FAVORIET LUIS OCANA, NIET HELEMAAL GERUST Speciale fiets voor Ocana Bond schorst 2 Italiaanse profs Verdiensten vallen doorgaans erg tegen BIJNA HALF MILJOEN AAN PRIJZENGELD IN DE TOER Sensatie houdt aan op afgeladen Wimbledon Bakker heeft SPORT DAGBOEK K. nog uitzicht op tweede plaats ■ij f Tour de France ifcli’ t-.! 1 Ki 13 ZL. O A: -■03 T1 /Ai lu J 1973 JUNI 30 ZATERDAG S1NT-NIKLAAS (J >A1 Slecht bestand «1? DEN HAAG ROTTERDAM 11 RITfgr'&l =84 km 137.5 km - rS' SF i Eddy Ocana in zijn element tijdens de beklimming van de Puy de Döme twee jaar geleden. De rit leverde hem de zege op. dag 487,50 en een eindsom van 9750. er Jan Cottaar: vlezig gevolgen N de stuk commercie op PIERRE HUYSKENS o (Van onze speciale Voor het zogenaamde combinéklasse- ment (de renner die op alle onderdelen het regelmatigst is, ten teken waarvan hij een witte trui mag dragen) staat per Ook wat dat betreft spreekt Ocana uit droeve ervaring, omdat het verleden be- LONDEN. Het is dat de dames niet meedoen, anders zou Wimbledon 1973 ooit nog eens de geschiedenis ingaan als het meest sensationele uit de 96-jarige MILAAN. De twee Italiaanse top- spelers Adriano Panatta en Paolo Berto lucci zijn door de Italiaanse tennisfeder atie tot 30 september a.s. geschorst. Pa natta en Bertolucci nemen deel aan de boycot van de kampioenschappen van. Wimbledon in opdracht van de proften- nisorganisatie. Italië is in Brazzaville internationaal militair voetbalkampioen geworden na een doelpuntloos gelijkspel tegen Koe weit. 30-6-1973 'Proloog 7,1 km ^Individuele tijdrit (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Luis Ocana heeft voor de Tour de France een speciale fiets besteld, die intussen al zoveel belangstelling van zijn collega’s ge niet, dat de Engelse constructeur goe de zaken lijkt te gaan doen. ''Roosendaal! AntvyerpeiA De Italiaan Femandi Atzori heeft de vakante Europese bokstitel in het vlieg- gewicht veroverd door een k.o.-zege (twaalfde ronde) op de Fransman Domi nique Cesari. Het ploegenklassement, waarvoor de tij den van de drie eerst-aankomenden per equipe gelden, levert dagelijks 650 op en de eerste ploeg in het eindklassement ontvangt 13.000. De verdeling voor het bergklassement ziet er voor degene die als eerste op een top komt, als volgt uit: 390 op een col van de eerste categorie, 325 voor de tweede categorie, 260 voor de derde categorie en 130 voor de vierde categorie. Vooral Nastase, die eerder deze week met valse snor en een flaphoed rondliep. Op het centrecourt bracht hij aanvanke lijk veelvuldig met een van smart ver trokken gezicht de hand naar de rug streek. Een man verbeet zijn pijn om Wimbledon niet in de steek te laten. Toen echter Hishiro Sakai, zijn tegen stander uit de derde ronde, zo weinig van het grastennis bleek te begrijpen, dat Ilie niet eens een setje kwijt kon, veranderde hij van taktiek. Tegen dit soort druk is Luis Ocana altijd slecht bestand gebleken en boven dien bljjkt h(j dat ook nu nog. Het ligt ge heel in zijn aard niet gerust te zijn op zijn vorm, hoe imponerend die in de Dauphi- né ook was. „Juist daardöór”, corrigeert Ocana, wiens optreden in die etappe koers indrukwekkend was met een in het gezelschap van Bernard Thevenet verpletterende race door de bergen tus sen Grenoble en Briancon. „O ja”, zegt Ocana, „natuurlijk reed ik daar formi dabel. Ik geloof dat ik in m’n hele carrière nog nooit zo sterk ben