Spreekverbod Wimbledon krijgt Oosteuropese finale honkballers Kela overweegt om te stoppen EK 1975 in Spanje Nederland heeft meer diepte in werpersstaf dan Italianen Korfbalverbond Enorme nederlaag van Friezen in Kaagweek NEDERLAND FAVORIET IN GROEP 3 Tussenstanden WK voetbal West-Duitsland 1974 in SPORT Geen beker van de UEFA voor de supercup Mulder fit 1ED U! W1 4 idaal ODE’ 15 1973 V R IJ D A G 6 JULI r 75.- f 475.- f 890 - /5.. fmnn\ 1 u ■en k U' 1905: ant Taylor kon pauze tegen Kodes niet verwerken Mike Deze zijn: J! 37 80 12 IENÜ tensoep cé BTW zes tl. L lard 50270 Wanneer de directie van de KNWU-sport- toestemming krijgt de ïnheid ities ners ugel stersen :ktail tjes De Keniaan Ben Jipcho heeft don derdagavond in het Bislett-stadion van Oslo de 3000 meter gewonnen in 7.44,4 seconden. 6,8 seconden boven het wereld record van de Belg Emiel Puttemans. Het Nederlandse jeugdwaterpoloze- vental heeft in Boedapest met 4-3 van West-Duitsland verloren. Laga heeft zich in Londen tijdens de Henley-regatta geplaatst voor de derde ronde. De Nederlandse damesgolfploeg is in Brussel in een kwalificatietoernooi voor landenteams op de zevende plaats geëin digd. op Oost-Duitsland als favoriet opgewor pen voor de overwinning in groep 4., de Oostduitsers hebben echter de gelegen heid de misstap ongedaan te maken, aangezien Roemenië nog op bezoek moet in Oost Duitsland. Nog te spelen zijn: Oost-DuitslandRoemenië (26-9), Alba niëFinland (10-10), RoemeniëFinland (14-10), AlbaniëOost Duitsland (3-11. winnaar groep 9 Europese zone (Rusland) winnaar groep 3 Zuid-Amerika (Peru of Chili). Deze veertien worden aangevuld met wereldkampioen Brazilië, dat als verdediger van de titel is vrijgesteld van het spelen van voorronden, en het orga niserende land, West-Duitsland. Leuk k aar vlees teltjes rnten IEN) aan 3 t.o. D. Tijdens de ronde van St. Wille- brord, de benefiet voor Rini Wagtmans, en de ronde van Kruiningen zijn ver schillende Brooklinrenners aan de start verschenen (Roger de Vlaeminck, Van Lint en Steevens) met truien, waarop onder meer het woord „Chewinggum”. De directie van Kela is Van mening dat ,ln het licht van deze gebeurtenissen, het door de KNWU opgelegde verbod onjuist is. ten en zal zaterdag in de finale onge twijfeld op meer steun kunnen rekenen dan de stoicijnse Metreveli. Het is de eerste complete Europese finale sinds 37 jaar. Voor het tweede achtereenvolgende jaar is Betty Stöve doorgedrongen tot de finale van het gemengd dubbelspel. Of zij echter met haar partner Francoise Duur, evenals in 1972 met Billie Jean King, gaat winnen staat lang niet vast. De eindstrijd zal wel gaan tegen King- Casals, het Amerikaanse duo dat toch zeker meer mogelijkheden heeft. Stöve- Duur won in de halve eindstrijd van het weinig gerenommeerde koppel Boni- velli-Fernandez (Uru-Col). Het toernooi lijkt beslist. Ik schreef al eerder, Nederland wint het toer nooi als de eerste wedstrijd tegen Italië wordt gewonnen. Zelfs al wint Italië de tweede wedstrijd op zondag middag, dan nog heeft Nederland verreweg de beste kansen, omdat wij veel meer diepte in de werpersstaf hebben. Ik heb al eerder betoogd dat Zuid-Afrika wordt volgend seizoen na een schorsing van twee jaar weer toegelaten tot het toernooi om de Davis- cup. LONDEN. De finale herenen kelspel van het gedevalueerde Wim bledon 1973 is een Oosteuroepse aangelegenheid geworden. Tot leed wezen van de 15.000 toeschouwers op het centrecourt en vele miljoe nen Britten daarbuiten overmees terde de Tsjech Jan Kodes de als derde geplaatste Roger Taylor in een inspannende vijfsetter, en Me treveli ontdeed