AMERIKA MOET WENNEN AAN Koersen Duindigt BENZINETEKORT Dries Boszhard en Haarlem tot overeen stemming INSCHRIJVING DAMESTITEL Wim Brandse nummer één bij TC Zandvoort Bouma Ronde om Zaanenbos in drie categorieën Wimbledon in Vakantieservice van Fiat KEUR b.v. Sublieme grootmeestergroep in dertiende IBM-toernooi Santpoort kent geen probleem Overwinning van Annemiek claudia süater V ■ii I Revolutionaire dit band tegen alle pech Kleine Mustang najaar KNSB OVERWEEGT BETALING AAN TOPSPELERS in In afwachting van Muggenronde RCH/Cementbouw tegen Zweeds team 17 DONDERDAG 5 JUEI 1973 i 1 amsterdam/kalverstraat 179 haarlem wagenweg 94 utrecht/oude gracht 135 Nieuws in T kort Toewijzingen is If® PlHAl'i (Van onze sportredactie) Dries Boszhard: Akkoord. Spasski: Favoriet. (Van onze sportredactie) >L. (Van onze sportredactie) (Van onze tennismedewerker) (Van onze sportredactie) (Van onze wilermedewerker) ADVERTENTIE en- ADVERTENTIE (Van onze tennismedewerker) Harmenjansweg 19 Haarlem Zaterdag geopend 8-12 uur uw leverancier voor Bouwvakgereedschappen. Tel. exp. 310612—310214 Zaterdag geopend 9-13 uur Tegelshowroom met grote sor tering decor-tegels. Nederlandse kansen: „Volgens de Elo- ranglijst zouden ze allemaal op de on derste plaatsen moeten eindigen, maar dat is natuurlijk niet een bij voorbaat uitgemaakte zaak. alle Bouw- en Stucadoors- materialen in groot en klein verpakking. Sierpleisters Vakantiegangers die met hun auto, al dan niet een Fiat, naar Italië vertrekken kunnen daar in geval van pech rekenen op de steun van Fiat. In samenwerking met de Italiaanse automobielclub laat Fiat tot 16 september 105 speciaal ingerichte servicewagens over de Ita liaanse autowegen en de druk bereden verkeersroutes patrouilleren. In geval van pech kan iedere automobilist een beroep doen op deze volledig uitgeruste servicewagens. Op de zeven banen in de Zandvoortse duinen zal zich overigens een interessant toernooi gaan afspelen, aangezien er bij de 32 heren enkel B inschrijvingen zeer veel van buiten het district zijn. Als Het lijkt me niet de ideale manier om altijd weer gemotiveerd aan toernooien deel te nemen. Ik zet momenteel een vraagteken ach ter de namen van Ree en Timman. Zij houden zich de laatste tijd uitsluitend met schaken bezig en dat betekent in Nederland veel simultaanpartijen, veel vluggertjes en veel met theorie werken. Vooraf is er om twaalf uur een rit voor aspiranten over 25 kilometer met onder de deelnemers de Haarlemmers Ron van Waard en Menno van Dellen. Omstreeks drie uur worden de „Mug gen” op het parcours verwacht na hun zesdaagse tocht door Nederland en zij rijden tot besluit een ploegentijdrit rond het Zaanenbos. Tel. showroom Koud en hom 60: 322368. :er- ’ie- tlag ma net ar- Ey- .ing nde het ■ste te er- ai- vas ent er in aar id- pe- ui- :ijn lar in- aal nee tog oe- tan ro- dit •in een •ots nt- ent hij <am een ten nus aa- Ve- no- rde er- >o.s De acht van Njord heeft tijdens de Henley Royal Regatta in de strijd om de Ladies Plate gewonnen van de ploeg van Downing College uit Cambridge. Jan Maathuis is achter Europees kampioen Hartwig Steenken (W-Dld) als tweede geëindigd in een springconcours op tijd tijdens het CHIO in Aken. overheid. En dit raakt onmiddellijk het maatschappelijk beleid, dat een overheid tracht te voeren. Een voor beeld ligt direct voor de hand: nu de verhoging van de benzine-accijns in ons land niet doorgaat, betekent dit onser meer, dat bepaalde taken in de sociaal-culturele sfeer niet kunnen worden verwezenlijkt, of uitgesteld moeten worden. AMSTERDAM. Met de bezetting van de dertiende editie bewijst het IBM- schaaktoernooi eens te meer dat het is uitgegroeid tot een evenement dat zich qua allure kan meten met welk schaak toernooi dan ook. De deelnemers, die elkaar van 17 juli tot en met 4 augustus de eerste plaats in de grootmeestergroep zullen betwisten, herbergen zoveel kwa liteit, dat de IBM-krachtmeting voor de Wereldschaakbond (FIDE) geldt als een toernooi van categorie 11. En dat is erg hoog. Het Hoogoventoernooi van dit jaar viel in dezelfde categorie. HAARLEM. De deelnemers aan het open B-, en C-toernooi van de T.C. Zandvoort', dat zondag van start gaat, zullen als eersten gebruik kunnen ma ken van de nieuwe kleedruimten anex vergroot clubhuis. Deze nieuwe outilagc zal zaterdagmiddag 7 juli door burge meester Nawijn tijdens een feestelijke bijeenkomst worden geopend. De Amerikanen worden voor het eerst in vredestijd bedreigd door een tekort aan benzine. Het tekort aan deze brandstof zal deze zomer naar schatting 2 tot 5 percent bedragen en niemand weet wat er in de komende maanden wan neer het verkeer het drukst is zal gaan gebeuren. Een ding staat echter voorop: De Amerikaanse automobilisten zullen of minder, of minder hard moeten gaan rijden. Federale functionarissen hebben er reeds op aangedrongen, dat men beneden de 75 km per uur blijft, om zodoende brandstof te sparen. De grote vraag in Amerika is: Wie van al die miljoenen benzineverbruikers zal in de toekomst minder gaan gebruiken om dit tekort te dekken? Ford zal in de herfst van dit jaar een nieuwe generatie Mustangs pre senteren: de Mustang II. De nieuwe, kleinere Mustang is gebaseerd op de Pinto, het kleinste type uit de Ford serie in Amerika. Het is nog niet zeker of de nieuwe Mustang ook in Europa zal worden geleverd. Sinds 1965 verscheen Ford met die Mustang op de Mankt. De eerste mo dellen waren gebaseerd op de Falcon, later sinds 1971 op het chassis van de Fairtlane, Torino. De nieuwe Mustang II zal naar keuze verkrijg baar zijn met een 2,3 liter vier cilin der krachtbron, of met een 2,6 liter motor uit Fords nederzetting in Keulen. De wagen krijgt eveneens uit Duitsland een handgeschakelde bak met vier gangen. Eventueel is een automaat verkrijgbaar. De ophanging is eveneens van de Fond Pinto afge leid. De nieuwe Mustang heeft een voorstuk van kunststof. In de sportie ve uitrusting is hij verkrijgbaar met een zogenaamd rally-pakket. volop zomer prijsjes eerste is desondanks toch Wim Brandse geplaatst, gevolgd door de Katwijker Jan de Groot, Theo Mulder van Bloe- mendaal en de Dash-speler Kees Klotz. Andere sterke spelers van buiten het district zijn o.a. Arents uit Eindhoven en de Dash-speler Ivor Hordijk (jongere broer van Jan Hordijk) die overgangs klasse B speelt- Opvallend is het ontbreken van alle H.L.T.C.