Dertig lokalen in aanbouw voor Regionaal Instituut Lijk verdronken Spaanse jongen aangespoeld Optocht in Wijk aan Zee Jonge inbrekers aangehouden Talloze luidklokken in oorlogstijd verdwenen Broers op dievenpad claudia strater amsterdam/kalverstraat 179 haarlem/wagenweg 94 utrecht/oude gracht 135 Transformatie van geluid Club Westerduin vraagt koninklijke goedkeuring aan 1 0 in DONDERDAG 4 5 JULI 1973 UMUTDER COURANT DC Toelating brugklassen in discussie (Van een onzer verslaggevers) Geen bussen.meer Tekendoos Contributie ZANGLUST BESLOOT SEIZOEN IN HELIOMARE luidklok en klokkestoel in Uitgeester Dorpskerk Aandacht voor Klokslag Expositie bij Hoogovens Marktberichten Frontale botsing op Parallelweg Rijksweg 9 Oorlogshandelingen WIJK AAN ZEE Het gok- wereldje van „Club Westerduin” in het voormalige badhotel Wester duin aan de Rijkert Aertzweg be rust op de stevig gefundeerde pijler van een groep Amsterdamse gok- vrienden, die de klandizie in de hoofdstad te gering achtte om met succes goktent nummer 21 op poten te zetten. Vandaar dat tot de over stap naar een nog braakliggend ter rein werd besloten en men Wijk aan Zee tot doelwit van de vriendenclub uitriep. Niet in het minst gerugge- steund door het enthousiasme van de eigenaar van het pompeuze Westerduin, de heer Wit uit Over- veen. Het resultaat: In de grote zaal, waar eens de aristocratie van Kennemerland zich de vingers af likte bij het aanschouwen en nut tigen van exquise gerechten, wer den vier roulettetafels geplaatst. Brugklassen Bouw gestart Kropje sla l Casino draait op volle toeren (Van een onzer verslaggeefsters) JAN PIET STOKMAN (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) volop zomer prijsjes De gokwereld bestaat uit een aantal groepen- vrienden en vijanden, moeilijk door nieuwelingen te bereiken of zelfs te penetreren. Alleen introductie opent de deuren. De klandizie wordt in de regel gesplitst in drie groepen: beroepsgokkers (in Amsterdam zijn er ongeveer 25), gelegenheidsgokkers gewone en kleine gokkers. Deze laatste categorie zien de Het tijdperk van de middag-voorstel- lingen in club Westerduin is voorbij, toen de vriendengroep de roulette-tafels gesloten verklaarde voor de mannelijke en vrouwelijke gokkers, die met bussen vol van her en der uit de randstad naar Westerduin werden gebracht. „Die men sen gingen altijd naar de Belgische bad plaats Blankenberge. Toen ze hoorden dat er in dese badplaats ook kon worden gegokt liet men België links liggen. Ze kwamen niet allen om te gokken, maar ook om wat op het strand te wandelen.” Deze verstrengeling van spanning en re creatie leverde Westerduin blijkbaar te winig op, want de bussen komen niet meer. De inzet voor de merendeels niet so jonge gokkers bedroeg in de midda guren een gulden. BEVERWIJK. Op de parallelweg van Rijksweg 9 zijn gistermorgen in alle vroegte twee Assendelftse automobilisten frontaal op elkaar ingereden. Men ver moedt dat één der bestuurders door het zoeken naar een in het land staande schuur op de verkeerde weghelft terecht is gekomen. Beide mannenzijn in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen: de auto’s werden zwaar beschadigd. Het gemengde publiek dient in de avonduren de minimale inzet op een riks te stellen. Maandagavond nestelden zich dire dames in kleurloze japonnen en een groepje heren in u Heenlopende kledij achter de tafel. Geen maatschappelijke hoogvliegers zo te zien, maar daar kan men zich in vergissen. De bank bewaart het geld in een soort tekendoos, die bij tijd en wijle met forse ruk wordt geo pend als er de nodige bankblljtten en guldens in worden opgeborgen. De aan kleding van de casino-zaal is sfeervol, misschien is dat te regelen als de aan vraag van de club om koninklijke goed keuring wordt ingewilligd. De politie Beverwijk kreeg onlangs van Den Haag het verzoek inlichtingen omtrent de club te verstrekken. Gelutdstransformatie in olieverf. In het Hoogoven-restaurant kan men de bij behorende geluiden beluisteren via een nei