Kritiek op beleidsnota over woonwagenwerk Velsen beraadt zich over gevolgen fluor-arrest Studieproject met leken in Beverwijk toffe vishal Pedagogische Akademie wil ouders betrekken bij onderwijsvernieuwing Doortrekking naar noorden onbekende maar belangrijke factor bij keuze „Soms lijkt het wel of alles pas in orde is, als je verdwenen bent 5 HOEK EN VAART WIL TEN VOLLE MEEWERKEN OM OVERLAST TE VOORKOMEN ff HENGELAARS ZEER ACTIEF Varianten rijksweg 16 (met tunnel) toegelicht De Mei zaterdag met vakantie DINSDAG 26 JUNI IJMUIDER COURANT 1973 (Van een onzer verslaggevers) Geluidsdempers dan bij de andere drie varianten. (Van een onzer verslaggeefsters) Bezwaarschriften Cursus SANTPOORT „We hebben in ons bedrijf de laatste jaren ontzet tend veel gedaan om hinder naar buiten tot het minimum te beper ken. Daarom menen we wel te kun nen zeggen dat er eigenlijk niets meer is, wat het verlenen van een hinderwetvergunning in de weg kan staan. Wat geluidsoverlast betreft zitten we behoorlijk beneden de landelijk geldende normen. Wat de stofvorming betreft, daaraan wordt momenteel hard gewerkt en hope lijk nog voor de bouwvakvakantie is ook die hinder verholpen”. BEVERWIJK. De Pedagogische Akademie in Beverwijk wil via de oudercommissies in Beverwijk en Heemskerk ouders gaan interesseren voor enkele projecten die op de akademie worden uitgewerkt met mede werking van drie zeer deskundige projectleiders. Het doel van dit contact met ouders en andere geïnteresseerden is twee ledig. Enerzijds wil de akademie uit het „isolement” treden en een nauwere relatie opbouwen met de omgeving, voor zover die zich ook met de opvoe ding van de kinderen bezighoudt, met als doel een beter samenspel en op elkaar inhaken. Anderzijds biedt het ouders en anderen die zich met opvoeding bezig houden de gelegenheid betrokken te worden bij de onderwijsvernieuwing waar men op de akademie aan werkt. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. In Beverwijk is maandagavond de tweede in de reeks infor matieavonden van Rijkswaterstaat gegeven over de vier variant-mogelijk- heden voor de aanleg van rijksweg 16 tussen Hoofddorp en Assendelft. Na de inleidingen over de verkeersaspecten en de technische uitwerking, alsmede over de landschappelijke problematiek, bleken de vragen in de IJmond zich vooral toe te spitsen op de tunnel als onderdeel van dit ge deelte rijksweg 16. Bij variant 4 ligt die tunnel veel dichter ^ij de IJmond Veranderingen Openbaar Vervoer Doortrekking (Van een onzer verslaggevers) 152 217 ƒ7.480. 210 IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd te IJmuiden aangevoerd: 12.400 kg tong, 172 kisten tarbot en griet, 923 kisten kabeljauw, 114 kisten koolvis, 238 kisten schelvis, 396 kisten wijting, 2537 kisten schol, 78 kisten schar, 3 kisten haring, 231 kisten makreel, 70 kisten varia. 11 51 16.470, 11.000, 29 55 KW 14.140, 12.350, 4 34 87 Achter wasserij Hoek en Vaart wordt momenteel het terrein vlak gemaakt, voordat men tot asfalteren kan over gaan. Nog voordat de bouwvakvakantie begint, zal dat gebeurd zijn. Vooraan op de foto directeur J. W. Klein Heeren- brink en adjunct-directeur A. C. J. Er- kelens. Om het verspreiden van de wasserij- lucht tegen te gaan, ging het bedrijf Op de Akademie komt men steeds meer tot het besef, dat de school een onderdeel is van de maa schappij en dat veranderingen in die maatschappij de school niet ongemoeid haten. Van een aantal maatschappelijke ver anderingen wordt in het studiejaar 