Zwendel ontdekt van Duitse bouwers Ontevredenheid over Voorzitter Verbond van Ondernemingen over Midden- en Kleinbedrijf: bedrijven te Nijgh en Van Ditmar verlaagt dividend cao’s goedgekeurd werkloosheid VNU verwacht tien percent Twee NKV-leden dreigen met breuk Confectie- en karton- 17/ N „Ook in regio pensioenregelingen w hogere winst bestrijden” Lfj Levenskansen van Dura besproken u ©^5^ K'.&l ®®SaS)8 S..,,, Wa,®'3’1 Jl 'V W Hf] j Uit onderzoek Centraal Beheer blijkt: Bondsraad Industriebond NVV UNIE BLHP EN BVA UITERST ONTEVREDEN DINSDAG 2 6 1973 11 JUNI Faciliteiten Herziening Waarnemend voorzitter NKV: Breuk MILD enMENTH0L-25/L55 gize F r' Tivoli onderscheiden voor kwaliteit Verder terug Genève 1972 3 2 1 gil jaar tot dusverre in niet onbevredigende mate zijn gestegen. Dit heeft de voorzitter van het Koninklijk Verbond van Ondernemers, mr. A. Geurtsen, gisteren in de jaarvergadering van zijn organisatie in Vlaardingen ver klaard. VLAARDINGEN. Het rendement van het midden- en kleinbedrijf staat nog steeds onder sterke druk, hoewel de omzetten in het lopende (Van onze redactie economie) UTRECHT. Twee bij het Nederlands Katholiek Vakverbond aange sloten bonden maakten er op de gisteren in Utrecht gehouden halfjaar lijkse verbondsraad geen geheim van, op het ogenblik uiterst ontevreden te zijn met het reilen en zeilen van en in deze katholieke vakcentrale. o f h (Van onze redacteur in Bonn) Concurrentie dit jaar feller dan ooit levensonderhoud”, met i ADVERTENTIE TIVOLI '&3Ï. - -4. De voorzitter van de BVA, de heer A, W. Janssen, dreigde eveneens met een breuk in de relatie met het NKV, maar dan om een andere reden. De vakbewe ging, inclusief het NKV, dient zich te in niet de concurrentieregels tussen de firma’s maar de afspraken die ze voor die tijd hadden gemaakt, golden. De Bouwbond wees ook op de situatie, waarin de werkgelegenheid in die bouw zich momenteel bevindt. De voorzitter van de Industriebond- NKV, de heer P. Brussel, verklaarde dat de regering niet moet proberen ’t werk loosheidscijfer op 100.000 te handhaven. „Dat aantal moet veel verder terug”, verklaarde Brussel. Inkrimping. NV Schokbeton te Zwijn- drecht ziet zich door gebrek aan op drachten genoodzaakt het bedrijf in te krimpen. Dat zal via natuurlijk ver loop geschieden, is op de jaarvergade ring bekendgemaakt. Q c <u 1 i Minister Gruyters van Volkshuisves ting heeft gisteren de district sbe stuur- ders van de bouwbonden NVV, NKV en CNV toegezegd alle kanalen te zullen gebruiken om de mogelijkheid te onder zoeken of de met sluiting bedreigde Dura woningbouwfabriek in Rotterdam, waar 250 mensen werken, overeind kan worden gehouden. Getracht zal worden een aantal projecten aan Dura toe te spelen (onder meer de bouw van 260 woningen in Nijmegen en 204 woningen in Vlissingen), waardoor een adempeuze kan worden verkregen. Minister Gruy ters zal donderdag meedelen of het be drijf nog levenskansen heeft of dat slui ting onvermijdelijk is. Op de foto van links naar rechts de heren S. van der Plas (Bouwbond NVV), drs. A. Blauw (economisch adviseur Bouwbond NVV), J. van Dam (Hout- en Bouwbond CNV), de minister, A. Peters (dir. Bouwnijver heid), A. Louwhof (Bouw en Houtbond NKV) en L. Machal (ondernemingsraad (Dura). Uitvoer-invoer. In de maand april waren invoer en uitvoer bijna in evenwicht. De invoer had een waarde van 4,3 miljard gulden, terwijl voor 4,2 mil jard werd uitgevoerd. Dit betekent, dat de invoer voor 98 percent door de uitvoer was gedekt; in maart bedroeg dit percentage 96. tot de conclusie (met 10 sitemmen tegen en 5 onthoudingen bij 59 van de 78 leden) dat de beste oplossing was het onderhandelingsresultaat goed te keuren. Electronica. De onderhandelingen over een overeenkomst tot beperking van de Japanse uitvoer van electronica naar de Benelux-landen hebben nog steeds niet tot overeenstemming ge leid. Japan zou voorgesteld hebben de bijeenkomst van de onderhandelaars enige maanden op te schorten. Tegenover de stijging van de omzetten in het midden- en kleinbedrijf in de afge lopen maanden staat, dat het jaar 1972 uitzonderlijk slecht is geweest. Een groot aantal bedrijfstakken heeft toen de kos tenstijging