Werpstersproblematiek aanvoerder van rood en wit Behoorlijke belangstelling voor Tour de Heliomare RINKEL WINNAAR LEVENDIGE KOERS Jansen niet Zwembroekjes T-Shirts Hemdjes Goede indruk Engeland Geen persoonlijk bericht w i Sportprogramma bij begin derde match Jacky Spencer kanshebber duidelijk waarneembaar in titelstrijd rbv GEOPEND TIJDENS DE BOUWVAKVAKANTIE tl ision UMUIDEN 1W. KEUKENS B.V H l® Eerste winst Nico Hendriks 17 JULI 1973 len aai jven kTRA nu nog volop Rol aanvoerder 2900,— en. 1 28 10% VAKANTIE-KORTING V R u D A G 6 op alle voorradige artikelen uitgezonderd enkele merkartikelen GEN. CRONJESTRAAT 38 44 HAARLEM-TEL 254679 Member of the International Brixon Corporation Voor de lange hete zomer 0 UUR >enzine KENNEMERLAAN 159-165, IJMUIDEN (bij Marktplein) Telefoon (02550)—11428-10770, ’s avonds alleen na afspraak Geopend: maandagmiddag t.m. zaterdag van 8-18 uur 4.950, - 3.250, - 3.950, - 750,- 5.375,- 3.975, - 4.675,- 6.250, - 4.975, - 1.875,- 4.450,- 2.975, - 7.500,- 6.750,- 7.475,- 3.950,- 3.250, — 3.250, - MAAR ZO IS HET OOK WEL DUIDELIJK UW VOORDEEL HANGT BIJ ONS AL KLAAR VOOR SNELLE VOGELS DE MEESTE KEUS Tanende belangstelling (Van onze cricketmedewerker) HAARLEM. Achttien jaar lang 'egen t voetbalde hij in het eerste van HFC en op dit moment maakt hij al een entwintig seizoenen deel uit van het topteam van cricketclub Rood en Wit: Henny Wijkhuizen. Als voet baller is de 36-jarige ingenieur nog actief in het veteranen-elftal in de zaal maar als cricketer kan men de naam Wijkhuizen nog iedere week in de dagbladen aantreffen. Hij behoort nog altijd tot de promi nente spelers in het vaderlandse cricket een bewering die gestaafd kan worden aan de hand van zijn fraaie bowlingcijfers in dit seizoen. WW L jeugd [Clffl Augustus Wijkhuizen: Veelzijdig sportman. ADVERTENTIE ADVERTENTIE dat (Van onze wielermedewerker) van 21’ ADVERTENTIE EUR B.V B BRIXON Cricketer Wijkhuizen voorbeeld voor .000 km .000 km .000 km .000 km .000 km Wijkhuizen: „Dat is een welvaartsver- schijnsel. Iedereen heeft tegenwoordig een auto en vele mensen trekken er met de weekeinden op uit, hetgeen de passie ve recreatie bij het sportgebeuren beïn vloedt. De dalende belangstelling ligt Wat zijn eigen club betreft ziet Wijk huizen de toekomst allerminst pessimis tisch tegemoet. „Toen ik begon te spelen kon Rood en Wit met moeite drie elftal len op de been brengen en we hebben er nu zeven in de competitie. Twintig jaar geleden had Rood en Wit niet meer dan 25 jeugdleden en we hebben er op het ogenblik rond de honderd. Ook vele andere cricketclubs zijn in ledental sterk gegroeid en in verschillende plaatsen in den landen zijn de laatste jaren cricket- verenigingen opgericht. Wat mijzelf be treft hoop ik nog vele jaren mijn krach ten aan Rood en Wit te kunnen geven." Nadat de winnaars Rinkel en Looye- stein door Tourmiss Elly Hildebrand, een patiëntje van Heliomare waren gehul digd mochten zij gezamenlijk een ere- ronde rijden. kan de driejarige Manolito voor haar derde zege in successie zorgen. 