MEMISA WIL GEZONDHEIDSZORG OPNIEUW HELPEN OPBOUWEN CRM handhaaft de oude GEESTELIJKE VERZORGERS ZIJN bijstandsregeling voor POPULAIR BIJ DE LUCHTMACHT missionarissen-verlof Geestelijk PAULUS VI tien jaar paus Leven 1 Niet-kerkelijken Invloed VERSLECHTERD ENCYCLIEKEN „ANECDOTISCH” „OSTPOLITIK” H ZATERDAG JUNI 197 3 30 D van lam op. A met ind B nod is w de den ove dolf heb piot lanc „De Nederlandse artsen en ander medisch personeel in Oeganda ver keren in een buitengewoon moeilijke situatie. Door het vertrek van de Aziaten vorig jaar herfst (waaronder veel artsen en verpleegsters) en van Nederlanders en andere buitenlanders, die de grond in verband met de politieke ontwikkeling te heet onder de voeten werd, zijn de achterblijvers en met hen de bevolking in een benarde positie geraakt. Maar wij willen onze mensen niet alleen laten met deze problemen”. Morgen zal in de Nederlandse rooms-katholieke kerken het feit worden herdacht dat Paulus VI tien jaar geleden, op 30 juni 1963, tot paus werd gekroond. De Nederlandse bisschoppen laten bij deze gelegenheid een herderlijke brief voorlezen, waarin zij hun gevoelens van menselijke en gelovige solidariteit met de paus tot uitdrukking brengen. Een speciaal uitgevoerd exemplaar van de brief zal aan de paus worden gezonden. Bis- schop mgr. Th. Zwartkruis van Haarlem zal morgen in de kathedrale basi liek St. Bavo de viering leiden. Als militairen van de Neder landse luchtmacht vertrouwelijke problemen willen bespreken stappen zij daarvoor meestal naar de geestelijke verzorgers. Als hun de keus wordt voorge legd spreken zij liever met aal moezenier of predikant dan met iemand van de sociale dienst of een personeelsfunctionaris. Van weinig invloed is of zij lid zijn van een kerk of niet, evenmin of zij dienstplichtig of vrijwilliger zijn. Erbij 16 51 Oeganda schreeuwt om medische hulp mijl Je 1 Vrijwilligers zijn gereed om te vertrek ken, alleen: als zo vaak is er geen geld. In hun brief zeggen de bisschoppen dat de ontwikkelingen en beroeringen in de afgelopen tien jaar in de wereld de katholieke kerk niet zijn voorbijgegaan. van een drietal Angolese vrijheidsstrij ders, hoewel dat door de hoogste curie- organen krachtig ontkend werd. Tot de bekendste encyclieken van de 262ste opvolger van Petrus, nadat hij op 6 augustus 1964 in „Ecclesiam Suam” zijn programma had aangekondigd behoren tot nu toe „Sacerdotalis Caeli- zeei sch< mee lijk gew heb and daa Is e doo: De de iem< dier ten hei hel vot bo^ bee mi. jac ho; Eer faz: ook moi bee vin bel: Tc gele, geer wist uitgi tend land zenden tegenstanders van Amin (sommige bronnen spreken 80.000) het leven hebben gekost. De enquête werd gehouden onder alle protestantse en rooms-katholieke geestelijke verzorgers van de lucht macht. Steekproeven werden gehou den onder 200 dienstplichtige en 300 vrijwillig dienende luchtmacht-mili- tairen. van de Vrije Universiteit in Amster dam. ten die hieraan zijn verbonden, een ono verkomelijk bezwaar.” Spoedige personele en materiële hulp is hier zeker gewenst” (de meeste patiënten komen uit het noordoosten van het Ma- saka-disitrict, dat 1200 vierkante kilome ter groot is en 200.000 inwoners heeft). Dienstplichtigen bezoeken zulke ge sprekken gemiddeld eens per maand. Het rapport ziet in de toekomst mo gelijkheden voor meer gesprekken op de werkafdeling. De ondervraagde militairen zagen de moreelszorg niet als het doel van de geestelijke verzorging. Wel vonden zij dat deze invloed kan hebben op het moreel. Tenslotte blijkt uit het rapport dat de functie van geestelijk verzorger nogal wat uren kost. Werkt een pas tor in de burgermaatschappij gemid deld 65 uur per week, de geestelijke verzorgers bij de luchtmacht hebben gemiddeld zeventig tot 75 uur per week nodig. In Teul op I jach naai men Kloi Ai lede waa drin hoe dun een Ins' lijf wij me ner der hui De heb hen klai