ALS ENIGE OVEREIND BLIJVEN LIDA i „HET ZIJN DE DOORDOUWERS, DIE Dolle Mina en de Nederlandse atletes BÈtó II ill a s 99 BLESSURES TOEVALSTREFFER -L- 21 1973 30 JUNI ZATERDAG Kicker Seemann Lida Kuys heeft een weekje rust genomen. Een pauze die niets te maken heeft met de stevige nederlaag die zij tijdens de interland in Drachten leed tegen haar enige concurrente in eigen land, Alkmaar- se Elly van Beuzekom De blonde atlete van AV Castricum pikte daar in Friesland voor de tweede keer dit seizoen het Nederlands record af van haar rivale uit Beverwijk Oorzaak van de week schor sing in het zware trainingsprogramma is een hardnekkige blessure die in haar gehele rechterbeen voelbaar is. Haar trainer en toever laat Ton Pallesen: „Als te door blijft gaan raak je van kwaad tot erger. Dat doorrommelen verhindert dat ze die blessure (waar Lida al langer mee loopt) niet definitief kwijt raakt”. F' BB - - de PIETER MUL STOPPER. I A Lida Kuys (linksboven met haar trainer Pallesen). en de De drielandenwedstrijd tussen de atletes van Engeland, Tsjechoslowa- kije en Nederland in Drachten, trok bijna evenveel deelneemsters als toe schouwers. Dat kan nooit goed zijn. Noch voor de atletiek in het alge meen, noch voor de damesatletiek in het bijzonder en daardoor was het ook weer een afgang voor de vrouw in het algemeen. Zou Dolle Mina zich niet wat meer met de vrouwensport moeten bemoeien? Ik kan me niet herinneren in het blad „Op zee” een oproep gezien te hebben om massaal naar Drachten op te trekken om de seksegenoten te steunen bij hun po gingen de tijden en afstanden van hun mannelijke collega’s te benade ren. De voortdurende vergelijking met Van Beuzekom is onvermijdelijk. Vooral om- „Op school werden een vriendin en ik altijd als eerste gekozen bij de teams voor softbal en trefbal. Dat smijten met die bal vond ik hartstikke leuk”. Een Sommige Amerikaanse twee specialisten, teams zegsman) de ene wel alsof ik stilstond”. Een licht briesje tegen is voor haar het meest ideale weertype. Haar ervaring met de K.N.A.U. is vrij gunstig veel kritiek heeft zij niet. „In de nationale ploeg zitten die oudere meisjes vaak zo te kankeren op de Unie. Er zal heus weleens wat zijn maar ik Zoals in mei in Amsterdam tijdens de vijf-districtenwedstrijden: de Beverwijk- se heroverde toen haar record op Elly die in april voor het eerst bovenaan de ranglijst kwam met een worp van 52.08 m. Lida gooide destijds eventjes ne gentig centimeter verder. Zij en Ton Pallesen waren erg uitgelaten. De bijna anderhalve meter méér die Van Beuze kom er nu aan vast plakte stelde haar niet teleur. „Zoiets geeft natuurlijk even een tik. Het is niet leuk om een record kwijt te raken, maar het moet doorgaan. Uiteindelijk is het toch een zaak van de lange adem, het zijn de doordouwers die overeind blijven”. Maar deze berekening loopt toch mank, in zoverre dat Finland 200.000 atleten telt op die 4,5 miljoen inwo- In 1969 werd zij kampioene bij junioren en kwam zij met haar 41 meter verder dan haar collega’s bij de dames. De opmerking dat ze voor een speer- werpster eigenlijk te klein is wordt Lida aardig zat. ..Wat schiet je daar nou mee op. Na een wedstrijd krijg je vaak te horen: „Was je maar een hoofd groter”. Dat gezeur, daar begrijp ik niets van” Haar trainer komt ook tevergeefs als hij probeert, haar tot gewichtsvermeerdering over te halen. Hij gunt Lida best wat meer kilo’s dan de 58 die zij nu weegt, maar ze bedankt er feestelijk voor. Het U zult zich nu misschien afvragen of Seemann, die niet „hard” genoeg was voor FC Utrecht, nu wel opeens keihard genoeg is voor het geweldda dige Amerikaanse football Nee, maar hij hoeft ook alleen maar als „kic ker” te fungeren. Hij schijnt in Ber lijn een test te hebben afgelegd waarbij hij van de 20 schoppen