1973- '74 op de pedagogische akademie in Be- De vorming van de toekomstige onder wijzerwant daar gaat het tenslotte om op de akademiezou daardoor aan kwa liteit kunnen winnen. De school voor de kinderen is ook de schooi van de ouders. Degenen die in eerste instantie verantwoordelijk zijn voor de opvoeding van de kinderen zul len de waarde van de maatschappelijke veranderingen moeten onderkennen en ook de consequenties die deze hebben voor het onderwijs op de scholen. Graag had men dit project gereali seerd op de woensdagmiddagen, want dan zou men er ook de onderwijzers bij hebben kunnen betrekken die al jaren in de basisscholen werken en dus prak tijkervaring hebben. Om praktische re denen bleek dat niet mogelijk en heeft men tot de vrijdagmiddagen moeten be sluiten. Dat sluit helaas het onderwij zend personeel van de basisscholen uit. Wie interesse heeft om aan dit studie project deel te nemen melde zich bij de Pedagogische Akademie aan de Baan- straat in Beverwijk.ü Wat er nu concreet gaat gebeuren is het volgende. Ouders en geïnteresseerden worden uitgenodigd deel te nemen aan een studie op de vrijdagmiddagen, gedu rende drie maanden, over de verande rende opvattingen omtrent het gezinsle ven, het politieke leven en het religieuze leven. Daarbij gaat het er om bouwste nen te zoeken voor een goed leerplan. De 3 projectleiders zijn de heren R. Schmidt van de Stichting School en Wereld, dr. J. van Ussel, sexuoloog en dr. L. Diks, clutuurfilosoof. VELSEN-NOORD. In verband met de vakantie sluit het buurtcentrum De Mei zaterdag de deuren. Op 17 augustus zal het centrum weer geopend zijn. Van die dag af zal het mogelijk zijn zich voor clubs in te laten schrijven. Net als in het voorgaande jaar zal ook nu weer ruimte geboden worden aan het vakan- tiefeest „Speliade”, dat van 31 juli tot en met 10 augustus gehouden wordt. meeste verkeer van de bestaande Velser- tunnel overnemen, maar dit ligt dicht langs de bebouwing geprojecteerd van Haarlem en Beverwijk en bij deze laat ste stad doorsnijdt het een gebied be stemd voor sport- en recreatie (st. Aag tenbos). Gevraagd werd of het tracé niet te combineren zou zijn met de Vuurli nie ,maar volgens rijkswaterstaat loopt men dan vast op de aansluiting op de Vuurlinie ten zuiden van het Noordzee- kanaal, waar deze door allerlei factoren niet kan worden benut. De heer Bleijs van Staatsbosbeheer wees op de histori sche waarde van de Vuurlinie, terwijl van de zijde van Rijkswaterstaat werd opgemerkt, dat er langs de Vuurlinie al een leidingstrook is geprojecteerd die niet aangetast mag worden. Het is vaak erg moeilijk om aan alle wensen tegemoet te komen. Waar de één last van heeft, merkt de ander dikwijls niet eens op”, zegt Klein Heerenbrink. En hij vertelt als voorbeeld zijn „bo- menverhaal”: „Een tijdje geleden klaag den bewoners van de Kluyskenslaan dat een stuk terrein van ons, dat aan hun tuinen grenst er zo slordig bijlag. We hebben dat toen laten ophogen met de bedoeling er parkeerterrein van te ma ken en we hebben op verzoek van die bewoners aan de rand ervan bomen geplaatst. Dat ztfn iepen en ze groeiden uitstekend. Nu bereikt ons weer de klacht dat die bomen niet te hoog mo gen worden. Nou, wat moet je nou? VELSEN. Het Velsense gemeen tebestuur heeft zich gisterenmiddag tijdens de wekelijkse B. en W.