4-16 te zaart). i.OOO km .000 km .000 km .000 km .000 km .000 km .000 km CRICKET Hoofdklasse: VRA-HCC 2 HCC-VOC Rood en Wlt-HBS Eerste klasse: UD-De Krekels HCC 3-ACC Kampong-Excelsior Overgangsklasse Ajax-Hilversum Sparta-Qulck Hg. 2 VUC-Rood en Wit 2 Er vormde zich nadien een nieuwe groep met Serpenti, De Vries. Hoogen doom, Zomer, Jongkind en Bakker en die liep aanvankelijk snel in op het peloton, maar de twee koplopers Van Leeuwen en Rinkel hielden daarin het tempo strak en hielden de fel jagende Serpenti c.s. daarmee op afstand. In het beslissende springtje bleef Nico Rinkel met ruim een lengte verschil baas over Hans van Leeuwen. Jan Serpenti won het spurtje van de jachtgroep en meen de zelfs te hebben gewonnen, omdat het hem ontgaan was dat Rinkel en Van Leeuwen nog vooruit zaten. Wijkhuizen, die in totaal twintig maal voor het nationale cricketelftal uit kwam, is de laatste vier seizoenen aan voerder van zijn team. Een verre van gemakkelijke taak, waarvan Wijkhuizen als weinig anderen kan meepraten. „Cricket”, zegt hij, „behoort tot de weinige sporten, waar de aanvoerd"- zijn stempel op het spel drukt. Het begint al bij de toss, wat zal het worden Voor de start feliciteert Jan Serpenti Nico Hendriks met diens zege van de avond tevoren. HEADINGLY. Op de eerste dag van de laatste testmatch tegen Nieuw Zeeland heeft Engeland direct een goede indruk achtergelaten door negen Nieuw Zeelanders voor een betrekkelijk la 3 totaal (262) uit' te bowlen. De „speedat- tack” bestaande uit Snow Arnold, Old en Greig eiste alle wickets op. Under wood die, nadat de keuzecommissie hon derden brieven met kritiek had ontvan gen, weer herkozen was, had nog geen succes, maar hij zal zijn waarde als slowbowler in de tweede innings waar schijnlijk moeten bewijzen. Opmerkelijk was ook het onverwachte bowlen van Greig, die bij het oefenen gisteren nog niet geheel fit werd verklaard, waardoor de derde fastbowler. Old, in de ploeg werd opgenomen en de jonge batsman Hayes als 12e man moest gaan fungeren, waardoor de battingside nogal iets aan kracht inboette. Nieuw Zeeland won de toss en ver koos deze keer te gaan batten. Na jen uur zaten zij echter dik in de moeilijk heden toen zjj op 24 drie wickets kwjjt- raatken in 4 ballen. Turner en Parker waren elk al een keer gemist in de slips op het bowlen van Snow, maar op het bowlen van Arnold waren het de grote veilige handschoenen van wicketkeeper Knott die Parker en Congdon op de 4e en 6e bal van de over terugverwezen naar de kleedkamer. Congdon die twee maal in successie een century had ge scoord en een recordtijd aan de wickets had gestaan werd nu in recordtijd ean de wickets had gestaan, werd nu in recordtijd geëlimineerd- Op de eerste bal van de volgende over kreeg Old Turner i.b.w. en de stand was 24-3. Hastings en Burgess zorgden even voor opluchting, maar op 78 kreeg Arnold zijn verdunde 3e wicket toen Hastings voor 18 runs Lb.w. werd gegeven. Burgess en Pollard (Van onze wielermedewerker) BEVERWIJK. De Heemskerker Ni co Hendriks, die al vijf seizoenen als amateur fietst en het nog nimmer tot een overwinning wist te brengen hij was er wel enkele keren heel dicht bij heeft in het Friese plaatsje Oude Mir- dum in de ronde van De Klip eindelijk toegeslagen en zijn eerste zege behaald. batten of fielden? De keuze hangt af van allerlei factoren. De aanvoerder be paalt de taktiek van de wedstrijd, hij