Joop Zoetemelk schudde „plakker-image" af Merckx: Fuente of Zoetemelk SPORT Zweden klopt Brazilië: 1-0 Dolman stuurde licentie terug i GOED ALS DIT JAAR’’ „NOOIT REED IK ZO J Heilige vuur van Ivkov te snel geblust tegen Geiler „Stakingsbreker” Taylor bejubeld 1 ra w Tour de France Qkine PU r ps® BS lW IV POLOEGAJEVSKI BLIJFT VOLOP BLUNDEREN JAN HORDIJK KON ZICH NIET AAN MIDDELMAAT AANPASSEN DINSDAG 26 JUNI 13 1973 fj oio Geen spektakel Hoog genoteerd Fysiek Kansloos O lé' i fj i «Mi (Van onze sportredactie) Si o o Merckx: Geen meter Tour. (Van onze sportredactie) zal TIM KRABBÉ Borg: Mentale proef. Een van de weinige grote bezienswaar digheden op dit Wimbledon is de 17- jarige Zweed Björn Borg, een formida bel talent, die zich over de baan beweegt met de instelling van een geroutineerde prof. DEN HAAG. Voor de tweede keer in de geschiedenis start de Tour de France in Nederland. Zaterdagmiddag om vier uur komen op de boulevard in Scheveningen 132 profwielrenners (12 ploegen van 11) aan het vertrek van de (60ste) Ronde van Frankrijk, nog steeds het onbetwiste hoogtepunt in een wielerjaar en in de sport algemeen aansprekend. Hoe vorderingen van de techniek ook doorwerken tot aan de wielrennerij en wat er in de loop der jaren ook sleet aan in de oertijd van het hardfietsen door Frankrijk opge bouwde romantiek, de Tour is nog steeds een boeiend stuk heroïek. Nu dat definitief niet het geval is, zegt hij: „Het doet me geen pijn dat ik er niet bij ben. Ik heb dit seizoen al genoeg gedaan. Deze rusttijd ga ik gebruiken om me voor te bereiden op het wereldkampioenschap.” Het enige wat Joop Zoetemelk nog niet heeft, is een spectaculaire manier van opvallen. Maar dat hoeft van hem ook niet. „Ik doe zoals ik ben, daar ga ik me niet in forceren. Spectakel ligt me gewoon slecht, daar ben ik het type niet voor. Als Gerben Kartens met een ballon netje rondfietst lacht iedereen zich te pletter. Zou ik het doen dan roepen ze: „Wat een rare vent”. Flandria) was dat nauwelijks anders en in de bergen valt het ploegbelang per traditie amper te dienen. Men beweert dat hij sinds die afgrij selijke ontknoping nooit helemaal meer o D Toch bleek het voor de Nederlandse kampioen Jan Hordijk onmogelijk zich aan die middelmaat aan te passen. Hor dijk was volkomen kansloos tegen de 24-jarige Amerikaan Zan Gueirry, die als „Er is een hele serie outsiders waar goed rekening mee gehouden moet wor den. Mannen als Delisle, Ovion, Morten sen en Agostinho bijvoorbeeld. Als een van die renners ontsnapt heb je kans dat bij de grootste favorieten de een niet voor de ander wil koersen. Vooral met zoveel lastige etappes als dit jaar zouden er wel eens heel gekke dingen kunnen gebeuren. Daar heb ik me tenminste wel op ingesteld”. BREDA. Evert Dolman is niet van plan nog aan wielerwedstrijden deel te nemen. De renner van Kela-tapijt is ernstig verbolgen over het feit dat de jury hem zondag in de uitslag van het Nederlands kampioenschap op de weg voor beroepsrenners op de 20ste plaats zette. Dolman finishte in werkelijkheid als veertiende, een correctie die maan dag is aangebracht. Dolman verwijt de KNWU-jury evenwel incompetentie en heeft zijn proflicentie aan de bond terug gestuurd. Aangezien hij dit heeft gedaan zonder voorafgaand overleg met zijn ploegleider Peter van '”utten, is hij door de directie van Kela-i„..pijt voorlopig geschorst. De Ronde van dit jaar heeft het in zich dat nog eens extra te benadrukken, want met in totaal 30 beklimmingen wordt het de zwaarste Tour van de laatste tjjd. Het kan ook een zeer merkwaardig verlopende wed