geweest als dit voorseizoen. Ik vraag me alleen af of ik niet te vroeg op een hoogtepunt ben gekomen. Heb ik straks in de Tour dezelfde goede conditie nog, dat is de kwestie. In feite ben ik daar het meest benauwd voor”. Met 132 renners, een paar honderd journalisten, tientallen officials en hon derden aanverwanten (opgenomen in het kleurige gezelschap van reclame- boodschappers of blij in het dienen van de H.H coureurs) trekt er 20 dagen lang een sportstoet door Frankrijk en gedeeltelijk Nederland en België die bruist van bont spektakel. Het wedstrijdgebeuren van de Tour heeft een immer boeiend decor met de kleine voorvallen van-alle-dag, die in de zwaarte van de ronde groot worden. Die aspecten van de Tour de France tekent collega PIERRE HUYSKENS gedurende de komende drie weken op in zijn „Dagboek”. ^Leiden Delft Vandaar dat Luis Ocana berekent: „Mijn grote kans ligt in de eerste in stantie in de individuele tijdritten”. Hoe groot zijn kwaliteiten ook op dat onder deel zijn, het tekent de twijfel die Ocana gezien zijn klasse niet hoeft te hebben, maar waarvan hij zich nu een maal niet kan losmaken. van de groene trui (puntenklassement) levert per dag 390 op en wie er de Tour mee uitkomt krijgt als eindprijs f 5200. Het puntenklassement per ploeg is dagelijks goed voor 390, de eindprijs bedraagt 5200. Metreveli en hun deel in „Aan het begin van dit seizoen”, zegt hij „stelde ik me in op een voorberei ding zonder bezorgdheid over Eddy Merckx. Met mijn werkgevers heb ik er lang over gesproken dat ik rustig mijn eigen weg zou gaan, zonder grote con frontaties met Merckx. Ik wilde niet aan de Tour beginnen als de eerste vijand van Eddy, met alle verantwoordelijkheid (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Voor de renners in de Tour de France is aan prijzengeld bijna eeh' half miljoen.- beschikbaar. Om pre cies te;zijn: ƒ429.000, waarvan de groot ste individueel te verdienen som uiter aard bij de eindoverwinnaar terecht komt. Zijn eerste plaats is goed voor een hoofdprijs van 16.250. Wie als nummer twee in Parijs eindigt ontvangt f 11.050 en voor de derde ligt er 7800 klaar. De organisatie betaalt tot de 35e plaats, waarvoor als schrale troost 260 op de begroting staat. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Uiterlijk heeft Luis Ocana alles van de grote vedette aan wie het wel is toevertrouwd het volle gewicht van een Merckx-loze Tour de France te dragen. Hij ziet er „scherp” uit, zoals dat in wielerjargon heet en zijn conditie straalde in de Dauphiné Liberé, die hij met zo’n overmacht reed, zodanig dat zijn kandidatuur voor de Tour zeker aan waarde won. Innerlijk echter is Luis Ocana voor deze Ronde allerminst op z’n gemak, al zegt hij dat zijn optimisme tenslotte de overhand heeft. „Ik ben vol goede moed, maar er zijn een paar factoren die me zorgen geven”. Typisch Luis Ocana, de twijfelaar van nature, die in vier Rondes van Frankrijk zijn kwaal bevestigd zag. Drie keer moest hij de wedstrijd sta ken en die onafwendbaarheid van het noodlot kwam zijn aangeboren schrik voor tegenslag allerminst ten goede. Een bij voorbaat toebedeelde rol van favoriet maakt hem nerveus, maar Ocana zit er nu mee en het evenwicht in zijn gemoedstoestand lijkt er niet mee gediend. Bij 5-5 in de eerste set was hij ineens volkomen gezond en agressief als nooit tevoren. De arme Sakai, nummer twee in zijn land en verleden jaar