MINISTER VAN DER STOEL PLEIT IN HELSINKI: Geen aftrek 99 voor kuisheid 99 11 Derde wereld blij met speech minister Pronk maakt goede beurt Toestand in Tsjaad wordt kritiek Vrouw Amalrik Defensie zet F-27 in voor Afrika Roeanda: Het Tibet Afrika van Griekenland Den Uyl en Van Dam blijken populair vraagt hulp in buitenland Artsenstaking in Israel voorbij Il Felle brand 3 V R IJ D A G 6 JULI 1973 Onomwonden Moordpartij ROEANDA, dat vanwege zijn bergachtige, geïsoleerde ligging wel het „Tibet van Afiika” wordt genoemd, is een van de kleinste en dichtstbevolkte staten van dit werelddeel. Op een oppervlakte van 26.338 vierkante km, wonen 3,6 miljoen inwoners, die hoofdzakelijk leven van nogal primitieve landbouw en veeteelt. Behalve enkele textiel, koffie- en theefabrieken is er nauwelijks industrie. Het ge boortecijfer is zo hoog dat voor de komende 20 jaar een verdubbe ling van de bevolking wordt verwacht. Genève, werd minister Pronk door een groot aantal delegaties uit de derde wereld gefeliciteerd met dit nieuwe geluid uit een rijk land. Ongerust Stagnatie Geen woorden maar daden (Van onze Haagse redactie) (Van onze correspondent) 3D de onderwerpen van de intermenselijke contacten en de voorlichting. stad i. Er zerle- zacci- emier 1 juli be* naar 'ieuze lacht, jagen ilden. aeden reli- verk- :t van t ver- egvak ouden kilo- alver* an dit ijdens •aging nster* haar niet itver- op de gege- In het Verre Oosten zelfs een achter uitgang van vier percent. Als men de ntrole dsbe- ■swijk edrijf heeft De taart" st het uinen er- en- er- ra- ec- m- le- not >en ind sen :elf oor i. »r- an die in bi- het :he Minister Van der Stoel heeft inmid dels ook gesproken met zijn Griekse en Turkse collega’s. De Griek kreeg te ho ren dat Nederland ongerust is over de arrestatie van de oud-minister van Bui tenlandse Zaken Averof. Van der Stoel: ..Als steeds meer politici in de gevange nis verdwijnen, maakt dit de komende vrije verkiezingen niet geloofwaardiger”. Ook in Turkije zijn de toestanden vol gens de minister niet in overeenstem ming met de eisen van de democratie, die de EEG oplegt in het raam van het associatieverdrag, dat tot lidmaatschap moet leiden. Meede ie 25 tdekt. en in is de lijken >rnui- iggen. grote born- reke* ertra- imhe- r de vegen ver- ister- an de zijn tot 4 ig zo- Hoetoe’s vielen Toetsi-studenten en functionarissen aan. Volgens diploma tieke kringen in Kigali kwamen daarbij zeker 300 mensen om. Offi cieel werd echter slechts gezegd dat er „een maatschappelijke beweging” gaande was. De regering trad niet op tegen de moordpartij. Het bewind van Kayibanda werd door deze stam- mencrisis ernstig verzwakt. den ook binnen de Hoetoestam rivali serende groepen. De president en de meeste ministers waren Hoetoe’s uit het zuiden, terwijl in het lager, dat overigens niet meer dan 2600 man schappen telt, veel noordelijke Hoe toe’s dienen. Hij diepte ook het beginsel van de zelfbeschikking uit tot de interne zelfbe schikking: een land dat zijn politiek of sociaal-economisch systeem wil wijzigen of aanpassen moet dat langs democrati sche weg zonder tussenkomst van binnen uit of van buitenaf kunnen doen. Dit moet in het slotdocument als een onver vreemdbaar recht worden vastgelegd. deerden van de universiteiten bij voorbeeld zijn Toetsi’s terwijl deze stam slechts 14 percent van de bevol king uitmaakt. De malaise, ontstaan door stam mentwisten, werd nog verergerd door de economische stagnatie. De jonge generatie meent dat er sinds de onaf hankelijkheid veel te weinig aan de economische ontwikkeling is gedaan. Het nationaal inkomen per hoofd van de bevolking ligt zo rond de 350 gulden, en er is massale werkloos heid. De landbouw bestaat voorname lijk uit de verbouw van prvdukten voor eigen gebruik, zoals bonen, mais en cassave. Koffie is het voornaamste exportprodukt maar de export wordt bemoeilijkt door de ligging van Roeanda: 2400 km van de Atlantische Oceaan en 1120 km van de Indische Oceaan, zodat het land afhankelijk is van de doorvoer door Kenia, Oegande en Tanzania. ministers, ge en het MOSKOU (Reuter). De vrouw van de Russische schrijver en historicus