Minister Westerterp ontsteld over onveiligheid Internationale aandelen Voorsteden voor moesten het ontgelden IBEURS In eerste viif maanden meer huizen klaar bedrijven (Èw Europees muntfonds Margarine vanaf maandag drie cent duurder Busondernemingen hadden goed jaar Prijzen in EEG stijgen snel Markante Anderen weer dit: Wieheeft II er gelijk? Sommige mensen hebben dit beeld van depolitie: mededeling S*> r I 1 1 n f I 1 lij •MMh F De Groodt wordt Tevreden over rijksbijdrage directeur Volksbank UITTOCHT VAN VREEMD KAPITAAL 0 1 JMI k 9 ZATERDAG 3 O JUNI 1973 (Van onze Parlementsredactie) Metro of tram (Van een medewerker Integratie is zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. 4 A AMSTERDAM. De beurs heeft er een vrij zwakke week op zitten. Vooral de internationale aandelen moesten het ontgelden, waarbij dit maal niet zozeer het beloop in Wall Street werd gevolgd dan wel de uiterst flauwe stemming voor de Amerikaanse dollar in zowel Am sterdam als Frankfurt. Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. i ,>V 1 u IX. -i- r Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt ’n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z’n taak. Soms leidt die taak tot het bekeuren voor het rijden met een open knalpot. Soms tot het geven van een extra duwtje als de brug wat steil is. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander 5 DEN HAAG. Drs. J. Westerterp, minister van Verkeer en Waterstaat in het kabinet-Den Uyl, vindt het van een verkeerde mentaliteit getuigen dat van recht op voorrang ook nog gebruik wordt gemaakt als dat onver mijdelijk tot brokken leidt. „Een betere verkeersmentaliteit zou de ver keersveiligheid aanzienlijk kunnen verbeteren”, meent hij. giiiisj Ander gedrag in verkeer nodig WESTERTERP De teruggebracht Gezien de deze week binnen korte tijd ADVERTENTIE A L Vj ET Minister Westerterp wil bij de presen tatie van de rijksbegroting in zijn me- urness. Furness achtergestelde, De voornaamste oorzaak van de geste gen kosten van levensonderhoud is dat in alle negen EEG-lidstaten de levens- middelenprijzen in snel tempo zijn blij ven stijgen. Ook de prijzen van dienst verrichtingen zijn merkbaar omhoogge gaan. Van de industriële produkten zijn textiel en kleding veel duurder gewor den. Dat laatste ligt voornamelijk aan de stijging van de wereldgrondstoffen- prijzen. zorgde openbare vervoer. Uitgaande van de opvatting, dat de exploitatietekorten niet mogen leiden tot een wezenlijke aantasting van het verzorgingspeil, wordt nu een rijksbijdrage verleend van 100 pet van het tekort op de uitvoering van de door de overheid goedgekeurde interlokale dienstregeling, aldus het ver slag over 1972. morie van toelichting het een en ander bekendmaken over de integratie van openbaar en particulier vervoer. Wat dat precies zal zijn, laat de bewindsman in het midden maar in welke richting zjjn gedachten gaan, is enigzins af te leiden uit zijn beschouwing van het ver keer en zijn (afwijzende) oordeel over een polariserende houding ten opzichte van de twee transportvormen. Niet in het minst door de groeiende aandrang vanuit en buiten de Tweede Kamer heeft minister Westerterp in het vorig kabinet staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, lid van de KVP verkeersveiligheid hoog in zijn vaandel geschreven. „Vooral in woonwijken moet de auto zich als gast gedragen. De ge meentebesturen zouden het recht moeten hebben maatregelen daartoe te nemen. Wat in Delft is gebeurd, een drempel in de bestrating om de autosnelheid af te remmen, spreekt mij bijzonder aan. Als de gemeenten de mogelijkheid juridisch