zich op overtuigen de wijze van de Amerikaanse vrij buiter Alex Mayer. Kodes kan nu proberen na de legendarische Jaro slav Drobny de tweede Tsjechische Wimbledonwinnaar te worden, Me treveli heeft nog nooit een landge noot voor hem in de finale gehad. ZURICH. De UEFA is overgegaan tot erkenning van de wedstrijden om de zogenaamde supercup, de ontmoetingen tussen de winna? van de toernooien om de Europacup voor landskampioenen en bekerwinnaars. Dat althans mag worden opgemaakt uit de publikatie van enkele richtlijnen voor clubs „die d eze wed strijden wensen te spelen”. De Europese voetbalunie is niet van plan een officiële beker beschikbaar te stellen, noch ook ontvangen de spelers herinneringsme- dailles. Wel ontvangt elke deelnemende ploeg een plaquette. De clubs zullen deze wedstrijden geheel onderling moeten re gelen, waarbij zij er slechts voor dienen te waken dat zij niet op officiële UEFA- data terechtkomen. De definitieve data moeten voor 31 augustus van elk jaar bij de UEFA zijn gemeld. AMSTERDAM. Technische en me dische staf van Ajax denken dit seizoen over een volledig fitte Jan Mulder te kunnen beschikken. De Ajacied, die nu al vier weken onder leidiing van trainer Georg Knobel aan een intensieve trai ning bezig is, ondervindt geen last meer van de knieblessure die hem het afgelo pen seizoen op de bank hield. Ook het vocht in Mulders knie valt na de zware trainingen te verwaarlozen. Mulder gaat maandag met Ajax een week in een trainingskamp. Het ligt in de bedoeling om hem tijdens het uitgebreide oefen programma dat de Amsterdammers ter voorbereiding op de competitie afwerken veelvuldig in te zetten om hem zo snel mogelijk zijn wedttójdritme terug te bezorgen. De winst ging naar Hein de Goederen, die na het startschot geen concurent meer voor zich kreeg. Helaas maakte De Goederen in de eerste race een overtre ding en telt voorlopig dus niet meer mee In het klassement. Indrukwekkend zeilde Zonder dat het spel ooit op superieur niveau geraakte, waren er toch in deze partij dramatische momenten te over. De linkshandige Taylor kwam herhaal delijk in moeilijkheden met zijn opslag. De man uit Yorkshire, die enkele jaren geleden opschudding verwekte met zijn uitschakeling van Rod Laver sloeg veer tien dubbele fouten. Kodes speelde ge lijkmatiger. Zijn service is niet hand, maar diep, zijn drives niet krachtig, maar wel uiterst scherp geplaatst. Tay lor, die teveel naar het net wilde, werd vaak gepasseerd. De Brit, na de onder breking op van de zenuwen, redde nog twee matchpunten met fraaie back- handslagen, anders bepaald niet zijn fo re, maar overleefde onder gekreun van de massa het derde niet. De kleine, taaie Kodes werd niettemin onmiddellijk door het Engelse publiek aan het hart geslo- Janette Hofland (15), de trots van haar bekende vader, door met het lichte weer het helmhout uiterst deskundig te han teren. Zij werd ditmaal niet gecoached door haar vader, die de race vanuit een motorboot op een afstand volgt. Janette Hofland werd fraai vierde en bezette in totaal de tweede plaats achter Metzelaa- er (1-10). De derde plaats is voor Van Wijk (2-8). Zeer opmerkelijk zeilt Kees van Asselt in de Valken waarin hij verrassend de grootmeester van de Kaag, Egon Rolf von den Baumen (5-3), achter zich houdt. Na een vierde plaats volgde er nu een overwinning op Maarten Stomp. Boot 2-5) staat op de ranglijst als tweede genoteerd. Ook de verschui ving in de Pampussen. waar Leo de Wit met als bemanning de tweevoudig natio naal kampioen Eef van den Berg aan de fok, met twee plaatsen stevig aan de leiding staat. Biesot won de