Goolagong won moeiteloos: 6-3, 6-3 ALLEEN 5000 CC KAN ZONDAG NIET DOORGAAN Mentale zwakte voor Circuit goedgekeurd door Jacky Stewart Krekels: VISSERS TEGEN ZIJN ZIN NAAR DE TOUR Jan Spetgens definitief gestopt VIER MAN WEG UIT PLOEG CANADA DRY SPORWSB Pijnen kampioen Dé Stoop weg bij Amsterdam Betty Stöve fataal Er zullen er veel afstappen” Tour de France fcu - ƒ-! te I |j* 15 WOENSDAG 27 JUNI 1973 55 Fut eruit v- Vechtershart Inspireren (Van onze sportredactie) Jan Spetgens in gelukkiger tijden, als Nederlands amateurkampioen. De keuze was voor de NAV toen niet moeilijk. Als verreweg de belang rijkste race van het seizoen moest de Grand Prix voor Formule I-wa- gens veilig gesteld worden. Huisman: „Als er iets met het wegdek, of met de andere onderdelen van de baan gebeurd zou zijn, dan hadden we te weinig tijd gehad om de schade te herstellen. Bovendien zouden wjj dan verplicht zijn geweest om toch al het prijzengeld aan de rijders uit te ke ren.” die wie In de vierde ronde van het Clare Benedicttoernooi heeft Nederland met 2- 2 gelijk gespeeld tegen Engeland. Da ploeg staat nu met 9 punten derde. om de Tour uit te rijden. Er moet een man zijn aan wie je je optrekt, zodat je weet voor wie en waarvoor je werkt. Wij hebben zo’n renner niet. Dat bete kent ook dat er weinig verdiend zal worden en dat kan wel eens funest zijn. Als je doelloos tegen al die bergen zit op te stampen, dan kan het niet anders of je zin gaat over. Dat vind ik een groot gevaar voor deze jonge ploeg. Als er weinig centen binnenkomen, vrees ik dat er veel afstappen. Tenzij Vissers een aardige premie zet voor ieder die Parijs haalt”. man, ook op het circuit aanwezig: „Wij hadden natuurlijk beide races willen houden. Maar wie zijn wij? Nederland is in de FIA als Israel in de Verenigde Naties. We hebben uit eindelijk toe moeten stemmen.” haar service halverwege de eerste set een enkele maal doorbrak, liet de Au stralische zich niet van de wijs brengen. Onbewogen zette zij door, daarbij soms dankbaar profiterend van de onbegrijpe lijke missers die de onzekere Betty Stöve op belangrijke momenten pleegt te produceren. Was de strijd in de eerste set nog enigszins gelijk opgegaan, in 'de tweede set greep Goolagong via een 3-0 voorsprong snel de eindzege. (Van onze sportredactie) MAARHEZE. Zelden is een Neder landse ploeg op een wankeler basis dan nu de Tour de France ingegaan. De uiterst matige prestaties van Canada Dry-Gazelle in dit voorseizoen (slechts één schamele criterium-overwinning van Wim Prinsen) doen het ergste vrezen. En wat nog meer zegt: ploegleider Ton Vissers gaat tegen zijn zin, en binnen de rennersgroep van elf hangt een stem ming die vulkanisch is. Tot het laatst, enkele uren voor de persintroductie van de Tour-ploeg, heeft Ton Vissers zich Hoewel Stewarit en Galuppi het circuit in de nieuwe jas uitstekend vonden, wilden zij de races van zon dag toch liever niet om een debacle zoals vorige maand in het Belgische Zoillder te voorkomen. Daar liet het wegdek vlak voor de Grote Prijs weer los, waardoor de wedstrijd lan ge tijd op losse schroeven heeft ge staan. Huisman: „Wij hebben natuur lijk aangevoerd dat zoiets hier niet zou kunnen gebeuren. Desondanks wilden de heren het zekere voor het onzekere nemen en bleven zij bij hun eis.” De heer Stoop heeft zijn besluit geno men na de afwijzing van de „fusiesubsi- die” door wethouder Verhey van de gemeente Amsterdam. Volgens de voor zitter van de FC hebben hierbij motie ven van persoonlijk aard