John Dean voor senaatscommissie Watergate-schandaal: Watersnoodramp Londen bezorgd over in Bangladesj rede van Ian Smith Tellen van walvissen vormt moeilijk vraagstuk op Londense conferentie Zieke baby in Engeland ontvoerd Bolivia-regime beschuldigd van martelen Geen sprake van medezeggen schap in Duits leger gesprek Pompidou-Brezjnev Positief” ■p ©Klapper/ 2n« 1 JAN7KBROEK, |fraco dé autobandenspecialist bovag* I I rw.ij CEAUSESCU IN BONN Geheime missie-Greenhill mislukt ADVERTENTIE IN „TIMES” TEGEN SLACHTING Zeven ontvoeringen in Argentinië MAATREGEL TEGEN GELUIDSHINDER RONDVAARTBOTEN Gebruik DDT wordt volledig verboden WWaanbieding o0‘| 3 WOENSDAG 27 JUNI 1973 V oorlichtingsdienst Vraag Verbrand Miljoen vluchtelingen Minister Leber: Moby Dick hl) 1 1 :W. 560X15TUB. Paard van Troje Franse president (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze redacteur in Londen) Drie jaar geleden is in Zeeland een zestien meter lange potvis aangespoeld (zie ADVERTENTIE foto). Op deze zeedieren waarvan er naar schatting nog 800.000 zijn mag nog steeds gejaagd worden. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON In de Watergate-commissie van de Senaat groeit de overtuiging dat president Nixon zelf ondervraagd moet worden over de verklaring die ex-Witte Huis-advocaat John Dean heeft afgelegd. Het Witte Huis heeft gisteren nog niet gereageerd op Deans getuigenis, maar de president wordt op de hoogte gehouden van de commissiezittingen door zijn assistent Alexander Haig. Het Witte Huis hield een uitvoerige lijst bij, zei Dean, van „vijanden van het Witte Huis” een lijst die regelmatig werd bijgewerkt en aangevuld. daal niet uit te laten lekken. Dash stelde als alternatief voor dat de president zich zou kunnen onderwerpen aan een pers conferentie, wanneer hij niet voor de senaats-commissie wenst te verschijnen. CORDOBA (AFP). Gisteren zijn in de Argentijnse stad Cordoba zeven men sen, onder wie een zuigeling, ontvoerd. De politie heeft een beroep gedaan op de bevolking, mee te werken bij de opspo ring van de ontvoerders. Beide landen brengen ongeveer zes per cent van de lokale vangst binnen. op de parkeerplaats van het vliegveld acht grote dozen had gegeven, en vijf biljetten van 100 dollar. De dozen liet hij enkele maanden in de laadbak van een oude auto staan. Na een telefonische opracht van de herverkiezingscommissie in november werden deze dozen op de gemeentevuilnisstortplaats verbrand. De opdracht daartoe is vermoedelijk afkomstig van het Witte Huis. De voor lichtingsdienst die deze faciliteiten tradi tioneel ter beschikking heeft gesteld, motiveerde de weigering met de mede deling dat men geen medewerking hoeft te verlenen aan het uitzenden van pro gramma’s die belastend waren voor de president. De blauwe walvis is de grootste walvis diie er nog bestaat en is bovendien het grootste zoogdier ter aarde. Op het ogen blik zijn er nog zo’n 10.000 walvissen, met inbegrip van de zogenaamde pyg meeënsoort. Volgens de geleerden zal net nog 38 jaar duren voor de stand van de blauwe walvis weer zó is bijgekomen, Odk ten aanzien van de afspraken die gemaakt zijn ter voorkoming van een kernoorlog staan de Fransen argwanend. Ze herinneren eraan dat de harpoen die op de vis wordt afgeschoten, in diens lichaam ontploft en daarbij een vreselij ke doodsstrijd veroorzaakt, die van een half uur tot twee uur kan duren- Zo ontmoetten gisteren op het kasteel Rambouillet de Russische partijleider Brezjnev en president Pompidou elkaar. en van ®UI D IRMERÉN0-KA7WUKHILVERSUM DEN HAAG. Het gebruik van DDT zal 1 juli 1973 volledig zijn verboden. Dit hebben de ministers van Landbouw en Visserij en Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne gisteren besloten Aanvankelijk was het de. bedoeling om in 1973 alleen het gebruik van DDT in de fruiteelt te verbieden, omdat hier voor inmiddels goede alternatieve mid delen beschikbaar waren gekomen. Nu is besloten