Helft van Amerikaanse volk kent EEG niet Groot deel van leger bleef Allende trouw Revaluatie D-mark Dinsdag begint veiligheidsgesprek Meer veiligheid geëist in kruitfabriek geen eindoplossing Arts doodt zoontje „Loop ons niet in de weg" achtergrond -"te «feite' lï NIET-BLANKEN WETEN MEER VAN EUROPESE GEMEENSCHAP DAN BLANKEN IAN SMITH TOT BRITSE REGERING TIJDSTIP ENIGSZINS VERRASSEND "te-" 197 3 3 ZATERDAG 30 JUNI Werkelijke kennis Oorlog CHILI Kritisch Agenda 11 Matrassen Problemen Verantwoordelijk Aanzien DEN HAAG. Nederland zal op de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking die komende dinsdag in Helsinki begint, sterk de nadruk leggen op het afbreken van de barrières tussen de volken, dat wil zeggen op bevordering van het vrije verkeer van per sonen, ideeën en informatie. Het zal er tevens naar streven dat niet slechts wordt gesproken over samenwerking tussen oost en west, maar ook over grote veiligheid, zo heeft minister Van der Stoel in Den Haag verklaard. 1 I' I f 5ft - 'WIIS m. IflÉy I ft 1 I STRIJD IN CHI (Van onze redacteur in Londen) vier in i SANTIAGO (AP, Reuter en AFP). Na het uitbreken van de gevech ten tussen opstandige militairen en dat deel van het leger dat president Allende trouw bleef werd gisteren in geheel Chili de noodtoestand afge- kondigd. De paleiswacht en de militairen in het ministerie van Defensie scheten terug toen de rebellen met kanonnen en geweren het vuur open den. President Allende was op dat moment niet in het paleis. Hij verbleef in zijn particuliere woning en deed meteen een beroep op de arbeiders zich te mobiliseren. waarbij tientallen doden en gewonden zijn gevallen, bezet, maar Allende was niet aanwezig. Bij de gevechten die daarna uitbraken met regeringsgetrouwe troepen en politie werden tanks en an dere zware wapens gebruikt. In grote delen van de stad was het geweld van schieten en explosies te horen. De president was tijdens de schietpar tijen via een noodradio uit zijn huis te horen. Bewoners van veel huizen in de omgeving van Allende’s woning brach ten matrassen aan voor de ramen toen het schieten naderbij kwam. Kort daar op kwamen grote aantallen tanks aange reden kennelijk om Allende te bescher men. (56 percent) wel van de EEG weet. In steden met meer dan een miljoen inwoners heeft 55 percent nog nooit van de EEG vernomen- Bondsrepubliek de meest geciteerde landen zijn. OOK WERD gevraagd of de Vere nigde Staten ten oorlog zouden moe ten trekken om Europa eventueel te helpen verdedigen: 43pct zei nee, 41 percent ja bij degene die de EEG Smiths rede volgde op een bliksembe zoek van een Britse delegatie, die het afgelopen weekeinde met premier Smith (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) Als het bij de Amerikanen gaat om eniiigo werkelijke kennis van de doel stellingen van de gemeenschap valt slechts 35 percent met door de mand en 4 percent van de mensen die de Gallup-ondervragers bezochten deel den mee dat de EEG een voorloper is van „de Verenigde Staten van Euro pa”. De problemen voor president Allende hebben zich de afgelopen maanden steeds hoger opgestapeld. Ten eerste is er de staking van een deel van de mijnwerkers in de kopermijn EI Tenien- te die nu al bijna negen weken duurt. De Britten voelen zich vooral verant woordelijk voor de zwarte bevolking in de vroegere kolonie, die door de blanke regering-Smith door deelneming aan het landsbestuur wordt belemmerd. De minderheid van 234.000 blanken staat tegenover een monddood gehouden meerderheid van vijf miljoen zwarten. BRUSSEL. Meer dan de helft van het Amerikaanse volk (55 per cent) heeft nog nooit gehoord van de EEG, maar twee derde van de Ameri kanen vindt wel dat de betrekkingen met de oude wereld van groot belang zijn. Zestien percent kent aan de