ze maa iedf hiel levi „I en 1 Je z Daa heeft waardering voor deze gesprek ken. onder redactie van Ronald Kraayeveld na was toe te geven dat een van zijn eigen ministers de macht wilde grijpen.” Met het vertrek van Kibedi, die er geen geheim van maakte anti-blank te zijn, is de sfeer verbeterd, Visa-aanvra- gen worden weer behandeld, de veilig heid en de rust keren terug, aldus de heer Brijl, die zowel de problemen van de gezondheidszorg als die van de ver blijfsvergunningen, heit overmaken van geld naar het buitenland en andere pro blemen, waarmee Europeanen in Oegan da te maken krijgen, heeft besproken met de huidige ministers van gezondheid en van Binnenlandse Zaken. „Dat heeft geresulteerd in een aantal concrete toe zeggingen, die aanzienlijke verbeteringen betekenen.” Boekdelen spreekt zijn verslag over het R. C. Hospital in de plaats Kamuli, een ziekenhuis met 200 bedden en een oplei dingsschool, dat tot voor kort door Me- misa-artsen werd geleid. „Door gebrek aan artsen en ander kundig personeel heeft men een belangrijk deel van het medische werk moeten opgeven. De me dische situatie in het toch al arme gebied rond Kamuli verslechterde als gevolg hiervan snel. Het dichtstbijzijnde ziekenhuis waar men hulp van een arts kan krijgen, bevindt zich nu in Jinja, op een afstand van 70 km. Dit is voor vele patiënten, mede door de financiële kos- Naast de ziekenhuizen van de rege ring, die met overeenkomstige personeels problemen te kampen hebben, spelen de „vrijwillige” ziekenhuizen die door Euro pese stichtingen of religieuze congrega ties zijn opgezet, onderhouden en be mand een essentiële rol in de gezond heidszorg van Oeganda Memisa steunt „sinds jaar en dag” een groot aantal Oegandese ziekenhuizen, waarvan er twee nog als puur Nederlandse instellin gen kunnen worden beschouwd. De proef op de som heeft dit bewezen: de eerste zendingen medicijnen en mate riaal, die Memisa onlangs weer heeft verstuurd, zijn vlot behandeld door dou ane en andere autoriteiten. De heer Brijl: „Nu krijgen wij brieven namens dezelfde ministers, waar de artsen en het andere personeel blijven. De mensen staan gereed, maar ons ontbreekt het geld (ca. 200.000 gulden) om ze weg te kunnen sturen.” Aan het woord is de heer J. Z. Brijl, hoofd van de afdeling Uitzendingen van de Memisa Medische Missie Actie), die onlangs een rondreis door Oeganda af sloot. Zijn conclusie: om de ergste nood te leningen Oeganda heeft 640 artsen tekort in vergelijking met de situatie die bestond voordat president Idi Amin be sloot de Aziaten het land uit te wijzen zou Memisa direct twaalf artsen, tien verpleegsters, twee analytici en twee fysio-therapeuten moeten wegsturen. De onderwerpen van de gesprekken variëren sterk: naast kerk, geloof en ethische vraagstukken komen aan de orde: politiek, maatschappelijk leven, drugs, sexualiteit en gezinsleven. daarop gevolgde politieke troebelen be moeilijkten het werk van het Europese medische personeel. Visa werden niet verlengd, aanvragen raakten zoek, het overmaken van geld (salaris) werd be moeilijkt. Veel Europeanen verlieten het land ook omdat ze voor hun veiligheid vreesden tijdens de politieke troebelen die volgden op de uitwijzing van de Aziaten en die tenminste enige tiendui- tegenstanders van president van Onverwacht hoog is de belangstel ling zo bleek uit het onderzoek voor gespreksonderwerpen rond kerk en geloof. Van de dienstplichtigen wil ongeveer een derde daarover spreken. Bij de „beroeps” lig dit aantal nog hoger. Driekwart van de bezoekers ondervraagden geeft op zich nooit te hebben uitgesproken voor een bepaal de tak van geestelijke verzorging. Er bestaat ook een groep die bij meer dan een tak van geestelijke verzor ging stondingeschreven. Dat de daden van president Amin minder „anekdotisch” zijn, dan ze soms overkomen, vernam de heer Brijl in Kampala, Oeganda’s