strijd worden nu Eddy Merckx er niet bij is. Door zijn afwezigheid groeit het aantal favorieten voor het eerst sinds vier jaar van één naar meer. Onder die kanshebbers: Joop Zoetemelk, over wie op deze pagina een artikel als eerste van een aantal beschouwingen op wat zaterdag in Scheveningen begint: ruim 4.000 kilometer wielerkoers, met als einddoel Parijs. In elk geval is Joop Zoetemelk wél zijn publioiteitsplichten (i.c. voordelen) beter gaan beseffen. Was hij ondanks alle succes in zijn eerste Tour eien renner die heel zwak journalisten te woord stond, thans zit er de vaart in en reageert hij soms verrassend gevat. Toen hij in 1970 geconfronteerd werd met hiet begrip „plakker” weerde Zoetemelk zich met „Ik kon toch niet anders dan dlie tweede plaats verdedigen”. Nu, drie jaar later, zegt blij, als het over die rol in de eersite Tour gaat: „Die opmerking van pplakker” heb ik me nooit aangetrokken. Wie was er géén plakker achter Merckx?! Tja, en dat ik de beste van alle plakkers was- En ter verontschuldiging voor zijn in die tijd koele opstelling in de service verlening aan journalisten: „Ik kreeg als platte boerenjongen ineens de internati onale pers op me af. Ik wist gewoon niet wat me óverkwam. Nu kijk ik daar anders tegen aan en dat is volgens mij net als die andere manier van rijden ook een, leeftijdskwestie. Publiciteit vind ik nu een stimulans. Als je in de belangstelling staat beteken je wat en dat krikt je op”. Toen Ivkov een tempo verspeelde, bleek dat genoeg luchit: er volgde een grote afruil die tot remilse leidde. Dat in de slotfase Ivkov op zijn beurt een pion dreigde achter te raken, was niet meer van wezenlijke betekenis, maar wel ken schetsend voor het veel te grote aantal kansen dat hij Geller had gegeven. De sensatie die tien jaar geleden helemaal geen sensatie zou zijn geweest, kwam dus niet tot stand. de brui aan. Hij liep op vrijwel geen enkele moeilijke bal meer en gaf de partij lijdzaam uit handen: 2-6, 2-6. Hordijks reactie na afloop was typerend: „Ach, het is en blijft voor mij toch maar een hobby”. Met die opmerking maakte hij weer eens duidelijk dat het weinig zin heeft voor de tennisbond om nog langer geld te investeren in ambitie- loze spelers als Hordijk. Waarom Ocana niet? „Merckx: „Ik zou hem op gelijke hoogte willen stellen met Fuente wanneer ik niet twijfelde aan zijn lichamelijke condi tie. Ocana moet nog altijd bewijzen een wedstrijd als de Tour te kunnen dragen.” Over José Manuel Fuente blijkt Merdkx ook zijn bedenkingen te hebben, wat hem er niet van weerhoudt de frêle klimmer als favo riet nummer één te plaatsen, zij het met een alternatief: Joop Zoetemelk. „In de Ronde van Italië”, aldus Merckx, „heb dik weer eens gemerkt hoe schitterend Fuente de bergen op gaat. Hij is een fantastische klimmer, die volgens mij in de Alpen of Pyre neeën een verschrikkelijk grote slag kan slaan. Maar hij heeft een enorm nadeel: in elke ronde stort ’ie even in. Hij krijgt hoe dan ook slechte dagen en dan gaat het er maar om hoe de situatie op dat moment ligt. Mocht hij dan al een flinke voor sprong in ’t klassement hebben en zou het een rustige etappe zijn, zodat de gevolgen beperkt blijven, dan liggen de zaken natuurlijk wezenlijk anders dan wanneer er op het scherp van de seconde wordt gefietst. DEN HAAG. Joop Zoetemelk (26 jaar) is in z(jn optreden een heel andere dan toen h(j als neo-prof een overdonderend debuut maakte met een tweede plaats in de Tour achter Merckx, wat hem behalve eer en geld het weinig vleiende „plakker” als kwalificatie opleverde. De Joop Zoetemelk