race wel. maar staakte de eerste wedstrijd wegens een overtreding. Neeleman (1-6) bezet de tweede plaats. Hevig is de strijd in de 12 Voetsjollen, die op de Kaag altijd in een zeer zware bezetting aan de start ver schijnen. Beide kopstukken, mevrouw Plantinga en Martin van der Spek heb ben een overwinning en een diskwalifi catie achter hun naam staan. Hierdoor staan Daniels (3-2) en Van der Elshout (2-10) nu aan de leiding, maar dit kan tijdelijk zijn, daar beide gedupeerden ongetwijfeld nog van zich zullen laten horen. In de Aziatische groep, die in drie poules was onderverdeeld, zijn Australië en Iran al als overwinnaars naar voren gekomen. De drie poule-winnaars moe ten in een halve competitie uitmaken welk land Azië in West-Duitsland gaat vertegenwoordigen. In het eindtoernooi komen zestien ploegen uit: acht uit Eu ropa, twee uit Zuid-Amerika. één van de De Rus Metreveli springt over hei net nadat hij als eerste de finale van het heren enkelspel op Wimbledon heeft bereikt. In groep 8 is alles toegespitst op de twee ontmoetingen tussen Schotland, dat de lijst aan voert, en Tsjechoslowakije. Op 26 september ontvangt Schotland de Tsjechen, op 17 oktober vindt in Praag de return plaats. Een belangrijke beslissing is het in stellen van een Europees kampioenschap voor jeugdteams tot en met achttien jaar. Om deze titel zal in 1974 voor het eerst worden gespeeld in Amsterdam ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de honkbalvereniging ABC. Ingeschreven hebben al Nederland. Frankrijk, Spanje en Italië. Wat betreft het niet verschij nen van West-Duitsland is besloten om de Duitsers schriftelijk te berispen. Ne derland zal bij Duitsland een claim in dienen voor onnodig gemaakte kosten en gederfde inkomsten. In de Afrikaanse zone is men bijna gevorderd tot de finale poule. Marokko heeft zich hiervoor reeds geplaatst, de twee andere plaatsen zullen worden in genomen door de winnaars van Kenia- Zambia en Zaire-Ghana. Afrika kan slechts één land aan het eindtoernooi in West-Duitsland leveren. ARNHEM. Het Koninklijk Neder lands Korfbal Verbond gaat zich defini tief vestigen op het sportcentrum van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond in Zeist. Het bondsbestuur van de KNVB is akkoord gegaan met deze plannen, die enkele weken geleden al de goedkeuring kregen van de korfballers. Het streven is dat de korfbalorganisatie al in het voor jaar van 1974 in Zeist de beschikking krijgt over een apart gebouw, dat gele gen is naast het grote bondsbureau dat de voetbalbond daar bouwt. De korfbal lers zullen niet alleen hun administra tieve werkzaamheden centraliseren in Zeist, maar ook de trainingen en de opleidingen. A. in het buitenland rijden verschei dene bekende beroepswielerenners wel met een produktnaam op hun trui. B. in Nederland gebeurt het door an dere dan Kela-Tapijtrenners eveneens De renners Zoetemelk en Vianen hebben zonder dat iemand iets heeft gezegd, tijdens het Nederlandse kampioenschap met „Frigicreme” op hun borst gereden. C. Tino Tabak rijdt in dezelfde wed strijd in een Sonolortrui, waarop televi sie is vermeld. Het door Kela-Tapijt hierop geattendeerde jurylid van de KNWU weigerde hiertegen iets te onder nemen. (Van onze honkbalmedewerker) BLOEMENDAAL. Op de vergade ring van de Confédération Europeénno de Baseball Amateurs, die gistermiddag in Bloemendaal werd gehouden, is beslo ten, dat’ het toernooi om het Europees kampioenschap in 1975 zal worden ge houden in Spanje. Over de vraag of er dan 18, dan wel 25 spelers per land zullen mogen deelnemen, zal de techni sche commissie een nieuwe formule