ontbreekt, wil ik graag bezien in hoever re wettelijke maatregelen mogelijk zijn.” doorgevoerde tweede discontoverhoging van de Nederlandsche Bank redeneert men kennelijk in bankkringen dat het wegvloeien van buitenlands kapitaal grotendeels veroorzaakt wordt door de lage rentestand hier te lande. Hiermee is onze nationale bank in een diametraal andere positie komen te verkeren, want in de afgelopen jaren durfde de leiding nauwelijks het disconto in ons land te verhogen uit angst dat dit-nieuwe vloed golven vreemd geld zou lokken. Nu werd deze week juist een discontoverho- Rond 5,ging er af bij Hoogovens, Koninklijke Petroleum en Unilever. En rond 3,bij Philips en AKZO. Zelfs Scheepvaartunie moest f 5,terug. Al leen de KNSM kon waarschijnlijk weer door Britse aankopen aantrekken en Heineken beantwoordde de zomerse hitte met een winst die evenwel niet geheel behouden bleef. Over het algemeen dus een trieste ontwikkeling. WADDINXVEEN-AALSMEER. directie van Verenigd Streekvervoer West-Nederland vindt ’t tot verheugenis stemmen, dat het door de rijksoverheid gevoerde verkeers- en vervoersbeleid uitgaat van het maatschappelijk nut van het mede door haar vennootschap ver- Een groot Brits concernonderzoek heeft binnen de EEG gezegd dat Engelse ondernemingen het beste Nederland als springplank kunnen nemen voor uitbrei dingen van hun relaties op het vaste land. Nu kan zeker op een herleving van Britse zijde voor zowel onze beurs als ons bedrijfsleven verwacht worden. Dit mag als een belangrijke stimulans voor Amsterdam worden gezien. De stijging van de grondstof prijzen wordt slechts gedeeltelijk doorberekend. Het effect van de exportstop voor soja door de Verenigde Staten is in de prijs verhoging van de margarine nog niet verdisconteerd. Over het autogebruik in het woon- verkeer zegt hij: „Ik vind dat je in dit verkeer rekening moet houden met de lasten die worden veroorzaakt door het enorme toegenomen personenverkeer, maar het openbaar vervoer zal dat nooit helemaal kunnen opvangen. Het open baar vervoer is een lust en een last.” Het heeft helemaal geen zin ervan uit te gaan dat er geen autoverkeer meer zou zijn. Denk eens aan de bevrijding die de auto een jaar of tien geleden aan talloze gezinnen heeft gebracht, zodat zij op hun vrije dagen erop uit konden trekken.” Zowel in Amsterdam als in Rotterdam is een groeiende anti-stemming tegen de aanleg van metro’s merkbaar. In beide steden wordt gesuggereerd tramlijnen in plaats van metro’s te bouwen. „Daar kan ik geen specifiek antwoord op geven”, aldus de minister, „want dat is in eerste instantie een zaak van de gemeentebesturen zelf, zij hebben een voorkeur uitgesproken voor de aanleg van een metro. In Amsterdam zijn de kosten hoger uitgevallen dan aanvanke lijk was geraamd en daarover moet nog gesproken worden. Ik zou daarop niet vooruit willen lopen, het rijk heeft geen toezegging gedaan. De gemeenten zelf zullen moeten uitmaken welke vorm van openbaar vervoer zij kiezen.” ging gemotiveerd uit angst dat er teveel buitenlands geld zal wegvloeien en onze gulden dus teveel onder blijvende druk zal zetten. Het kan verkeren! En toch is het niet uitgesloten en bepaalde uitla tingen in buitenlandse kapitaalcentra wijzen daar op dat de grootscheepse uittocht van het vreemde kapitaal niet eens in hoofdzaak financieel,, maar eer der nog politiek is geïnspireerd. Het eerste duidelijke teken van bui tenlands wantrouwen tegen de nieuwe linkse Nederlandse regering. Hoe dan ook, de Nederlandsche Bank verhoogde het disconto en de obligatiemarkt was extreem flauw. Het koerspeil ging over een breed front twee