In validenpensioen Orgelconcours zonder prijs voor Heemskerker Van Hanegem tekent voor drie jaar Salaris van ambtenaren Nieuwe regering Echtpaar dreef in Chili 117 dagen op vlot in oceaan buta-explosie Stemloze honden voor onderzoek Weekend wordt weer zomers Gelukwens Amin maakt Witte Huis ziedend Vier doden na DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR LIMUIDEN L „Geen tandarts, dan ook geen fondspremie” omhoog I AGENDA pagina 4 Verder in de krant ©fti Het woord is aan... JURY VINDT PRESTATIES ONVOLDOENDE Na uitputtingsslag met Defensie BOMEN HEBBEN HET MOEILIJK KIND OMGEKOMEN BIJ VAL UIT HET WEER Perschef spreekt Julie tegen HET RAAM Zaankanters naar rechter Botsing met walvis Zonder militairen in Herberg ,,’t Vrij zonnig De opruiming begint op19 juii a.s. op de gehele kollektie dames- en heren-suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons. Haarlem: Barteljorisstraat 20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel.020-223596 Deze krant bestaat uit achttien pagina’s 4 7 7 7 9 9 11 13, 15, 17 Roode Hert” Enige overlevende Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5 Medische diensten Puzzel Economie Beurs Radio en tv Strips Kunst Sport kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. ’elefoon administratie 15437 en 16450. ledactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. ’ostgiro 129288. Postbus 18. Jachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. Hoofdredactie; Jos L. Lodewijks, E. Konmg Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - 9,30 p. mnd., 27,00 p. kwartaal (p. post 30,00), p. jaar 106,20. Losse nummers 40 cent. (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 11) Geen angst voor watertekort ver- i ‘1 ADVERTENTIES KNMI tot het AAN HET STRAND '7 64-43 KCH uNG VRIJDAG 6 JULI 1973 63e jaargang nummer 205 Naar het oordeel van de jury, be staande uit Cor Kee uit Zaandam, Jo- hannes-Ernst Köhler uit Weimar (DDR) en Gaston Litaize, Parijs, waren de pres taties van de vier deelnemers niet in overeenstemming met het te verwachten niveau van het concours. Tot deze con clusie kwam de jury na anderhalf uur in beraad te zijn geweest. Het bestuur van de Stichting interna tionaal orgelconcours heeft besloten in overeenstemming met dit oordeel geen prijs uit te reiken. De deelnemers waren Lars Hernqvist uit Johanneshov, Zwe den, Eduard Claucig, Wenen, Oostenrijk, Adrzej Chrosinski, Warschau, Polen, en Jan Kleinbussink, Diepenveen in Neder land. In deze volgorde moesten zij im proviseren op twee thema’s die Henk Badings voor de wedstrijd had gemaakt. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse luchtmacht is van plan tweehon- der jonge honden aan te schaffen die zullen worden gebruikt om gas te on derzoeken. voornamelijk in viiegtuigben- zine. over negem SAN CLEMENTI'S (UPI). „President Richard Nixon van de Verenigde Staten heeft nooit serieus overwogen ais gevolg van het Watergate-schandaal af te tre den”. Dit verklaarde gisteren de plaats vervangende perschef van de president, Gerald Warren. (Van een onzer verslaggeefsters) Drinken leert de mens het eerste maar de drinker wil ook eten gebouwen werden zwaar beschadigd. Beverwijk wordt bediend door het pomp station Wijk aan Zee dat samen werkt met het pompstation in Castricum en zo schommelingen opvangt. Van een tekort is ook hier geen sprake; evenmin van drukverlies. sen acht en tien uur ’s avonds ongeveer 150 klachten, voor het merendeel uit Vlaardingen, Maassluis en Rotterdam- Noord. In de noordelijke woonwijk van de Maasstad werd geklaagd over kada- verlucht, verspreid door het destructie bedrijf Gekro. Voor vandaag is waar- schuwingsfase twee van kracht in Rijn mond. ZAANDAM. Vjjf verplicht-verze- kerde inwoners van de Zaanstreek wil len via de rechter van Ziekenfonds „Zaanland” terugbetaling eisen van het deel van de ziekenfondspremie, dat is bestemd voor tandheelkundige hulp. Die hulp moeten zij ontberen als gevolg van het grote tekort aan tandartsen in deze