Almarik, die de volgende week terecht moet staan, heeft zich gisteren tot de internationale commissie van juriste- in Genève om steun gewend, omdat zij in de Sovjet-Unie geen advocaat heeft kunnen vinden die haar man verdedigen wil. Het proces tegen de 35-jarige Amal rik begint dinsdag in het afgelegen dorp Talaya dat dicht bij het kamp ligt waar hij een gevangenisstraf van drie jaar heeft uitgezeten wegen belastering van de Sovjet-Unie en haar sociaal systeem. Op dezelfde beschuldiging moet hij nu weer terechtstaan- bevolkingsgroei meerekent dan is de produktie per hoofd zelfs met zes per cent achteruitgegaan. De grote graanex- porterende landen moeten, aldus Boer- ma, snel stappen ondernemen om de positie van de ontwikkelingslanden te beschermen. Dat zou duurzame stabili teit van de graanprijzen over de hele wereld in de hand werken en ook d' voedselvoorziening zou dan gestabiliseerd kunnen worden. Pronk, dat deze ertoe moeten leiden dart de markten in de rijke landien beter toegankelijk worden voor produkten uit de derde wereld. De EEG-landen komen in deze onderhandelingen met een geza menlijk standpunt, dat onder meer in houdt dat de Europese landbouwpolitiek in de Gatt niet ter discussie staat. In hoeverre dit het openstellen van de Europese landbouwmarkt voor land- bouwprodukten uit de derde wereld in de weg staat, zei minister Pronk niet. Alleen noemde hij het EEG-ontwikke- lingsbe’ieid „inadekwaat”. Voor het over ige stelde de Nederlandse bewindsman de Ecosoc-conferentie, diie tot 10 augus tus voortduurt, op de hoogte van zijn plannen, zoals die ook al in de rege ringsverklaring van hert kabinet-Den Uyl naar voren werden gebracht. Ook voor Afrikaanse normen Is Roeanda een erg arm en ontoeganke lijk land. Bovendien is het eeuwen lang verscheurd door een stammen strijd tussen de Hoetoe’s (85 percent van de bevolking) en de Toetsi’s (14 percent). De Hoetoe’s zijn overwegend kleine boeren en de Toetsi’s de feoda le heren. Daarom kwam een eind na bloedige stammenonlusten tussen 1959 en 1961. De door de Toetsi’s gesteun de monarchie werd afgeschaft en de Hoetoe’s wisten, voor het eerst na een eeuwenlange Toetsi-overheersing aan de macht te komen. Met nadruk sprak de heer Van der Stoel over het hoofdstuk dat de contac ten tussen mensen moet regelen. Wij moeten een Europa bouwen waarin ie dereen zonder vrees kan leven en dat kan uitsluitend op basis van wederzijds vertrouwen. Daarvoor is kennis nodig van elkaar om misverstanden te voorko men. Daarom is ook vrij reizen noodza kelijk, en vrije briefwisseling zonder tussenkomst van anderen. Het Nederlandse volk, zo besloot mi nister Van der Stoel, zal het succes of het falen van de conferentie voorname lijk afmeten aan hetgeen wordt bereikt in de vorm van duidelijke verplichtingen om concrete maatregelen te nemen over (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI. Het scheppen van een groter militair evenwicht op een lager niveau van confrontatie is voor Nederland een essentiële voorwaar de voor het tot stand komen van blijvend vertrouwen in de internationale politiek. Aldus mr. Max van der Stoel vanmiddag in zijn rede tijdens de Europese veiligheidsconferentie. De heer Van der Stoel achtte het wense lijk om in het hoofdstuk over de betrekkingen tussen de staten een soort document op te stellen over beginselen waarover alle deelnemers het eens zijn. Hij ziet daarin een tekst om uit te maken hoever die overeenstem ming reikt en voegde er met een duidelijke verwijzing naar de Sovjet- dialectiek aan toe, dat dan tevens vast moet staan dat dezelfde dingen be doeld worden bij het gebruik van dezelfde woorden. GENÈVE. Minister Jan Pronk van Ontwikkelingssamenwerking heeft het gistermiddag „helemaal gemaakt” bij de arme landen. Na zijn toespraak in de Ecosoc-verga- dering (de economische en sociale raad van de Verenigde Naties) in DEN HAAG. Van de staatssecretarissen en fractieleiders nieten minister-president Den Uyl staatssecretaris Marcel van Dam meeste vertrouwen. Dit blijkt uit een steekproef van het NIPO, het Neder lands Instituut voor Publieke Opinie in Amsterdam; 34 percent van de