in Hemdsmouwen Bromfietser Aanvoer van visserij to vishal Haven acht percent hoger ban ernstig aan knie gewond Het Rijke Roomsche Leven houdt uitverkoop in Driehuis bij afscheid H. Nicolay it o B I «ft ■u I w ‘W 8 1 5 Directeur Technische school gehuldigd HONDERDEN JONGENS STUDEERDEN OP HET MISSIEHUIS Garnalenvisserij van minder betekenis Tweehonderdvijftig gulden buit bij inbraak in café SCHEEPVAART II i kb i WOENSDAG JUNI 2 7 1973 IJMUIDER COURANT Vertrouwen Overhoop I g (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS In de gangen van het Missiehuis in Driehuis staan lange tafels met serviesgoed; tientallen bekers, wit porceleinen schalen, glazen, lepels en eierdoppen. Naast een smal studeertafeitje rijzen stapels oude boeken en tegen de muur leunt een kerkbank. Het Missiehuis in Driehuis houdt uitverkoop en stoot bijna alles af waarmee generaties priesterstuden ten een kleine vijftig jaar mee geleefd en gewerkt hebben. Vanaf 1 augus tus wordt de Koninklijke Marine eigenares van dit kolossale gebouw. Het juvenaat zal in een revalidatiecentrum worden veranderd, een jaar voordat het missiehuis een gouden jubileum zou vieren. Voor de weinige paters en broeders die het tehuis nog bewonen (de opleiding werd al in 1969 stop gezet) betekent het afscheid een „het had niet zo mogen zijn”, en in de plaats van het gouden feest zal op zondag 8 juli aanstaande een reünie gehouden worden voor oud-leerlingen en oud-leraren. Haarlems Dagblad ►UmuiderCourant ►Beverwijkse Courant i g I c c S Ss <3 (Van een onzer verslaggevers) Hier op deze slaapzaal werd geslapen, in naar ADVERTENTIE IJmuiden-Kennemeriaan 61 Honderden jongens zijn hier gekomen, hebben zenuwachtig en vol verwachtin- Daar moet u snel bij zijn FORTEX mode voor mannen Freetown 26 te Hamburg Hercules 26 te Curacao Hermes 26 te St. Thomas Hilversum 26 te Freeport Loppersum 25 te Auckland Memnon 26 te Newportnews Neptunus 26 te Paramaribo Oldekerk 25 te Bahrein Ondina 25 t.a. rede Ummzaid Oostkerk 25 te Antwerpen Poeldijk 26 te Bremen Steenkerk 25 te Bremen Straat Holland 25 te Durban Straat Honshu 27 te Yokohama verw. Straat Madura 26 te Mogadiscio Straat Mozambique 26 te Yokohama Thuredrecht 28 te Montreal Vlieland 26 te Port Rhoade» heer Nicolay politiek moesten bedrijven om de nieuwbouw van de school te bevorderen. Eveneens stipte de wethou der de samenwerking aan tussen de LTS en andere scholen in de IJmond, die nog niet zo vlot loopt. Hij wees daarbij op voordelen van samenwerking, eventueel ook met Havo, Mavo en de Huishoud school. Op 3 november 1924 namen de Paters van de Orde van het Heilig Hart uit Tilburg het Missiehuis als een tweede „Apostolische School’ in gebruik. Hierop konden jongens na hun lagere schooltijd een gymnasiale opleiding volgen van zes jaar als basis van ’n priestermissionaris- opleiding. De B van blazerpak Sportief en gekleed zijn tegelijk. In een einde- loze kollektie. F Maandag in IJmuiden aangekomen: Elsa Priva, Vargoen; Memel, Dagenham; Essi Kristine, Narvik, IJmuiden; Treu- holz, Flixborough, Osiva, Southampton; Dania, Aarhus; Störr, Bremen,; Atlas, Flixborough, Sorzvski 22, Tallin; Spica, Aalborg; Coresia, Rotterdam, IJmuiden; Troup Head, Rotterdam; Chr. Mathies- sen, Flixborough; Rijnborg, Seskarol; Rott Rotterdam; Baldur, Luea, IJmui den. IJMUIDEN. Op de IJmuiderstraat- weg werd gistermorgen een 22-jarige IJmuidenaar ernstig gewond aan zijn knie toen hij met zijn bromfiets tegen een auto met aanhanger botste. De chauffeur hiervan stond rechts van de weg geparkeerd en zag toen hij wilde draaien de bromfietser over het hoofd. Deze werd naar het Zeeweg Zie kenhuis vervoerd evenals zijn duo-passa- giere die schaafwonden opliep. De grote zeevisserij had voor wat betreft de trawlvisserij op haring en rondvis, gemiddeld even hoger besom mingen dan in 1971. De netto-resultaten bleven in 1972 echter door kostenstijgin gen achter bij