Uitvallers DAGBOEK Godefroot snelste sprinter van compacte peloton Gele trui van José Catieau valt niet op Kelleners grauw van narigheid Ploegleiders beklagen zich Tour de France tor M®? fait Ut 13 1973 V R IJ D A G 6 JULI ur. I J :REN Eenzaam Plezierig Krachtig .1 K Kort onnen, accu naviga' HAARLI 40 Compact Istad n. 7eRIT Ontspanning Vuilnishoop 86,5 km 150,5 km 9MÉRIBEL- DIVONNE- ^^ASPÉO- .JOGAILLARD lOCAU I 14 Ld- rilMi (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Jan Janssen: Plezierig verfranst. Tourfavorieten besloten tot tijdelijke wapenstilstand PIERRE HUYSKENS. (Van onze sportredactie) 2 000 (fe ÊÖ^Tour 1. 3. Albertville'. Lucien van Impe leent hier voor het vertrek naar Mulhouse een fototoestel van een fotograaf om een souvenierkiekje van zijn mede-renner Tino Tabak te maken. Ploegenklassement 1. Schotte (Godefroot, De Witte en Mendes) 15.36.51; 2 Desvages (Vlanen, Largeau, Zoete- misch trappend liep Grosskost uit tot ruim vijf minuten. Op de helft van het traject door de bergen echter werd die tot dan gesloten jacht op hem geopend. En dat kostte de donkere Fransman met het gezicht van een havik en de tred van een gazelle, zijn positie. Uit het compacte peloton dook einde lijk Walter Godefroot ik loerde al vier dagen op mijn kans”) als winnaar te voorschijn. Hij frommelde zich sterk uit MULHOUSE. De zo rustig verlopen vijfde etappe, heeft toch uitvallers opge leverd. Door een valpartij raakten Go- mez-Luca en Parenteau zo ernstig ge blesseerd dat ze per ambulance moeten worden afgevoerd. 8-7-1973 Tour-vedetten, wier knechten (met name weer die van Luis Ocana) het tempo hoog hielden in de beklimmingen van de drie cols. het gedrang dat via Gerard Vlanen op gang kwam (met Ronald de Witte ont snapte hij bij bij het opdraaien van het circuit dat anderhalve keer gereden moest worden) en waarin Jan Krekels de beste sprinter van Canada Dry in de knel kwam. Met een derde plaats kon de Limburger beslist tevreden zijn maar er had meer ingezeten als de finale zich voor hem wat gunstiger ont wikkeld had. (Van onze sportredactie) MULHOUSE. Omdat de favorieten zich kalm wensten te houden, hebben de kleintjes van de Tour hun eerste bergetappe goed overleefd. Ze kwamen op wat uitzonderingen na, onder wie Wim Kelleners die verzwakt door ziekte achteruit fladderde zonder mankeren over de Col de la Schlucht, de Grand Ballon en de Col de Silberloch om na 188 kilometer in Mulhouse met een massasprint te eindigen. Duidelijker dan met die finish in gesloten formatie, kon de betrekkelijke waarde van deze bergetappe niet geïllustreerd worden. Ook de naam van de held van de dag (Charly Grosskost) en die van de winnaar (Walter Godefroot) was tekenend voor het gemak van de dag want beiden zijn geen hoogvliegers in de cols. Jan is op een plezierige wijze ver franst, kijkt tegen de wielrennerij aan op een filosofische manier, ligt letterlijk wakker van al de oud- collega’s die aan lager wal zijn ge raakt (en dat zijn er nogal wat, wier benen de weelde niet konden dragen) en is als een kind zo geestdriftig over de hele poespas die rond het wezen van de Tour, de coureur, hangt. Jan verbaast zich iedere dag weer over „de begeleidende verschijnselen”, over het communicatiecircus van de ronde over het publiek. Jarenlang heeft hij dat allemaal, ofschoon zelf coureur, gemist. En nu hij een NOS-équipe chauffeert, in woord en daad, is hij er zich het eerst van