Pessimisme blijft in Helsinki overheersen Kerncentrale Brits echtpaar na 117 dagen op zee gered Britse regering Portugal laat Mozambikaan vrij Fransen worden in Peru bedreigd I Vliegtuiglawaai bij Nordhorn iets minder Amalrik op 10 juli voor de rechter gaat stroom leveren Proces verbaal tegen stinkend bedrijf Ook Brigitte Bardot tegen kernproeven „Auto in stad s taboe” Mej. Goudsmit stelt onderzoek in naar conflict Haagse Post ditnwj Arabisch duo bespreekt eenwording JAN^BROEK vüco dé autobandenspecialist óov<kj ©Klapper/ Jn «1 WaanbiedingOU: I ONTSLAG REDACTEUREN NOG NIET INGETROKKEN 1] DONDERDAG 5 JULI 1973 2 D< Borsele in eerste versnelling rentie over veiligheid en samenwerking in Europa willen bereiken. Teleurgesteld Tombola Na klachten Barnevelders Na vier jaar extra-straf Bi 1] 1] Kies voor zekerheid KINGhAI CARSOO Keus uit meer dan 300 wagens BOVAG gar. bewijs - ANWB keuring RIJKSWEG - NAARDEN TELEFOON 02159 - 40041 560X15TUB. (Van onze correspondent) HELSINKI. Zo mln mogelijk concrete resultaten en zoveel mogelijk formuleringen die de Russische invloedssfeer beschermen tegen infectie met westelijke ideeën, naast een ruime mate van economische, technolo gische en handelsrelaties met datzelfde Westen: deze beginselen liggen aan de basis van het resultaat, dat de Warschaupact-landen bij de confe- Sommige mensen denken, datje van King Cars alleen de verpakking overhoudt. - Russen houden zich op de vlakte ADVERTENTIE 32 te 30 o w Zo zal het aantal parkeerplaatsen ver minderd wonden en zullen parkeerover- tredingen strenger worden bestraft. De voorstellen zullen naar alle waarschijn lijkheid op fel verzet van de verenigin gen van automobilisten stuiten. AMSTERDAM Wt‘3T NOORDOOST-ZUIP HAARLEM PURMtRCNO-KATWtiK HIlVtKSUM 7.47 3.38 no o n 29 26 28 23 22 26 29 27 28 25 26 28 26 26 22 23 28 23 27 20.15 15.57 20 13 16 18 17 16 15 14 14 17 16 17 17 14 18 14 21 14 17 22 12 17 16 15 19 19 15 19 16 14 16 14 16 16 12 16 15 16 uur uur uur uur Max xou een o o o 15 o o o o o o o o o o o o o o o o o Straatsburg heeft het Europese parle ment gisteren een voorstel een spoedde bat te houden over de Franse kernproe ven verworpen. SEOEL. (Reuter) Een Zuidkoreaan- se vissersboot heeft een Brits echtpaar gered dat 117 dagen in zijn reddingboot in de Stille Oceaan had gedreven nadat het jacht waarmee het op weg was van Southampton naar Nieuw-Zeeland tij dens een storm ter hoogte van Ecuador was gezonken. BORSELE. De kernenergiecentrale In Borsele is gisteren gesychroniseerd. Dit houdt In, dat de generator van de centrale gekoppeld is aan het landelijk elektriciteitsnet, zodat met de stroomle- vering kan worden begonnen. Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno 31 33 26 31 0 0 0 o o o o o o o o tr< tei wi be ali w< licht bew. zw. bew. onbewolkt in staat te zijn de directie van Bonaven- tura te bewegen het ontslag in te trek ken, omdat de redactiecommissie haar visie niet bekendmaakte. De directie heeft laten weten dat het ontslag van de 16 redacteuren een punt van bespreking zal zijn met mej. Gouds mit. 1 B de ter sij r<x we de las VI ui Pt Madrid Malaga München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich 1 vo gei tai sla pk scl wc mc va vit aa nu on, de va Bi m m; ai m te vc he or C voc ren sar pre car Is grc ren bat h« acl. het spe sch •ni I cor de Vei in sel' ten sta ter ger i> fela kei lee OP vat ten sta kas aar koi en Eut We oor me uit. nie eer nat uit spr var bei det le ver I ner WEERRAPPORTEN LONDEN. (DPA) De Britse regering wil krachtig gaan optreden tegen de chronische verstopping van de binnen steden door het steeds toenemend auto verkeer. In een regeringsvoorstel aan het parlement worden maatregelen in het vooruitzicht gesteld die automobilisten ervan moeten weerhouden met hun auto naar de binnenstad te gaan. AMSTERDAM. Mejuffrouw Goud- smit, lid van de Tweede Kamer voor D’66, zal onderzoeken of er mogelijkhe den zijn voor bemiddeling in het conflict