ja of nee Loon voor huisvrouwen GEEF VROUW HAAR EIGEN GELD HUISVROUWENLOON ZOU NIET TEN GOEDE KOMEN AAN EMANCIPATIE Dubbele beloning geen eerlijke zaak NEE '1 MIL;..-;/ BEZWAREN BEVOORRECHT FINANCIERING II s K Economische Statistische Berich ten een artikel waarin het hoe en waarom van huisvrouwenloon uitvoerig uiteen werd gezet. Hierbij geven wij een verkorte versie van dat artikel. Misset, hoogleraar de universiteit Lang niet iedereen is het na tuurlijk met haar ideeën eens. Op ons verzoek somde prof. dr. H. A. J. F. economie aan van Amsterdam en thans direc teur van een studie-instituut voor wetenschappelijke werkers in Wassenaar, zijn argumenten tégen het huisvrouwenloon op. Zijn conclusie: Zo’n loon houdt juist de emancipatie van huis vrouwen tegen. Biedt „huisvrouwenloon”, een loon voor vrouwen die thuis ver zorgend werk doen, de oplossing voor de onzelfstandigheid van veel huisvrouwen? Mevrouw drs. M. Bruyn-Hundt, lerares economie aan het Alkmaars gymnasium, moeder van twee kinderen, vindt van wel. Zij schreef onlangs in het tijdschrift El w Js V’ Igpr DRS. M. BRUYN-HUNDT. MEVR. DRS. M. BRUYN-HUNDT DR. H. A. J. F. MISSET 1. Gelijke beloning van mannen en Iedereen erkent dat er een verband moet zjjn tussen inkomen en inspanning. Al leen voor huisvrouwen wordt een uitzondering gemaakt: zij verrichten wel inspan ning, maar krjjg endaar geen directe geldeljjke beloning voor. Dat is erg onrecht vaardig. Huisvrouwenloon kan de emancipatie bevorderen. Niet alle huisvrouwen zijn in de gelegenheid buitenshuis te werken; als thuiswerkende huisvrouwen zelf geld krjjgen voor hun werk, zal dat de ongelijkwaardigheid tussen de „Verdienende man” en de „Uitgevende” huisvrouw verminderen. Dit is een argument, dat in het psychologische vlak ligt. Praktisch-financieel maakt huisvrouwenloon het mogelijk, dat huisvrouwen van dat loon een vervangster betalen en zelf buitenshuis gaan werken als dat meer past bfl haar capaciteiten. zeer -7ele Latijns- Hieruit valt mede te verklaren dat vele gehuwde vrouwen part-timewerk willen doen. Bedrijfsleven en overheid stimuleren tegenwoordig ook part-tlme- werk, omdat ze de vrouwelijke werk krachten goed kunnen gebruiken. In verschillende westerse landen is men nu aan zo’n politiek begonnen. In Nederland staan enkele van de aangege ven punten op het programma, maar het gebeurt allemaal nog erg aarzelend. De verandering van de positie van vrouwen, die door zo’n politiek ontstaat, komt niet ongehuwden, ook als zij nog geen 35 jaar zijn, op te trekken. alleen hun eigen geluk, maar ook dat van hun mannen en kinderen ten goede. vroeger in veel omvangrijker mate aan werk in huishoudingen zagen gebeuren. Als vroeger een geldelijke beloning van dit werk niet op haar plaats was, is dat ook nu niet het geval, omdat de huisvrouw dan dubbel wordt beloond. Het leeuwedeel van de consumptie is nu alleen denkbaar door produktie in bedrijven. Het gezin krijgt de beschik king over de geproduceerde goederen door kopen. Voor zover er nog produk- tieve arbeid binnen de gezinshuishouding is overgebleven, is die echter wel naar zijn aard volkomen gelijk aan wat we Mevrouw Bruyn-Hundt komt in Nederland met het idee van een huisvrouwenloon; zo'n 25 jaar geleden probeerden vrouwen in Scandinavië met even andere uitgangs punten en een andere technische uitwerking het verzorgersloon ingang te doen vin den. Het is daar niet aangeslagen en ik verwacht dat er hier evenmin voldoende steun ontstaat voor het plan huisvrouwen tot ambtenaren te bombarderen. En terecht. Er is het bezwaar dat de belastingdruk, die toch al onweerstaanbaar zwaarder wordt, nog eens fiks wordt verhoogd om de huisvrouwenionen uit het overheidsbudget te betalen. Er zijn zo’n twee miljoen huisvrouwen, die pak weg ongeveer 20 miljard gulden aan huisvrouwenloon moeten hebben op grond van de maatstaven van drs. Bruyn-Hundt. Geen kleinigheid De belastingen bedroegen in 1972 