ook voor de resterende ge- bruiksgebieden, de teelt van erwten en sierteeltgewassen, DDT te verbieden. Het water in de grote rivieren stijgt snel en de minister voor Hulpverlening, Sohrab Hoessain, die vandaag van een bezoek aan de zwaarst getroffen streken terugkeerde verklaarde dat zëker 427 mensen zijn verdronken. Hij heeft een vlucht gemaakt boven uitgestrekte ge bieden waar vroeger dorpjes lagen en waar nu niets anders meer te zien is dan water. Zij vrezen dat deze overeenkomst nade lige gevolgen zal hebben voor de eigen defensie met kernwapens. Een diergelijke vrees bestaat bij hen ook ten aanzien van de onderhandeliingen van troepenvermindering, die op 30 oktober in Wenen beginnen. Verder werd bekend dat zeven dozen met geheime documenten van de veroor deelde voormalige Wite Huis-adviseur en spion Howard Hunt, waaronder vermoe delijk de plannen voor een aantal gehei me en illegale acties, na een geheimzin nige ontmoeting tussen en vrouw en een verhuizer op een vliegveld in Washing ton zijn verbrand. De verhuizer zei dat de vrouw ver moedelijk de echtgenote van Hunt was geweest, die in december bij een vlieg tuigongeluk in Chicago om het leven kwam. In haar tas werd toen ruim 30.000 gulden gevonden. De verhuizer zei dat deze vrouw hem kort na de inbraak Brezjnev heeft de meefgedeeld dat hij en president Nixon geien besluiten hebben genomen waarbij Frankrijk ofwelk ander land dan ook rechtstreeks betrokken zijn. Brezjnev zou tijdens zijn eerste onder houd vandaag is het overleg voortge- zet de nadruk gelegd hebben op de beslissende rol die Frankrijk volgens de Sovjet-Unie in West-Europa speelt. De twee staatslieden hebben nog niet van gedachten gewisseld over de grote top conferentie van Oost en West, die de Russen en Amerikanen in Helsinki wil len houden om definitief een streep te zetten onder de koude oorlog. Bekend is dat van Franse zijde nogal koel gereageerd is op dit plan. Zij had den in een eerder onderhoud tussen Brezjnev en Pompidou aangedrongen op een fasering van deze conferentie, maar in de Verenigde Staten is al tot een „top” besloten. Frankrijk wil graag alle bijzonderheden horen over de afspraken die er tussen Brezjnev en Nixon zijn gemaakt, voor het zich verder bindt. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. In het met roze fondant- kleuren en veel speelse tierelantijnen uitgevoerde boudoir van koningin Marie- Antoinette in Rambouillet heeft Frank- rjjks president Georges Pompidou gis teren de eerste besprekingen gevoerd met de Russische partijleider Brezjnev Woordvoerders in de noemen het gesprek diepgaand”. dat deze reuzenbeesten weer gevangen kunnen worden zonder dat het even wicht tussen geboorte en natuurlijke dood wordt verbroken. In het geval van de vinvis heeft men vastgesteld dat er circa 100.000 van zijn. Toch zal het nog 23 jaar duren voor hun stand weer zó ver is opgevoerd, dat de jacht vrijelijk zal kunnen worden hero pend. De jaarlijkse vangst op vinvissen is van 3000 tot 2000 teruggebrachit. Zowel senator Howard Baker, de Re publikeinse vice-voorzitter van de com missie, als Samuel Dash, de juridische adviseur voor de Democraten van de commissie, suggereerden gisteren dat president Nixon zijn versie dient te ge ven van de talloze gesprekken die Dean met hem heeft gevoerd om het schan- Onder de baleinwalvissen die geen tanden, maar baleinen in hun bekken hebben worden onder meer de blau we en de grijze walvissen beschermd met een totaal vangstverbod. kunnen proberen het heft in handen te namen. En een poging van Smith om politieke aansluiting bij Zuid-Afrika te verkrijgen, is door Zuid-Afrtika vriénde lijk doch beslist van de hand gewezen. Men acht een goedgezinde bufferstaat aan zjjn noord grens zonder dan het binnenhalen van hef Paard van Troje. Want van de ruim vijf miljoen inwoners van Rhodesië zijn er niet meer dan 234.000 blank. Franse Hoofdstad „positief en zeer LONDEN Iedere twintig minuten