niet kunnen opvagen in een evenredige toename van de omzetten, terwijl zelfs hier en daar een omzetda ling in vergelijking tot 1971 voor kwam. Het gevolg is, dat in de meeste gevallen thans het peil van 1971 nog niet is bereikt. Het laat zich aanzien dat in 1973 die reeds in de laatste maanden van het vorig jaar ingezette omzetstijgingen bij de speciaal-drukkerij zich voortzetten. In de reclamewereld is een duidelijke verbetering aan de gang, aldus de direc tie. Voor de groep uitgeverijen valt nog weinig te zeggen aangezien die verkopen pas in die tweede helft van het jaar plaatsvinden. De prognoses van de doch terondernemingen duiden er op dat een winstherstel voor 1973 kan worden ver wacht- Valuta. De Nederlandsche Bank heeft gisteren ongeveer 74 mln. mark, met een tegenwaarde van 78,5 mln. moe ten verkopen om de gulden te steu nen. De dollar kon zich redelijk hand haven. Een gevolg van deze ontwikkeling is ook, dat de concurrentie in het midden- en kleinbedrijf feller vormen dan ooit heeft aangenomen. Deze felle concurren tie komt onder andere tot uitdrukking in het achterblijven van bewerkte le vensmiddelen bij de gemiddelde stijging van de kosten van aldus mr. Geurtsen. Van Gend en Loos. In ’72 heeft de commerciële opbrengst voor Van Gend en Loos van het NS-stukgoed- vervoer een bescheiden winst te zien gegeven, die aan NS ten goede is gekomen. De brutowinst kwam uit op 10,4 mln., de nettowinst nam toe van 4,7 mln in ’71 tot 5,2 mln., waarvan 2 mln naar de algemene reserve gaat en 3,2 mln. naar de reserve stuk- goedvervoer. Werk in Oosterhout. De zaadhandel Ba- renbrug Holland NV uit Arnhem wil in het Betuwse Oosterhout in de ge meente Valburg een nevenbedrijf stichten dat aan 50 mensen werk gaat bieden. DEN HAAG Bij een onderzoek door Centraal Beheer bij middelgrote en grote bedrijven in Nederland over de pensioenleeftijd, blijkt 38 percent niet tevreden met de bestaande regelingen. Niet meer dan 38 percent acht de toege paste pensioenleeftijd juist. Aan deze enquête hebben ongeveer 150 bedrijven met in totaal meer dan 200.000 medewerkers hun medewerking 1 verleend. De enquête is gedaan in het bepalen tot het feitelijke arbeidsvoor waardenbeleid. Eisen in het urgentiepro gramma, die met dat beleid weinig of niets te maken hebben, moet de vakbe weging laten schieten, aldus BVA-voor zitter Janssen. verminderen, klanten te benadelen, en ondernemingen door afspraken te verzekeren van hogere winsten. Al in maart van dit jaar onder zocht het federale kartelbureau in West-Berlijn de praktijken van een groot aantal bouwondernemingen. Vast kwam te staan dat ruim 2000 bouwfirma’s afspraken maakten over wie wat zou gaan bouwen. Reeds voor het invoeren van de Kar- telwet in 1958 hadden bouwfirma’s in Noordrijnland-Westfalen, Neder- saksen, Bremen en Hessen een ge organiseerd systeem opgezet, waar- De heer J. F. M. Dellaert, voorzitter van de Katholieke Bond van Overheids personeel (KABO) liet weten dat het doorzetten van het spreidingsbeleid van de regering niet mede de oorzaak van stijgende werkloosheid in de grote ste den mag worden. „Door verplaatsing hef je in die steden de werkloosheid niet op”, zei de heer Dellaert. kader van een symposium over de pen sioenleeftijd, dat in september 1973 zal worden gehouden ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van de pensioen- stichting Transport. De bedoeling van het symposium is een fundament te leggen voor discussie in breder verband. De problematiek zal worden benaderd vanuit de medische, sociaal-psychologische, economische en verzekeringswiskundige kant. In het fo rum hebben zitting: dr. G. M. J. Veld kamp, voorzitter van de Gerontologische Vereniging, H. Berends lid van het dage lijks bestuur van het NW, W. Kloppen burg voorzitter van de Adviescommissie voor Personeelfondsen en mr. B. A. van Schalk, oud president-directeur van Centraal Beheer. Over het onderwerp zal een bundel met referaten worden uitgegeven met bijdragen van drs. H. H. J. Bunschoten, raadgevend aktuaris, drs. J. F. J. Jan maat, sociaal-psycholoog, verbonden aan het Gemeenschappelijk Instituut voor toegepaste Psychologie en het Geronto- logisch Centrum te