totaal ongeveer 40 miljard gulden, waar nog eens voor sociale-verzekeringspremies 23 miljard gulden bijkwam. Zelfs als je die extra verhoging van de belastingdruk voor de financiering van het huisvrouwenloon over dertig jaren uitsmeert, is het per jaar nog steeds een te fors beslag op de groei am kans van slagen te hebben. Deze produktie er consumptie zonder tussenkomst van de markt is bij ons heel erg geslonken; overgebleven is het werken van de huisvrouw en verder wat de man, vrouw (en kinderen) steken in schilderen en opknappen van hun huis en zulk soort karweitjes. Bij een zelfstandige beloning van de huisvrouwen behoort naar mijn smaak ook een belastingstelsel, dat de vrouw als een zelfstandig wezen bekijkt: man nen en vrouwen moeten zelfstandig in komsten- en vermogensbelasting gaan betalen, (hetzelfde geldt voor de sociale premies). Volwassenen, gehuwd of onge huwd, mogen hetzelfde aftrekken voor de eerste levensbehoeften. De wet verbiedt gelukkig, dat de man de formele werkgever van de vrouw zou worden. Dat zou een onjuiste machtspo sitie zijn. Mijn voorkeur is, dat alle huisvrouwen in dienst treden bij de gemeente of bij het rijk: die betalen haar. De hamvraag is natuurlijk: waar haal je het geld voor het loon van twee miljoen huisvrouwen vandaan? Ant woord: dat moet geleidelijk gebeuren. Ons nationaal inkomen neemt ieder jaar met 3 15 procent toe door toeneming van de produktiviteit. Als van die groei ieder jaar een bedrag ter waarde van 1 procent van het nationaal inkomen ge bruikt zou worden ter financiering van het huisvrouwenloon, is het plan in circa 30 jaar te realiseren. Over 30 jaar zijn de gezinnen met meer kinderen, inwonende bejaarden en met meer kin deren, Inwonende bejaarden en met lage inkomens er relatief op vooruitgegaan. De uitdeling van een deel van de groei van het nationaal Inkomen geschiedt dan in centen in plaats van in procen ten, en vermindert dus de inkomensge lijkheid. Er zijn uiteraard ook bezwaren tegen huisvrouwenloon: het is een enorme herverdeling van de inkomens, de admi nistratie is kostbaar, de uitgaven voor consumptie zullen misschien wat stijgen ten koste van het sparen. Dan het argu ment: je hebt toch kinderen voor ja plezier, moet je daar nu ook nog voor betaald worden? De huisvrouw zorgt toch uit liefde voor haar gezin? Huis vrouwenloon is niet bedoeld als vervan ging van liefde en zorg, maar als beta ling voor arbeid. Het is fijn als moeders opvoeden en verzorgen plezierig werk vinden, maar dat is geen argument er niet voor te betalen. De boterham in het kindertehuis Is hopelijk niet met minder zorg en liefde klaargemaakt, omdat do hulp daar salaris krijgt. De eerste stelling van drs. Bruyn- Hundt was, dat huisvrouwenloon een eis van rechtvaardigheid is. We hebben aan getoond dat huisvrouwenloon de inspan ning van huisvrouwen dubbel gaat belo nen. Van rechtvaardigheid kan dus hele maal niet worden gesproken; integen deel. Maar hoe staat het met de tweede stelling van drs. Bruyn-Hundt? Bevor dert huisvrouwenloon de emancipatie, zoals zij meent? Het huisvrouwenloon biedt geen uit weg om de afhankelijkheid van vrouwen van wat mannen doen en laten wezen lijk te verkleinen. Weliswaar krijgen vrouwen dan een „minimumloon”, maar hun afhankelijkheid van de mannen maatschappij steekt veel dieper en is ook van sociale en psychologische aard. DR. H. A. J. F. MISSET Huisvrouwen, die buitenshuis werken, en weduwnaars mogen de kosten van huishoudelijk hulp aftrekken, met alg maximum het ontvangen huisvrouwen loon. In zo’n pakket van maatregelen om de vrouwenemancipatie te bevorderen past het huisvrouwenloon zeer beslist niet. Het huisvrouwenloon zou averechts wer ken, omdat het uitgaat van het huis vrouwenbestaan als volledige vulling van het leven van moderne vrouwen. Het houdt de afhankelijkheid van vrou wen binnen het gezin geheel in stand, anders dan drs Bruyn-Hundt denkt. Als we deze factoren