onder vraagden stelt vertrouwen in Den Uyl en 28 percent in Marcel van Dam. ■rkeer t ver- eveer Bovendien waren er de laatste we ken opnieuw moeilijkheden met het buurland Boeroendi. De regering van dit land verklaarde dat Boeroendische vluchtelingen vanuit Roeanda Boe roendi binnenvielen en beschuldigde de Roeandeze regering van mede plichtigheid. Een deel van de Parmehoetoe-par- tij begon dit jaar een campagne om alle Toetsi’s te verdrijven uit het politieke, intellectuele en economi sche leven. In de particuliere sector was nog de helft van de hoge posten in handen van Toetsi’s. In februari verschenen in Kigali aanplakbiljetten waarop het ontslag van alle Toetsi- werknemers werd geëist. Behalve deze traditionele vijandig heid tussen Hoetoe en Toetsi ontston- Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers en zijn Britse collega sir Alec Douglas Ho me hebben het Warschau-pact gisteren onomwonden duidelijk gemaakt dat op de Europese veiligheidsconferentie daden worden verlangd in plaats van woorden. Rogers: „Wat wij nastreven is vooruit gang als resultaat van praktische maat regelen. Die zijn niet gemakkelijk te treffen maar zijn van doorslaggevend belang omdat wij ons werk niet willen afsluiten met niet meer dan een bevesti ging van bekende beginselen.” Home zei: „Wij moeten algemene be ginselverklaringen van toepassing gaan brengen op het leven van de gewone mensen.” „Het is ,zo zei de Brit, een onberispe lijke gedachte dat de conferentie een gedragscode voor Europa moet opleve ren. De vraag is echter wat die voor het dagelijks leven van de gewone mensen in Europa gaat betekenen. Zulke gevoe lens mogen wij niet in de lucht laten hagen. Wij moeten met beide voeten op de grond blijven.” Intussen gaat de discussie over de wijze waarop eventueel Algerije en Tu nesië maar dan ook andere Middelland- se-Zeelanden moeten worden gehoord verder. Israel heeft nu een officieel schrijven tot de conferentie gericht om werd echter niet aan de delegaties ter inzage gegeven, omdat daarover geen consensus bestond: de heer Mintoff wei gerde. De toestand in het uitgedroogde Tsjaad is kritiek. Er is voor nog maar drie weken eten in dit Afrikaanse la”'1 en er is onvoldoende hulp onderweg. Di' is „het allerlaatste nieuws” uit het Sa- hel-gebied. aldus gistermiddag dr. A. H Boerma, directeur van de voedsel- landbouw-organisatie van de VN (FAO) Van de zes door droogte totaal ontred derde Afrikaanse landen is Tsjaad er het slechtst aan toe. FAO-directeur Boersma sprak voor dc Ecosoc (de Economische en Sociale Raad van de VN). die momenteel in Genève vergadert. De regen die tot dus verre in het gebied is gevallen, was te weinig om het wegvervoer te ontwrich ten, behalve in sommige streken var Tsjaad. Aan de ene kant maakt de- geringe regenval- de hulpverlening mak kelijker, maar aan de andere kant „ver groot het onze vrees voor de oogstver- wachtingen in dit gebied en beginnen w eraan te twijfelen of de periode van droogte echt zal worden verbroken”, al dus de FAO-directeur. Intussen is de luchtbrug van oceaan-havens naar af”» legen gebieden in Niger op gang geko men en een dezer dagen kan ook begor nen worden met een luchtbrug van Oceaanhavens naar Mali. MILAAN (AP). De 60-jarige Gual- berto Montebovi in Milaan heeft zijn winkel voor kuisheidsgordels gesloten. Klaarblijkelijk is hij niet in staat geweest jaloerse Italiaanse echtgenoten de waarde van zo’n ding te laten inzien. „Ik heb mijn best gedaan", zei Mon tebovi, die de gordels zelf maakte en ze een jaar lang verkocht, „maar het was een mislukking. In één jaar heb ik maar dertig kuis heidsgordels verkocht, en dat is niet genoeg om een winkel draai end te houden". Montebovi vertelde dat hij het idee had overgenomen van een Engelse handelaar die volgens de laatste berichten goed boert. Hij verkoopt zijn gordels voornamelijk aan toe risten. „De Italianen missen kennelijk ieder gevoel voor humor en beschouwen de kuisheidsgordel als een min of meer obsceen voorwerp”, voegde Montebovi eraan toe. De gordels, uitgevoerd in leer en metaal, wer den voor f 37,50 per stuk aan de man gebracht. Een felle