-spelers in het heren-enkelspel. Voor het herendubbelspel zijn even eens veel inschrijvingen binnengekomen. De districtskampioenen Brandse Barton zijn hier als eersten geplaatst gevolgd door de dubbels Klotz Hughan, Reus Wijnands en Weyers Deibel. Of deze vier combinaties hun plaatsing kunnen waar maken is zeer de vraag, aangezien er nog enkele dubbels bij zitten waarvan de sterkte niet bekend is. Bij het gemengd- dubbel worden van de 16 inschrijvingen de kansen van het echtpaar Weyers het hoogst geacht. Droevig gesteld is het met het dames tennis in het distrikt Haarlem met acht en zes inschrijvingen in resp damesenkel en damesdubbel is de bezetting wel erg mager, temeer daar het steeds dezelfde namen zijn. In het enkelspel zal het Kea Onstein niet meevallen het succes van Eindenhout ie herhalen nu districtskam- pioene Els de Jong ook weer meedoet. Bij de dubbels lijken Els de Jong en Yvonne Koenders de sterksten, maar misschien kan de nieuwgevormde com binatie Kea Onstein Millie Sikkes voor een verrassing zorgen. In de C-enkelspe- len zijn Ton v. Dijck en Ineke Hesselink als eersten geplaatst, maar dit is wel een greep uit een veelheid aan gelijkwaardi ge concurrenten- Wedstrijdleider Wim de Jong zal ove rigens alles mee moeten hebben om op de zeven banen de 240 partijen zo te larten verspelen, dat zaterdag 14 juli die finales voor donker klaar zijn. KNSB-voorzitter Wim Ruth daarover: „In de schaakbond wordt momenteel gedacht aan een vorm van betaling van de nationale topspelers. Hoe dat zal gaan en wie ervoor in aanmerking zullen komen, is op dit moment nog niet te zeggen. Er wordt naar een oplossing gezocht, maar dat we het topschaken in Nederland willen stimuleren is zeker”. Voor het eerst zal een damesvierkamp (Timmer, Van der Griendt, Heemskerk en Jansen) worden gehouden. De mees ter vierkamp, waarvan de winnaar vol gend jaar in de meestergreep mag uitko men, wordt gevormd door Cortlever, Van Geet, Van Scheltinga en Vogel. HEEMSTEDE- Zaterdag (aanvang 11 uur) speelt het eerste team van RCH- Cementbouw op het Heemsteedse honk- balveld een wedsrbrijd togen het Zweedse team Bagarmossens. De Zweden eindig den in hun nationale competitie op de tweede plaats en wonen momenteel col lectief de Europese titelstrijd in Haar lem bij. i HAARLEM Dries Boszhard is uit eindelijk toch tot overeenstemming ge komen met eredivisieclub Haarlem over verlenging van zijn contract. De Am sterdammer tekende voor één jaar bij. Ton Marijt Haarlems voorstopper is het nog steeds niet met het bestuur eens over een geldelijke aanpassing van zijn verbintenis die nog één seizoen kopt. Normaal gesproken is Marijt wel aanwezig bij de aanvang van de trainin gen, vrijdag. De meestergreep van het IBM-toer- nooi is, in tegenstelling tot die van Hoogovens, een twaalfkamp. Bij IBM is er de wil het toernooi tot een zestien kamp te laten uitgroeien, maar om bud gettaire redenen zat dit er dit jaar nog niet in. De meestergreep wordt gevormd door: Bellin (Engeland), Hecht (West- Duitsland), Jakobsen (Denemarken), Jan sa (Tsjechoslowakije), Keene (Engeland) Kovacevic (Joegoslavië), jeugdwereld kampioen Romanisjin (Rusland), Torre (Filippijnen), de Nederlanders Van den Berg, Hartoch, Scholl en de Russische Nederlander Sosonko. Een Utrechts bandenbedrijf heeft een zogenaamde veiligheidsteststraat laten installeren. In deze teststraat kan men tegen vergoeding zijn wagen geheel laten nakijken. Onder meer wordt de wagen op een remmentest- bank gezet, en controleert men d« banden, verlichting, accu enz. Voorlopig doen de Amerikanen of er niets aan de hand is. Men pakt nog even gemakkelijk de auto en rijdt nog even snel als voorheen. Toch