banden met Europa geen belang toe. Aldus de uitkomsten van een Gallup- opinie-onderzoek dat de EEG in de Verenigde Staten heeft laten instellen onder de bevolkingsgroep van 18 jaar en ouder. regering, de juridische belangen van de stakers behartigt. Andere minder belangrijke maar toch betekenisvolle conflicten hebben zich in de loop van de laatste weken voorge daan. De artsen-tandartsen hebben sta kingen van 48 uur gehouden. De eige naars en chauffeurs van de autobussen hebben het werk een paar dagen neerge legd. In al deze sectoren protesteert men tegen de hoge kosten van levensonder houd. Het inflatieniveau is de eerste vijf maanden gestegen met circa 57 percent. Elke grievende actie wordt onmiddel lijk gesteund door de oppositie waarvan bepaalde leden niet verbergen dat zij de uitroeping van een algemene landelij ke staking zien als een middel om de regering van de Unidad Popular omver te werpen. niet kennen was de neiging om nee te zeggen uiteraard het grootst. Van de groep die van de EEG heeft gehoord denkt 58 percent dat de EEG een ernstige concurrent van de Vere nigde Staten zal worden in de we reldhandel. De kennis omtrent de Eu ropese gemeenschap werd in de Vere nigde Staten, zoals blijkt, vooral aan gedragen door kranten en televisie. vraagstukken betreffende veilig heid in Europa; samenwerking wetenschappenj k, LONDEN De Rhodesische premier Ian Smith heeft de Britse regering dui delijk te verstaan gegeven dat deze zich niet langer met de zaken in Rhodesië heeft te bemoeien. In een lang verwach te toespraak in het parlement te Salis bury sprak Smith: „Loop ons niet langer in de weg en laat ons zelf onze eigen zaken in orde brengen.” De eerste drie onderwerpen zullen in afzonderlijke commissies worden besloten. Bij het vaststellen van het mandaat voor de eerste commissie heeft het Westen zich met succes verzet tegen het Russische streven, de opsomming van beginselen voor Europese veilig heid te beperken tot die welke voor de Sovjet-Unie van belang zijn. Als beginselen voor betrekkingen tussen staten worden genoemd soe vereine gelijkheid, eerbied voor de aan soevereinitiet inherente rechten, het zich onthouden van de bedreiging met of het gebruik van geweld, on schendbaarheid van grenzen, territo riale integriteit van staten, vreedzame beslechting van geschillen, niet-in- menging in binnenlandse aangelegen heden, eerbied voor de rechten van de mens en de fundamentele vrijhe den met inbegrip van de vrijheid van mening, geweten, godsdienst of over tuiging, gelijke rechten en het recht op zelfbeschikking van volken, sa menwerking tussen staten en nako ming te goeder trouw van verplich tingen ingevolge het internationale recht. (Vervolg van pagina 1) BONN De revaluatie van de Duitse markt is geen grote verrassing, al volgt ze nogal snel op de vorige, die van maart. De monetairebesluiten van dit voorjaar, met als belangrijkste het geza menlijk zweven van de valuta’s van twee EEG-landen plus twee niet-EEG- landen, gaven al aan dat de monetaire autoriteiten niet veel beter konden doen dan afwachten waar de dollar terecht zou komen. MUIDEN. De Koninklijke Neder- landsche Springstoffenfabrieken n.v. zal in haar fabriek „De Krijgsman” in Mui- den voor zeker een miljoen gulden aan veiligheidsvoorzieningen moeten treffen om op grond van de hinderwet weer toestemming te krijgen, de produktie van buskruit voor civiele en militaire toepassingen op het niveau van voor de explosie van eind vorig jaar te brengen. Hoewel het leger in grote meerderheid de regering trouw bleef, bestond er twij fel over de luchtmacht. Er waren veel vliegtuigen in de lucht. De politie, die belast is met de bewaking van de Mone- da is ook trouw gebleven aan de rege ring. De radiostations zonden de hele dag door