Conclusie uit slotverklaring van Nixon en Breznjev: Libië en Egypte bang voor vormen van unie Peking helpen Hanoi Moskou en Volgens Dean hielp president bij „zwijgacties” Thuiskomst van astronauten 9) achtergrond ZEVEN POLITIEKE SUBSIDIE PARTIJEN WILLEN Schoolbus verongelukt in West-Duitsland Agent wordt vervolgd wegens vernieling Pindakaas soms gevaarlijk voor gezondheid” DRIE MANNEN IN ULSTER GEDOOD DOOR EIGEN BOM DINSDAG 3 26 19 73 JUNI Lastige journalisten Indo-China Niet begrepen Buiten schot Rivalen Sihanoek Overheersing Ziekelijke angst de staf van het Witte die gemotiveerd werd „Gunstige uitwerking” SAN CLEMENTE (Reuter en DPA). President Nixon en partijleider Breznjev hebben gisteren in een gezamenlijk slotcommuniqué verklaard dat hun besprekingen de vooruitzichten op het verminderen van de span ning in Europa en elders hebben verbeterd. Inzake de kwestie van het Midden-Oosten hebben zij blijkbaar geen overeenstemming kunnen be reiken. De twee leiders maken in het communiqué bekend dat de lang verwachte conferentie tussen de NAVO en het Warschau-pakt over weder zijdse troepenvermindering in Midden-Europa op 30 oktober zullen be ginnen. (Van onze redacteur in Hongkong) DEN HAAG. Een hoge partij- en regeringsdelegatie uit Noord- Vietnam onder leiding van minister-president Pham Van Dong en partijleider Le Duan heeft onlangs een bezoek van een week aan China gebracht. De Noord Vietnamese delegatie kwam op uitnodiging van het centrale comité van de Chinese communistische partij en van de Chinese regering. Nog nooit heeft een afvaardiging uit Noord- Vietnam zo’n grote ontvangst in China gekregen. Vooruitgang (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. „President Nixon was niet alleen bekend met, maar was ook actief betrokken bij de campagne van het Witte Huis om het gerechtelijk onderzoek naar het Watergate-schandaal te belemmeren en zo mogelijk te blokkeren. Nixon beloofde amnestie voor Howard Hunt het staflid van het Witte Huis dat bij de inbraak betrokken was en ver oordeeld werd als Hunt zou blijven zwijgen. Hoewel Nixon op 21 maart gewaarschuwd werd dat hij door „de kanker van Watergat” aangetast zou kunnen worden wanneer de feiten niet meteen openbaar werden ge maakt, besloot de president de doofpotcampagne voort te zetten.” Manipulaties „Mijlpaal” Alle topfiguren Geen akkoord over het Midden-Oosten (Van onze redacteur in Jeruzalem) expansieterrein I I Beide leiders andere landen, een verbod op wapens. zullen zich, samen met blijven inspannen voor gebruik van chemische Veertien andere schoolkinderen wer den gewond, onder wie enkele ernstig. De kinderen werden per helicopter naar het ziekenhuis in Ulm overgebracht. De bus die vol was met kinderen van negen tot zestien jaar, bracht hen voor hun middagmaal naar huis. Dit vertelde John Dean gisteren voor de Watergate-commissie van de senaat. „Het is mijn oprechte mening dat hoe wel de president erbij betrokken was, hij zich niet de gevolgen ervan reali seerde”, zei Dean, „en ik denk dat wan neer de feiten bekend zijn, het de presi dent hopelijk vergeven zal worden.” De directeur van een liberale landelij ke organisatie die op de bres staat voor de burgerrechten (de American Civil Liberties Union), Charles Morgan, zei Witte Huis tot het laatst toe had gepro beerd het in elkaar stortende kaarten huis van leugens en onwaarheden over eind te houden. Uitvoerige vergaderingen van de topfiguren werden belegd om voor iedere nieuwe onthulling in de pers een passende strategie te ontwikkelen. AMSTERDAM Tegen een 32-jarige Amsterdamse politie-agent zal wegens verdenking van het opzettelijk veroorza ken van schade aan de auto van een 30- jarige Surinamer een strafvervolging worden ingesteld terzake van zaakbe- schadiging. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie, mr. G. H. van Everdingen, gis termiddag meegedeeld. De agent, die be hoort tot het uniformpersoneel van het bureau Pieter Aertzstraat, is intussen door de korpsleiding geschorst. De agent zou water in tank en oliecarter hebben gespoten. Het lijkt de voorzitters redelijk, dat alle in de Tweede Kamer vertegenwoor digde partijen van de eventuele subsidie regeling profiteren. In hun brief, waarvan een afschrift verzonden is naar premier Den Uyl en minister Van Doorn van CRM, hebben de voorzitters er op gewezen, dat de politieke partijen de laatste tientallen jaren een heel duidelijke ontwikkeling hebben doorgemaakt. In de eerste na oorlogse jaren fungeerden zij nog over wegend of uitsluitend als kiesvereniging, waarvan de taak hoofdzakelijk bestond uit het verzorgen van de kandidaatstel ling voor de vertegenwoordigende licha men. Dean zei dat hij gehoopt had dat de president een volledig onderzoek zou laten instellen, maar dat in de daarop volgende dagen bleek dat Nixon ver moedelijk onder invloed van Haldeman en Ehrlichman besloot de doofpotcam- pagne tot het laatst toe voort te zetten. John Dean gaf een dramatisch verslag van een van de talloze gesprekken met de president een gesprek waarvan Dean vermoedde dat het door de presi dent op de band werd vastgelegd om zijn „onschuld” te kunnen bewijzen war-bij Nixon aan het einde van het overleg naar een hoek van de kamer was gelopen en daarop bijna onhoorbare toon had gezegd: „Het was misschien niet zo slim om met Colson (een staflid) over amnestie voor Hunt te praten.” Dean had daarop niet geantwoord. Maar het onthullendste was Deans getuigenis dat president Nixon, nadat hij op 21 maart volledig door Dean werd ingelicht en werd aangeraden het schan daal, ongeacht de gevolgen, volledig in de openbaarheid te brengen, niet scheen te begrijpen, wat ook de gevolgen voor hem zelf (Nixon) zouden kunnen zijn. Nixon heeft een uitnodiging voor een tegenbezoek volgend jaar aanvaard. Nixon en Breznjev nodigen andere lan den uit, deel te nemen aan beperking van de bewapeningslast en het bereiken van overeenkomsten in die zin. Waar schijnlijk dachten zij hierbij aan China, dat aan een eigen kernmacht werkt en niet aan ontwapeningsbesprekingen wil deelnemen. Dean bevestigde veel van al bekende feiten: dat het toen waarnemend hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst, Patrick Gray, inderdaad geheime stuk ken vernietigde (waaronder de door Ho ward Hunt vervalste telegrammen van het ministerie van Buitenlandse Zaken, die hadden moeten aantonen dat presi dent Kennedy de toenmalige president Diem van Zuid-Vietnam moedwillig om het leven liet brengen); dat de plannen voor de inbraak bij de Democraten aan de toenmalige minister van Justitie, Mit chell, werden voorgelegd; dat president Nixon Dean complimenteerde toen de dagvaardingen in de inbraakzaak alleen de namen van de inbrekers bevatten; dat Nixon Dean vroeg om een lijst van journalisten die „lastig” waren geweest in de Watergate-zaak, zodat hun later het leven zuur gemaakt zou kunnen worden; en dat Nixon opdracht gaf de belastingdienst in te schakelen om op drachten van het Witte Huis uit te voeren. De Syriërs zijn als derde federatie- land helemaal buiten schot gebleven. Zij herinneren zich nog de traumatische ervaring van de Verenigde Arabische Republiek, de vereniging van Syrië en Egypte die van 1958 tot 1961 duurde en die Syrië als een Egyptische overmeeste ring heeft ervaren. WANGEN (AP). Een schoolbus, die werd bestuur^ door een 66-jarige chauf feur is gisteren bij een onbewaakte overweg in het Westduitse Wangen door een dieseilocomotief gegrepen. Zeven personen, waaronder vijf kinderen en de chauffeur kwam hierbij volgens de poli tie om het leven. De zeventien bladzijden tellende ver klaring zegt dat „Amerika en de Sovjet unie grote betekenis toekennen aan de onderhandelingen over een wederzijdse troepen- en bewapeningsvermindering en de daarmee gepaard gaande maatre gelen in Midden-Europa”. DEN HAAG. Pindakaas kan ge vaarlijk voor de gezondheid zijn, zegt de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek naar aanleiding van een on derzoek, waarbij zestien merken pin dakaas en een merkloze soort werden getest. Het blijkt voor te komen dat pin dakaas ongezonde stoffen bevat, zoals