Winnende Zoetemelk OLIVEIRA-MARTINS ERG SNEL TEVREDEN SW i Tour de France DAGBOEK twijfelt niet meer Canada Dry-equipe volslagen futloos „SENHOR VISSERS” HEILIGE PORTUGEZEN 1 1< I r VISSERS: IK HEB ER BEGRIP VOOR’ BELFORT^ JUEI 1973 5 FICE stes tes stes ■■■II Kermis Nijdas Snedig u 9 Voorzieningen Bewondering 6eRIT 244,5 km r* f 1 i O ISHII iddellijl •e tijd (Van onze sportredactie) 31 6891 Pustjens: Te warm. (Van onze sportredactie) „Ollie” zijn PIERRE HUYSKENS ®j«i ®D>a?=Tour De Gribaldy Joachim Agostinho weg, nu pakte Senhor Vissers ons. Dat zijn uit zonderingen en we hebben er zelf niets over te vertellen. Daft is allemaal gere geld met de clubs.” Van de verhuur op zich worden Oli veira en Martins dus geen cent beter, maar dat steekt de minimumloners geen moment- Ze hebben zich helemaal inge steld op de extra premies en bovendien schonk Ton Vissers de speciaal in Ne derland gemaakte fiets. Toen ik zei dat ik die niet terug hoefde te hebben na de Tour, dacht ik dat Ollie gek werd. Zo blij. Ze zijn gauw tevreden.” En José Vidal, die er alles van weet: „Een Por tugese coureur is arm. Daarom heeft hij altijd honger naar werk.” 62 at l. term.)! lanmel- 313: 10. Delepine (Fr-Caput) op 3.36; 11. Zoetemelk (Ned-Desvages) op 4.04; 12 Pouli- dor (Fr-Caput) op 4.21; 13. Verbeeck (Belg-De Klmpe) op 4.25; 14. Perin (Fr-Caput) op 4.26. 15. Mendes (Port-Schotte) op 4.26; 16. Van Impe (Belg-Stablinskl) op 4.28; 17. Thevenet (Fr-Plaud) op 4.38; 18 Agostinho (Port-De Muer) op 4.42; 19. S. Vasseur (Fr -De Muer) op 4 57; 20. Van Neste (Belg-Stablinskl) op 4.59: 32. Vianen (Ned-Desvages) op 8.31; 48. Martins Port-Vissers) op 10.02: 50. De Koning (Ned- Oliveira: Blij met fiets. Maar wat die tientallen onbeduidende coureurs die tóch zij het voor kort konden wegkomen lukte, had ook Cana da-Dry moeten opbrengen. Alleen Jan broers probeerde het even in zijn eentje, doch die vlucht was te onnozel om ov,er te praten. Janbroers zelf: „Er werd op dat moment tien kilometer per uur gereden, ik hoefde maar vijftien te fiet sen om vooruit te komen.Theo van der Leeuw zette ook nog even door, raakte in een kopgroep je een paar meter weg en daar hield het voor de Canada- Dry-Gazelleploeg mee op. vandaag. Ik probeerde wat met plaag stootjes maar dat hielp niet. Als je even aanzette kreeg je gelijk een knecht van Ocana mee. Dan heeft doorgaan geen enkele zin.” Dat vond ook ploegbaas Ton Vissers! „Het peloton reageerde fel.” Toch zag een groot aantal van de fietsers kans weg te springen, maar zelfs aan dat probeersel kwam het merendeel van zijn renners niet toe. Vissers vergoelijkend: „Als de zon zó hard schijnt als vandaag, is je zin gauw over.” En dat was een al te lakonieke reactie op de voor Canada- Dry treurige feiten van de dag. Ton Vissers is, hoe omstreden ver der ook, de enige ploegleider die Le vitan van repliek durft te dienen. Hij doet dat even snedig als hij zijn renners kapittelt. Men moet zich er als ernstig Tourvolger niet over ver bazen dat plotseling, als Canada-Dry weer winnen vandaag" of „Onze Lie- geinponum van Vissers naast je auto Wat Ton Vissers aan huur voor zijn twee gastarbeiders moet betalen is nog niet bekend. „Dat zouden we na de Tour