van nu intussen nog een keer tweede en vijfde in de ronde van Frankrijk, zjjn hoofddoel van elk seizoen fietst gedurfder en publiciteit vindt hij lang niet zo hinderlijk meer als toen. Zoetemelk in zijn kampioenstrui. De manier waarop hij die zondag verdiende is misschien wel het beste bewijs van zijn metamorfose. Het werd remise. Het had de tweede nederlaag van Andersson kunnen wor den, die in het weekeinde in een lang en heel mooi door Ljubojevic uitgeschoven eindspel, voor het eerst in iets meer dan 50 toemooipairtijen verloor. Borg kreeg Vier jaar geleden een ten nisracket van zijn vader cadeau en heeft zich sindsdien ontwikkeld tot verreweg de talentvolste jeugdspeler ter wereld. Hij is zeer atletisch en beschikt over een explosieve dubbelhandig geslagen back hand. Ook zijn harde service maakt reeds een zeer volwassen indruk- Alleen bij het volleren bleek soms dat Borg nog geen volgroeid talent is. 17e staat genoteerd op de ranglijst van zijn land. Aanvankelijk bood Hordijk redelijk tegenstand. Tot 7-7 wist hij in de eerste set z ijn tegenstander bij te benen. Een service-doorbraak van de Amerikaan luidde vervolgens de onder gang van Hordijk in: 7-9. „Volgens mij”, redeneert hij, „bezit Zoetemelk de grootste fysieke weer baarheid van alle deelnemers. Op de dag dat Fuente het laat afweten, duikt Joop ineens op. Zo is hij. Sen sationele uitschieters hoef jie van hem niet te verwachten; grote dieptepun ten evenmin. Hij is niet wat je noemt een puur aanvallend type, maar hij zit wel overal bij. En dat is zijn grote kracht. Ik geloof dat je z’n kansen kunt vergelijken met Jan Janssen. Die won de Ronde in 1968 op een manier waartoe ik Zoetemelk ook in staat zie. Joop is een rasechte ronde- renner, dus moet hij ooit eens een ■grote klap kunnen maken. Die gele genheid heeft hij nu volop.” Eddy Merckx voorspelt een Tour waarin de gele trui herhaaldelijk van schouders zal wisselen. „Het wordt een geheel open koers nu er zoveel kandidaten zijn. Ik kan me niet voor stellen dat er één is die de gele trui het grootste deel van de Ronde draagt.” Dat onder die kanshebbers Raymond Poulidor voor een verras sing gaat zorgen, acht Merckx niet mogelijk. „Ik heb alle bewondering voor hem. Als je op die leeftijd presteert wat Poulidor doet, dan ben je een groot vakman. Maar de Tour winnen lijkt me voor een 37-jarige niet te doen.” In de weken dat de Ronde draait gaat Eddy Merckx een aantal criteri ums afwerken. Hij maakte die con tracten met de aantekening „onder voorbehoud”, wat betekent dat hij in ieder geval rekening heeft gehouden met de mogelijkheid dat hij tóch nog in de Tour zal starten. Ondanks deze remise behield Geiler de leiding samen met de andere man die bij het ingaan van deze ronde de enor me score van 7,5 uit 10 had, Szabo. De Hongaar speelde met zwart tegen Tim- man en had de pech dat er een stand op het bord kwam die zelfs Timman geen ruimte liet voor een overschatting van de eigen mogelijkheden en dus zelf moord. Dat heeft hij in dit toernooi al enkele malen eerder gedaan. De organisatie van Wimbledon werd te elfder ure met een nieuwe tegenslag geconfronteerd. Nóg vier spelers, onder wie de voormalige Australiër Bob He witt, trokken zich terug. Er moest dus opnieuw geïmproviseerd en geschipperd worden met het programma. Dat alles drukt uiteraard zijn stempel op het sportieve peil, dat veel te wensen over laat: de middelmaat is duidelijk troef. Helema-al bij de allergrootsten heeft hij echter niet gehoord, en vaak hoor je vertellen diat dat komt door de blunder die Ivkov in 1965 tegen de Cubaan Garcia