moet het feit, dat steeds meer automobilisten op hun speurtocht naar brandstof voor gesloten pompen komen te staan, hen aan het denken zetten. Tenminste, dat hoopt de Ame rikaanse overheid. Andere benzinesta tions hebben reeds rantsoeneringen ingesteld. Men verschilt van mening of het tekort natuurlijk, dan wel kunstmatig is. De directeur van de vereniging van pomphouders, Jake Tuteske, heeft gezegd, dat het tekort met opzet is veroorzaakt. „De oliemaatschappij en willen bepaalde faciliteiten, en zij gebruiken het tekort als een excuus om hun zin te krijgen. Zij willen zeeboringen, havens aan de kust en een pijpleiding van Alaska naar de U.S.A.”, aldus Tuteske. Industriële expers beweren echter, dat het tekort aan brandstof en gevolg is van een beperkte voorraad aan ruwe olie en een tekort aan raffinaderijen. Wellicht is van beide beweringen iets waar, maar dit be hoeft de crisis als geheel nog niet te verklaren. Ongetwijfeld hebben ook de OPEC-landen (de landen die ruwe aardolie exporteren) hun deel bijge dragen aan de crisis, die zich thans openbaart in Amerika, maar die wel licht gevolgen zal hebben voor Euro pa. Deze OPEC-landen, die sinds 1970 als een gesloten blok opereren, heb ben steeds hogere eisen op tafel ge legd. Het gevolg daarvan is onder meer geweest, dat de benzinemaat- schappijen hun kalkulatiemethode met vaste winstmarges en prijzen voor de pomphouders ingrijpend in veelvuldig moesten wijzigen. On getwijfeld werd dit mede beïnvloed door de geweldige kosten, die deze maatschappijen de laatste jaren heb ben gemaakt in hun speurtocht naar olie buiten de OPEC-landen. KOBLENZ. Annemiek Bouma heeft in Koblenz tijdens internationale atletiekwedstrijden het hoogspringen bij de dames gewonnen. Ze overbrugde een hoogte van 1.73 meter. De Westduitse Karin Wagner werd, eveneens met 1.73 meter, tweede. Wilma van Gooi werd op de 100 meter tweede achter wereldre- cordhoudster Renate Stecher. De Bra bantse noteerde een tijd van 11.5, haar beste seizoenprestatie. Stechter was tweetiende van een seconde sneller. Tilly van der Made werd op de 800 meter derde in 2.09.7, ook voor haat betekende dit de beste prestatie van het seizoen. HAARLEM. In tegenstelling tot al le boycotmoeilijkheden die het grote Wimbledon tournooi in Engeland heeft moeten doorstaan, heeft het Wimbledon- toernooi in Santpoort totaal geen proble men. Er wordt op de tien banen van het park gespeeld in alle jenkei-, en dubbel spelen, waarbij allen zijn begonnen in één afdeling. Na de eerste ronde, ge speeld op zondag en maandag jl. is men verder gaan spelen in respectievelijk een winnaars- en verliezersronde. Woensdagavond was men gevorderd tot de kwartfinales gespeeld kunnen worden. Hierin zullen hoofdzakelijk spe lers van het organiserende ABC met nog enkele Kontaktspelers uitkomen. WASSENAAR. De uitslagen van de woensdag gehouden koersen zijn: Tunesieprijs 2140 m: 1. Lars Buiten zorg (P. Smit) 3.01.4 1.26.4, 2- Looper T, 3. Linos van Amstel. Winn. 2,20 pl. 1,40 1,50 1,50 koppel 3,80 trio 333.60. Marokkoprijs 2140 m.: 1. Kosmos P (J- v.d. Pijl) 3.02.7 1.25.4; 2. Kuno V; 3. Komiek Olivier. Winn 2,80 pl. 1,40 3,30 2,40 koppél 8,90. Saharaprijs 2040 m-: 1. Ilexide Hano ver (W. Duivenvoorden) 2.47.7 1.22.2; Kees Verkerk; 3. Jean nine D. Winn. 7,20 pl. 2,10 1,70 1,60 koppel 16,50 trio 181,40. Kingwayprijs