regelen,,” aldus de Canada-Dry-ploeglei- der. „Ik denk dat we het met gesloten beurzen zullen doen. Die club van Oli veira wil namelijk een steuntje in de Ronde van Portugal en ze vroegen of ik daarbij wilde helpen. Waarschijnlijk zullen we het zo gaan oplossen dat ik onze drie of vier beste renners af sta om met Oliviera de Ronde van Portugal te rijden.” Zegt Janbroers eerlijk: „Ik geloof dat iedereen het wel fijn vond dat niemand in het peloton zich wilde inspannen. Als je erg hard rijdt, fiets je er misschien af. Ik zou tenminste mijn doodvonnis getekend hebben door acti ete maken”. Theo van der Leeuw, de eerste man die het had moeten proberen: „Die BIC’s plakken gewoon aan je wiel. Je kon absoluut niet wegkomen.” Matthijs de Koning: „Geen mens wilde wat doen Na een licht golvend parkoers dalen de renners de laatste 30 kilometers tot aan de finishplaats Divonne, waar de eindstreep op de paarderenbaan ligt. Na het opkomen van deze piste (650 meter) moet nog een volle ronde van 1750 meter worden afgelegd. „Pfff,” was de reactie, „met dit warme weer heeft toch zeker niemand zin.” En daar draait het om bij Canada-Dry- Gazelle dat voor de start had afgespro ken in elk geval iets te proberen, met als centrum van de aanval Theo van der Leeuw. Er kwam niets van. NANCY. Als de meute heeft gebruisd en geknald zoals in de spet terende, schuimende slag in de streek van de Champagne, dan heeft zij ook in een wilde, open Tour als deze ’s anderendaags geen goesting om op nieuw van leer te trekken. Dat kan niemand haar kwalijk nemen, zelfs niet Papa Goddet, die het klimmen zijner jaren ten spijt, nauwlettend toeziet op de kwaliteit van de strijd lust en bij het geringste teken van verslapping met hoogdravend Frans in de pen klimt om de coureurs op de barricaden te krijgen. Woensdag waren zij er niet naar toe te branden, omdat de benen nog stram waren van dinsdag, toen de zon hen in het asfalt vastplakte. Een wandeletappe heet zo’n gebeurtenisloze gebeurtenis. Maar wat heet? De ploegleiders heb ben het druk genoeg, omdat door het gebrek aan strijd de renners in de gelegenheid zijn met allerlei particu liere akkefietjes de toewijding hun ner bazen op de proef te stellen. Terwijl het dus van voren dood tij is is het van achteren een drukte van belang. Renner Jan wil even iets bijgesteld hebben aan zijn materiaal, renner Piet komt drinken halen, ren ner Klaas doet een keurige plas tegen een boom en neemt en passant wat bidonnekes vocht mee. Vervolgens rij den zij zonder problefnen terug naar de meute. Zo’n wandeling was vroeger een kolfje naar de hand van de grappen makers in de karavaan, maar die zijn onder het regime van de nogal zure Felix Levitan uitgedroogd. De kleine Tour-directeur duldt geen practical jokes; daar is hij te zeer een nijdas voor, die, gauw aangebrand als hij is humorloos van zich af bijt als iets hem niet bevalt. Woensdag zag ik hem een goedige agent van de ge meentepolitie in Nancy een opstopper verkopen toen de man „zijne Tour- majesteit” niet rap genoeg liet passe ren. Rafael Geminiani, destijds een grote joker, die onderweg gauw even een slagroomtaart kocht teneinde die Een teleurstellend optreden van de kleintjes die kermis hadden kunnen vie ren vóór de bergen in zicht kwamen. Klimmer Pustjens, voor wie de aan komst berg-op ideaal leek: „Ik durfde niet van voren te koersen, zo bang ben ik voor valpartijen. De schrik zit compleet in mijn benen.” Had Pust jens daarom niet eerder kunnen ont snappen? Vissers) op 10 09; 76. Tabak (Ned-Stablinski) op 18.17; 94. Krekels (Ned-Vlssers) op 20 42; 102. O. A. Pustjens (Ned-Vlssers) op 22.46; 107. Janbroers (Ned-Vissers) op 23.32. 