ROKADO’S DIRIGEREN DE WEDSTRIJD Tour de France TOUR BEGON IN BELGIË EEN EIGEN GEZICHT TE KRIJGEN Tabak had ritzege al aan De Geest gegeven Tino Tabak greep mis n DAGBOEK TOURWMH LUIS OCANA LIJDT PIJN i Prinsen al naar huis 1 JULI 19 7 3 Geschokt Mislukking Huilend Jachtig f S ids sge DINSDAG 3 ■s '.’4 NANCY 4e RIT REIMS X St-.- o (Van onze sportredactie) en w 623 Luis Ocana laat aan vijfvoudig Tourwinnaar Anquetil de pijnlijke plekken zien. (Van onze sportredactie) PIERRE HUIJSKENS (fe ®i|w=Tour (Van onze sportredactie) ;n, ht. ROUBAIX Het gaat niet best met Luis Ocana. Hij klaagt over de gevolgen van z(jn val in Wassenaar waarbij htf hebben röntgenfoto’s intussen uitgewezen een bloeduitstorting tussen de ribben opliep. Rokado miste de kracht van een aantal knechten die achterbleven bij valpartij en en een bandbreuk: Wim Schepers die zijn wiel moest afgeven aan de piatge- vallen Tony Houbrechts en Peter Nassen die een moeizame strijd streed als slacht offer van een valpartij, want daar ont brak het op deze kalme dag niet aan. ifga< edrii i de IS? aak d 907 Vanaf de 135e kilometer is het traject van de vierde etappe licht heuvelachtig. De laatste 2500 meter zijn stijgend (6 percent), de finish ligt op een recht stuk van 500 meter. (Van onze sportredactie) ROUBAIX De Tour begint gezicht te krijgen. Langzaam weliswaar want op een bloedhete dag zoals die van gisteren, vergaat zelfs het meest ijverige wielervolk de zin om te werken. Maar toch is zich het beeld van de ronde gaan tekenen, hoe verlammend de gloeiende hitte ook inschroeide op de zin om te demareren waardoor pas 30 kilometer voor de finish de eerste ontsnapping op gang kwam. In die tijd echter, manifesteerden de Rokado’s van gele trui-drager Herman van Springel zich als echte sjou wers. Niet zo imponerend weliswaar als de knechten van Eddy Merckx te keer plegen te gaan, maar wel degelijk en bovenal vastberaden. dan was er de engte van de weg die af en toe ook nog over boerenerven bleek te lopen en zo dicht langs kippen, koeien en paarden voerde, dat het leek alsof de Tour was terugge keerd naar de pre-historische begin fase. renners, te klein was om in het peloton een aantal belangrijke ploegen de wed strijd stil te laten liggen. Willy de Geest moest het, net als Tino Tabak opgeven om de weinig gerenomeerde Eddy Ver- straeten (een typische criteriumspecia- list) voor te laten gaan. Zijn sprong in deed Driessens De door deze pech achterop geraakte Rokado’s ontregelden het ploegverband toen het er werkelijk op aankwam: bij een masale aanval van Frans Verbeeck en zijn adjudanten die ’s morgens al de ploegentijdrit wonnen en vervolgens nu in de finale een van hun meest onbete kenende renners naar voren schoven Eddy Verstraeten. Hij demareerde ter wijl het peloton amper bekomen was van de inspanning om Tino Tabak en Willy de Geest terug te halen, wat een lange felle jacht geweest was door de barricade die Rokado opwierp om De Geest te beschermen. Algemeen puntenklassement; 1. Van Springel (Belg) 35 pnt., 2. Vlanen (Ned) 33; 3. Verstraeten (Belg), Catieau (Fra), Teir- linck (Belg) 30; 11. Zoetemelk (Ned) 15. De namen van de ploegleiders staan voor de volgende equipes: De Muer-BIC, Geminlani-De Kova, Caput-GAN