-verga- dering bezonnen op de eventuele ge volgen van de fluor-uitspraak van de Hoge Raad. Zoals bekend verklaarde dit hoogste rechtscollege van ons land het fluorideren van drinkwater on wettig. Het Velsense gemeentebestuur Aan het woord zijn directeur J.W. Heerenbrink van wasserij Hoek en Vaart en adjunct-directeur A.C.J. Erke- lens- Enkele dagen voor de hoorzitting die in het kader van de toepassing van de Hinderwet aanstaande donderdag op het stadhuis van Velsen zal worden gehouden, willen zij graag eens uit de doeken doen hoe er bij Hoek en Vaart, de eeuwige boosdoener in Santpoort- Zuid, gewenkt wordt om de milieuhygië ne zo min mogelijk geweld aan te doen. Daarover zegt directeur Klein Heeren brink: „Al jaren lang wordt er door de omwonenden geklaagd' en steeds doen wij ons uiterste best om wanneer het een gegronde klacht betreft, de moeilijk heid op te lossen. In 1966 heb ik dit bedrijf overgenomen en in de eerste jaren krqeig ik al veel klachten over roetende schoorstenen. In 1968 hebben wij toen zelf de gemeente benaderd met het verzoek om op schoner aardgas over te kunnen gaan. Dat kon toen nog niet, omdat er hier nog geen middendruklei- ding lag. Pas in 1970 konden we aardgas gaan gebruiken en dat kostte ons prompt een nieuwe stoomketel van zes tig mille. Toen dachten we: Hoera, we zijn er. Maar dat was helemaal niet zo. De ketel maakte een brommend geluid. Ook dat hebben we weer verholpen door het laten plaatsen van twee grote ge luidsdempers”. Opvoeding speelt zich in grote mate ook buiten de school af, in de eerste plaats binnen het gezin, maar ook op straat, in het clubhuis, in de kerkelijke viering om maar enkele voorbeelden te noemen. Tot nu toe heeft de Pedagogi sche Akademie zich nauwelijks met die terreinen bezig gehouden, maar nu wint steeds meer de gedachte veld, dat er een wisselwerking zou moeten ontstaan, waarbij de akademie min of meer als een soort trefpunt zou kunnen fungeren. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De maatschappelijk wer ker van het Woonwagencentrum IJ mond, de heer C. Hamers, heeft felle kritiek geuit op de ontwerp-beleidsnota „Woonwagenwerk in de IJmond”, die vorige maand is verschenen. Over de drie klachten waarover in de hinderwetbnief van de gemeente aan de omwonenden van Hoek en Vaart ge schreven wordt, zeggen de beide direc tieleden: „Wat het lawaai betreft zijn we helemaal op de goede weg. Er is alleen nog wat lawaai door de vracht wagens die op oneffen terrein rijden, maar daarop wordt asfalt aangelegd. Dan is er een hydraulische laadklep aan de vrachtwagens die lawaai maken. Ook daar zijn we mee bezig om dat te verhelpen. We hebben zo’n klep terugge stuurd, maar toen we hem terug kregen, bleek er weinig te zijn veranderd. Dat zal dus beter moeten gebeuren. Het lawaai in het bedrijf zelf hebben we nu zover onder de knie, dat we eigenlijk nog aan enkele verfijningen bezig zijn”. Hij gaat verder over de stofontwikke ling: „Dat komt ook door dat oneffen terrein, dus dat is na het asfalteren afgelopen”. „Maar we ruiken die wasserij”, zeggen dp mensen in de buurt”, vervolgt Klein Heerenbrink. „Kijk, dat is nog iets waar we naar zoeken, een probleem waar we echt tegenaan zitten te hikken. Een verwijk een studie gemaakt. Met name wordt bekeken welke consequenties deze kunnen hebben voor het leerplan van de basisscholen. Het gaat daarbij om veran derende opvattingen omtrent het gezins leven, het politieke leven en het reli gieuze leven. Daar kan men op de aka demie aardig over praten, maar in de nieuwe opvatting vindt men dat te be perkt, te geïsoleerd. Men wil daarbij horen wat er in andere kringen aan meningen en