Gesprek met Kissinger over Cambodja afgewezen M Handelsverdrag INTERPOLIS tussen China en Bondsrepubliek Waarschuwing tegen dwaalleren Vaticaan haalt de teugels weer aan Kaping: buit zwegen op Sicilië 700.000 dollar Dit najaar in Amsterdam witkarstation Werkgroep lanceert „open school Mijn ontploft: 4 kinderen dood Israel bang voor „kamikaze”-aanval „ooElKÈffl dit ïl I« Fe Gebrek aan lucht in Duitsland To 99 DOOR ARABISCHE COMMANDO’S BRIEF AAN MINISTERS VAN ONDERWIJS EN CRM IJ V R IJ D A G 6 JULI 1973 2 VR Oecumene Brochure DEN HAAG. De landelijke werkgroep „Open school open universiteit” heeft gisteren in een open brief aan de ministers Van Kemenade van Onderwijs en We tenschappen en Van Doom van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een plan voor een open school voorgelegd. In de eerste fase dient te worden begonnen met: 1. Alge meen vormende onderwijsprogram ma’s voor volwassenen. 2. Tertiaire onderwijsprogramma’s. 3. Post-aca- demische onderwijsprogramma’s. 4. Experimenten om kinderen en jon geren uit de achtergestelde milieus te helpen. ^SU>dbtn”n-•" i Sihanoek wil niet meer praten ADVERTENTIE Sihanoek verwierp opnieuw het denk- de paus is onfeilbaar; 27 Zon OP De werkgroep acht overleg met de BUENOS AIRES. Het gekaapte Ar gentijnse verkeersvliegtuig dat in Cuba is geland had 700.000 doUar aan boord- De Argentijnse regering heeft verklaard dat zij Cuba zal vragen de kaper of kapers uit te leveren. een priester blijft altijd een priester en zo zw zw zw nw zo ver. 27 27 20 27 29 27 21 19 18 19 17 18 19 17 19 18 18 10 22 16 18 16 17 17 16 15 17 14 18 14 16 15 22 20 12 20 12 17 20 17 17 16 17 18 19 14 20 uur uur Aan het gebruik van deze faciliteiten worden in de regel geen formele eisen gesteld wat voorkennis of diploma’s be treft. Speciaal moet worden gelet op de behoeften aan scholing en vorming van meisjes en vrouwen, aldus de werkgroep. Zij stelt voor het hoofdkantoor van de open school op één plaats te hebben. Over het gehele land bevinden zich cen tra waar al dan niet in groepsverband In een interview, dat gisteren in Parijs werd gepubliceerd, heeft Sihanoek gezegd dat Peking zijn militaire steun aan de communistische strijdkrachten in Cam bodja heeft stopgezet. Sihanoek zei dat de bestandsovereenkomsten in Vietnam een „handicap” vormen voor de opstan- „Het is te laat, het heeft geen zin om met Kissinger te praten. Ik weet wat hij zal zeggen compromis en verdeling. Wij zullen onze strijd voortzetten, er is geen tijd voor overleg”, aldus Sihanoek. aal is waarnaar alle kerken en kerkge nootschappen moeten streven. Deze uit spraak wordt in Rome voorlopig gezien als een klap voor de oecumenische be weging. ondersteunende faciliteiten worden ge boden. Voor deze centra kan veelal ge bruik worden gemaakt van bestaande school- of universiteitsgebouwen, volks universiteiten en andere vormingscen tra. Als lokale en regionale uitleencentra kunnen voorts de bestaande bibliotheken worden gebruikt. De kinderen, acht tot twaalf jaar oud, hadden de mijn gevonden in een verwil derde boomgaard. Zij explodeerde toen de kinderen probeerden haar met een mes open te maken. In Amsterdam is in het afgelopen weekeinde aan de Zoutkeetsgracht een vrachtwagencombinatie met 420 blokken tin van een Amerikaanse onderneming gestolen. De lading had een waarde van drie ton. De trekker van de combinatie is in Gorkum teruggevonden. De belangrijkste belemmeringen op de nederlandse wegen zijn, volgens gege vens van rijkspolitie en ANWB: Sjeik Moedjiboer Rachman, premier van Bangladesj, brengt van 26 tot 31 juli een vriendschappelijk en officieus be zoek aan Joego-Slavië. Een j rond de verni brant momi ware1 mens werd goed het i Sing. Drie te ad kenh' weer ge hi het s In uitg< Sla de zekerste Caravan-verzekering aan de haak. Die van Interpolis. Conservatoriumlaan 15, Tilburg, tel. (013) 629111 DE van ambt werk Nede schik ning nood gaat het Squa mach uitvo van I De maar voed: In de 1 voed de o prod twee mine helft perc 1972 