110. Van der Leeuw (Ned-Vlssers) op 23,51; 115. Kelleners (Ned-Vissers) op 25.52; 121. Schepers (Ned- Drlessens) op 32,04; 123. Oliviera (Port-Vissers) op 35,41' 125. Vrancken (Ned-Vissers) op 38,39. Ploegenklassement van de vierde etappe; 1. Driessens (Van Springel, Gilson, De Geest) 18.29,23; 2. Caput (Poulidor. Guimard, Perin) 18.29,31 (29 punten); 3. Stabllnskl (Van Impe, Van Neste, Tollet) z.t. (38); 4. Desvages (Zoe temelk, Nogues, Millard) 18 29,34; 12. Vissers (Pustjens, Martins, De Koning) Zijn dorpsgenoot José Martins, van wie hij onafscheidelijk is op hotelka mers en aan tafel, begrijpt er evenmin wat van ook al heeft hij het financieel heel wat beter dan „Ollie”. Hjj is ge adopteerd door de lakenfabriek Collima die acht profcoureurs aantrok. De nationale turnkampioene Ang Smulders-Van Gerwen (sportvrouwe van het jaar 1972) beëindigt haar carrière. Het besluit houdt nauw verband met haar maatschappelijke carrière. Ze is assistente van een fysio-thefapeut. De Spaanse toptennisser Manuel Santana (35) is weer beschikbaar voor de Davis-cupploeg van zijn land, zo heeft hij verklaard. De Italiaanse schermer Aldo Monta no is in Gotenburg wereldkampioen sa bel geworden. De Oostenrijkse hoogspringster Ilona Gusenbauer heeft in Wenen de beste seizoenprestatie geleverd met een sprong van 1.91 meter. Jan van Akker (Sneek) heeft de vierde race van het z.g. skütsjesilen gewonnen. Hij voert ook het klassement aan. Daarvoor bleef de Nederlandse ploeg te opvallend achter in een etappe die hun zo op het lijf is geschreven: lang, warm en geen werkzin onder de groten die het tempo drukten tot een laag moyenne van boven de 35 kilometer. Zo’n dag is voor de kruimeldieven, uit wie Canada-Dry-Gazelle is opgebouwd. Klein in het zware bergwerk, maar kansrijk in het vlakke wanneer de ve detten wensen te rusten. En van die omstandigheden maakten de Nederlan ders totaal geen gebruik, wat een laffe indruk achterliet ook al werkte het ’’innige ploegenwerk van BIC met een ijzeren greep op vluchtpogingen, ont moedigend. Voor de Belgische radio heeft Ton inmiddels verklaard, dat hij een broertje dood heeft aan de bloedige ernst waarmee de wielrennerij door coureurs en ploegleiders bedreven wordt. Er zijn immers belangrijker dingen in dit leven? Hoe zalig is het niet om ’s avonds ontspannen op een terras te zitten, een goede wijn onder de neus en de werken van Goethe bij de hand? Aldus verklaarde Ton. Een enige verklaring. Van een groot grap penmaker. se beroepsrenners in het internationale werk verschijnen ligt aan de vorm van de overeenkomsten die zich toespitsen op publiciteit in eigen land. Oliveira: „Wij komen amper weg uit Portugal. Niet alleen de wielrenners, ook allerlei ande re sporters. De clubs eisen