stelt de batting order op en bepaalt de keuze van de bowlers. Ook de declaratie het sluiten van de innings is een zaak van de captain. De moeilijkste taak van de aanvoerder is echter het veld uitzetten. Dit is de moeilijkste, maar ook de belangrijkste opgaaf waarvoor je je als aanvoerder ziet geplaatst. Bij Rood en Wit is de hele ploeg zo op mij ingesteld, dat de spelers tijdens de wed strijd doorlopend op mij letten. De ge ringste aanwijzing van mijn kant vindt onmiddelijk navolging. Een dergelijke steun van een fielding team is voor een aanvoerder van niet te onderschatten betekenis”. In het gesprek met de Rood en Wit* aanvoerder komt ook de tanende pu blieke belangstelling voor het top cricket aan de orde. Een „klassieker” als tegen de Haagse was tot voor enkele jaren aan de Spanjaardslaan altijd goed voor zo’n vijf a zeshonderd kijkers, een aantal dat nu bij lange na niet gehaald wordt. WIJK AAN ZEE. Na een spannend en aantrekkelijk koersverloop besliste de Aalsmeerder Nico Rinkel gisteravond in Wijk aan Zee de Tour de Heliomare in zijn voordeel. Hij bracht het daarmee tot zijn vierde zege van dit seizoen. In het beslissende sprintje bleef Rinkel met ruim een lengte verschil baas over zijn vluchtmakker Han van Leeuwen uit Haarlem. De twee jonge amateurs had den doorlopend op het voorplan getre den en na eerst met Co Hoogendoom en Jan Bakker een ronde voorsprong te hebber genomen, gingen zij nog eens in het offensief. De sterk rijdende Hoogen doom verpeelde door een lekke band zijn winstronde, terwijl Bakker de nieu we vlucht van Rinkel en Van Leeuwen met John van Hensbergen en Lies de Vries miste. In de slotfase van de strijd wisten de twee aanvoerders zeven achtervolgers op afstand te houden- Prof Jan Serptenti uit het Zeeuwse Axel, die oorspronkelijk uit Wijk aan Zee afkomstig is, won het spurtje om de derde plaats en meende aanvankelijk te hebben gewonnen, want hij wist niet dat Nico Rinkel en Hans van Leeuwen vooruit waren. Gerard Looyestein uit Noordwijkerhout zege vierde met ruime voorsprong bij de nieuwelingen. Hij was met Lies de Vries en Co Hoogendoom meegeglipt. Maar Hadlee en Horwath hielden goed stand en bereikten het einde van de dag op 262-9. Hadlee 25 not out en Howarth 8 not out. Snow, Arnold en Old hadden geweldig gebo’-'led. Old nam 4 wickets voor 71 runs in 20 overs, Arnold 3 voor 57 in 24 overs en Snow verdiende eigen lijk meer dan zijn 1-48 in 19 overs- Mede door het fraaie zomerweer viel de elangstelling voor deze Tour de Heliomare, die weer door de Beverwijk- se rennersclub Kennemerland op stapel werd gezet om de patiënten en het verplegend personeel van het revalida tiecentrum Heliomare nader met de wie lersport kennis te laten maken, alles Het was gezellig druk langs het 800 meter lange parcours aan de Dorpsdui- nen. Stetweg en Relweg. De profs en de amateurs van Kennemerland, De Bataaf (Halfweg), DTS (Zaandam) en De Kam pioen (Haarlem) moesten honderd „toe ren” rijden, terwijl de nieuwelingen waaronder ook vier Bollenstrekers met zestig ronden konden volstaan. Alles ging tegelijk van start. Reeds meteen na het vertrek lieten Jan Serpenti en Nico Hendriks zich bij premiesprints op het voorplan zien, maar toen de