verant woordelijk voor de uitschakeling van Australië uit het Davis Cuptoernooi voelde de adem van het geniale langs zich heen strijken. En dat publiek, dat massaal de zieke Nasty had willen steu nen, steunde nu van bewondering. De alleskunner doceerde tennisles met een tikje hier, een smash daar en een ==1 -7-1973=^=NumanS(|orp Geen spelers van grote klasse, maar wel begiftigd met stalen zenuwen. Daar op werd het gespeeld. Zeventig games lang met als uitsmijter een beslissende set van 15-13, waarin Fassbender tot zesmaal toe als bij Russisch roulette matchpointen ongedaan maakte: in de vijftiende game drie, in de achttiende game één en in de twee en twintigste game weer twee. Bij één van die gele genheden balanceerde de bal op de net- band en viel toen op Keldie’s helft terug. Zo bleef zowel bij de heren (beide categorieën zijn nu tot de laatste zestien gevorderd) de plaatsingslijst geheel in takt. Nu wat Nederland betreft de enkelspe len verleden tijd zijn en de dames in de dubbels op elkaar steunen, ging het ineens veel beter. Alle drie de dames- dubbels die waren toegelaten, wonnen hun partijen voor de eerste ronde: de Westduitse Katja Ebinghaus en Trudy Walhof 6-1 6-1 van Odile de Roubin en Florence de Guedy (Frankrijk), Ada Bakker en Marijke Schaar met 6-3 6-4 van de Amerikaantjes Susan Minford en Laury Tenney en Francoise Durr en Betty Stöove met 6-1 6-3 van het andere Amerikaanse combinatie Bostrom en Stap. Het is een titan-fiets, die ander halve kilo lichter weegt dan de mo dellen van gangbare makelij. De kostprijs (alleen het frame) bedraagt f2.100, maar wanneer bij voldoende interesse overgegaan kan worden tot een grotere produktie, zal dat bedrag zakken tot ruim ƒ1.000. Ocana’s ploegleider, Maurice de Muer, heeft de eerste bestelling ge plaatst twee fietsen, voor Mortensen en Agostinho. KIEL. Stig Wennerström, winnaar van het zilver tijdens de Olympische Spelen van 1972, was op de voorlaatste dag van de Kieler Woche reeds zeker van de eerste plaats in de eindrang schikking bij de Solings. De Zweed zege vierde vrijdag, bij ideale weersomstan digheden, opnieuw en maakte daardoor aan alle eventuele twijfel een einde. Bakker, die als vierde over de aan- komstlijn ging, staat nu derde in de algemene rangschikking en heeft de mo gelijkheid de Oostduitser Schwarz nog van de tweede plaats te verdringen. Minder gelukkig waren de gebroeders Völlebregt bij dte FD’s. Zij kwamen niet verder dan een twaalfde plaats. Theore tisch kunnen zij de Westduitser Uli Libor nog van een eindoverwinning af houden. De tweelingen moeten dan in de slotrace winnen en Libor mag zich niet onder de eerste twaalf rangschikken. De Duitser had in de zesde race pech. Zijn roerbeslag raakte los. Een te hulp ge schoten boot manoeuvreerde zo ongeluk kig dat hij het jacht van Libor lek stootte. Ben Staartjes, donderdag goed voor een zege in de Tempestklasse, was eve neens minder fortuinlijk. De Nederlan der koos enkele malen een niet al te gunstige slag wat al snel een onover brugbare achterstand opleverde. Verder dan een twaalfde plaats kwam de Euro pese kampioen daardoor niet. wees dat hij na schitterende hoogtepun ten hard kan terugvallen. Citaat van Cyrille Guimard over Ocana: „Met hem is het zo dat hij maar een bepaalde tijd van het seizoen sterk rijdt. Gaat het een dag minder, dan raakt hij meteen ge prikkeld en wordt hij zo nerveus dat hij risico’s