prestaties en publiciteit in Portugal, dat is hun groot ste doel. Wij hebben allemaal contracten waardoor we nauwelijks over de grens kunnen. Een paar jaar geledien haalde NANCY. Wat Joop Zoetemelk rijn belangrijkste concurrenten in de strijd om de Tourzege aandeed door op de top van de Haut-du-Liévre te winnen, had z(jn grootste waarden In het prikkelende gevecht van de psychologiche oorlog voering. Hij verhief zich op een dag die geheel in het teken stond van een scher pe koerscontrole door de BIC’s, de knechten van Luis Ocana. De ontnap- ping aan die druk betekende voor hem een triomfantelijke d.euk in het zelfver trouwen van de zo hautain optredende Franse ploeg. Bovendien overspoelde Zoetemelk zijn voornaamste rivalen met schrik door de manier waarop hij aan zijn allereerste etappezege in een Tour de France kwam. NANCY. De Tourfiguranten van Canada-Dry-Gazelle hebben gefaald in do greep naar een korte hoofdrol, maar ploegleider Ton Vissers nam het ze niet kwalijk. HÜ had wel begrip voor het weinige initiatief van zijn renners, maar daar kon de futloosheid niet mee goedgepraat worden. Wat dat betreft heeft „Ollie” zijn grootste genot in eigen land moeten halen. Daarbuiten koerste hij tot Ton Vissers hem een paar maanden geleden uit de binnenlanden haalde nooit en nu in de Tour gaat hij als een uit de lange rij van onbekenden aan de hon derdduizenden langs de route voorbij. Tengere, donkere, Ollie heeft moeite met het volgen op het vlakke, vandaar dat hij snakkend uitziet naar de bergen „Mijn terrein.” prijst hij zichzelf. „Een week voor de Tour werd ik op een bergachtig parcours tweede in het kam pioenschap van Portugal, achter Agos tinho, dat wil toch wat zeggen.” Over de klimmerskwaliteiten van „Ollie” is Ton Vissers zó vol verwachting, dat hij ter aanmoediging voor een overwinning in de bergen een premie toezegde waar de Portugees van is gaan duizelen. „Vijfdui zend Nederlandse guldens,” stamelt hij, „heeft Senhor Vissers me beloofd. Dat is een heel jaarsalaris voor mij, ik kan het gewoon niet snappen dat ik die met één overwinning kan verdienen.” op de voorruit van andermans ploeg- leiderswagen te drukken, of die net natgespoten medecoureurs bepoederde met meel, of die in een ijzig koude Alpenrit, als iedereen kleumend en tandenklapperend op de fiets zat deed alsof hij het ontzaggelijk warm had en bidons op zijn hoofd leeggoot, deze Rafaël zat woensdag zéér Levitan- bewust als een ernstig model-mens achter het stuur. Even stak hij zijn monumentaal beneusde hoofd naar buiten om te informeren hoe het met Pellenaars ging, zijn „bon compain". Ik vertelde hem dat Kees zojuist de zestig is gepasseerd, veel last heeft van de oude schedelbreuk, opgelopen in de ronde van Duitsland in 1950, maar verder klaar zvt om zich weer eens met een bon mot in de belang stelling van de Tour te werken (Pel lenaars is namelijk van plan binnen kort de ploeg van Ton Vissers als volgt te kwalificeren: „Precies een Barend Servetshow, een zootje onge regeld, zonder enige inhoud,” met welke kwalificatie hij even hoge ogen hoopt te gooien als destijds met „de schoonmoeder van Jan Janssen"). Geminiani vroeg me om de Pel de meest hartelijke groeten te doen, het