waarschuwingen uit. Er werd een uitgaansverbod ingesteld na de af kondiging van de noodtoestand eergiste ren, die alleen voor de provincie Santia go gold. Onze redacteur in Santiago, Henk Ruyssenaars meldde gisteravond: In het centrum van Santiago woedde giste ren urenlang de gevreesde burgeroorlog. Aan de strijd tussen regeringsgetrouwe soldaten en twee opstandige regimenten werd deelgenomen door burgers, die vanuit huizen schoten. Minister van der Stoel, die zich op de NAVO-conferentie in Kopenhagen vrij kritisch had uitgelaten over de resultaten van de besprekingen der ambassadeurs, verwacht juist gezien dit moeizame vooroverleg dat de tweede en belangrijkste onderhande lingsfase nogal lang, mogelijk wel een half jaar, kan duren. Het verloop zal bovendien worden beïnvloed door de resultaten van de onderhandelin- gen over troepenvermindering in Midden-Europa, die naar verwachting jaren zullen duren. Ian Smith verklaarde in het Rhodesi sche parlement: „Ongelukkigerwijs weet ik dat mijn oproep aan de Britten om zich niet langer met onze zaken te bemoeien, tegen dovemansoren gespro ken is. Maar zolang de Britten de fictie ophouden dat dé gebeurtenissen hier door hen beïnvloed kunnen worden, zo lang zullen de Afrikanen naar Groot- Brittannië blijven kijken in plaats van naar ons, wanneer het gaat om een definitie van hun rol in deze staat.” Maar daarbjj komen dan politieke fac toren, Het aanzien van de Verenigde Staten in de wereld is allengs en in de laatste jaren versneld geringer gewor den. Amerika is niet meer de machtige bondgenoot van schier iedereen, waarop men blindelings kan vertrouwen: zowel de binnenlandse als de buitenlandse po litiek van de Verenigde Staten wekt meer en meer weerstand. Dat schaadt ook het aanzien van de dollar. Sinds begin mei speelt met name dit politieke aspect een belangrijke rol. Naast bezorgdheid om de Amerikaanse economie maakt het Watergate-schan- daal de houders van dollars huiverig. Zij vluchten opnieuw in andere valuta’s en dan vooral in de Duitse mark, die daardoor steeds hoger werd gewaar deerd, niet alleen ten opzichte van de dollar, maar ook ten opzichte van valu ta’s (waaronder de gulden) waarmee zij gezamenlijk zweeft. De consequentie was dat met name de Nederlandsche Bank marken moest verkopen om de gulden binnen de afgesproken marge met de mark te houden. Na de omsingeling van het paleis door de opstandige militairen stroomde het centrum van Santiago leeg. Winkeliers sloten hun zaken. De radio echter zette de uitzendin gen normaal voort. Ze heeft de staat al verscheidene tien tallen miljoenen dollars verlies opgele verd en belet de regering twee verkoop contracten met Europa te honoreren. El Teniente, de grootste ondergrondse kopermijn ter wereld, aldus het Franse persbureau AFP, biedt werk aan 13.000 man en produceert normaal 500 ton per dag. De staking heeft het produktiepeil ongeveer met de helft verminderd. Nie mand in Chili twijfelt aan het politieke karakter van de staking. De conservatie ve oppositie heeft de organisatie van de beweging in handen genomen. Het is bepaald geen toeval, zo hoort men in linkse kringen, dat de christendemocra tische advocaat Alejandro Hales, ex- minister van Mijnbouw onder de oude De Chileense opperbevelhebber Carlos Prats, die woensdag ontkwam aan een aanslag stelde zich met de meerderheid van het leger achter Allende. Zijn troe pen gebruikten zware wapens en tanks om de opstandige militairen uit te scha kelen. De twee rebellerende regimenten, „Tacna” en „Buitn” genaamd, probeer den gisterochtend de regering-Allende omver te werpen door een snelle bezet ting van het presidentiële paleis, de Moneda, dat in het hart van Santiago is gelegen. Het paleis werd na felle strijd, en met Afrikaanse leider gesproken