Nederlanders in buitenland omgekomen Haven Zeekadetten uit IJmuiden Matige handel in andijvie Verpleegtehuis voor chronisch zieken en demente bejaarden in Driehuis Vuurbestrijders hadden vorig jaar de handen vol werk ontvangen Engelse gasten Burgerlijke stand OOI o HHHH «n F GEMEENTE KOOPT GROND ACHTER MISSIEHUIS BIJ DE BRANDWEER WORDT NIET ALLEEN GEBLUST ■in-v im 5 UMUIDER COURANT ZATERDAG 3 0 JUNI 197 3 VELSEN Kustvaarders ZOMERKAMP EN KUSTREIS Groenteveiling M losplank (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) De auto van de familie is op de linker directe (Van een medewerker) tuin achter het Missiehuis, zal het verpleegtehuis gebouwd worden. Op de achtergrond de toren van de St. Engelmunduskerk aan de Driehui- zerkerkweg. Ter verdere oriëntatie: de huizen van de Van Maerlantlaan bevinden zich rechts op de foto niet zichtbaar). bare vloeistoffen en daarnaast 53 keer omdat brand is veroorzaakt door het spelen met vuur of wegens baldadigheid. Voorts zijn 26 gevallen van brandstich ting geconstateerd. hoofden van dienst en verpleegkundigen van het Beverwijkse Rode Kruiszieken huis; ziekenverzorgers van Heliomare in KLAGENFURT (DPA). De 35-jari- ge E. van Ras en zijn 33-jarige echtge note J. M. Van Ras uit Helmond zijn gistermiddag bij een autobotsing bij Pa- ternion in Karinthië (Oostenrijk) om het leven gekomen. Hun beide zoontjes van negen en drie jaar werden zwaar ge wond in een ziekenhuis in Villach opge nomen. De gemeente is met de Stichting Me disch Centrum Velsen tot de uitwerking van deze plannen gekomen nadat de centrale overheid op advies van de Zie kenhuisraad andere plannen op dit gebied van het Zeewegziekenhuis heeft afgewe zen. Het eerste plan betrof de vervan ging van het paviljoen Velserduin voor chronisch zieken door een groter perma nent gebouw aan de zuidzijde van het nieuwe ziekenhuis. Een tweede plan voorzag in de uitbreiding van de capaci teit van het verpleegtehuis Kennemer- gaarde voor geestelijk gestoorde bejaar den door de realisering van nieuwbouw Met Den Haag wordt momenteel druk overleg gepleegd om een toestemming voor de bouw van een alternatief gehuis in Driehuis dat zowel voor demente be jaarden als voor chronisch zieken be stemd zal worden. De capaciteit van het nieuwe centrum zal ongeveer tweehon derd bedden zijn. Het Zeeweg Ziekenhuis zal het verpleegcentrum gaan exploite ren. Wijk aan Zee, en personeel van het stadhuis in Velsen. Daarnaast is brand- weervoorlichting gegeven in bejaarden tehuizen. Voor de controle van de „aan- spreekdruk" der persluchtmaskers is een speciaal apparaat nodig, opdat niets aan het toeval wordt overgela ten. Op de foto commandant J. de Jong bezig met het controleren van een masker. van maandag tot donderdagmiddag vrij wel stilgelegen. Vandaar dat de prijs van een kantje aan het eind van de week bijna twintig percent hoger was dan aan het begin. Dat nimmer voldoende voorlichting gegeven kan worden blijkt uit het staat je van branden. Zo moest men zesmaal uitrukken voor branden ontstaan omdat de bewoners kledingstukken te dicht bij een warmtebron (zoals een kachel) had den opgehangen, achtmaal omdat on voorzichtig is omgesprongen met brand- geraamd lezen in Geheel in eigen beheer hebben de brandweermannen van de Veiser beroepsbrandweer ook deze appara ten deels aangelegd en geheel ge ïnstalleerd. Zij dient voor het vullen van de persluchttoestellen, welke tot dusver in Haarlem gevuld moesten worden. Hoewel bij de gemeente plannen be staan om over enige maanden al de eerste spade in de grond te steken, zal de gemeenteraad eerst accoord moeten gaan met de verkoop van de grond en met de bouw van het tehuis. Hiervoor is een verandering van de bestemmings plannen noodzakelijk, waaraan even eens Gedeputeerde Staten hun fiat moe ten geven. Verder moet onderzocht wor den of er bij de omwonenden (onder andere bij de bewoners van de Van Maerlantlaan) geen doorslaggevende be zwaren onder meer op het gebied van de ruimtelijke ordening bestaan, die de ves tiging van een nieuw centrum kunnen