Bob Vosmaer blijft, RON FRAZER HEEFT VOLSTE Dick Bond vertrekt VERTROUWEN IN ZIJN PLOEG SAMEN OP GEDEELDE EERSTE PLAATS Szabo en Geiler waren met SCHAAKHERINNERINGEN Rudolf Mooy wisselt Cardinals voor EBBC Boekhandel H. DE VRIES Studieboekcentrum Kennemerland van Keres en Fine gunden elkaar graag de eer Amerikaanse coach: „Het is een eenheid geworden” een half punt al tevreden ALUMINIUM RAMEN OF DEUREN VREES ZN. Vermeulen-Hollandia b.v. 11 ZATERDAG 30 JUNI 19 7 3 4 Concurrentie FQCWA 1 Weinig zorgen 5 keiharde voordelen: n thermo techniek tensen i I Tja, als je het over schoolboeken hebt en over boekenlijsten dan is het vanzelfsprekend dat je dan tegelijkertijd denkt aan Heb je ook een boekenlijst, die op tijd klaar moet zijn, breng deze dan snel vóór 10 juli bij het Daar werken ze al bijna 70 jaar dag in dag uit met studieboeken voor alle richtingen van onderwijs. Daar zijn ervaring, voorraad en systeem ingesteld op veel, heel veel in korte tijd. centrale verwarming kan onzichtbaar en vakkundig hersteld worden door Vermeulen-Hollandia. Vakbekwame plaatwerkers bekleders en spuiters met hart voor elke auto staan daar persoonlijk voor in. U bent zeker van de nieuwste richtapparatuur en een uiterst moderne spuiterij en drooginstallatie. strakke vormgeving aan de Gedempte Oude Gracht 27 te Haarlem óf stuur je bestelling op onder Antwoordnummer 277 Haarlem (geen postzegels plakken). Doe het nü. Wees verstandig! HC73 baseball (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE autoschade ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE ADVERTENTIE Fine: tevreden met remise. wij garanderen onze maar ook een behaaglijk binnenklimaat in uw huis, concurrerend in „goed” werk vele referenties in advies-, zelfbouw- en instaUatiewerk Middenhavenstraat 27 ÏJmuiden - Telefoon 02550 - 1 41 08 Na 18.00 uur telefoon 02550 - 1 12 02 en Wim Franke naar ASVU. De over- gang van Karei Vrolijk naar Raad en Daad Lions werd slechts gecompenseerd door de komst van Hugo Harrewijn. De brede basis van Levi’s is tengevolge van deze ontwikkelingen plotseling smal ge worden. De laatste uren van de over- schrijvingsperiode kunnen echter nog voor opmerkelijke veranderingen zorgen. niet op zijn eigen midveldplaats. Daar moet hij veel meer lopen”. De jongens trainen gewoonlijk tweemaal in de week en als ze nu ineens iedere dag er tegen aan moeten, komen zulke lichte blessures gauw voor. Voor het toernooi zal iedereen echt wel fit zijn”. Overigens stond er weinig op het spel: Ljubojevic was al derde en Poloegajevs- ki kon nog de gedeelde vierde prijs halen, zij het dat hem dat, wegens de re geling met het puntengeld, maar ’n paar tientjes zou hebben gescheeld. Nu werd Andersson, met 13 remises en één ver- liesfpartij, vierde. Stout nu nog de enige speler zonder contract. Bij Telstar beginnen de trai ningen op 7 juli. In het nieuwe seizoen zal Haarlem als eën speciale service aan het publiek een electronisch scorebord in gebruik nemen. koninginneweg 30 - haarlem eig. gedipl., lid ned. cons.bond telefoon 023—317041 geen verfonderhoud roestvrij edelmetaal waardevermeerdering pand betere isolatie door de mogelijkheid van dubbele beglazing Anthoniestraat 45 HAARLEM-tei 023-317753 20 jaar vakmanschap in aluminium produkten specialisten in koetswerk sinds 1884 Daardoor niet duurder, wel beter. Oudeweg 30, Haarlem, tel: 023- 3193 44 Over de conditie waren er trouwens weinig zorgen. Teamarts Weidema hier over: „Hamilton zijn scheenbeen was wat pijnlijk. Niet erg, maar met sprinten moest hij zich wat ontzien. Zo was het ook met Boudewjjn Maat, die zjjn knie in de trainingsweek voelde. Met fysio-therapie is zo iets snel opgelost. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM „De Witte Paters hebben een uitstekende invloed op de Nederlandse honkballers. Iedereen, vooral ook de jonge spelers, zijn bij zonder enthousiast en ik heb het idee dat we in deze korte tijd naar een redelijke eenheid zijn gegroeid. Het is echt een honkbalteam”. Deze woor den komen bijna devoot uit de mond van de Amerikaanse coach Ron Fra ser, nadat hij met zijn selectiespelers een kleine week heeft doorgebracht in de rustige beslotenheid van project Spaarnberg, waar voordien de paters hun brevier dagelijks lazen. De Amerikaanse „Abt” Fraser heeft vrijwel geen enkele maal zijn „monniken” de les hoeven te lezen. De Nederlandse honkballers weten allemaal, waarvoor ze hier samen zijn: De voorbereiding op het Europees kampioenschap dat deze dagen de zomersportgemeenschap bezig zal houden. Evenals hun coach Fraser weten ze dat veler ogen op hen gericht zijn. Sedert 1956 heeft Nederland de Europese kroon onafge broken op het hoofd staan. Sterker nog, in alle toernooien hebben onze honkballers pas in één wedstrijd het hoofd moeten buigen. Dat was twee jaar geleden in Parma, toen Italië even een kans kreeg door de tweede wedstrijd uit de serie van maximaal drie met 10 te winnen. balstadion voor eigen toeschouwers nog wel? Ron Fraser heeft alle vertrouwen in zijn jongens, zoals hij het in ieder team heeft dat onder zijn deskundige leiding staat. „Nol Beenders deed het woensdag te gen de Ramstein Rams prima. Na de eerste man 4-wijd had hij zijn worpen prachtig onder controle. Het is vrijtvel zeker dat hij mijn eerste startende pit cher is met Winneke Remmerswaal er achter in relief. Hij was wel minder tegen de Rams in de vier innings op de heuvel, maar Remmerswaal was moe. Hij heeft vrij veel rust nodig tussen twee starts”, ■i' Bowie Kuhn, de sterke man van het Amerikaanse profhonkbal. zal maandag een kort bezoek brengen aan de Europese titelstrijd in Haar lem. Kuhn bekleedt in de Verenigde Staten de functie van Baseball Com missionair, waardoor hij grote invloed uitoefent op het hele Amerikaanse honkbalgebeuren. HILVERSUM. Min of meer verras send hebben zowel de Hongaar Szabo als de Rus Geiler in de 14e en laatste ronde van het AVRO-schaaktoernooi geen en kele moeite meer gedaan dit toernooi alleen te winnen; ze speelden beiden snel remise en wonnen het dus samen. Stilzwijgend af gesproken misschien? Van de twee winnaars is de 57-jarige Szabo de meest verrassende; hij was zeker geen favoriet, maar benadrukte nu zijn opvallende wederopstanding van de laat ste jaren. Toch zal hij ook in volgende toernooien geen favoriet zijn: zijn leef tijd geeft hem het prettige en blijvende voordeel dat men hem niet helemaal serieus neemt. Haarlem is gisteren rond gekomen met Vosmaer en bereikte bijna een ac- coord met Marijt. De verschillen tussen de partijen zijn in dit geval echter zo miniem, dat aangenomen mag worden dat ook hij bij Haarlem blijft. De onder - handelingen met Boszhart lopen minder vlot. Zij tegenvoorstel is door het Haar- lem-bestuur verworpen. Bij Haarlem resteren dan nog Peys en Wentink. Maar over hun contracten maakt men zich bij Haarlem geen zorgen. Bij Telstar is Ko VELSEN/HAARLEM Telstar heeft gisteren volledige overeenstemming be reikt met Volendam over de transfer van Dick Bond. De Volendammer keerde daarmee na een verblijf van zeven jaar terug op zijn oude stek. Evenals De Vries, die gistermorgen reeds aan AZ werd overgedaan, had Bond al meege deeld onder geen beding meer voor Tel star te willen spelen. De Pool Willim moet de plaats van Bond in gaan nemen. Hij tekende voor een jaar bij. Ton Fens staat te boek als vervanger van De Vries. Het bord, het modernste in zijn soort met tijd, stand en eventueel doelpunten makers, wordt de club aangeboden door Haarlems Dagblad. Daarnaast is fer een sponsor gekomen, die op vijf markante punten in de stad lichtbakken wil laten hangen, met wedstrijdaankondigingen van Haarlem erop. Een en ander is het gevolg van de overeenkomst met Boom Ruygrok, die vandaag afloopt en niet verlengd zal worden. Smith begint er echter te groeien en ik denk dat hij na nog enkele wedstrijden er wel is. Wellicht zijn de duels voor we woensdag Italië krijgen voldoende”. Vanzelfsprekend gaat ook Ron Fraser er vanuit, dat de Italianen opnieuw de grootste belagers van Nederland zijn. Vooral nu ze dr. William B. Arce als coach hebben weten aan te trekken. Bij honkbal w'ordt de teamstrijd dikwijls teruggebracht tot een persoonlijk duel tussen de coaches. In de honkbaltaal van deze technische leiders zeker ook