heeft. De eerste reactie op het bezoek van de delegatie in Salisbury was min of meer smalend. In het Lagerhuis in Londen liet de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Sir Alec Douglas Ho me, overigens woensdag nog dóórsche meren dat er vage aanwijzingen zouden zijn voor een verbetering in de relaties met Rhodesië. In Chili zijn gisteren twee regi menten van het leger in opstand ge komen tegen de regering-Allende. De militairen vochten met de paleis wacht in het centrum van Santiago. Op de foto: opstandige militairen in de omgeving van het ministerie van Economische Zaken. Veertig percent kon zelfs één of meer van de EEG-lidstaten noemen het is niet verbazingwekkend dat Frankrijk, Groot-Brittannië en de Volgens het onderzoek zouden de Amerikanen zich meer aangetrokkén voelen tot de nationaliteiten van de EEG dan tot andere landen. Omtrent Groot-Brittanië, Frankrijk, Wes- Duiltsiland en Italië, de vier landen die in de vraagstelling werden genoemd, verklaarde 16 percent van de onder vraagden een groot vertrouwen te koesteren, terwijl dat tegenover an dere naties maar voor 9 percent gold. Enige tijd heeft de man doelloos door de bossen gezworven. Later op de dag ging hij terug naar zijn woning. Hij vertelde daar zijn vrouw wat hij had gedaan. Deze heeft de politie in kennis gesteld, waarop de man tenslotte werd aange houden en ingesloten. De Nederlandse en Belgische justitie, alsmede de verschil lende betrokken politiekorpsen hebben meteen het onderzoek ter hand genomen en gisteren de bossen bij Postel afge zocht. Op aanwijzing van de man werd het lijkje opgegraven. TILBURG. Donderdagmorgen heeft een 39-jarige Tilburgse arts die in een echtscheidingsporcedure was gewikkeld in zijn woning in Tilburg zijn 6-jarig zoontje Justus met een mes in de hals gestoken en gedood. Daarna heeft de arts het kind in lakens en dekens gewikkeld en in de kofferruimte van zijn auto gelegd. Hij is daarop naar België gereden waar hij het lijkje met een speciaal meegenomen schop in de bossen bij Postel heeft begraven. Dit is gistermiddag door de politie in Tilburg bekendgemaakt. delingen zullen worden gevoerd. Of de derde en laatste fase inder daad op het niveau van staat- en regeringsleiders zal worden gehouden, zoals Rusland graag wil, hangt af van de resultaten van de tweede fase „op welk niveau de vertegenwoordigingen in de derde fase zullen liggen wordt tijdens de conferentie door de deelne mende staten beslist voor het einde van het tweede fase”, zo is tijdens het vooroverleg besloten. Minister van der Stoel merkte op dat ook in de verklaring die na de besprekingen van president Nixon en de Russische partijleider Breznjev is uitgegeven, het niveau van de derde fase is gekoppeld aan de voortgang die tijdens de tweede fase wordt geboekt. De meeste kenners van het bestaan van de gemeenschappelijke markt werden aangetroffen in leeftijdsgroep tussen 30 en 50 jaar en bij mensen met een jaarinkomen van meer dan 15.000 dollar. Al naar gelang de op- Men had echter gehoopt de zomer te zullen doorkomen zonder nieuwe ingrij pende gebeurtenissen. Het tijdstip is dus enigzins een verrassing. De positie van de dollar is door twee oorzaken danig verzwakt. Ten eerste door het feit dat de economische krachtsverhoudingen in de wereld sinds ’45 drastisch zijn verschoven. Bovendien hebben de Verenigde Staten jarenlang teveel hooi op hun vork genomen: de Marshallhulp eerst, de ontwikkelings hulp erna en niet te vergeten de enorme oorlogskosten in Vietnam. Dat alles hol de de na de oorlog potentieel wellicht overschatte dollar uit. Sinds november hebben de ambas sadeurs van de geïnteresseerde staten in Helsinki moeizaam gesproken over de agenda en de procedures. Het resultaat van deze onderhandelingen is neergelegd in