koi lar zal nit me de Ve va: po; mi hel tiji kii pu tot scl m< de uit he wa Dt mi 1 vei gei On Ve Oo om aai stt He bo‘ not du i De opbrengst van de tentoonstelling komt dan ook gedeeltelijk ten goede aan de restauratie van de Uitgeester Kerk en voor het overige aan het herstel van de in verval geraakte klokkestoeien in het noorden en oosten van het land. te Uitgeest. De middeleeuwse, van oor sprong gothische kerk is vooral inwendig dringend aan restauratie toe. Vrijwel alle torenklokken bezitten een vérdragend geluid: onderzoekingen heb ben aangetoond dat een luidklok bij gunstige weersomstandigheden over een afstand van circa vijf kilometer kan worden gehoord, wat dan weer gelijk staat aan een luid-oppervlak van onge veer tachtig km2. Dat luid-bereik be paalde in het oude Friesland de rechts grenzen van diverse grote steden: de „klokslag” van Hindeloopen, Leeuwar den, Bolsward, Franeker en bijvoorbeeld Staveren gaf het rechtsgebied van die steden buiten de stadspoorten aan. In oorlogstijd werd door het luiden van de klok al het weerbare manvolk naar de desbetreffende stad geroepen. En zo werden in de oudheid per klok méér belangrijke boodschappen overgebracht. Dat de luid-klokken met hun rijke historie ook vaak nu nog niet die be langstelling die zij verdienen hebben verkregen, wijt men voornamelijk aan het feit, dat zij meestal op slecht bereik bare plaatsen hangen. De tentoonstelling is dan ook vooral ingericht om het publiek van nabij met deze met uitzon derlijk vakmanschap gemaakte en ver sierde kunstwerken kennis te laten ma ken. De expositie, die iedere vrijdaga vond van 19 tot 22 uur en op zaterdag en zondagmiddagen van 14 tot 17 uur voor bezoekers is geopend, wordt gehou den in samenwerking met de rstauratie- oommlssie van de Hervormde Dorpskerk BEVERWIJK. Het algemeen be stuur van het Regionaal Insituut Open baar Voortgezet Onderwijs Midden-Ken- nemerland vergaderde woensdagavond in het Stadskantoor voor het afwerken van enkele min of meer formele agendapun ten. Als nieuwe leden in het bestuur wer den geïnstalleerd mevrouw B. de Hen- Brand en de heer A. Teljeur, die respek- tievelijk ookdeel zullen uitmaken van de commissie planning en bouwzaken en van de commissie beroep toelating leer lingen. Het totale aantal aanmeldingen voor het nieuwe schooljaar blijkt ongeveer gelijk te zijn aan dat van vorig jaar. met wat verschuivingen per school. schilderde hij landschappen en figuren, maar daarna ontstond de cyclus „Ba lans”, een in beeld brengen van wat hij opving uit de gedichtenbundel „Balans” van Elisabeth Eybers; twintig doeken in totaal naar aanleiding van twintig ge dichten. Daarna volgde de fase Herman van Veen en die werd gevolgd door het creatief omzetten van de dagelijkse hin der van geluiden, die men als irritatie, agressie en geweld ervaart. Op de tentoonstelling in het Hoog- ovenrestaurant zijn bij deze „geluids- transformaties” telefoons opgesteld, zo dat de bezoeker tijdens het bekijken van de schilderijen de bijbehorende geluiden kan horen. De tentoonstelling wordt zaterdag om half vijf ingeleid door Henk Egbers. De supermarkt van Simon aan het Stationsplein kreeg eveneens bezoek van ongenode gasten. Tenslotte vermeldt het politierapport een brandje in een vuilcontainer aan de Van Coevenhovenstraat. men. Bij de Openbare Scholengemeen schap komen ook drie gymlokalen in aanbouw, waarvan twee met een flexi bele tussenwand van elkaar gescheiden zijn, zodat deze ook als grotere sportzaal is te gebruiken. In dezelfde bouwstroom worden ook de tien lokalen voor de mavo in Castricum gebouwd, die onge veer gelijktijdig gereed komen. Ter overbrugging zal de Openbare Scholen gemeenschap gebruik moeten maken van de noodvoorzieningen. In Castricum moet men tijdelijk gebruik maken van onder meer het dorpshuis. Daar begint men in augustus met het dépendance- onderwijs. De gymnastieklokalen in Beverwijk zullen naar de verwachting in het voor jaar gereed komen. De bouw van al deze lokalen betekent een