voorbereiden. Besloten werd verder tot dit toernooi maximaal 6 teams toe te laten, die in twee groepen van rie zullen worden ingedeeld- De nummers één van beide poules zullen in een „best of five” uitmaken wie zich kampioen van Europa mag noemen. HAARLEM. Gisteren was het een rustdag voor de honkballers die dit 13e Europese honkbalkampioen- schap maken. En volkomen verdiend. Een meerdaags honkbaltoernooi is een bijzonder zware opgave. Hier in Haarlem worden in negen dagen tijds 24 wedstrijden gespeeld en voor de meeste spelers betekent dat dat zij in die negen dagen net zoveel wedstrij den spelen, als normaliter in zes we ken. Iedere dag weer een warming- up van anderhalf d twee uur met steeds maar gooien en gooien. Na vier dagen worden de armen loodzwaar en als de armen zeer gaan doen, wordt het zelfvertrouwen minder en ook de concentratie verdwijnt. Veel ploegen verkijken zich op deze pro blemen. Zweden maakte van tevoren afspraken voor oefenwedstrijden. Zo wilden zij op de rustdag graag tegen derdeklasser Bloemendaal spelen, maar maandag al werd de wedstrijd geannuleerd. Zweden moet zich spa ren voor de laatste drie dagen. Bij de Spaanse ploeg zag ik woensdagmid dag een outfielder die de bal terug rolde naar zijn binnenvelders. Ook hfj had duidelijk problemen. WARMOND. Het lichte xeilweer Is een onoverkomelijk struikelblok voor de vijf Friese Regenboogzellers, die het In de Kaagweek moeten opnemen tegen de onder deze omstandigheden veel snellere Hollanders. Voor de tweede keer brach ten de vijf Kaagzeilers de Friezen een enorme nederlaag toe, de stand na don derdag: 38‘/« tegen 20%.Deze achterstand van de noorderlingen na twee races is vrijwel niet meer door de Friezen te overbruggen. Zelfs niet als er meer wind zou komen. Direct na de start werd er door de Hollanders een gesloten front gemaakt. Van Wijk, De Goederen en Metzelaar verzamelden de meeste pun ten. Alleen de Friezen Terbeek en Hof sloegen in de laatste fase van de strijd een bres in de Kaagvesting. Van de grote Friese vertegenwoordiging in de open Regenboogtsrljd speelt alleen Jack de Wilde een rol met de stand 4-5. Zweden is, na het gelijke spel tegen Hongarije veruit favoriet geworden in groep 1. Met alleen nog de wedstrijd tegen het zwakke Malta (de eerste ont moeting werd door Zweden met liefst 7- 0 gewonnen) voor de boeg, lijkt de eerste plaats voor de Zweden bijna ze ker door het veel betere doelgemiddelde. Een overwinning met 2-0 is reeds vol doende. Hoewel het allesbehalve weer is om te voetballen zijn gisteren bij veel ere-divisieverenigingen de trainingen alweer hervat ter voorbereiding op het nieuwe seizoen. Op de foto con troleert Sparta-trainer Leo Steegman de hartstlag van zijn nieuwe aanwinst Wim Meustege, die van Excelsior werd overgenomen in het kader van de verregaande verjonging die Sparta dit jaar wil doorvoeren. Nederland is favoriet voor de eind zege in groep 3, omdat België nog naai ons land moet. Nog te spelen in deze groep zijn: NederlandIjsland (22-8), IjslandNederland (28-8), Noorwegen— Nederland (12-9), BelgiëNoorwegen (31-10), Nederland België (8-11). Roemenië heeft zich door de 1-0 zege Bulgarije is in groep 6 veruit favo riet. De Bulgaren zijn nog ongeslagen, terwijl de gevaarlijkste concurrent, Por tugal, reeds drie verliespunten heeft ge boekt. Nog te spelen: Noord Ierland Bulgarije (26-9), PortugalBulgarije (13- 10), PortugalNoord Ierland (14-11) BulgarijeCyprus (18-11). DEN HAAG. Zweden (groep 1), Italielgroep 2), Nederland (Groep 3) Roe menie (Groep 4), Polen (groep 5), Bulga rije (Groep 6), Joegoslavië (Groep 7), Schotland (groep 8) hebben de beste kans door te dringen uit de Europese zone tot de eindronde van het tournooi om het wereldkampioenschap. Rusland, dat in groep 9 als eerste is geëindigd, moet nog spelen tegen de winnaar van groep 3 van de Zuidamerikaanse zone, Chili of Peru. Deze landen hebben el kaar reeds tweemaal ontmoet. Beide wonnen eenmaal met 2-0, Waardoor een beslissingswedstrijd noodzakelijk is ge worden. Deze wordt op 5 augustus in Montevideo gespeeld Voor Bill Arce zijn het moeilijke dagen. Het is een vreemd gezicht om hem in het Italiaanse uniform te zien lopen. Hij hoort bij het Nederlandse honkbal, zoals ook Ron Fraser daarbij hoort. Bill Arce deed met zijn ploeg wat hij kon, maar verloor op het nippertje. Daarom krijgt Arce het nog moeilijker: hij zal de sfeer in zijn ploeg terug moeten brengen en daar zal heel wat voor nodig zijn! De verslagenheid in het Italiaanse kamp is zeer groot en terecht. De Italianen waren erg dicht bij de overwinning in de sleutelwedstrijd van het toer nooi, speelden een schitterende wed strijd, maar moesten voor de zoveel ste maal afhaken. Ditmaal niet door eigen fouten, maar door het ontbre ken van fast-ball-werpers! Uitslagen: Herendubbelspel, halve fi nales: Cooper-Fraser (Aus)Lloyd-Paish (GB) 3-6 6-3 6-2 6-4. Gemengd dubbelspel, kwartfinales: Metreveli-Olga Morozova (Su)Mitton- Ilona Kloss (Zaf) 6-3 4-6. John Cooper- Karen Krantzche (Aus)Jim Connors- Chris Evert (VS) 6-6, 4-6, 6-4. Herenenkelspel, halve finales: Jan Ko des (Tsjech)—Roger Taylor (GB) 8-9 9-7 5-7 6-4 7-5. Aleksander Metreveli (Su)— Alex Mayer (VS) 6-3 3-6 6-3 6-4. Damesdubbelspel: Betty Stöve-Fran- coise Durr (Ned-Fra)—Fiorella Bonicel- li-Isabel Fernandez (Uru-Col) 7-5 8-6. In de Noord-en Midden-Amerikaan- se zone zijn de winnaars van de groepen bekend. Het zijn: Mexico, Gua temala, Honduras, Haiti, Nederlandse Antillen en Trinidad. Deze zes landen spelen moeten nu spelen om één plaats in de eindronde In Moskou is op 37-jarige leeftijd de Russische schaakgrootmeeser Leonid Stein overleden. Hij was landskampioen in 1963, 1965 en 1967. DEN HAAG, van Kela-tapijt commissie geen teven gecontracteerde beroepswielren ners in nationale criteria te laten rijden met truien, waarop niet alleen het woord „Kela", maar ook „tapijt", dan is het niet onmogelijk dat deze firma zijn activiteiten als profsponsor zal staken. Zelfs zal men zich ernstig beraden over Mn mogelijke stopzetting van de steun met onmiddellijke ingang, dan wel aan het einde van het seizoen. (drie uit drie) en Ecuador (twee uti en Argentinië) is men nog niet aan de wedstrijdenreeks begonnen. Groep drie daarentegen is al bijna klaar. Doordat Venezuela zich in deze groep terugtrok, bleven alleen Peru en Chili over. Beide landen wonnen hun thuiswedstrijd met 2-0 en spelen zoals vermeldeen beslissingswedstrijd, waarvan de win naar nog eens tegen Rusland moet uit komen om een plaats in de eindronden. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Coach Ron Fraser en teamleider Aart Kruis hebben de spelers van het Nederlands team tegenover de pers een spreekverbod opgelegd. Aanlei ding tot dit verbod is een artikel in een dagblad, waarin Fraser negatieve uitla tingen ten aanzien van het Nederlandse honkbal in de mond worden gelegd. Fraser heeft zich van deze uitspraken gedistantieerd. Beide functionarissen zijn van mening, dat uit het bewuste artikel blijkt, dat er krachten (ondermeer de pers) werkzaam zijn, die door een nega tieve benadering van ons honkbal er toe zouden kunnen bijdragen, dat de mentale instelling van ons team, die volgens hen door het bewuste artikel