maakte. Ivkov stond toen op het punt een buitengewoon sterk grootmees- terstoennooi op Cuba ongedeeld te win nen, maar in de voorlaatste ronde deed hij in volkomen gewonnen stelling tegen hekkesluiter Garcia de enige zet waar mee hij nog kon verliezen. Daardoor was hij zó geschokt dat hij ook in de laatste ronde verloor en toen niet verder kwam dan deling van de tweede tot en met vierde plaats (met onder meer Fi scher, wat aangeeft hoe sterk dat toer nooi was). Uitslagen elfde ronde; AnderssonPoloegajevski Y2-V2: Ivkov—Gei ler Y2-V2: LjubojevicSax 1-0; TimmanSzabo Stand na 11 ronden: 1.-2. Geiler en Szabo 8; 3. Ljubojevic 6’/2; 4. Andersson 5; 5-6-7 Sax, Poloegajewskl. Ivkov 41/2; 8. Timman 3. De arme Poloegajevski bouwt nog steeds voort aan wat nu al de meest imposante reeks blunders is, ooit door een speler van zijn kaliber binnen één toernooi aan de verblufte schaakliefheb- bers voorgetoverd. Gisteren kwam hij via een mooi schijnoffer op winst te staan tegen Andersson. Die was eigenlijk al van plan het op te geven, deed nog maar een zet en zag toen tot zijn verbijstering dat Pbloegajevski zowaar bezig was een ontsnapping voor hém, de tegenstander te ensceneren. Vanzelfspre kend verzette hij zich daar hiet tegen. de oude is geweesit, in ieder geval is zijn ster voldoende gedaald om het een ver bet AVRO-Schaaktoernooi, rassing te maken, zoals gisteren, als hij een kans maakt de toernooileider te verslaan. Inderdaad kreeg Ivkov (wit) tegen de konings-Indiër van Geiler dui delijk het beste spel en Geiler voelde zich gedwongen tot een pion-offer, om Zijn stukken althans wat lucht te geven. BRUSSEL Het lijkt alsof Eddy Merckx de smalende opmerking waarmee Luis Ocana hem na zijn val in de gele trui op de Col de Monté in de Tour van 1971 bedacht, nog niet is vergeten. „Merckx”, hoonde de Span jaard toen, „zou nergens zijn geweest als ik was gebleven.” Over deze en meer minder aardige opmerkingen maakte Merckx zich indertijd flink boos en dat schijnt nog steeds door te werken. Want vraag Eddy Merckx naar wie hem als Tourwinnaar gaat opvolgen en hij zwijgt over Ocana. In plaats van hem noemt hij José Ma nuel Fuente en in één adem Joop Zoetemelk. Enige ruimte in zijn ver klaringen laat Merckx immers altijd. STOCKHOLM. Het Zweedse voet balelftal heeft maandag voor 45.000 toe schouwers in het Raasundastadion te Stockholm een vriendschappelijke wed strijd tegen wereldkampioen Brazilië met 1-0 gewonnen. Roland Sandberg scoorde in de 79e minuut. Bij Zweden speelden Kindvall (ex-Feyenoord), Nord- qvist en Edström (beiden PSV) mee. Hij verkoopt zich op alle fronten be ter. Zijn manier van koersen won aan lef, wat resulteerde in een persoonlijk record aan overwinningen vóór de Tour: acht, inclusief het nationaal kampioen schap van zondag in Valkenburg waar voor hij uit zijn Franse dorp Germigny- T Eveque kwam om voor eigen volk af te rekenen met het image van „afwach- ter”- En een week of twee geleden bereikte het glanzende voorseizoen van Joop Zoe temelk een internationaaal hoogtepunt in die Midi Libre waar hij een zware bergetappe won, eerste werd in het bergklassement en tweede in de eind rangschikking, achter Raymond Pouli- dor, precies zoals dat in het slotklasse- ment van Parijis-Nice gebeurde. Van die opvallende verandering, waar het gerenomeerde Franse sportblad TE- quipe onlangs een lovend artikel aan wijldidie, zegt Joop Zoetemelk: „Het komt gewoon omdat ik voel dat ik steeds sterker rijd. Het ging nog nooit zo goed als dit jaar. Dat zal een kwestie van leeftijd zijn, denk ik. En als je merkt dat het