een rol ge speeld. De heer Stoop is van mening dat wethouder Verhey met zijn beslissing FC Amsterdam de mogelijkheid heeft ontnomen uit te groeien tot een waardi ge tweede club in de hoofdstad. Hij noemt zijn aftreden een „persoonlijk offer”, mede gezien de moeite en tijd die hij gedurende vele jaren heeft gegeven om in de stad Amsterdam tot een fusie- club te komen, maar meent het offer te moeten brengen om mogelijk een laatste levenskans voor de FC Amsterdam te scheppen. Het bestuur van de FC Am sterdam zal op korte termijn bij B en W opnieuw een aanvraag .voor financiële steun indienen. De heer Stoop, in de mening te hande len in de geest van de sportnota’s 1968 en 1973 van wethouder Verhey, is zeer teleurgesteld dat hij in zijn pogingen naast Ajax een vol waardige tweede hoofdstedelijke club in het leven te houden, van de gemeente geen steun ondervindt. Gezien deze omstandigheid, waarbij voorts nog een rol speelt d e concurrentie die de FC Amsterdam on dervindt van Ajax en het Nederlandse elftal, en zijn positie in het bedrijfsle ven, is de heer Stoop van mening dat hij de leiding van een voetbalbedrijf zonder steun van derden niet langer kan aan vaarden. Jacky Stewart nam gisteren niet de moeite om zelf een toelichting op zijn besluit te geven. Hij stelde dat hij als voorzitter van de Grand Prix Drivers Association geen behoefte had aan publiciteit en liet daarom de persvertegenwoordigers uit zijn buurt houden. (Van onze sportredactie) MAARHEZE De wielerploeg van Canada Dry-Gazelle is in één dag uitgedund met vier renners. Jan Spetgens, op de nominatie voor de Tour de France-ploeg, nam het opzienbarende besluit te stoppen met wielrennen en op advies van ploegleider Vissers werd ontslag gegeven aan Kees Koeken, Albert van Midden en Jules Brues- sing. De beslissing van Jan Spetgens, die begin dit seizoen als top-amateur overging naar de profs, spruit voort aldus ploegleider Vissers uit teleurstelling. Zijn eerste maanden bij de beroepsrenners werden voor Spetgens, die gauw last heeft van heim wee, een gruwel. Hij behaalde geen enkel resultaat, en nadat zondag het nationaal kampioenschap op de Cauberg, waar hij als amateur tot uitstekende prestaties kwam, een complete afgang werd, lichtte Spetgens zijn ploegleider in over zijn plan om te stoppen. Na een bedenktijd van enkele dagen bleek woensdag aan het voornemen niets ver anderd. Jan Spetgens ontvluchtte de publiciteit door met zijn gezin direct met va kantie te gaan. „Maar, hij kan altijd bij ons terugkomen”, zei Vissers. Die vriendelijkheid geldt zeker niet voor Koeken, Bruessing en Van Midden. „Zij hebben”, moppert de ploegleider, „een totaal verkeerde instelling getoond. Soms ver schenen ze niet op wedstrijden waar ik ze naar toestuurde, en in de Ronde van Luxemburg maakten Koeken en Van Midden het zó bont, dat het voor mjj te veel werd”. In die Ronde van Luxemburg stapten de drie ontslagenen na achterop te zijn geraakt snel af en verdwenen zonder behoorlijk overleg met waarnemend ploeg leider Jeuris. Vissers: „Er lag een briefje op het bed van Jeuris waarin stond: Wij zijn naar huis, bedankt voor de goede zorgen”. Kees Koeken haalde bovendien de toorn van Vissers op zijn hals door weg te blij ven van het Nederlands kampioenschap. „Meneer had er geen zin in”, smaalde Vis sers, „en de Tour wilde hij ook liever niet doen. Koeken heeft gewoon niet begrepen waar het in dit vak om gaat, en hetzelfde geldt voor Bruessing en Van Midden. Die jongens hebben zich vreselijk