er 17 tussen de palen plaatste. Inderdaad had Seemann altijd een goede trap- techniek; hij nam bijvoorbeeld mees tal de penalty’s, waaruit ook blijkt dat hij zijn zenuwen in bedwang weet te houden. Dat kan hem als kicker in Amerika te pas komen. Ik heb me door een Amerikaan op het Amerikaanse consulaat in Amsterdam laten uitleggen wat Seemann precies moet doen- Het is ingewikkeld, maar ik zal het zo simpel mogelijk probe ren duidelijk te maken. Seemann, die het afgelopen seizoen bij FC Utrecht nauwelijks aan de bal kwam en na afloop van het seizoen te horen kreeg dat hij kon afnokken, slaat met American een klap, verdienen de voldoening dat FC Utrecht niets voor hem terugkrijgt, omdat hij naar een „andere sport” overstapt. Want u weet: football is geen voetbal, sterker nog: handbal staat dichter bij voetbal dan football! De sport handballen en speerwer pen is haar met overgave beoefende hobby maar ze laat er weinig voor staan. Uitgaan op zaterdag (dansen) doet ze nog altijd met veel plezier. De huidige belangstelling ziet ze als een stimuleren de factor. Haar instelling lijkt borg te staan voor nog grotere afstanden. „Ik verlies liever met een goede prestatie dan dat ik win met een slechte”. Blijft bovendien de grote vrees voor blessures. Lida heeft snel last van harde bobbels in haar arm waardoor ze ver krampt gaat gooien en afgezien van de huidige blessure heeft ze ook weleens last gehad van haar heupen. Masseren is een van de tegenwapens. „Gelijk toen ik in de nationale selectie werd opgenomen hebben we gevraagd om een vergoeding van de K.N.A.U. voor de kosten van de masseur. Meest ideaal zou natuurlijk constante begeleiding van een arts zijn maar daar is nou eenmaal geen geld voor. Nu is er uitsluitend een halfjaar lijkse keuring En vanzelfsprekend zou een ligbad enorm zijn daar raak je erg veel vermoeidheidsstoffen in kwijt”. feit dat zij sinds paar maanden verkering heeft is daar niet vreemd aan. Kan de Europese top nog dichter be naderd worden? Pallesen: „Dat wordt nu wel heel moeilijk de vooruitgang is al zo groot geweest. Waar het einde van de mogelijkheden ligt weet je niet”. deze overgang naar het football twee vliegen in Hij gaat zelf veel meer en bovendien smaakt hij Misschien zou een gezonde, of nog beter: een ongezonde rivaliteit tussen de herenatleten en de damesatleten de belangstelling voor de atletiek in het algemeen wat kunnen opkrikken. Dat moet dan natuurlijk met enige fanfare gepaard gaan, bijvoorbeeld: Mieke van Wissen doet aanval op het 100-meter-hordenrecord van ja van wie, dat moet ik even nakijken. Haar eigen record bracht ze onlangs op 13,2 sec. Waarom laten we haar niet brutaalweg het wereldrecord aanval len op de kortste hordenafstand bij de heren, in handen van Milburn met 13,0 sec? Die 0,2 sec. moeten toch te overbruggen zijn als je ie aangemoe- digd weet door Ageeth, Hedy, Joke, Renate en al die anderen die zo terecht strijden voor gelijke rechten van de vrouw. Het feit dat de kortste Een team krijgt vier kansen om op te rukken naar de laatste lijn van de helft van de tegenpartij voor een „touch - down”Als de bal over die lijn op de grond wordt gedrukt, krijgt de aanvallende partij zes pun ten, plus de kans de ovaalvormige bal nog eens via een „kick-over” tussen de hoge palen door te jagen, wat een extra punt oplevert. Voor dat preci siewerk zal Seemann vermoedelijk op moeten draven. Daarnaast kan hij ingezet worden voor het realiseren van een zogenaamde „field-goal” Die levert drie punten op. Als de Houston Texans erin slagen in vier keer negen meter terreinwinst te boeken (tien yards), mogen ze doorgaan, maar zijn ze ook na de derde keer nog maar weinig gevorderd, dan moeten ze bij het niet bereiken van die luttele ne gen meter terreinwinst de bal aan de