Mercier Desvages-GItane, Plaud-Peugeot, Stabllns- ki-Sonolor, Schotte-Flandria, Driessens-Ro- kado, Moreno-KAS, Barrutia-La Casera- Bahamontes, Vissers-Canada Dry-Gazelle. De Spanjaard doet daar nogal moeilijk over maar ploegleider Maurice de Muer lacht dat uiterlijk vertoon van diepe teleurstelling weg met: „We kennen hem toch zeker allemaal. Luis is nu eenmaal een nerveuze type. Die laat het nogal gauw ernstiger lijken dan het is”. Hoe dan ook, Ocana keek in Roubaix uiterst somber en beperkte zijn commentaar tot het wijzen op zijn borstkas met de korte opmerking: „Mal. Trés mal”. ploegentijdrit: 1. De Kimpe (met o.a. Verbeeck en Planckaert) 1 uur, 12 minuten en 29 seconden (144 minuten, 29,8 sec.); 2. Plaud (o.a. Thevenet en Ovion) 1.13.13 (14 38,6)3. Barrutia (o.a. Fuente) 1.13,21 (14.40,2); 4 Driessens (o.a. Van Springel, Schepers) 1 13.21,5 (14.40,3); 5. De Muer (o.a. Ocana, Agostlnho. Mortensen) 1.13.48,5 (14 45,7); 6. Schotte (o.a Godefroot) 1.13.52,5 (14.46,5); 7. Desvages (o.a. Zoetemelk. Vla nen) 1.14.16,5 (14.51,3); 8. Stablinski (o.a Van Impe, Tabak) 1.14.17,5 (14.51,5); 9. Mo reno (o a. Manzaneque) 1.15,13 (15.02,6); 10. Caput (o.a. Poulidor, Guimard) 1.15,39 (16.05,0. voor de eerste drie renners plus 16.02,0 voor de daaropvolgende twee ren ners); 11. Vissers (o.a. Pustjens, Krekels) 1.15.54 5 (15.10,9); 12. Geminlani (o.a. Aimar) 1.20.29,5 (16.05,9) Tweede gedeelte tweede etappe; 1. Ver straeten (Belg-de Kimpe) 3.34,49 (met bon. 3 34,34); 2. Vlanen (Ned-Desvages) 3.34,56 ('met bon. 3.34,46); 3. Mendes (Port-Schotte) 3.34,56 (met bon. 3.34,51); 4. Perin (Fra- Caput) 3.34,56; 5 Rouxel (Fra-Plaud) z.t.; 6. Deleplne (Fra-Caput) z.t.; 7. Godefroot (Belg-Schotte) 3.35,13; 8. Mourioux (Fra- Caput); 9 Guimard (Fra-Caput), 10. Kre kels (Ned-Vissers), 11. Esclassan (Fra- Plaud), 12. de Meyer (Belg-Schotte) 13. Verbeeck (Belg-De Kimpe), 14. Ducreux (Fra-Schotte), 15. Hoban (GB-Caput), 16. 1.44; 5. De Geest (Belg-Drlessens) op 1.50; 6. Tschan (Wdld-Plaud) op 1.55; 7. Ver straeten (Belg-de Kimpe) op 1.58; 8. Nogu- es (Fra-Desvages) op 1.59; 9. Mortensen (Den-de Muer) op 2 04; 10. Tabak (Ned- Stablsinski) op 2.06; 11. S Vasseur (Fra-de Muer) op 2.17; 12. e.a.: Perin (Fra-Caput) en Mintklewicz (Fra-Stabllnski) op 2.22: 14. Mendes (Port-Schotte) op 2.23: 15. Zoete melk (Ned-Desvages) op 2.27: 16. e.a.: Poulidor (Fra-Caput) en Manzaneque (Spa- Moreno) op 2.28; 18. e.a.: Ocana (Spa-de Muer) en Plntens (Belg-Drlessens) op 2.29; 20. Hezard (Fra-Stabllnski) op 2.31; 28. Krekels (Ned-Vlssers) op 2.37; 36. De Ko- ning (Ned-Vlssers) op 2.46; 67. Janbroers (Ned-Vlssers) op 3.05; 106. Van der Leeuw (Ned-Vissers) op 4.11; 110. Pustjens (Ned- En was het de smalle weg niet, dan was er het lijden op de muur van Geraardsbergen, die dan wel van ma cadam is voorzien en tot de vierde categorie behoort, maar die in deze hitte en met het jachtige tempo dat deze Tour bezielt, tot het quadraat lijk verheven te worden. In die steile klim ging Wim Prin sen voor de bijl, die de indruk wekte een totaal ziek lichaampje te torsen. Hij is ooit als een rasklimmertje gebrandmerkt, maar vandaag was hij één hoopje ellende, dat snel verloren ging in de staart van de karavaan en vervolgens