naar gedragen. Jammer dat het zo gelopen is, maar ik kon geen andere weg kiezen”. Met dit viertal is het aantal afvallers in deze profploeg gegroeid tot zeven. Eerder liet Vissers aan Wim Wanders en Ger Harings weten dat hij geen prijs meer stelde op hun diensten, en Rini Wagtmans verdween door ziekte. De Tour de France-ploeg van Canada Dry-Gazelle telt zeven debutanten: Ben Jan broers (Zaandam), Jo Vrancken (Roosteren), Theo van der Leeuw (Oud-Valkenburg), Wim Kelleners (Born), Ludo Noels (Koersel. België), Herculano Oliveira en José Mar tins (beiden uit het Portugese Mealhada). De vier in het Franse rondewerk ervarenen zijn: Jan Krekels (Sittard), Matthieu Pustjens (Roosteren), Wim Prinsen (Hank) en Matthijs de Koning (Scherpenzeel). Deze formatie is gisteren officieel opgegeven aan de Tour-leiding in Parijs. De Lim burger Jo van Pol is eerste reserve. Qua mentaliteit is er een groot ver schil tussen Betty Stöve en Marijke Schaar, de tweede speelster van Neder land. Schaar is veel minder begaafd, maar zij laat zich daarentegen niet snel beïnvloeden door de reputatie van haar tegenstandsters of de indrukwekkende entourage van een toernooi als Wimble don. Tegen de Tsjechische Neumannova, een profspeelster, toonde Marijke Schaar (28) weer eens haar vechtershart. De 26-jarige Neumannova kan op een redelijke staat van dienst bogen. Vorig jaar trok zij de aandacht met een zege op de Amerikaanse Billy-Jean King en bovendien bereikte zij een jaar eerder de kwartfinale van de Italiaanse kampi oenschappen. De voor elke bal vechtende Marijke Schaar liet de Tsjechische ech ter niet in haar Spel komen en bereikte met 6-3, 6-3 de tweede ronde, waarin zij tegen de Amerikaanse Julie Heldman, achtste in haar land, moet aantreden. De belangrijkste uitslagen (de wedstrijden werden wegens de regen afgebroken) zijn: Damesenkel, eerste ronde: Billy-Jean King (VS)—Lucia Bassi (IT) 6-0 6-2, Chris Evert (VS)—Fiorella Bonicelli (Uru) 6-3 6-3, Francoi- se Durr (Fra)—Christine Coleman GB) 6-3 6-0, Martina Navratilova (Tsech)—Christine Janes (GB) 6-1 6-4, Virginia Wade Virginia Wade (GB)Dianne Fromholtz (Aus) 3-6 6-2 6-1. Marina Redondo (VS)—Katja Ebbinghaus Wdl) 6-1 2-6 6-2, Rosemary Casals (VS)Brenda Kirk (Za) 6-0 6-1 Nathalie Fuchs (Fra)—Linda Tuero (VS) 1-6 6-3 6-2, Vlasta Voplckova (Tsjech)Corinne Molesworth (GB) 6-3 1-6 8-6, Valerie Ziegenfuss (VS)—Michele Gurdal (Bel) 6-2 8-9 6-3, Julie Heldman (VS)—Winnie Shaw (GB) 6-1 8-6, Tory Fretz (VS)Linda Mottram (GB) 6-1 6-3. Herenenkelspel, tweede ronde. Kodes (Tsjech)Marzano (It) 6-0 6-4 6-3, Tay lor (GB)Elschenbroich (Wd) 6-3 6-2 6-2, Da vidson (Aus)Phillips Moore (Aus) 6-3 6-4 6- 3. AMSTERDAM. Voorzitter Dé Stoop van de eredivisieclub FC Amsterdam treedt af. De heer Stoop heeft gisteren tijdens een bijeenkomst na de eerste trainingsdag voor het nieuwe seizoen, zijn spelers meegedeeld, dat hij zijn functie met onmiddellijke ingang ter beschikking stelt. Voorzitter Stoop zal nog wel tijdelijk zijn werkzaamheden blijven verrichten gedurende de interto- to-periode van zes weken, doch defini tief voor het begin van de competitie 1973-1974 aftreden. (Van onze sportredactie) LONDEN. —Het gebrekkige zelfver trouwen van Betty Stöve (28) blijft een fnuikende invloed uitoefenen op haar prestaties in het enkelspel. Weliswaar is zij de laatste jaren duidelijk beter gaan spelen, maar toch mist zij nog steeds de zelfbewustheid die nodig is om de cracks in het damestennis het leven zuur te maken. In het dubbelspel