bewust wat dat allemaal betekent een Tour-renner te zijn. De kolossale kluit begeleiding die rond één solo-rijdende renner de meest acrobatische toeren uithaalt het nerveuze en opwindende radio verkeer allemaal in dienst van die ene ontsnapping en eigenlijk in het niet verzinkende figuur, de doodsver achting waarmee auto’s en motoren in hun afdaling tekeer gaan en het dagelijkse wonder, dat niemand aan die kakafonie op wielen ten offer valt, slaat de grote Jan Janssen, Tour winnaar, met stomme verbazing. Rosatello uit de Italiaanse Romagna en een ijsje tot besluit. Totaal aantal calorieën dezes: amper 1200. En vol gens Jan Janssen mag dat, na een dag zonder eten en slechts mineraal water als drinken. Jan weet op culi nair gebied waar Abraham de mos terd haalt, waar de terrine du chef om te zuigen is, waar de slakken het voordeligst en het smakelijkst zijn en waar je de kip voorrang moet geven boven het vlees en zelfs de nis, waar we ons uitsluitend aan zeezijde op zullen storten. „Toen ik sprong,” zei hij, „wist ik al dat het maar kort zou duren want ik hoorde ze achter me vloeken en tieren. Maar ik vond het wel leuk, een hele ervaring om in je eentje voor dat hele Tour-spul uit te fietsen.” Charly Gross kost mocht zich in meer clementie ver heugen. Hij kreeg de ruimte zich uit te leven toen hij na 75 kilometer de rug kromde voor een solo naar zijn woonge bied. De groep, met elkaar beloerende grootheden, liet hem ongemoeid over de drie bergtoppen scheren- Als de specia list in solo-optreden (achtervolgingen en tijdritten) raake Charly Grosskost in zijn element, fanatiek aangemoedigd door zijn streekgenoten die hem tegen de flanken van de cols opbrulden. De lange rug diep gebogen, de pedalen rit- trui na drie bezit had. „Ik dacht”, erkende hij ruiterlijk, „aan die lange solo van Grosskost waardoor het een rustige etappe werd. Na zondag, als we de eerste echte zware bergen gehad hebben, zal ik die trui wel kwijt zijn. Maar dat geeft niets. Mijn hele seizoen is met die paar dagen gele trui helemaal gered.” Algemeen ploegenklassement: 1. De Muer 79.51 54; 2. Driessens 79.54 14; 3 Caput 79.55.06: 4. Stablinski 80.01 40: 5 Plaud 80.05.33. 6. De Kimpe 80.08.38: 12. Vissers 80 58.43 wegen zou er 1.18; 3 Mortensen (Den-De Muer) op 1.34; 4. Guimard (Fra-Caput) op 1.39; 5 Van Springe! (Bel-Drlessens) op 1.48; 6. Ocana (Spa-De Muer) op 1.59; 7. Zurano (Spa-Moreno) op 2.27; 8. Van Roosbroeck (Bel-Drlessens) op 2 50; 9 Delepine (Fra-Caput) op 3;36; 10. Zoetemelk (Ned-Desvages) op 4.04. 11. Ponlldor (Fra- Plaud) op 4.21; 12. ex aequo: Verbeeck (Bel- De Kimpe) en Mendes (Port-Schotte) op 4 25 14. Perm (Fra-Caput) op 4.26; 15. Van Impe (Belg- Stablinski) op 4.28; 16. Thevenet (Fra- Caput) op 4.38: 17 Agostinho (Port-De Muer) op 4.42; 18. Vasseur (Fra-De Muer) op 4.57; 19. Vanneste (België-Stabllnski) op 4.59; 20 Tollet (Fra-Stabllnski) op 5.05; 30. Vianen dat jou land karakteriseert. Want de Duitse „Tüchtigkeit” is in de Elzas sterk afgezwakt door de Franse esprit. Je kunt ook beweren dat het Franse temperament hier tot bedaren is gebracht door het stabiele Duitse denken, zoals Goethe (de lievelings schrijver van Ton Vissers) en Kant dat bedreven. Je kunt toch gewoon zeggen, dat hier bier zowel als wijn wordt gedronken, paté zowel als zuurkool gegeten. Maar je werkt je hier niet kapot om aan het eind van je prestatie te moeten vaststellen dat het allemaal tot