Familie hield president van dramatische beslissing af e Over Europese veiligheid Geboorteno verschot daalt nog steeds t Hevige rellen in Belfast Stemmen uit de Vlakte der Kruiken Chemisch afval in rivieren Strijd laait op straks minder in Cambodja Onrust blijft in Uruguay Nepal verbiedt alle drugs I- Per ballon de oceaan over in achtergrond Mapper/ 2 123: JANSS BROEK vaco dé autobandenspecialist bovag 5 DONDERDAG 5 JULI 1973 ing WASHINGTON. (DPA Discrediet Mitchell V ervangingsniveau ADVERTENTIE Brandstichting in bus Stationair Ministerie Waterstaat COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Tien miljoen (Van onze redactie buitenland) Deze week heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie bekend gemaakt dat de luchtaanvallen op Cambodja met' vijftig percent zijn uitgebreid tot ongeveer 200 aanvallen per dag. Ontkend werd dat men daarmee de bedoeling heeft tot 15 augustus zoveel mogelijk bommen op het Zuidoostaziatische land te smijten. Na die datum im mers zal het Amerikaanse Congres president Nixon geen geld meer geven voor verdere bombardementen. en UPI) In de beslotenheid van het buiten verblijf Camp David in de heuvels van Maryland heeft Richard Nixon op 4 mei met de gedachten gespeeld af te treden als president. Dit heeft zijn dochter Julie Eisenhouwer gisteren onthuld in een vraaggesprek in San Clemente in Californië met twee verslaggevers twee dagen voor haar 25ste verjaardag. Volgens Julie had de familie Nixon hem van het idee afge bracht omdat dat een „erkenning van verkeerd te hebben gedaan” zou betekenen en „hij nodig was als president”. is Nieuw’ 165x13TUB. SIAALGORDEL m ml L U* I NIXON WILDE AFTREDEN ID Angst voor het oorlogsgeweld in Indochina. rordt i het maal nder tact iblik nent De Amerikaanse en Thaise luchtmach ten hebben een tegenaanval ingezet. AMSTERDAM WEST-NOORD OOST-ZUID HAARLEM PURMLRE ND-KATWyK HILVERSUM LJ Nixon had tijdens een familiebijeen komst gezegd: „Zou ik moeten aftreden? Zou het beter voor het land zijn? Zou gen elke nacht en elke dag bommen op ons kwamen gooien. We woonden in holen om ons leven te beschermen- men. om het de wonden sneller helen?” De fami lie had» hem gezegd van het tegendeel overtuigd te zijn, zo zei Julie. Uit Suriname en de Antillen zijn in de eerste drie maanden 1.955 rijksgeno ten naar ons land geëmigreerd tegen 1.906 in de periode januari-maart 1972- In omgekeerde richting gingen 881 Suri namers en Antillianen tegen 937 verle den jaar. In d« iharov n niet en er op- I te van sda- erde idau i de e 79 s is >unt het >unt, ge- >riek :sd te sische tegen mijn ntrale seerd. 'an de idelijk uomle- de in Hel- >men laats van ge- ediet rider i het liken tnoge- ovjet- veinig abiel”, De dngos evan- igenis n be- xo la *ques. tiende sstraf van >uden W DAG W DAG naar nlijk ver- ninf r en s. anuit eroep lami bique het in de renco *n. Mega- r weer eerste n het :unnen eitsnet wordt a 30 kem- in de e Pro- happij rieden ale op dit in ie we* bij de n zijn alt die len ia In de laatste zeven jaar zijn naar schatting van een subcommissie voor vluchtelingen van de Amerikaane senaat meer dan tien miljoen Indo- chinezen gedood, gewond of gevlucht. Het waren vrijwel allen boeren. Branfman: „Het is hoog tijd dat de boeren van Indo-China uit de scha duw treden om ih hun eigen woorden te vertellen wat ze hebben doorge maakt.” In „Stemmen uit de Vlakte der Kruiken” staan de ervaringen opgerte- kend van zulke gewone mensen, die tussen bomtirechters, ruïnes, vermoor de familieleden en angstaanjagende vliegtuiggeluiden, moesten leven. De Laotiaanse vlakte was eens een wel varend gebied. Het geautomatiseerde oorlogsgeweld dat tegen deze eenvou dige mensen werd ontketend, kreeg weinig publiciteit. De verhalen zeggen overigens méér dan alle feiten, rap porten en cijfers bij elkaar. Een 33-jarige vrouw: „Ik zag dit in mijn geboortedorp, toen de vliegtui- Gaat men uit van de veronderstelling, diat het gemiddeld, kindertal per gezin