in de eenzaamheid die daar achter ligt. Hij begon allengs rijp te worden voor de bezemwagen, die zich grommend steeds nadrukke lijker achter hem presenteerde, met aan het stuur een zware man die iets weg heeft van een slager en die een fijn gevoel bezit voor hetgeen een lijdende coureur op een gegeven mo ment bereid is te doen: afstappen. Wimke deed het niet. Hij leed door tot in Roubaix, zonder geloof in zich zelf, overtuigd van de ongeneeslijk heid zijner kwalen. Een heel ander „Ik geloofde niet”, sprak Vianen eerlijk, „dat het onoverzichtelijk gedoe op deze baan van invloed is geweest op mijn kansen om te winnen. Ik ken die Verstraeten. Een echte tempobeul. Hij had nu zoveel voorsprong (een halve baan, red.) dat ik die achterstand onder betere omstandigheden ook niet had kunnen goedmaken”. Daar komt dan nog bij, dat Ocana wat uit zijn gewone doen is door de ongezouten kritiek die knecht Sylvain Vasseur op hem levert over het feit dat hij zijn broer Alain kort voor de start uit de ploeg wipte en er Guy Santy voor in de plaats nam, zijn sparring-partner in de training die hij een week lang in de Pyreneeën hield. „Vriendjespolitiek”, mopperde Sylvain Vasseur. „Mijn broer is helemaal niet slechter dan Guy Santy die niet één etappe-koers waaraan hij deelnam uitreed. Ik vind dat kwaliteit moet tellen en niet een persoonlijke voorkeur”, aldus Vasseur die zijn kritiek ook al binnen de ploeg uitstrooide waardoor er voor even een wrevelige stemming is ontstaan die Luis Ocana nog meer uit zijn humeur haalde. iger i ih Almaar kramp. Ik heb vreselijk afge zien. Wat was dit erg....”. Ton Vissen dacht aanvankelijk een ontsnappings clausule aan de ijzeren wet te vinden, door de jury te attenderen op de grote chaos achter de karavaan, die Prinsen wel eens parten gespeeld zou kunnen hebben. Op dit argument gingen de Tour- autoriteiten echter niet in. De Tour was uit voor Prinsen. Behal ve het teleurstellende afvallen van Prin sen kreeg de Canada-Dry-ploeg nog een opdoffer te verwerken door de grote achterstand (ruim 10 minuten) die Oli veira opliep door een valpartij. Met hem verdween de beste klassementsrijder van de ploeg ver in de achterhoede. soort lijden onderging Pieter Nassen uit het Belgische Riemst, vlakbij Maastricht. Hij kwam ten val, heel onnozel omdat Tony Houbrechts met de handen los reed, in een kuil ge raakte en een tuimeling maakte. Een val in het peloton plant zich altijd voort. Houbrechts viel tegen Oliveira aan en samen smakten zij Nassen tegen de kasseien. Hij viel ongeluk kig; zijn linker onderarm kwam in de spaken van Houbrechts achterwiel terecht en werd bont en blauw ge- schaverd. ROVBAIX. Het Lijden, dat ge rust met een hóófdletter mag, is van daag in de Tour gekomen. Voor de ene renner kwam het als een verlam mende hitte, die de sluimerende bacil van de lustloosheid wakker riep, waardoor de benen gaan wegen als lood; voor de ander verscheen het als een kuil in het abominabele parcours met als gevolg een korte zwik van de fiets, een val en helse pijn; voor weer een andere was het in eerste instantie simpele materiaalpech met prompt daarop de noodlottige situatie dat de mecanicien zoek was en dat er niets anders op zat dan wachten, wachten, wachten, terwijl