tegenhouden. Niettemin hoopt men de voorbereidingsprocedure binnen enige maanden te kunnen afronden, zodat tot bouwen kan worden overgegaan. Donderdag in IJmuiden aangekomen: Vechtstroom, Huil; Memel, Dagenham; Anita von Bargen, Immingham; Ebba Victor, Liverpool; Sarno, Grangemouth; Canis, Bergen; Zaanstroom, Felixtowe; Eastern Calaxy, Hull; Struma, Narvik; Gorredyk, Londen; Siegfried Lehman, Flixborough; Blenheim, Kristiansand; Herman Helene, Karlstadt; Salorges, Fos; Emsland, Monsterras, Velsen; Stor, Brake; Joan C, Londen, IJmuiden; Geor ge Letzer, Rotterdam; Tanny Rotterdam; Electien, Londen; Anglia, Hamburg; Ka- pitan M. Stankewicz, Stettin, IJmuiden; Irene, Leith. DRIEHUIS Bij het gemeentebe stuur van Velsen en het Zeewegzieken huis bestaan plannen om in Driehuis een verpleegcentrum te bouwen voor chro nisch zieken en demente bejaarden. Daarvoor is een deel van de grond aangekocht van het Missiehuis, dat het eigendom is geworden van de Konklijke Marine. Dit legeronderdeel heeft de ge meente Velsen toegestaan 1,6 hectare van de immens grote tuin over te nemen tegen de prijs van vijftig gulden per vierkante meter. Bloemkool komt in grote partijen aan de veiling en lag maar matig genoteerd. Er werd van 20 tot 60 cent per stuk betaald. Sperzie- en snijbonen komen nog uit de kassen en lagen tussen de twee en drie gulden per kilo. Tuinbo nen varieerden van 38 tot 54 cent per kilo. OOK VAN DE kunstvaarders is de aanvoer beslist niet meegevallen, zodat de bemanningen van deze schepen steen en been klagen over de helderheid van het water. Zij zouden het dan ook allerminst betreuren wanneer door een flinke bui de zee „eens lekker door elkaar zou worden gegooid”. De afdeling brandpreventie bracht dat jaar 235 bouwadviezen uit. Last but not least deed vorig jaar een beroepscommandant in de persoon van de heer J. de Jong zijn intrede bij het korps beroepsbrandweer in onze ge meente. BEVERWIJK. Grote verschuivin gen vonden er deze week op de groente veiling niet plaats. Het was hetzelfde beeld van de afgelopen weken; grote aanvoeren, vooral van sla en andijvie, terwijl ook de spinazie weer ruimschoots vertegenwordigd is. een kustreis meemaken en dit jaar heeft de Koninklijke Nedlloyd daar het m.s. „Laarderkerk” voor aangewezen. De heer A. van der Veer, commandant van het korps IJmond, zal weer als begeleider van de jongens fungeren. Van IJmuiden gaan mee Jan Wijtsema en Roel Drenth met een zeekadet van Amsterdam, van Den Haag en van Den Helder en de reis valt in de periode van 25 juli tot 8 augustus. Niet onvermeld mag blijven dat de vaartuigen van het IJnuidense korps een naam hebben gekregen. De roeislop heet nu Kendal, de naam van de stad in Engeland waarmede het korps sinds 1969 prettige contacten heeft. De drie zeil- vletten kregen respect, de naam Helga Ingrid en Tonijn als herinnering aan een stukje visserij geschiedenis van vlak na de oorlog. De commandant, de heer A. van der Veer leidde van 1945 tot 1951 het Bureau Teruggave Visserijvaartuigen en men beschikte van 1945 tot 1947 over een aantal slepers, die als voorposten of als mijnenveger uit Duitse dienst waren gekomen. Deze hebben onnoemelijk veel prestaties geleverd en vooral de Helga, de Ingrid en Tonijn genoten grote be kendheid, niet alleen in IJmuiden maar vooraj in Duitsland en Frankrijk uit welke havens zij tientallen Nederlandse vissersvaartuigen hebben teruggebracht. Het is de bedoeling dat de sloep en de vletten begin september officieel zullen worden gedoopt. Geboren: I. M. Poser-Fonds, d_, Zee- wijkplein 202, IJmuiden. A. Blok- Plaats man, d., IJmuiden. M. A. van Ravestein- Koenderman, z., Haarlem. Ondertrouw: J. Castelein, Heemskerk en J. C. M. Schoen, Santpoort; P. Eriks, Driehuis en E. S. Mynett, Santpoort; O. Reker en T. H. Post, IJmuiden; A. L. Kloosterhuis en C. Hoek, IJmuiden; G. Groen en J. P. de Pree, IJmuiden; G. Boer en J. W. Timmermans, IJmuiden; P. Kool, Heiloo en M. P. C. de Reus, Driehuis; J. J. G. Bakker, Haarlem en M. I. van der Werf, Santpoort; W. Haf kamp, IJmuiden en