tenminste het niveau benadert- waarbij de kindergeneratdes de oudere generaties slechts vervangen (het vervangingsni veau), dan lijkt een stationair bevol- kingsgetat in de toekomst niet uitgeslo ten. Dat zal dan rond heit jaar 2050 gaan optreden. Het inwonertal zal dan zijn opgelopen tot ruim 17,7 miljoen en op dat niveau blijven staan. Deze zelfde veronderstelling leidt tot de verwach ting, dat Nederland in het jaar 2000 iets meer dan 16 miljoen inwoners zal heb ben. Er waren allerlei soorten bommen. De ene soort bom ontplofte in de lucht en was veel gevaarlijker dan de andere. Ik zag mijn neef sterven op het veld des doods. Mijn hart was geschokt en ik schreeuwde luid ter wijl ik naar de huizien rende. Zo zag ik leven en dood van de mensen door de oorlog van vele vliegtuigen in hert gebied van Xieng Khoeang. Totdat er helemaal geen huizen meer waren. En de koeien en buffels dood waren. Tot alles met de grond gelijk ge maakt was en je alleen maar de rode, rode grond kon zien. Ik denk aan die tijd en nog steeds ben ik bang.” Een 27-jarige man vertelt: „In mijn dorp waren heuvels, bassen en huizen vlak bij onze rijstvelden. Iedereen had rijstvelden, buffels en koeien. We verdienden de kost met geluk in ons Mitchell is ernstig door het Witte Huis in diskrediet gebracht. Nixons ex-topas- sistenten, de Duitse uitsmijter Bob Hal deman en John Ehrlichman, hebben aan vankelijk geprobeerd om de schuld voor het gehele Watergateschandaal op Mit chell af te wentelen, om te voorkomen dat het schandaal het Witte Huis xou bereiken. Mitchell heeft hun dat nooit vergeven. Het is dan ook niet onmoge lijk dat Mitchell zich niet zal ontzien om hen aan te wijzen als medeplichti gen. vloeid. Voor zover Aziaten iets voor de wereld buiten hun grenzen hebben geschreven was dat afkomstig van er- geringsleiders, officieren of intellec tuelen. Maar Aziatische generaals, politici en professoren hebben weinig deel gehad aan het vechten of ster ven in deze oorlog.” De tweede fase begint met het ver hoor van de voormalige minister van Justitie, John Mitchell, die tot kort na de Watergate-inbraak de herverkiezings- campagne van Nixon leidde. Zijn advo caten hebben al laten weten dat van Mitchell geen verklaringen verwacht moeten worden die belastend zullen zijn voor de president. Mitdhell zal de uit spraak van zijn tweede man, Jeb Ma gruder, ontkennen dat hij Mitchell zijn officiële goedkeuring hechtte aan het inbraakplan. Hij zal toegeven dat hij betrokken was bij de doofpotcampagne en op de BELFAST. (AFP, UPI en Reuter) Bij de hevigste rellen van dit jaar in de Noordierse hoofdstad Belfast z(jn gis teren zeven mensen ernstig gewond. Het zijn inzittenden van een bus die door rooms-katholieke jongeren in brand werd, gestoken- De passagiers mochten de bus pas verlaten toen deze in lichter laaie stond. Inmiddels is de Senaatscommissie niet gelukkig met de mogelijkheid dat Mit chells vrouw Martha de zittingen zal bijwonen. Martha Mitchell heeft in de afgelopen weken steeds vreemder wor dende telefoongesprekken gevoerd met een verslaggeefster van een persbureau. Ze heeft gezegd dat Mitchell niet zo dom was om zonder goedkeuring van de president een inbraak- en spionage-ope- ratie bij de Democraten te beginnen. Ze heeft ook gezegd dat haar man niet van plan is zich voor het Witte Huis op te offeren. Mitchells advocaten zijn dan ook door de commissie benaderd met het verzoek om Martha thuis te houden. Zelfs zou haar een kamer in Washington met een kleurentelevisie zijn aangeboden om daar de zitting te volgen. Met deze ballon wil de ballonvaarder Bob Sparks uit het Amerikaanse stadje Quakertown de Atlantische Oceaan oversteken. Gisteren werd het gevaarte aan den volke getoond op het dak van een New Yorks gebouw. De ballon werd hoogte was van de uitbetalingen van het zwijggeld aan de gearresteerde inbre kers, maar hij zal volhouden dat presi dent Nixon niets wist. Bekend is echter dat Mitchell eens één van de heel