dat is gerezen tussen de ontslagen redac tie van het weekblad de Haagse Post en de directie van de eigenares, uitgevers maatschappij Bonaventura b.v. De bemanning van de 650 ton metende Wolmiho ontdekte de reddingboot zater dag ter hoogte van Guatemala. De ge redden waren volkomen uitgeput. Zij waren zes maanden geileden uit Enge land vertrokken. Na twee vergaderingen gisteren tussen het college van beleidsbepaling van Bo naventura, de directie en de redactie commissie van HP kwamen de partijen overeen mej. Goudsmit, die zich daartoe had aangeboden, toe te laten tot het onderzoek. Volgens een gezamenlijk uitgegeven communiqué heeft de redactie gesteld dat een gesprek over de oplossing van het conflict rond de benoeming van de heer J. Folkertsma tot hoofdredacteur van het weekblad pas mogelijk is wan neer het collectieve ontslag op staande voet is ingetrokken Het college van beleidsbepaling verklaarde daarop niet De Westduitse minister zei dat als tijdens het verloop van de besprekingen duidelijk zou worden dat onze opvattin gen over de realiteit nog te ver uit elkaar liggen, dit duidelijk gezegd moet worden. „Het zou ook niet het einde van het ontspanningsproces betekenen. Het zoi niets anders beduiden dan dat de omstandigheden nog niet rijp zijn om het ambitieuze doel dat wij ons hebben gesteld, op deze conferentie te bereiken.” ve de Russische ontwerptekst, zijn giste ren ook een Oostdiuits-Hongaars concept over de economische betrekkingen en een Pools-Bulgaars plan voor de huma nitaire en culturele contacten overhan digd. Ook van westelijke zijde echter komt er inbreng voor de discussies die zich in september in Genève in de commissies en sub-commissies gaan ontwikkelen. Er is daarbij geen sprake van een zo ken nelijk straf georganiseerde opzet als de Warschau-paet-partners hebben toege past. In Londen is het een alledaags stads beeld om stilstaande vrachtwagens kort bij kruisingen of op andere plaatsen d'/ rijbaan te zien versperren, terwijl in feite een stopverbod geldt. Op het ogen blik wordt daar niets tegen gedaan. Dubbelparkeren is ook een ingeburgerd gebruikt. Taxichauffeurs stoppen, zonder rekening te houden met het overige verkeer, en kruisingen raken verstopt doordat veel automobilisten bij oranje of zelfs rood licht gewoon doorrijdien. In juni van dit jaar deed hij vanuit zijn gevangenis in Portugal een beroep op premier Marcello Caetano, waarna hij naar zijn geboorteland Mozambique werd overgebracht. Daar is hem het dorp Inhambane, een vissersdorp aan de kust 400 km ten noorden van Lourengo Marques, als ballingsoord toegewezen. Istanboel Las Palmas Tunis De Sovjet-Unie lijkt vooralsnog niet van zins de Breznjev-doctrine, die de soevereiniteit van de socialistische lan den moet beperken, te laten vallen, in weerwil van de de Russische ontwerp tekst over de beginselen van de betrek kingen tussenstaten. Een Sovjet-woord voerder heeft tijdens een persconferentie de Russische inval In Tsjechoslowakije als een daad van „vriendschappelijke bijstand op verzoek” gekenschetst en de conclusie die men daaruit kan trekken, is dat een dergelijk gebeuren ook In de toekomst mogelijk is. De Rhenense rijkspolitie zoekt naar het echtpaar Nouris, dat waarschijnlijk op een camping ergens in België ver blijft. Zaterdagnacht brandde de woning van het echtpaar geheel uit. De heer en mevrouw Nouris weten nog van niets. Stadsredacteur Hans Polak van het Parool gaat niet naar KRO’s Brandpunt, zoals aanvankelijk abusievelijk werd ge meld, maar naar de actualiteitenrubriek van de VARA Achter het Nieuws. Amsterdam onbewolkt nno onbewolkt ono o Door de aanhoudende droogte wordt het fundament van de vuurtoren in het Zeeuwse Haamstede bedreigd. Normaal staan de zware houden balken onder water, waardoor die draagkracht in tact blijft. Het waterpeil isc> het ogenblik zo laag dat een deel van het fundament boven water is gekomen. Voorlopig zal dat vijf tot tien Mega watt zijn, omdat