Nijmegen, dr. K. Modderaar, adj. dir. Rijksgeneeskundige Dienst en prof. dr. A. Heertje, hoogle raar aan de universiteit van Amsterdam. De economische toestand in Nederland heeft de reclamewereld niet onberoerd gelaten, waarvan ook de bedrijven van het concern de gevolgen sterk hebben gevoeld. Dit was eveneens het geval bij de speciaal-dirukkierijen die door de af- wachtende houding van het bedrijfsle ven e en sterke teruggang van orders ondervonden. De groep uitgeverijen van het concern hebben samen een aanzien lijke vooruitgang geboekt. AMSTERDAM De omzet van Vere nigde Nederlandse Uitgeversbedrijven is in de eerste maanden van 1973 met bijna 10 pet gestegen ten opzichte van de vergelijkbare periode in 1972. Indien zich geen onverwachte ontwik kelingen voordoen ten aanzien van prij zen en kosten, mag voor geheel 1973 een groei van de omzet worden verwacht met ongeveer 10 pet. en een groei van de winst in dezelfde orde van grootte, aldus de raad van bestuur in de jaarver gadering. VNU heeft een belang van 25 pet. verworven in de Britse uitgeverij Mit chell Beazly. Een dochteronderneming van de VNU, Uitgeverij het Spectrum, heeft reeds een aantal boeken vain Beazly in Nederland uitgegeven. In verband met de vestiging van „De Bijenkorf” in Muiden heeft mr. Geurt sen in zijn openingsrede een herziening gevraagd van de wet op de ruimtelijke ordening, teneinde een landelijk beleid voor de detailhandel te kunnen voeren. Hij vroeg voorts bestrijding van de beunhazerij in het ambacht. Voor de wegvervoerders noemde hij een goed EEG-beleid dringend noodzakelijk. Hij vroeg in zijn rede nog eens de aandacht voor de aparte functie van het vermo gen voor kleine ondernemers, dit met UTRECHT. Het NKV hoopt dat de regering niet te eenzijdig het accent zal leggen op het verminderen van de wer keloosheid in de grote steden. De heer W. Spit, waarnemend-voorzitter van het NKV, zei gisteren op de NKV-verbonds- raadsvergadering in Utrecht dat daar door wellicht weinig aandacht zal wor den geschonken aan de structureel zwakke regio. Op dit punt mag naar zijn mening geen sprake zijn van het een of het ander. Beide aspecten van de werkeloosheid vragen om een effectiever beleidspro gramma. Overigens is het NKV bijzon der ingenomen met het kabinetsbesluit om 250 miljoen gulden extra ter be schikking te stellen voor de werkeloos- heidsbestrijding. Ook heeft het vakver bond waardering voor de toezegging dat er meer injecties zullen volgen als de werkeloosheid niet beneden de 100.000 zal dalen. Marks and Spencer. Dinsdag 3 juli zul- lenzgn. CDR’s (continental depositary receipts) van het Britse warenhuiscon cern Marks and Spencer Ltd op de Amsterdamse beurs worden genoteerd. Ook is notering gevraagd aan de beurs van Brussel. De unie BLHP (beambten, leidingge vend en hoger personeel) en de Vereni ging van werknemers in bank- en verze keringsbedrijven en administratieve kan toren, BVA, maken duidelijk bezwaar tegen de opstelling van het NKV inzake het probleem van de inkomensherverde- ling en de formulering van het arbeids voorwaardenbeleid. De unie voelt er niets voor, bij de onderhandelingen over een centraal ak koord voor ’74 op even onmondige ma nier te worden betrokken als bij de totstandkoming van het centraal ak koord voor ’73 haar inziens het geval is geweest. „Als deze oproep te vergeefs is, wondt de loonstrijd sitraks vele malen heviger dan ze nu is geweest”, aldus de heer De Bruin. „Het is waanzin als we 12 percent loonkostenstijging nodig hebben om een loonsverbetering van 0 percent te be werkstelligen. Dan moeten we allerlei eisen, die met ons feitelijke werk niets te maken hebben, maar laten schieten. Als het NKV daar niet aan wil, kan onze relatie met de centrale in gevaar komen”, waarschuwde de heer Janssen. De voorzitter van de Bouw- en Hout- bond-NKV, de heer L. Brouwer, betoog de dat de bonden er goed aan doen hun onderlinge communicatie te verbeteren. Over de uitwerking van het vorig jaar december bereikte centraal akkoord is onderling te weinig overleg geweest, met Lrp r, het oog op de aankondiging van het kabinet-Den Uyl, dat er belastingmaat regelen in de vermogenssfeer zullen worden genomen. Uitbreiding. De