neemt die hij eigenlijk niet aan kan”. Ocana: „Na de Dauphiné heb ik bewust geprobeerd zo zuinig mogelijk om te springen met mijn krachten”. Dat gebeurde in de Midi Libre, die ook al niet zo bevorderlijk was voor zijn inner lijke rust. Hij kwam er weer eens zij het buiten zijn schuld ten val en liep een schouderblessure op. Een overigens weinig betekenend voorval, maar op het karakter van Ocana werkt dat als een dolksteek in zijn zelfvertrouwen. Net als het ontbreken van Merckx aan wie hij zich kon optrekken en door wiens afwezigheid de koers bestaat uit meer gelijken. Ook daar is Ocana niet gerust op. Ofschoon hij theo retisch de sterkste klimmer is, met een langere adem dan zijn even goed gespe cialiseerde landgenoot José Manuel Fu ente, ziet hij de duels in de bergen met gemengde gevoelens tegemoet. „Ener zijds”, redeneert hij, „ligt het parcours mij geweldig. De Cols zijn mijn terrein en met een stel aankomsten op de top is de wedstrijd onder controle te houden. Van de andere kant kan het een rare Tour worden nu deze zonder Merckx teugelloos is. Ik denk ook dat het voor mij moeilijk zal zijn om grote voor sprongen te nemen in de bergen. Er is een stel renners dat zich in de Cols niet zo maar Iaat afmaken. Dat weet ik zeker”. „Mijn ploeg moet koers dicteren” sprintsnelheid, die hem bij tijd en wijle op de ballustrade van de tribunes bracht. Maar de sensatie, die zalig ang stige gemoedstoestand van het duel geschiedenis. Het toestromende publiek - BorgMeiler had hij niet kunnen op wekken. Die taak werd op baan twee overgenomen door de Westduitse kampi oen Jurgen Fassbender (nummer acht van het schema) en de 27-jariige Austra lische boycot-breker Ray Keldie. die daaraan vast zit. Dat is al een paar keer fout gelopen. In 1971 stelde ik me er helemaal op in en het mislukte door die val op de Col de Menté. Vorig jaar werd ik ziek, dat was domme pech. Maar afgezien daarvan: ik reed toch niet zoals ik wilde. Men verwachte van mij een revanche-duel met Merckx en dat maakte me zenuwachtig. Ik was bang teleur te zullen stellen. Die druk wilde ik nu niet voelen.” In die gedachten en bij dat plan de campagne is Luis Ocana wreed gestoord door de beslissing van Eddy Merckx om niet deel te nemen. Psychologisch een harde klap voor de Franse Spanjaard, die er rond voor uitkomt net als al die anderen dat hij liever een Ronde mét Merckx had gereden. De plaats van nummer één op de kandidatenlijst is een positie die verplichtingen oplegt. „Merckx en zijn knechten dicteerden de koers”, aldus Ocana. „Je wist waar je aan toe was. Nu wordt dat van ons verwacht “Mijn ploeg móef het werk van de Molteni’s ovérnemen omdat ik vanaf het begin als de grootste favoriet geld. Zowel voor mijn ploegmaats als voor mij is dat iets geheel nieuws. We hebben ónze positie wel eens wat moe ten verdedigen, maar zo nadrukkelijk als nu was dat nooit. Er is ons een plicht opgelegd en we kunnen niet an ders dan die aanvaarden”. mannen wensten niet te weten of coureurs met doping bezig waren, want dat beschouwden zij al als een even grote intimiteit als het plegen van een plas. Die mannen waren het met Pellenaars eens over het -feit dat de Tour den volke moest worden kond gedaan als een epos, waarin de fietsende mens terugkeerde naar de oertijden en waarin hij in zijn ver langen naar lijfsbehoud zich door de bergen, door de persoonlijke ellende, door