enkele uren later weer moet worden afgekoppeld. Deze eerste stroomimpuls, wordit gebruikt om het veiligheidssysteem te testen. Dan kunnen ook de fouten in het elektriciteitsnet worden opgespoord.. Aanstaande zondag of maandag wordt de capaciteit opgevoerd tot 25 a 30 Megawatt. Het „opstarten” van de kern centrale bevindt zich momenteel in de tweede fase. Zoals bekend heeft die Pro vinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM) in Borsele twee weken geleden vergunning gekregen om de centrale op te starten met de bepaling dat dit in vier fasen zou gebeuren. Over drie we ken gaat de derde fase in, waarbij de centrale dan op tachtig percent van zijn vermogen komt. De totale capaciteit die deze kerncentrale kan ontwikkelen is 477 Megawatt. Hij zei ook niet zozeer bevreesd te zijn voor maatregelen van de Russische autoriteiten tegen hemzelf ais wel tegen „mijn familie en de familie van mijn vrouw”. Hij was pessimistisch over die moge lijkheid tot veranderingen in die Sovjet- Unie. „Volgens mij kan men er weinig aan doen. Het systeem is uiterst stabiel”, vond hij. van represaillemaatregelen zullen zijn wanneer de proeven doorgang vinden. VOORUITZICHTEN TOT ZATERDAG: Warm met een kleine kan» op onweer Aantal uren zon: 7 tot 16. Minimum tempe ratuur: 1 tot 6 graden boven normaal. Maxi mum temperatuur: 3 tot 8 graden boven nor maal. Kana op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kan» op »en geheel droog etmaal80 percent. Normale temperaturen tot 8 juli: minimum 14, maximum 10 graden. BONN. (DPA) De bevolking van het Nedersaksische Nordhorn, die on langs fel demonstreerde tegen het vlieg tuiglawaai rond het militaire oefenter rein bij het plaatsje, heeft woendag een eerste succesje geboekt. De Westduitse minister van Defenie Georg Leber heeft een delegatie van de bevolking beloofd dat met ingang van augustus tussen 12 en 14 uur geen oefenvluchten meer zullen plaatsvinden. Engeland heeft de SowjetUnie op nieuw gevraagd Rudolf Hess vrij te laten. Hess, eens de plaatsvervanger van Hitler, is de laatste Duitse oorlogsmisda diger die in de geïnternationaliseerde gevangenis in de Berlijnse wijk Spandau wordt vastgehouden. De Russen zijn de enigen die niet willen dat Hess, die 79 jaar is, wordt vrijgelaten. Overigens is uit niets gebleken dat zij hun standpunt hebben gewijzigd. PARIJS (DPA, Reuter en AFP). Brigitte Bardot heeft zich gisteren in een gesprek voor de radio tegen de Franse kernproeven In het gebied van de Stille Oceaan uitgesproken. De film ster, een van de ondertekenaars van een protest tegen de proeven in de atmos feer, noemde de reeks „gevaarlijk en beangstigend”. MOSKOU (AP-UPI). Russische schrijver en historicus Andrej Amalrik zal op 10 juli terecht moeten staan op beschuldiging van belastering van de Sovjet-staat. Dit heeft de vrouw van de in 1970 tot drie jaar gevangenisstraf veroordeelde en nu nog steeds gevangen- zittende Amalrik gezegd. op het maatschappelijk bestel in do Sovet-Unie. De 52-jarige Sacharov noemde het een tragedie dat Russen niet vrijelijk hun land kunnen verlaten en er dan weer terugkeren. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft minister Leber de delegatie toegezegd zich te zullen inspannen voor verdere vermin dering van de overlast. Een woordvoer der van de delegatie had het gesprek mot de minister positief genoemd. In de Franse ambassade in de Peru aanse hoofdstad Lima is gisteren een bom ontploft. Er werd uitsluitend mate riële schade aangericht. Wie voor de explosie verantwoordelijk is, is niet be kend. De Franse ambassade in Lima heeft de laatste tijd talrijke dreigementen ont vangen in verband met de komende kernproeven. De ambassadeur van Frankrijk in Peru, Albert Chambon, is persoonlijk met ontvoering bedreigd. Een organisatie die zich „Alpha Omega” noemt, heeft een brief gepubliceerd met de aankondiging dat Franse diplomaten en andere buitenlanders het voorwerp De Bilt Deelen Edde