wordt er ergens in de wereld een walvis gedood. In Londen is nu de jaarlijkse vr 'gadering van de Internationale Wal vis Commissie begonnen om opnieuw grenzen aan deze slachting te stellen. Het woord „slachting” komt voor in een advertentie van een halve pagina in de Times van maandagmorgen, waarin de walviscommissie onder de druk van het wereldgeweten ertoe wordt opgeroepen een moratorium van tien jaar over iede re walvisvangst af te kondigen. De ad vertentie is helemaal bovenaan gesig neerd door prins Bernhard en door prins Philip van Edinburg. Onder de overige ondertekenaars treft men in de advertentie aan de namen van de Nederlandse prof. Kuenen en van onder meer Jacques Counteau, Thor Heyerdahl, Konrad Lorenz en dir. Sicco Mansholt. De oproep tot het instellen van een tien jaar durende pauze in hert vangen van walvissen, zoals die in de adverten tie wordt gedaan werd vonig jaar op de vergadering van de Internationale Wal vis Conferentie verworpen. Men argu menteerde dit besluit met de overweging dat een scherpe controle op de vangsten van de niet al te zeer bedreigde walvis sen met daarnaast een vangstverbod voor de bedreigde soorten betere resul taten zou opleveren. De plannen voor een mortatorium le den eerder schipbreuk op de conferentie van de Verenigde Staten die vorig jaar in Stockholm over kwesties van vervui ling en behoud va. de aarde werd gehouden. De walviscommissie telt veer tien leden, hoewel alleen de Sovjet-Unie en Japan met de walvisvangst nog ernst maken. Beide landen doen aan de be scherming mee, door waarnemers op ei kaars vloten te posteren die controleren of men zich aan de afgesproken aantal len houdt. Landen die walvissen vangen en niet in de commissie zitting hebben, zijn Brazilië en Peru. Ze willen zich niet aan de beperkende bepalingen onderwerpen. BROMLEY (AFP). De Britse politie is een grootscheepse opsporingsactie be gonnen om een zes weken oude baby terug te vinden die in Bromley, in het Engelse graafschap Kent, is ontvoerd. Het meisje werd uit haar kinderwagen weggenomen toen de moeder in een winkel was om boodschappen te doen. De baby heeft een ziekte waartegen ze driemaal per dag medicijnen moet inne men. Als het kind enkele dagen geen medicijnen krijgt loopt het ernstig risico te sterven. De politie zoekt twee vrouwen die omstreeks hert tijdstip van de ontvoering in de buurt van de kinderwagen zijn gezien. LA PAZ. Na herhaalde malen maar tevergeefs zich tot de regering van het Zuidamerikaanse land Bolivia te hebben gewend heeft de Boliviaanse com missie Rechtvaardigheid en Vrede een beroep gedaan op de publieke opinie in de wereld. De Boliviaanse commissie Justitia et Pax, welke vorig jaar door de Boliviaan se bisschoppenconferenti als zelfstandig lichaam werd opgericht, heeft de Bolivi aanse regering ervan beschuldigd, ten onrechte 2000 politieke tegenstanders van generaal Banzer gevangen te hou den. Velen van hen zouden al tot gevan genisstraffen zijn veroordeeld. De com missie beschuldigt de regering er vérder vain dat ongeveer twintig politieke ge vangenen door marteling om het leven zijn gekomen. DACCA (Reuter). Meer dan een miljoen mensen zijn geëvacueerd uit de overstroomde gebieden in Bangladesj. Het water blijft stijgen en bedreigt nu ook de havenstad Chandpoer, waar een aantal straten al onder water staat. BONN. De Roemeense partijleider en president Nicolae Ceausescu, die een vijfdaags officieel bezoek aan de Bonds republiek brengt, is gisteren in Bonn gearriveerd. Ceausescu streeft naar meer coöpera tie met Westduitse industrieën. Met de hoogoven de Gute Hoffnungshütte, met Volkswagen de Roemenen gaan Volkswagen-typen in licentie produceren en met VFW-Fokker worden tijdens dit bezoek contracten getekend. Verder wenst Roemenië kredieten met een lage rente en een daling van de invoerrechten voor verschillende pro dukten. Wat dat laatste betreft zal Bonn de Roemeense delegatie duidelijk maken dat hier