allemaal makkelij ker gaat, on derneem je ook meer. Ik wist van me zelf niet dat ik kon wat ik dit voorsei zoen presteerde. Dat verbaasde me zelf. Ineens lukte er veel meer terwijl ik me op dezelfde manier voorbereidde als an dere jaren”. Wat dat betreft lijkt Joop Zoetemelk de komende maand vooruit te kunnen, want hij staat hoog genoteerd op het Hjstje van serieuze kanshebbers op de Tour-overwinning. Met een stel ploegmaats (bij Gitane) rond zich die meer uitblinken door grote collegialiteit (en daardoor opofferingsge- zindlheild) dan pure klasse, zal hij een groot deeel van het werk alleen moeten opknappen. Maar andere jaren (bij Tussen de firma Kela-tapijt en de KNWU speelt overigens nog een andere kwestie. De sportcommissie van de wie lerbond heeft de firma een brief ge stuurd met het gebod het woord „tapijt” achter Kela voortaan van de shirts van de renners te weren. Indien het niet spoedig gebeurt zullen maatregelen wor den genomen. Borg wordt door de Zweedse tennis bond nauwelijks begeleid. In buitenland se toernooien moet hij dan ook zelf zijn tactiek bepalen.Toch bedwong hij on langs nog in Parijs bekende profs als Richey en Barthes. Tijdens de eerste ronde van Wimbledon maakte hij maan dag korte metten met de Indiër Lall. vrijdag, sloeg Timman een pionnetje, „omdat hij vond diat dat hoorde te kunnen”. Hij berekende dus geen vari anten, en zo kwam het dat hij de grappige matvoering van Geiler pas zag toen die op heit bord aan hem werd voiorgespeeld. Schoolvoorbeeld van een onnodige nederlaag, geboren uit balorig heid. HILVERSUM. Misschien heeft Bo ris Ivkov zich maandag, in de elfde ronde van net zo gevoeld als een jaar of 20 gele den. Toen was hij nog net geen 20 jaar en jeugdwereldkampioen, en in die peri ode moet hij voor het eerst de vreugde hebben gevoeld die het schonk als je een grootmeester in moeilijkheden bracht, misschien zelfs versloeg. Natuurlijk bleef Ivkov niet lang in staat tot het voelen van die vreugde, daar werd hij veel te goed voor: het duurde niet lang of hij was zelf doorgedrongen tot de wereldtop. oY o In een zeer interessante remisestelling tegen Geiler bijvoorbeeld, afgelopen In de twee volgende sets bleek weer eens hoe slecht de mentale instelling van Hordijk is. Toen hij constateerde dat de service van Guerry moeilijk te doorbreken was, gaf hij er mopperend Taylor reageerde later (hij won met 6-2, 6-3, 6-3) erg nuchter op de hysteri sche bijval: „Het is altijd wel leuk als blijkt dat zoveel mensen achter je staan”. Verder wilde hij in opdracht van zijn advocaat weinig kwijt over Zijn verslechterde relatie met de prof- organisatie ATP. „Ik weet nog niet of ik de goede beslissing heb genomen. Veel hangt af van de houding die mijn colle ga’s straks tijdens de toernooien (tegeno ver mij zullen aannemen”. Taylor wilde niet zeggen of hij lid zal blijven van de ATP. Men heeft hem, Nastase en de Australiër Keldlie verzocht zich terug te trekken. Nastase, die zijn openiingspartij tegen de Duitser Plötz gemakkelijk won (6-3, 7-5, 6-2), is da<t in ieder geval niet van plan. „Ik ben vier weken geleden lid geworden van de ATP en ik heb daarvoor 300 dollar moeten betalen. Ik zal mijn lidmaat schap daarom niet opzeggen”. (Van onze speciale verslaggever) WIMBLEDON. De Engelse tennis fans hebben er maandag geen twijfel over laten bestaan hoezeer zij de han delwijze van de boycottende profs veraf schuwen. Toen stakingsbreker Roger Taylor het centrecourt betrad voor zijn partij tegen de Fransman Jean Haillet, barstte er een orkaan van toejuichingen los, die minutenlang duurde. De toe