geen ik doe langs deze weg, want hij leest dit dagboek. Hij demarreerde weg uit een compleet peloton dat sukkelend aan de voet van de 2500 meter hoge klim (een slagings percentage van 6) was gekomen. Welis waar zat Frans Verbeeck niet in de beste stelling door de gevolgen van een lekke band die hij kort voor de finale kreeg en vertelde Cyrille Guimard later dat zijn Meine lijf nog steeds zeer deed van de valpartij die hem zo’n 40 kilome ter voor het einde trof, feit bleef dat Joop Zoetemelk met een katapultreactie alle groten aether zich liet op een ui terst lastige klim. Hij versloeg er niet alleen de erkende klimmer Luiis Ocana, maar ook de gerespecteerde spurter Walter Godefroot wiens kwaliteiten op een venijnige aanlooproute naar de fi nish, zoals er die in Nancy lag, al meerdere malen glorieerden. Men zou Joop Zoetemelk, dus de meest complete renner van deze Tour kunnen noemen, maar dat beamen vond Joop Zoetemelk zelf al te ijdel. „Ik zou het niet weten.” sprak hij neutraal. Behalve die psychologische in een Tour altijd belangrijke invloed op zijn medefavorieten, bereikte Joop Zoe temelk met zijn prestatie een persoon lijk belangrijke triomf die zijn moraal, zoals dat in krom-wielernederlands heet, recht trok. En wie deze sport kent, weet dat „de moraal” alles is. Een dag na de nederlaag al, nam Joop Zoetemelk zijn revanche en bovendien leverde die in totaal (inclusief bonificatie dus) 27 winistseconden op. Niet veel, maar wel bemoedigend en daar had Joop Zoete melk behoefte aan. Voor de derde achter eenvolgende dag reed hij mef een biet- stuk in zijn broek, nog steeds vechtend tegen de last van de puist op zijn zitvlak. „Die Jongen.” wist knecht Gerard Via nen door in nabijheid opgedane ervaring, „ziet verschrikkelijk af. Hij zit helemaal verwrongen op zijn fiets. Maar zijn vorm is geweldig. Ik heb hem vandaag met bewondering gevolgd-” Joop Zoete melk: „Ongeveer 150 kilometer voelde ik enorme pijn. Het was erg moeilijk voor me, maar gelukkig ging die langzaam over omdat ze vandaag niet zo hard reden. Daar had ik mazzel mee.” Het wandeltempo van de dag er werd onder een gloeiende zon geen en kele overbodige inspanning gedaan en waren er vluchters dan grepen de hulp troepen van Ocana resoluut in bracht Joop Zoetemelk zodoende fris aan de finale die hij kende van het Circuit des Mines. Zoetemelk: „Ik wist hoe lastig het was en dait ik daarom de laatste drie kilometer steeds van voren moest koer sen.” Die ervaring hadden er overigens meer. Lucien van Impe bijvoorbeeld, een bijtertge kat in het klimwerk. Zijn adju dant Tino Tabak: „Ik moest de hele dag De Belg Delcroix (Schotte) arriveerde in 6.45,53 na het sluiten van de tijdcontrole Algemeen klassement: 1 Catieau (Fr-De Muer) 20 uur 59 min. 39 sec.; 2. De Geest (Belg-Driessens) op 1.18; 3. Mortensen (Den- De Muer) op 1.34; 4. Guimard (Fr-Caput) op 1.43; 5. Van Springel (Belg-Driessens) op 1.48; 6. Ocana (Sp-De Muer) op 159; 7. Zurano (Sp- Moreno) op 2.7; 8. Van Roosbroeck (Belg- Driessens) op 2 50: 9. Mourloux (Fr-Caput) op bij hem blijven. Van Impe zette al zijn zinnen op deze etappe omdat hij de aankomst goed kende.” In de eerste meters van de Haut-du- Liévre zag Van Impe zijn