ervaringen leeft en wat daar in andere kringen over wordt ge dacht, met name onder de ouders van schoolgaande kinderen. Het is ook te zien als een stukje inspraak van de ouders aan de basis van de onderwijsvernieuwing. Een moeilijk heid bij de samenspraak zal ongetwijfeld zijn, dat projectleiders en toekomstige onderwijzers gauw zullen vervallen in een vakjargon en te veel zullen gaan spreken vanuit een al verworven kennis. Het ware te wensen, dat ouders en andere geïnteresseerde deelnemers(sters) aan het project dan onmiddellijk hun vinger opsteken, want een bijkomende funktie van zo’n project zal dan kunnen zijn, dat de toekomstige onderwijzers gedwongen zullen warden verstaanbaar te blijven voor de leek op onderwijsge bied. Het is het goed recht van de ouder om leek te zijn. Wil een onderwijskracht later op de eigen school onderwijsver nieuwingen door voeren in samenspraak met de ouders, dan zal men ook naar de De heer Hamers spitst zijn kritiek op een drietal punten toe: de wijze waarop de nota tot stand dreigt te komen is niet juist; inspraak- en meedenkprocedures zijn vrij slecht geregeld; in de nota komen teveel opmerkingen voor, die niet geheel van vooronderstellingen of gene ralisaties ontbloot zijn en tenslotte mist hij een beleidsvisie op wat woonwagen werk nu eigenlijk is. Het meest wezenlijke vindt hij het scheppen van mogelijkheden voor een ander c.q nieuw beleid. „Als we deze nota aan de woonwagenbewoners zouden presenteren, zouden we ontzettend veel emotionele kritiek krijgen”, aldus de heer Hamers, die zijn geschrift aan het bestuur van het woonwagencentrum IJ mond heeft toegezonden. Een tweede reden, waarom hij de nota weinig geschikt acht om als discussie stuk te fungeren is, omdat deze de veron derstellingen, die er aan voorafgaan niet duidelijk maakt. „Elk beleid hangt af van een bepaalde visie en die moet ook duidelijk zijn en ter discussie staan”. Hij wil een zo optimaal mogelijk beleid uitgestippeld zien: „Want we constateren nog steeds (toenemende) spanningen, grn' te ruimtelijke en sociale isolatie en kan sen op een crisis”. Dit alles en het concept van de be leidsnota komen woensdagavond 27 juni tijdens de vergadering van het Woonwa gencentrum IJmond in het gemeentehuis van Heemskerk ter sprake. De leden van het algemeen bestuur krijgen voorts een brief op tafel van CRM, waarin het ministerie vraagt op welke wijze de gefaseerde verhoging van het staangeld tot 12 per week op 1 oktober aan staande zal worden gerealiseerd. (Van een onzer verslaggevers) Beverwijk Zowel de hengelsport- vereniging „Velsen” als de visclub „IJ- mondvissers” heeft zijn tweede onder linge competitiewedstrijd gehouden. Bij Koedijk haalden 31 leden van „Velsen” in totaal 211 bovenmaatse vis sen uit het water van het Noordhol- landskanaal. De heer W. Koelewijn werd winnaar met maar liefst 789 centime ter. De overige uitslagen waren: J. Pie tersen 319 cm, C. Koelewijn 297 cm, J. de Rooij 279 cm, A. de Raad 269 cm, R. Meijer 262 cm, H. J. Otte 239 cm, W. de Vos 227 cm, J. C. Beliën 185 cm, A. Kouwenhoven sr. 179 cm. leek toe moeten kunnen vertalen waar men mee bezig is. Ook dat is doorbreken van een isolement van de pedagogische akademie ten opzichte van de maat schappij. En ook dat kan een oefensitua tie zijn voor de toekomstige onderwijzer. Het fluorideren van het Velsense drinkwater gaat niettemin onvermin derd door. hogere schoorsteen, die boven de bomen uitsteekt, is voor ons financieel geen haalbare kaart. We zullen