een dukt een De Tsjai drie en ei is hel-g Boer landl Van derdi slech FA Feos- Raad Genè verre wein ten, Tsja? gerir kelij groo! wach eraai drooj dus luchl leger men nen Ocea 9 2 0 O 3 0.2 0 0 17 0.4 0 0 0 0 3 0 1 0 o o o o 0.4 11 0 0 0 o o o 1 o o o o o o o o o alleen een priester kan voorgaan bij de eucharistieviering. De paus is onfeilbaar, aldus het docu ment, als hij als opperherder en leraar van alle christenen „ex cathedra” een leerstuk over geloof of zeden definieert. Deze onfeilbaarheid beperkt zich niet tot de kern van het geloof, het zoge noemde „geloofspand”, maar heeft ook betrekking op de waarheden die nodig zijn om dit geloofspand naar behoren te bewaren en uiteen te zetten. Het is voorts niet toegestaan, aldus het document, te denken dat de kerk van Christus alleen maar een geheel van kerken en kerkgenootschappen zou zijn en dat zij op het ogenblik nergens meer concreet zou bestaan en alleen een ide- Voor de educatieve faciliteiten via ra dio en televisie geldt, aldus de werk groep, dat er gestreefd moet worden naar respectievelijk een derde en een vierde net, die vooreerst ook voor lokale en regionale uitzendingen kunnen wor den gebezigd. De minister wordt voorgesteld binnen zeer korte tijd een staatscommissie te benoemen, die de invoering van een open school in ons land, en zo mogelijk ook in het Nederlands sprekende deel van België, onderzoekt en voorbereidt. De voorstellen van de werkgroep kun nen voor deze planningscommissie als uitgangspunten dienen. De leden van de planningscommissie dienen op basis van hun deskundigheid a titre personnel te worden benoemd. De werkgroep heeft voor de beman ning van de planningscommissie ook al namen genoemd. Als voorzitter zou oud- minister Veringa moeten optreden. De open school, zoals de werkgroep Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn ver klaarde dat de handelsovereenkomst tot doel heeft een stevige basis te scheppen voor de ontwikkeling van de economi sche relaties tussen beide landen. De Duitse Bondsrepubliek is al garen de op één na belangrijkste handelspartner van China. Verleden jaar vertegenwoordigde de Westduitse handel met China een waarde van 850 miljoen mark. Verwacht wordt dat de toeneming die de afgelopen jaren is geregistreerd zal voortduren. SYRACUSE. Vier kinderen zjjn gis teren om het leven gekomen en een vijfde ernstig gewond toen bij een dorp je op het zuidoosten van Sicilië een anti-tankmijn uit de Tweede Wereldoor log explodeerde. De werkgroep werkt nog aan de sa menstelling van een brochure, waarin een inventarisatie zal voorkomen, van wat verschillende organisaties en instel lingen in ons land op het gebied van vorming, ontwikkeling en studie buiten de bestaande onderwijsinstellingen doen. De open school biedt faciliteiten aan zoveel mogelijk volwassenen, die hun school of universiteit al achter de rug hebben en die naast een gehele of ge deeltelijke dagtaak kennis willen ver werven, zich verder willen ontplooien en hun sociale vaardigheden verder willen ontwikkelen. De Congregatie voor de Geloofsleer zegt verder dat er na het jongste Vati caanse concilie vele theologische studies zijn gewijd aan het geheim van de kerk. Sommige van deze studies mogen hebben bijgedragen tot een dieper begrip van dit geheim, maar andere hebben door hun dubbelzinnige en zelfs op dwa ling berustende taal de katholieke leer verduisterd. Van Vaticaanse zijde is al verklaard dat deze passage ook gericht is tegen bepaalde stellingen van de Zwitserse theoloog Hans Küng, verdedigd in zijn boeken: „De Kerk”, en „Onfeilbaar-een vraag”. Küng zelf heeft onmiddellijk gerea geerd. Hij meent dat de congregatie het vragende karakter dat in zijn beide boeken naar voren komt, volkomen ge negeerd heeft. Bovendien, aldus de Zwit serse theoloog, treedt een en dezelfde Romeinse autoriteit op als aanklaagster en rechter. PEKING (AP en AFP). Het gewezen staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, heeft gisteren in de Chinese hoofdstad ver