streek. BEVERWIJK. Het anderhalf jaar oude Italiaanse meisje Anastasia Messida is gistermiddag uit een raam van de ouderlijke woning aan de Italiëlaan ge vallen en dodelijk verongelukt. Het kind viel van de vierde etage en kwam te recht op het tegelpad vóór de flat. SANTIAGO (AFP en Reuter). Pre sident Salvador Allende van Chili heeft vanochtend zijn nieuwe, volledige uit burgers bestaande, kabinet bekendge maakt. Met de benoeming van zeven nieuwe ministers is het de grootste kabi netswijziging geworden in de 32 maan den dat de marxist Allende in de Zuida- merikaanse staat aan de macht is. Te ruggekeerd zijn acht ministers die ook in het vorige kabinet een portefeuille bezaten. Dirk R. Camphuysen: Ach, waren alle menschen wijs En wilden daerbij wel! De Aerde ware een paradijs; Nu is zij meest een hel. Op de Amsterdamse Reguliersgracht (en niet alleen daar) verkiezen patiënten van een huisarts nu de stoep boven de wachtkamer. HAARLEM/IJMOND Over het algemeen hebben de hittegolf van de afgelopen dagen en de aan houdende droogte de waterleiding bedrijven in ons land nog niet in moeilijkheden gebracht en zijn er nog geen waarschuwingen uitge gaan om het waterverbruik te be perken. ROTTERDAM. De Rotterdamse ere divisieclub Feyenoord en Wim van Ha negem zijn het vandaag eens geworden een nieuw dienstverband. Van Ha- tekende een contract voor drie jaar. Het oude contract had ook een looptijd van drie jaar. Oud-Velsen, Tel. 02550-15797 Deze maand tekeningen en gouaches van Mattieu Wiegman Iedere avond vanaf 17.00 uur (Behalve op maandagen) De 41-jarige Michael Baily en zijn 32- jarige echtgenote zijn op 30 juni door een Zuidkoreaanse vissersboot opgepikt. Baily, drukker van zijn beroep, en zijn vrouw zijn een jaar geleden uit Enge land vertrokken met een jacht van acht ton voor een tocht via Panama naar Nieuw-Zeeland. Op 26 februari vertrokken zij uit Pa nama, maar het jacht zonk op 4 maart na een botsing met een walvis op 640 km voor de kust van Mexico. Daarna maakten zij twee reddingsvlotten. Nu hun schipbreuk voeren zeven schepen voorbij zonder het echtpaar op te mer ken. Via een andere juridische kapstok werd zijn zaak opnieuw voor de ambtenarenrechter gebracht; deze stel de hem in het gelijk. De minister van defensie ging toen in beroep omdat volgens hem „niet was bewezen dat Van den Berg werd gevorderd ten behoeve van de Nederlandse militaire dienst en als tewerkgestelde burger werkkracht in enigerlei vorm op dracht was verstrekt bij het demon teren van de mijnen behulpzaam te zijn”. De moeilijkheid bij deze zaak was dat Paul van den Berg de enige overlevende van de explosie was. De beide BS’ers en een boerenknecht werden op slag gedood. Niemand was getuige van het ongeluk. Rond 17.30 uur was Anastasia met twee broertjes in de huiskamer aan het spelen, toen haar moeder even wegliep om een derde broertje die in de omge ving van de vijver vertoefde, te waar schuwen dat hij niet in het water mocht spelen Het peutertje is waarschijnlijk op het bankstel geklommen, vervolgens op de vensterband geklauterd en is door het openstaande raam naar buiten gevallen De storing uit Frankrijk kan ook morgen nog een bui veroor zaken, echter ook opklaringen en ten veranderlijke wind. Tempe raturen 21 a 22 graden. Zee water 18 graden. De vooruitzich ten voor de komende julidagen zijn iets wisselvalliger dan voor heen. Voor het strand blijft het weer een zomers karakter be houden. De centrale raad van beroep in Utrecht beschouwt Van den Berg op die voor hem rampzalige dag in 1945 als een „burgerwerkkracht wiens diensten ten behoeve van de militaire dienst werd gevorderd”. Wel vond de raad dat van den Berg niet had hoeven blijven kijken nadat hij de mijnen op last van de BS’ers had aangewezen. Al had Van den Berg er tijdens de zitting op gewezen dat de BS’ers hem hadden moeten wegsturen inplaats van hem een schuilplaats aan te wijzen „waar hij na het de monteren en tijdens het tot ontplof - Dit telegram heeft het Amerikaans