nu de leidin gen gaan verlengen en trachten de luchtj es op de binnenplaats op te van gen. We hebben er trouwens al met TNO over gepraat. Daar krijgen we steeds een eerlijk en objectief advies van. Die mensen trekken zich geen barst aan van ons en ook niets van de ge meente, die gaan gewoon hun gang. Daarom vind ik het erg prettig dat zulke metingen geheel onafhankelijk gebeuren. Ook voor de buitenwacht”. heeft de zaak nu in onderzoek geno men. Bij de Hoge Raad is de tekst van het arrest opgevraagd, dat nauw keurig op zijn juridische consequen ties bestudeerd zal worden. Verder is contact opgenomen met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Volgens professor Volmuller (verkeers- onderzoek IJmond) ontlast die variant te weinig de bestaande Velsertunnel, maar de prognoses van professor Vol muller blijken nogal te verschillen met die van Rijkswaterstaat, speciaal met betrekking tot de verhouding tussen het IJmondverkeer en het doorgaande ver keer. Professor Volmuller verwacht meer lokaal verkeer. Volgens Rijkswaterstaat neemt de toe name van het verkeer door de Velser tunnel nu jaarlijks procentueel af, al neemt het verkeer nog met zes a zeven procent toe. Uit de beantwoording van de vragen bleek, dat variant 4 in Haarlem op ongeveer 400 meter afstand van de be bouwing blijft; in Beverwijk wordt de afstand in plaats van nu 200 meter bij een verlegging van een gedeelte rijksweg 9 als onderdeel van rijksweg 16 onge veer 300 meter. Bezwren tegen elk der tracé’s kun nen tot 1 augustus aanstaande schrifte lijk worden ingediend bj het secretariaat van de Raad van de W aterstaat, Ko- ningskade 4 (Kamer 1606) te Den Haag en die kunnen dan eind augustus tijdens openbare hoorzittingen worden toege licht in Hoofddorp, Beverwijk of Haar lem. In Haarlem wordt eerst nog een informatie-avond gehouden op 28 juni in restaurant „Die Raeckse”. Nog een aardige vraag aan het einde van de informatieavond in Beverwijk: „Waarom gaat men nog dure wegen aanleggen, als algemeen wordt aangeno men dat er binnen twintig jaren geen benzine meer zal zijn (prognose Club van Rome)”. Bij Rijkswaterstaat blijkt men niet optimistisch te zijn over een toenemend gebruik van het openbaar vervoer. Zelfs bij een verdubbeling zou dat openbaar vervoer nog maar tien procent uitmaken van het totale verkeer dat het Noordzee- kanaal passeert. Het Westelijk tracé (variant 4) zou het volgens de directie al eerder over op een andere zeepsoort, maar het resultaat was nihil. De directie van Hoek en Vaart legt er de nadruk op dat zij ten volle wil meewerken als er klachten van omwonenden zijn. Maar soms lijkt het wel of alles pas in orde is als je hier verdwenen bent”, klaagt de directeur. Bij de zondag door de IJmondvissers gehouden wedstrijden werd in de A- ploeg de heer Verdier eerste met 338 punten. D. Alders enidigde als 2e met 299 punten en J. Spek werd als derde ge klasseerd met 280 punten. Bij de B- categorie waren de uitslagen: mevrouw Hillegers 193 p, H. Thuis 128 p., P. Schoorl jr. 112 p. Bij de C-ploeg kwam de navolgende uitslag uit de bus: Aal- bersberg 160 p., mevrouw Schoorl-Put- ten 136 p„ J. Schoorl jr. 126 p. De tussenstand na twee wedstrijden is als volgt. A-ploeg: D. Alders 706 p., J. Verdier 552 p., J. Alders 476 p„ B. Kanis 476 p., B-ploeg: H. Thuis 314 p., me vrouw Hillegers 228 p., P. Schoorl jr. 218 p.; C. -ploeg: mevrouw Schoorl-Putten 552 p., W. van Schie 272 p„ J. Schoorl jr. 243 p. De tussenprijs werd na loting gewon nen door