aflatoxine. Dit is een stof, die afge scheiden wordt door een schimmel. De schimmel komt vooral voor als pinda’s bij warmte en te hoge voch tigheid zijn bewaard. Uit het onder zoek is gebleken dat niet alle pinda kaasfabrikanten evenveel moeite doen aflatoxine uit hun pindakaas te we ren. De pindakaas van Albert Heijn en Calvé kwamen kwalitatief het best uit de bus. DEN HAAG. De voorzitters van ARP, CHU, DS’70, KVP, PPR, PSP en PVDA hebben minister De Gaay Fort man van Binnenlandse Zaken verzocht over te gaan tot het subsidiëren van vormings- en opleidingsactiviteiten van politieke partijen. Nixon en Breznjev stellen tenslotte vast dat hun „zeer waardevolle gesprek ken” op het hoogste niveau „gunstige uitwerking op de internationale betrek kingen” zullen hebben. Het Russisch-Amerikaanse handelsvo- lume zal de komende drie jaar een bedrag van „twee tot drie miljard dol lar” bereiken. Over de in het congres fel bestreden meestbegunstigingsclausule wordt niet gesproken, wel over mogelij ke levering van Siberisch aardgas. Nixon heeft daarbij te kennen gegeven dat hij Amerikaanse firma’s wil aanmoedigen. Beide partijen willen naar een „duur zame basis” voor hun wederzijdse han del streven. komst van 27 januari, alsmede de rege ling in Laos, kunnen de weg openen tot duurzame vrede in Indo-China”. Beiden vragen deze overeenkomsten strikt in acht te nemen. Zij leggen er de nadruk op dat de strijd in Cambodja spoedig moet worden beëindigd en dat de volken van Indo-China vrijgelaten moeten wor den in het bepalen van hun eigen poli tieke toekomst, zonder inmenging van buiten. Nu de eerste september nadert, en het afgelopen jaar niets is gebeurd dat de vereniging zou moeten tegenhouden, zijn Sadat en Gadhaffi koortsachtig aan het beraadslagen over eenl unie, waar ze beiden bijzonder bang' voor zijn. Aan beide kanten bestaat de vrees dat de ander een overheersende rol zal gaan spelen. heersing. Ook de Chinezen hebben van hun kant geen al te beste erva ringen met de Vietnamezen gehad. Wantrouwen bestaat aan beide kan ten en wordt niet verhuld door aller lei verklaringen over de enge banden tussen beide volken. Het is niet in het belang van China dat Noord-Vietnam zijn invloed over geheel Indo-China uitbreidt, omdat dan de mogelijkheid bestaat dat de Sovjet-Unie eens een dominerende rol in dit gebied gaat spelen. TEL AVIV. Na het bezoek van de Egyptische president Sadat aan Libië is nu de Libische president Gadhaffi in Egypte op bezoek om de hereniging tussen Libië en Egypte, die 1 september van kracht zal worden, te bespreken. Vorig jaar werd tot deze hereniging besloten in het kader van de federatie tussen Egypte, Syrië en Libië. Eenheid is in de Arabische wereld, zeker op papier, het hoogste ideaal, en daarom deden de Egyptische en Libische leiders vorig jaar erg enthousiast over het unieplan van de beide landen. Maar omdat het in de praktijk minder roos kleurig is, en geen van beiden de vereni ging écht wil, werd vorig jaar besloten die vereniging één jaar uit te stellen, tot september 1973. Dit onder het motto: een jaar is een lange tijd en dan zien we wel weer verder. BELFAST (AP) Drie guerrillastrij ders die een bomaanslag zouden uitvoe ren zijn gisteren in Noord-Ierland ge dood toen hun auto ontplofte. Volgens de politie gebeurde het inci dent in een buitenwijk van Omagh, in het midden van Noord-Ierland. Volgens een woordvoerder was de wagen op weg naar het centrum van de stad toen deze ontplofte. Er was geen andere auto bij het ongeval betrokken. Zeer tevreden zijn zij over beëindiging van de Vietnamese oorlog. „De overeen- „Nixon remde onderzoek De astronauten van het ruimtestation Skylab zijn weer herenigd met hun echtgenotes. De foto links toont com mandant Charles Conrad bij de begroe ting van zijn vrouw. Op de rechtse foto de „thuiskomst” van ruimtevaarder Joe Kerwin. De missie van de mannen in Skylab heeft 22 dagen geduurd. Volgens experts was de ontploffing veroorzaakt door ongeveer 20 kilo springstoffen. De drie slachtoffers waren allen mannen. Blijkbaar om de