grote zorg minder voor het Regio naal Instituut, dat in de komende tijd meer aandacht zal kunnen besteden aan andere zaken. UITGEEST. Het is een verademing vanuit de zinderende hitte op het kerk hof de koelte van de eeuwenoude Uit- gvester Hervormde Kerk te kunnen bin nenstappen, waar nog tot en met 20 juli aanstaande de door de Castricummer J. W. Tempelman* Plat bijeengebrachte tentoonstelling van luidklokken en klok kestoeien kan worden bezichtigd. De ex positie omvat naast foto’s van klokke stoeien en carrillontorens ook luidklokken in bruikleen afgestaan door het klok kenmuseum te Asten, klepels, rand schriften, opschriften, zegels, werkteke ningen en tal van andere historische documenten. Aan het verdwijnen van verscheide- nen luid-klokken, waaraan in de middel eeuwen bijzondere krachten werden toegeschreven, zijn veelal oorlogshande lingen debet geweest. Ook in de jongste wereldoorlog zijn nog tal van torenklok ken roemloos ten onder gegaan, dit on danks een door de minister van Onder wijs .Kunsten en Wetenschappen en zijn collega van Defensie in mei 1940 onder- De tentoonstelling Uitgeester i dorpskerk omvat onder meer een na- In allerijl gewaarschuwde gezagsdra gers konden zich enkele uren achtereen op de hoogte stellen van het doel en de reglementen van de besloten gokclub Westerduin, want toestemming van poli tie en gemeente blijft geboden. Gelijk hun collega’s in Amsterdam hanteerden politie en gemeente het overheidsbeleid op een tolerante wijze en knepen geme lijk een oogje toe: voornamelijk met de gedachte, dat er wel belangrijker zaken zijn uit te pluizen dan de activiteiten van goklustige Nederlandse burgers. Volgens de club hanteert de belasting een streng controlesysteem, opdat mal versaties in de clandestiene roulettegeïe- genheid voorkomen worden. gokhuisexploitanten liever gaan dan ko men gezien de geringe financiële actie radius. Als opvulmateriaal blijft de groep welkom. De naar Wijk aan Zee uitgeweken Amsterdamse gokgroep ziet wel perspectief in de badplaats. Amster dam is niet interessant meer: de room moet daar door ongeveer 20 clandstiene roulettegelegenheden worden verdeeld. In Wijk aan Zee mikt de club op de gegoede middenstanders uit Kennemer- land. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Twee Beverwijkse broertjes, die door agenten tijdens een poging tot inbraak bij Van Vuuren aan de Florastraat op heterdaad werden be trapt. blijken zich aan méér wetsover tredingen te hebben schuldig gemaakt. In hun auto werd een in Hoorn gestolen luchtbuks en een in Uitgeest gestolen buitenboordmotor aangetroffen. Samen met een bewoner van het Heemskerkse woonwagenkamp bleken de broers voorts nog een personenauto met cara van te hebben ontvreemd. Het drietal i voor nader verhoor naar Haarlem over gebracht. HEEMSKERK. Drie jeugdige Heemskerkers van respectievelijk 13 en 14 jaar zijn door de politie aangehouden na een inbraak in een supermarkt aan de Maerelaan, waarbij de jonge knapen een aantal kleine artikelen hebben buit gemaakt. De recherche zal de jongelui nog eens duchtig aan de tand voelen om aan de weet te komen of zij nog meer op hun kerfstok hebben. In een filiaal van hetzelfde super marktbedrijf aan de Jan van Polanen- straat werd eveneens ingebroken. De insluipers kwamen binnen door het for ceren van een stalen deur. Men kon nog niet vaststellen of er iets ontvreemd werd. IJMOND. Zaterdag 7 juli is het bedrijfsrestaurant van Hoogovens 's middags van vier tot zes uur geopend voor een ieder die belangstelling heeft voor de geëxposeerde schilderijen van Gérard Grassère. Tijdens deze opening zullen Laurens van Rooijen aan de vleu gel en Harry Sacksioni met zijn gitaar optreden. Dat zijn de vaste begeleiders van Herman van Veen en dat is dan niet zo toevallig, want in een bepaalde periode van zijn ontwikkeling heeft Grassère vorm en kleur gegeven in zijn schilderijen aan wat hij beluisterde in de chansons van Herman van Veen. Gérard Grassère studeerde aan de academie van