Jol Zit En Kamer verwerpt VVD-motie voor betaling van f 1000 ineens Ook belasting voor auto’s die stilstaan Nederland geeft te weinig aan arme landen TDAG^VERS 4» VIVO Bejaarden bij koningin nr Generaal Van Rijn neemt ontslag Schaefer hoopt op toename van renovatie „Alternatief zoeken voor Lance-raket" ii it om IS - 1 O CE^ Geh< Oneens met vermindering gevechtskracht Minister Vredeling tot Kamercommissie: Gt vo 2 kilo 2 kilo 500 gram 150 gram VARKENSFILET van de schouder uk JONGE TUINBONEN I PALINGWORST I ^w^llerallefCBeSte kguze GOLDEN DELICIOUS een fijne handappel 91» WOE WOENSDAG 27 2 JUNI 1973 Onafhankelijk o Onzekerheid f Baleinen Zaken doen x;' ■fc' F Van Mierlo legt fractieleiderschap D ’66 neer (Van onze parlementsredactie) tijdens een Verlaging collegegeld blijft mogelijk (Van onze parlementsredactie) mini- 1 ADVERTENTIE z 3 van Uw damesblad. alle andere VlVO-aanbied nren op pagin' GELDIG T/M ZATERDAG DEN HAAG. De Nederlandse rege ring gaat eerst de mogelijkheden van een andere taakverdeling in NAVO-ver- band onderzoeken, alvorens een beslis- Op 1 januari 1972 volgde luitenant- generaal Van Rijn luitenant-admiraal H. Rotterdam Twente Vlissingen 30 26 29 27 27 uur uur Gisteren had op paleis Soestdijk het traditionele bejaardendefilé plaats. Op de foto ziet u een van de deelneemsters een Deljts-blauw wandbord overhandi gen aan koningin Juliana. DEN HAAG. Ook stilstaande auto’s zullen onder de motorrijtuigenbelasting worden gebracht. Dit zal geschieden zo dra de technische voorbereidingen daar toe zijn getroffen Minister Duisenberg en staatssecretaris Van der Stee van Financiën hebben dit aan de Tweede Kamer medegedeeld in de memorie van antwoord op het voorstel tot verhoging van de benzine- en olieac- oijinis. Naar hun mening is de verhoging nieit in strijd met het verkeers- en vervoers beleid dat de regering voornemens is te voeren. Daar was immers vastgesteld, dat de plannen die nu op tafel liggen, geschikt zijn om de rust binnen de universiteiten terug te doen kenen. In zijn ontslagaanvrage zegt generaal Van Rijn (57) dat een defensie-inspan- ning als voorgesteld door de minderheid van de commissie Van Rijckevorsel naar zijn mening te gering is. „Thans is het echter duidelijk geworden dat in de komende tijd een dergelijke inspanning zelfs niet zal worden gehaald”, zo zegt hij. 19 18 19 17 18 17 17 19 17 18 9 20 17 18 18 20 15 14 12 13 15 16 16 14 16 17 19 22 11 20 14 19 18 17 13 14 15 15 14 22 De Zake week van Gree gen Salis nitie in I meer tusse Lonc lieze derh delij Vc zijn dan Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven 98 29 26 30 32 28 30 26 27 28 23 23 BRO is een gonnei terug Engels Het weggei winkel De ba drierm men. medici te ster De omstre in de gezien 98 Door te eisen dat de boycotters alsnog worden gepakt en door zoveel reserves in acht te nemen tegenover een toekom stige collegegeldverlaging, brengen KVP en ARP juist weer de onzekerheid bin nen de instellingen, aldus de bewinds- Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zurich DEN HAAG. De voorzitter van het Comité Verenigde Chefs van Staven ,lui- tenant-generaal W. van Rijn, zal 1 okto ber a.s. op eigen verzoek ontslag worden verleend. De reden hiervan is dat gene raal Van Rijn zijn naam niet verbonden wil zien aan een vermindering van de gevechtskracht van de strijdkrachten en van de discipline. Door in functie te blijven zou hij de indruk wekken met de gang van zaken in te stemmen. Minister Vredeling van Defensie