in ons land vindt men het duidelijk terug. „Ik had twee honken bezet”. „Ik leg een stootslag neer”. Het zijn wille keurige zinnen uit het spraakgebruik der coaches, die met vele uitgebreid kunnen worden. Geen wonder dat juist in dit speciale geval al menigeen uitkijkt naar de confrontatie tussen Ron Fraser en Bill Arce die beiden het Nederlands team eerder onder hun hoede hadden. Arce uitgerekend de laatste maal dat Nederland Europees kampioen werd in Parma en Bologna. Zelf zegt Fraser niet veel over deze individuele rivaliteit. „Bill is ook pas 12 juni bij de Italianen gekomen. Maar ze trainden al langer onder Amerikanen. De Italiaanse bond heeft de zaken dit jaar groots aangepakt. Liefst twaalf Amerikaanse coaches van verschillende universiteiten zijn deze zomer in Italië en werken ieder in een andere stad. De Italiaanse selectie, waaruit de spelers voor het Europees kampioenschap in Haarlem moeten worden gekozen zijn een maand geleden al een intensieve training begonnen. Daarnaast hebben ze vorige week het complete team van de Harvard universiteit over laten komen om als sparring-partner te fungeren. Ja, de Ita lianen hebben zich terdege voorbereid op dit toernooi”. Op de vraag, of het niet enigszins bezwaarlijk is om twee dezelfde typen pitcher in één duel te gebruiken, zegt Fraser: „Ja, daar heb ik ook over ge dacht maar veel keus heb ik nou ook weer niet en bovendien is Remmerswaal een tikkeltje sneller en gooit zijn curve meer side-arm in tegenstelling tot Nolly, die hem overhand loslaat. Dit is overi gens wel effectiever. Trouwens ik zou altijd nog Charles Urbanus in relief kunnen gebruiken, maar ik heb hem nodig als tweede honkman, misschien korte stop. Dan heb ik hem ook steeds als hitter in de slagvolgorde. Op „short” zat ik even met een probleem. Arnold Ron Frazer (links) kort nadat hij deze week van de vaste club van honkbal- supporters een T-shirt met opschrift ontvangen had. Ook TimmanIvkov was vrijdag vrij snel remise toen de spelers machteloos stonden tegen eikaars elementaire mat- dreigingen en in zetherhaling moesten berusten, maar de ronde was toch nog interessant door een meeslepend gevecht tussen Poloegajevski en Ljubojevic. Deze twee grootmeesters, die in respectievelijk negatieve en positieve zin naast Szabo het toernooi de meeste glans verleenden, speelden vrijdag nog 76 zetten en negen uur lang, tot ze tenslotte, op het mo ment dat men de prijsuitreiking dan maar zonder hen wilde beginnen, remise gaven. Ljubojevic had met zwart in een Sici- liaan twee pionnen geofferd, en daarmee de gelegenheid geschapen om er achter elkaar drie terug te winnen. Toen dat gedaan was overschatte hij zijn kansen wat, raakte de kwaliteit kwijt, maar niet in werkelijk verliesgevaar. De ongelijk heid van het materiaal zorgde ervoor dat eigenlijk beide partijen aan winst konden denken, maar tegelijkertijd steeds in verliesgevaar verkeerden; dat gevaar wisten ze dus beiden te bezwe ren. (Van onze schaakmedewerker) AMSTERADAM Eind goed, al goed. Het AVRO-toemooi 1938 werd besloten op een wijze zoals vrijwel elke vereerder van Caïssa dat graag zag: twee spelers die zich dit toernooi bijzonder sympathiek hadden ge maakt deelden de eerste plaats: Fine en Keres en als groots sluitstuk van dit veertiendelig vuurwerk was er de zege van Euwe op Capablanca, waar mee. hij niet alleen doorstootte naar een gedeelde vierde plaats, maar te vens de traditie doorbrak om niet van Capablanca te kunnen winnen. Keres en Fine moesten elkaar de laatste ronde van de eindzege probe ren af te houden, terwijl ze bij een remise samen de eer zouden kunnen delen. Na al het schitterende werk wat beide spelers tot nu toe hadden geleverd hoopte men eigenlijk maar dat er geen overwinnaar in deze par tij zou komen. Beiden verdienden de eer en roem dit grootse evenement als triomfator te mogen beëindigen. De spelers zelf hebben het waar schijnlijk ook zo gezien en kwamen na negentien zetten tot de verlossen de remise. Euwe had in een dame-Indische partij 39 zetten nodig om Capablanca er onder te krijgen in een door de Nederlander uitstekend gespeeld duel. DeZe grote