die in het vorige jaar. Voor de rederij trawlers waarmee boom- korren werd gevist, lieten de besommin gen een gunstiger verloop zien dan voor heen, hoewel de netto-resultaten gemid deld negatief bleven. gen de allereerste keer voor het hoge gebouw gestaan, bij de toegangsdeur waar nog steeds de beelden van Petrus en Paulus een oogje in het zeil houden. Meit hun ouders werden ze door broeder portier opgevangen en kregen deze kin deren hoog op de zolders hun chambret- tes toegewezen. Een klein kamertje op een grote slaapzaal, dat bestond uit een paar schotten, en een wit gordijn. Geen plafond. Nauwelijks ruimte, nauwelijks privacy. Het moet daar ’s winters akelig koud zijn geweest op deze slaapzaal, vooral de eerste jaren toen een behoor lijke verwarming nauwelijks aanwezig was. Het was er ook altijd stil, want op tw.ee plaatsen in het huis mocht niet gesproken worden, de kapel en de slaap zaal. Een pater hield bij het slapen gaan toezicht; ook ’s nachts bleef hij bij de juventisten, in een apart slaapkamertje. In het Missiehuis heeft lange tijd een ijzeren discipline geheerst. Er waren vaste regels en de tijden van studeren, bidden, eten, spelen stonden tot op de minuut bepaald. Er' is hier in Driehuis altijd hand gestudeerd, vele uren per dag geblokt, maar daar was ook alle gele genheid voor, want om zes uur ’s mor gens ’s zomers en ’s winters wer den de jonge juventisten al gewekt. Maar er waren ook de corveetaken, zoals het dweilen van de meterslange gangen, het schillen van de aardappelen, het afwassen van ai dat servies dat ruim hondervijftig leerlingen en de vijftig broeders en paters elke dag gebruikten. En dan was er nog het werk op de eigen boerderij die op de grond van het Mis siehuis lag. Dinsdag aangekomen: Eemland, Forta leza; Coral Meandra, Brunsbuttel, IJ muiden; Yewtree, Swansea; Batjan, Ant werp Trident Amsterdam, Antwerpen; Saghound, New York; Eloquence, Gains borough; Zaanstroom, Felixstowe; Post Runner, Lori ent; Vechtstroom, Hull; Pierre Vieljeux, Rotterdam. Dinsdag aangekomen: Danie, Kopen hagen; Hermine, Cleveland, IJmuiden; Ventura, Paajas, IJmuiden; Ciechanow, Gent. In 1971 daalde de aanvoer van garna len tot 4300 ton tegen nog ruim 7300 ton gemiddeld en in de vijf daaraan vooraf gaande jaren. Hoewel een gestegen prijs niveau een deel van deze teruggang compenseerde, bleef de totale opbrengst in 1971 (ruim 13 miljoen) rekening houdend met de waardedaling van de gulden nog ruim 39 percent beneden het gemiddelde niveau van de voorafgaande vijf jaar. Voor garnalen bestaat een Westeuro- pese markt, waarbij de produktie plaats heeft vooral door Nederlandse en VZest- duitse vissers en de consumptie voor een belangrijk deel in Frankrijk en België. Het aandeel van de Nederlandse visserij in de Westeuropese produktie is in de laatste jaren belangrijk teruggelopen, nl van 50 percent in 1965 tot 30 percent in 1971. Een geleidelijke achteruitgang van de garnalenvissersvloot, gepaard aan een sterk teruggelopen vangst in 1971, heb ben geleid tot een vermindering van de betekenis van de garnalenvisserij in Ne derland. Dit is nog een conclusie in een rapport. IJMUIDEN. —Uit het café De Bruin vis aan de Visseringstraat is bij een inbraak een bedrag van tweehonderd vijftig gulden verdwenen. De kassa werd gelicht en een gokautomaat werd opengebroken. Ook het visrestaurant De Gouden Karper aan de Halkade heeft onge vraagd bezoek gekregen. Uit de sigaret tenautomaat werden een nog niet be kend geldbedrag en pakjes sigaretten meegenomen. DEN HAAG. De besomming van de gehele Nederlandse visserij bedroeg in 1972 347 miljoen. Dat is 14 percent hoger dan in 1971. De zeevisserij besom- de hiervan 315 miljoen, 15 percent meer dan in 1971. Dit heeft de afdeling visserij van het Landbouw-Economisch Instituut in Den Haag becijferd. In de warme aula had al eerder op de middag de voorzitter van het schoolbe stuur, de heer