Antwerpen. Aanvankelijk Klokkestoeien speciaal voor deze tentoonstelling vervaardigde de heer A. G. Voorthuis een natuurgetrouw model waarvoor de firma Eijsbouts uit Asten de klokken goot en schonk genieten vooral in het oosten en noorden van ons land bekendheid. Zij worden wel de „torens van de arme lui” genoemd. Doch ook in het „rijke” Noord-Holland kan men klokkestoeien vinden: de Enkhui- zer» zijn bijvoorbeeld nooit meer aan de bouw van een hoge stenen toren voor de luidklokken van de Westerkerk toegeko men. En zo verging het ook de inwoners van Nibbixwoud. Tegenwoordig verkeren vrij veel klokkestoeien in een deplorabe le toestand: het houtwerk is dusdanig vergaan, dat vaak een luidverbod moest worden opgelegd. Ook de luidklokken kunnen bogen op •en rijke historie: van de Uitgeester Hervormde Kerk is bijvoorbeeld bekend, dat reeds omstreeks het jaar 1400 in de toen voltooide kerktoren twee luidklok - ken werden aangebracht. Wie die klok ken destijds heeft gegoten, valt niet meer te achterhalen: beide klokken zijn verdwenen en in de loop der jaren door nieuwe exemplaren vervangen. Van de luidklokken in de Heemskerkse Her vormde Kerk zijn meer gevens bekend: één der luidklokken bevat een opschrift waaruit blijkt dat de klok in 1464 door de Utrechtse klokkengieter Steven Bu- tendiic werd gegoten. De torenklok van Krommenie stamt blijkens het opschrift zelfs uit 1396 en werd gegoten door Ro- dulphus de Montigny. De besloten club Westerduin kent eontributiekaarten. Er zijn er nu 350 uitgegeven. Volgens de heer Van Olde- ren woordvoerder van de club, wordt i het publiek streng geselecteerd, waarna een ballotage-commissie aan de slag kan gaan. Maar of men veel waarde aan die reglementen hecht valt te betwijfelen. Na ons bezoek aan club Westerduin begaven wij ons naar een plaatselijke bar, waar drie jonge Beverwijkers de resultaten bespraken van een juist beëin digde poging wat geld aan de roulette tafel te verdienen en hun teleurstelling over het falen van de poging met een hoeveelheid gerstenat wegspoelden. „Contributie? Kom nou. Ik ben er een maand geleden binnengestapt en kon direct een kaart krijgen. Zo ook mijn vriend. Ballotage-commissie? Nooit iets van gemerkt.” rustgevend, niet uitbundig. Pils, fris drank en koffie in overvloed te krijgen. Wijk aan Zee is uiterst tevreden met het casino. De WV Wijk aan Zee-Beverwijk wrijft zich vergenoegd in de handen. Alleen de bewegwijzering naar club Westerduin ontbreekt er nog aan. Maar tuurgefrouwe kopie van een klokkestoel inclusief luidklokken. Terloops kwamen even ter sprake de niet bevredigende resultaten van de brugklassen, waarvan de oorzaken mede worden gezocht in een te ongenuanceer de toelating. Daarin wil men verande ring brengen, maar het is zo’n complexe zaak, waarin zoveel factoren een rol spelen, dat voorzitter A. F. M. van Herpen het beter achtte daar tijdens deze vergadering niet onvoorbereid over te discussiëren. Er zal een pre-advies worden uitgebracht en naar aanleiding daarvan zal het bestuur zich dan tijdens een volgende vergadering kunnen uit spreken. Vanuit de vergadering werd een vraag gesteld over de teleurstellende examen resultaten van de mavo aan de Van Riemsdijklaan. Ook daarbij kan een complex van oorzaken in het geding zijn en de voorzitter zegde toe de leden van het algemeen bestuur daarover tijdens de volgende vergadering te informeren. Eervol ontslag werd op zijn verzoek verleend aan de heer B. Schats, direc teur van de Openbare Jac. P. Thijsse- school in Castricum, die elders een be noeming heeft aanvaard. Er kon nog geen opvolger worden benoemd. De ad- junkt-direkteur neemt voorlopig het di recteurschap waar. Tenslotte kon de voorzitter meedelen, dat er vlak voor de bouwvakvakantie al een begin is gemaakt met de fundering voor de bouw van twintig lokalen die in twee bouwlagen bij de Openbare Scholengemeenschap aan de Van Riems dijklaan worden gebouwd. Aan het be gin van het nieuwe schooljaar kunnen er waarschijnlijk al vier lokalen