ca 1350 m.: 1. Sweet Memory (H- van der Kraate) 1.23.9; 2. Terlenka; 3. Heihof Anuschka. Winn. 1,80 pl. 1,30 1,40 koppel 4,50. Lybiëprijs 1600 m.: 1. Kephalus P (W. P. v.d. Pijl) 2.09.7 1-21.1; 2. Jessico Maine; 3. Jerolimo. Winn. 20,20 pl. 4,30 3,80 10,70 koppel 13,20 trio 11.732,40- Egypteprijs 2040 m.: 1. Ironie (J. van Dooyeweerd) 2.43.6 1.20.2. Hornblower, 3. Giovanni. Winn. 1,50 pl. 1,30 1,90 3,50 koppel 3,10- Prijs dier 3-jarigen 2000 m.: 1. Lento H. (G. van Eykelenborg) 2.47.7 1.22.8; 2. Lonely Star (BW); 3. Lex Areta. Winn 9,30 pl. 2,80 1,70 5,60 koppel 4,40 trio 955,20 My Loverprijs ca 1800 m: 1. Snooty Fox (K- Davies) 2.00.5; 2. Gratisssa; 3. Radbout. Winn. 4,pl. 1,90 2,70 koppel 7,20. Soedanprijs 2040 m.: 1. Hero Hollandia (W. G. M. van Dalen) 2.49.7 1.23.; 2- Keen Speed; 3. Igor M. Winn. 5,80 pl. I, 60 1,30 1,70 koppel 11,60 trio 80,80. Algerijeprdjs 2040 m.: 1- José K (P. van Kerkwijk) 2.52.1 1.4.4; 2. Kamiel; 3. Jos N. Winn. 7,70 pl. 1,50 1,20 2,0 koppel 6,30. Totalisator-omzet 321.058, Twee ex-wereldkampioenen zullen van de partij zijn op het derde schaake venement van allure dat dit jaar binnen Nederlandse grenzen wordt gehouden (na Hoogovens en het zojuist beëindigde AVRO-toernooi), namelijk Spasski en Petrosjan. Zij lijken op papier het eerst in aanmerking te komen voor de eerste prijs, evenals vorig jaar bepaald op 3500, maar de concurrentie is moor dend. Belagers voor de Russische cracks, beiden al verzekerd van een plaats in het eerstvolgende kandidatentoernooi, zijn de Hongaarse veteraan Szabo, die met de Rus Geiler het AVRO-toernooi won, en de jonge Tsjech Smekal, die kort geleden iedereen in positieve zin verraste door in Leningrad achter Kortsnoi, Kar pov en Byrne te eindigen en net een plaats in het kandidatentoernooi te mis sen. De zestienkamp wordt gecomple teerd door de grootmeesters Andersson (Zweden), Donner (Nederland), Kavalek (VS), Planic (Joegoslavië) en Radulov (Bulgarije), de kandidaat-grootmeester Quinteros (Argentinië), de internationale meesters Marovic (Joegoslavië), Ribli (Hongarije), Langeweg, Ree, Timman (Nederland) en kandidaat-meester En- klaar, eveneens uit Nederland. FIDE-voorzitter Max Euwe over de De eeft loro het aan ilan in rste erse iata om Pirelli, het Italiaanse bainidencon- oenn, heeft in samenwerking met Dunlop een nieuwe en volgens de fabriek revolutionaire autoband ontwikkeld. Deze band zou bestand zijn tegen alle mogelijke soorten van pech en maakt het bezit van een reserveband overbodig. Volgens een woordvoerder van Pi relli ligt het geheim van de nieuwe band in een volkomen gewijzigde vormgeving: de vrij smalle binnen kant van de band is namelijk drie hoekig, in plaats van rond. Bovendien is het loopvlak aanmerkelijk breder, dan bij de conventionele typen ban den. Van de band is nog slechts een prototype gereed. Pirelli en Dunlop gaan deze prototypen de komende maanden aan een reeks zware be proevingen onderwerpen. Men heeft tot nu toe drie jaar gewerkt aan de ontwikkeling van deze band. „Door de korte tijd van voorbereiding zijn we er niet ingeslaagd om alle ama teurs, liefhebbers en veteranen van de zes clubs voor de strijd rond het Zaa nenbos te strikken”, aldus voorzitter An dré Vetman van De Kampioen, „want aanvankelijk zou Excelsior zich met de organisatie belasten, maar dat zag er vanaf omdat