het civiele verkeer reeds zijn rechten hernam. Omdat het lijden al bij het vertrek uit St. Niklaas in de lucht hing, hebben wij de Tour van achteren gevolgd, nieuwsgierig naar het soelaas dat al de extra drinkkruikjes konden bie den, die de renners in hun truien, in de bil- en borstzakken ervan en on der de kraag in hun nek stopten. de ruimte vier kilometer voor Rou baix bleek de beslissende en daarmee waren de pure sprinters andermaal verrast. Rokado restte de troost van eer dappere koers en het behoud van de gele trui die nog even stevig om de schouders van Herman van Springel zit. Prinsen: „Ik weet niet waar ik het van heb, maar ik ben verschrikkelijk gammel. Mijn benen wilden niet rond. Zij namen, och arme, zoveel goede voorzorgen. Zij deden ijs in hun kou de thee, menthol in het citroenwater, zij kozen de sappigste sinaasappelen en zo, fris gepakt en gezakt, be gonnen zij hun tocht door het win der ende Henegouwen. Een laffe, nochtans krachtige wind jakkerde door de hitte en sloeg de coureurs als een hete dweil in het gezicht. Het asfalt plakte, als er asfalt was, maar dat is er niet zoveel op het Belgische platteland. Daar dreunden vandaag de kasseien onder de wielen. Zij brachten een verschrikkelijke siddering in de fiets. En die siddering zette zich voort in de armen en in de borst. Ik kan mij voorstellen, dat je er als coureur gek van wordt; dat je het gevoel krijgt op een drillboor te zitten, die je langzaam maar zeker uit je voegen trilt en je hele karkas desintegreert. En waren het niet de kasseien die voor het lijden zorgden De Geest (Belg-Driessens), 17. v. Roos- broeck (Belg-Driessens), 18. Riotte (Fra- Stabllnski), 19 Damgulllaume (Fra-Plaud), 20. Planckaert (Belg-de Kimpe), 68. Kelle- naars (Ned-Vissers), 72. Tabak (Ned-Sta- blinski), 90. Zoetemelk (Ned-Desvages), 91. De Koning (Ned-Vissers), 92. Janbroers (Ned-Vlssers) allen in dezelfde tijd als Godefroot: 3.3513; 102 Van der Leeuw (Ned-Vissers) 3.36,32; 104 Vrancken (Ned- Vissers) z.t.; 108. Pustjens (Ned-Vissers) z.t.; 130. Schepers (Ned-Driessens) 3.47,47; 132 Prinsen (Ned-Vissers) 4.11,02. Algemeen klassement: 1. Van Springel (Belg-Drlessens) 9.07,21; 2. Catieau (Fra-de Muer) op 30 sec.; 3 Vianen (Ned-Desvages) op 1.27: 4. Teirllnck (Belg-Stablinski) op Het transfernieuws, onvermijdelijk in een Tour, is op gang gekomen: Ludo Delcroix van Flandria (de eerste dag opvallend door een stevige ontsnapping) heeft een principe-overeenstemming be reikt met Eddy Merckx. Hij rijdt vol gend jaar dus voor Molteni. Tourdirecteur Jacques Goddet is met deze ronde bezig aan een eenzame huwelijksreis. De bejaarde rondebaas (69) blijkt enkele dagen geleden kort voor hij naar Den Haag afreisde in stilte getrouwd te zijn. Het is zijn vierde huwelijk. Joop Zoetemelk heeft last van een zweer op zijn achterwerk. Voor de etap pe naar Roubaix paste hij ter bevorde ring van de genezing een oud, maar nog steeds gangbaar en probaat middel toe: hij fietste op een biefstuk die door de soigneur tegen het zeemleren kruis in zijn rennersbroek was bevestigd. ROUBAIX Zelfs het kleurige in cellofaan verpakte boeket bloemen dat hem werd overhandigd omdat de Tourleiding hem de strijdlustigs te van de dag