samen nemen, zullen huisvrouwen met de opvoeding van kinderen tot deze naar school gaan ongeveer vijf tot acht jaar zeer druk bezig zijn. Zijn ze slechts gedurende deze periode van hun meer dan 75-jarige leven hiermee bezet, dan is het maar al te begrijpelijk dat velen van hen ernaar uitzien ook iets buitenshuis te doen om hun leven in die overige tijd meer inhoud te geven. Draagt de overheid de emancipatie van de (gehuwde) vrouw een goed hart toe, dan zal ze tot een pakket van maatregelen moeten komen waardoor de afhankelijkheid van vrouwen van hun mannen inderdaad vermindert. Men kan daarbij denken aan allerlei maatregelen die voortvloeien uit het principe van gelijke ontplooiingskansen en gelijke be loning van mannen en vrouwen in gezin en maatschappij, zoals: Wordt huishoudelijk werk betaald, dan ontstaat een beter inzicht in de lusten en lasten van al of niet thuisblij ven. Nu wordt het vaak eenzijdig voor gesteld, dat buitenshuis werken automa tisch de welvaart bevordert. Maar er wordt niet in verrekend, dat de kinderen misschien sleutelkinderen worden, mak kelijker het huis uitlopen, waardoor de jeugdcriminaliteit groter kan worden. Bovendien moet het huishoudelijk werk vaak in de vrije tijd gebeuren en kost de vrouw en haar gezin dus extra in spanning. Waardering van huishoudelijk werk in geld maakt dit werk beter vergelijkbaar met andere functies en de voor- en nadelen daarvan. Dat kan leiden tot een betere maatschappelijke arbeidsverdeling Salaris voor huisvrouwen legt een basis voor hun sociale verzekering en pensioe nen, wat hard nodig is. De subsidies op kinderdagverblijven, crèches en peuter speelzalen kunnen worden afgeschaft. Huisvrouwen die een deel van hun taak willen afstoten, kunnen hiervoor, als ze een loon hebben, best zelf betalen. Ook de bijstandswet zou door het huisvrou wenloon ontlast worden, omdat geschei den vrouwen en bejaarden minder vaak een beroep op deze wet zouden hoeven te doen. Tegenover de inspanning van man en vrouw (en vaak ook kinderen) staat loon in nature. Ze bakken brood van het graan van eigen akker, kweken zelf groente, houden vee voor melk, kaas en vlees, enz; kopen en verkopen tegen geld komt daar niet aan te pas. We kunnen zeggen dat man en vrouw in zo’n huis houding zich inspannen en dat daartegen over toch geen directe geldelijke belo ning staat. Er is weliswaar geen geldelij ke tegenprestatie, maar ze consumeren dan ook zelf wat ze hebben voortge bracht. Wanneer de overheid ook nog een geldelijke beloning zou uitkeren aan mannen en vrouwen in zulke huishou dingen, dan zou hun beloning dubbel op zijn. Het hiermee verbonden streven van vrouwen naar gelijke ontplooiingskansen en gelijke behandeling van mannen en vrouwen in gezin en maatschappij leidt onherroepelijk op allerlei gebieden tot acties van vrouwen om grotere onaf hankelijk van mannen te beperken. Conclusie: huisvrouwenloon leidt al leen maar tot een zeer groot extraatje voor huisvrouwen. Als dat gebeurt, zou men van een nieuwe bevoorrechte klasse moeten spreken. Ik wil me met het bovenstaande aller minst afmaken van de problemen die het tegenwoordige huisvrouwenbestaan oproept. Onbegrijpelijk is dat drs. Bruyn-Hundt nu juist deze problemen helemaal niet noemt, laat staan erop ingaat. Het zou naar mijn mening de voorkeur verdiend hebben na te gaan of het huisvrouwenloon dat drs. Bruyn- Hundt voorstaat, ook de problemen op lost waarvoor huisvrouwen staan. Hier onder zal ik zeer in het kort proberen aan te geven waarom dat mijns inziens niet het geval is. Voorop stel ik de zeer snelle beper king van het kindertal. Zoals het er nu uitziet, zal binnen korte tijd in Neder land de bevolkingsgroei op nul procent zijn terechtgekomen. Regel zal zijn het kleine gezin met één kind of twee, hooguit drie kinderen. Verder zijn er de moderne technische ontwikkelingen, die het leven van huis vrouwen ingrijpend hebben veranderd en veel verder zullen veranderen. Ko ken, schoonmaken en verdere huishou delijke bezigheden kosten aanzienlijk minder tijd dan 50 jaar geleden, doordat huishoudelijke apparaten van allerlei soort beschikbaar zijn en bovendien voe dingsmiddelen bijna voor gebruik gereed gekocht kunnen worden. vrouwen in bedrijfsleven en bij over heid. 2. Vergrote mogelijkheden van part-ti mewerk voor mannen en vrouwen. 