weini gen was die directe toegang tot de president had, dat hij bijna dageldjki telefoongesprekken met Nixon voerde en ook na zijn aftreden als campagneleider telefonisch contact bleef onderhouden met het Witte Huis. In zijn „Maandschrift” heeft hert CBS nu een uitvoerige uiteenzetting gegeven van zijn jongste verwachtingen inzake de toekomstige bevolkingsontwikkeling. Hieruit blijkt, dat het CBS rekening THNAL TOTUNG. In Cambodja z(jn gisteren tien bataljons Rode Khmer- troepen, die ongeveer veertig kilometer ten westen van de hoofdstad Pnom Penh waren gelegerd, plotseling in de aanval gegaan. Z(j hebben drie regeringsposities bezet tussen Pnom Penh en de provinci ale hoofdstad Kompong Speu. Verkeers weg nummer 4 is afgesneden. toen opgeblazen voor proeven die moe ten voorafgaan aan het grote avontuur van Sparks dat op 11 juli begint. Hij vertrekt dan uit Bar Harbor aan Amerikaanse oostkust. Hij hoopt Noord-Frankrijk te kunnen landen. hart. We hielpen elkaar altijd bij het aanileggen van nieuwe rijstvelden. Maar toen kwamen de vliegtuigen en schoten op onze huizen totdat we niets meer hadden om de wonen. En we waren bang omdat de vliegtuigen bijna elke dag kwamen. Het was alsof we in de gevangenis zaten. We konden nergens heen. Het enige wat we konden doen was in de opening van de holen zitten. Als iemand stierf gooiden we hem in een gat en renden dan heel snel terug. Sommige mensen werden niet eens begraven, ze werden in een kist gelegd en in het bos achtergelaten.” De rellen ontstonden na geruchten volgens welke in de Long Kesh-gevan- genis twee gevangenen door Britse mili tairen zouden zijn gedood bij het neer slaan van een muiterij. Bij de muiterij die gistermiddag plaatsvond, zijn 15 gevangenen en ver scheidene bewakers en militairen ge wond. De opstandige gevangenen gooiden met brandbommen, die waren gemaakt van kranten, gedrenkt in vloerwas en vielen de bewakers met glasscherven aan. In de gevangenis zijn ongeveer 700 mensen ondergebracht. De rel duurde ongeveer tien minuten. De geïnterneer den willen de status van politieke ge vangenen. De luchtaanvallen op Cambodja hebben na de ondertekening van de Parijse Vietnam-akkoorden veel min der publiciteit gekregen dan bijvoor beeld het „kerst-bombardement” op Hanoi en Haifong eind vorig jaar. Toch zijn het dezelfde vliegtuigen, dezelfde bommen, dezelfde piloten die hun dodelijke karwei verrichten. KATMANDOE (Reuter). De ver koop en het bezitten van canabis, opium en andere drugs zal van 16 juli af in Nepal verboden zijn. De vergunningen die aan handelaren van Canabis en opi um waren verstrekt zijn met ingang van die datum ongeldig. Dit is gisteren offi cieel bekendgemaakt. Nepal was voorheen een paradijs voor verslaafden aan drugs die in stromen naar Nepal kwamen waar zij ongehin derd door wettelijke bepalingen zich aan hun liefhebberij te buiten konden gaan, terwijl ook de buitenlandse markten rij kelijk door Nepalese handelaren werden bevoorrad. DEN HAAG. De hoeveelheid che misch afval die vla de rivieren Neder land binnenstroomt zal de komende ja- ren in ieder geval niet groter en waar schijnlijk kleiner worden. Dit zegt het ministerie van Verkeer en Waterstaat in een reactie op de conclusie van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties, dat in 1969 meer dan 100.000 ton chemisch afval via de RÜn de grens over kwam. MONTEVIDEO (Reuter). President Bordaberry van Uruguay heeft nieuwe maatregelen getroffen tegen stakers en maar de werknemZ162. mZtl62 SHRD arbeiders die stiptheidsacties voeren, maar de werknemers zetten hun acties tegen zjjn machtsgreep onverminderd voort. De president gaf de werkgever het recht actievoerende werknemers te ontslaan. „Stemmen uit de Vlakte der Krui ken” staat vol kleine krabbeltekienjn- getjes, naïef en sober en daardoor heel aangrijpend. Het boekje verdient meer dan grote aandacht nu tot 15 augustus de Amerikaanse bommen op het buurland van Laos, Cambodja, blijven vallen. Dait