persoonlijke triomf van Euwe was beslist geen toevalstreffer Hij was in de tweede toernooihelft topscorer met vijf punten, waarmee wordt onderstreept dat van toeval geen sprake kon zijn. Er is zelfs een gezegde dat toeval niet bestaat. De schaakspeler wordt het toeval mees ter of hij is geen schaakspeler, maar een schuiver! Aljechin slaagde er niet in Botwinnik van de derde plaats te verdrijven. Hij had wel geruime tijd het beste van het spel maar Botwin nik wist met zijn solide speelwijze (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM Nu de overschrjjvings- pereiode in de basketbalbond bijna tot het verleden behoort, worden steeds meer „grote” transfers een feit. Onge twijfeld zal aan de zeer lange rij van aanvragen voor vanavond twaalf uur nog een aantal belangrijke overschrij vingen worden toegevoegd. Of de bas ketbalbond echter op de goede weg is, valt ernstig te betwijfelen. Het is een publiek geheim, dat de vergoedingen (lees: transfersommen) dit jaar een ui terst belangrijke rol hebben gespeeld. Een aantal topclubs hebben een zo ongunstige invloed op de „transfer markt” gehad, dat de vraag gerechtvaar digd is of deze clubs niet meewerken aan de ondergang van het topbasketbal. Kennelijk hebben enkele verenigingen nog geen lering getrokken uit de onge zonde situaties, die in de volleybalwereld voorkomen. Op de bondsbestuurders rust de niet eenvoudige taak een oplossing te vinden voor deze materie. Gebeurt dit niet, dan loopt het topbastketbal het risico, diep te zullen vallen. De stilte binnen de Haarlemse top werd deze week verbroken door de overschrijving van voorzitter-speler Ru dolf Mooy van Haarlem Cardinals naar EBBC in Den Bosch. Voor Janbroers de Bossche coach een niet onbelan grijke aanwinst. Ook het touwtrekken rond Kees Amama is nog gaande. De Haarlemse club, die de DED spelers Jesserun, Boots, Hans Hoeksema en De Liefde, zag overkomen, is echter niet bereid Amama zonder meer te laten gaan. Raad en Daad Lions is één van de gegadigden voor Amama. De Zandvoor- ters die Weemhof (Transol R-Z) zijn overschrijving zagen intrekken zijn nog koortsachtig op zoek naar Nederlandse vedetten om de basis te verbreden. Bij Levi’s vertrokken Johan Kooring Eén vraag op technische gebied bleef er nog over Waarom Hamilton Richard son in een van de oefenwedstrijden tegen de Ramstein Rams linksveld stond. Ron Fraser: „Richardson had last van een blessure en omdat ik hem wel wilde laten meedraaien, zette ik hem Uitslagen 14e en laatste ronde AVRO- schaaktoernooi: PoloegajevskiLjuboje vic ‘Z:-1/:, TimmanIvokv 1/2-1/2, Szabo Andersson Vz-Vz, SaxGeile r Vt-Ns. Eindstand: 1 en 2. Szabo, Geller 9%; 3. Ljubojevic 8%; 4. Andersson S’/z! 5, 6, en 7. Sax, Ivkov, Poloegajevski 6; 8. Tim man. zonder al te grote problemen tot remise te komen. Voor Flohr was er ook in zijn laatste partij tegen Reshevsky geen overwinning weggelegd. Na een Nim- zo-Indische openingsbehandeling was Flohr wel de speler die de partij maakte, maar het koste hem weer zoveel bedenktijd dat Reshevsky in deze voor Flohr altijd moeilijke fase van de strijd, een slim remise-aanbod deed. De Tsjech die deze partij toch ook niet graag wilde verliezen, nam het aanbod aan en daarmee was dit schitterende AVRO-toemooi beëin digd met de volgende eindrangschik king: Fine en Keres 8‘/i pnt.; Botwin nik 71/.» pnt.; Aljechin, Euwe en Res hevsky 7 pnt.; Capablanca 6 pnt; Flohr 41!? pnt. tSïlft Het volledige oefenprogramma van Haarlem ziet er als volgt uit: 14 juli DSS (18.45 uur), 18 juli Zandvoortmeeu- wen (18.45 uur), 21 juli DCO (18.45 uur), 26 juli OG (18.45 uur). 28 juli AFC ’23 (18.45 uur), 1 augustus Nederlands Mili tair Elftal (18.30 uur), 5 augustus FC „Brugge” (18.30 uur). Alle wedstrijden worden op het Haar- lem-terrein gespeeld, behalve die tegen Zandvoortmeeuwen, die in Zandvoort plaats zal vinden. Ditmaal zitten er nogal wat „groen tjes” tussen. Zouden zij ook in staat zijn om zich tegen de steeds sterker wordende Ita lianen staande te houden. Nu in het Haar lemse Honk- Uiumnür'M~r- ,rr' “““V" -...-xr.v.-.-A'.am.o

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11