Definitieve terugtrekking van Duitse honkballers SCHAAKHERINNERINGEN WIJZIGING IN PROGRAMMA E.K Sublieme triomf van Botwinnik klapstuk Gangmakers prefereren DEM-junioren veroverden twee Wim Koene won kampioenschappen in Amsterdam bij Excelsior Caspers won CLUBTITEL BATAAF: R W-junioren DWR in matige strijd VOLOP KANSHEBBERS goed gestart verliezer tegen Swift ban Donar trok Joegoslavische topspeler aan ■K grote motor Engelsen wendden dreigende nederlaag voorlopig knap af a V (^Bestel nu uwCS /(hooi-/tudieboeken bij Boekhandel H.Coebergh GedOude Gracht 74 Haarlem *t binnenhuis I z ^1’. 1 ACHTERSTAND TEGEN NIEUW-ZEELAND KLEINER DWT en HHC konden zich handhaven 15 DINSDAG 26 JUNI 1973 5 A Tijdig bestellen voorkomt lang wachten z Sa? ►Haarlems Dagblad J w ►Umuider Courant i s.vp. het gowemte ►Bevenrijkse Cjurant 88^V K IIMSn Haarlem F I (Van onze honkbalmedewerker) (Van onze schaakmedewerker) ADVERTENTIE (Van onze cricketmedewerker) ■i'ii (Van onze atletiekmedewerker) (Van onze wielermedewerker) (Van onze waterpolomedewerker) NAAM: on- ADRES: WOONPLAATS: BE ath. KLAAS BALK: van de partij? HAARLEM. Het terugtrekken van West-Duitsland uit het Europees kampi oenschap heeft de organisatie in Haar lem genoodzaakt een geheel nieuw pro gramma samen te stellen. Na een ge sprek met Ron Fraser heeft men boven dien de formule van het toernooi gewij zigd. De zes landen spelen eerst eenmaal tegen elkaar, waarna de eerste vier van de ranglijst elkaar in een finale-poule nogmaals ontmoeten met dien verstande In de strijd om de clubtitels bijten de jeugdrijders reeds om half tien ’s mor gens biet spits af. Daarna komen om elf uur de aspiranten aan bod voor een race dat alle reeds gespeelde wedstrijden blij ven meetellen. nen. De andere dagen zijn de duels om 11, 14 en 20 uur met uitzondering van de middagwedstrijd 8 juli, die om half drie begint. De eerste wedstrijd van iedere dag wordt op het Badmintonpad gespeeld, de andere duels in het Honk- balstadion. Op 8 juli wordt echter alleen van het Stadion gebruik gemaakt. De jonge ploeg van VZV snoepte in Uitgeest het eerste team van AZU beide punten af door met 53 te winnen. Njord blijft daardoor derde in dezelfde afdeling. Vrijdagavond ontmoeten Njord Julianapark 58-62,Haarlem.tel.023-258391 k! BOTWINNIK: hoogtepunt De nummers vijf en zes komen in een classificatie-groep waarbij ze nog twee wedstrijden tegen elkaar zullen spelen. Na telefonisch contact heeft de techni sche commissie van de Europese Bond dit voorstel goedgekeurd. Het programma luidt nu: zaterdag 30 juni: FrankrijkZweden, Nederland Spanje, ItaliëBelgië; zondag 1 juli: ZwedenSpanje, BelgiëNederland, Ita liëFrankrijk; maandag 2 juli: België (Van onze cricketmedewerker) HAARLEM Rood en Wit heeft zijn eerste wedstrijd van het Flamingo juni oren toernooi met ruim verschil van ACC gewonnen. Rood en Wit batte eerst en scoorde 244 runs waarvan Pieter Valken 73, Albert Slendebroek 63 en Johnny Ravenhill 43 not out. ACC werd daarna voor 40 runs uitgegooid door Albert Slendebroek 25, Lucas Assel- bergs 33, Axel Fuhri Snethlage 11 en Huub van Weelde 17. ROTTERDAM. Met het vorde ren van het AVRO-toernooi 1938 nam ook de spanning bij elke ronde toe. In Rotterdam traden de spelers aan voor de partijen uit de elfde ronde en naafloop van de partijen was het deelnemersveld in de hogere regionen dichter bij elkaar gekomen. Eén van de spelers die zich in kansrijke positie wist te manoeuvre ren was de Rus Botwinnik. De 27- jarige Rus was eigenlijk zonder op windende prestaties geruisloos hoger op gekomen en speelde ditmaal de partij van de dag tegen Capablanca. De in Leningrad geboren Botwinnik aan het grootste Op donderdag 5 juli is er om 10.30 uur een officiële ontvangst door het Gemeentebestuur van Haarlem. Dezelfde dag om 15 uur houdt de Europese bond CEBA een Buitengewoon Congres. Frankrijk, SpanjeItalië, Nederland