flink uit de kluiten gewassen Jan Bakker, Nico Rin kel, Co Hoogendoom en Hans van Leeu wen er vandoor gingen, misten zij de aansluiting. I HONKBAL t juli Tweede klasse A: Schledam-Lijnden HSC Tilburg-SCR Tweede klasse B: Caribe-DSS f Hoofddorp-DVH Derde klasse B: Meteoor-Tackles’72 HFC Haarlem-Quick Derde klasse D: The Arrows-Botlek Gouda-Den Bosch riepen de Engelsen voorlopig een halt toe en in 2 uur zetten zij een stand op van 106 runs Burgess scoorde 87 en Pollard 62 waardevolle runs. 215-7 Tay lor voegde in vlot tempo nog 20 runs aan het totaal toe, maar werd toen te brutaal en werd van een skier gevangen door Fletcher op het bowlen van Greig. Collinge werd ook nog door Snow ge- bowled en het begon er op te lijken dat Engeland nog voor half zeven de Nieuw Zeelanders uit zou krijgen. DUINDIGT. Hoewel de koersen za terdagmiddag op Duindigt beter bezet hadden kunnen zijn, zijn er toch enkele zeer aantrekkelijke en open draverijen. Zeker is dat het geval in het hoofdnum mer, waarin Jacky Spencer met een handicap van 20 meter moet optomen tegen Immer Treu en Iduna J. In de sprintersprijs op Hilversum toonde Jac ky Spencer een sterk groeiende '’orm. Indien deze lijn behouden is gebleven staat hij niet kansloos. Ook in de Stal de Laak-prijs is een keuze moeilijk. Hierin draait het tussen Kapitein Scotch, Jean- ninde D en Ida Roodnoot. Bij de vol- De tips- 1. Stal Anjo-prijs: 1. Lola Hollandla 2 Lange Ros 3. Kolonel Outs: Loek Areta; 2. Stal Jofra-prljs: 1 Mlrko Buitenzorg 2. Mona 3 Mira Anjo Outs: Mientje P. 3. Stal West- land-prljs- 1 Kwant 2 Litana 3. Lowlna K Outs: Katinga M; 5. Stal Rustburcht-prijs: 1 Lord Tulpenburs 2. Laguna Star 3. Kosmos P Outs: Lies; 6. Stal Regina-prijs: 1. Kamo Quick 2. Isac Cavaljos 3. Johnny Baker Outs: Jelle van Wil; 8 Stal Texel-prljs: 1 Jacky Spencei 2 Immer Treu 3. Intrepide Outs- Jonathan Rennen: 4. Jessi le Bref-prijs; 1. Manolito 2. Sans Culotte 3 East Beribot Outs: Gaily; 7. Jessi le Bref-prijs 2e afd.: 1. Stal Geran (Gerard-Gallantry) 2. Frances Dream 3 Bearly Outs: Jingo. Serpenti deed nog een verwoede po ging om de vier demarranten te achter halen, maar kreeg daarbij geen steun en slaagde dan ook niet in ziijn opzet. Acht ronden voordat de helft van de koers erop zat, brachten Bakker, Van Leeu wen, Rinkel en Hoogendoom het tot een ronde voorsprong. Hoogendoom moest nadien door een lekke band zijn winst prijsgeven en sloot zich aan bij Van Leeuwen, Rinkel, De Vries en John van Hensbergen die aan een nieuwe ontsnap ping waren begonnen. Inmiddels was Gerard Looyestein die met Lies de Vries de grondslag voor deze nieuwe vlucht had gelegd reeds als winnaar van de nieuwelingen over de eindstreep gegaan. De vijf nieuwe aanvoerders be zorgden het peloton een ronde achter stand en korte daarna kwamen Aldert Jongkind, Cor Brouwer en Jan Serpenti ook op gelijke hoogte van hen. Rinkel en Van Leeuwen bleven echter een ron de voor op hun naaste belagers. Nieuwelingen: 1. G. Looyestein, Noordwijkerhout; 2. H- Kuiper, Haar lem; 3. R. Borst, Zwanenburg, 4. J. Exalto. IJmuiden; 5. G. Kuit, Zwanen burg; 6. K. van Dijk, Zaandam; 7. B. Langeveld, Lisse; 8. W. de Vet, Bever wijk. ken aan speelsters, die op meerdere plaatsen in de