tot drie percent omlaag. En dat is veel voor een beleg- gingsmarkt. De internationale aandelen werden meegesleurd, niet in de laatste plaats omdat het vluchtkapitaal zich in het afgelopen voorjaar ook gedeeltelijk in dit soort papier had vastgelegd. Het jaar 1972 kon door West-Neder land bij een rijksbijdrage van 2,5 mil joen worden afgesloten met een positief ondernemingsresultaat van ongeveer 10.000. Het tot en met 1971 geaccumu leerde tekort van ruim 1,2 mln werd intussen door nagekomen rijksbijdragen en na correctie voor te betalen vennoot schapsbelasting teruggebracht tot 484.000. Een andere busonderneming, Maarse en Kroon zag op dezelfde manier het verlies in 1971 van f 1,2 mln omslaan in een winst van ongeveer f 13.000, waar door het verliessaldo hier thans 705.000 bedraagt. Beide ondernemingen gingen voort met de verbetering van de vervoersvoor zieningen en maatregelen tot verbetering van de exploitatie, waaronder ook sa menwerking met derden. Het personeels bestand bij Maarse en Kroon daalde in 1972 van 511 tot 504 en dat van West- Nederland van 458 tot 436. gaat 15 mln. 7,25 pet in gewone aandelen converteerbare obligaties uitgeven. De lening, die een looptijd heeft van 15 jaar, wordt uitgegeven a pari De coupure van de lening is f 1000 aldus de emittent, de Amrobank De in schrijving staat open op 10 juli 1973. De datum van storting is op 1 augus tus. Gisteren werd bekend gemaakt dat de Duitse mark met 5,5 percent was gerevalueerd. Op de foto: links de president van de Duitse Centrale Bank met naast hem de minister van Financiën Helmut Schmidt tij dens persconferentie over dit nieuws. Voor Nederlanders die Duits geld nodig hebben heeft de revalu atie tot gevolg dat zijn nu f 1,12 per mark moeten betalen. DEN HAAG. In de eerste vijf maanden van dit jaar bedroeg het aantal begonnen woningen 64.650 tegen 66.572 in dezelfde periode van 1972. Voltooid zijn 63.365 woningen teeen 54.930 in het tijdvak januari-mei 1972. Verder bleek uit voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, dat in mei met de bouw van 13.250 woningen werd begonnen tegen 13.767 in de maand mei 1972. Het aantal voltooide woningen bedroeg in mei 15.035 tegen 12.611 in dezelfde maand van het vorig jaar. In de twaalf maandsperiode juni 1972- mei 1973 werden 154.290 woningen in aanbouw genomen en 160.705 woningen voltooid. Het aantal in uitvoering zijnde wonin gen bedroeg op 31 mei 1973 157.780 tegen 165.032 eind mei 1972. BRUSSEL. De Europese commissie, het „dagelijks bestuur” van de Europese gemeenschappen, heeft voorgesteld dat de negen lidstaten van de EEG samen 500 miljoen rekeneenheden bijeenbrengen (ruim 1800 miljoen gulden) als eerste begin van een fonds voor Europese mo netaire samenwerking. Tot oprichting van dit fonds (dat zijn zetel in Luxem burg heeft) is door de Europese minis terraad al enige tijd geleden besloten. De negen lidstaten zouden deze 500 miljoen rekeneenheden bijeen moeten brengen via budgettaire giften en vol gens een bepaalde verdeelsleutel. Neder land en ieder van de andere Benelux- landen zouden 7.34 pct. van dit bedrag moeten betalen. De drie „groten”, Enge land, Frankrijk en Duitsland, zouden elk 22.02 percent moeten bijdragen. Van Ita lië wordt 14,68 percent gevraagd, van Denemarken 3,3 percent en van Ierland 1.28 percent. CJ UTRECHT. Drs. H. L. T. E. Bie- saart, directeur van de stichting spaar bank Centrale Volksbank, de spaarbank van het Nederlands katholiek Vakver bond, zal wegens het bereiken van de leeftijd van 60 jaar op 1 mei 1974 worden gepensioneerd. Hij zal worden opgevolgd door de heer H. M. de Groodt, secretaris