Zweden; dinsdag 3 juli: FrankrijkNe derland, ItaliëZweden, SpanjeBelgië; woensdag 4 juli: ZwedenBelgië, Span jeFrankrijk. NederlandItalië; don derdag 5 juli: inhaaldag; vrijdag 6 juli: classificatie-poule nummer Vnummer VI, finale-poule IIIII en IIV; zater dag 7 juli: classificatie poule VIV, finale-poule III en VI; zondag 8 juli: finale-poule IIIIV en III, even tuele beslissingswedstrijd om het Euro pees kampioenschap. De eerste dag wordt om 10 uur begon- over circa dertig kilometer met onder hen als kanshebbers Sjakie Pieters, Stan Snijders, Kees Overheul en Herman Noy. De nieuwelingen beginnen om twaalf uur aan een koers over ongeveer zeventig kilometer. Met knapen als een Rob Borst, Fred Verlinden, Japie Meyer, de nationale achtervolgingskampioen, Peter Noy, de broers Johan en George Kuiken, Bonnie Maas, Ruud Verbeek en Gé Kuit mag een spannende strijd ver wacht worden. Bloemendaal dat ook op het veld van Rood en Wit speelde verloor zijn eerste wedstrijd. Ook Bloemendaal batte eerst en scoorde 124 runs waarvan D. Peschar 51, R. Maas 19 en E. Korthals Altes 19. VOC kwam in een spannende slotfase tot 125-9 waardoor gewonnen werd. GRONINGEN. De Groningse eredi visieclub Donar heeft een tweejarig con tract gesloen met Misco Cermak, aan voerder van het nationale Joegoslavische team. Kroosduikers speelde nerveus en der druk vanwege het aanstaande kam pioenschap. Daarnaast was Njord-doel- man Dick Sohl in uitstekende vorm en keerde hij schoten van Willem de Boer en Jan Versteeg bijzonder goed. Kroos duikers kwam tenslotte toch los en scoorde via Jan Vrsteeg (2x), Rob die Boer (2x) en Dieky de Boer. Adrie van Excel nam het enige Njord-doelpunt tijdens een meerderheid voor zijn rekening. kogelstoten kwam zij met een zesde plaats (10,35 m) nog het beste voor de dag. Met een discusworp van 29,29 m. en een speerworp van 28,45 m. bleef zijn onder haar kunnen. Voor het Suomi-meisje Olga Com mandeur wend deze titelstrijd eveneens een mooi succes. Op sterke wijze liep zij de 300 meter voor B-meisjes. Na 41,5 sec. in serie en 41,6 sec. in halve finale behoorde zij tot de favorieten. Het snelle meisje uit IJmuiden werd in de zeer snel gelopen finale op uitstekende wijze derde in de voortreffelijke tijd van 40,7 sec., waarmede zij het Suomi-record een beter aanzien gaf. Bij het verspringen viel zij als negende met 4,96 m juist buiten de finale. Cermak (guard-forward, 28 jaar, 1 meter 90) speelde 168 interlands leidde zijn team in 1970 naar het wereldkampi oenschap en behoorde in Mexico tot de vijf beste spelers van de Olympische Spelen. De Joegoslaaf zal in Groningen tevens de trainingen gaan leiden. IJMOND Na het succesjaar 1969 voor DEM-atletiek, toen bij de nationale jeugdkampioenschappen drie titels en nog een handvol overige ereplaatsen werden behaald, zijn bij de dit weekein de in Amsterdam gehouden titelstrijd opnieuw enkele DEM-junioren erin ge slaagd een kampioenschap op hun naam te schrijven. Bij de jongens was het Peter Appelman, die een voortreffelijk gelopen 800 meter afrondde in een scherpe tijd van 1.55,7 sec., terwijl bij de meisjes-B de jeugdige Marjan Boerema uit Veisen-Noord in de voetsporen trad van haar voorgangsters Lida Kuijs en Anja Lamers en met een fraaie worp van 32,55 nationaal kampioene werd. De eindstand: 1. W. Koene 79 pnt; 2. H. Hagemeyer 53 pnt.; 3. A. Caspers 52 pnt. Bij de veteranen greep Henk Ouds- hoorn de eindzege. Hij won weliswaar maar één rit, doch klasseerde zich ver der steeds bij de eersten. Joop Hooft won vijf ritten, Buus Schouten twee. De aspiranten reden zeven ritten en daarvan wist Henk Cornet er drie te winnen. Het leverde hem ook de eindze ge op. ZWANENBURG Door de renners van de Halfwegse wielerclub De Bataaf wordt zondag op het parcours aan het Kinheim in Zwanenburg om de clubti tels lange afstand gestreden. Men ver wacht daarvoor zowel bij de amateurs, nieuwelingen, aspiranten