Noordvietnamese gasten niet te ergeren, werd in het communiqué met geen woord mel ding gemaakt van de Sovjet-Unie. Maar ook in Vredestijd zullen China en de Sovjet-Unie rivalen in Noord- Vietnam blijven. Bij de wederopbouw van het land zullen ze ook met elkaar concurreren. De volksrepu bliek China heeft Noord-Vietnam voor 1974 omvangrijke economische en militaire hulp toegezegd. De Noordvietnamezen zullen hun handi ge evenwichtskunst tussen Moskou en Peking in de toekomst ongetwijfeld voortzetten. China is een machtig buurland waarmee vriendschappelijke betrek kingen moeten worden gehandhaaft en de Noordvietnamese geschiedenis is ’n voortdurende worsteling geweest om te ontkomen aan Chinese over- Besluiten van deze conferentie moeten „wederzijds aannemelijk” zijn en berus ten op de „basis van onverminderde veiligheid” van alle deelnemers. De Wes telijke aanduiding „wederzijdse en even wichtige troepenvermindering” wordt niet gebruikt en ook ontbreekt het woord „evenwichtige” in de verklaring. Het communiqué zegt verder dat de topconferentie die een week heeft ge duurd, aanmerkelijke vooruitgang bij het oplossen van wereldproblemen te zien geeft, behalve in het Midden-Oos ten. „Elk der partijen heeft zijn stand punt inzake dit vraagstuk uiteengezet”. Dat is de gebruikelijke diplomatieke taal voor het voortduren van een politiek meningsverschil. Sinds de Chinese reis van president Nixon waren er duidelijk spanningen tussen Hanoi en Peking. Noord-Viet nam heeft er nooit een geheim van gemaakt dat het wantrouwend stond tegenover de Chinees-Amerikaanse ontspanning. De Sovjet-Unie heeft geprobeerd uit deze situatie munt te slaan en haar positie in de Noordviet namese hoofdstad te versterken. Pe king kan echter niets minder welkom zijn dan een Noord-Vietnam in het kielzog van Moskou, omdat China dan ook, in de ogen van Peking tenminste, vanuit het zuiden door de Russen zou worden bedreigd. Deans verklaring bevatte zoveel gege vens en zoveel namen, dat een volledig overzicht van de interne manipulaties van het Witte Huis om het schandaal de kop in te drukken, bijna alleen mogelijk was voor deskundigen. Hij vertelde dat in opdracht van het Witte Huis al enke le uren nadat bekend werd dat senator Edward Kennedy het auto-ongeluk in Chappaquiddick had gehad waarbij het meisje Mary Jo Kopechne om het leven kwam, al opdracht werd gegeven om de details ervan uit te zoeken, inclusief gegevens over de buitenlandse reizen van het meisje. De door het Witte Huis betaalde ex-politie-agent deed zich daarbij voor als een verslaggever die de pijnlijkste vragen moest stellen Maar indrukwekkender dan deze ge gevens over incidenten die niets te ma ken hadden met Watergate, maar die de paranoïde sfeer in het Witte Huis tekende, was de manier waarop het Dean noemde Huis een staf, door een ziekelijke angst voor anti- ooriogsdemonstraties en „een onverzadig bare lust voor geheime inlichtingen”. Dean stelde dat president Nixons top- assistenten Haldeman en Ehrlichman er op uit waren om aan te tonen, dat de demonstraties het werk waren van com plotten van buitenlandse regeringen en dat zij de rapporten niet wilden geloven die aantoonden dat daar geen sprake van was. Eens werd zelfs op verzoek van Hal deman een man uit een park voor het Witte Huis verwijderd, omdat hij een bord met een kwetsende leus bij zich had die vanuit het Witte Huis gelezen kon worden. Een van Nixons stafleden stelde toen voor een paar „sterke jon gens” in te schakelen om de man uit te schakelen, maar hij werd ten slotte door politiebemiddeling naar een minder op zichtige plaats gebracht. Dean vertelde dat wanneer de president het land be reisde, grote voorzorgsmaatregelen wer den genomen om ervoor te zorgen dat hij de demonstranten niet kon zien en horen en dat de president eens veront waardigd was geweest toen dit niet luk te. Om deze reden wordt prins Siha noek, de uit Cambodja verjaagde neutralistische leider, door Peking ondersteund. In het gemeenschappe lijk communiqué dat China en Noord-Vietnam in Peking uitgaven, worden