de EEG verantwoordelijk is en niet de Bondsrepubliek. Tijdens het be zoek van Ceausescu zal waarschijnlijk een cultureel verdrag worden onderte kend tussen beide landen. In verband met dit probleem ontstaat er steeds weer verschil van meiniing over hoeveel vissen men het komende jaar zal kunnen vangen, zonder de stand geweld aan te doen. De activiteit van de commissie omvat 96 percent van de walvis in alle werelddelen. De onderte kenaars van de advertentie die maandag in de Times verscheen, roepen de com missie ook nog op andere vangstmetho- den te ontwikkelen. De Amerikaanse voorlichtingsdienst, waar buitenlandse radio- en televisieom roepen gebruik kunnen maken van faci liteiten voor het uitzenden van hun programma’s, heeft sinds de eerste dag van Deans getuigenis geweigerd verdere faciliteiten ter beschikking te stellen. BONN. De Westduitse minister van Defensie, Georg Leber, heeft op het congres van de Bond van Westduitse Militairen, die dienstdoen in de Bundes- wehr, waar 160.000 soldaten, onderoffi cieren en officieren bij zijn aangesloten, laten weten, dat er geen sprake kan zijn van medezeggenschap in hei Westduitse leger. De Westduitse bond van militairen beschouwt zichzelf niet als een vakbond, maar als een belangengroepering. Minis ter Leber had dan ook geen moeite met zijn bewering, dat de eisen van de vakbonden om medezeggenschap, niet van toepassing kunnen zijn op het leger. In mobiele eenheden en opleidingseenhe- den kan geen plaats zijn voor medezeg genschap. „De bevelvoering kan niet door besluiten van gekozen vertegen woordigers beïnvloed en gecontroleerd worden”, zo meende de minister. De minister reageerde indirect op de verregaande medezeggenschapsmodellen, die een groep van jonge officieren uit Darmstadt hadden ontwikkeld. Zij had den bataljons- en divisieraden geëist. De vraag waar de commissie en de juristen van het ministerie van Justitie mee worstelen is of het in principe mogelijk is de president te dwingen een getuigenis af te leggen. Discussies daarover zijn sinds maan den gepubliceerd in de dagbladen, en een van de theorieën die daarbij werd ontwikkeld was dat de grondwet na- drukkelijk stelt dat de president gedag vaard kan worden voor gepleegde straf bare feiten. Dit zou dan inhouden dat hij ook gedwongen kan worden om voor een rechtbank te verschijnen. Daartegenover staat echter het feit dat de grondwet die mogelijkheid alleen geeft nadat de president door het Con gres in staat van beschuldiging is ge steld, en dat een dagvaarding voor een rechtbank een andere aangelegenheid is dan de oproep van een senaatscommissie die een onderzoek instelt. Op de tweede dag van zjjn optreden voor de commissie vertelde John Dean dat het Witte Huis particuliere detectives had ingeschakeld om al zijn gangen na te gaan, blijkbaar in de hoop bezwaren de feiten te verzamelen die afbraak zouden kunnen doen aan zjjn getuigenis. Dean zei dat allerlei valse verhalen over zijn persoonlijk leven de ronde doen: dat hij een affaire zou hebben met „een mooie buitenlandse vrouw”, dat hij 300.000 gulden uit de verkiezings- fondsen ontvreemd zou hebben, en dat hij homoseksuele neigingen zou hebben. „Dit is typerend voor de technieken van het Witte Huis”, aldus Dean. Hij zei verder dat het mogelijk moet worden geacht dat president Nixon, in tegenstelling tot Nixons eigen verklaring van 22 mei, zijn goedkeuring niet had ingetrokken voor een uitgebreid illegaal plan dat geblokkeerd werd door de voormalig directeur van de binnenlandse veiligheidsdienst, Herbert Hoover. Dit plan voorzag in inbraken, het onder scheppen van brieven, afluisteren van telefoons van personen die „gevaarlijk” werden geacht door de regering, en waarvan Nixon zei dat hij het na Hoov- vers weigering zelf had ingetrokken. Ontvoerd zijn: de dochter van een rijke zakenman en een vriendin van haar, de 2-jiarige zoon van een grote schroothandeilaar, de eigenaar van een