zal het geval zijn als de uiterst snelle daling van de huwelijksvrucht baarheid, die de laatste jaren valt waas te nemen, het gemiddelde „kindertal per gezin beneden het zogenaamde „vervan- ginigsnivau” brengt. Die kans acht het CBS niet uitgesloten. In dat geval zal in het jaar 2.000 Nederland 15,4 miljoen inwoners tellen. Daarna zal de bevolking aanvankelijk nog blijven groeien, maar rond het jaar 2020 zal op een niveau van ongeveer 15,8 miljoen het einde van de groei bereikt zijn, waarna een gelei delijke teruggang van heit bevolkings aantal zal plaatsvinden. In het jaar 2050 zal Nederland dan iets minder dan 15 miljoen inwoners hebben. M WOR raRD-OPEL-BMV/ houdt melt de mogelijkheid van een uiteindelijk teruglopen van de Neder landse bevolking. Europese situaties en mentaliteiten ge confronteerd worden. De Amerikaanse geschiedenis kent hoogtepunten van saamhorigheid en verbondenheid tussen delen die eerst vijandig en zelfs vech tend tegenover elkaar stonden. Het Amerikaanse federalisme, dat Noord- Amerika tot een machtige natie heeft gemaakt, is en blijft voor Europa on denkbaar- Zelfs een klein deel van Eu ropa, zoals dat nu gevormd wordt door de Europese Economische Gemeenschap, is nog lichtjaren ver verwijderd van een politiek federalisme en een afslijiten van nationalismen. In de EEG is een schijn bare broederschap gesmeed, die welis waar demonstratief in Helsinki op tafel wondt uitgestald, maar in wezen slechts een noodgedwongen investering van ge lijke belangen in een groter geheel bete kent. Tegenover de Sovjet-Unie, de Ver enigde Staten en de niet bij de EEG aangesloten landen verdedigt de EEG een economische belangengemeenschap, die in geen enkel opzicht politiek bind- materiaal levert. En het is juist voor een herordening van Europese aangelegenhe den van het grootste belang dat er een politieke eenheid komt, die Europa wat minder afhankelijk kan maken van de Verenigde Staten en wart veiliger tegeno ver de Sovjet-Unie. Het is een bijzonder gevaarlijke toestand dat nog steeds de Europese veiligheid voor het grootste deel blijft steunen op het Amerikaanse gewapende dreigement. Ook de Verenig de Staten willen af van deze dure voog dij, maar daartoe is niet voldoende dart zij een akkoordje maken met de Sovjet- Unie tot eerbiediging van elkanders „status quo”. Want in Oost-Europa heerst een situatie van lijfeigenschap, die in strijd is met het zelfbeschikkings recht der volken. De Oosteuropese lan den moeten nog door het dal van een nationalistische bevrijdingsstrijd tegen de Sovjet-Unie, voordat zij komen op de top van een Europees saamhorigheidsge voel. De kleine Europese landen, en niet alleen die van de EEG, zullen zowel de Sovjet-Unie als de VS moeten proberen te brengen tot matiging van hun machtsbewustheid, en dat ziet men bin nen nu en drie maanden in Helsinki onmogelijk gebeuren. DEN HAAG. De daling van het geboorteoverschot* die voor het CBS aanleiding is geweest zijn prognose van de bevolkingsgroei te herzien, heeft zich in het eerste kwartaal van dit jaar voortgezet. Het bedroeg in deze periode 21.215 tegen 25.256 in het eerste kwar taal van het vorige jaar, ofwel resp. 6,4 promille tegen 7,7 promille. Er werden 51.192 kinderen geboren tegen 55.660 in het eerste kwartaal van het vorig jaar. Onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar, bericht dat wanneer de verhoren van de Watergatecommissie dinsdag worden hervat, er een tweede fase van het onderzoek begint. De eerste fase leverde feiten en beschuldigingen op van willige getuigen. De tweede fase zal worden gekenmerkt door verklarin gen van getuigen die de laatste verdedi gingslinie rondom president Nixon vor- Zij zullen alles in het werk stellen de feiten die vooral John Dean produceerde te ontzenuwen en Nixon te beschermen. DE RESULTATEN zullen later in rapporten vermoedelijk evenals in Vietnam „zinloos” worden genoemd. Strategisch gezien heeft heit weinig zin om guerriUategenstanders