ploeg bruikbaar zijn. De demonstratie liet duidelijk zien, dat Ne derland het spel tactisch en technisch goed onder de knie heeft. De honkbal- formaties van landen als Zweden en Frankrijk zouden in dit opzicht veel van deze demonstratie hebben kunnen leren. Zorgen baart nog steeds de werpsters problematiek. Voor de trip naar Ameri ka zal Houtkamp zeker de beschikking moeten hebben over vijf pitchers. Opmer kelijk is thans, dat de voornaamste Ne derlandse troeven, die tot voor kort de Nederlandse aanvalsters in bedwang wisten te houden, ook in deze demon stratie weer een prooi van de slagploe- gen waren. Slechts Marian van Ginho- ven wist zich staande te houden. De overige werpstersmet name Mary Boekhoutmoesten herhaaldelijk capitu leren. Eindstand II-2 voor de A-selectie. De uitslagen: profs en amateurs: 1- N. Rinkel, Aalsmeer, de 80 km. in 1.50,32; 2. H. van Leeuwen, Haarlem; 3. J. Serpen ti, Axel op *4 ronde; 4. L. de Vries, Heemskerk; 5. C. Hoogendoom, Zwanen burg; 6. J. Bakker, Zaandam; 7. A. Jongkind, Aalsmeer; 8. C. Brouwer, Am stelveen; 9. J. van Hensbergen, Zwanen burg; 10. J. Zomer. Zwanenburg; 11. J- van Ammers, Zaandam; 12. K. van Hooff, Beverwijk; 13. J. Kokkelink, Zaandam; 14. H. Hendriks. Heemskerk; 15. L. de Vet, Alkmaar; 16. E. Sminia, Haarlem; 17. H. v.d. Putten, Santpoort. (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Als intermezzo tijdens de Europese Honkbalkampioenschappen vond donderdagavond in het Pim Mu- lierstadion een softbaldemonstratie plaats tussen de nationale A-selectie en de aankomende jeugd. Een duel, dat de goed bezette tribunes de volledige acht innings kon boeien. Voor coach Nol Houtkamp was deze wedstrijd een goede oefengelegenheid, die hem bovendien in de gelegenheid stelde diverse speelsters eens op andere dan de gebruikelijke plaatsen in te zetten. Augustus 1974 is voor coach Nol Houtkamp namelijk het moment van de waarheid. In Stratford (Amerika) zal de ploeg van Houtkamp dan moeten bewij zen dichter bij de wereldtop te zijn gekomen. Daar tijdens dit toernooi slechts gebruik gemaakt kan worden van vijftien speelsters is de bondscoach wel verplicht het komende jaar te wer- Henny Wijkhuizen was amper veertien Jaar toen hij debuteerde in het eerste van Rood en Wit in een wedstrijd tegen het Schiedamse Hermes DVS. „Ik zal die wedstrijd nooit vergeten. Wij werden door het bestuur van Her mes afgehaald van het station en de cricket bagage werd op een handkar geladen. Dat was zo de gewoonte in Schiedam, waar de gastvrijheid hoogtij vierde. Ik heb bijzondere herinneringen aan die wedstrijd, diet alleen omdat het mijn debuut was, maar ook omdat de Hermes cricker Tettelaar in deze ontmoeting zijn eerste century scoorde. Tettelaar, een free hitter van bijna ongekend kaliber, stond bij de lunch op 99. Hij kon geen hap door zijn keel krijgen. Na de lunch sloeg hij op de eerste bal een vuurpii' maar de vangkans werd door een van onze mensen gemist. Bij de daaropvol gende bal had Tettelaar zijn eerste hon derd te pakken. De toeschouwers, er is nooit een cricketnubliek geweest méér meeleefde met de wedstrijd da" het Schiedamse, was uitgelaten vreugde. Wij verloren dik, maar het was een geweldig leuke wedstrijd”. Wijkhuizen