in ge bruik worden genomen. Met de laatste hoopt men in oktober gereed te zijn, zodat tegen de kerstvakantie het gehele complex in gebruik kan worden geno- (Van een onzer verslaggeefsters) tekend document, waarin de diverse mi litaire bevelhebbers dringend werd ver zocht, de met een „M” gemerkte luid klokken als „historische gedenkstukken van de grootste betekenis” te sparen. De met een „M” (historische waarde vastge steld) of een „P” (onderzoek naar histo rische waarde gaande) gemerkte luid klokken werden in die dagen door de Nederlandse regering dan ook vrijgesteld van invordering. Dat de bezetter die oproep vele malen heeft genegeerd, bïijkt wel uit de geschiedenis van de torenklok van Esloo. Deze klok, in 1849 na het overlijden van koning Willem II stukgeluid en hergoten, is in 1943 inge vorderd en nooit meer op z’n oude standplaats teruggekeerd. Ook één der Uitgeester luidklokken is in de oorlogs jaren spoorloos verdwenen. In club Westerduin zit dinsdag een zevental spelers rond de tafel. De crou pier harkt met sepels gemak de fiches naar zich toe. Zijn collega vertelt een Belg te zijn en al vijftien jaar in het vak mee te lopen: België, Frankrijk en Amsterdam. De sfeer is gemoedelijk, hetgeen aan de tafel duidelijk merkbaar is. Er valt geen onvertogen woord. In alle rust incasseert men verlies of winst. Opvallend is de afwezigheid van toeris ten. Men converseert met elkaar alsof het gaat om de betaling van een kropje sla bij de groenteboer. Juist die sfeer en vertrouwelijkheid brengt de heer Van Olderen onder onze aandacht. Of er ook beroepsgokkers komen, wil hij niet zeg gen. HEEMSKERK. Het stoffelijk over- schot van de 16-jarige Alberto d’Orta, die zaterdagmorgen tijdens het zwemmen voor de kust van Wijk aan Zee in d» golven verdween, is gistermorgen bij Heemskerk aangespoeld. WIJK AAN ZEE. Zaterdagavond 7 juli organiseren de muziekvereniging „Arion” en de VVV in Wijk aan Zee een optocht van versierde fietsen, strandkar- ren, auto’s en alles wat meen- mobiel is te maken. Er zijn aantrekkelijke prijzen beschikbaar. Om half acht vertrekt de stoet op het Julianapiedn. BEVERWIJK. Het mannenkoor ..Zanglust” heeft met het jongenskoor het seizoen besloten door een optreden in Hekomare. Zowel patiënten als het ver plegend personeel toonden grote belang stelling. Dit keer bestond he' programma uit nummers, die in het afgelopen seizoen met veel succes op diverse concerten waren uitgevoerd. Helaas moest het jon genskoor het door omstandigheden met een halve bezetting doen. Volgens toe hoorders en zangers is Heliomare vol gend jaar opnieuw de plaats, waar Zanglust per traditie het seizoen moet besluiten. Het mannenkoor gaat nu met vakantie tot 3 augustus. Het jongenskoor is tot 17 augustus uit de roulatie. Na die data beginnen in de Harmonie aan de Groenelaan de repetities op iedere vrij dag van 16 tot 17.30 uur voor de jongen* en van 20 tot 22 uur voor de volwasse nen. Van keizer Napoleon I en van de koningen Wilem I en II is bekend dat zij steden die in oorlogstijd hun klok ken moesten afstaan, in vredestijd kanon nen chonken om deze weer tot luid klokken te laten omgieten. Een op z’n zachtst gezegd wat omslachtige gang van zaken, waardoor heel wat uit historisch oogpunt belangrijke gegevens verloren zijn gegaan. BEVERWIJK. D» noteringen van woensdag 4 juli aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Groenten: aardbeien 150-305; andijvie 11-22; bloemkool 20-65; bospeen 22-90; doppers 150-240; komkommers 15-49: kroten 15- 38; peulen 220-490; prei 82-110; postelein 22-30; rabarber 62-82; radijs 28-35; sla 6-33; spinazie 6-54; sperziebonen 255-330; snijbonen 140-180; spitskool 12-20; tuin bonen 38-54; tomaten 60-130; waspeen 14- 65. Bloemen: anjer 3-17; trosanjer 30- 95; chrysant 40-135; chrysant (per stuk) 20; conville 40-110; dahlia 60; eremures 35; gladiool 60-160; iris 12-30; Engelse iris 35; allium 7-28; fresia 25-110; lelie 15- M. J •1 A"’

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4