C. W. A. van Pelt, Breda; T. van de Kamp, Beverwijk en M. van Vuuren, Santpoort. Gehuwd: H. T. Kappert en B. Jonker, Santpoort; T. G. Zuiderduin en C. E. M. van Buuren, De Zilk; A. Bogaart en M. J. E. Klein, Haarlem; P. J. Holstein en A. M. Kerman, Alkmaar; E. Algra en A. Kok, Alkmaar; C. W, van Doesburg en P. M. Vader, IJmuiden; P. W. van Wete ring en W. C. Oudendijk, IJmuiden; T. Tieman en D. Remkes, IJmuiden; L. H. A. Wagter en E. A. B. Willens, Lelystad; F. van de Laarschot en M. Koch, Haar lem; J. van Onselen en M. J. Drost, Middenmeer; F. A. C. van Doom en C. M. Heeremans, Alkmaar; R. Visser en O. M. Heuss, Beverwijk; W. A. Ruder en E. J. C. Blenk, Zierikzee; M. C. Graves en C. Dijkstra, Velsen-Noord; H. J. Witte- man en C. M. Budidtag, IJmuiden; P. van Doom en J. A. Smit, IJmuiden. Overleden: G. P. Martens, echtgen. van M. van Vliet, IJmuiden; I. M. Hen dricks, 81 jr, echtgen. van M. J. Schoort, Driehuis. Donderdag uit IJmuiden vertrokken: Roger W Wilson, Cont Plat; John Jonas, Cont Plat; Pratita, Antwerpen; D B 22, Cont Plat; Essi Gina, Norfolk; Trident Amsterdam, Bilbao; Charlotte, Hamina; Memel, Dagenham; Autotoute, Harwich; Barok, Antwerpen; Vecht stroom, Huil; Canis, Rotterdam; Blen heim, Kristiansand; Pierre Vieljeux, Duinkerken; Viking, Montrose, Velsen; Bennekom, Lissabon; Mags, Rotterdam; Zaanstroom, Felixtowe; Salorges, Duin kerken; South Cliff, Flixborough. Abidjan; Baldur, Lulea, IJmuiden; E. R. Brabantia, Marvik. DIT IS ongetwijfeld tevens de wens van de schippers op de haringschepen die hun vangstterrein hebben gezocht in het Farned-Deep. Nadat immers de eer ste trekken maandagmorgen weinig of niets hadden opgeleverd, werden de meesten ongeduldig en vertrokken zij naar noordelijker regionen. Vervolgens werd door een enkeling dwars van Ler wick nog wel eens een trekje binnenge haald. In ieder geval heeft door dit alles de aanvoer van licht gezouten haring IJMUIDEN. Na de kleine opleving bij de aanvoer, welke wij verleden week mochten signaleren, is het de laatste dagen in IJmuiden weer helemaal mis geweest.. Wat bijvoorbeeld dinsdag voor de markt werd afgeleverd was van een zodanig slechte kwaliteit dat vele hande laars het liever voor gezien hebben ge houden. Zo werd voor een bak schelvis niet meer betaald dan ongeveer vijfen twintig gulden, terwijl dezelfde vis van een haringtrekker toch meestal voor het dubbele goed is gebleken. Slechts één partij gul en kabeljauw bleek de toets der kritiek te kunnen doorstaan, zodat door de bemanning genoegen moest worden genomen met een besomming van slechts 12.000. Onder betere om standigheden zou men ongetwijfeld ƒ20.000 of meer hebben „gevangen”. OP DEZE WIJZE was de handel voor namelijk op de importeurs aangewezen. Het dient gezegd dat zij goed hun best hebben gedaan om nog op tijd te kun nen leveren, zodat er toch van enige handel sprake is geweest. Daarbij kon nog worden vastgesteld dat de door een enkele haringtrekker aangevoerde kool- vis meer aftrek vond dan dezelfde vis soort van de importeurs. Wel dient te worden vermeld dat de mooie kwaliteit van deze levende koolvis aan beugen deed denken De Engelsen zullen zaterdag 14 juli des morgen om 11 uur aan boord van de Pieter Florisz worden ontvangen en dan is het jaarlijkse zomerkamp weer achter de rug. Dit vindt plaats van 2 tot en met 12 juli en evenals vorig jaar te Vlissin- gen terwijl de water sportevenementen gehouden worden op het Veerse Meer. Negen korpsen zullen daar vertegen woordigd zijn en het kamp wordt geor ganiseerd door het Zeekadetkorps Ne derland. Het IJmuidense korps neemt deel met 28 man onder leiding van de zeekadetofficieren J. de Wilde en A. J. van Schaik. Op 7 juli worden de ouders in het kamp en op het meer verwacht. Eind juli zullen vijf zeekadetten weer Voor deze massaprodukten is de han del maar matig gestemd, daarentegen worden de andere produkten goed be taald. Een artikel als Sla geeft grote prijs verschillen te zien, maar dat maakt de kwaliteit uit. Er gaat heel wat sla onder een dubbeltje per krop weg en er draait