benzine-pompstation, een bedrijfsleider, een jongeman van 17 jaar en een kind van een maand. Van de tandwalvissen staat vooral de potvis nog in het centrum van de jacht. Hiervan zjjn er naar schatting 800.000. Het is de potvis die de hoofdrol speelt in „Moby Dick”. AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam hebben de rondvaartrederijen geschreven dat zij ernstig rekening moe ten houden met de mogelijkheid van het instellen van eenrichtingsverkeer of zelfs geslotenverklaring voor rondvaart boten van de Beulingsloot, het verbin- dingswater tussen Singel en Heren gracht. Zij deden dit naar aanleiding van ernstige klachten van omwonenden over geluidshinder, veroorzaakt door het toeteren van rondvaartboten. Het D’66-gemeen.teraadslid mr. Van Antwerpen had hierover vragen gesteld. Volgens B. en W. geldt er geen wettelijk voorschrift ten aanzien van de toegesta- ne decibels voor geluidssignalen van rondvaartboten. De verplichting tot heit geven van die signalen geldit ten behoeve van die veiligheid van het verkeer te water. „Witte Huis had zwarte lijst” (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Een onverwachte aanvankelijk geheim gehouden reis hoge Britse ambtenaren naar Salisbury zou volgens insiders in Londen de defi nitieve fase inleiden van de steeds slech ter wordenden relaties tussen de Britse regering en het bewind van Ian Smith van Rhodesië. De reis werd ondernomen door Sir Denis Greenhill, het hoofd van de diplo matieke dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het „Foreign Offi ce” maakte bekend, dat sir Denis twee gesprekken met Ian Smith heeft gehad en een ontmoeting met bisschop Musere- wa en een aantal Afrikaanse leiders. Aanvankelijk heerste in Londen de in druk dat de reis geheel is mislukt en voortijdig werd afgebroken. Dit werd door woordvoerders echter met klem tegengesproken. Sinds enige tijd wordt gevreesd dat premier Ian Smith binnenkort een aan- zienlijike verscherping van zijn apart heidspolitiek zal afkondigen. De leiders van de zwarte, onmondig gehouden volksgroep hebben hierover met be zorgdheid aan de Britse regering bericht. Ook leiders van zwarte Afrikaanse sta ten hebben dit gedaan, met name Nige ria’s president generaal G-owon, die enige wéken geleden met opvallend veel eer betoon is ontvangen met het oog op de enorme olievoorraden in zijn land en de Britse belangen die daarbij in het spel zijn. De missie van sir Denis Greenhill kan onder meer als een goodwill-gebaar aan het adres van generaal Gowon gezien worden, en ook als een poging om de vergadering van de ministers van het Gemenebest een goede start te geven. Die conferentie moet over vijf weken in Ottawa beginnen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, sir Alec Douglas Home, zal deze week nog in het parlement verslag doen van de reis naar Salisbury van sir Denis Greenhill. Tegelijkertijd ziet men mor gen met zorg een rede van lan Smit in Salisbury tegemoet, waarvan men defi nitieve. beslissingen verwacht. Zegslieden in Londen hebben geen enkele hoop meer op een voortzetting van de relaties tussen beide landen. Men zal vanuit Londen daarmee ook iedere invloed ver liezen op het lot van de zwarte meer derheid, waarvoor men zich verantwoor delijk voelt. Voor Ian Smith is de toekomst van zijn eigen carrière onzekerder geworden dan ooit. Nog rechtsere groepen zouden In tegenstelling tot de produkten van andere walvissen, is men ervan over tuigd dat de olie van de potvis nog niet langs chemische weg kan worden ver vaardigd en door synthetische produkten worden vervangen. Het grootste probleem voor de deelne mers aan de conferentie die maandag in Londen begon, is om erachter te komen hoeveel walvissen er nu precies van iedere soort nog zijn. Tenslotte kan men allee de walvissen tellen die men ziet. Het waarnemen van de vissen geschiedt in samenwerking met de lucht en zee vaart. t.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3