heeft dit gisteren op een persconferentie in Den Haag namens generaal Van Rijn meegedeeld. bewindsman wilde worden, omdat ik met alle kracht wilde werken aan D’66. Ik heb verkeerd ge taxeerd dat de fractie, na het op lossen van de politieke strubbelin gen, weer als een hechte eenheid zou gaan functioneren. Er was toch teveel blijven hangen. Dat merkte je in allerlei dingen. Een spoor van wantrouwen, onder meer”. BON en prt vijfdai repubi gearri' Ceai tie mt hoogo' Volkse Volkse en dit be: Ver< een 1; invoer duktei de Ro dat hi niet d zoek een c kend D zal Dit en lieu A om in c vooi delf bes: bru sier Bij het laatste congres in Breda (vlak voor de totstandkoming van het kabinet-Den Uyl) werden de eerste anti-Van-Mierlo-verschijnselen openbaar. De persoonlijke vriend van drs. Den Uyl moest toezien dat mevrouw Ruby van der Scheer het partijvoorzitterschap werd ontno men. Dat werd beschouwd als een nederlaag voor de lijn-Van Mierlo. Ruby van der Scheer was het „bar bertje dat moest hangen”. De fric ties tussen groeperingen rond Ten Brink, rond mevrouw Goudsmit en rond Van Mierlo in zijn fractie was en bleef aangetast. Met' grote klem betoogde de bewinds man. dat er geen middelen denkbaar zijn waarmee het mogelijk wordt nu nog de boycotters van het al verstreken studie jaar op te sporen. Hij sloot zich aan bij PvdA-woordvoerder Masman, die gezegd had teleurgesteld te zijn in ARP en KVP, omdat zij zich blijkbaar niet ge bonden voelen aan de afspraken binnen het pre-constituerende beraad van de kandidaat'-ministers in de laatste fase van de kabinetsformatie. Deze kritiek is geu.it door de commis sie voor ontwikkelingsbijstand van de OESO. Deze commissie onderzoekt jaar lijks de hulpinspanning van aangesloten landen. Zij kwam bij dit onderzoek tot de slotsom, dat een groter deel van de? Nederlandse bilaterale bijdragen naar de armste landen moet gaan. de „Stroming Anneke Goudsmit”. Men heeft nu de politiek minder felgekleurde Jan Terlouw bereid gevonden om in september (ais de verkiezing van de fractieleider offi cieel aan de orde komt) „de moei- iijkste taak van zijn leven” te aan vaarden. De vaste Kamercommissie voor Defen sie heeft deze houding van de regering gistermiddag in een langdurig beraad met Vredeling en diens staatssecretaris Stemerdink in ieder geval niet de grond in geboord. „Ik heb geen geluiden ge hoord dat deze houding fataal zou zijn”, zei Vredeling direct na afloop van de vergadering. 7325 d Van Mierlo heeft zijn beslissing ge heel alleen genomen. Vóór de rege ringsverklaring stond zijn besluit al vast. Intern is de D’66-fractie uit de problemen gekomen, die voor namelijk werden veroorzaakt door Generaal Van Rijn heeft uitdrukkelijk laten weten dat zijn besluit niet samen hangt met de persoon van de huidige minister van Defensie. Het is een gevolg van de gang van zaken onder het vórige kabinet die onder het huidige kabinet is voortgezet. De ontslagaanvrage kwam voor minister Vredeling volkomen onver wacht; volgens hem is er geen enkel verband met het generaalsconflict. z zw windst. 28 31 25 25 Weer In binnen- en buitenland DEN HAAG. Mr. Hans van Mier lo, vanaf het eerste optreden van D’66 in de Tweede Kamer fractie leider, heeft gistermiddag totaal onverwachts aangekondigd dat hij in september zijn fractievoorzitter- schap eraan geeft. De interne span ningen binnen de zes man sterke fractie in het parlement zijn de oorzaak van het persoonlijke be sluit van Van Mierlo. „Er zijn per tinent geen politieke verschillen meer binnen onze fractie, maar er zijn toch persoonlijke problemen blijven bestaan na het oplossen van de politieke moeilijkheden van an derhalf jaar geleden”, zei de 41- ALKMAAR. Staatssecretaris Schaefer van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening hoopt, dat dit jaar in ons land 8000 woningen gerenoveerd kunnen worden. Vorig jaar waren dat er 6000. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen De commissie reactorveiligheid heeft aan de nieuwe kerncentrale in Borsele toestemming gegeven de capaciteit van drie naar 30 percent op te voeren. n ozo zzo w zw no n zzo on o z windst. 13 n o ZO' zo z ono M. van den Wall Bake op als voorzitter van het Comité Verenigde Chefs van staven. Na het vertrek van Gruijters naar de regering was Van Mierlo de enig overgebleven „Coryfee van het eer ste uur” van D’66. Hij was het die voor de Democraten in ’67 de storm achtige entree van de snelgroei ende „Vereniging” (zoals de poli tieke partij D’66 wel eens wordt Door de aanhoudende droogte be staat op de Veluwe groot gevaar voor bosbranden. De brandgevaarlijke situatie wordt ook veroorzaakt, doordat het stormhout van november en april nog niet is opgeruimd. Daardoor ligt veel dood en dor hout in de bossen opgesta peld. sing te nemen over aanschaf van de Lance-raket. Aangezien minister Vrede ling van Defensie verwacht dat men over alternatieven voor een tactisch nu cleair wapen als de Lance-raket, wel tot een akkoord kan komen, komt het uit stel van de beslissing over aanschaf van deze atoomraket neer op niet-aanschaf- fen. Hij zei dit gistermiddag bij de opleve ring van de eerste 119 gerenoveerde woningen in de Alkmaarse wijk Oud Rochdale. De wijkvernieuwing in dit 50 jaar oude stadsgedeelte zal in totaal 2,75 miljoen gulden kosten. Het gaat om 300 huizen. De huren van de woningen zijn daardoor gestegen van 80 tot 125 gulden per maand. De wijkvernieuwing is in overeenstemming met de wensen van de bewoners opgezet. Volgens staatssecretaris Schaefer kun nen de gerenoveerde woningen de verge lijking met nieuwe woningen goed door staan. Het grote voordeel is, aldus de heer Schaefer, dat deze woningen in een lage prijsklasse vallen, een klasse waar aan zoveel behoefte is. Géneraal Van Rijn zou nog tot januari 1975 in dienst gebleven zijn. Bij de stemming bleek van de regerings partijen alleen de KVP licht verdeeld te zijn; vier leden (Aarts, Bremen, Kros- se en Notenboom) schaarden zich aan de kant van de oppositie. Deze had betoogd, dat termijnbetaling niet in de Wet op het wetenschappelijk onderwijs wordt toegestaan en in het algemeen alleen kan plaatsvinden om een betalingsplich- tige gemakkelijker voorwaanden te bie den. In dit geval, aldus Van Dijk, wondt termijnbetaling oneigenlijk ingevoerd, namelijk om daardoor de wet te kunnen ontduiken. In Drente is gistermiddag een sproei vliegtuig je neergestort in een aard- appelakker. De piloot kon het toestel ongedeerd verlaten. Minister Van Kemenade schat dat per 1 augustus ongeveer 350 onderwy- zers beschikbaar zullen zijn. Maar ISj acht het niet verantwoord om een ver dergaande verlaging van de leerlingen- schaal door te voeren. Hij wil wel de mogelijkheid om extra leerkrachten voor rijksrekenmg in te zetten zo ruim mogelijk toepassen. Beide bewindslieden ontkennen daarin als zou „de gewone man’ ’in het bijzon der door deze accijnsverhoging worden geitroffen. In de memorie van antwoord wondt berekend, dat het direkte effect van