niets heeft geleid. Een door Joachim Agostinho, mees terknecht van Luis Ocana, aangevoerd achtervolgend groepje (Torres. Grande, Pollentier, Bouloux) liep steeds verder op hen in, sleurde ook het peloton bij maar het duurde lang voor Grosskost zich gewonnen gaf: vijf kilometer voor de finish pas. Tot daar streed hij een bewonderenswaardige strijd. Dat hij die verloor, had volgens ploegleider Caput niet gehoeven. „Als Charly maar wat later was gegaan. Hij heeft een te lange ontsnapping gemaakt,” oordeelde die Grosskost (in Mulhouse geen held meer maar onopvallend in de grote groep waarin hij als 104e werd geklasseerd) treurig: „Dat ben ik niet met Caput eens. Ik heb sterk gereden en ik ben zo kort voor de streep ingelopen dat je onmogelijk kunt zeggen dat ik te vroeg ben gedemarreerd.” Gisteravond in Nancy een hapje gegeten met Jan Janssen. Hij koos het menu en ik was nieuwsgierig wat het worden zou. Want je hebt twee soor ten oud-renners: mannen die de fiets resoluut op de vuilnishoop gooi en en vervolgens alle schade die zij op het gebied van eten en drinken hebben geleden, in de kortst mogelij ke tijd proberen in te halen met alle vervetting en verpatsering van dien; en mannen, die sober blijven leven als zij op het rijwiel hun „Schuldig- keit” hebben gedaan. Tot de eerste categorie behoren voormalige feno menen als Charly Gaul en Rogier Rivièra; tot de tweede Jaques Anque- til, George Stablinsky en ...Jan Jans sen. Hij koos een salade-Nicoise-Sla, ansjovis, zalm en een ei. Een Cote de Boeuf (lendestuk van de os) die zeer mals was; als wijn een frisse jonge Uitslag vijfde etappe: 1 Godefroot (Bel-Schotte) 5 uur 12 minuten 19 'seconden; 2 Guimard (Fra-Caput) z.t.; 3. Krekels (Ned-Vissers) z.t.; 4. Van Roosbroeck (Bel-Drlessens) z.t.; 5. Verbeeck (Bel-De Kim pe) z.t.; 6 Van Sprlngel (Bel-Drlessens) z.t.; 7 Telrllnck (Bel-Stablinskl) z.t.; 8. Martinez (Fra-Caput) z.t.; 9. Vianen (Ned-Desvages) 5 12.15; 10. Gilson (Lux-Driessens) 5.12.19; 11. De Geest (Bel-Drlessens z.t 12. Tschan (Wdl- Plaud) z.t.; 13 Vanneste (Bel-Stablinskl) z.t.; 14. Pollentler (Bel-Schotte) z.t.; 15. Gaida (Wdl-Driessens) z.t.; 16. Grande (Spa-Barrutia) z.t.; 17 Besnard (Fra-Stabllnski) z.t.; 18. Pin- tens (Bel-Driessens) z.t.; 19. Largeau (Fra- Desvages) z.t.; 20 Hob'an (GB-Caput) z.t.; 26. Zoetemelk (Ned-Desvages) z.t.; 40. Tabak (Ned Stablinski) z.t 49, Schepers (Ned-Drlessens) z.t.; 53. Martins (Port-Vissers) z.t.; 65. Jan broers (Ned-Vissers) z.t.; 78. Oliveira (Port- Vissers) z.t.; 91. Pustjens (Ned-Vissers) z.t.; 93 Van der Leeuw (Ned-Vissers) z.t.; 97. Vranc- ken (Ned- Vissers) z.t.: 97 Vrancken (Ned- Vissers) z.t.; 108 Dé Koning (Ned-Vissers) 5.22 43; 123. Kelleners (Ned-Vissers) 5.39.03. Algemeen klassement: 1. Catieau (Fra-De Muer) 26 uur 11 minuten 58 seconden; 2. De Geest (Bel-Driessens) op Puntenklassement 1. Van Springel 65 punten; 2. Guimard 63; 3. Verbeeck 51; 4 Van Roosbroeck en Zoetemelk 45; 6. De Geest 43: 7. Vianen 40punten. Bergklassement - 1. Grosskost 32 punten; 2 Torres 28; Agostinho 14; 4. Delisle 10; 10. Pustjens 5. De namen van de ploegleiders staan voor de volgende equipes: De Muer-BIC Geminiani- De Kowl Caput-GAN Mercier, Desvages-Gita- ne, Plaud-Peugeot, Stablinski-Solonor, Schot- te-Flandria, Driessens-Rokado, Moreno-KAS Barrutia-La Casera Bahamontes. Vissers-Cana- da Dry-Gazelle Wim Kelleners reed zijn zware rit op een nagenoeg lege maag. Zelfs