3. Stichting en instandhouding van kin- deropvangmogelijkheden. 4. Meer scholing en opleiding van jonge meisjes. 5. Uitbreiding en stimulering van scho- lings- en opleidingsmogelijkheden voor oudere vrouwen. 6. Gemakkelijker toegang voor vrouwen tot allerlei (ook hogere) maatschappe lijke functies. 7. Meer deelneming door mannen in huishouding en opvoeding en verzor ging van kinderen. Dit alles moet men zien tegen de achtergrond van het geliefde en hoog gerespecteerde gelijkheidsideaal: alle personen zijn gelijkwaardig en moeten gelijk worden behandeld. Uit dit gelijk- waardigheidsideaal hebben vele achter gebleven groepen krachten geput om hun politieke, economische en sociale positie te verbeteren. Ook de herleving van de emancipatie drang van vrouwen, waarbij men in Nederland acties zag van Man-Vrouw- Maatschappij en Dolle Mina, vindt haar inspiratie in dit gelijkheidsideaal. Toene mende bewustwording van hun capaci teiten en mogelijkheden bij vrouwen, samen met de al genoemde factoren (klein gezin, technische ontwikkeling, behoefte aan meer levensvulling van veel gehuwde vrouwen) geven nieuwe impulsen aan de emancipatiebeweging. Een klein beginnetje zou kunnen wor den gemaakt door bijvoorbeeld volgend jaar de BTW en accijnzen met 4 procent te verhogen en van dat bedrag alle huisvrouwen met één of meer kinderen 1250 te betalen. Ik heb berekend, dat de lage inkomens er door zo’n operatie op vooruitgaan, de hoge erop achteruit. Een voorbeeld: verdient een man 10.000 bruto en krijgt zijn vrouw 1250 huisvrouwenloon, dan gaat dat gezin er na aftrek van gestegen belastin gen toch nog ongeveer f 650 op vooruit. Verdient de man f 50.000 bruto, dan gaat het gezin na invoering van f 1250 huis vrouwenloon er ruim 300 op achteruit. Van de verhoging van BTW en accijnzen blijft na uitkering van het huisvrouwen loon nog voldoende over om de belas tingvrije voet voor zelfstandig wonende Zolang geen bruikbaarder maatstaf aanwezig is, zou de hoogte van het huisvrouwenloon moeten afhangen van het aantal gezinsleden: hoe groter het gezin, hoe omvangrijker de taak van de huisvrouw. Per gezinslid zou het loon 2500 bedragen voor de eerste vier ge zinsleden, voor het vijfde en zesde ge zinslid 1000 en daarna 500. Ook onge huwden, die voor zichzelf zorgen, krij gen dus huisvrouwenloon. Als men bang is dat het huisvrouwenloon een „fokpre mie” wordt, kan vanaf het derde kind b.v. geen beloning meer gegeven worden. Deze twee stellingen zijn: 1. Huisvrouwen verrichten wel werk, maar krijgen geen directe geldelijke be loning ervoor. En haar conclusie is: dat is erg onrechtvaardig. 2. Huisvrouwenloon kan de emancipa tie bevorderen. We beginnen met stelling 1. uit te pluizen, waartoe we een stukje geschie denis oprakelen. Zolang landbouw, veeteelt en jacht belangrijke bestaansbronnen waren, pro duceerden man en vrouw samen binnen de kring van het gezin veel van wat ze nodig hadden. Van wat het land gaf en de veestapel opleverde, werd om te be ginnen in de eigen behoefte voorzien. Hier is een combinatie van produktie en consumptie binnen één zelfde huishou ding, die we ook nu nog op plaatsen in Afrika, Azië en Amerika in allerlei varianten tegenko men. Maar er zijn ook grote principiële bezwaren tegen die gedachtengang van drs. Bruyn-Hundt. Ik concentreer me verder op twee stellingen die in haar uiteenzetting het belangrijkste zijn. De gehele rest van haar verhaal steunt daarop of is een praktische uitwerking ervan. s j 11O>

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15