schouwers verhieven zich van hun plaatsen en applaudiseerden ais mochten zij in Taylor een nieuwe Engelse Wim bledon-winnaar begroeten. Voor Joop Zoetemelk geldt Luis Oca na als een potentiële winnaar. „Hij ils het compleetst van allemaal. Zowel in de tijdrit als in die bergen heeft hij de meeste kwaliteiten. Maar ja, Ocana rijdt onberekenbaar. De ene keer neemt hij met igemak tien minuten voorsprong, die andere keer verspeelt hij een kwartier. Ik ben benieuwd hoe hij zich nu zal houden. Ik zorg wel dat hij flink ondier druk komt, want nu Merckx er niet bij is kan het een hele rare koers worden. We hebben altijd onze wedstrijd op Merckx afgestemd, nu moeten we zelf actie ma ken. Dat betekent veel oplettender rij den en uitkijken voor onderlinge rivali teit waar je zelf het slachtoffer van wordt”. Omdat Joop Zoetemelk in drie Tours het toonbeeld bleek van een evenwichtige koerser, stelt Eddy Merckx hem nagenoeg gelijk in zijn prognose. Aan de demonstratieve ovatie voor Taylor zullen de hoge heren van de ILTF ongetwijfeld nog lange tijd met voldoening terugdenken. Toch moeten zij maandag tot het inzicht zijn geko men dat dit Wimbledon vooralsnog geen reden tot juichten biedt. De eerste dag werd immers bepaald geen groot succes. De gezellige drukte rond de bijbanen, kenmerkend voor een normaal Wimble don, ontbrak volkomen- De fans diie zich vroeger alls wolven op de vrije kaartver koop stortten, hebben het ditmtal laten afweten. Dat betekende dat een klein gedeelte ongeveer 10 percent van het totale kaartaanbod onverkocht is gebleven. Het overige gedeelte is al in de voorverkoop verhandeld, toen er nog niets bekend was van een boycolt. De kwaliteiten die Joop Zoetemelk nu al drie jaar in de- Tour etaleert (attent in de controle op het koersverloop, goed in het klimwerk) rechtvaardigen de ver wachting dat hij na Jan Janssen de tweede Nederlandse Tour-winnaar kan warden. „Zelf”, merkt Zoetemelk be scheiden op, „durf ik dat zo nliet te stellen. Dat doe je over jezelf niet, vind ik”. E De Italiaanse zwemster Novella Cal- ligaris heeft in Santa Clara haar eigen Europees record op de 1500 meter verbe terd. Ze bracht het van 17.29,3 op 17.18,43. Na de voorlaatste ronde van het interzonale schaaktoernooi in Leningrad leidt de Rus Kortsnoi met 12 Vt punt. Tweede is de Amerikan Buyne (12), derde de Rus Karpov (IIV2 en 1 afgebr.). Het Nederlandse schaakteam heeft in de derde ronde van het Clare Bene- dict-toernooi met 2-2 gelijkgespeeld te gen Spanje. Nederland is met 7 punt tweede achter Denemarken (8 en 1 afg.. Genrit Wolsink is in Carlsbad (Cali- fonnië) Vierde geworden in de GP van Amerika motorcross 500 cc. Winnaar werd de Westduitser Bauer. De Gebroeders Vollebregt staan na de derde race van de Flying Dutchman- klasse in de Kieler Woche nog op de tweede plaats. Haico Scham heeft in Aarhus een sterke 5000 meter gelopen: 13.51,2, de derde Nederlandse prestatie aller tijden op deze afstand. De Israëlische voetbalbond zal de FIFA verzoeken Israel van de Aziatische naar de Europese zone over te plaatsen. De Israeli’s vinden de houding van de Aziaten jegens hen te onvriendelijk. Ljubojevic zal ongetwijfeld eerste worden van de over het algemeen te leurstellende jongeren. Gisteren won hij in iets meer dan 20 zetten van Sax. De jonge Hongaar componeerde nadat de theorie van een rustige Spanjaard nog maar enkele zetten was verlaten, een opmerkelijke zelfopsluiting van de dame. Hij zal nauwelijks verbaasd zijn geweest toen Ljubojevic die dame dan ook vlug won. -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13