komt zij beter tot haar recht, zoals zij vorig jaar be wees toen zij met Billy-Jean King de Wimbledon-titel greep. Tegen de Austra lische Evonne Goolagong onderstreepte Betty Stöve gisteren echter weer eens haar tekortkomingen. Zonder dat Goola gong haar reserves hoefde aan te spreken werd de Nederlandse naar een regelma tige 6-3, 6-3 nederlaag gespeeld. Tevoren trachtte Betty Stöve zich moed in te spreken met het argument, dat zij enkele jaren geleden Goolagong tweemaal klopte in Australië. „Evonne staat meer onder druk dan ik omdat zij geplaatst is en bovendien van mij wel eenis heeft verloren. Misschien dat zij daarom toch een beetje bang voor mij is”. Bij Evonne Goolagong spelen dergelij ke overwegingen echter geen rol. Zo lang zij aan het internationale toptennis deelneemt, werkt zij koel en emotieloos haar partijen af. Toch is Goolagong sinds haar Wimbledon-zege van twee jaar geleden nauwelijks gegroeid als speelster. Tennis lijkt voor haar geen levensnoodzaak- Zij houdt van het uit gaansleven en is niet van plan zich alle geneugten te ontzeggen ter wille van haar tenniscarrière. Zo kon het gebeu ren, dat oudgedienden als Margaret Court en Billy-Jean King nog altijd hoger worden gewaardeerd. De partij tegen Betty Stöve was niets meer dan een routineklus je voor de opgewekte Goolagong. Ook toen Stöve De twee inspecteurs hechtten daar echter één voorwaarde aan vast. Voor het startschot voor de Grand Prix gegeven wordt, mag het nieuwe talud niét door andere racewagens beroerd worden: de voor zondag vastgestélde wedstrijden moesten worden afge- voetnd. NAV-permin-gmeester Huis- équipe voor de Ronde van de Toekomst bestaat uit: Fedor den Hertog (Ermelo), Gerrie Knetemann (A’dam), Wil van Helvoirt (Tilburg) en Frits Schür (Hoogezand). De ploeg staat onder leiding van Joop Middelink. De „Vrienden van Houtrust” hebben de Amersfoortse voetbalvereniging HVC uitgenodigd blijvend op Houtrust te ko men spelen. De FIFA heeft de Uruguees Oliver en de Columbiaan Campaz voor de duur van de kwalifikatieronden voor de W.K. voetbal geschorst. Beide voetballers wer den zondag tijdens de interland tussen beide landen uit het veld gestuurd. De UEFA heeft 160.000 subsidie beschikbaar gesteld voor de clubs, die door uitschakeling in de eerste ronde van de Europa-cup veel financiëel ver lies hebben geleden. Sparta heeft Charley Bosveld (31 jaar) voor minder dan 50.000 gulden aan Vitesse verkocht. B De Rus Kortsjnoi heeft in Leningrad alleen de leiding na een zege op de Cubaan Estevez. Kortsjnoi, Karpov en Byrne hebben zich geplaatst voor het kandidatentoernooi. H Henk Zoetendal is van AZ weer teruggekeerd bij zijn oude club Heeren- veen. De kende overmacht over 50 kilometer baantje. ALKMAAR. René Pijnen wil dit jaar wereldkampioen achtervolging wor den. Hij heeft daarvoor flink getraind en gisteren op de Alkmaarse wielerbaan heeft hij de concurrentie met zijn trai- ningsarbeid geconfronteerd. Eerst in de kwalificatieritten voor de achtervolging waarin hij zo’n 20 seconden sneller was dan zijn „concurrenten” Cees Priem en Henk Benjamins. Janbroers werd vierde, ’s Avonds veroverde hij met indrukwek- het kampioenschap op het Alkmaarse ZAND VOORT De Grand Prix van Nederland voor Formule I-wa gens kan op 29 juli doorgaan, zij het ten koste van de voor aanstaande zondag vastgestelde races om de Grote Prijs van Zandvoort 5000 cc, meetellend om het Europese kampi oenschap. Dat werd gisteren beslist door oud-wereldkampioen Jacky Ste wart, voorzitter