ais jeugdklas- sers vrijwel iedereen aan het vertrek. Het is namelijk bij de vtfftigparige oranje-zwarte club een goede gewoonte om op de dag van het clubkampioen- schap aan de renners een startverbod op te leggen om elders te koersen. en AZU elkaar in Haarlem, zodat de strijd om de derde plaats nog een span nend karakter zal krijgen. In het duel tussen DWR en Swift, kwam DWR tengevolge van een minder heid op een 01 achterstand, maar Jan Verdel knalde via een omhaal vanaf de twee-meter de gelijkmaker in het Haag se doel, 11. HAARLEM Tijdens de voorlaatste wedstrijden van de nationale competitie waterpolo, is DWR er niet in geslaagd de tweede plaats via een overwinning op Swift veilig te stellen. De Haarlemmers gingen in een vrij slecht duel met 53 ten onder tegen de Hagenaars, die via Ted Jorritsma driemaal scoorden. DWT heeft tegen een veel beter spelend LZ ’86 met 50 verloren. De Haarlemse ploeg heeft zich echter in de tweede klasse gehandhaafd. Njord ’59 ging in Westzaan met 5—1 ten onder tegen de aanstaande kampioen van de derde klas se, Kroosduikers, dat zich in één jaar tijd naar de tweede klasse lijkt terug te vechten. HHC handhaafde zich tenslotte definitief in de derde klasse, dankzij een 86 overwinning op Triton uit Weesp. doet vermoeden. De Haarlemmers had den echter veel pech met schieten en misten vooral schutter Koen Sohl, die met een midderuoor-ontsteking op de kant moest blijven. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM Dc vaderlandse gang makers zijn helemaal niet tevreden met de lichte Vredestein-motoren waarmee zij tegenwoordig moeten rijden en zou den vooral op de Stadionbaan in Am sterdam liever weer met de grote moto ren aan de slag gaan. Het is volgens hen veel spectaculairder en ze menen dat ook het publiek weer zal komen als de grote motoren weer eens in de baan komen. U kunt mij noteren ais abonnee en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. rt per maand, per kwitantie f 9,30 per kwartaal, per giro/bankf 27.-^ HAARLEM De eerste zomercompe titie van de Haarlemse Raceclub Excel sior is bij de amateurs en nieuwelingen gewonnen door Wim Koene. Hij wist zeven ritten te winnen en werd eenmaal tweede. heeft tijdens de partij een onuitputte lijk geduld, neemt beslist grote positi onele risico’s, maar is toch geen aan- valsspeler bij uitstek. Met een aantal ragfijn gekozen positionele zetten trof Botwinnik voorbereidingen voor een grootscheepse aanval op Capablanca’s veste. De oud-wereldkampioen meende niettemin de tijd te hebben op de damevleugel een pionnetje aan Bot winnik te kunnen ontfutselen. Deze liet Capablanca begaan en besliste toen de partij met een dubbel stukof- fer (een unicum), dat door Capablan ca moest worden aangenomen om te proberen alsnog eeuwig schaak af te dwingen. Dat zat er niet meer in en daarmee boekte Botwinnik wellicht de mooiste zege van het toernooi. Een geweldig succes boekte ook Euwe die de toch wel wat vermoeid geraakte Fine in een razend ingewik kelde stelling de kwaliteit ontfutselde en toen bekwaam won. De altijd strijdvaardige Reshevsky zette Keres wel onder druk, maar deze slaagde er in de halve winst veilig te stellen en dank zij de nederlaag van Fine alleen op kop te komen. Voor Flohr was er weer geen succes weggelegd. Hij trof Aljechin op zijn weg die best weer bereid was een stevig robbertje op de 64 velden te vechten- De Tsjech had het dan ook bepaald niet gemakkelijk en zou wellicht nog een remise-kans hebben gekregen als hij niet in zijn vaak voorkomende tijdnood de gele genheid voorbij had laten gaan één van Aljechin’s gevaarlijkste soldaten onschadelijk te maken. Door deze nederlaag kwam Flohr, met nog slechts drie partijen te spelen, vrijwel uitzichtloos op de laatste plaats te recht: Keres 7 pnt.; Botwinnik en Fine 6'/s; Aljechin 6; Reshevsky V/2; Capablanca 5, Euwe f’/s; Flohr 3. Het