Eindhoven Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limbu Evenals na de rede van Gromlko toonde de heer Van der Stoel zich na afloop van de uitputtende stortvloed van redevoeringen, teleurgesteld over het Russische ontwerp: „Als dit het resul taat moet zijn, wat hebben we dan eigenlijk straks bereikt?” In de desbetreffende motie van de onafhankelijk-socialistische Britse afge vaardigde Dick Taverne was het parle ment voorgesteld de Franse regering aan te raden het vonnis van het Internatio nale Gerechtshof in Den Haag tegen de Franse atmosferische kernproeven, te eerbiedigen. Frankrijk heeft de uit spraak niet erkend. De besprekingen in Cairo over de poli tieke eenwording van Libië en Egypte verlopen nog steeds moeizaam. Het weerhield er echter de Libische leider Gadaffi en zijn Egyptische collega Sadat niet van om alvast gezamenlijk plaats te nemen onder het nieuwe embleem van de voorgenomen confederatie, de „Ade laar van Qouriesh". LOURENPO MARQUES (AFP). De Mozambikaanse advokaat Domingo» Arouca, die acht jaar In Portugal gevan gen heeft gezeten, is uit de gevangenia vrijgelaten, maar h(j heeft slechts een be perkte mate van bewegingsvrijheid, zo la officieel vernomen in Lourenco Marques. Arouca was wegens „ondermijnende activiteit’ ’tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar werd na afloop van zijn straf nog vier jaar vastgehouden „om veiligheidsredenen.” ADVERTENTIE naast elkaar te vergelijken. Inruil kan, als u dat wilt En financiering. Bovendien krijgt u op iedere auto een onvoorwaardelijk BOVAG garantie-bewijs. Dat is bij King Cars wel voor de bakker. Die bakken het dan wel erg bruin. King Cars is nl. helemaal niet iets om te eten, King Cars is de grootste showroom van niet-helemaal nieuwe, wel-helemaal goede auto's van Nederland. In Naarden, aan de grote weg, vlak bij het motel. De prijs van die auto's ligt altijd een stuk onder de nieuwprijs. En waarom zou je in deze dure tijd jezelf niet eens iets cadeau doen? Zo zijn er wel 39 redenen om eens bij King Cars te gaan kijken wanneer u ''in' bent voor een auto. King Cars geeft u die redenen zwart-op-wit, allemaal. Zoals bijv, de mogelijkheid om alle bekende merken letterlijk VRIJDAG 8 JULI Hoog water 7.47 uur en Laag water 3.38 uur en VRIJDAG 6 JULI 4.28 uur onder 21.01 12 23 uur onder 33 23 Sacharov heeft overigens pas In een interview met het Zweedse dagblad „Da- gens Nyhefer” weer felle kritiek geuit De „mottenballenvloot” in Den Hel der (na de oorlog uit de vaart genomen mijnenvegers) zal een andere ligplaats krijgen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland besloten gisteren de ge meente Den Helder hiervoor een krediet te geven van 3,5 miljoen. Den Helder wil de kade waaraan de schepen op het ogenblik liggen afgemeerd, gebruiken voor vissersschepen. Hangende het onderzoek hebben de betrokken partijen af gesproken geen commentaar op de situatie te geven. HP- redacteur Kees Tamboer: „Wij doen dit omdat de tegenpartij zich daar ook op heeft vastgelegd.” Over een nieuw ge sprek met het college van beleidsbepa ling is geen afspraak gemaakt. Ook is niet bekend op welke termijn mej. Goudsmit op grond van haar onderzoek advies zal uitbrengen. De redactieleden hebben zich nog niet beziggehouden met de zakelijke gevolgen van hun huidige positie. Vice-voorziitter Wim Klinkenberg van de NVJ verklaar de gisteravond dat de vereniging over een weerstandskas beschikt. De redactie krijgt nog steeds tal van adhesiebetuigingen, waarbij een van de Engelse popgroep „The Kinks”, die door een abuis in de speciale advertentie in de Volkskrant al was vermeld als sup porter. Voorts hebben onder meer de redacties van Elseviers Winkler Prins encyclopedie, Haarlems Dagblad, het Nieuwsblad van het Noorden, het partij bestuur van de PSP en redactieleden van de Gelderlander Pers hun instem ming met de actie van HP’s redactie betuigd. Zijn Franse collega Michel Jobert zei: „Veiligheid moet verdiend worden, men