het vloei bare voedsel dat speciaal voor hem was klaargemaakt kon hij niet verteren. >,Ik had het na de ravitaillering amper op, of ik begon te braken. Het was ver schrikkelijk. Hoe ik zo ziek kon worden is me een raadsel. Misschien ligt het aan verkeerd drinkwater. Op die hete dagen pak je alles aan. Het zou best kunnen dat ik een fles leidingwater op heb en dat zit hier hardstikke vol chloor. Je mag eigenlijk alleen mineraalwater ne men, maar ja, hoe gaat dat als je dorst hebt Met Wim Kelleners bleef ook diens ploeggenoot Matthijs de Koning achter zij het niet zo ver na een aanvan kelijk sterk Tour-begin. De Koning: „Op die eerste berg al kwam ik in moeilijk heden. Mijn benen wilden gewoon niet. Ik heb me meteen laten losen en toen ik mijn eigen tempo kon rijden, ging het ineens stukken beter. Het zal de terug slag wel zijn van de inspanningen in de eerste dagen. Daarom maak ik me echt geen zorgen- Het gaat wel over.” (Van onze sportredactie) MULHOUSE. Nog net binnen het sluiten van de ttfdscontrole, slofte Wim Kelleners uit Born het bloedhete Mul- houe binnen. Zwaar getekend door de ellende en doodziek van de buikloop die van hem een wrak op de fiets maakte Meer dan 100 kilometer fietste hij in zijn eentje als laatste man van het peloton, gelost omdat zijn krachten het begaven door de ziekte die hem in de nacht daarvoor overviel. Op deze mak kelijke Tour-dag kwam de Canada-Dry- renner in zo grote nood dat hij pal voor de bezemwagen uitfietste. „Maar aan opgeven”, sprak Kelleners, „dacht ik geen seconde. Ik vond die auto achter me wel vervelend maar ik ben er nooit door in de verleiding gekomen om af te stappen. Ik kwam naar de Tour om die uit te rijden en ik zal het zo lang volhouder al maar enigszins kan.” Saint-Genis-j Pouilly "Le Collonqes^ LePetit-Bornand' Thónesi^Z Favergesj Tamié 1,500 |-LOOO&/ÏW Door een onverhoedse demarrage van Teirlinck. sukkelde Krekels buiten de gesloten rij van sprinters en moest hij buitenom spurten. „Daarmee verspeelde ik al mijn kansen,” klaagde hij. „In die laatste twee bochten werd ik gedwongen alleen te gaan. Terwijl Godefroot gelan ceerd werd zat ik in mijn eentje te stompen. Dat kon ik nooit redden.” Het succes van Waiter Godefroot kwam niet geheel onverwacht, doch toch nog wel verrassend omdat zijn ploeggenoot Men- des de tactiek doorkruiste door bij ver gissing te sprinten toen er driekwart ronde was gereden. Hij vergat de op dracht van nóg een volle toer en daar mee ontregelde hij het in de voorhoede van het peloton opgestelde Flandria-plan om Godefroot in dieale stelling te bren gen. „Toen ik dat zag gebeuren”, zei Waiter Godefroot, „dacht ik: mijn kan sen zijn verkeken-” José Catieau wordt voornamelijk toe- gejuichd omdat hij de nationale sport- trots streelt en daarbij doet het er niet toe dat hij zich zo weinig op de voor grond plaatst. In de vijfde etappe lukte het José Cateiau, kinderlijk blij met zijn verzameling gele t ruien, zich eindelijk weer eens wat op de voorgrond te drin gen en daar was een valpartij voor nodig. Als leider van het klassement sloeg hij in de afdaling van de Grand Ballon tegen de vlakte maar dat liep goed af, wat volgens degenen die in zijn omgeving reden een wonder was omdat José Cateiau nogal hoog opzwiepte. Zelf noemde hij het een „chute formidable” waarover hij in Mulhouse niet uitge sproken raakte. „Het was acrobatiek van de eerste orde”, legde hij opgewonden