hoofdnummer van de middag vormt de kampioensrace van profs en amateurs over 120 kilometer. Gehoopt wordlt dat een Klaas Balk, Gerard Wes- selius en Aldert Jongkind van de partij zullen zijn. Vooral de snelle Balk is een serieuze kandidaat voor de titel, welke verdedigd moet worden door Nico Ver meulen. Andere kanshebbers zijn een Piet de Vos, Co Hoogendoorn, Ton Zui- ker, Nico Rinkel, Gert Post, Jimmy Kruuunenberg, Co Moritz en Theo Smit. Mogelijk kunnen een Jan de Jong, Dick Beusekamp en Jan Zomer voor het ver rassende element zorgen. Aan strijd en spanning zal het zeker niet ontbreken. Alle vroegere lange afstandskampioe- nen zijn vanwege het vijftigjarig be staan van De Bataaf door het bestuur uitgenodigd om de komende titelstrijd te komen volgen. Aan hen zal tevens een broodmaaltijd worden aangeboden. Bij de actieve oranje-zwarte club stelt men steeds weer alles in het werk om aan de clubtitelstrijd een apart cachet te geven. voor hun wickets. Het Lords-wicket was na drie dagen zo betrouwbaar gewonden dat Boycott en Amiss met een gerust hart konden beginnen om de achtersantd van 298 runs weg te werken. In een temipo van een run per minuut gaven zij Engeland een goede start. Op 112 viel pas het eerste wicket toen Amiss een full toss van Howarth keihard terug sloeg waarop de bowler in ’n reflex zijn hand Uitstak en de bal ving. Amiss 53. Roope kwam in zijn plaats en ging in hetzelfde tempo door. Howarth bowlde uitstekend en hij vormde dan ook de enige bedreiging voor de Engelse bats men. Op 185, ’n uur voor tijd, viel het tweede wicket op identieke wijze als het rest. Boycottt die 92 had kreeg ook een full toss van Howarth en weer werd de bal keihard teruggeslagen en Howarth deed zijn 2e prachtige vang, waardoor Boycott in het zicht van zijn verdiende century strandde. Wanneer da Nieuw- zeelanders wat meer geluk hadden ge had, was er nog e en Engels wicket gevallen want Roope gaf in de laatste twee overs van de dag nog twee moeilij ke van kansen weg, die echter niet ge accepteerd werden. Engeland kwam tot stilstand op 224-2, een prima prestatie en het kan dan ook vol vertrouwen aan de laatste dag be ginnen. Howarth bowlde 2-90 in 39 overs. Door de UCI is echter bepaald dat het wereldkampioenschap van de stayers achter de nieuwe en lichte motoren moet worden gereden en daaraan houdt ook de KNWU zich voor de nationale titelstrijd van de „rolrijders”. De Neder landse gangmakers zijn van mening dat de UCI hun hegemonie in de stayersport wil doorbreken. „Maar als wij met de grote motoren al de besten zijn,” stellen zij unaniem vast, „dan zijn we het ook met die nieuw machinetjes.” De gang makers weten nog niet precies hoe zij de zaken moeten aanpakken, maar zij zijn vastbesloten om weer met de grote mo toren te gaan rijden. Het is in het belang van de wielersport en in het bijzonder de stayerij te hopen dat zij in hun opzet zullen slagen. Pollard en Wadisworth begonnen weer te batten voor Nieuw Zeeland, maar Chris Old stak in een goede vorm en bowlde dusdanig, dat snel scoren moei lijk was. Wadsworth werd voor 27 ach ter het wiicket gevangen door Knott op Old. Taylor sloeg twee prachtige vieren maar werd daarna met een yorker ge- bowled door dezelfde bowler en Hadlee werd het derde slachtoffer door middel van een vang van Fletcher. Pollard had intussen wel zijn tweede century in successie behaald tegen de Engelsen en bleef met 105 not out. Nieuw Zeeland sloot na l‘/« uur op 551-9 de hoogste testscore ooit door hen gemaakt. Old bowlde 5-113 in 41 overs Snow 3-109 in 38 overs en Arnold 1-108 in 41 ovens. De fastbowlers hadden hard moeten werken In het tweede spelkwart nam DWR via Jan Verdel de leiding, maar Swift kwam aan de gelijkmaker toen het op nieuw een speler meer in het water kreeg. De Haarlemmers kwamen in het spannende derde speldeel via een fraai afstandsschot van Rob Borgerding welis waar