wint die niet in een tombola. Een aantal landen heeft het juist geacht in een andere hoofdstad deel te nemen aan een onderhandeling over vermindering van bewapening in Europa. Ik wens zon der erin te geloven dat dit hun belang dient, want het is niet de weg naar een reëler veiligheid, meer werke lijk Europees en door Europa bepaald, want klaarblijkelijk zal zij van buitenaf worden gedefinieerd en gecontroleerd.” De Zweedse minister Krister Wickman zei dat de aanwezigheid van zowel de VS als de Sovjet-Unie op deze conferen tie aan de verklaringen en besluiten ervan meer gewicht zal verschaffen. Ter- zelfdertijd mag men niet over het hoofd zien dat een toenemende nauwe samen werking tussen de supermachten de rest van de wereld zo afhankelijk kunnen maken dat dit moeilijk te verenigen zou zijn met het recht op nationale zelfbe schikking”, zo zei hij. BARNEVELD. De politie in Barne veld heeft proces-verbaal opgemaakt te gen een daar gevestigd veerverwerkend bedrijf, nadat zij een groot aantal klach ten over stank had ontvangen van om wonenden. Het bedrijf, en speciaal de afdeling waar eiwitten voor dierlijke consumpties worden gemaakt, geeft al jaren reden tot klachten over stank, vooral in de zomermaanden. Momenteel is er een juridisch gevecht aan de gang tussen de fabriek en die gemeente Barneveld, die de desbetref fende afdeling op grond van de Hinder wet wil sluiten. Het bedrijf ging daarte gen in beroep. Het wachten is nu op een Uitspraak van de Kroon. Commentaar van minister mr van der Stoel: „Als Praag zich herhalen dan zou de ontspanning enorme klap krijgen en zou ook het bouwwerk dat wij nu proberen op te trekken, worden ondermijnd.” Wanneer de 35 ministers in de Finse hoofdstad vermoedelijk vrijdag de eerste fase van de conferentie afsluiten, zal er een complete blauwdruk op tafel liggen van de Oosteuropese opvattingen. Behal- onbewolkt onbewolkt licht bew. Den Helder onbewolkt mtat onbewolkt ono mist n >urg onbewolkt ono onbewolkt wnw licht bew. winctet 28 licht bew ono onweer z licht bew. ono onbewolkt ono windst. 29 nno 29 windot on bew nno licht bew wnw zw. bew. wtndst 30 Luxemburg onbewolkt ono onbewolkt windwt 37 onbewolkt wnw onbewolkt zzw onbewolkt onbewolkt half bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt De 35-jarige schrijver van het boek „Haalt de Sovjet-Unie het jaar 1984?” zou op 21 mei vrijkomen. Tijdens zijn gevangenschap zijn echter nieuwe aan klachten tegen hem ingebracht. Hij zou in het gevangenkamp opmerkingen heb ben gemaakt die beledigend voor het communistische bewind waren. De auto riteiten zouden een aantal medegevange nen bereid hebben gevonden tegen Amalrik te getuigen. Mevrouw Amalrik, die in Moskou woont, heeft een telegram van de presi dent van de rechtbank ontvangen waar in deze haar meedeelt dat haar man terecht zal staan in het afgelegen dorp Talaja, in de buurt van het arbeidskamp waar Amalrik znij straf heeft uitgezeten. Amalriks boek „Haalt de Sovjet-Unie het jaar 1984” voorspelt oorlog met Chi na tegen 1985 en de ineenstorting van de Russische invloed in Oost-Europa. Het boek is nog alleen in het westen gepu bliceerd. Verschieddene vooraanstaande personen en groeperingen zijn voor Amalrik in de bres gesprongen. Bijvoorbeeld de inter nationaal beroemde Russische atoomge leerde Andrej Sacharov en de internati onale Pen-club in Londen. Redactiecommissie en stakingscomité van de Haagse Post en de Nederlandse Vereniging van Journalisten wijzen er met nadruk op dat' in het huidige stadi um van onderzoek nog geen sprake is van bemiddeling in het conflict over de hoofdredacteur- Zij zeggen het te be treuren dat de directie van Bonaventura de bemiddeling nog niet mogelijk heeft gemaakt door het ontslag niet in te trekken. n wind»t. 27 no 29 wind»t. 34 zzo win dot. 28 onbewolkt nnw onbewolkt nno Casablanca licht bew. nno zw. bew. ono zw. bew. w onbewolkt windst. 32

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2