vond, kon Tino Tabak niet tot tevredenheid stemmen. Hij beklaagde zich over het mis lukken van zjjn ontsnapping met Willy de Geest die bjj hem aan het wiel meo opgerukt was naar Roubaix en die h(j zelfs in het heetst van de strijd de over winning aanbood. Ter ondersteuning van de gele trui, die zijn kopman Herman van Springel draagt, kreeg De Geest van ploegleider Driessens de opdracht geen werk te doen zodat de hele last van het karwei op de schouders van Tabak rustte. In zijn eentje trapte hij binnen enkele kilometers naar een voorsprong van 1.25 wat met nog slechts 20 km wedstrijd veel perspectief bood. „Ik was uit”, zei Tabak later, „op een flinke voorsprong in het algemeen klassement. Zou die ontsnapping gelukt zijn, dan was ik twee of derde geworden”. Zonder de hulp van De Geest en met de druk uit de achtehoede bezweek Tabak echter op het moment dat hij zijn vluchtmakker bereid vond mee te helpen in het kopwerk. Tabak: „Ik zei tegen hem: jij mag winnen als je óók wat doet”. Een niet zo dubieus voorstel als het lijkt, omdat De Geest met zijn vlijmscherpe sprint toch weinig kans aan Tabak gelaten zou hebben. Het bij voorbaat opgeven van tegenstand was daarom een psychologisch en tactisch goede zet die zijn uit werking niet miste. De Geest nestelde zich op kop. maar de tijd die dat gekost had bleek voldoende voor het peloton om steeds dichterbij te komen. De Nederlandse rol die Tino Tabak moest opgeven, werd overgenomen door Gerard Vianen die resoluut meeging toen zich achter solorjjder Eddy Verstraeten een kleine groep formeerde. Op de piste van Roubaix stortte Vianen in een chaotische situatie (de renners moesten er nog twee volle ronden rtfden, zodat alles in elkaar ging lopen) naar de tweede plaats die hem naast de tijdwinst ook nog bonificatie opleverde zodat hjj oprukte naar de derde plaats in het algemeen klassement. Verstraeten (links) zal als eerste over de streep gaan. Vóór Van Springel (rechts), Aimar en Fuente. Ze controleerden de koers attent, waarmee de tour een ploeg aan de macht bleek te hebben die het aan kan om tenminste enkele dagen het wed- strijdverloop te beïnvloeden wat Joop Zoetemelk een goede zaak noemde. „Want de groten”, leerde hij in twee dagen „willen niets voor elkaar doen. Gelukkig dat die Rokado’s de zin en de macht hebben om er tegen aan te gaan”. Over die activiteiten het indammen van vluchtpogingen deed Rokado- ploegleider Lomme Driessens echter nonchalant. „We gaan ons vóór de ber gen zeker niet kapot rijden”, beloofde hij. „We willen het zoveel mogelijk op ons gemak doen”. Daarvan is vooralsnog weinig gebleken. Hoe monotoon de koers ook was, ze hielden de deur tot ontsnappingen goed dicht en bij de eerste werkelijke aanval, ingezet door Tino Tabak, stuurden ze resoluut hun beste man na Herman van Springel mee: Willy de Geest. Daarna werd het peloton resoluut afgren- deld. .Potdicht”, om met Joop Zoete melk te spreken. Toch bleek dat opge trokken scherm niet stevig genoeg om de concurrentie aan banden te leggen. Herman van Springel: „Het zou toch schoon geweest zijn als dit had kunnen lukken. Je moet in zo’n Tour om het ploegbelang denken”. De truc die Lom me Driessens voor ogen had. mislukte echter door gebrek aan mankracht