kans schoon, maar hij misrekende zich in de kracht van Zoetemelk, Verbeeck, Poulidor en Van Springel voor wie hij als een springplank fungeerde. Toen die hem achterhaalden viel de snelheid terug. En ineens drukte Zoetemelk door. „Wat moest ik anders?”, riep hij later. „Het leek me de beste mogelijkheid. Dit was een situatie naar mijn hart.” In een bikkelhard gevecht met Frans Verbeeck kwam hij als de sterkste over de streep. Voor de eerste keer in zijn Tourcarrière. En bij dat succes wilde Joop Zoete melk ineens wel toegeven dat zijn neder laag in de vorige etappe hem meer verontruste dan hij in Roubaix bekende. „Ik ben echt bang geweest, de hele avond heb Ik zitten piekeren,” zei hij, „maar dat Is nu over. Ik weet dat ik niet aan mezelf hoef te twijfelen, tenzij die puist lang blijft zitten.” Algemeen ploegenklassement: 1. De Muer 64.14,57; 2. Driessens 64.17,17; 3. Caput 64.18,09; 4. Stablinski 64 24 43: 5 Plaud 64.28,36; 12. Vissers 65.21,46. Voorlopig echter duurt die weelde maar kort. Na de Tour de France heb ben ze zich weer te melden bij hun Portugese wieierbazen van wie Ton Vis sers ze huurde. De door zijn Nederlandse ploegmakkers tot „Ollie” omgedoopte Herculano Oliveira: „José wordt betaald door zijn fabriek, ik krijg mijn geld van de dub waarbij ik ben aangesloten, Sangolos.” Die financiële vergoeding blijkt geen rijkmakertje al zijn beide renners verrukt over hun maandwedde van 3.000 escudo’s (ongeveer 350 gulden). „Bi(j ons,” zegt Oliveira, „is dat geen slecht saa-lris.” Zijn echtgenote echter zo weet de Spaanse soigneur José Vidal die in deze voor hun totaal vreemde wereld hun trouwe toeverlaat is trekt dagelijks naar het land om via groente teelt de huishoudkas wat meer inhoud te geven. Terwijl zijn vrouw over de stof fige akker gaat, leeft Herculano zich uit op zijn fiets, „mijn kostbaarste bezit”, zoals hij zegt. „De gelukkigste momen ten van mijn leven,” jubelt hij, „zijn als ik ik in Portugal train of cours en de mensen herkennen mij. Wanneer ik ze dan mijn naam hoor noemen wordt ik hélemaal blij van binnen. Dat vind ik geweldig.” Joop Zoetemelk juicht. Hij heeft Frans Verbeeck in de eindsprint teruggewezen. De uitslag van de vierde etappe is: 1. Zoetemelk (Ned-Desvages) 6.09.42 (met bonifi catie 6.09,27); 2. Verbeek (Belg-De Kimpe) 6.09,42 (met bon. 6.09,32): 3. Van Springel (Belg-Driessens) 6.09,43 (met bon 6.09,38); 4. Van Impe (Belg-Stablinski) 6 09,43; 5. Poulidor (Fr-Caput) z.t.; 6 Gilson (Lux-Driessens) 6 09,51; 7. Vlejo (Sp-Moreno) z.t.: 8. Rouxel (Fr-Plaud) 6.09,54: 9. Van Neste (Belg-Stablins- ki) z.t.; 10. Guimard (Fr-Caput) z.t.; II. Pedro Torres (Sp-Moreno) z.t 12 Merides (Port- Schotte) z.t.: 13 Zurano (Sp-Moreno) z.t.; 14. Perin (Fr-Caput) z.t.; 15. De Geest (Belg- Driessens) z.t 16. Martinez (Fr-Caput) z.t.; 17. Martos (Sp-Barrutia) z t 18. Krekels (Ned- Vissers) z.t.; 19. Catieau (Fr-De Muer) z.t.; 2o. Fuente (Sp-Barrutia) z.t.; 34 Pustjens (Ned- Vissers) 6.10,05; 40. Martins (Port-Vissers) 6.10,13; 52. Tabak (Ned-Stablinski) zt.; 56. Vianen (Ned-Desvages) z t 83. Schepers (Ned- Driessens) 6.10,30; 86. De koning (Ned-Vlssers) z.t.; 109. Kelleners (Ned-Vissers) 6.11,14; 113. Van der Leeuw (Ned-Vissers) 