slagregens, sneeuw, ijs, branden de zon en verschrikkelijke dorst heen een weg knokte naar Parijs. Van zulke helden en zulke voor lichting kou Amsterdam in 1954 niet slapen. Amsterdam ging naar de kroeg, de hele nacht van de Tour lang. En dronk zich een stuk in de kraag, omdat het toch wel wat voor stelde, dat Pellenaars die Ronde van Frankrijk naar Mokum had gebracht. Het danste op straat een rondedans rond Jacques Goddet; het danste arm in arm met hoeren en zusters van het Leger des Heils, en Gijs Perlée kon de hele nacht zijn orgels laten draai en. Nu de Tour in Scheveningen van start gaat, is alles anders. Lévitan is de baas, een typische bèta-man met een „tien” op het rapport voor han- delsrekenen. De coureurs zijn nuch- terlingen zonder aanduidbare glorie, redelijk goed in het pak en met contracten op zak, die hen ook als zij falen in de Tour een redelijk jaarinkomen waarborgen. De ploeg leiders van weleer zijn nu managers geworden, allereerst in dienst van de publiciteit hunner firma’s en, naar het mij voorkomt, minder tot dienst baarheid aan hun renners bereid. De officiële voorlichting kijkt wél door het sleutelgat; voor haar is het nemen van doping identiek aan het plegen van een plas, en dus allebei vatbaar voor verkondiging aan het volk. En de Scheveningers hebben die gedaanteverandering door. Er is een boulevard neergestreken, zeggen zij, en aange zien ze op dat gebied wel het een en ander gewend zijn, gaan zij rustig voort met het haringkaken en zonne baden. het was vrijdag drukker dan ooit en de heren-invallers lijken betrokken bij een samenzwering om de realiteit buiten de deur te zetten. Het doel: elke dag sensatie. Zorgvuldig gedoseerd, zodat de begeestering stijgt en de werkeloos rondlopende boycotters zich voelen als de inbrekers in de Watergate-affaire. Ilie Nastase, Alex Metreveli en Jim Connors probeerden hun deel in te brengen. SCHEVENINGEN. Lanf, begint in en rond het Congre trum iets van de Tour de Fran ontstaan. Maar het is overdreve te zeggen dat de Scheveningers het hun toegeworpen „grootste lercircus ter wereld” al een vl tjesdag hebben ontketend. Misschien komt dat nog. Maar zij staan echt nog niet op hun tenen, noch rekken zij hun halzen om niets te missen van het binnensijpelende Tour-volk, dat overigens een heel raar volkje is, de coureurs niet te na gesproken. Het is akelig rustig aan zee. En als de heer Felix Lévitan, het zorgvuldig calculerende opperhoofd van dat wie- lerspul, ook niet commercieel vermag te denken, dan zal hij concluderen dat hij zo gauw mogelijk met zijn karavaan uit deze nuchtere badplaats weg moet. Want zij hebben hier ver domd goed in de gaten, dat een Tour anno 1973 vooral een kwestie is van optellen en aftrekken, en veel minder dan vroeger een kwestie van heldhaf tige „dwangarbeid op de weg” met alle diepmenselijke gevolgen van dien. Lévitan was er in 1954, toen de Tour uit Amsterdam vertrok, ook bij. Als tweede man, achter Jacques Goddet, wie de literatuur en filosofie veel nader stonden dan het rekenen en onder wiens invloed de Ronde van Frankrijk een veel humaner, veel dramatischer en veel avontuurlijker gezicht had. Die Tour hoorde bij Amsterdam, dat, zoals .men weet, vastberaden heldhaftig en barmhar tig is; hoorde bij de renners van toen, die dat ook waren en bij de toe schouwers van destijds, die in termen van heldhaftigheid en vastberaden heid omtrent de Franse ronde werden