en het feit dat de kopgroep met twee Krimpend en huilend van de pijn werd Pieter op een brancard gestrekt. Hij begon om zijn moeder, de lieve God en Maria te roepen, onderwijl zijn gekneusde pols vasthoudend en de dokter smekend hem toch te laten voortgaan: „Het kan toch na twee daagjes nog niet met mij zijn afgelo pen”, klaagde hij. Hij stond op van de brancard, gilde om zijn fiets en een pijnstillend spuitje. En dat kreeg hij. Hij moest weer voorover gaan liggen, en een bil ontbloten. De verpleger mepte vinnig een wondermiddel in dat sidderende achterste en daar ging Pieterke weer, de pijn in zijn langeschaverde arm verbijtend met de grimas van een getergde oerang oetang. Hij knokte zich met een be- wonderingswaardig stukje moraal naar Roubaix, waar hij arriveerde met alleen de rechterhand aan het stuur. De linker was bijna zwart van de bloeduitstortingen, zo heftig was hij door het achterwiel van Hou brechts geraspt. Nassen zal geen Tour-roem verwerven. Als coureur zal hij blijven behoren tot de naam loze middelmaat. Toch was het be- wonderenswaardig wat hij in de staart van de Tour deed, hoe hij afzag en doorging. Een Lijder Eerste Klasse. ROUBAIX. De eerste Nederlander heeft de Tour voortijdig moeten beëindi gen. De Tourleiding kende voor Wim Prinsen, die ruim een half uur na win naar Eddy Verstralen Roubaix was bin nengesukkeld geen genade. De tijdsli miet was overschreden. Aan het eind van zijn krachten raakte Prinsen 50 kilometer voor het einde steeds verder achterop, steeds verder weg van het peloton. Met hem speelde ploegleider Lomme Driessens een zeer taktisch spel dat bovendien de kracht van de Rokado’s toonde. Willy de Geest immers in het algemeen klassement slechts 1.50 achter op zijn kopman Van Springel kon als betere spurter dan Tabak de rit gaan winnen en daarmee zou hij dan tevens de gele trui veroveren. Die aanval van een ploegmakker op zijn positie, trof Herman van Springel allerminst. He* teamwork laat weinig plaats voor per soonlijke belangen en gevoelens, van daar. Zeven keer schokte het dommelende peloton overeind door het kraken van materiaal en het schreeuwen van ge wonden. De smak die Peter Nassen maakte en waarbij hij met zijn linkerhand in een achterwiel terecht kwam was de meest massale van de dag. Twintig renners kletterden tegen het door de zon tot was gemaakte asfalt Onder hen: vedette Cyrille Guimard die echter weer snel overeind was. Vissers) op 4.23; 121. Kelleners (Ned-Vis- sers) op 6.27; 125. Vrancken (Ned-Vissers) op 9.31; 129. Schepers (Ned-Driessens) op 15.36 Ploegenklassement tweede gedeelte: T de Kimpe (Verstraeten, Verbeeck, Planc kaert) 10.45.00 2. Caput (Perin, Delepine, Mourioux) 10.45,05 3. Desvages (Vianen, Bellone, Millard) 10.45,12; 4. Schotte 10.4517; 5 Plaud 10 45,22; 8. Vissers 10.45,39 (104 pnt.). Algemeen ploegenklassement: 1. de Muer 28.39,33; 2. Driessens 28.39,48: 3. de Kimpe 28 41,36 4 Barrutia 28.41,39 5. Stablinski 28*41,48; 11 Vissers 28.45,52. Algemeen bergklassement: 1 Verbeeck 6 pnt 2. de Geest 5 pnt., 3. e.a. Torres en Tabak 3 pnt. O 7* 4-7-1973 214 km Chaumont- sur-Aire t ^LBouy Givry-'ên-'*««^m|^’ VManonvilIn Argonne [Xj l'®1 i' "j.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11