hoofdstad. „De ver klaring luidt”, zegt hij, „dat Amin zijn regering wegstuurde omdat de minister van Binnenlandse Zaken Kibedi een staatsgreep voorbereidde. Die coup werd tijdig onderkend en Amin koos voor de vakantie-oplossing omdat het zijn eer te tegenstrijdige ontwikkelingen binnen de kerk”, aldus de bisschoppen. De mening van de militairen over de geestelijke verzorging wijzigt sterk, meent het rapport. De confessi onelen zagen hun aanhang met zeven percent stijgen. Verliezers weiden de humanisten, die van dertien naar ze ven percent zakten. Een derde van de in een bejaardenoord, voorzover deze kosten de AOW-uitkering plus een nader te bepalen bedrag te boven gaan. De staatssecretaris heeft met dït uitgangs punt ingestemd. Grote waardering en eerbied spreken de bisschoppen uit voor wat de paus de afgelopen tien jaar voor de kerk heeft gedaan. Hij vervulde „een ambt dat meer dan ooit in de branding stond van nieuwe en tot op zekere hoogte zelfs Ook niet-kerkelijken worden zo concludeert het rapport geregeld bereikt door de confessionele geeste lijke verzorgers. Zij gaan vaker naar een aalmoezenier of dominee dan naar de humanistische raadsman. Dit leidde tot een situatie die de heer Brijl in een na zijn reis uitgebracht rapport samen vat in een zin: gebrek aan medicijnen, materiaal en personeel. batus” (1(967), waarin het verplichte priestercelibaat onverbloemd werd ver dedigd, „Humanae Vitae (1968), waarin hij de traditionele leer van de kerk over het verbod van voorbehoedsmiddelen be vestigde en „Populorum Progressio”. Nog een citaat uit het rapport, dat in zijn kortheid niets aan duidelijkheid overlaat: in Villa Maria heeft men geen arts, waardoor het aantal patiënten te rugloopt. Ernstige patiënten moeten per ambulance naar Masaka (16 km) worden vervoerd. De financiële situatie is weinig rooskleurig, bovendien heeft men éen nijpend gebrek aan medicamenten. Hoe hebben de Oegandese autoriteiten gereageerd op deze noodlottige gevolgen van de „afrikanisering” en de interne politieke strijd om de macht. Het wel sprekendste antwoord is gegeven door president Amin persoonlijk, die op 7 april jl. verklaaide: „De buitenlandse artsen zijn de beste vrienden van Oe ganda”. Welk gewicht kan men echter toekennen aan deze uitspraak van het staatshoofd dat onlangs nog de aandacht trok door zijn hele regering met vakan tie te sturen, tijdelijke ministers te be noemen en kort daarop te verklaren dat de oude ministers niet meer van vakan tie behoefden terug te komen. Maar ondanks het verschil in inzichten dat in verschillende delen van de kerk groeide en de spanningen die dat met zich mee bracht, heerst er onder de katholieken van heel de wereld een duidelijke geloofsverbondenheid met de paus, zo zeggen de bisschoppen. Dit is één van de conclusies van een sociologisch onderzoek onder mi litairen en geestelijke verzorgers van de Koninklyke Luchtmacht. Het on derzoek strekte zich over enkele ja- ren uit en werd verricht door drs. P. A. Faber, medewerker van de afde ling bedrijfspsychologie en sociologie van de Dienst opperofficier personeel Koninklijke Luchtmacht. De su pervisie van het onderzoek hadden prof. dr. C. Boekestijn en drs. P. A. Visser, beiden verbonden aan het La boratorium van sociale psychologie In deze laatste encycliek hield paus Paulus een vurig pleidooi voor het lot van de Derde Wereld en voor de rechten van de onderdrukten. Op 15 mei 1971 kwam dan „Octogesima Adveniens”, waarin de paus zowel „het goddeloos marxisme” als het „kapitalistisch mate rialisme” verwierp, maar wel een „wel doordachte” socialistische of liberale vi sie werd toegelaten. Bij zijn 10-jarig pausschap wordt Pau lus VI tegelijkertijd op de korrel geno men door „contestanten” van rechts en van links Dat is volgens een prelaat uit zijn omgeving misschien wel het beste bewijs dat de paus de juiste middenweg