uitslaande brand heeft gisteren rond het middaguur het magazijn van de Hema in het centrum van Utrecht vernield. Binnen een half uur had de brandweer het vuur gedoofd. Op het moment van uitbreken van de brand waren er ongeveer honderd winkelende mensen in het warenhuis. De klanten werden snel de zaak uitgeloodst. Het goed geïnstrueerde personeel vertelde het publiek dat het om een proefalarm ging. Drie brandweerlieden moesten met lich te ademhalingsmoeilijkheden in een zie kenhuis worden opgenomen. De brand weer ondervond bij het bluswerk ernsti ge hinder van het publiek, dat niets van het schouwspel wilde missen. lerto- ip de kp de ver lek in ook ii kreeg won de Parmehoetoe partij van Gregoire Kayibanda 35 van de 44 parlementszetels. Vanaf dat tijdstip is Kayibanda president van Roeanda ge weest. In 1962 verleende België Roe anda formeel onafhankelijkheid. Kayibanda werd in 1965 en in 1968 herkozen met 98 percent van de stemmen. Hij stond bekend als een taai, niet te corrumperen politicus, die over het algemeen wel populair was en zich zonder lijfwacht in het openbaar vertoonde. Na de onafhankelijkheid duurden de stammen-oorlogen voort en leid den in 1963 tot een nieuwe uitbar sting. Duizenden Toetsi’s ontvluchtten het land, vooral naar Boeroendi en Tanzania. Na een betrekkelijke rust van tien jaar braken in februari van dit jaar nieuwe stammen-onlusten uit. De Hoetoe’s beschuldigden de Toetsi’s er van dat zij nog steeds een maat schappelijk bevoorrechte positie inna men. Dertig percent van de afgestu- „Dit is de beste speech die ik ooit van een ontwikkeld land heb gehoord”, zei de Chileense delegatieleider Hernan Santa Cruz, „en ik zit nu toch al 20 jaar bij de Verenigde Naties”. Ook de Indiase afgevaardigde was zeer ingenomen met de denkbeelden van de Nederlandse mi nister: „Om het in een zin te zeggen: dit was een eersteklas speech. De vergade ring is door uw minister uit zijn slaap gewekt Felicitaties voor minister Pronk kwamen verder van onder meer de dele gaties van Senegal, Opper-Volta, Brazi lië, Maleisië, Oeganda, Indonesië en Ar gentinië. De speech lijkt dus niet slecht gevallen bij de arme landen. lega’i oeider Rhe- iel in maar er uit slach- ver- geno- TEL AVIV (AP. Gisteren i« de staking van zesduizend tot de officieuze Israëlische gezondheidsdienst behorende artsen geëindigd. Zij heeft een maand geduurd. Een. aantal afdelingen in ziekenhuizen moest worden gesloten. Alleen in nood gevallen werd hulp verleend. Een aantal der eisen is thans door minister Sapir van Financiën ingewil- liigd. Tijdens de staking hadden de art sen de mensen bij zich thuis behandeld tegen contante betaling, hetgeen de pa tiënten dan weer konden gaan verhalen arme landen en dergelijke), zen minister op de gezondheidsdiensten. De commissie twijfelt ook aan de betekenis van het komend referendum over de republiek, omdat tijdens dat referendum de staat van beleg nog van kracht is, geen activiteit van de ontbon den politieke partijen is toegestaan en geen onpartijdige mensen zitting hebben in de stembureaus. Wil het referendum enige waarde hebben dan dient de staat van beleg opgeheven te worden, de vrij heid van meningsuiting en partijvorming hersteld- geheime stemming en onpartij dige controle verzekerd te zijn en alle politieke gevangenen vrijgelaten, aldus de politieke commissie van de Raad van Europa. DEN HAAG. Minister Vredellng van Defensie heeft in overleg met zijn ambtgenoot van ontwikkelingssamen werking, drs. J. Pronk, besloten een Nederlands transportvliegtuig ter be schikking te stellen voor de hulpverle ning aan de door droogte en hongers nood geteisterde gebieden in Afrika. Het gaat om een Fokker F27-Troopship van het op Soesterberg gestationeerde 334e Squadron van de Koninklijke Lucht macht. Het toestel zal transnortvluchten uitvoeren vanuit Dakar, de hoofdstad van Senegal. De Troopship blijft voorlopig twee maanden ter beschikking van de wereld voedselorganisatie F.A.O. De KVP-minister van Justitie Van Agt is de derde in de rij met 21 percent van de stemmen. Met de overige be windslieden is het heel wat minder ge steld. De AR-minister van