al een lelijke knauw heeft gekregen, zoda nig omlaag gebracht zou worden, dat de kans op prolongatie van de Europese titel alsnog teniet gedaan zou worden. Om dit te voorkomen zal gedurende het toernooi om het Europees kampioen schap elk contact met de pers worden gemeden. Hoewel Spanje in groep 7 de leiding heeft, staan de papieren voor Joego slavië iets gunstiger. Spanje moet name lijk nog naar Belgrado toe. Nog te spelen; JoegoslaviëSpanje (21-10), GriekenlandJoegoslavië (19-12). Alle kwalificatiewedstrijden moeten op 31 december van dit jaar zijn ge speeld. Op 5 januari 1974 vindt in Frankfurt de loting voor de groepen- indeling plaats. Er worden vier groepen van vier landen gevormd. De nummers één en twee van elke groep gaan over naar de tweede ronde (Kwartfinales). Uit deze tweede ronde plaatsen zich vier landen iedere poule twee die tenslotte zullen spelen om de bovenste vier plaatsen. Italië bezit in groep 2 een comforta bele voorsprong, hoewel de Zwitsers twee wedstrijden achter zijn. Zwitser land ontmoet nog Turkije en Luxem burg, maar ook Italië. Deze laatstste wedstrijd op 20 oktober in Rome, zal de beslissing moeten brengen. In groep 1 van de Zuidamerikaanse zone lijkt Uruguay de beste kansen te hebben op een plaats in de eindronde. Uruguay, van oudsher een voetbalnatie bij uitstek (in 1930 en 1950 wereldkam pioen) leidt in groep 1 met drie punten uit twee wedstrijden vóór Columbia Drie uit drie) en Qcuador (twee uit In een vriendelijk doch dringend schrijven heeft de directie de KNWU verzocht zich te buigen over de princi piële vraag of het aan Kela-tapijt opge legde verbod juis is. Niet alleen omdat, volgens de firma, de UCI-regels in deze achterhaald zijn, maar ook en vooral omdat door Kela-Tapijt een aantal op merkelijke feiten is genoteerd. de strijd om de Europese titel zwaai zal worden en dat bleek woensdag avond. Maar dat het Nederlands honk bal nog steeds beter is dan het Itali aanse, is nu wel duidelijk. Het ver schil in werpers bracht ook ditmaal de beslissing. En dat zal zo blijven totdat de Italianen meer aandacht gaan besteden aan hun werpers. De snelle rechte worp is het belangrijk ste wapen bij het werpen. Ameri kaanse deskundigen zijn het er niet helemaal over eens, hoeveel percent een werper uitmaakt in de defensieve kracht van een ploeg, maar de schat tingen liggen tussen de 70 en 90 percent. Nederland heeft nog jaren de kans om Europees kampioen te blijven, maar dan zal er hard moeten worden gewerkt. Dat de Italianen over een betere „ambiance” beschikken, hoef ik nu niet meer uit te leggen maar met lires en een (te) ambitieuze voorzitter alleen red je het niet in honkbal Dat zal zondagmiddag blijken, als het Haarlems honkbalstadion in het Pim Muliersportpark weer bevolkt zal zijn met 7000 honkbalfans. HENK KNOL Roger Taylor en Jan Kodes hebben het centrecourt gedurende 3 uur en 33 minuten beziggehouden. Bij de stand 5-4 in de derde set voor Taylor, met Kodes’ opslag te volgen, werd de partij op een dramatisch moment onderbroken wegens motregen. Hoofdscheidsrechter Gibson streek met zijn hand over het gras en sprak door de mikrofoon tot de toeschouwers, die smachtten naar de eerste Britse finalist sinds 1936: „Dit spijt mij even erg als u, maar u wilt toch ook niet dat één van de twee spelers uitglijdt en zich blesseert.” Tay lor heeft het oponthoud van 25 minuten niet kunnen verwerken. Na 9-8, 7-9, 7-5, 4-6 en 5-4 heeft hij in de „verlenging” geen game meer gemaakt: Kodes drukte door naar 5-7. De Tsjech had daarvoor acht minuten nodig.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15