uit. „Onge looflijk, wat me gebeurde. Dat heb ik een ander nog nooit zien presteren! Ik vloog metershoog door de lucht en fi maakte zo’n prachtige buiteling dat ik keurig op mijn voeten terecht kwam. Mijn fiets zag ik meters ver wen slinge ren. de berm in Ik ben er hard naar toe gelopen en ik kon zo weer opstappen. Een compleet wonder.” De omstandighe den van de dag, werkten geweldig in het voordeel van de middelmatige Franse wielrenner die er zelf van stond te kijken dat hij zijn gele bergpassages nog in zijn melk) 15.36.53: 3. Driessens (Van Roosbroeck, Van Springel, Gilson) 15 36 57 (20 punten); 4. Caput (Guimard Martinez, Hoban) z.t. 31; 5. Stablinski (Teirlinck, Vanneste, Besnard) z.t (37); 9. Vissers (Krekels. Martins, Janbroers) z.t. 121) Routiers ‘X LES-ALLUES Maar ik zou in géén geval, als Charly Grosskost, door de Vogezen willen rijden op een fiets, want dan ondervind je de gruwelijkheid van een bijna-bergetappe, dan sterf je langzaam maar zeker, dan wordt het je tussen de Schlucht en de Grand Ballon groen en geel voor de ogen (terwijl de Vogezen zo mooi groen zijn) en dan ga je in puur zwart ten onder voordat je de Silberloch. hebt bereikt. Arme Charly Grosskost dat jij, als enige Elzasser in de Ronde van Frankrijk, veroordeeld werd om door je eiaen streek uren lang een zaam aan kop te gaan! O. de landge noten waren om te zoenen, dat wel. Ze hebben je gegroet en je tegen de toppen opgeschreeuwd, je van water en fruit en handkussen voorzien maar ze konden je niet aan de zege praal helpen. Waarom, Charly, ben je niet telkens éven voorop gaan rijden, gewoon om te laten zien dat je er óók bij bent en omdat zoiets mag volgen de ongeschreven wetten van de Tour? Robert Mintkewitz deed het toch ook in zijn Noord-Franse ge boortestreek? Hij mocht toch vooruit om zijn grootmoeder te kussen, even zijn kind te knuffelen en zijn vrouwtje innig in het haar te grij pen? Had. zoiets ook gedaan, arme Charly Grosskost in plaats van je het apezuur te rijden in een onmen selijke solo, een inspanning die geheel in strijd is met de vrede der grazige weiden, die je land kenmerken en met de rustige gebaren, waarmee je landgenoten hun wijnglas -heffen. Had je toch gerealiseerd dat de dwangarbeid van de weg niet past bij het compromis der twee culturen, Met die Col du Salève (11 kilometer voor het einde) neemt de Tourkaravaan de eerste berg van de zwaarste categorie. Na de top komen er geen nieuwe cols, zodat het één lange glijvlucht naar Aspro-Gaillard wordt. Voor deze rit gaan de renners al om tien over acht op stap, ’s Middags rijden ze naar Meribel waar het eindpunt op de top van een berg van de 2e categorie ligt, can klim van 4500 meter met een stijgingspercen- tage van 6 percent. De rit naar Mulhouse werd een for maliteit door een tijdeljjke wapenstil stand onder de groten die niets wilden ondernemen. Joop Zoetemelk schetste de stemming met: „Er was angst voor el kaar, dat kon ik goed merken. Niemand durfde een aanval te beginnen, men bleef de hele tijd rustig.” Die opvallende kalmte stelde Charly Grosskost in de gelegenheid door eigen regio een stralen de show op te voeren en de minderen van he' peloton verschuilden zich dank baar achter de beroemde ruggen van de De ontsnappingen werden daarmee krachtig onderschept, zoals Ben Jan broers in de eerste kilometers al ontdekt had. Hij demarreerde meteen na de start, tuk op een premie van 500 francs die