van de Grand Prix Drivers Association, en de Italiaan Baccia Galuppi, door de FIA aange wezen als „veiligheidscommissaris” voor Nederland, die gisteren in alle stilte het vernieuwde Zandvoortse circuit keurden. Reserve Jo van Pol, een van teleurstellende top-amateurs met Vissers zich bekocht voelt: „Ik geef direct toe dat het een tegenvaller is, maar de schuld ligt zeker niet alleen bij mij. Wat wist ik als onervaren prof van het fietsen bij de beroepsrenners? Ik heb enorme aanpassingsmoeilijkheden gehad, maar er is nooit met me gepraat om me geestelijk over die inzinkingen heen te helpen. Ik ben daar nogal gevoelig voor, en misschien nog wel meer jongens. We doen echt wel ons best, maar als het niet gaat, dan begint Vissers via de kranten te kankeren. Je krijgt als jonge prof al genoeg klappen, waarom moet er dat dan nog bij?” Ton Vissers: „Ik doe zo goed mogelijk mijn best om iedereen in zijn moeilijk heden aan te voelen. Het' is in dat profwielrennen echter zo, dat je niet al te veel tijd hebt. Er wordt resultaat gevraagd”. Zijn werkwijze blijkt zeker niet alom gewaardeerd. Matthijs de Koning: „Ik durf gerust te zeggen dat het op sommige punten fout Zit. Maar de meeste coureurs houden hun mond. Alleen Kelleners, Krekels en ik slaan met onze vuist op tafel. De rest kropt het op. Tussen de jongens onder ling klopt het formidabel. We vormen een echte vriendenploeg, maar er wordt soms te veel kapot gemaakt. De manier waarop Vissers ons in de publiciteit brengt, breekt het moreel. Neem die opmerking „Er komen er zeker twee van ons in Parijs: de mecanicien en ik”. Dat is toch vreselijk. Ik weet dat dat een hoop jongens enorm heeft aangegrepen. Zelf was ik er trouwens ook overstuur van. Ik las het op weg naar een koers, toen ik ergens koffie dronk. Ik had zó wel willen omdraaien en naar huis gaan. Nee, dat vind ik geen manier van doen”. Dat doet de ploegleider (die een extra- premiebudget van 15.000 heeft), maar het bedrag dat hij ervoor uittrekt, lijkt weinig stimulerend: 1000. Jan Krekels: „Ik dacht dat twee mille toch wel rede lijk was. Je verdiensten moeten je inspi reren. Bij Pellenaars wist je dat je financieel goed zat als je de Tour uit reed, maar hier zie ik het nog niet zo zitten”. Ton Vissers schuift, en niet ten onrechte, de tegenvallende bron van in komsten op rekening van de renners zelf. „Ze geven te gemakkelijk op; er is geen wil om door te zetten. Hoe kun je dan ooit geld verdienen? Ze zijn te slap en dat valt me tegen”. ook”, weet hij, „noemen ze me in de ploeg een rare. Ik zeg: Vissers is geen slechte ploegleider. De schuld ligt hele maal bij ons zelf. Wij zijn verwende amateurs. Het ging makkelijk; we ver dienden aardig wat centen en we reden gemiddeld eenmaal per week een ere- ronde met bloemen. Bij de profs kregen we in elke koers na 40 kilometer de ram, en wat gebeurde er: niemand bleek het karakter te hebben om door te zetten. Ik zelf ook niet, daar kom ik eerlijk voor uit”. „Vissers laat veel aan ons eigen- in zicht over”, vervolgt Theo van der Leeuw. „En wat wordt er dan geroepen: we krijgen geen begeleiding. Zou de zaak strak onder controle staan, dan riepen die zelfde renners waarschijnlijk: je kunt je eigen kwaliteiten en mening niet ontplooien, want Vissers dringt je alles op. Ik vind het flauwekul, dat gekanker. Er is een erg wijs spreek woord dat op de hele situatie in onze ploeg slaat: Verbeter de wereld, begin bij jezelf”. Voor het onderwijzen van die bood schap is de tijd echter te kort