klaard, dat hij „absoluut” weigert te praten met Henry Kissinger, Nixons adviseur voor veiligheidszaken. Sihanoek zei dit bij zijn terugkeer uit het buitenland in Peking. Naar verwachting zal Kissinger begin augustus een bezoek brengen aan Peking. Duizenden vissen in de Moezel zijn het slachtoffer geworden van tekort aan zuurstof in het water. Dit wordt toege schreven aan het zeer warme weer. Met mandenvol wordt de dode vis uit de rivier geschept. bew. zzw ozo z zzo Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istantoel Las Palmas Tunis Het station, diat zal worden ingericht door de gemeente, zal worden geëxploi teerd door de Coöperatieve Vereniging Witkar. Deze vereniging zal de gemeente een garantie moeten geven voor de kos ten van de inrichting en voor het ge bruik van de gemeentegrond. In een communiqué zegt het gemeen tebestuur de nodige reserves te hebben ten aanzien van de functie van de wit kap in he verkeers- en vervoerspatroon in de stad, maar toch de gevraagde vergunning te hebben gegeven, „omdat een dergelijk experimenteel project niet louter van tekentafels en aan vergader tafels kan worden beoordeeld”. delingen in Cambodja” omdat de Noord- vietnamezen niet langer wapens en mu nitie vanuit China wegvoeren.” Premier Tsjoe En-Lai zou hem gezegd hebben „na de overeenkomsten van Parijs niet langer in staat te zijn militair te hel pen.” Hij zei dat al de opstandelingen hem als staatshoofd erkennen, hoewel hij verwacht dat een aantal communisten zal trachten hem weg te werken na het einde van de burgeroorlog in Cambodja. Sihanoek zei van plan te zijn zich na d oorlog in de oude hoofdstad Angkor te vestigen en het bestuur van het land over te laten aan de „Chmer rouges”, de voornaamste groep opstandelingen. Hij ontkende opnieuw dat de Chmer Rouges zouden worden bijgestaan door Noordvietnamese gevechtseenheden, zo als sommige Amerikanen beweren en zei dat de enige Noordvietnamese troepen in Cambodja deel uitmaakten van de trans porteenheden die oorlogsmateriaal ver voeren naar Zuid-Vietnam. ROME. (DPA, Reuter en ANP) Het Vaticaan heeft gisteren de rooms-katho- lieken op niet mis te verstane wijze eraan herinnerd dat zij de pauselijke onfeilbaarheid niet mogen bestrijden en moeten oppassen voor dwaalleren. De „herinnering” is vervat in een document, gericht tegen „bepaalde dwalingen van deze tijd” en opgesteld door de Vati caanse Congregatie voor de Geloofsleer. De plantsoenendienst in Winterswijk is door het gemeentelijk waterbedrijf berispt omdat de dienst zich niet heeft gehouden aan het sproeiverbod. De plantsoenendienst kreeg de „gele kaart* toen medewerkers bezig waren met het nathouden van de bloemrijke tuinen rond het gemeentehuis. De politie van Barneveld zoekt naar iemand die vermoedelijk op religieuze gronden een stierkalf heeft afgeslacht Een boer uit Stroe miste al enkele dagen een kalf ter waarde van 900 gulden. Gisteren is het dier, in stukken gesneden gevonden. De politie denkt aan een reli gieuze slachting. In het oosten van Nigeria, in de stad Ezinlhitte, is cholera uitgebroken. Er zijn al 15 mensen aan de ziekte overle den. Men is op grote schaal met vacci natie begonnen. zw n windst. 26 licht bew. zzw windst. 31 windst. 30 onbewolkt ono ver. ZW n instellingen voor sch/riftelijk onderwijs, vormingswerk, Teleac en Academische Raad hierbij vanzelfsprekend noodzake lijk. Overleg en samenwerking acht zij voorts vanzelfsprekend noodzakelijk met de bestaande schoolradio en -televisie van omroepen, NOS en NOT. Vooral via de mediatheek kan de open school faci liteiten bieden aan scholen, universitei- ten en centra voor vormingswerk. De open school wil educatieve facili teiten bieden via radio, televisie, schrif telijk onderwijs, geluidsbanden en video banden. via regionale centra, een media theek en een zomerschool. De zomer school is gedacht als een centraal gere gelde organisatie, die in de vakanties ondersteunende cursussen opzet en re gelt. De werkgroep sprak als haar ver wachting