men niet over voldoende medewerkers kon beschikken. Niettemin verwacht ik toch wel zo’n zeventig mar aan de start”. Verschillende renners hebben al ver plichtingen elders aangegaan voordat be kend was dat er weer rond het Zaanen bos zou worden gereden in afwachting van de „Muggen”. De Heemskerker Lies de Vries, die vorig jaar op fraaie wijze zegevierde, is ditmaal dan ook niet van de partij. Van De Kampioen wordt onder meer aan de strijd deelgenomen door de Haarlemmers Jan Jansen, Ed Sminia, Dick Schouten, de broers Hans en Her ny van Leeuwen, Ton Blom, Piet Nees- kens, Arthur van Leuffen, Freek Corne- lisse en Hank Kiekens, Henk Buis uit Vijfhuizen en de Santpoorter Hans v.d. Putten. Door De Bataaf zijn onder ande re ingeschreven de Amsterdammers Nico Vermeulen, die voor de tweede keer de clubtitel van de oranje-zwarte club be machtigde en twee jaar geleden zege vierde rond het Zaanenbos, Co Moritz en Dick Beusekamp, Jan de Jong en Co Hoogendoorn uit Zwanenburg met de Aalsmeerder Nico Rinkel. Van Kenne- merland doen de IJmuidenaar Rob Schelvis, Bas Brouwer uit Velsen-Noord, de Beverwijkers Jan Metselaar en Jack HAARLEM. Op het 900 meter lan ge parcours Zaanenlaan, Orionweg en Mercuriusstraat rond het Zaanenbos in Haarlem-Noord, houdt de Haarlemse wielerclub De Kampioen zaterdagmiddag in afwachting van de aankomst der deelnemertjes aan de Haarlemse Mug- genronde een koers voor amateurs, lief hebbers en veteranen. Dat is al enkele jaren zo de gewoonte. Aan deze afwach- tingskoers wordt deelgenomen door ren ners van Olympia (Amsterdam), De Ba taaf (Halfweg) Kennemerland (Bever wijk), De Bollenstreek (Lisse), DTS (Zaandam) en het organiserende De Kampioen. Hoe het ook zij: Amerika staat voor de vraag, hoe er een stelsel van toewijzingen moet worden opge bouwd, om de geslonken voorraad zo billijk mogelijk te verdelen. En het staat voor de dringende kwestie, om het Amerikaanse publiek duidelijk te maken, dat er minder moet worden gereden. Tot nu toe is echter het benzineverbruik in Amerika elk jaar met zeven procent gestegen en nam het verkeer steeds meer toe. Volgens enkele expers zal het te kort in Amerika duren tot het mid den van de jaren zeventig. Tot dat tijdstip zouden de raffinaderijen niet in staat zijn meer benzine en andeiej aardolieprodukten af te leveren. Maar volgens velen zullen de veranderin gen die dit benzinetekort veroorzaakt permanent zijn. Veranderingen in die zin, dat de Amerikaanse consument vertrouwd zal raken met een zuinig gebruik van benzine als energiebron. Inmiddels beïnvloedt de Ameri kaanse energiecrisis ook Europa. In kopers uit de U.S.A, zijn op grote schaal bezig Europese voorraden aan te kopen. Die voorraad is echter be perkt. Wordt een groot percentage daarvan verscheept naar Amerika, dan zal ook hier de brandstof schaar ser kunnen worden, omdat het du bieus is of de raffinaderijen in Euro pa wel aan de gestegen vraag kunnen voldoen. En minder benzineverbruik betekent onder meer, een geringere opbrengst uit de accijnzen voor de lijft eeft aar. I ling de van Hooff met Henk Hendriks uit Heemskerk aan de strijd deel. Door Olympia, De Bollenstreek en DTS waren de deelnemers helaas nog niet opgege ven. De start is zaterdagmidag om een uur en er moet tachtig kilometer wor den af gelegd.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17