni colay. „Naast onderwijskundige zaken heb je ook te maken m.et een machine park en een outillage van zeer uiteenlo pende aard. Je hebt de wensen tot uitbreiding, met de beperkingen die je worden opgelegd van die kant van het ministerie. D,e technische vooruitgang gaat ontzaggelijk snel, met als gevolg dat op onze school de leerprogramma’s gewijzigd zijn, of worden gewijzigd in overeenstemming met de visie op de toekomst.” Directeur Nicolay zegt dat dit alles een schoolhoofd van eeh LTS helemaal iii beslag neemt. Daarbij kwamen voor hem ook nog de talloze voorbereidingen met betrekking tot de nieuwbouw van de school aan de Briniostraat, waarvan de vorderingen nu in wonderlijk snel tempo verlopen. De leerlingen en leerkrachten nemen aanstaande maandag afscheid van hun directeur. In de aula van de school wordt hem dan een revue gepresenteerd door „Zezion”, de toneelgroep van het Zeeweg Ziekenhuis. Op dinsdag 26 juni is er van 16.30 tot 18 uur afscheidsrecep tie, eveneens in de aula van de school. Als opvolger van de heer Nicolay is per 1 augustus de heer A. Everts be noemd, die tot dusver adjunct-directeur was. Als nieuwe adjunct-directeur is benoemd de heer A. J. de Heijer, tot nu leraar algemeen vormend onderwijs op dezelfde school. Het lukte Nicolay in 1937 met zijn tweede akte om in Velsen aan de’slag, te komen. Helemaal vreemd was het lesge ven niet' voor hem, want hij had dat toen al vier 'jaar gedaan op een avond school in Rotterdam. Toen hij enkele maanden in Velsen was moest Hij na tuurkunde gaan geven en de directeur van de school wilde dat hij daarvoor eerst zijn akte ging halen. En wat de directeur in die dagen wilde, gebeurde. Nicolay: „De directeur verkondigde de opperste wijsheid, dat is nu wel anders”. Het onderwijs is voor Nicolay altijd een boeiende zaak geweest. Hij zegt daarover: ,Ik bedoel niet alleen het onderwijs dat de kinderen moesten on dergaan, maar meer hun doen en laten en de rol die de ouders daarin spelen. Je leeft mee met je leerlingen. Ze kunnen druk, maar ook geestig zijn en velen hebben nog de charme van het onge compliceerde Maar zij hebben ook hun moeilijkheden. Ik spreek hier over ’’on- overeenstemming was met onze oplei ding. Het was crisistijd en ingenieurs stonden de tram te besturen, een mees ter in de rechten werkte als chauffeur- tuiniman, kortom: het was malaise. We meenden dat er bij het nijverheidson derwijs zoals dat toen heette nog wel een kansje was. Maar dan moest je eerst een akte halen, dus het werd opnieuw studeren. Had je je acte, dan werd het solliciteren. Maar mis hoor! Wilde je een redelijke kans maken dan moest je nog een acte hebben, dus het werd weer verder studeren.” Hij vertelt verder over de moeilijkhe den van studeren in die tijd. Scholen waren er niet en als er in het Hnd vijftig examenkandidaten opgingen, slaagde er maar een miezerig aantal, want er waren genoeg acte-bezitters zonder werk. van 43' v i ggg >s,. V NS w F x w -i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5