vanuit die lucht aan te vallen zo is al in vele toonaarden door militaire filosofen gezegd. Een resultaat waar vrijwel niet bij wordt stilgestaan door dit soort wijs geren is het leed dat wordt toege bracht aan de burgerbevolking. „Een van de vele absurditeiten van de oorlog in Indo-China is dat men het minste hoort over hen die er het meest van te lijden hebben”, zo om schrijft Fred Branfman heit in zijn boekje ..Stemmen uit de Vlakte der Kruiken”. (Uitgegeven door Paris- Man teau in Amsterdam, vertaling: Maxim de Winter). Dat komt zo vervolgt Branfman, omdat „het overgrote deel van de miljoenen woorden, die over deze oorlog die de grootste publiciteit van alle oorlogen heeft gekregen zijn geschreven uit de pen van Wes terse schrijvers en journalisten is ge- Over de zich in Helsinki moeizaam voort slepen de Europese veiligheidsconfe- rentie geeft onze redacteur ter plaatse samenvattende analyses^ waaruit de praktische voortgang van dit historische contact moet kunnen worden af gelezen. Is er werkelijk voortgang? Zelfs de grootste optimist zou niet kunnen bewe ren dat tot dusver in Helsinki een open baar gesproken woord op „voortgang” heeft geduid. Men weet echter nooit wart achter de schermen wordt besproken en het is best mogelijk dat de belangrijkste spelers van dit gigantische politieke schaakspel elkanders visie en tactiek al enigermate hebben afgetast. Het minst belangrijke van dergelijke conferenties wordt altijd gevormd door de officiële, openbare redevoeringen. Verrassingen van aangename aard zijn fa deze plichtmatig uitgesproken begin selverklaringen nauwelijks te verwach ten, terwijl de ministers zich in dit stadium van de conferentie er ook wel terdege voor zullen wachten met onaan gename verrassingen te komen. De sfeer is gedwongen vriendschappelijk en hof felijk, de cocktailparties en ontvangsten kenmerken zich door glimlachjes en be leefdheden. Ook daar valt niets nieuws op te doen. In een iets verder stadium van de conferentie echter zal zich moe ten demonstreren op welke manier de staatslieden achter de schermen met el kaar overweg kunnen. De kans dat er aan het slot een veiligheidsverdrag uit komt dat werkelijk nieuwe zekerheden en harde bases voor een progressief Europees beleid bevat, is niet erg groot. Wel is de frustratie van de „koude oorlog” goeddeels verdwenen en gaat men er in het algemeen van uit dat een uitgebreid gewapend conflict in Europa niet meer tot de realiteit behoort, maar een op allerlei gronden voedsel vindend nationalisme blijft toch altijd nog de uitgangspunten beheersen en er is geen sprake van dat er ook maar een grein van een nieuwe „Europese geest” te bespeuren zou zijn, die zou kunnen lei den tot een afzwakking van het nationa le egoïsnje en de groei van een staten- verbondenheid. Dat is trouwens iets wat de Amerika nen altijd sterk verwondert, ais zij met Werknemers bezetten gisteren weer verscheidene fabrieken en kantoren waar uit zij tijdens het weekeinde door de politie en militairen waren verjaagd. Hierbij is inbegrepen het zout van de kalimijnen in de Elzas, aldus een woord voerder van het ministerie. Als de fl- nancieringsregeling voor de opslag van het zout rond komt, zal dat belangrijk schelen. Het zout wordt nu, zonder ook maar een zuivering-installatie gepasseerd te hebben, in de Rijn gestort. Nederland zal voor een groot deel meebetalen aan de opslag van het afval in oude mijnen. Ook de strengere maatregelen In Duitsland voor het produceren en lozen van af val zullen de komende jaren een gunstig effect hebben op de kwaliteit van het rivierwater. Volgens het minis terie hebben enkele chemische fabrieken in Duitsland hun fabricageproces al ge wijzigd om minder af val te produceren. Ook het gereedkomen van zuiveringsin stallaties, volgens het principe „de ver vuiler betaalt”, gebouwd met geld van vervuilingsheffingen zal bijdragen aan schonere rivieren. 'ïrggBi ft'-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3