uit, dat de ministers van On derwijs en Wetenschappen en van CRM nog dit jaar de planningscommissie als staatscommissie installeren. Naar haar schatting moet het dan mogelijk zijn, dat in 1975 daadwerkelijk de start van de open school kan worden voorbereidt. De groep vindt, dat de open school zo snel mogelijk van de grond moet komen. Steeds meer mensen wensen in deze tijd een nieuwe kans op onderwijs te grij pen, zo wordt gesteld. Israel heeft officieel nog geen com mentaar op deze berichten gele verd. Volgens Yediot Aharonot zouden de saboteurs het te kapen vliegtuig naar een Arabisch land brengen en het daar vol stoppen met explosieven. De aanval zelf zou dan worden uitgevoerd door twee Japanse „kamikaze” piloten. De reden voor de aanval zou weer wraak zijn op de dood in Parijs van «en Arabische guerrillastrijder die onlang omkwam toen zijn auto in de lucht vloog. Volgens de Arabi sche verzetsstrijders is dat het werk geweest van de Israëlische geheime dienst. Het blad meldde verder nog dat ver schillende Europese veiligheidsdien sten met de Israëlische samenwer ken en onder meer letten op Ara bieren en Japanners die de respec tieve landen binnenkomen. beeld van onderhandelingen met het Lon Nol-regime. Dergelijke vredesonder handelingen zouden tot een verdeling van Cambodja leiden en „iedereen weet dat als de grote mogendheden land ver delen dan blijft het verdeeld.’’ Dankzij snel reageren van collega’s is een 24-jarige Marokkaanse arbeider gisteren bij het Nijmeegse bedrijf Rhe- nania aan de dood ontsnapt. Hij viel in een bak met gevaarlijk giftig zuur, maar collega’s snelden toe, trokken hem er uit en spoelden hem af, waarna het slach toffer met niet-levensgevaarlijke ver wondingen in een ziekenhuis is opgeno men. AMSTERDAM. —Amsterdam krijgt dit najaar zijn eerste experimenteel wit- karsation- Burgemeester en wethouders hebben toestemming gegeven voor de bouw van een station op het Amstelveld naast de Amstelkerk voor maximaal zeven witkarren. Pas nadat het station ten minste drie maanden heeft gefuncti- onneerd zal worden beslist of verdere uitbreiding van het project en dan ook onder welke voorwaarden en mogelijke fasering zal worden toegestaan. Amsterdam zw. bew. zw. bew. half bew. wzw half bew. zw. bew. Klaverblad Oudenrijn. In verband met vemieuwingswerk- zaamheden aan het centraal viaduct van het klaverblad Oudenrijn moet het ver keer uit beide richtingen op het wegvak Vianen-Amsterdam rekening houden met een snelheidsbeperking van 70 kilo meter per uur, alsmede een inhaalver- bod voor vrachtauto’s ter hoogte van dit klaverblad. Hierdoor zal vooral tijdens de spitsuren filevorming en vertraging ontstaan. Het verkeer uit de richting ’s-Herto- genbosch krijgt één rijstrook op de hoofdrijbaan en één rijstrook op de rijbaan voor het tegemoetkomende ver keer door middel van een doorsteek in de middenberm. Deze laatste rijstrook is voor vrachtwagens verboden. Het verkeer uit de richting Amster dam behoudt twee rijstroken op haar rijbaan waarvan de linker rijstrook niet bereden mag worden door vrachtver keer. Op de rangeerbanen zal het verkeer ter plaatse van de weefvakken met ver- i keerslichten worden geregeld, -Deze maatregelen gelden tót ongeveer 31 augustus. Door de politie woedt extra controle gehouden op de ingestelde snelheidsbe perkingen en inhaal verboden. Rijksweg Den Haag- Rotterdam. Wegens werkzaamheden op de Hoorn brug te Rijswijk moet het verkeer reke ning houden met filevorming en vertra ging aangezien tijdens de werkzaamhe den het verkeer wisselend over de hoofdrijbanen en de parallelwegen wordt geleid. Er zal dan voor het ver keer uit de richting Roteidam en Amster dam op de hoofdrijbaan (banen) van de Hoornbrug een breedtebeperking zijn van 2 meter. Het verkeer wordt tot 4 augustus 1973 geadviseerd deze brug zo veel mogelijk te mijden. BONN. West-Duitsland en China hebben gisteren een handelsovereen komst met een looptijd van twee jaar gesloten waarbij China de status van „meest