denkt ook terug aan de cricket-tours naar Engeland met z’n grandioze ontvangsten en de gezelligheid na de wedstrijd. „Ik ben bijzonder op de Engelsen gesteld, het is een heel fijn volk”. Dan gaan zijn gedachten teruc naar Den Haag 1964. het jaar waarin het Nederlands cricketelftal zijn meest glo rieuze overwinning aller tijden bahaalde. Oranje bond op het terrein van HCC de strijd aan met Australië, toenmaals, de officieuze wereldkampioen, (een officiële wereldkampioen kent de cricketsport niet). Er waren drie Rood en Witte’”- van de partijPaul Bouwman, Rudy Onstein en Wijkhuizen. De Australiër'- werden na een strijd van ongelooflijke snanning en sensatie op de valreep ver slagen en wat men toen te zien kreeg was in Nederland nog nooit eerder ver toond. Het duizendkoppige publiek ver hief zich van zijn plaatsen en maakte een ronde dans op het veld. ROTTERDAM. Geert Jansen (AAC), die door een blessure een ernsti ge trainingsachterstand heeft opgelopen, zal zaterdag in Rotterdam zijn Neder landse kampioenschap marathon niet kunnen verdedigen. De strijd om het Nederlands kampi oenschap zal waarschijnlijk een aangele- genhc worden tussen Cees Verhoef (Hellas, 2.22.16), Aad Steylen (Hanze Sport, 2.24.33), Johan Kijne (Metro, 2.25.04), Ben van Sijtveld (AV’23, 2.26.16) en Henk Kalf (Olympia, 2.28.16). Een uiterst bescheiden programma wacht de softballiefhebbers het komend weekend. In verband met het Europees honkbalkampioenschap komen slechts de hoofdklasseploegen binnen de lijnen. Voor zaterdag staan op het programma: HHC-Onze Gezellen en Terrasvogels- Bloemendaal. Twee duels waarin de thuisclubs duidelijk favoriet zijn. Onze Gezellen en Bloemendaal zijn echter niet te onderschatten tegenstanders. Ver lies voor beide ploegen betekent vrijwel zeker, dat de belangrijke vierde plaats ten deel zal vallen aan Vodo SC, dat zondagmorgen voor eigen publiek niet al te veel moeite zal hebben met het laag geplaatste de Pinguins. Het treffen van HHC vindt plaats in het Noorder-Sportpark en begint om half vijf. Terrasvogels daarentegen treedt voor het duel tegen Bloemendaal aan om zeven uur. Het hoofdklassepro- gramma wordt gecompleteerd met de wedstrijd tussen UW en de grote ver liezer van het vorig weekend, DSS. Wil de ploeg van Piet de Nieuwe de kleine kans op de titel behouden, dan zal in Utrecht gewonnen moeten worden. volgens mij niet aan de cricketsport zelf, die voor de echte liefhebbers aan attrac tiviteit zeker niet heeft ingeboet”. In tegenstelling tot de veel verbreide mening dat het spelseil van het topcric- ket in Nederland er de afgelopen jarer niet op vooruit is gegaan, is Henny Wijkhuizen een ander oordeel toegedaan Hij zegt: „In de breedte is het spelpeil er zeker op vooruit gegaan. Het va’ inderdaad niet te ontkennen dat overi gens brillante spelers als een Wally var Weelde, Lou de Villeneuve en Robby Colthoff tot vaak spectaculaire score' kwamen, maar in die jaren waren er ook minder sterke bowlers, terwijl ook het fielden minder sterk was dan nu. Het bowlen en het veldwerk zijn de afgelopen tien jaar stukken vooruit ge gaan, waardoor het nu veel meer moeite kost om runst te maken’.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17