tegenpartij laten, daar waar zij voor die tegenpartij gestopt zijn. In plaats daarvan kunnen zij echte? ook be sluiten die vierde poging (down) om te zetten in een field-goal, waarbij de kicker de bal met een ook uit het voetbal bekende drop-kick, uit de hand en direct na het opstuiten tus sen de palen schiet en over de dwars- lat. Restte mij nog de vraag hoe vaak Finn Seemann nu eigenlijk in actie moet komen in één wedstrijd. Dat hangt natuurlijk af van de mate waarin zijn club in staat is de bal vooruit te brengen, maar gemiddeld schatte de Amerikaan het op vijf field-goal-pogingen en drie of vier pogingen te scoren na een touch down Als Finn Seemann dus acht keer per wedstrijd, zonder daarbij door tegenstanders gehinderd te wor den, tot tevredenheid van zijn baas tegen de bal schopt, dan heeft hij wellicht binnen drie jaar bereikt wat Johan Cruyff met veel gejakker, bles sures en pijn in tien jaar probeert klaar te krijgen. Blijkbaar om aan die druk te ont komen, ontvluchtte hij de drielanden wedstrijd in D-achten en versloeg de invitatiewedstrijden in Finland Zoals gezegd: daar waren in twee dagen tijd 60.000 toeschouwers op een be volking van 4,5 miljoen Finnen- Wij hebben ruim 13 miljoen inwoners, dus in feite hadden er in Drachten 1.800.000 toeschouwers moeten zijn, in plaats van de 400 betalende toeschou wers die er in werkelijkheid waren. Lida zelf: „In het begin werden er door de personeelsleden nogal wat la chende opmerkingen geplaatst maar nu staan ze er al heel wat serieuzer tegeno ver. Na wedstrijden wordt altijd ge vraagd hoe het ging en dat vind ik wel aardig”. De korte tijd tussen de morgen en de middag werd afgelopen winter vooral benut om de werpsnelheid op te voeren. Daarvoor zijn balletjes van on geveer twee ons het meest geschikt. Bal gooien is toch al een sterk punt van de DEM-atlete. Zoals u wellicht gelezen heeft, is Finn Seemann van FC Utrecht (vroe ger van DWS en nog vroeger van het Noorse nationale elftal) gecontrac teerd door het Amerikaanse professi onal football-team „Houston Texans”. „kicks-over" (één punt) en de andere voor de „field-goal” (drie punten), maar er zijn ook teams die daarvoor één en dezelfde specialist gebruiken, die alleen voor deze karweitjes het veld hoeft op te komen. Waarom nu zoekt men in Europa naar deze kickers (de Oostenrijkse Toni Fritsch werd vorig jaar gecon tracteerd en schijnt volgens het Duit se voetbalblad „Kicker” al zoveel geld verdiend te hebben, dat hij al bijna vergeten is ooit „gewoon" ge voetbald te hebben)? Omdat Europese voetballers meer schotkracht hebben (bij een field-goal moet de bal mees tal van halverwege het veld, een meter of 50 van het „doel” geschopt worden) en waarschijnlijk ook omdat zij gewend zijn met de binnenkant van de voet te schieten, waardoor de scoringskans groter wordt, terwijl die Amerikanen allemaal „punteren” Al dus nog steeds mijn zegsman. ners. Daar zitten geen trimmers bij, het zijn allemaal echte, dagelijks trainende clubatleten. Wij kunnen met ons drievoudige bevolkingsaantal ook niet bogen op 600.000 atleten, dus laten we maar blij zijn dat er bij ons Überhaupt nog mensen naar atletiek komen kijken Atletiek is nu eenmaal „de” Finse sport, zoals voetbal „de” Nederlandse sport is. „Tussen de gro te wedstrijden door lieten ze ook kinderen wedstrijden lopen, en die liepen allemaal even perfect. Als Ne derlandse kinderen een wedstrijd lo pen, is het een en al sjorren, duwen, trekken, pompen en bonken, maar die Finse jongens en meisjes leren al van kindsbeen af aan hoe je lopen moet” Aldus Hans van Wissen De dagen voor die wedstrijd in Drach ten was er ook geen sprake van voluit speerwerpen tijdens de training. Hoog stens werd het ranke voorwerp uit stand enkele tientallen meters weggeworpen maar