de mandaten van de commissies waarin, na de ministeriële conferentie, de eigenlijke onderhan- De agenda is verdeeld hoofdonderwerpen ke doorbraak in de oost-west betrek kingen zal inluiden. Wij zien deze conferentie meer als een stap, een eerste stap.” De NAVO-landen zijn eerst in Ko penhagen formeel met de aanvangs datum van 3 juli akkoord gegaan, nadat duidelijk was geworden dat de staten van het Warschaupact zouden instemmen met onderhandelingen over wederzijdse en evenwichtige troepen vermindering, te beginnen op 30 oktober in Wenen. Het Westen acht deze paralleliteit noodzakelijk omdat het de politieke veiligheid (en samenwerking op economisch gebied) niet van de militaire veiligheid wil scheiden. De fabriek heeft na de laatste ontplof fing geen vergunning meer gekregen om de soorten buskruit, die men tot dan toe gewoon was te maken, te blijven produ ceren. Alleen dé minst gevaarlijke soor ten mogen thans gefabriceerd worden. Volgens directeur mr. B. R Frerichs is de huidige produktiebasis onvoldoende om rendabel te kunnen bliiven draaien. Overigens zullen kostbare investeringen pas worden gedaan, wanneer men enige zekerheid over de toekomst van de fa briek, heeft, met name ten aanzien van de door de interdenartementale commis sie van advies aanbevolen vemio-,+cing. Volgens directeur Frerichs moet het overleg met deze commissie echter nog goed op gang komen. Tweeënveertig percent van de mensen met enige kennis omtrent de EEG dacht dat de gemeenschap de Verenigde Staten meer goed dan kwaad zal doen, 32 percent dacht het tegendeel, 26 percent had geen me ning. De opvatting dat de EEG Ame rika niets goeds kan opleveren werd in ruimere mate aangetroffen bij le den van de vakbonden dan bij niet- leden. op economisch, technologisch en milieuhygiënisch gebied; samenwerking op humanitair ge bied en op andere terreinen; uitvoering van de besluiten van de conferentie. Aan deze conferentie, die wel de belangrijkste sinds het Weense Con gres van 1815 wordt genoemd, zullen ministers van 33 Europese landen, de Verenigde Staten en Canada deelne men. Het overleg zal vermoedelijk een week duren, gevolgd door ge sprekken in commissies waar schijnlijk enkele maanden lang, van af september in Genève en worden besloten met een nieuwe conferentie in de Finse hoofdstad, die wellicht door de staats- en regeringsleiders zal worden bijgewoond. De conferentie, waarop vooral de Sovjet-Unie var af 1954 heeft aange drongen, moet in de ogen van het Kremlin de situatie bezegelen, zoals die na de oorlog in Europa is ont staan, en de weg openen naar de door de Russen zo zeer begeerde economi sche samenwerking met West-Europa. De westelijke landen hebben zich jaren lang weinig enthousiast getoond voor de conferentie, waarvan minis ter Van der Stoel veertien dagen geleden, op de NAVO-conferentie in Kopenhagen, verklaarde „Niet de il lusie te hebben dat zij een belangrij- leiding variëren de cijfers: van dege nen die een universiteit hebben be zocht wist bijna driekwart van het bestaan van de EEG af. Bij een opsplitsing naar beroep bleek van degenen in de vrije beroepen en in het zakenleven twee derde zich van het bestaan van de EEG bewust te zijn. Opmerkelijk is dat bij een indeling volgens de politieke opvatting van de ondervraagden slechts 39 percent van de Democraten ooit van de gemeen schappelijke markt bleek te hebben gehoord, terwijl bij de Republikeinen, Onafhankelijken en alle anderen de helft de EEG kende. Voorts blijken de niet-blanken meer van de EEG te weten dan de blanken (53,47 percent), terwijl in de kleinere plaatsen met een bevolkingscijfer tussen 2500 en 50.000 ruim de helft van de inwoners I ■- ’jigs." BRAZILIË COQU1I PcolI t CONCEI I z ft 5

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3