van het NKV, wiens benoe ming bij de bank per 1 januari van het volgend jaar in gaat. BRUSSEL. De stijging van de kos ten van levensonderhoud in de landen van de EEG heeft in de afgelopen we ken een duidelijke versnelling onder gaan. Dat staat in het vrijdag uitgeko men, laatste maandelijkse conjunctuuro- verzicht van de Europese commissie in Brussel. Ook in de komende weken moeten nog steeds hogere consumptie prijzen worden verwacht. Vooral omdat in de afgelopen maanden een duidelijke stijging van de producenten- en groot- handelsprijzen is opgetreden, aldus dit overzicht. ROTTERDAM. Met ingang van maandag gaat de prijs van margarine met 3 cent per pakje omhoog. Dit is het gevolg van de zeer sterke stijging van de grondstofprijzen. De prijsverhoging, die in overleg met het ministerie van Eco nomische Zaken tot stand is gekomen, betreft behalve de margarine eveneens de halvarine en de huishoudelijke vet ten. Alleen de merken Bécel-dieet en Zeeuws Meisje gaan slechts met 1 cent per pakje omhoog. wekenlang voordoet en zelfs de Neder landsche Bank tot acties heeft doen dwingen. De nog altijd aanhoudende massale uittocht van het vreemde kapi taal. In de afgelopen jaren is dit kapi taal bij de verschillende dollarcrises ons land binnengevlucht. De laatste maal nog dit voorjaar, toen niet minder dan rond 3,5 miljard gulden vreemd kapitaal zich op onze geldmarkt ging nestelen. Van dit gigantische bedrag is nu al weer ruim 2,5 miljard teruggevloeid, hetgeen de Nederlandsche Bank al wekenlang tot aanzienlijke steunacties voor onze gulden heeft gedwongen. Het lijdt nauwelijks twijfel dat menig verkeersongeluk voorkomen zou kunnen worden als men wat meer respect had voor medeweggebruikers. „Te vaak mer ken we de redenering, ik heb voorrang en daarom maak ik er gebruik van. Dat is naar mijn mening een verkeerde men taliteit. Je hebt regels die in het verkeer moeten gelden om een zekere ordening aan te brengen. Maar dat betekent niet dat je te allen tijde van je recht gebruik moet maken”, aldus minister Westerterp. Grotere verkeersveiligheid vooral betere bescherming van kinderen en an dere kwetsbare weggebruikers hangt voor minister Westerterp dan ook ten nauwste samen met een mentaliteit die meer rekening houdt met de aanwezig heid van anderen op de weg: „Het is het belangrijkste middel om tot grotere ver keersveiligheid te komen. Dit geldt met name de gemotoriseerde weggebruiker. Bij het ontwerpen van nieuwe wijken, waarbij de verkeerssoorten categorisch worden gescheiden, is een grotere mate van veiligheid in te bouwen. De prak+ijk in Lelystad, de Bijlmermeer en een Go- thenburgse wijk bewijst het.” „Maar elders, in bestaande wijken, gebeuren ongelukken die helaas dikwijls niet voorkomen kunnen worden. Als je ziet hoe groot het offer is dat jaarlijks wordt gebracht doordat mensen in het verkeer om het leven komen of gewond raken bijvoorbeeld wanneer een kind plotseling de straat oversteekt. Wij heb ben dat indertijd is ons eigen gezin en laatst nog eens in de familie meege maakt. Dat is tochdat is zoiets ergsje weet gewoon niet wat voor woord je daarvoor moet gebruiken.” ..Concreet zijn we van plan een ver- keersveiligheidsdienst op te richten”, al dus minister Westerterp. Tijdens zijn voorganger, minister Udink, had de Tweede Kamer daarom gevraagd. „Ik vind een verkeersveiligheidsdienst ’n be langrijke zaak om tot een wat gecoördi- neerder aanpak te komen. Op het ogen blik is dat wat versnipperd.” De internationals leden echter ook onder een ander verschijnsel, dat zich nu al V. A 4

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9