opnieuw aan de leiding, doch ook Swift wist wel raad met een kans van grote afstand, 3—3. In het vierde spel- deiel slaagde Swift erin tot 34 uit te lopen via een meerderheid en in de laatste seconden stelde Jorritsma de overwinning veilig door een schitterende doorslagbal, 35. DWT kwam er tegen LZ ’86 geen moment aan te pas. De Haarlemmers waren op alle fronten dui delijk de minderen van de Leidse ploeg, die hun tegenstander vooral op snelheid keer op keer sloegen. LZ is geen mo ment in gevaar geweest en scoorde re gelmatig. De eindstand werd tenslotte 50 voor LZ. In Westzaan speelde Njord minder slecht dan de 51 uitslag O 4 Vooral de race van Peter Appelman was indrukwekkend. Na op zaterdag zijn serie kalm aan te hebben gelopen in 2.03,00 sec., maakte hij direct na de start iedereen duidelijk dat hij zich terdege wilde laten gelden. Hij voerde het tempo flink op en trok er op het juiste moment tussen uit. Geen van die tegenstanders kon de DEM-man meer volgen en op sterke wijze pakte hlij die titel op de 800 m voor jongens-B. Bij de jongens was het voorts Sjaak Hurkmans, die op een succesvol toernooi kan terugzien. Bij het discuswerpen eiste hij de derde plaats voor zich op met een beste worp van 39,43 m, waarmede hij het al negen jaar oude clubrecord van Louis Schulij t met 38 cm verbeterde. Voorts wiet hij bij het kogelslingeren een clubrecord te vestigen met een af stand van 35,46 m. Peter Hurkmans werd een verdiende plak ontnomen. De ze DEM-man, bezig aan het verspringen, liep op bekeken wijze de finale 400 m horden. Na een rustige serietijd van 58,9 sec. op zaterdag, kwam hij achter een sterke winnaar in een goede tijd van 58,00 sec. als tweede door de finish. De scheidsrechter meende echter een onre gelmatigheid te hebben bespeurd bij het nemen van de horden en hij diskwalifi ceerde de teleurgestelde DEM-atleet. De jury wees het protest van trainer Ton Pallesen van de hand. Bij het verspringen bereikte Peter Hurkmians een zevende plaats met een goede sprong van 6,45 m. Ook Peter Esseling deed uitstekend werk door met 1,85 m beslag te leggen op de vierde plaats bij het hoogspringen jongens-B. Sjaak Hurkmans kwam hierbij over 1,80 m en Rob v.d. Brink moest na 1,75 m afhaken. Sjaak Hurkmans Hiep voorts (Van onze wielermedewerker) HAARLEM De negende rit van de eerste zomercompetitie, zondag door de Haarlemse Raceclub Excelsior op het industrieparcours verreden, leverde winst op voor Aad Caspers. Samen met Henk Hagemeyer, waarvan hij met an derhalve lengte verschil het' beslissende sprintje won, was Caspers met succes ontsnapt. Buus Schoutenwon bij de veteranen met een volle ronde voorsprong. De uitslagen: amateurs: 1. A. Caspers, 2. H. Hagemeyer, 3. P. Roosen. Vetera nen: 1. B. Schouten, 2. J. Hooft, 3. H. Oudshoom. Aspiranten: 1. H. Cornet, 2. F. Dreyer, 3. P. Zandvliet. 'JnderPostzegel LONDEN. Engeland is er gisteren op Lords in geslaagd de dreigende ne derlaag voorlopig af te wenden. De En gelsen batten, nadat Nieuw Zeeland nog l'/t uur aan de wickets had gestaan, zeer goed en scoorden ook nog snel waardoor de achterstand van 298 runs einde van de dag voor het gedeelte was ingelopen. nog een tijd van 15,2 sec. op de 100 m horden, waarmede hij vierde werd in zijn serie. Bij het hinkstapspringen be zette Rob van de Brink met een sprong van 12,08 m de zevende plaats in de finale. Hans Appelman liet op de 300 m jongens-B een tijd van 39,9 sec. voor zich afdrukken. Bij de meisjes was Marjan Boerema, die ook deel uitmaakt van de meisjes kernploeg schaatsen, die meest succesvol le DEM-atlete met haar titel speerwer pen mieisjes-B. Lies Kleine nestelde zich bij de beste kogelstootsters door bij de B-meisjes een prachtige derde plaats te bezetten met 11,79 m, dus goed genoeg voor een bronzen medaille. Lidla Valk wias niet zo goed in vorm. Bij het

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15