daar bleef het dan bij. Toch was niet dat bewuste been oorzaak van haar matige prestatie in de interland Ruim 46 meter is beslist beneden haar gemid delde niveau waardoor het verschil met de topper Elly van Beuzekom (54.36) extra geaccentueerd werd. De oorzaak heeft veeleer een technische achter grond. De 1 meter 64 lange atlete moet het in tegenstelling tot veel van haar collega’s niet hebben van grote li chaamskracht en-of gewicht. Snelheid en een redelijk goede techniek (Pallesen: „Meer dan voldoende”) zijn haar wapens en juist een sterke tegenwind als in Drachten remt haar letterlijk en figuur lijk. Lida: „Tijdens m’n aanloop leek het (vertelde mijn gebruiken voor de dat er in de voorbereiding nogal ver schillen zijn en uiteraard omdat de twee meisjes (Lida met haar twintig jaar één jaar jonger) van geen ophouden weten waar het een verbetering van de vorige prestatie betreft. Anders dan de Alk- maarse traint Lida heel wat uren af niet alleen ’s avonds op de gebruikelijke uren maar ook tussen de middag als het werk stil ligt. Lida en haar trainer zijn namelijk in het zelfde bedrijf werkzaam (in de administratieve sfeer) en de vrije tijd wordt op een nabijgelegen veldje productief gemaakt. Pallesen deed dat aanvankelijk met een groepje van vier meisjes, net als Lida door hem naar het bedrijf „getrokken”, maar op het ogen blik kan hij zich volledig op de kampi oene concentreren. vind dat ze sterk overdrijven. Als je bovendien iets gewoon gaat vragen zijn ze behulpzaam Lida verklaart ook rond uit niet zoveel na te denken over zaken die niet direct met haar speerwerpen in verband staan. Zij heeft een groot ver trouwen in Ton Pallesen, al zo’n zeven tien iaar met DEM verbonden. „Ik hoef niet zonodig naar een centrale training. Kijk nou eens naar die cursus die oefenmeester Salomon deze winter gaf daar kwamen lang niet all* trainers naar luisteren. En van degenen die opdraafden ging een aantal voor het einde weg”. Nu, na vijf jaar atletiek, jutten zij en Elly (Veel meer een krachtwerpster. wier techniek achter blijft bij haar na tuurlijke talent) elkaar op richting 55 meter. En dat is een afstand die Euro pees gezien aardig meetelt, gezien de 60.88 m waarmee Rutch Fuchs winnares werd op de Olympische Spelen (haar wereldrecord staat overigens vijf meter verder. hordenafstand bij de heren niet 100 maar 110 meter lang is, laat zich in het vuur van de strijd gemakkelijk wegredeneren, lijkt me. Overigens is het niet zo dat atletiek per definitie weinig toeschouwers trekt. Het Olympisch Stadion in München, waar vorig weekeind invi tatiewedstrijden werden gehouden, was heel behoorlijk gevuld, en in Helsinki was het stadion tijdens een tweedaagse atletiekwedstrijd de eer ste dag met 20.000 toeschouwers, en de tweede dag met 40.000 toeschou wers gevuld. Dat vertelde me Hans van Wissen, sportredacteur van De Volkskrant, die sinds het huwelijk van Mieke Sterk, die sindsdien Mieke van Wissen heet, in de merkwaardige positie is komen te verkeren dat hij voortdurend in juichende bewoordin gen over zijn eigen vrouw moet schrijven, die eerst haar eigen vijf- kamptotaal verbeterde en daarna haar 100-meter-hordenrecord terug pakte. Je zou hem de Jan Blankers van de jaren zeventig kunnen noe men herinnering die met een spontane lach wordt opgevrolijkt. Dat speerwerpen is maar een toevalstreffer. Lida deed en doet al jaren aan handbal en om in de zomer iets aan haar conditie te doen begon ze met atletiek. Allemaal niet zc erg gemotiveerd deed ze wat aan ver schillende nummers. Met de kogel haal de ze twaalf meter maar toen ze de speer meer geoefend van zich af gooide bereikte zij na een jaar al 32 meter na het seizoen daarop zat zij tegen veertig meter aan. KUYS

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21