veel sla, met rand, door. Voor de goede kwaliteit, hoofdzakelijk jonge sla, werd tot 21 cent per krop betaald. Andijvie is momenteel moeilijk af te zetten. Er is een enorm groot aanbod met prijzen van 11 tot 23 cent per kilo, met ook hier doordraai. Spinazie liet het in deze war me week even afweten, men kwam niet zo heel veel verder dan een kwartje per kilo. Maar wat te zeggen van een artikel als prei: hier ging de prijs, bij een behoorlijk zomeraanbod, ruimschoots boven een gulden per kilo uit. Er werd tot 125 cent per kilo betaald. Rabarber werd veel gevraagd juist nu de aanvoer gaat minderen, want volgens een goed tuindersgebruik mag de rabarber na de langste dag niet meer getrokken worden wil men volgend jaar een goed en vroeg gewas hebben. Dit geldt eveneens voor de asperges. De prijzen van de rabarber varieerde van 44 tot 78 cent per bos. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In het afgelopen jaar is de brandweer 234 maal uitgerukt voor een brandalarm en daarnaast 237 keer voor hulpverleningen. Deze laatste be troffen zowel het ingrijpen bij storm schade, als het bevrijden van dieren, het openen van defect geraakte liftdeuren om er maar enkele te noemen en daarnaast de Snip bij ongevallen. Met betrekking tot deze laatste vormen van bijstand werden de brandweerlieden 33 keer geconfronteerd met gewonden en vijfmaal met doden. Voor wat de branden betreft, wordt de directe brandschade geraamd op 2.104.310 zo kan men lezen in het jaarverslag over 1972. Het materieel van de brandweer kon ook worden aangevuld, zij het dat nog lang niet alle wensen zijn vervuld. Eer der al schreven wij in dit verband over de ouderdom van sommige voertuigen. Niettemin werden vorig jaar kredieten verstrekt voor de aanschaf van appara tuur voor de meting van radio-activiteit en aanwezigheid van explosieve gas mengsels. voor zes mobilofoons en even veel portofoons, een draagbare mobilo foon, een bedienpost, voor twaalf pers luchttoestellen met vuldruk tot 300 at mosfeer en tenslotte voor een compres sor met vulpaneel voor deze perslucht toestellen. Dit laatste nu is juist gereed gekomen. In een hoek van de garage is een aparte ruimte gecreëerd, en de ap paratuur in eigen beheer geïnstalleerd en aangelegd om deze toestellen al naar het formaat met 200 en 300 atmosfeer druk te vullen. De onderlinge hulpverleningsovereen- komst tussen de gemeenten in Kenne- merland heeft in 1972 tweemaal ertoe geleid, dat bijstand aan Haarlem ver leend moest worden. Verder is in het Noordzeekanaal eenmaal een brand op een varend schip geblust. Naast het blussen van branden, het verlenen van hulpdiensten zo werd ook nog 385 keer met de kraanwagen van Rijkswaterstaat uitgerukt naar de Velsertunnel en het onderhoud aan materiaal en materieel is ook druk geoe fend met daar tussendoor nog het geven van elementaire brandweeropleiding aan groepen verpleegkundigen en ziekenver zorgenden van het Zeewegziekenhuis, IJMUIDEN. Nadat tijdens de win ter de ketels uit de „Pieter Florisz” zijn verwijderd en het schip nog een dok beurt heeft ondergaan, is er door de zeekadetten hard gewerkt. Er is een ruimte bijgekomen en dat is heel be langrijk want de Engelse zeekadetten uit Kendal komen weer op bezoek en wel van 14 tot en met 23 juli. Een deel zal logeren op de „Pieter Florisz” en de anderen bij ouders in IJmuiden, Bever wijk, Heemskerk Santpoort en Haarlem. Erstaan enkel excursies op het pro gramma, o.a. de Marinewerf in Den Helder, Volendam, Harderwijk en Rot terdam. weghelft geraakt en daar in botsing gekomen met een auto uit Dusseldorf. Het daarin zittende Duitse echtpaar kwam eveneens om het leven. Een acht jarig dochtertje liep zware verwondin gen op. De 41-jarige Nederlandse sergeant J. van der Reyden en zijn 7-jarig zoontje zijn gisteren op de autoweg Hamburg- Hannover verongelukt. Zijn 43-jarige echtgenote en twee dochtertjes tussen 6 en 14 jaar werden levengevaarlijk ge wond. Het gezin woonde te Seedorf bij Bremen. -■ Sfëj SHS i ‘,i‘

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5