Nijmeegse Apparatenfa- briek gaat haar vestiging in Buinen (Drente) uitbreiden. In het nieuwe fa- brieksdeel zal centrale-verwarmings- apparatuur geassembleerd worden. Daarvoor moet het personeel twintig man uitgebreid worden. Desondanks heeft de tweede actie van het kartelbureau, die vorige week vrijdag plaatsvond., voldoende bewijsmateriaal opgeleverd om over te gaan tot een proces tegen de bouwondernemingen- Het wordt niet onmogelijk geacht dat de overheid, de gemeenten, en particu lieren voor miljoenen zijn opge licht, omdat vooral op het gebied van de subsidiepolitiek tal van af spraken waren gemaakt door de ondernemingen. In deze gevallen voorziet de Westduitse Kartelweg in hoge geldboetes. Overeenkomst Akzo. Akzo NV en de Japanse onderneming Lion Fat and Oil hebben besloten tot een samen werkingsovereenkomst. Akzo neemt reeds deel in een aantal Japanse joint ventures. Het concern heeft in h bijzonder belang bij de technische know how en het verkoopapparaat van Lion. NUNSPEET. De bondsraad van de Industriebond NVV heeft zjjn goedkeu ring gehecht aan de resultaten van de onderhandelingen over vernieuwing van de collectieve arbeidsovereenkomsten voor de confectie-industrie en voor de strokartonindustrie. Dit heeft de voorzit ter van de bond, de heer A. Groenevelt, meegedeeld. De bondsraad stelde, wat de onder handelingsresultaten voor de cao in de confeotóe-industrie aangaat, dat in het arbeidsvoorwaardenbeleid 1973 is aange- drongen op een aanzet voor gelijke belo ning van mannen en vrouwen voor ge- lijkwaairdige arbeid. In sommige bedrijfstakken is men er in geslaagd, aldus de heer Groenevelt, die aanzet te geven, in de confectie- industrie is dit nog niet gelukt. Daar is echter bereikt dat er een studie komt over dit vraagstuk. De re sultaten van die studie zullen nog dit jaar bekend moeten zijn. De bondsraad stelde verder vast dat de oao-commissie in de confectie-industrie en de ledenver- gadermigen de onderhandelingsresultaten hebben goedgekeurd. De bondsraad heeft getracht zich los te maken van de op zichzelf begrijpelijke emoties, aldus de heer Groenevelt, maar hij heeft ook geprobeerd de belangen van de leden evenwichtig tegen elkaar af te wegen. De bondsraad kwam in meerderheid DEN HAAG. In 1972 heeft Nijgh en van Ditmar (reclame-drukkerij en uitgeverij) een belangrijk lager resultaat bereikt dan in 1971. Bij een van 40,3 miljoen tot 38,1 miljoen gedaalde om zet daalde de winst voor belastingen van 0,8 miljoen tot 0,2 miljoen, terwijl de winst na belastingen uitkwam op 215.000 (vorig jaar 432.000). Voorge steld wordt het dividend te verlagen van 18 percent tot 14 percent in contanten. Aldus het jaarverslag. De fiscus moet inzien, aldus mr. Geurtsen, dat een deel van het inkomen gezien moet worden als bron voor nieuw inkomen en dat er overeenkomstige fa ciliteiten moeten worden geschapen. Mede daardoor is ook een herziening van de prijsbeschikking onontkoombaar. Volgens mr. Geurtsen moet er een nieu we nota komen voor het midden- en kleinbedrijf, waarin de regering haar visie zal moeten neerleggen. Na de actie in maart werd, volgens het kartelbureau, veel belastend materiaal door de firma’s vernie tigd, omdat men elkaar waar schuwde, en omdat een van de rechtbanken in Noordrijnland- Westfalen niet alleen het federale kartelbureau, maar ook de betrok kenen, bewijsmateriaal in handen had gespeeld. BONN. Het Westduitse federale bureau dat moet voorkomen dat ondernemingen kartels afsluiten ten nadele van de consument heeft bij het doorzoeken van bureaus van 168 bouwfirma’s omvangrijk be wijsmateriaal gevonden dat er op wijst dat deze ondernemingen on derlinge afspraken maakten en op deze wijze het concurrentieaspect in het bouwbedrijf negeerden. Volgens de Westduitse Karteiwet is het verboden de concurrentie te De vice-voorzitter van de unie BLHP, de heer J. W. A. de Bruin, betoogde dat het voor dit jaar gevoerde inkomensbe leid op een overrompelende en ondoor dachte manier tot stand is gekomen, waarvan de 36.000 leden van deze orga nisaties de dupe zijn geworden. vele onduidelijkheden en controverses als gevolg. “WlIJtl

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11