bewandelt Dat schijnt ook te worden bevestigd door de algemene steun van het wereldereseonaat dat hii zoveel mo gelijk bij de besluitvorming wenst te betrekken. Wie Memisa (en de bevolking van Oeganda) wil helpen met geld: Memisa, Eendrachtsweg 49, Rotterdam, giro 51360. Voor alle inlichtingen over andere hulp (bijvoorbeeld adoptie van de uit zending van artsen of van een ziekenhuis in Oeganda door pro jectgroepen) de heer J. Z. Brijl, telefoon 010-144.888. Niet alleen de uitwijzing van de Azia tische bevolking, door Amin bevolen als een definitieve stap naar „afrikanise ring” van zijn land, maar vooral de Feitelijk duurt het ponitificaat tot dusver slechts zeven en een half jaar als men rekening houdt met het Tweede Vaticaanse Concilie. Tijdens de duur van het concilie -2V2 jaar - werd de kerk bestuurd door de paus en de 2700 bisschoppen samen. Paus Paulus ving zijn pausdom feitelijk aan bij het einde van het concilie - op 8 december 1965. De voortzetting van een stoutmoedige geen zij als haar essentiële rechten in de als verdedigster op te treden van het geen zij als haar essentiele rechten in de socialistische wereld beschouwt. Ook het oecumenisme werd door de paus actief bevorderd en zo konden de jongste twee jaren eeuwenoude theologische geschil len tussen Rome en de Armeense en de Koptische patriarch van Etsjmiadzin respectievelijk Alexandriëo bijgelegd worden. Zoals zijn schutspatroon Paulus is Paulus VI tot nog toe de grootste reiziger onder de pausen. Van zijn buitenlandse reizen golden er zes de Derde Wereld Ook zijn belangstelling voor de wereld vrede is opmerkelijk: tot dusver hield hij meer dan honderd toespraken voor vrede in Vietnam en in het Midden oosten. Met name over het laatste gaf hij blijk van een „politiek” stand punt. Dat deed hij ook bij de ontvangst Staatssecretaris Meijer van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk blijft er bij, dat bijstand aan missionarissen in beginsel slechts betrekking kan hebben op onvoorziene of niet verzekerbare be staanskosten en of risico’s. Het Centraal Missiecommissariaat kreeg na overleg de bevestiging, dat het beleid van het de partement niet is veranderd voor missio narissen, die onder normale omstandig heden met verlof in Nederland zijn. Wel zal gevraagd worden aan de werkgroep Bijstandverlening Religieuzen (de zogenoemde commissie-Loeff) over bijstand aan missionarissen, die arbeid songeschikt of om politieke redenen re patriëren. De werkgroep beraadt zich ook over verzorgingbehoevende bejaarde religieuzen en de financieringsproble men, die daarmee samenhangen. Dit staat in het antwoord, dat de staatssecretaris Meijer afgelopen week heeft gegeven op vragen van de tweede kamerleden mevrouw Gardeniers-Bë- rendsen en de heer Kleisterlee, béide KVP. Volgens de werkgroep dienen kosten, die voortkomen uit onvoorziene risico’s in verband met langdurige verpleging en verzorging in beginsel wel in aanmer king te komen voor het verlenen van bijstand- De werkgroep overweegt voorts te adviseren bijstand te verlenen aan verzorgingsbehoevende bejaarde missio narissen voor de kosten van het verblijf In het rapport wordt het opvallend genoemd dat de uren geestelijke ver zorging slechts door weinigen bij op- leidingseenheden als „gedwongen” qorden ervaren. Deze pressie blijkt bovendien niet uit te gaan van de geestelijke verzorgers. Onjuist blijkt verder de veronderstelling, dat de militairen in de gesprekken iets wordt opgedrongen. Vrijwel altijd be palen de militairen zelf de gesprek sonderwerpen. Uit het onderzoek blijkt ver der dat meest geestelijke ver zorgers van mening zijn, dat de „christenmilitair” zich in een ethisch dilemma bevindt. De geestelijke ver zorgers zijn verder van mening dat de uniform niet belemmerend werkt in het contact met de militairen. g

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 16