A. Stoel, gesproken en vriendschap gekweekt door mee te delen dat de jasjes uitmochten. Daardoor ont stond spoedig een receptie in hemds mouwen. De voorzitter sprak over de buitengewoon goede samenwerking en het volste vertrouwen dat het bestuur altijd in de directeur had getoond. „Die heeft dat vertrouwen gebruikt om de school te doen groeien tot de school die nu het vertrouwen heeft van iedereen”, aldus de heer Stoel. Over de laatste vijf jaar voornamelijk, sprak de nieuw benoemde e directeur, de heer A. Everts. Hij ge tuigde van een directe ommezwaai bij het begin van de directieperiode van de heer Nicolay, - zodat de school aan de Briniostraat nu een LTS is met de meest moderne onderwijsmethoden en midde len. Cadeaus waren in overvloed voor de heer Nicolay. Van docenten en schoolbe stuur kreeg hij een Oosthoek encyclope die, van de wethouder een platenbon, terwijl er verder tal van kleinere ge schenken binnenstroomden. Uitvoerig bedankte de heer Nicolay allen die hem in zijn werk en daarbui ten tot steun geweest zijn. Hij noemde adjunctdirecteur J. D. Admiraal als lei der van de techniek op de LTS en die ook coördinerend optreedt voor het nieuwe tweede algemene leerjaar, waar de techniek als belangstellingscentrum dient. „Nieuw benoemd in de directiestaf is de heer Den Heijer, ook als adjunctdi recteur. Hij is de ziel van het team dat een practicum kennis der natuur geïnte greerd heeft opgezet met een leeraanpak die veelbelovend is”, zo sprak de heer Nicolay. De receptie, waarop ook vertegen woordigers van verscheidene technische industrieën waaronder Hoogovens aanwezig waren, liep ruim een uur uit. eenkomst hadden betere resultaten. Trawlers en loggers van schipperseige naren besomden wel meer dan in 1971, doch hielden een netto-tekort. De beelden van Petrus en Paulus boven de ingang van het Missiehuis met daar tussen „Gaat en onderwijst alle vol keren”. De kapel is nog volledig in tact. Door de Marine zal deze ruimte tot sportzaal worden ingericht. chambrettes, achter witte gordijntjes, tussen een paar schotten, in spijltjes- bedden. Maandag uit IJmuiden vertrokken: Smit Lloyd-3, Cont. Plat, IJmuiden; La gos Superior, Milazzo; Siegfried Lehman, Flixborough; Saltersgatet, Fleetwood, IJ muiden; Eemsborg, Vlaardingen, Bever wijk; Markborg, Delfzijl; Vlistborg, Sta de; Rutt Dieter, Karlstad, Zaandam; Me mel, Dagenham; Diabas, Flixborough; Jan Tavenier, Helmstad; Hilvarenbeek, Archangel; Treuholz, Flixborough; Ca nopus, Boston; Gaasterland, Recieve; Jo- han-C, Londen, IJmuiden; Ostaria, Rot terdam, Velsen; Marita Johanna. Aber deen; Sibelius, Antwerpen; Orsova, Ul- vik. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd te IJmuiden aangevoerd: 175 kg tong, 56 kisten kabeljauw, 233 kisten schelvis, 26 kisten wijting, 58 kisten schol, 33 kisten schar, 18 kisten makreel, 18 kisten varia en 9 kisten tarbot en griet. PRIJZEN Per kilogram werd in guldens betaald voor: gr. tong 10.01-9.57, gr. tong 9.99- 9,63, kl. tong 10.50-10.21, tong één 13.03- 12.93, tong twee 13.01-12.70, tarbot 8.53- 8.11, heilbot 8.95. Per 50 kilogram: tarbot 196, griet 165- 148, kabeljauw één 82-80, kabeljauw twee 90, kabeljauw drie 101-95, kabel jauw vier 101-93, kabeljauw vijf 58-48, schelvis één 56, schelvis twee en drie 106-64, schelvis vier 70-29, schol één en twee 94-93, schol drie 117-77, schol vier 81-65, schar 76-63, wijting één 75-31, haai 100, grote wolf 100, harders 150, bot 16-14, makreel 25,50-21,50, tongschar 134-102. Besommingen. Aan de dinsdagmarkt werden de volgende besommingen ge maakt: HD 107 12.180, VL 7 4.070, VD 6 f 1.190, VD 46 f 1.430, YE 25 1.130, IJM 15 f 1.570, IJM 23 2.160, IJM 47 230, ZL 6 520. U kunt mij noteren als abonnee en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. 4 per maand, per kwitantie f 9.30 per kwartaal, pergiro/bankf 27.