na twee kilometer te verdienen wa ren voor degene die als eerste het dorp La Madeleine binnenreed. „Om die cen ten te pakken,” lichtte Janbroers zijn en Canada-Dry’s opvallende optreden toe. „moet je in een etappe derde worden. Ik vond dat het zo heel wat makkelijker ging.” Ofschoon de omstandigheden er zich wel voor leenden, mocht Ben Jan broers niet wegblijven van de contro leurs uit het peloton. (Ned-Desvages) op 8 29; 46. Martins (Port- Vissers) op 10.02; 71. Tabak) Ned-Stablinksi) op 1 .17; 88. De Koning (Ned-Vissers) op 20 33: 90. Krekels (Ned.-Vissers) op 20.42; 98. o.a. Pustjens (Ned-Vissers op 22.46; 103. Janbroers (Ned-Vissers) op 23.32; 105. Van der Leeuw (Ned-Vissers), op 23,51; 112 Schepers (Ned- Driessens) op 32.04; 115. Oliveira (Port-Vissers) op 35 41; 118. Vrancken (Ned-Vissers) op 38.39: 123 en laatste Kelleners (Ned-Vissers) op 52.36 *"x> De finish van de vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk werd gewonnen door de Belg Godefroot die hier, gevolgd door Guimard en Krekels, na een machtige eindsprint over de finishlijn flitst. MULHOUSE. De ploegleiders gaan zich officieel beklagen bij Tour- baas Felix Levitan over diens logies- beleid. Ze zijn ontevreden omdat in de door de organisatie gereserveerde en betaalde hotels een supplement be taald moet worden voor frisdranken. Volgens algemeen geldende regels krijgt elke ploeg een hoeveelheid flessen toebedeeld maar onder de ab normaal hoge temperaturen van de ze Ronde, blijkt dat aantal onvol doende. De ploegleiders moeten zodoende in elk hotel een pittige rekening voor extra bestellingen betalen en dat zint ze niet. Bij Felix Levitan hopen ze begrip te vinden voor de niet voorziene omstandigheden van de nauwelijk te lessen dorst door de grote hitte. Op de rustdag in Divonne gaat een delegatie van de ploegleider daarover onderhandelen. LES-BAINS Ja Roche-sur-Foron Miribt! Tamié M MULHOUSE. Met José Catieau heeft de Tour de France een gele- truidrager die amper opvalt, wat overi gens helemaal past in de van l»em bekende kwaliteiten die niet boven de middelmaat uitkomen. Via wat goede ontsnappingen en een sprintoverwinning op Herman van Springel in St. Niklaas, waarvoor de rijzige Fransman alle lof verdiende, kreeg hij het meest begeerde wielertricot rond de bonkige schouders en tot aan de rustdag zal daar wel geen verandering in komen. MULHOUSE. De Vogezen zijn volgens de alpinistisch georiënteerde hoogtemeter van de Tour geen echte bergen, maar zij glooien toch mooi omhoog tot om en nabij de 500 meter. En op dat niveau vertonen zij een adembenemende schoonheid, om dat zij uitzicht bieden op puur na tuur, op een Elzas-Lotharingen dat naar het evenbeeld van de hof van Eden moet zijn gemodelleerd en dat tussen zeespiegel en hemel op en neer golft met een ritme dat een zeer muzikale schepper heeft gedirigeerd. In de dalen hurken de dorpen en stadjes neer, vredige knooppunten waarin uit de majestueuze vlakken rondom de fascinerende lijnen van en rivieren samenkomen. Ik willen wonen desnoods als knecht van een wijngaardenier of als hulpje van een ouderwetse patéma- ker, zelfs als duvelstoejager van een bierbrouwer of als een enigszins be zoldigd kluizenaar met het recht om één keer per dag uit de hoogten mijner meditaties af te dalen naar de specialiteiten van de herberg in het dorp. F»” Ajil» o "'f ”-5 5 ■.J.. i o

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13