om nog enig effect voor de Tour te kunnen sorteren. Ton Vissers gaat op stap met een ploeg die om welke reden dan ook weinig geïnspireerd is. Bij wie het gelijk ligt en wat de oorzaken zijn, is drie dagen voor de start minder belangrijk dan het gegeven dat Canada Dry-Gazelle met een uiterst mistroostige toekomst aan de Tour begint, wat zijn weerslag zal vinden op de instelling van de ren ners. En Ton Vissers mag het geen coureur kwalijk nemen. Want als ie mand het geloof in behoorlijk resultaat mist, is hij het, de eerste die thuis wilde blijven. Anderhalf jaar -geleden liet hetzelf de tweetal de Nederlandse racebaan alls een onveilige tweederangs b-weg van hét programma afvoeren. Na de inspectie van gisteren, waarbij verder de heer Van Haatten, vertegenwoor diger van aannemer Smallegange, uitvoerder van de vernieuwingen, de heer Beerepoot, directeur van de CE- NAV en de KNAC-afgevaardigden Jonker en Smit aanwezig waren, achtte men de nieuwe baan een Grand Prix waardig. Kleine klimmer Wim Prinsen: „Weet je, de fut wordt er op die manier uitgehaald. Ik vraag me af wat dat straks moet worden”. Met die sombere voorstelling is Theo van der Leeuw het echter totaal oneens. „Maar daarom Het gezelschap tijdens de inspectie op het circuit, v.l.n.r.: Galuppi (op de rug gezien), Van Haaften, Stewart en Beerepoot. Uitstag 50 km.: 1. René Pijnen (Woensdrecht) 1.06.40,9. Op twee ronden: 2. Gerard Koel (Hoogerheide). 3. Cees Priem (Goes); 4. Cees Stam (Koog a.d. Zaan); 5. Harry Jansen (Westzaan); 6. Harm Ottenbros (Hoogerheide). Op vier ronden: 9. Klaas Balk (Badhoevedorp). verzet tegen deelneming, maar zijn di rectie hield hem aan de contractuele overeenkomst waarin de Ronde van Frankrijk was opgenomen. Hij moest en had de plicht, dat correct te melden. En zo stond Ton Vissers dinsdag met opti mistische woorden zijn avontuur te ver kopen, terwijl zijn hart overliep van ergernis. Hij deed ondanks alles vrolijk over de kansen, maar degenen met wie hij op stap moet, zien het net als hun leider amper zitten. Maar fatsoenshalve en in sponsors- belang spraken ook zij met enthousias me. Terwijl de zaken zo wezenlijk an ders liggen. Want wie kan van de Cana da Dry-Gazelle-renners verwachten dat Zij begeestigd aan de Tour beginnen terwijl voorgaande, veel lichtere wed strijden hun zwakte op een afschuwelij ke manier blootlegden? Er werd niet één behoorlijke plaats behaald in de klassie kers en etappewedstrijden waarin de ploeg voor het merendeel uitblonk door het snel opgeven van de strijd. Dat ondermijnt het moreel voor zo’n gigan tisch zware opgave als de Tour. Bovendien werd er weinig of niets verdiend. Om met Ben Janbroers te spreken: „We betaalden meer aan boetes voor overtredingen dan we aan prijzen geld kregen”. Ook dat uitzichtloze finan ciële aspect van de Ronde van Frankrijk ondergraaft de mentale instelling en bo vendien blijkt niet iedereen gelukkig te zijn met de manier van begeleiding. Naar buiten echter draagt de ploeg een verwachtingsvolle stemming uit. Wim Kelleners: „Ik zie het wel zitten”. Mat thieu Pustjens: „Ja hoor, ik heb goede hoop”. Jo Vrancken: „Natuurlijk ver trouw ik op een goede Tour”. Maar Theo van der Leeuw zegt beter te weten: „De meesten zien niks in die hele Tour, maar ze durven het niet te zeggen”. En Jan Krekels (met zijn vijf profjaren en twee Tour-ervaringen de meest geroutineerde van de ploeg): „Ik weet dat je een groot doel moet hebben i fctb pp:

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15