daarom Laos en Cambodja ook niet genoemd. In het communiqué van beide rege ringen heet het: „Ze drukken hun vaste overtuiging uit dat het Laoti- aanse volk alle moeilijkheden en hin dernissen zal overwinnen om de nati onale eenheid te herstellen en een vreedzaam, onafhankelijk, neutraal. Het communiqué weerspiegelt de geestdriftige verklaringen die de presi dent en de partijleider over hun bespre kingen al hebben afgelegd. Het „centrale punt” was de versterking van de inter nationale vrede. De leiders zeggen toe te zullen werken voor het welslagen van de conferentie voor Europese veiligheid die in juli in Helsinki begint. Deze conferentie „moet zo snel moge lijk met succes worden beëindigd”, waarbij beide leiders de mogelijkheid zien van een „slotconferentie op het hoogste niveau”. De „verhindering van atoomoorlogen” wordt als een „historische mijlpaal” voorgesteld. De vooruitzichten op een duurzaam ontwapeningsakkoord worden „gunstig” genoemd. Te gelegener tijd kan een „wereldont- wapeningsconferentie een rol spelen”, al dus het communiqué. Beide staatslieden zeggen tevreden te zijn over de overeenkomsten tussen Oost en West die de laatste jaren gesloten zijn, vooral die tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland en de overeenkomst van 1971 waarmee de Berlijnse crisis werd opgelost. Toetreding van West-Duitsland en de DDR tot de VN wordt door beiden toegejuicht. daft hij er niet meer aan twijfelde dat president Nixon nog vóór het eind van dit jaar afgezet zal worden. De getuigenis van Dean nam de hele dag in beslag. Hij las een verklaring voor van 245 pagina’s, waaruit duidelijk werd dat het Witte Huis en alle topfigu ren van de herverkiezingscommissie be trokken waren bij een massale poging om te voorkomen dat het Watergate- schandaal verder zou gaan dan arresatie van op heterdaad betrapte inbrekers. Tot deze pogingen behoorden het beïnvloeden van de rechters, officieren van justitie, het ministerie van Justitie, de binnenlandse veiligheidsdienst, een senaatscommissie die het schandaal al eerder dreigde te onderzoeken, een po ging om de buitenlandse inlichtingen dienst erbij te betrekken, en ten slotte ook pogingen om de huidige senaatscom missie in het gareel te laten lopen van het Witte Huis. Sinds jaren wedijveren Moskou en Peking met elkaar om invloed in Noord-Vietnam te verwerven. Van de De Libiërs vrezen dat de 30 miljoen Egyptenaren, met hun hogere ontwikke lingsplan en met hun aspiratie om zich op te werpen als leiders van de Arabi sche wereld, zich langzaam maar zeker van Libië zullen meester maken. Het olierijke, maar mensenarme (anderhalf miljoen inwoners) Libië zou een aan trekkelijk expansieterrein zijn voor Egypte. De Egyptenaren, vooral zij die geves tigde belangen hebben, zijn daarentegen bang dat de Libiërs met het vele geld dat zij aan olie verdienen, Egypte zullen opkopen en een overheersende rol zullen spelen. Daarom is in Egypte zowel links als rechts niet enthousiast voor het ver- enigingsplan met een man als Gadhaffi, die als hoogst onbetrouwbaar en onbere kenbaar bekend staat. Vooral van linkse kant is men bang voor de islamisering die Gadhaffi in zijn eigen land door voert. democratisch, verenigd en bloeiend Laos te bereiken”. Over Cambodja zei het communi qué: „Beide zijden (Noord-Vietnam en China) geven hun volle steun aan prins Norodom Sihanoeks vijf pun- ten-verklaring van 23 mei 1970 en aan het juiste standpunt dat het Na tionale Verenigde Front en de Konink lijke regering van de nationale unie van Cambodja met betrekking tot de oplossing van het Cambodjaanse vraagstuk hebben ingenomen”. rivaliteit tussen beide communistische grootmachten hebben de Noordviet namezen weer geprofiteerd: China en de Sovjet-Unie wilden niet voor el kaar onderdoen in de hulpverlening aan Noord-Vietnam. In de verhou ding Moskou-Pekii g hebben de Noordvietnamezen nooit een stand punt ingenomen. Hanoi heeft slechts gepleit voor de solidariteit van de internationale communistische bewe ging.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3