begunstigde natie” verwerft. Het akkoord, dat ondertekend werd door de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Sachs, en de ambassadeur van China in Bonn, Wang Yoe-Tien, voorziet tevens in de oprichting van een geza menlijke commissie die toezicht moef houden op de onderlinge handel. zich die heeft gedacht, wijkt af van de open universiteit, die Engeland kent. In Engeland is deze instelling gericht op bestaande onderwijsprogramma’s en daarmee niet meer dan een soort tweede kans onderwijs. Daarbij wordt in het midden gelaten door welke oorzaak de eerste kans niet werd of kon worden gébruikt. De open school wil ook zo fungeren, maar daarbij tevens een in stelling zijn voor zelfontplooiing en voor „bijtanken”, naar de werkgroep gisteren in Nieuwspoort in Den Haag toelichtte. 8.40 uur en 4.21 uur en VOORUITZICHTEN TOT ZONDAG: Vrü zonnig maar aanvankelijk nog hier en daar onweer. Minder warm. Aantal uren zon: 5 tot 16. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 96 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 9 juli: minimum 14. maximum 19 graden. WEERRAPPORTEN 30 32 33 31 32 26 30 31 26 32 18 In de bossen en weilanden bij Neede in Gelderland zijn door de politie 25 klandestiene vuilstortplaatsen ontdekt Het werkelijke aantal vuilnisbelten in dit natuurrijke gebied is volgens de politie echter nog groter. Er blijken vooral auto’s, motoren, fietsen, fornui zen .keukenafval en kranten te liggen. De gemeente Neede gaat een grote schoonmaakaktie beginnen. o n windst. 30 n 26 z 31 windst. 30 36 ozo ver. zw. bew. nnw ZW. l„x*v half bew. regenbui regen zzo onbewolkt zzw windst. 30 windst. 28 31 23 33 30 30 29 27 26 Bij de presentatie van het document, dat door paus Paulus is goedgekeurd, erkende prof. dr. A. Betti, hoogleraar in de fundamentele theologie aan de pause lijke universiteit Antonianum, dat het duidelijk de bedoeling van het stuk was de teugels aan te halen. „Wie het niet eens is met de inhoud plaatst zich bui ten de kerkelijke gemeenschap." In het document worden vier belang rijke aspecten genoemd van de kerke lijke leer die „verloochend of in gevaar gebracht worden”. Deze vier aspecten zijn: de R.-K. Kerk is de enige ware kerk; TEL AVIV (AP). Volgens aan tal Israëlische kranten is er een „zelfmoordaanval” op een stad in Israel in de maak. Een aantal guer rillastrijders, onder wie twee Ja panse piloten, zou in Europa een verkeersvliegtuig willen gaan ka pen, dat volstouwen met explosie ven en daarmee dan op een Israëli sche stad willen neerduiken. De correspondenten in Parijs en Ro me van het dagblad „Yediot Aha ronot” meldden gisteren dat een groep van 21 guerrillastrijders kortgeleden in een aantal Europese steden is aagekomen om de actie voor te bereiden. Welke steden dat zijn, wist men niet. De verslaggevers zeggen hun inlich tingen uit diplomatieke bron te hebben ontvangen. Deze zegslieden waren op hun buurt geïnformeerd door de veiligheidsdiensten in de betrokken landen. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw. bew. zw. bew. zw. bew ono zw. bew. nw onbewolkt windst. 32 ZATERDAG 7 JULI Hoog water 8.40 uur en 21.08 Laag water 4.21 uur en 16.40 ZATERDAG 7 JULI 4.29 uur onder 21.00 uur Maan op 1337 uur onder 33.40 uur Radio Havana meldde dat het toestel in Cuba was geland en deed geen mede deling van een geldbedrag. Het station berichtte dat er slechts één kaper aan boord was. Later werd van regeringswege ver klaard dat Havana Argentinië heeft ver zekerd dat de Boeing 737, die bij de landing op Cuba negentien passagiers en zeven bemanningsleden aan boord had, vandaag naar Buenos Aires zou terug vliegen. regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw. bew zw. bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. wnw onbew. licht bew. onbewolkt regen onbewolkt De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg licht bew. onbewolkt wnw onbewolkt ono onbewolkt onbewolkt licht bew. v - ■- (few»

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2