-^ In het huis is alles overhoop gehaald. Het enige rustplekje is de kapel met zijn meer dan schitterend glasmozaïek boven het hoofdaltaar. Alles is nog in tact, maar ook hier ademt de uitverkoop. De mooie eikenhouten kerkbanken zijn al verkocht en nog vorige week kwam er iemand voor het grote orgel. De koper nam het voor zijn vrouw die het graag in de huiskamer wil hebben In de lange gangen wordt uitverkoop gehouden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Ik ben gelukkig met de keuze van het bestuur om de heer Everts te benoemen tot directeur. Hij is overtuigd dat het technisch zo optimaal mogelijk tot zijn retht moet komen. Maar hij is ook overtuigd dat de ont wikkeling van de talenten, waarmee het kind later door het leven moet, zeker niet mag achterblijven. Dit zijn de pijlers waarop ons onderwijs steunt.” Zo sprak de heer H. Nicolay, die dinsdagmiddag in de aula van de school afscheid nam als directeur van de Lage re Technische School in IJmuiden. Op de zeer druk bezochte receptie werd de scheidende directeur van vele kanten lof toegezwaaid. In gezelschap van zijn echtgenote en kinderen werden het voor hem onvergetelijke uren. Namens de gemeente Velsen sprak Onderwijs-wethouder M. Roessingh de heer Nicolay toe. De wethouder legde vooral de nadruk op de inbreng van de heer Nicolay in de bijeenkomsten van schoolleiders. „Maar ook in andere commissies heeft hij steeds met vrucht zijn bijdrage geleverd”, aldus de wet houder. De heer Roessingh haalde met twinkelend genoegen aan hoe hij en de Voor de zuidkotters waren der resul taten minder bevredigend dan in 1971. Kotters met bemanning op arbeidsover- De totale zee vissersvloot (670 schepen), is in 1972 in aantal vrijwel gelijk geble ven. Het motorvermogen nam echter met zeven percent toe. De vloot van de grote visserij en de garnalenvisserij nam in aantal af, die van de kleine visserij nam toe. Door de kleine visserij is het totale motorvermogen toegenomen. De aanvoer bedroeg in 1972 300 mil joen kilogram, acht percent hoger dan in 1971. De zeevisserij nam hiervan 196 miljoen kilogram voor haar rekening. Voor de kleine zeevisserij was 1972 een gunstig jaar. Voor kotters met be manning op maatschapscontact uit noordelijke thuishavens was de besom ming hoger dan in 1971. De netto resultaten verbeterden eveneens. Veel van de juventisten zijn Driehuis gekomen met het idee dat zij eens als missionaris na hun voortgezette priesteropleiding in landen als Brazilië, de Philipijnen, voormalig Nederlands Nieuw Guinea en Nederlands Indië zou den werken. Van de ruim twaalfhonderd jongens die hier tussen 1924 en het sluitingsjaar studeerden, zijn daar tallo zen ook terecht gekomen. Sommigen werden er zelfs aangesteld tot bisschep, zoals W. Schoemaker (Midden-Java) A. Sol (Ambon) en nog onlangs werd de Heemskerkse J. Duivenvoorde tot bis schop voor de papoea’s gewijd. Nu de orde na bijna vijftig jaar gaat vertrekken zijn er voor de paters en broeders nog talrijke problemen op te lossen Een van de moeilijkheden is de verkoop van de inventaris. Er zijn nog tientallen bedden, kastjes en er is veel serviesgoed. De huisvesting van de paters die les geven aan het gymnasium Pauli- nium, is inmiddels geregeld nu men in Velsen een villa heeft aangekocht. De broeders zullen verhuizen naar andere vestigingen van de orde in Tilburg, Stein en Arnhem. Wel moet nog een regeling getroffen worden voor het kleine kerk hof dat verschalen achter donkere bo men in een hoekje ligt weggedrukt. Op 1 augustus zal een stukje Driehuis voorgoed verdwijnen. Het Missiehuis heeft in het dorp altijd een bescheiden, maar wel een belangrijke plaats ingeno men. In 1924 waren er veertien leerlin gen en bij het sluiten van opleiding aan het eind van de zestiger jaren niet veel méér, maar daartussen heeft het Missie huis als vormingsinstituut vele 'aren van bloei meegemaakt. B -J.. •X'XXXXXXXX^ NAAM: ADRES: WOONPLAATS: 3 s

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5