de verhoging van de benzine-accijns op de prijsindex van de gezinsconsump tie „zeer gering” zal zijn. Op jaarbasis bedraagt dit effect 0,1 percent. De be windslieden noemen het gunstig dat als gevolg van de voorgestelde maatregel degenen die minder kilometers rijdt ook minder door de lastenverzwaring wordt getroffen. De heer Van Rijn heeft onder meer de volgende functies bekleed: chef generale staf, tevens bevelhebber van de land strijdkrachten, chef staf van het eerste legerkorps, commandant van de 43-ste pantserinfanteriebrigade, hoofd afdeling algemene militaire wetenschappen op de koninklijke militaire academie te Breda, hoofd opleidingen koninklijke landmacht en commandant van het twaalfde infan terie bataljon garde jagers. genoemd) bleef de persoon van Van Mierlo vrijwel onaangetast. De minister kan nu de inschrijving voor het komend studiejaar zo regelen, dat de studenten aan het begin 500 betalen en zich tegelijk verplichten om op 1 maart de tweede termijn van 500 te voldoen als dan de /1000-wet ten minste nog geldt. ARP en KVP lieten de minister even wel duidelijk merken dat zij zijn verde re plannen met grote reserve afwachten. Daarom steunden zij een andere motie van de oppositie, ingediend door het CHU-lid Van Leijenhorst. Daarin werd geëist dat de boy cotters van dilt jaar nog zoveel mogelijk gepakt wonden en dat de 1000 wet onverkort gehandhaafd wordt totdat er een nieuwe wet zal zijn. Die wet kan, aldus de motie, pas aange nomen worden als er beslissingen zijn genomen intake een nieuw stelsel van studliefinanciering. o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o 6 o o o o o o o o o o o o 0.2 o o o Op die manier zouden studenten, die dat willen, de kans krijgen zich finan cieel onafhankelijk van hun ouders te maken. Overigens had de minister al laten weten dit plan, hoewel hij het eerst niet wilde uitvoeren, met de ban ken te zullen bespreken om te zien of er voordelige leningscondiities te verkrijgen zijn. Minister Vredeling heeft in ant woord op vragen uit de Kamer meege deeld de vliegshow die zaterdag wordt gehouden op de vliegbasis Deelen, niet te willen afgelasten. De minister zegt re serves te hebben tegenover vliegfeesten, maar op het moment van zijn ambts aanvaarding was de voorbereiding voor de show in Deelen al in een vergevor derd stadium. Vredeling zei gistermiddag dat mee werken aan de aanschaf van de Lance- raket door Nederland bij de Europese bondgenoten niet als een „politiek heet hangijzer” wordt gezien. Daarom ver wacht hij wel dat de Euro-groep van NAVO-partners in december, als men weer bijeenkomt, tot zaken doen over een andere taakverdeling bereid zal zijn. „Nederland kan nu eenmaal niet al lerlei tactisch-nucleaire zaken op zich nemen”, liet Vredeling nu alvast weten. De PPR-fractie in de Tweede Kamer, meest fervent tegenstander van welke atoom-taak door Nederland dan ook, heeft gistermiddag dinsdagmiddag al la ten weten dat men akkoord kan gaan met het regeringsstandpunt. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Minister Van Kemenade van Onderwijs kan verder wer ken aan de voorgenomen collegegeldverlaging. De Tweede Kamer heeft hem daartoe gisteren gemachtigd doordat zij een motie van de oppositie, ingediend door de VVD’er Van Dijk, afwees. De motie wilde de bewinds man verbieden het collegegeld in twee termijnen te laten voldoen, zodat hij in september verplicht zou zijn de studenten 1.000 te laten betalen. man. Hij verklaarde dan ook pertinent de motie niet te zullen uitvoeren. Bij de stemming bleek de KVP ook nu weer verdeeld te zijn: vijf leden (Van Amelsvoort, Du Chatinier, Her mans, Kleisterlee en Van Schalk) stem den tegen de motie. Een tweede motie van Van Leijen horst haalde de instemming van bijna de hele Kamer. Daarin werd van de minis ter gevraagd het plan van zijn voorgan ger Van Veen uit te voeren, dat meer derjarige studenten de mogelijkheid wil de geven bij banken tegen een voordeli ge rente een bedrag van maximaal 3500 op te nemen. Deze lening zou door de staat gegarandeerd moeten wor den. licht bew. mist nno Luxemburg licht bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. ono onbewolkt onbewolkt zw. bew. onbewolkt licht bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. Casablanca onbewolkt Istanboel mist Las Palmas zw. bew. Tunis onbewolkt Binnen hoofdbestuur en parlementai re fracties heeft men begrip voor de beslissing van Van Mierlo, ook al is men, volgens D’66-voorzitter drs. Jan ten Brink, „diep geschokt”. Op de vraag waarom Van Mierlo niet tot het kabinet-Den Uyl is toege treden, antwoordde Van Mierlo: „Ik heb me gewoon verkeken. Ik heb toen uitgelegd dat ik geen DEN HAAG. Een te gering gedeelte van de Nederlandse ontwikkelingsbij stand valt de minst ontwikkelde landen toe, aldus een internationaal oordeel over de Nederlandse ontwikkelingssa menwerking. den. „Die nederlaag heb ik al eer der erkend. De laatste opiniepeilin gen wijzen uit dat D’66 er weer bovenop krabbelt. Nogmaals, in on ze politieke kijk en onze houding ten opzichte van het kabinet-Den Uyl verandert niets. Ik vond alleen dat er een geneesmiddel bij de hand was voor het herstel van de eenheid in het persoonlijke vlak in de fractie. We zullen zien of het helpt, risico zit er wel aanvast”. LOf aanva hoge zou v nitiev ter w regeri van F De Denis matie Buitei ce” n gespn en een wa e Aanv. druk voorti door tegen Sin y premi zienli heids van volks zorgd Ook ten h ria’s weke betoc enorr Brits, zijn. De ondei het word vergï Gem< Die c Ottai 1.00 uur en. 8.59 uur en VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Enkele onweersbuien en geleidelijk minder warm. Aantal uren zon: 3 tot 12. Minimum tempe ratuur: 1 tot 6 graden boven normaal. Maxi mum temperatuur: 0 tot 5 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 2Q juni: mum 11, maximum 22 graden. WEERRAPPORTEN 28 29 30 29 30 24 29 28 27 28 jarige D’66-voorman persconferentie. „De politieke koers van D’66 (een Nederlandse variatie van de West- duitse FDP) ligt duidelijk voor ons. Ik verlaat geen zinkend schip. Onze fractie was geen ideaal team meer. Mijn karakter, mijn persoon, mijn opvattingen gaven aanleiding tot kleine wrijvingen, die alles bij el kaar opgeteld voor mij reden zijn geweest om het leiderschap over te laten aan Jan Terlouw”, aldus Van Mierlo. Nadrukkelijk verklaarde de Demo craat, die overigens wel Kamerlid blijft, dat de verkiezingsnederlaag geen oorzaak is voor zijn terugtre- zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. Den Helder geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. Z.-Limburg half bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. onbewolkt zw. bew. zw. bew. licht bew. half bew. zzw half bew. onbewolkt wnw onbew. zo zw. bew. wzw windst. 28 26 28 31 zo n windst. 25 o o zw zo ono windst. 25 windst. nw 19 o 31 DONDERDAG 28 JUNI Hoog water 1.00 uur en 13.35 Laag water 8.59 uur en 21.40 a i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2