ministerie van Buitenlandse Zaken „in alle staten” gebracht. „De boodschap (van Amin) is volko men onaanvaardbaar, zowel naar inhoud als naar toon. Er zal een krachtig pro test naar Oeganda worden gezonden”, zo heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie gisteren meegedeeld. De Amerikaanse woordvoerder zei ook, dat de Amerikaanse ambassadeur in de organisatie van waterleidingbedrijven, heeft laten weten dat er in het alge meen in ons land nog voldoende water voorraad is. Het windstille en warme weer heeft gisteren in het Rijnmondgebied een nieuwe stankgolf veroorzaakt. De Cen trale Meld- en Regelkamer ontving tus- HAARLEM Het orgelconcours heeft dit jaar geen prijswinnaar. Dat is voor het eerst sinds in 1951 werd begonnen met deze inter nationale improvisatiewedstrijden op het orgel van de Haarlemse Gro te Kerk. De 23ste wedstrijd werd gisteravond beëindigd. fing brengen van de mijnen in moest kruipen”. Al eerder deed hij een beroep op de ambtenarenrechter. Maar zijn ver zoek om voor een militair invalidi teitspensioen in aanmerking te komen werd niet ontvankelijk verklaard, wat de centrale raad van beroep in tweede instantie bevestigde. De Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij maakt zich zorgen over bomen die er door de droogte slecht aan toe zijn. Het gaat vooral om bomen in steden. Bij metingen is op grote schaal verbranding en verdroging geconsta teerd. .L SEOEL. (UPI) Een Brits echtpaar, dat 117 dagen in de Stille Oceaan op een reddingsvlot heeft doorgebracht, heeft zich in stand gehouden met regenwater dertig schildpadden, acht zeemeeuwen en zes haaien. Min of meer verrassend is het feit dat het evenwicht tussen de diverse partijen van de regerende Unidad Popular volle dig is gehandhaafd. De communisten be mannen weer drie ministeries, de socia listen vier en de radikalen drie terwijl de resterende vijf posten zijn verdeeld onder de linkse splintergroeperingen in de coalitie en een handvol politiek onafhankelijken. Zoals de president had aangekondigd maken geen militairen van de nieuwe regering deel uit. Bij de ministers die in het nieuwe kabinet terugkeren behoren minister van Buitenlandse Zaken Orlando Letelier. Allende zou nog met de gedachte rond hebben gelopen liberale personen in zijn kabinet op te nemen. Men weet dat hij een beroep heeft gedaan op de rector van de katholieke universiteit, de chris- ten-democraat Velasco, wiens partij de regering zo fel bestrijdt. Dat geldt ook voor de IJ mond Of schoon in Velsen op sommige dagen 14.000 kubieke meter wordt gebruikt, kan het waterbedrijf de zaak uitstekend aan. De directie vindt, dat het publiek goed meewerkt: er wordt met overleg gesproeid. Buisbreuken blijven gelukkig uit. Tot in de hoogste flats heeft men voldoende druk. Het is wel zo, zei Warren, dat de familie Nixon over het voor en tegen van het aftreden van een president haar gedachten heeft laten gaan, maar voor de president is het nooit een serieus overwogen alternatief geweest Een dochter van de president, mevrouw Julie Eisenhower-Nixon, had in het begin van de week in een vraaggesprek gezegd, dat haar vader het onderwerp op 4 mei op een familie-weekeinde in Camp David in Maryland had aangesneden. „Ik ben daar niet bij geweest en ik verkeer hier niet in de positie om stelling te nemen tegen wat mevrouw Eisenhower heeft gezegd”, zei Warren. „Het is best moge lijk dat er een discussie in de familie kring is geweest, maar dat is voor mij geen reden om aan te nemen dat serieus aan aftreden is gedacht.” Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige, in hoofdzaak zuid westelijke wind. Minimum temperatuur ongeveer 15, maxima morgen rond 24 gra den. Vlak aan zee iets lager. Ook komend weekeinde blijft het weer zomers. Vandaag en morgen pas seert een onweersstoring ons land, die gepaard kan gaan met hagelbuien of sterke windstoten. De temperatuur zal iets dalen. Maar het blijft mooi zomer weer dankzij een rug van hogedruk die ons land nadert vanuit West-Frankrijk. Een lij van het Amerikaanse Congres heeft hiertegen bij de minister voor de luchtmacht geprotesteerd. Hij had ver nomen dat de honden aan hun stemban den geopereerd zouden worden zodat ze geen geluid meer kunnen geven. Volgens het Ministerie van Defensie zullen de honden gebruikt worden bij proeven in het kader van milieuvervui ling, waarbij wordt „gehandeld” volgens de richtlijnen van de „dierenbescher ming”. De stembandoperatie zou nodig zijn om overmatig lawaai in de labora toria tegen te gaan. De operatie wordt „pijnloos” genoemd. Volgens het Congreslid worden de stembanden van de honden echter weg genomen om er voor te zorgen dat ze „niet gillen van de pijn en daardoor de rust van het laboratorium verstoren”. Bij Ziekenfonds „Zaanland” zijn 30.000 verzekerden die geen tandheelkundige hulp kunnen krijgen. De heer O. de Jong, onderdirecteur van „Zaanland”, noemt het verzoek van de 5 verzekerden „terecht”. Volgens hem verbiedt de Zie kenfondswet terugbetaling van de pre mie. De vijf zullen zich, volgens de in de wet omschre.ven procedure, tot de Zie kenfondsraad om advies wenden. Met dat advies al dan niet positief kunnen zij vervolgens naar de rechter stappen. WASHINGTN. (UPI) De Ameri kaanse regering is boos op president Amin van Oeganda, die op 4 juli de Amerikaanse Onafhankelijkheidsdag een telegram naar president Nixon heeft gezonden, waarin hij de Ameri kaanse president „een spoedig herstel van het Watergate-schandaal” toewenst Het waterleidingbedrijf Midden-Ne- derland noteert een gebruik dat ander half maal meer is dan normaal, waarbij wordt gevraagd dit gebruik zoveel mo gelijk over de dag te spreiden. In Zee land, waar veel vakantiegangers zijn, is het verbruik twee maal het normale; op Schouwen-Duiveland zit het waterbe drijf met te weinig druk. Amsterdam beleefde maandag het record-waterver- bruik sinds het begin in 1851: in één etmaal werd meer dan 316 miljoen liter water afgenomen. De Vewin in Rijswijk, Verwachting van zaterdagavond: ZAANDAM. De zelfstandige co- operaties in Gelderland, Haarlem, Nieu we Waterweg, Noord-Limburg, Zaan- streek-Kennemeriand en Zuid-Limburg (zgn .b-deelgenoten in Co-op) hebben de leverantie van levensmiddelen met in gang van 1 augustus opgedragen aan NV Gebr. D Schuitema in Amersfoort (Cen tra). aldus een gezamenlijke mededelinf. IJmuider Courant KINPMAN (Reuter. In de Ameri kaanse stad Kingman (Arizona) is giste ren een tankwagen met butaangas ont ploft. .Zeker vier mensen kwamen om... Zeventig anderen raakten gewond Een groot deel van de slachtoffers was inkopen aan het doen in winkels vlakbij de spoorlijn, toen door de zware explosie een chemische fabriek en een serviceestation werden verwoest. Andere HEEMSKERK. De 42-jarige Paul van den Berg uit Heemskerk heeft de uitputtingsslag met het mi nisterie van Defensie gewonnen. Hij krijgt een militair pensioen, omdat hij als 14-jarige jongen vlak na de bevrijding blind en half doof werd bij het demonteren van landmijnen. Hij had de mijnen, die hij een dag tevoren langs een dijk in Stoutenburg bij Amersfoort had gevonden, op last van twee leden van de Binnenlandse Strijdkrachten aangewezen. Oeganda, Thomas Melady, die op 9 maart voor „overleg” teruggeroepen was, niet naar Oeganda zal terugkeren, de Verenigde Staten niet van plan zijn een opvolger te benoemen. DEN HAAG. Op 1 augustus worden de ambtenarensalarissen hoogd. Ambtenaren met een salaris tot 25.000 ontvangen 3*/i percent, zij die een salaris genieten van 25.000 tot 40.000 krijgen over de eerste 25.000 3*/s percent en over de resterende 15 mille l’/i percent. De ambtenaren met een salaris boven f 40.000 zullen over de eerste 25.000 eveneens SVs percent ontvangen en over het resterend gedelte van hun salaris een kwart van 3J/i percent. De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken ging vanmorgen met deze door het kabinet- Den Uyl voorgestelde verhoigingen ak koord. >7 -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1