voorgelicht. Wat betreft het Nederlandse pu bliek, was die voorlichting in handen van mannen die nog geloofden in Kees Pellenaars: Jan Cottaar van de radio en De Tijd (veel beterschap, Jan!), Jan de Vries van De Volks krant, Ru de Grood van het Alge meen Dagblad, Re ners de Deugd van De Telegraaf, Jan Lutz van Het Bin nenhof, Martin W. Duizings van De Maasbodeallemaal kerels van het gespierd geschreven, bij homerische verhaal, ondersteund voor de radio door de even vlezige als boeiende babbel van de grote Cottaar (die in Theo Koomen overigens een even vlezig als boeiend sprekende op volger heeft gevonden). Die mannen keken nog niet door de sleutelgaten van de hotelkamers, waarin de coureurs logeerden. Die In het algemeen, maar dat is al jaren zo, vallen de Tour-verdiensten voor een renner tegen want het gewonnen geld moet gedeeld worden met alle ploeg maats. Het merendeel komt dan ook met niet meer dan gemiddeld 1500 a 2000 bruto uit de ronde, wat voor een ma: nd van zo hard sjouwen een magere belo ning is. De winst van de Tour zit voor de renners in het leveren van een pres tatie die zó aanspreekt dat ze in het criterium-circus na de ronde flink kun nen meedraaien (startgelden van rond de duizend gulden zijn dan heel gewoon) of die gehonoreerd worden met de toezeg ging van de ploegleider dat er geen zorgen meer hoeven te zijn voor een contract in het volgende seizoen. Het prijzengeld van de Tour de Fran ce is in grote lijnen als volgt opgesplitst: de winnaar van een etappe krijgt f 1170 en dagelijks zijn er 30 prijzen, de laatste goed voor 29,25. In de zogeheten halve ritten is er 585 voor de eerste en 13 voor nummer 30. De winnaar van de tijdrit, zaterdag in Scheveningen, krijgt voor zijn inspanning 520. Het dragen De allerbeste klimmer van de hele ronde krijgt voor zijn prestatie 3250. Daarnaast kent de Tour een aantal schertsprijzen zoals die van „de meest aimabele renner” (zo’n uitverkiezing le vert 162,50 op) en „de elegantste” (die ook 162,50 in de pot brengt). Voor de strijdlustigste van de dag is er een premie van 325 plus een draagbare radio met een waarde van 130. De voorbeeldigste ploeg (die elke dag wordt gekozen )krijgt in ruil voor het goede voorbeeld 715. Het grootste deel va n het prijzengeld is gereserveerd voor het individuele eindklassement: in totaal 69.022. O Motorcoureur Jan de Vries heeft tijdens de training voor de Grote Prijs van België de snelste tijd gemaakt. Hij haalde een gemiddelde van 160.176 per uur. Omdat Langeweg zijn afgebroken partij in het Claire Benedicttoernooi won, is de eindstand tegen Zwitserland 3-1 voor Nederland geworden. FC Twente heeft de Westduitse vleugelspeler Dieter Schwemmle van Vfb Stuttgart aangetrokken. Jan van Beveren tekende een nieuw contract met PSV voor een periode van zeven jaar. Ecuador speelde in de voorronden om het wereldkampioenschap met 1-1 gelijk tegen Colombia, dat hierdoor met 3 uit 3 leidt in de poule. Vitesse verlengt de overeenkomst met manager Wim Beltman niet. Voor naamste oorzaak: het mislukken van het plan voor een jeugdinternaat. Oeki Hoekema verhuist van PSV naar De Graafschap. In ruil voor voor hem zal Gerrie Deykers volgend seizoen voor de club van Rijvers uitkomen. De afscheidswedstrijd van good old Sjaak Swart (8 augustus) zal gaan tegen Tottenham Hotspurs. X 7 Ik l:-" fÖS w wr’ïrjf

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13