de heer A. de Boer. Deze tussenprijs wordt tijdens de eerstvolgen de wedstrijd op 8 juli uitgereikt. Hifj vertelt van vele voorzieningen in het bedrijf, die vooral moesten dienen om het lawaai van het productieproces zoveel mogelijk in te perken. Zo werden er naast de geluidsdempers uitlaten op tumblers gemaakt, een gierend geluid in de mangel werd verholpen door andere tandwielen en een andere ophanging te fabriceren. Als een groot bezwaar werd door verschillende aanwezigen, onder meer uit de Zaankant en Assendelft gevoeld, dat het voor de keuze tussen variant 4 en de varianten 1, 2 en 3 groot verschil maakt hoe de weg verder wordt doorge trokken naar het noorden (ten oosten van Alkmaar naar Heerhugowaard en verder. Juist die doortrekking, waarvoor het tracé nog niet vaststaat, bepaalt hoe de omgeving van het Alkmaarder- en Uitgeestermeer wordt doorsneden en dat heeft voor dat watersportgebied grote consequenties, die volgens verschillende aanwezigen mee moeten wegen in de keuze tussen de varianten. Maar juist de belanghebbenden in dit gebied worden niet geïnformeerd en gehoord, omdat die voortzetting van de weg nog niet aan de orde is. Dat geldt overigens ook voor de zuidelijke aansluiting bjj Hoofddorp. Variant 4 sluit nu rechtstreeks aan op de Rijksweg 9. De varianten 1, 2 en 3 sluiten ongeveer midden tussen Uitgeest en de Zaanstreek aan op de Rijksweg 8, maar de doortrekking daar heeft ingrij pende consequenties voor het gebied ten noorden daarvan. Die varianten 1, 2 en 3 doorsnijden ook op een ingrijpende wij ze het recreatiegebied Spaarnwoude in het open terrein. Variant 4 tast meer het sport- en recreatiegebied aan in de strook langs Velsen en Beverwijk. Ook tijdens deze informatie-avond kwam uiteraard vast te staan dat elk tracé bezwaren heeft, maar dat men nu eenmaal tot een keuze zal moeten ko men. PRIJZEN. Per 1 kg werd betaald in guldens voor: heilbot 11,41-10,31, grote tong 9,78-9,55, gr. tong 9,87-9,57, kl. tong 10,99-10,10, tong één 13,73-12,50, tong twee 13,30-12,34, tarbot 8,51-8,08, zalm 9,79-6,10. Per stuk: haai 60, kreeft 12,54. Per 50 kg: tarbot 313-191, griet 233- 110, kabeljauw één 115-76, kabeljauw twee 123-86, kabeljauw twee 123-86, ka beljauw drie 97-77, kabeljauw vier 95- 80, kabeljauw vijf 59-43, koolvis één BO SS, koolvis twee 42-30, koolvis drie 55-49, koolvis vier 70-57, schelvis één 84-80, schelvis twee 87-75, schelvis drie 77-41, schelvis vier 70-42, schol één 94-85, schol twee 89-91, schol drie 93-75, schol vier 81-65, schar 36-21, wijting één 55-42, wijting twee 76-38, haring 34,80, makreel 58,80-21,50, tongschar 170-95. Aan de maandagmarkt werden de vol gende besommingen gemaakt: 11.490, 25.150, 13.060, 88 25,860, 113 14.040, 117 ƒ23.470, 127 ƒ5.750, 132 ƒ9.010, 135 ƒ700, 144 ƒ2.600, 150 ƒ14.440,, 152 f 14.100, 174 8.050, 187 12.200, 189 14.250, 194 10.750, 197 11.070, 209 - 1 8970, 215 ƒ10.140, 217 11.060, 221 13.390, Sch 117 12.830, 256 13.000, VL 112 4660, UK 1 8.070, 73 16.370, WR 45 6.480, 50 50 8220, 57 19.540, IJM 18 17.540, 29 23.480, 154 12.660. En: „Kan Rijkswaterstaat zich niet beter gaan verdiepen in het vinden van alternatieve vervoersmogelijkheden, zo als monorrail, luchtkussenvoervoer, e.d.?”. Antwoord van de hoofdingenieur- directeur De Vos van Rijkswaterstaat: „Maar de elektrische energie raakt ook op”. En tenslotte: „We hopen dat rijks weg 16 met het tunnelgedeelte eerder klaar is dan de benzine op is”.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5