6.11.29; 117. Jan broers (Ned-Vlssers) 6.12,16; oliviera (Port-Vissers) 6.16,09; 125 Vrancken (Ned-Vls sers) 6.20,57. opduikt en je toeroept: „We gaan weer winnen vandaag” If: „Onze Lie ve Heer heeft óók veel geleden”; of: „ga eens effe een koel flesje Musca det voor me halen want het gaat weer lekker.” Historisch zijn Tons woorden: „We komen in ieder geval met twee man in Parijs aan: mecani cien Arie de Vries en ik.” Vandaag echter leek het er even op, dat die voorspelling niet zou uitkomen. Arie de Vries uit Elsloo namelijk zat in het portierraam van de materiaalwa- gen, hield zich met één hand vast aan het imperiaal op het dak en probeer de met de andere een toeschouwer een petje af te pakken. Dat behoort tijdens een wandeletappe tot het spel langs de kant. De assistenten van de ploegleiders doen daar druk aan mee: petjes-meegrissen en „lekkere meiden natgooien” zijn de meest gebezigde geintjes. Enfin toen Arie de Vries een greep deed in dat publiek, schoot de deur van de auto los. Hij smakte hard tegen de grond. Consternatie Sirenes. De ambulancewagen. En Arie erin. Hij had een jaap van een schaafwond, moest in de ambulance voorover gaan liggen en wachtte tot dat de dokter ervan overtuigd was dat hij niets had gebroken. Zo koer ste Arie ruim een uur op zijn buik in de Tour mee. Later, weer terug op zijn plaats, toonde hij niet zonder trots zijn wond. „Zo groot als een koeienvla”. Maar het had geen haar gescheeld of Vissers was ertoe ver oordeeld te zeggen, dat in ieder geval één man van Canada-Dry in Parijs aankomt: hijzelf. „Ik krijg weliswaar ook maar 3.000 escudo's per maand,” aldus Martins, „maar de firma geeft daarnaast allerlei voorzieningen. Ik ben sociaal helemaal verzekerd, in de fabriek is er voor de renners een massageruimte, we hebben er het hele jaar door slaapgelegenheid, we mogen in de kantine gratis eten en materiaal krijgen we voldoendie. Dat zijn in ons land grote voordelen.” Die voor Portugese begrippen royale mate van sponsoring spruit voort uit een commerciële jacht die daar fel is en waar de bedrijven zichzelf op toeleggen of het doen via een club (zoals die waarbij Oliveira is aangesloten). Zo leg gen de firma’s duidt Martins de situ atie uit beslag op zowat alle coureurs die in Portugal talrijk zijn. „Het wiel rennen is bij ons enorm populair,” zet Oliveira- Dat er zelden of nooit Portuge- NANCY. Hoe zwaar de last van de Tour de France ook mag worden, José Martins en Herculano Oliviera, zullen hem met plezier dragen. Want aan het eind van de trip wacht hun een voor Portugese wielerbegrippen onwaar schijnlijk grote beloning: ruim duizend Nederlandse guldens ofwel 9.000 escudos. Die heeft hun tijdelijke werkgever Ton Vissers in het vooruitzicht gesteld als Parijs wordt gehaald. En de twee buur jongens uit Mealhada (60 kilometer van Oporto* krijgen er niet genoeg van daar hun grote dank voor uit te spreken. „Senhor Vissers” is heilig voor ze- Puntenklassement: 1 Van Springel 55 pun ten, 2. Guimard 49. 3 Zoetemelk 45, 4 Verbeeck 40, 5. De Geest 38, 6. en 7. Van Roosbroeck en Vianen 33. -.Ts.,,, w* lAudn Mortem Moutte .Morez 6-7-1973 Q D 7 "ar-? ür

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15