Sociale Zaken Boersma kreeg 10 percent. Minister van Binnenlandse Zaken prof. De Gaay Fortman kreeg 9 percent van de ver- trouwensstemmenminister mevrouw Vorrink (PvdA) 8 percent, minister Van der Stoel (PvdA) 6 percent en 5 percent ging naar drs. Gruijters, de minister van Volkshuisvesting (D’66). De ministers Lubbers (KVP), Vrede- ling (PvdA), Van Doorn (PPR) en staats secretaris Schaefer kregen elk 3 percent van de vertrouwensstemmen. In de mi nisters Brouwer (KVP) Duisenberg en Pronk (PvdA). Trip (PPR) en Westerterp (KVP) sprak slechts 1 of 2 percent vertrouwen uit. Bij de fractieleiders zijn de heren Wie gel (VVD) en Bas de Gaay Fortman (PPR) favoriet met elk 19 percent. Ook het buurland Boeroendi, dat vroeger met Roeanda het Belgische mandaatgebied Roeanda-Boeroendi vormde, wordt geteisterd door deze stammen-tegenstelling. Hier hebben de Toetsi’s zich als heersende klasse weten te handhaven. Vorig jaar nog werd een Hoetoe-opstand in Boeroen di uiterst bloedig onderdrukt. Toen Roeanda in 1961 zelfbestuur In zijn speech kondigde minister Pronk aan dat Nederland ziijn ontwikke lingssamenwerking ook wil uitbreiden „niet alleen tot de vluchtelingen, maar ook tot de mensen die in de bevrijde gebieden leven”. Die hulp zou dan gege ven moeten worden via de bevrijdings bewegingen in Mozambique. Angola en Guinee-Bissau. De Nederlandse regering voelt zich verbonden met degenen die onder liggen, niet alleen in eigen land, maar ook internationaal. Bij het nieuwe internationale monetaire systeem moeten die belangen van de ontwikkelingslanden voorop staan, aldus de bewindsman Over de „Nixcn-ronde” (de Gatt-on- derhandelingen over het verminderen van tarieven, over preferenties voor de Hij zou in een gevangenkamp opmer kingen hebben gemaakt die beledigend voor het communistische bewind waren. Mevrouw Amalrik liet de commissie van juristen die als raadgevend orgaan van de Verenigde Naties fungeert, weten dat de Moskouse advocaat Vladimir Sjveisky die haar man in 1970 verdedigde, gewei gerd heeft in het nieuwe proces als verdediger op te treden, omdat hij daar voor een speciale vergunning van het Russische ministerie van Justitie nodig heeft. Mevrouw Amalrik heeft dit ministerie verzocht die vergunning te verlenen, maar geen antwoord op dit verzoek gekregen. Zij vraagt nu de internationa le commissie van juristen om hulp ten einde die vergunning alsnog te krijgen. Raad van Europa kritiseert FLORENCE (AFP). De politieke commissie van de Raad van Europa heeft haar verbazing en verontwaardiging uitgesproken over de recente arrestatie van de vroegere minister van Buiten landse zaken Averoff en twee andere vooraanstaande Grieken. Averhoff heeft herhaaldelijk gesproken voor de Assem blee van de Raad van Europa. De nieuwe militaire machthebbers hebben laten weten dat ze genoeg hebben van het economisch wanbe leid van de regering en verscheidene jaren aan de macht zullen blijven, totdat Roeanda politiek en econo misch weer gezond is. In zijn toespraak voor ECOSOC wees de heer Boerma ook op het enorm voedseltekort dat dreigt te ontstaan. In de ontwikkelingslanden is de landbouv produktie gedurende 1970 met maar twee percent toegenomen, dat is no» minder dan de bevolkingsgroei en de helft van de geplande groei van vier percent. Vergelijkt men de cijfers van 1972 met die van 1971 dan blijkt zelfs een achteruitgang in de landbouwpro- duktie in de ontwikkelingslanden van een percent. Een gesprek dat minister Van der Stoel aan tafel heeft gevoerd met de Rus Gromyko ging niet over het pessi misme van de Nederlandse bewindsman over de toon van de Russische interven tie. Integendeel, de Rus complimenteerde hem uitvoerig met de kwaliteit van de Nederlandse landbouw. In het bijzonder de melkproduktie van de Nederlandse koe (10.000 liter per jaar) achtte de heer Gromiko, volgens het verslag van de heer Van der Stoel, een klein wereld wonder. Terecht, want zij draagt in niet geringe mate bij aan de boterberg in de EEG. En van die boterberg heeft Rus land kort geleden 200.000 ton uiterst voordelig kunnen aanschaffen. X

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3